Kommande tävlingar
18/10 Elitserien .... Rond 6-11
09/11 Manfred Kamras Minne
16/11 Uppsala lagguld
Rapporterade tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge 2019-01-17 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge 2019-01-17

Partävling, 13 bord, 26 par. Antal brickor: 24. Medel: 264.0.

Privatprotokoll för Jan Söderberg - Göran Olsson

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 26, Inga-Lisa Svanstedt - Egon Bohman
14D Ö= -590 0 0% 0 0.0%K10KD5Kn1073K1087 5109632E954EKn5
22 Ö= -110 5 23% 5 11.5%D4D58632ED1083 EK9Kn962Kn105Kn96
Rond 2, som ÖV mot par 25, Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin
31NT S+1 -120 0 0% 5 7.7%1085E103K9K9865 ED2DKn86Kn842104
46 N= -1430 3 14% 8 9.2%5D76210982Kn742 D10741043K631093
Rond 3, som NS mot par 24, Ingalill Eriksson - Ulf Henriksson
54 V+2 -480 4 18% 12 11.0%D93K1052K97654 KKn108610876E832
64 V+1 -650 14 64% 26 19.8%D4EKn542964865 6521097107E10943
Rond 4, som ÖV mot par 23, Anneli Sagersten - Björn Backlund
74 V+2 680 10 45% 36 23.4%K96K95K108K543 EDKn84E10EDE1076
83D Ö-1 -100 17 77% 53 30.1%E1098732KnEK7103 K5532108439876
Rond 5, som NS mot par 22, Margareta Sandberg - Per Sandberg
92 N-1 -50 5 23% 58 29.3%8621086KDKn43103 EDKn5ED77652K4
104 S= 620 3 14% 61 27.8%E4Kn874E10Kn10974 K5EK96592EK62
Rond 6, som NS mot par 20, Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck
132 N= 110 21 95% 82 33.9%E1085Kn8543KED2 DKn7D72107410974
142 S+2 170 17 77% 99 37.5%E92D95EK106283 KDKn1085E7875109
Rond 7, som NS mot par 19, Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson
152NT S+2 180 2 9% 101 35.3%E10EKn54EKn952E5 K986K7D104D876
162 V-4 400 22 100% 123 39.9%K105443Kn875423 97EKn1072EEKKn94
Rond 8, som ÖV mot par 18, Lilian Mårtensson - Margareta Risell
173D N-2 300 21 95% 144 43.6%5854D96Kn98754 K76EK6EKKn32102
182 Ö-1 -50 16 73% 160 45.4%K7654K32Kn2EKn10 984K1098764983
Rond 9, som ÖV mot par 17, Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund
192NT V-1 -100 9 41% 169 45.2%D1097E76K973D10 E43D94E65K842
204 Ö+2 680 20 91% 189 47.7%EKDKn62DD983E7 975104K1076KD84
Rond 10, som NS mot par 16, Rolf Nyberg - Torsten Stier
214 Ö= -420 19 86% 208 49.7%987D98763Kn732 6EKKn103D1052K98
224 S+2 480 21 95% 229 52.0%KD7Kn54310541096 EED10872KKKn853
Rond 11, som NS mot par 15, Agneta Danielsson - Ylva Papp
234 Ö-1 100 20 91% 249 53.9%K86532108542E5 Kn10D8732K10K763
241NT V= -90 11 50% 260 53.7%K95473K6510873 E76Kn542ED84D6
Rond 12, som NS mot par 14, Ulla Berglund - Jeanette Jensen
254 S+3 510 10 45% 270 53.3%D5KnEK9753EKn103 EKKn732ED86D22
264 S+1 650 16 73% 286 54.1%D734K432Kn10974 EK10965Kn2EKn87D

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.17

Nord giv
ingen i zon
K10
KD5
kn1073
K1087
D874
Ekn74
D
6432
Ekn9632
8
K862
D9
5
109632
E954
Ekn5

Optimalt kontrakt: 5D N-2 -300
 NT
N89935
S89935
Ö544107
V544107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Britt Bergman Lilian Mårtensson - Margareta Risell 2 S+2 D 170 22/0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 2 S= 4 110 20/2
Bert Hellström - Nils Wänglund Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund 4 Ö-1 E 50 17/5
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 Ö-1 E 50 17/5
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Lennart Berglund - Hans Selling 4 S-1 D -50 13/9
Ingalill Eriksson - Ulf Henriksson Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 4 S-1 D -50 13/9
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3 Ö+1 E -170 8/14
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 2 Ö+2 10 -170 8/14
Inger Olsson - Marianne Norström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 Ö+2 5 -170 8/14
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 Ö= E -420 3/19
Lars Olsson - Kurt Norström Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 Ö= E -420 3/19
Jan Söderberg - Göran Olsson Inga-Lisa Svanstedt - Egon Bohman 4D Ö= 10 -590 0/22

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.17

Öst giv
N-S i zon
D4
D5
8632
ED1083
kn7532
E4
KD974
5
1086
K10873
E
K742
EK9
kn962
kn105
kn96

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N74645
S74645
Ö68798
V68798
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bert Hellström - Nils Wänglund Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund 3 Ö-2 K 100 22/0
Lars Olsson - Kurt Norström Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 V-1 E 50 18/4
Inger Olsson - Marianne Norström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 V-1 E 50 18/4
Ingalill Eriksson - Ulf Henriksson Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 4 V-1 3 50 18/4
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ulla Berglund - Jeanette Jensen Pass   11/11
Gunnel Modig - Britt Bergman Lilian Mårtensson - Margareta Risell Pass   11/11
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Margareta Sandberg - Per Sandberg Pass   11/11
Anneli Sagersten - Björn Backlund Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Pass   11/11
Jan Söderberg - Göran Olsson Inga-Lisa Svanstedt - Egon Bohman 2 Ö= Kn -110 5/17
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Lennart Berglund - Hans Selling 3 V= D -110 5/17
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 3 V= E -140 1/21
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 2 V+1 E -140 1/21

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.17

Syd giv
Ö-V i zon
Kkn76
K5
E1063
Dkn2
ED2
Dkn86
kn842
104
1085
E103
K9
K9865
943
9742
D75
E73

Optimalt kontrakt: 2 V= -90
 NT
N56676
S46575
Ö76766
V86767
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Jan Söderberg - Göran Olsson 1NT S+1 9 120 22/0
Lena Becksén - Bertil Häggström Agneta Danielsson - Ylva Papp 2 V-1 7 100 20/2
Bert Hellström - Nils Wänglund Rolf Nyberg - Torsten Stier 2 N= 5 90 17/5
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Siv Lindgren - Eivor Örlefors 1NT N= 6 90 17/5
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Inga-Lisa Svanstedt - Egon Bohman 1 N-1 5 -50 10/12
Lars Olsson - Kurt Norström Ulla Berglund - Jeanette Jensen 2 S-1 5 -50 10/12
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Lilian Mårtensson - Margareta Risell 1 N-1 5 -50 10/12
Lennart Berglund - Hans Selling Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 1 N-1 5 -50 10/12
Margareta Sandberg - Per Sandberg Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 1 N-1 5 -50 10/12
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 1NT N-2 10 -100 4/18
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Anneli Sagersten - Björn Backlund 3 Ö= 3 -140 2/20
Ingalill Eriksson - Ulf Henriksson Inger Olsson - Marianne Norström 1NT N-3 5 -150 0/22

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.17

Väst giv
alla i zon
Ekn632
K85
4
E865
D1074
1043
K63
1093
5
D762
10982
kn742
K98
Ekn9
EDkn75
KD

Optimalt kontrakt: 6 N= 1430
 NT
N1111111211
S1111111211
Ö22112
V22112
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Siv Lindgren - Eivor Örlefors 6NT S= 3 1440 22/0
Bert Hellström - Nils Wänglund Rolf Nyberg - Torsten Stier 6 N= 2 1430 19/3
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Jan Söderberg - Göran Olsson 6 N= 10 1430 19/3
Margareta Sandberg - Per Sandberg Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 3NT S+3 3 690 16/6
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT N+2 10 660 13/9
Lennart Berglund - Hans Selling Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3NT S+2 10 660 13/9
Lars Olsson - Kurt Norström Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 S= 10 620 10/12
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Inga-Lisa Svanstedt - Egon Bohman 6NT N-1 6 -100 5/17
Lena Becksén - Bertil Häggström Agneta Danielsson - Ylva Papp 6NT N-1 10 -100 5/17
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 6 N-1 3 -100 5/17
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Lilian Mårtensson - Margareta Risell 6NT N-1 2 -100 5/17
Ingalill Eriksson - Ulf Henriksson Inger Olsson - Marianne Norström 6NT N-2 6 -200 0/22

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.17

Nord giv
N-S i zon
D93
K105
2
K97654
54
Ekn9843
D9
Dkn10
E762
D72
EKkn543
Kkn108
6
10876
E832

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N91163
S91163
Ö4101178
V4101178
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Berglund - Hans Selling Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 4 V-1 4 50 20/2
Margareta Sandberg - Per Sandberg Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 4 V-1 2 50 20/2
Inga-Lisa Svanstedt - Egon Bohman Lars Olsson - Kurt Norström 4 V-1 2 50 20/2
Lena Becksén - Bertil Häggström Ulla Berglund - Jeanette Jensen 5 Ö+1 E -420 13/9
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund 4 V= 2 -420 13/9
Anneli Sagersten - Björn Backlund Inger Olsson - Marianne Norström 4 V= 2 -420 13/9
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4 V= 2 -420 13/9
Gunnel Modig - Britt Bergman Rolf Nyberg - Torsten Stier 4 V+1 2 -450 8/14
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4 V+2 7 -480 4/18
Jan Söderberg - Göran Olsson Ingalill Eriksson - Ulf Henriksson 4 V+2 3 -480 4/18
Bert Hellström - Nils Wänglund Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 V+2 2 -480 4/18
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Staffan Hedman - Lennart Wiklund 6 V= 2 -980 0/22

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.17

Öst giv
Ö-V i zon
D4
Ekn542
964
865
10987
863
EK82
Dkn
EKkn3
KD
Dkn53
K72
652
1097
107
E10943

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N52522
S52522
Ö7117119
V7117119
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bert Hellström - Nils Wänglund Agneta Danielsson - Ylva Papp 6NT Ö-1 E 100 22/0
Gunnel Modig - Britt Bergman Rolf Nyberg - Torsten Stier 4 Ö= 10 -620 20/2
Jan Söderberg - Göran Olsson Ingalill Eriksson - Ulf Henriksson 4 V+1 8 -650 14/8
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Staffan Hedman - Lennart Wiklund 4 V+1 2 -650 14/8
Margareta Sandberg - Per Sandberg Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 4 Ö+1 3 -650 14/8
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4 Ö+1 2 -650 14/8
Inga-Lisa Svanstedt - Egon Bohman Lars Olsson - Kurt Norström 4 Ö+1 10 -650 14/8
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3NT Ö+2 3 -660 6/16
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund 3NT Ö+2 9 -660 6/16
Anneli Sagersten - Björn Backlund Inger Olsson - Marianne Norström 3NT Ö+2 4 -660 6/16
Lena Becksén - Bertil Häggström Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 V+2 8 -680 1/21
Lennart Berglund - Hans Selling Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 4 V+2 E -680 1/21

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.17

Syd giv
alla i zon
10
82
kn976542
Dkn8
EDkn84
E10
ED
E1076
K96
K95
K108
K543
7532
Dkn7643
3
92

Optimalt kontrakt: 6NT V= -1440
 NT
N14411
S14411
Ö12991212
V12991212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Britt Bergman Agneta Danielsson - Ylva Papp 6NT V-1 6 100 21/1
Inga-Lisa Svanstedt - Egon Bohman Lena Becksén - Bertil Häggström 6 V-1 9 100 21/1
Lennart Berglund - Hans Selling Lilian Mårtensson - Margareta Risell 4 V+1 2 -650 18/4
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Rolf Nyberg - Torsten Stier 3NT Ö+2 7 -660 16/6
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Bert Hellström - Nils Wänglund 4 V+2 2 -680 12/10
Anneli Sagersten - Björn Backlund Jan Söderberg - Göran Olsson 4 V+2 8 -680 12/10
Ingalill Eriksson - Ulf Henriksson Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4 V+2 8 -680 12/10
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund 3NT Ö+4 6 -720 7/15
Inger Olsson - Marianne Norström Margareta Sandberg - Per Sandberg 3NT Ö+4 3 -720 7/15
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 6 V= 10 -1430 4/18
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Staffan Hedman - Lennart Wiklund 6NT V= 6 -1440 2/20
Lars Olsson - Kurt Norström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 6NT Ö+1 6 -1470 0/22

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.17

Väst giv
ingen i zon

K109874
kn52
Dkn52
K5
532
10843
9876
E1098732
kn
EK7
103
Dkn64
ED6
D96
EK4

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N981159
S981159
Ö35283
V35283
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lisa Svanstedt - Egon Bohman Lena Becksén - Bertil Häggström 4D Ö-3 E 500 22/0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund 5 N= E 450 17/5
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Staffan Hedman - Lennart Wiklund 4 N+1 E 450 17/5
Lennart Berglund - Hans Selling Lilian Mårtensson - Margareta Risell 4 N+1 E 450 17/5
Inger Olsson - Marianne Norström Margareta Sandberg - Per Sandberg 5 N= E 450 17/5
Lars Olsson - Kurt Norström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 5 Ö-3 E 150 11/11
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4 Ö-3 E 150 11/11
Gunnel Modig - Britt Bergman Agneta Danielsson - Ylva Papp 3D Ö-1 E 100 5/17
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Bert Hellström - Nils Wänglund 4 V-2 E 100 5/17
Anneli Sagersten - Björn Backlund Jan Söderberg - Göran Olsson 3D Ö-1 K 100 5/17
Ingalill Eriksson - Ulf Henriksson Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3D Ö-1 E 100 5/17
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Rolf Nyberg - Torsten Stier 4 N-1 E -50 0/22

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.17

Nord giv
Ö-V i zon
862
1086
KDkn43
103
K1097
K92
8
97652
43
kn543
E109
EDkn8
EDkn5
ED7
7652
K4

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N48677
S48687
Ö94755
V94755
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bert Hellström - Nils Wänglund Inga-Lisa Svanstedt - Egon Bohman 4 Ö-2 5 200 22/0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2NT S+2 K 180 20/2
Lennart Berglund - Hans Selling Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund 2NT S= 9 120 16/6
Inger Olsson - Marianne Norström Staffan Hedman - Lennart Wiklund 2NT S= 5 120 16/6
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Lena Becksén - Bertil Häggström 1NT S+1 9 120 16/6
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Rolf Nyberg - Torsten Stier 3 N= 8 110 10/12
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Gunnel Modig - Britt Bergman 2 S= 8 110 10/12
Ingalill Eriksson - Ulf Henriksson Lars Olsson - Kurt Norström 2 S= 9 110 10/12
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 N-1 4 -50 5/17
Jan Söderberg - Göran Olsson Margareta Sandberg - Per Sandberg 2 N-1 9 -50 5/17
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 1NT S-2 7 -100 2/20
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Lilian Mårtensson - Margareta Risell 3 Ö= E -110 0/22

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.17

Öst giv
alla i zon
E4
kn874
E10
kn10974
D8762
D102
Dkn85
5
kn1093
3
K7643
D83
K5
EK965
92
EK62

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N11511510
S11511510
Ö18181
V18181
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Lena Becksén - Bertil Häggström 6 S= 2 1430 22/0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 S+2 5 680 16/6
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Lilian Mårtensson - Margareta Risell 4 S+2 5 680 16/6
Bert Hellström - Nils Wänglund Inga-Lisa Svanstedt - Egon Bohman 4 S+2 5 680 16/6
Lennart Berglund - Hans Selling Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund 4 S+2 5 680 16/6
Ingalill Eriksson - Ulf Henriksson Lars Olsson - Kurt Norström 4 S+2 5 680 16/6
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Rolf Nyberg - Torsten Stier 4 S+1 7 650 9/13
Agneta Danielsson - Ylva Papp Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 S+1 5 650 9/13
Jan Söderberg - Göran Olsson Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 S= 2 620 3/19
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 4 S= 5 620 3/19
Inger Olsson - Marianne Norström Staffan Hedman - Lennart Wiklund 4 S= D 620 3/19
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Gunnel Modig - Britt Bergman 4 S= 5 620 3/19

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.17

Syd giv
ingen i zon
K8
EK109753
2
kn76
D932
kn64
kn1063
43
754
D8
KD94
D1052
Ekn106
2
E875
EK98

Optimalt kontrakt: 6 S= 980
 NT
N129121010
S129121010
Ö14131
V14131
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund 3NT N+4 6 520 22/0
Lars Olsson - Kurt Norström Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT S+3 Kn 490 20/2
Lena Becksén - Bertil Häggström Ingalill Eriksson - Ulf Henriksson 4 N+2 K 480 14/8
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 4 N+2 4 480 14/8
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 N+2 K 480 14/8
Inger Olsson - Marianne Norström Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4 N+2 5 480 14/8
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Bert Hellström - Nils Wänglund 4 N+2 K 480 14/8
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Lilian Mårtensson - Margareta Risell 4 N+1 K 450 7/15
Rolf Nyberg - Torsten Stier Lennart Berglund - Hans Selling 4 N+1 9 450 7/15
Agneta Danielsson - Ylva Papp Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT S= 3 400 3/19
Inga-Lisa Svanstedt - Egon Bohman Gunnel Modig - Britt Bergman 3NT S= Kn 400 3/19
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Margareta Sandberg - Per Sandberg 6NT S-1 3 -50 0/22

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.17

Väst giv
N-S i zon
K53
K
EKD642
K72
kn6
ED654
53
10653
D84
10732
1098
kn94
E10972
kn98
kn7
ED8

Optimalt kontrakt: 6 N= 1370
 NT
N101281111
S101281111
Ö31522
V31522
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Bert Hellström - Nils Wänglund 6 S= E 1430 22/0
Lena Becksén - Bertil Häggström Ingalill Eriksson - Ulf Henriksson 3NT S+4 4 720 19/3
Rolf Nyberg - Torsten Stier Lennart Berglund - Hans Selling 3NT S+4 5 720 19/3
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3NT S+3 4 690 15/7
Inga-Lisa Svanstedt - Egon Bohman Gunnel Modig - Britt Bergman 3NT S+3 4 690 15/7
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 S= 4 620 11/11
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Lilian Mårtensson - Margareta Risell 5 N+1 2 620 11/11
Inger Olsson - Marianne Norström Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 5 N= 4 600 8/14
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund 3 N+2 10 150 4/18
Lars Olsson - Kurt Norström Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 N+1 10 150 4/18
Agneta Danielsson - Ylva Papp Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 N+1 3 150 4/18
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 6 N-1 7 -100 0/22

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.17

Nord giv
alla i zon
E1085
kn8543
K
ED2
943
EK109
E832
Kkn
K62
6
Dkn965
8653
Dkn7
D72
1074
10974

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N73874
S73875
Ö69568
V69568
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Staffan Hedman - Lennart Wiklund 2 N= D 110 21/1
Jan Söderberg - Göran Olsson Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 2 N= D 110 21/1
Bert Hellström - Nils Wänglund Ingalill Eriksson - Ulf Henriksson 3 Ö-1 2 100 17/5
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 Ö-1 D 100 17/5
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Lilian Mårtensson - Margareta Risell 1NT V= 5 -90 14/8
Lennart Berglund - Hans Selling Agneta Danielsson - Ylva Papp 2 S-1 6 -100 11/11
Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 1 N-1 5 -100 11/11
Rolf Nyberg - Torsten Stier Siv Lindgren - Eivor Örlefors 2 Ö+2 D -130 8/14
Gunnel Modig - Britt Bergman Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 1NT V+2 4 -150 6/16
Lena Becksén - Bertil Häggström Anneli Sagersten - Björn Backlund 2 N-3 2 -300 3/19
Inga-Lisa Svanstedt - Egon Bohman Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 N-3 9 -300 3/19
Inger Olsson - Marianne Norström Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 4D N-4 D -1100 0/22

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.17

Öst giv
ingen i zon
E92
D95
EK1062
83
63
kn108432
Dkn9
EK
74
K6
43
Dkn76542
KDkn1085
E7
875
109

Optimalt kontrakt: 5NT S= 460
 NT
N51171111
S51171111
Ö81601
V81601
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Becksén - Bertil Häggström Anneli Sagersten - Björn Backlund 3 S+1 E 170 17/5
Gunnel Modig - Britt Bergman Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 S+1 E 170 17/5
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Lilian Mårtensson - Margareta Risell 2 S+2 E 170 17/5
Jan Söderberg - Göran Olsson Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 2 S+2 E 170 17/5
Inger Olsson - Marianne Norström Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 3 S+1 K 170 17/5
Rolf Nyberg - Torsten Stier Siv Lindgren - Eivor Örlefors 3 S+1 E 170 17/5
Bert Hellström - Nils Wänglund Ingalill Eriksson - Ulf Henriksson 3 S= K 140 8/14
Lennart Berglund - Hans Selling Agneta Danielsson - Ylva Papp 3 S= E 140 8/14
Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 2 S+1 E 140 8/14
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Staffan Hedman - Lennart Wiklund 3 N= D 110 4/18
Inga-Lisa Svanstedt - Egon Bohman Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 5 S-1 E -50 2/20
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 5D Ö+1 E -650 0/22

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.17

Syd giv
N-S i zon
E10
Ekn54
Ekn952
E5
D7432
10983
K6
102
kn5
D62
873
Kkn943
K986
K7
D104
D876

Optimalt kontrakt: 6NT S= 1440
 NT
N1012111012
S1012111012
Ö31231
V31231
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3NT S+3 2 690 20/2
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Inga-Lisa Svanstedt - Egon Bohman 3NT N+3 3 690 20/2
Agneta Danielsson - Ylva Papp Siv Lindgren - Eivor Örlefors 3NT N+3 3 690 20/2
Lena Becksén - Bertil Häggström Margareta Sandberg - Per Sandberg 3NT S+2 10 660 14/8
Gunnel Modig - Britt Bergman Ingalill Eriksson - Ulf Henriksson 3NT S+2 10 660 14/8
Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 3NT N+2 8 660 14/8
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Lennart Berglund - Hans Selling 3NT N+1 4 630 10/12
Lars Olsson - Kurt Norström Staffan Hedman - Lennart Wiklund 3NT N= 4 600 6/16
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Rolf Nyberg - Torsten Stier 5 N= 3 600 6/16
Lilian Mårtensson - Margareta Risell Inger Olsson - Marianne Norström 5 N= Kn 600 6/16
Jan Söderberg - Göran Olsson Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 2NT S+2 3 180 2/20
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 5 N-1 3 -100 0/22

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.17

Väst giv
Ö-V i zon
K1054
43
kn87542
3
ED6
98
106
D108652
kn832
KD65
KD93
7
97
Ekn1072
E
EKkn94

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N87866
S87866
Ö56576
V55576
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Söderberg - Göran Olsson Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 2 V-4 4 400 22/0
Lena Becksén - Bertil Häggström Margareta Sandberg - Per Sandberg 2NT Ö-2 E 200 20/2
Gunnel Modig - Britt Bergman Ingalill Eriksson - Ulf Henriksson 1 S+2 5 140 17/5
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Rolf Nyberg - Torsten Stier 1 S+2 8 140 17/5
Lars Olsson - Kurt Norström Staffan Hedman - Lennart Wiklund 1 S+1 6 110 14/8
Lilian Mårtensson - Margareta Risell Inger Olsson - Marianne Norström 2 Ö-1 E 100 12/10
Agneta Danielsson - Ylva Papp Siv Lindgren - Eivor Örlefors 1 S= 5 80 10/12
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Inga-Lisa Svanstedt - Egon Bohman 4 N-1 7 -50 6/16
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Lennart Berglund - Hans Selling 2 S-1 6 -50 6/16
Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 2 S-1 6 -50 6/16
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2NT Ö= 9 -120 2/20
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3NT N-3 3 -150 0/22

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.17

Nord giv
ingen i zon
ED1092
D1072
5
KD6
K76
EK6
EKkn32
102
5
854
D96
kn98754
kn843
kn93
10874
E3

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N547106
S547106
Ö88435
V88435
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Nyberg - Torsten Stier Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 4D N= 9 590 22/0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 N= 6 420 20/2
Bert Hellström - Nils Wänglund Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 N+1 D 170 17/5
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3 N+1 D 170 17/5
Lars Olsson - Kurt Norström Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3 N= 6 140 13/9
Inger Olsson - Marianne Norström Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund 2 N+1 8 140 13/9
Gunnel Modig - Britt Bergman Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT V-1 9 50 10/12
Agneta Danielsson - Ylva Papp Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 4 N-1 5 -50 8/14
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Ulla Berglund - Jeanette Jensen 2 V+1 E -110 5/17
Lennart Berglund - Hans Selling Inga-Lisa Svanstedt - Egon Bohman 3 V= E -110 5/17
Lena Becksén - Bertil Häggström Staffan Hedman - Lennart Wiklund 5D N-2 2 -300 1/21
Lilian Mårtensson - Margareta Risell Jan Söderberg - Göran Olsson 3D N-2 6 -300 1/21

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.17

Öst giv
N-S i zon
EDkn3
E65
E53
D75
98
4
K1098764
983
K7654
K32
kn2
Ekn10
102
Dkn10987
D
K642

Optimalt kontrakt: 5D Ö-2 300
 NT
N941089
S841088
Ö49344
V49344
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Britt Bergman Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 S= 9 620 19/3
Bert Hellström - Nils Wänglund Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 S= 9 620 19/3
Agneta Danielsson - Ylva Papp Margaretha Holmlund - Lars Hedberg 4 S= 8 620 19/3
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4 S= 9 620 19/3
Lennart Berglund - Hans Selling Inga-Lisa Svanstedt - Egon Bohman 3 S+1 9 170 14/8
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2NT N+1 Kn 150 12/10
Inger Olsson - Marianne Norström Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund 4D V-1 5 100 10/12
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Ulla Berglund - Jeanette Jensen 1 Ö-1 D 50 6/16
Rolf Nyberg - Torsten Stier Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 3NT Ö-1 2 50 6/16
Lilian Mårtensson - Margareta Risell Jan Söderberg - Göran Olsson 2 Ö-1 D 50 6/16
Lena Becksén - Bertil Häggström Staffan Hedman - Lennart Wiklund 4 S-1 8 -100 1/21
Lars Olsson - Kurt Norström Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4 S-1 8 -100 1/21

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.17

Syd giv
Ö-V i zon
K8
Kkn8
D1084
E953
E43
D94
E65
K842
D1097
E76
K973
D10
kn652
10532
kn2
kn76

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N65655
S65655
Ö78788
V78788
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Lilian Mårtensson - Margareta Risell 2 Ö-3 Kn 300 22/0
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Agneta Danielsson - Ylva Papp 3NT V-2 4 200 19/3
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Lena Becksén - Bertil Häggström 3NT V-2 4 200 19/3
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Ulla Berglund - Jeanette Jensen 1NT N+1 D 120 16/6
Rolf Nyberg - Torsten Stier Inger Olsson - Marianne Norström 1NT V-1 8 100 13/9
Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund Jan Söderberg - Göran Olsson 2NT V-1 4 100 13/9
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Lars Olsson - Kurt Norström 1 N-1 10 -50 10/12
Gunnel Modig - Britt Bergman Margareta Sandberg - Per Sandberg 2 Ö= 5 -90 8/14
Bert Hellström - Nils Wänglund Staffan Hedman - Lennart Wiklund 2 S-2 2 -100 6/16
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Inga-Lisa Svanstedt - Egon Bohman 1NT V+1 3 -120 4/18
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ingalill Eriksson - Ulf Henriksson 1NT V+2 8 -150 1/21
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Anneli Sagersten - Björn Backlund 2NT V+1 4 -150 1/21

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.17

Väst giv
alla i zon
103
E965
Ekn2
10932
975
104
K1076
KD84
EKDkn62
D
D983
E7
84
Kkn8732
54
kn65

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N51714
S51714
Ö8116116
V8116116
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Lilian Mårtensson - Margareta Risell 2 Ö+2 2 -170 22/0
Gunnel Modig - Britt Bergman Margareta Sandberg - Per Sandberg 2 Ö+4 5 -230 20/2
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ingalill Eriksson - Ulf Henriksson 4 Ö= 7 -620 16/6
Rolf Nyberg - Torsten Stier Inger Olsson - Marianne Norström 4 Ö= 8 -620 16/6
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Lena Becksén - Bertil Häggström 4 Ö= 2 -620 16/6
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Inga-Lisa Svanstedt - Egon Bohman 4 Ö+1 2 -650 9/13
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 Ö+1 8 -650 9/13
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 Ö+1 7 -650 9/13
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Lars Olsson - Kurt Norström 4 Ö+1 4 -650 9/13
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 Ö+2 5 -680 2/20
Bert Hellström - Nils Wänglund Staffan Hedman - Lennart Wiklund 4 Ö+2 5 -680 2/20
Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund Jan Söderberg - Göran Olsson 4 Ö+2 4 -680 2/20

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.17

Nord giv
N-S i zon
987
D98
763
kn732
E5
762
Kkn94
E654
KDkn10432
54
E8
D10
6
EKkn103
D1052
K98

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N65611
S55611
Ö776118
V776118
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Gunnel Modig - Britt Bergman 3 Ö+1 K -170 22/0
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 Ö= E -420 19/3
Jan Söderberg - Göran Olsson Rolf Nyberg - Torsten Stier 4 Ö= K -420 19/3
Lena Becksén - Bertil Häggström Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 4 Ö+1 E -450 8/14
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 Ö+1 E -450 8/14
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 Ö+1 E -450 8/14
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 Ö+1 E -450 8/14
Lennart Berglund - Hans Selling Ingalill Eriksson - Ulf Henriksson 4 Ö+1 E -450 8/14
Inger Olsson - Marianne Norström Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 Ö+1 E -450 8/14
Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4 Ö+1 E -450 8/14
Lilian Mårtensson - Margareta Risell Lars Olsson - Kurt Norström 4 Ö+1 E -450 8/14
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Bert Hellström - Nils Wänglund 4 Ö+1 E -450 8/14

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.17

Öst giv
Ö-V i zon
KD7
kn543
1054
1096
kn542
96
Ekn96
D72
109863
K
D8732
E4
E
ED10872
K
Kkn853

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N951057
S951057
Ö38284
V38284
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Söderberg - Göran Olsson Rolf Nyberg - Torsten Stier 4 S+2 9 480 21/1
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Bert Hellström - Nils Wänglund 4 S+2 6 480 21/1
Lena Becksén - Bertil Häggström Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 4 S+1 9 450 16/6
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 S+1 9 450 16/6
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Gunnel Modig - Britt Bergman 4 S+1 9 450 16/6
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 S= E 420 9/13
Lennart Berglund - Hans Selling Ingalill Eriksson - Ulf Henriksson 4 S= 9 420 9/13
Inger Olsson - Marianne Norström Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 S= Kn 420 9/13
Lilian Mårtensson - Margareta Risell Lars Olsson - Kurt Norström 4 S= E 420 9/13
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Margareta Sandberg - Per Sandberg 1NT S+2 2 150 4/18
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 Ö-1 E 100 2/20
Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4 S-1 E -50 0/22

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.17

Syd giv
alla i zon
K86532
10
8542
E5
97
E54
ED76
10942
ED4
Kkn96
kn93
Dkn8
kn10
D8732
K10
K763

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N33363
S33463
Ö10109610
V10109610
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 N= Kn 110 22/0
Jan Söderberg - Göran Olsson Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 Ö-1 Kn 100 20/2
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Rolf Nyberg - Torsten Stier 2 V+1 E -110 18/4
Lilian Mårtensson - Margareta Risell Lena Becksén - Bertil Häggström 1NT V+1 2 -120 15/7
Margareta Sandberg - Per Sandberg Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 1NT V+1 2 -120 15/7
Gunnel Modig - Britt Bergman Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 2NT Ö+1 3 -150 10/12
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Inga-Lisa Svanstedt - Egon Bohman 1NT V+2 5 -150 10/12
Lars Olsson - Kurt Norström Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund 1NT Ö+2 3 -150 10/12
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Ingalill Eriksson - Ulf Henriksson 1NT V+3 2 -180 5/17
Lennart Berglund - Hans Selling Anneli Sagersten - Björn Backlund 1NT V+3 10 -180 5/17
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Bert Hellström - Nils Wänglund 2 S-3 9 -300 2/20
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT Ö+1 3 -630 0/22

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.17

Väst giv
ingen i zon
K954
73
K65
10873
kn8
K96
973
E9542
D1032
ED108
kn102
Kkn
E76
kn542
ED84
D6

Optimalt kontrakt: 1 V= -80
 NT
N76566
S76566
Ö66766
V66766
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Rolf Nyberg - Torsten Stier 1 N+1 Kn 110 22/0
Gunnel Modig - Britt Bergman Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 2 Ö-2 E 100 19/3
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 Ö-2 6 100 19/3
Margareta Sandberg - Per Sandberg Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 2 Ö-1 2 50 16/6
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Ingalill Eriksson - Ulf Henriksson 1NT V= 4 -90 11/11
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Inga-Lisa Svanstedt - Egon Bohman 1NT V= 4 -90 11/11
Jan Söderberg - Göran Olsson Agneta Danielsson - Ylva Papp 1NT V= 4 -90 11/11
Lennart Berglund - Hans Selling Anneli Sagersten - Björn Backlund 1NT V= 5 -90 11/11
Lars Olsson - Kurt Norström Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund 2 N-2 K -100 6/16
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 1NT V+1 5 -120 2/20
Lilian Mårtensson - Margareta Risell Lena Becksén - Bertil Häggström 1NT V+1 4 -120 2/20
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Bert Hellström - Nils Wänglund 1NT V+1 4 -120 2/20

Bricka 25

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.17

Nord giv
Ö-V i zon
D5
kn
EK9753
Ekn103
1098
1075432
kn
965
64
K9
10864
KD874
EKkn732
ED86
D2
2

Optimalt kontrakt: 7 N= 1510
 NT
N91291312
S91291312
Ö41401
V41401
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Gunnel Modig - Britt Bergman 7 S= 3 1510 22/0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Staffan Hedman - Lennart Wiklund 6 S+1 Kn 1010 20/2
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Ingalill Eriksson - Ulf Henriksson 6 S= Kn 980 18/4
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT N+4 6 520 15/7
Anneli Sagersten - Björn Backlund Siv Lindgren - Eivor Örlefors 3NT N+4 4 520 15/7
Lena Becksén - Bertil Häggström Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund 4 S+3 Kn 510 10/12
Jan Söderberg - Göran Olsson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 S+3 Kn 510 10/12
Bert Hellström - Nils Wänglund Lilian Mårtensson - Margareta Risell 4 S+3 Kn 510 10/12
Lars Olsson - Kurt Norström Rolf Nyberg - Torsten Stier 4 S+2 2 480 5/17
Margareta Sandberg - Per Sandberg Lennart Berglund - Hans Selling 4 S+2 Kn 480 5/17
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 S+1 Kn 450 1/21
Inger Olsson - Marianne Norström Inga-Lisa Svanstedt - Egon Bohman 4 S+1 Kn 450 1/21

Bricka 26

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.17

Öst giv
alla i zon
D73
4
K432
kn10974
kn4
KD10953
109
863
82
E876
D65
EK52
EK10965
kn2
Ekn87
D

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N8115115
S8115115
Ö52823
V52823
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 5D S= K 850 22/0
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 S+1 K 650 16/6
Jan Söderberg - Göran Olsson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 S+1 K 650 16/6
Lars Olsson - Kurt Norström Rolf Nyberg - Torsten Stier 4 S+1 3 650 16/6
Inger Olsson - Marianne Norström Inga-Lisa Svanstedt - Egon Bohman 4 S+1 K 650 16/6
Anneli Sagersten - Björn Backlund Siv Lindgren - Eivor Örlefors 4 S+1 6 650 16/6
Lena Becksén - Bertil Häggström Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund 4 S= K 620 10/12
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Gunnel Modig - Britt Bergman 3 S+2 10 200 8/14
Margaretha Holmlund - Lars Hedberg Ingalill Eriksson - Ulf Henriksson 1 S+3 K 170 6/16
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Staffan Hedman - Lennart Wiklund 4 V-1 3 100 2/20
Bert Hellström - Nils Wänglund Lilian Mårtensson - Margareta Risell 4 V-1 D 100 2/20
Margareta Sandberg - Per Sandberg Lennart Berglund - Hans Selling 3 V-1 E 100 2/20