Kommande tävlingar
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
25/01 DM-veteraner
Rapporterade tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge 2019-05-09 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge 2019-05-09

Partävling, 10 bord, 20 par. Antal brickor: 24. Medel: 216.0.

Privatprotokoll för Ingalill Eriksson - Bengt Eldered

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 17, Lena Becksén - Agneta Danielsson
12NT Ö-1 50 7 39% 7 39.0%D105435E10952E8 Kn76K1094KKn10763
21 S+3 170 3 17% 10 28.0%E106Kn1072EKD462 KDKn93E8963253
Rond 2, som ÖV mot par 12, Anneli Sagersten - Björn Backlund
33 N= -110 8 44% 18 33.3%K9753105E109763 D10864KD84D297
43NT N= -600 17 94% 35 48.5%1043D107653D987 952E82DKn98643
Rond 3, som NS mot par 19, Liz Callbo - Karin Lodin
52 S+1 140 11 61% 46 51.0%DKn10643KD63KD5 K97410868EKn1063
64 N+2 480 6 33% 52 48.0%EDKn964ED9E654 K52K75E853K93
Rond 4, som ÖV mot par 13, Kerstin Selin - Torbjörn Larsson
73NT V+2 660 16 89% 68 53.9%D10742E1062DKn64 E9K7K10972EKD8
83NT S+1 -430 11 61% 79 54.8%D10971054K93273 E6476384E8642
Rond 5, som ÖV mot par 15, Ulla Berglund - Jeanette Jensen
92 Ö+1 140 9 50% 88 54.2%10983EKD1063737 KKn542E1092K1043
102 N+1 -110 3 17% 91 50.5%K87E965Kn976104 E106D1084102Kn753
Rond 6, som NS mot par 8, Jan Söderberg - Göran Olsson
116NT V= -990 0 0% 91 45.9%3D1085310DKn10862 EKn102Kn7642Kn753
121NT N+2 150 8 44% 99 45.8%E528764KKnKDKn4 Kn108432ED106535
Rond 7, som ÖV mot par 18, Lars Olsson - Kurt Norström
133NT V= 600 8 44% 107 45.6%8KKn1072KKn105E102 DKn432EE32K875
143NT Ö+1 430 8 44% 115 45.5%ED965EKn4EK93Kn 8K1073DKn86KD98
Rond 8, som ÖV mot par 2, Fritiof Modig - Bernt Strömberg
153 V-1 -50 3 17% 118 43.6%DKn64DK104ED632 E1053965ED21085
162NT V+2 180 16 89% 134 46.4%Kn8710372E107532 K32EK62KKn85DKn
Rond 9, som ÖV mot par 16, Gunnel Sandberg - Klas Löfgren
176NT N-2 100 18 100% 152 49.6%EKn75372546432 6DKn98432DKn1098
185 Ö+1 420 6 33% 158 48.7%85KKn64EK10765K EKDKn943DKn10643
Rond 10, som NS mot par 6, Lennart Wiklund - Roger Edholm
191NT Ö+1 -120 8 44% 166 48.4%EK52Kn1053Kn4Kn98 Kn838742D106K43
204 Ö= -620 8 44% 174 48.2%K953D297541052 D109654KKn10Kn963
Rond 11, som ÖV mot par 14, Ingrid Wahlberg - Marianne Norström
212 Ö+1 140 12 67% 186 49.1%EK9DKn4KKn8KKn93 Kn10864105765265
223NT Ö-1 -100 5 28% 191 48.1%Kn642Kn6543EK74 E87ED98EK75210
Rond 12, som ÖV mot par 20, Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson
235 S+2 -640 11 61% 202 48.7%Kn6KKn1093975365 K1098753D4104Kn9
245 N-1 50 15 83% 217 50.1%Kn102E10KD8653Kn2 D854E742KD873

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.09

Nord giv
ingen i zon
D10543
5
E10952
E8
98
kn63
8764
kn542
EK2
ED872
D3
KD9
kn76
K1094
Kkn
10763

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N68597
S68597
Ö74836
V74836
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Berggren - Olan Hedström Yngve Sundberg - Leif Persson 3 N+1 D 170 18/0
Lennart Wiklund - Roger Edholm Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 3 N= K 140 16/2
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2NT Ö-2 Kn 100 12/6
Liz Callbo - Karin Lodin Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2NT Ö-2 4 100 12/6
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Henry Häljeryd - Bo Byléhn 4 Ö-2 Kn 100 12/6
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Lena Becksén - Agneta Danielsson 2NT Ö-1 3 50 7/11
Lars Olsson - Kurt Norström Gunnel Modig - Britt Bergman 2NT Ö-1 4 50 7/11
Anneli Sagersten - Björn Backlund Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4D N-1 K -100 3/15
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Jan Söderberg - Göran Olsson 4D N-1 K -100 3/15
Per Sandberg - Hans Selling Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2 Ö= Kn -110 0/18

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.09

Öst giv
N-S i zon
E106
kn1072
EKD4
62
754
KD9
75
KD974
82
6543
kn108
Ekn108
KDkn93
E8
9632
53

Optimalt kontrakt: 5D Ö-3 500
 NT
N5107108
S5107108
Ö82633
V82633
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Roger Edholm Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 4 S+2 K 680 18/0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 S+1 9 650 16/2
Per Sandberg - Hans Selling Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 S= 5 620 12/6
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Jan Söderberg - Göran Olsson 4 N= K 620 12/6
Liz Callbo - Karin Lodin Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 S= K 620 12/6
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Henry Häljeryd - Bo Byléhn 5D V-3 E 500 8/10
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Lena Becksén - Agneta Danielsson 1 S+3 D 170 3/15
Jan Berggren - Olan Hedström Yngve Sundberg - Leif Persson 3 S+1 K 170 3/15
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 S+1 K 170 3/15
Lars Olsson - Kurt Norström Gunnel Modig - Britt Bergman 2 S+2 7 170 3/15

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.09

Syd giv
Ö-V i zon
Ekn
kn632
kn5
Kkn1054
D10864
KD84
D2
97
K9753
105
E10976
3
2
E97
K843
ED862

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N105848
S105848
Ö37495
V37495
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3NT N+2 3 460 18/0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 5 S= 6 400 16/2
Jan Berggren - Olan Hedström Lars Olsson - Kurt Norström 2 S+3 K 150 14/4
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Per Sandberg - Hans Selling 3 S+1 D 130 12/6
Anneli Sagersten - Björn Backlund Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3 N= 3 110 10/8
Lennart Wiklund - Roger Edholm Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 Ö-1 E 100 7/11
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4 Ö-1 E 100 7/11
Lena Becksén - Agneta Danielsson Henry Häljeryd - Bo Byléhn 5 S-1 4 -50 3/15
Liz Callbo - Karin Lodin Yngve Sundberg - Leif Persson 4 N-1 3 -50 3/15
Jan Söderberg - Göran Olsson Gunnel Modig - Britt Bergman 2NT N-2 7 -100 0/18

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.09

Väst giv
alla i zon
EK76
K943
EK
K54
952
E82
Dkn9864
3
1043
D1076
53
D987
Dkn8
kn5
1072
Ekn1062

Optimalt kontrakt: 6NT N= 1440
 NT
N12891212
S12891212
Ö15311
V15311
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3NT N+3 6 690 18/0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3NT N+2 5 660 11/7
Lennart Wiklund - Roger Edholm Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT N+2 7 660 11/7
Jan Söderberg - Göran Olsson Gunnel Modig - Britt Bergman 3NT N+2 7 660 11/7
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3NT N+2 7 660 11/7
Lena Becksén - Agneta Danielsson Henry Häljeryd - Bo Byléhn 3NT N+2 10 660 11/7
Liz Callbo - Karin Lodin Yngve Sundberg - Leif Persson 3NT N+2 7 660 11/7
Jan Berggren - Olan Hedström Lars Olsson - Kurt Norström 3NT N+1 3 630 4/14
Anneli Sagersten - Björn Backlund Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT N= 6 600 1/17
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Per Sandberg - Hans Selling 3NT N= 5 600 1/17

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.09

Nord giv
N-S i zon
Dkn106
43
KD63
KD5
532
kn752
E54
982
E8
EKD9
kn10972
74
K974
1086
8
Ekn1063

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N95597
S95597
Ö47846
V47846
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Henry Häljeryd - Bo Byléhn 2 S+1 9 140 11/7
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Liz Callbo - Karin Lodin 2 S+1 2 140 11/7
Lennart Wiklund - Roger Edholm Lena Becksén - Agneta Danielsson 3 S= E 140 11/7
Gunnel Modig - Britt Bergman Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 2 S+1 9 140 11/7
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Jan Söderberg - Göran Olsson 2 N+1 K 140 11/7
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3 S= E 140 11/7
Lars Olsson - Kurt Norström Anneli Sagersten - Björn Backlund 3 N= E 140 11/7
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Per Sandberg - Hans Selling 2 N+1 D 140 11/7
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Yngve Sundberg - Leif Persson 3 Ö-2 E 100 2/16
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Jan Berggren - Olan Hedström 1 Ö= 9 -70 0/18

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.09

Öst giv
Ö-V i zon
EDkn964
ED9

E654
107
8642
KDkn4
Dkn7
83
kn103
109762
1082
K52
K75
E853
K93

Optimalt kontrakt: 6NT S= 990
 NT
N128111212
S128111212
Ö15111
V15211
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Britt Bergman Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 6 N+1 6 1010 18/0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Yngve Sundberg - Leif Persson 6 N= 3 980 16/2
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Jan Berggren - Olan Hedström 3NT S+3 K 490 14/4
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Henry Häljeryd - Bo Byléhn 4 N+2 10 480 6/12
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Liz Callbo - Karin Lodin 4 N+2 Kn 480 6/12
Lennart Wiklund - Roger Edholm Lena Becksén - Agneta Danielsson 4 N+2 6 480 6/12
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Jan Söderberg - Göran Olsson 4 N+2 Kn 480 6/12
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 N+2 3 480 6/12
Lars Olsson - Kurt Norström Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 N+2 Kn 480 6/12
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Per Sandberg - Hans Selling 4 N+2 10 480 6/12

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.09

Syd giv
alla i zon
K3
5
E53
kn1097632
E9
K7
K10972
EKD8
D10742
E1062
Dkn64
kn865
Dkn9843
8
54

Optimalt kontrakt: 5NT V= -660
 NT
N52632
S52632
Ö6117911
V6117911
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per Sandberg - Hans Selling Lena Becksén - Agneta Danielsson 6 V-6 E 600 18/0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Jan Berggren - Olan Hedström 6 Ö-3 5 300 16/2
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Lars Olsson - Kurt Norström 5 V-1 Kn 100 14/4
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Yngve Sundberg - Leif Persson 5 V= 5 -600 12/6
Liz Callbo - Karin Lodin Henry Häljeryd - Bo Byléhn 5 V+1 5 -620 10/8
Jan Söderberg - Göran Olsson Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT V+1 Kn -630 7/11
Gunnel Modig - Britt Bergman Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT V+1 Kn -630 7/11
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Lennart Wiklund - Roger Edholm 3NT V+2 Kn -660 2/16
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT V+2 Kn -660 2/16
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3NT V+2 2 -660 2/16

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.09

Väst giv
ingen i zon
32
KD8
kn1076
Kkn109
E64
763
84
E8642
D1097
1054
K932
73
Kkn85
Ekn92
ED5
D5

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N101011910
S101011910
Ö33233
V33233
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Jan Berggren - Olan Hedström 3NT N+3 7 490 18/0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Lars Olsson - Kurt Norström 3NT N+2 9 460 14/4
Jan Söderberg - Göran Olsson Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT S+2 10 460 14/4
Gunnel Modig - Britt Bergman Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT S+2 4 460 14/4
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Lennart Wiklund - Roger Edholm 3NT S+1 4 430 7/11
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT S+1 2 430 7/11
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Yngve Sundberg - Leif Persson 3NT S+1 4 430 7/11
Liz Callbo - Karin Lodin Henry Häljeryd - Bo Byléhn 3NT S+1 4 430 7/11
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3NT S= 8 400 2/16
Per Sandberg - Hans Selling Lena Becksén - Agneta Danielsson 3NT S-1 6 -50 0/18

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.09

Nord giv
Ö-V i zon
D74
kn
Dkn8654
E95
Kkn
542
E1092
K1043
10983
EKD1063
73
7
E652
987
K
Dkn862

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N88365
S88365
Ö45968
V45968
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Lars Olsson - Kurt Norström 4 Ö-1 K 100 18/0
Lennart Wiklund - Roger Edholm Liz Callbo - Karin Lodin Pass   16/2
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3 N-1 E -50 14/4
Jan Berggren - Olan Hedström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 Ö= K -140 9/9
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Gunnel Modig - Britt Bergman 2 Ö+1 K -140 9/9
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2 Ö+1 K -140 9/9
Lena Becksén - Agneta Danielsson Jan Söderberg - Göran Olsson 3 Ö= K -140 9/9
Yngve Sundberg - Leif Persson Per Sandberg - Hans Selling 2 Ö+2 K -170 4/14
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Henry Häljeryd - Bo Byléhn 5D S-3 5 -500 2/16
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 Ö= E -620 0/18

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.09

Öst giv
alla i zon
953
K7
EKD543
E2
E106
D1084
102
kn753
K87
E965
kn976
104
Dkn42
kn32
8
KD986

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N89688
S89688
Ö54745
V44745
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Henry Häljeryd - Bo Byléhn 3NT S= 4 600 18/0
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2 N+1 10 110 15/3
Lena Becksén - Agneta Danielsson Jan Söderberg - Göran Olsson 3 N= 10 110 15/3
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Gunnel Modig - Britt Bergman 2 N= 10 90 12/6
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Lars Olsson - Kurt Norström 3NT N-1 6 -100 9/9
Yngve Sundberg - Leif Persson Per Sandberg - Hans Selling 3NT N-1 6 -100 9/9
Jan Berggren - Olan Hedström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT N-2 5 -200 5/13
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Anneli Sagersten - Björn Backlund 5 N-2 10 -200 5/13
Lennart Wiklund - Roger Edholm Liz Callbo - Karin Lodin 3NT S-3 4 -300 1/17
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 S-3 10 -300 1/17

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.09

Syd giv
ingen i zon
3
D10853
10
Dkn10862
D98
K9
EKD8432
7
K7654
E
965
EK94
Ekn102
kn7642
kn7
53

Optimalt kontrakt: 6NT V= -990
 NT
N61821
S61821
Ö71151112
V71151112
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 6D Ö-1 Kn 100 18/0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Fritiof Modig - Bernt Strömberg 5 V-1 3 50 15/3
Lars Olsson - Kurt Norström Yngve Sundberg - Leif Persson 6 V-1 3 50 15/3
Lena Becksén - Agneta Danielsson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3 V+2 3 -150 12/6
Gunnel Modig - Britt Bergman Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 5 V= 3 -400 9/9
Liz Callbo - Karin Lodin Per Sandberg - Hans Selling 5 V= 3 -400 9/9
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Jan Berggren - Olan Hedström 4 Ö= 5 -420 5/13
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Henry Häljeryd - Bo Byléhn 4 Ö= 5 -420 5/13
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Lennart Wiklund - Roger Edholm 3NT Ö+3 5 -490 2/16
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Jan Söderberg - Göran Olsson 6NT V= D -990 0/18

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.09

Väst giv
N-S i zon
E52
8764
Kkn
KDkn4
93
Ekn109
872
E632
KD76
KD5
94
10987
kn1084
32
ED10653
5

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N69677
S68677
Ö74755
V74755
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT N= K 600 18/0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4D V-3 K 500 16/2
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Lennart Wiklund - Roger Edholm 1NT N+5 10 240 14/4
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Henry Häljeryd - Bo Byléhn 1NT N+3 10 180 11/7
Liz Callbo - Karin Lodin Per Sandberg - Hans Selling 1NT N+3 7 180 11/7
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Jan Söderberg - Göran Olsson 1NT N+2 6 150 8/10
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Jan Berggren - Olan Hedström 3 N-1 9 -100 4/14
Lena Becksén - Agneta Danielsson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 S-1 Kn -100 4/14
Lars Olsson - Kurt Norström Yngve Sundberg - Leif Persson 3 S-1 9 -100 4/14
Gunnel Modig - Britt Bergman Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 2 Ö+1 9 -110 0/18

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.09

Nord giv
alla i zon
E97
D9864
876
43
Dkn432
E
E32
K875
8
Kkn1072
Kkn105
E102
K1065
53
D94
Dkn96

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N33344
S33344
Ö10101089
V9101089
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Henry Häljeryd - Bo Byléhn Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3NT Ö-1 D 100 18/0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Yngve Sundberg - Leif Persson 3NT V= 8 -600 10/8
Per Sandberg - Hans Selling Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3NT V= 4 -600 10/8
Jan Söderberg - Göran Olsson Liz Callbo - Karin Lodin 3NT V= 4 -600 10/8
Jan Berggren - Olan Hedström Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT V= 6 -600 10/8
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3NT V= 6 -600 10/8
Lena Becksén - Agneta Danielsson Gunnel Modig - Britt Bergman 3NT Ö= 9 -600 10/8
Lars Olsson - Kurt Norström Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT V= 4 -600 10/8
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT Ö+1 9 -630 1/17
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Lennart Wiklund - Roger Edholm 3NT Ö+1 9 -630 1/17

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.09

Öst giv
ingen i zon
kn3
98652
54
10543
8
K1073
Dkn86
KD98
ED965
Ekn4
EK93
kn
K10742
D
1072
E762

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -920
 NT
N21242
S21242
Ö111211911
V101211911
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Berggren - Olan Hedström Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 6NT Ö-1 E 50 17/1
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Anneli Sagersten - Björn Backlund 6NT V-1 3 50 17/1
Lena Becksén - Agneta Danielsson Gunnel Modig - Britt Bergman 5 Ö+1 E -420 14/4
Henry Häljeryd - Bo Byléhn Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3NT Ö+1 10 -430 10/8
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3NT Ö+1 2 -430 10/8
Lars Olsson - Kurt Norström Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT Ö+1 4 -430 10/8
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Yngve Sundberg - Leif Persson 3NT V+2 9 -460 3/15
Per Sandberg - Hans Selling Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3NT Ö+2 4 -460 3/15
Jan Söderberg - Göran Olsson Liz Callbo - Karin Lodin 3NT V+2 5 -460 3/15
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Lennart Wiklund - Roger Edholm 3NT V+2 2 -460 3/15

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.09

Syd giv
N-S i zon
K872
432
875
974
E1053
965
ED2
1085
Dkn64
D
K104
ED632
9
EKkn1087
kn963
Kkn

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N36737
S36737
Ö1075106
V1075106
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Per Sandberg - Hans Selling 2 S= E 110 18/0
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3 V-1 4 50 15/3
Lennart Wiklund - Roger Edholm Gunnel Modig - Britt Bergman 3 V-1 4 50 15/3
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 3 Ö= K -140 10/8
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Liz Callbo - Karin Lodin 2 V+1 E -140 10/8
Lars Olsson - Kurt Norström Henry Häljeryd - Bo Byléhn 2 V+1 2 -140 10/8
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Anneli Sagersten - Björn Backlund 3 V+1 4 -170 6/12
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Jan Söderberg - Göran Olsson 3D S-1 10 -200 3/15
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Yngve Sundberg - Leif Persson 4 S-2 3 -200 3/15
Lena Becksén - Agneta Danielsson Jan Berggren - Olan Hedström 4D S-3 4 -800 0/18

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.09

Väst giv
Ö-V i zon
ED5
Dkn94
D643
K6
K32
EK62
Kkn85
Dkn
kn87
103
72
E107532
10964
875
E109
984

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N35665
S35665
Ö107768
V107778
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Becksén - Agneta Danielsson Jan Berggren - Olan Hedström 4 V-3 4 300 18/0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 2 S= D 110 16/2
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Yngve Sundberg - Leif Persson 2 S-1 K -50 14/4
Lennart Wiklund - Roger Edholm Gunnel Modig - Britt Bergman 2 N-2 10 -100 12/6
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Liz Callbo - Karin Lodin 3 Ö+1 E -130 10/8
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Per Sandberg - Hans Selling 2 S-3 E -150 6/12
Lars Olsson - Kurt Norström Henry Häljeryd - Bo Byléhn 3 S-3 K -150 6/12
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Anneli Sagersten - Björn Backlund 2 S-3 E -150 6/12
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2NT V+2 3 -180 2/16
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Jan Söderberg - Göran Olsson 3NT V+2 4 -660 0/18

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.09

Nord giv
ingen i zon
82
EK106
Ekn76
EK7
6
Dkn984
32
Dkn1098
Ekn753
72
54
6432
KD1094
53
KD1098
5

Optimalt kontrakt: 6NT N= 990
 NT
N711101112
S711101112
Ö51321
V51321
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Söderberg - Göran Olsson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3NT N+3 3 490 18/0
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3NT N+2 3 460 14/4
Lars Olsson - Kurt Norström Lennart Wiklund - Roger Edholm 3NT N+2 6 460 14/4
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT N+2 2 460 14/4
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3NT N+1 6 430 9/9
Lena Becksén - Agneta Danielsson Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT N+1 6 430 9/9
Yngve Sundberg - Leif Persson Henry Häljeryd - Bo Byléhn 5 N+1 5 420 5/13
Per Sandberg - Hans Selling Jan Berggren - Olan Hedström 5 N+1 7 420 5/13
Liz Callbo - Karin Lodin Gunnel Modig - Britt Bergman 5 S= 6 400 2/16
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 6NT N-2 3 -100 0/18

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.09

Öst giv
N-S i zon
kn976
D82
82
9875
EK

Dkn943
Dkn10643
85
Kkn64
EK10765
K
D10432
E109753

E2

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -920
 NT
N11782
S11782
Ö12126411
V1112449
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per Sandberg - Hans Selling Jan Berggren - Olan Hedström 5 Ö+1 E -420 12/6
Jan Söderberg - Göran Olsson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 5 Ö+1 E -420 12/6
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Fritiof Modig - Bernt Strömberg 5 Ö+1 E -420 12/6
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 5 Ö+1 E -420 12/6
Lena Becksén - Agneta Danielsson Anneli Sagersten - Björn Backlund 5 Ö+1 E -420 12/6
Lars Olsson - Kurt Norström Lennart Wiklund - Roger Edholm 5 Ö+1 E -420 12/6
Liz Callbo - Karin Lodin Gunnel Modig - Britt Bergman 5 Ö+1 E -420 12/6
Yngve Sundberg - Leif Persson Henry Häljeryd - Bo Byléhn 3NT Ö+2 3 -460 4/14
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 6 Ö= E -920 1/17
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 6 Ö= E -920 1/17

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.09

Syd giv
Ö-V i zon
EK52
kn1053
kn4
kn98
D976
E9
985
E1065
104
KD6
EK732
D72
kn83
8742
D106
K43

Optimalt kontrakt: 3NT V= -600
 NT
N43543
S43543
Ö99899
V99899
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liz Callbo - Karin Lodin Jan Berggren - Olan Hedström 3 Ö-1 8 100 18/0
Yngve Sundberg - Leif Persson Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 1NT Ö= 3 -90 16/2
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 1 Ö+2 3 -110 13/5
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3 Ö= 3 -110 13/5
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Lennart Wiklund - Roger Edholm 1NT Ö+1 2 -120 8/10
Henry Häljeryd - Bo Byléhn Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 2NT Ö= 8 -120 8/10
Jan Söderberg - Göran Olsson Anneli Sagersten - Björn Backlund 1NT Ö+1 2 -120 8/10
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Gunnel Modig - Britt Bergman 1NT Ö+3 3 -180 3/15
Lars Olsson - Kurt Norström Per Sandberg - Hans Selling 2NT V+2 5 -180 3/15
Lena Becksén - Agneta Danielsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT Ö= 8 -600 0/18

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.09

Väst giv
alla i zon
K953
D2
9754
1052
kn87
Ekn87
D82
KD7
E10642
K3
E63
E84
D
109654
Kkn10
kn963

Optimalt kontrakt: 5NT V= -660
 NT
N33411
S33411
Ö101091111
V101091111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Henry Häljeryd - Bo Byléhn Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 6 Ö-3 10 300 18/0
Yngve Sundberg - Leif Persson Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 3NT V-1 9 100 16/2
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 1NT V+2 5 -150 14/4
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3NT V= 3 -600 12/6
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Lennart Wiklund - Roger Edholm 4 Ö= 10 -620 8/10
Jan Söderberg - Göran Olsson Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 Ö= 10 -620 8/10
Lena Becksén - Agneta Danielsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 Ö= D -620 8/10
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Gunnel Modig - Britt Bergman 3NT V+1 10 -630 4/14
Lars Olsson - Kurt Norström Per Sandberg - Hans Selling 3NT V+2 3 -660 2/16
Liz Callbo - Karin Lodin Jan Berggren - Olan Hedström 4 Ö+2 10 -680 0/18

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.09

Nord giv
N-S i zon
D7
E9632
E
E10874
kn10864
105
7652
65
EK9
Dkn4
Kkn8
Kkn93
532
K87
D10943
D2

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N86956
S86955
Ö57487
V57487
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Henry Häljeryd - Bo Byléhn Per Sandberg - Hans Selling 4 V-3 E 150 18/0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Yngve Sundberg - Leif Persson 3 N= K 140 16/2
Gunnel Modig - Britt Bergman Ulla Berglund - Jeanette Jensen 2NT Ö-2 K 100 14/4
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 V= E -110 11/7
Liz Callbo - Karin Lodin Anneli Sagersten - Björn Backlund 2 Ö= 7 -110 11/7
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Lena Becksén - Agneta Danielsson 3 V= E -140 6/12
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2 Ö+1 D -140 6/12
Lars Olsson - Kurt Norström Jan Söderberg - Göran Olsson 3 V= E -140 6/12
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Lennart Wiklund - Roger Edholm 3D N-1 K -200 2/16
Jan Berggren - Olan Hedström Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4D N-2 E -500 0/18

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.09

Öst giv
Ö-V i zon
KD53
K107
Dkn8
D93
E87
ED98
EK752
10
kn642
kn65
43
EK74
109
432
1096
kn8652

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N53233
S53233
Ö81011109
V81011109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Lena Becksén - Agneta Danielsson 4 V-1 K 100 13/5
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 V-1 D 100 13/5
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT Ö-1 2 100 13/5
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Lennart Wiklund - Roger Edholm 3NT Ö-1 Kn 100 13/5
Liz Callbo - Karin Lodin Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT Ö-1 5 100 13/5
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Yngve Sundberg - Leif Persson 3NT Ö-1 5 100 13/5
Lars Olsson - Kurt Norström Jan Söderberg - Göran Olsson 1NT Ö+1 10 -120 6/12
Henry Häljeryd - Bo Byléhn Per Sandberg - Hans Selling 2 V+1 D -140 4/14
Jan Berggren - Olan Hedström Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 2 V+2 K -170 2/16
Gunnel Modig - Britt Bergman Ulla Berglund - Jeanette Jensen 2 V+3 D -200 0/18

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.09

Syd giv
alla i zon
E
8652
KDkn82
K82
K1098753
D4
104
kn9
kn6
Kkn1093
9753
65
D42
E7
E6
ED10743

Optimalt kontrakt: 7NT S= 2220
 NT
N13139713
S13139713
Ö00460
V00460
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Henry Häljeryd - Bo Byléhn Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 3NT N+4 5 720 15/3
Lennart Wiklund - Roger Edholm Jan Söderberg - Göran Olsson 3NT S+4 10 720 15/3
Anneli Sagersten - Björn Backlund Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3NT S+4 10 720 15/3
Lena Becksén - Agneta Danielsson Yngve Sundberg - Leif Persson 3NT S+4 7 720 15/3
Gunnel Modig - Britt Bergman Fritiof Modig - Bernt Strömberg 5 S+2 4 640 7/11
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Jan Berggren - Olan Hedström 5 S+2 Kn 640 7/11
Liz Callbo - Karin Lodin Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 5 S+2 10 640 7/11
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 5 S+2 3 640 7/11
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Lars Olsson - Kurt Norström 3 S+2 10 150 2/16
Per Sandberg - Hans Selling Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4 S-4 Kn -400 0/18

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.09

Väst giv
ingen i zon
K9754
Kkn9872

109
D8
54
E742
KD873
kn102
E10
KD8653
kn2
E63
D63
kn109
E654

Optimalt kontrakt: 5D V-2 300
 NT
N4310103
S4310103
Ö79337
V89337
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Roger Edholm Jan Söderberg - Göran Olsson 6D Ö-3 3 500 18/0
Lena Becksén - Agneta Danielsson Yngve Sundberg - Leif Persson 5 N= K 450 16/2
Henry Häljeryd - Bo Byléhn Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 4 N= E 420 14/4
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Lars Olsson - Kurt Norström 3 N+2 K 200 11/7
Gunnel Modig - Britt Bergman Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 S+3 E 200 11/7
Liz Callbo - Karin Lodin Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 N= Kn 140 8/10
Anneli Sagersten - Björn Backlund Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4D Ö-1 D 100 6/12
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Jan Berggren - Olan Hedström 4 N-1 K -50 3/15
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 5 N-1 E -50 3/15
Per Sandberg - Hans Selling Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 5D Ö= E -550 0/18