Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge 2019-05-02 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge 2019-05-02

Partävling, 12 bord, 24 par. Antal brickor: 24. Medel: 264.0.

Privatprotokoll för Göran Olsson - Jan Söderberg

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 16, Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren
15 Ö-1 -50 16 73% 16 73.0%Kn105DEK432K1072 E42310965ED654
21NT Ö= 90 2 9% 18 41.0%EKDKKn85K851075 Kn96431064D10E94
Rond 2, som NS mot par 15, Marianne Eskilsson - Per Eskilsson
33NT V+1 -630 3 14% 21 32.0%Kn843KKn7654D102 E7ED1095329643
43 V+1 -170 18 82% 39 44.5%92753DKn9K8732 4ED98K1032ED94
Rond 3, som ÖV mot par 14, Jan Berggren - Olan Hedström
56NT S-1 100 21 95% 60 54.6%E87641092D9592 986543K8710764
63D N-2 300 20 91% 80 60.7%2E10963D10EK653 KKn107KKn7765Kn94
Rond 4, som NS mot par 13, Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg
73NT S-1 -100 2 9% 82 53.3%D387510754E842 K64EDKn10EKKnK96
82NT V-1 50 6 27% 88 50.0%K974210843K982 D52D108676EKn105
Rond 5, som NS mot par 24, Fritiof Modig - Bernt Strömberg
93 Ö-2 200 22 100% 110 55.6%DKn3EK762D4D62 76853Kn875EKn108
102 V+1 -140 7 32% 117 53.2%85298D7542Kn63 96E2EK63E10872
Rond 6, som NS mot par 23, Ingalill Eriksson - Bengt Eldered
112NT Ö+1 -150 4 18% 121 50.0%E9D9876543E87 D86537652KKn63
123NT V+1 -430 3 14% 124 47.0%9D94KDKn5KKn974 1085321065842102
Rond 7, som ÖV mot par 22, Lennart Wiklund - Margaretha Nehrer
134 N+1 -650 5 23% 129 45.2%942DKn2E9861098 D7364DKn3K7643
143NT Ö= 400 9 41% 138 44.9%D5EK76K1062732 E109610D95EK854
Rond 8, som ÖV mot par 21, Inger Byström - Ulla Blanck
153NT N-2 200 22 100% 160 48.5%873Kn963K54K105 D1054K82D8D963
164 V-1 -100 14 64% 174 49.5%1086Kn8Kn654D972 D972K64EEK653
Rond 9, som NS mot par 20, Sven-Erik Svedin - Bert Hellström
171NT S+1 120 17 77% 191 51.1%E87D8528321094 D42K1074K7EKKn8
185 Ö-2 100 21 95% 212 53.6%6EK32KDKn953103 74310741086ED85
Rond 10, som NS mot par 19, Anneli Sagersten - Björn Backlund
193 V+1 -170 13 59% 225 53.8%109798Kn10E98752 KDD42D9543KD6
201NT N+1 120 13 59% 238 54.1%432Kn6E842E962 K97KD1073Kn5K54
Rond 11, som NS mot par 18, Yngve Sundberg - Leif Persson
213NT V+2 -460 13 59% 251 54.3%DKn10965E108D1095 KKn86387434643
223 V= -110 2 9% 253 52.3%DKn109943K10E542 72EKn106E98654D
Rond 12, som NS mot par 17, Agneta Danielsson - Ylva Papp
234 V= -620 9 41% 262 51.8%76525765K10832 109Kn1082EK94376
24Pass 19 86% 281 53.2%K95483D10K10976 ED6K979843Kn32