Kommande tävlingar
01/04 Ansökningsdatum för guldsankti
01/04 Sista dag för klubbar/distrikt
06/04 Laholms BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
23/02 Värnamo BK jubileumsguld
02/02 Plattliret
26/01 OBS-tävling öppen klass
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge 2019-01-17 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge 2019-01-17

Partävling, 13 bord, 26 par. Antal brickor: 24. Medel: 264.0.

Privatprotokoll för Börje Nilsson - Per-Arne Olsson

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 24, Ingalill Eriksson - Ulf Henriksson
14 S-1 50 9 41% 9 41.0%EKn96328K862D9 D874EKn74D6432
24 V-1 -50 4 18% 13 29.5%1086K10873EK742 Kn7532E4KD9745
Rond 2, som NS mot par 23, Anneli Sagersten - Björn Backlund
33 Ö= -140 2 9% 15 22.7%KKn76K5E1063DKn2 9439742D75E73
43NT N+2 660 13 59% 28 31.8%EKn632K854E865 K98EKn9EDKn75KD
Rond 3, som ÖV mot par 22, Margareta Sandberg - Per Sandberg
54 V-1 -50 2 9% 30 27.2%E762D72EKKn543 54EKn9843D9DKn10
64 Ö+1 650 8 36% 38 28.7%EKKn3KDDKn53K72 10987863EK82DKn
Rond 4, som NS mot par 21, Staffan Hedman - Lennart Wiklund
76NT V= -1440 2 9% 40 25.9%1082Kn976542DKn8 7532DKn7643392
84 N+1 450 17 77% 57 32.2%K109874Kn52DKn52 DKn64ED6D96EK4
Rond 5, som NS mot par 19, Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson
114 N+2 480 14 64% 71 35.8%K8EK1097532Kn76 EKn1062E875EK98
126 N-1 -100 0 0% 71 32.2%K53KEKD642K72 E10972Kn98Kn7ED8
Rond 6, som NS mot par 18, Lilian Mårtensson - Margareta Risell
131NT V= -90 14 64% 85 35.1%E1085Kn8543KED2 DKn7D72107410974
142 S+2 170 17 77% 102 38.6%E92D95EK106283 KDKn1085E7875109
Rond 7, som ÖV mot par 17, Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund
153NT N+2 -660 8 36% 110 38.4%Kn5D62873KKn943 D743210983K6102
162 S-1 50 16 73% 126 40.9%Kn832KD65KD937 ED698106D108652
Rond 8, som ÖV mot par 16, Rolf Nyberg - Torsten Stier
174D N= -590 0 0% 126 38.1%5854D96Kn98754 K76EK6EKKn32102
183NT Ö-1 -50 16 73% 142 40.3%K7654K32Kn2EKn10 984K1098764983
Rond 9, som NS mot par 15, Agneta Danielsson - Ylva Papp
193NT V-2 200 19 86% 161 43.0%K8KKn8D1084E953 Kn65210532Kn2Kn76
204 Ö+2 -680 2 9% 163 41.1%103E965EKn210932 84KKn873254Kn65
Rond 10, som NS mot par 14, Ulla Berglund - Jeanette Jensen
214 Ö= -420 19 86% 182 43.5%987D98763Kn732 6EKKn103D1052K98
224 S+1 450 16 73% 198 45.0%KD7Kn54310541096 EED10872KKKn853
Rond 11, som NS mot par 26, Inga-Lisa Svanstedt - Egon Bohman
231NT V+2 -150 10 45% 208 45.0%K86532108542E5 Kn10D8732K10K763
241NT V= -90 11 50% 219 45.2%K95473K6510873 E76Kn542ED84D6
Rond 12, som NS mot par 25, Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin
254 S+1 450 1 5% 220 43.4%D5KnEK9753EKn103 EKKn732ED86D22
264 S+1 650 16 73% 236 44.7%D734K432Kn10974 EK10965Kn2EKn87D