Kommande tävlingar
15/11 Svenska cupen slutspel
17/11 Uppsala bridgefest - Lagguld
01/12 Malmö BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
10/11 Kamras Minne - omgång 4
10/11 Kamras Minne - omgång 3
10/11 Kamras Minne - omgång 2
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge 2018-10-25 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge 2018-10-25

Partävling, 10 bord, 20 par. Antal brickor: 24. Medel: 216.0.

Privatprotokoll för Torsten Stier - Rolf Nyberg

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 14, Gunnel Modig - Britt Bergman
14 Ö+1 -450 5 28% 5 28.0%106543E966Kn642 KKn253EKn98432K
23NT S+2 660 13 72% 18 50.0%ED1065Kn2DKn103D8 74EKD9K5EK754
Rond 2, som NS mot par 20, Yngve Sundberg - Kjell du Puy
31 S-1 -50 1 6% 19 35.3%105Kn629853D1032 ED72ED10104EKn64
45 N-1 -100 0 0% 19 26.5%KD273EK65E543 EKn94K1064DKn108Kn
Rond 3, som NS mot par 17, Liz Callbo - Karin Lodin
53NT V+1 -430 2 11% 21 23.4%DKn3K1039764364 E10759874DKn1073
63NT N-1 -50 1 6% 22 20.5%9395Kn7532EK94 D752E873EKDD6
Rond 4, som ÖV mot par 2, Ulla Blanck - Anneli Sagersten
73NT N-1 100 9 50% 31 24.7%D1054K432K10826 3EDKn9651098743
84 Ö= 420 8 44% 39 27.1%EKn65210EKn6D653 109843K8KD53K2
Rond 5, som NS mot par 19, Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer
94 V+2 -680 11 61% 50 30.9%Kn72D8K3K76432 98510932862Kn105
103NT Ö+1 -630 1 6% 51 28.4%ED8973Kn10651062 10732106K72D854
Rond 6, som ÖV mot par 13, Kerstin Selin - Torbjörn Larsson
113 Ö= 140 8 44% 59 29.8%EKDKn434D64254 109Kn965K7KKn1076
122 V+2 170 11 61% 70 32.4%E94Kn9655KKn732 K32ED84E1082109
Rond 7, som ÖV mot par 15, Lars Olsson - Kurt Norström
132NT V-1 -100 3 17% 73 31.2%ED1083EKnE98427 95K10762K5D1086
141NT S-1 50 8 44% 81 32.1%1053KD7EKD109107 Kn84E108284E982
Rond 8, som NS mot par 10, Olan Hedström - Jan Berggren
153 N= 110 13 72% 94 34.8%D953EK4DKn10832 E1029610532KD74
164 V+2 -680 12 67% 106 36.8%8321094DKn109832 104KDKn53262Kn107
Rond 9, som ÖV mot par 18, Nils Wänglund - Bert Hellström
171NT S-1 50 7 39% 113 36.9%K65Kn1098107ED109 ED4D65K852543
183 Ö-1 -50 14 78% 127 39.2%86KDKn9763E464 KDKn10710DKn853Kn5
Rond 10, som ÖV mot par 4, Lennart Wiklund - Sune Häggbom
193NT N-1 50 4 22% 131 38.3%D5K97976210754 EK1091063K105EKn8
201NT Ö= 90 8 44% 139 38.6%Kn65K106Kn1084K43 E92953KD2EKn96
Rond 11, som ÖV mot par 16, Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson
213 S= -140 1 6% 140 37.0%852Kn42D10Kn10942 ED10974E8K9527
223NT N+3 -490 1 6% 141 35.6%1032D1072E109273 ED5Kn653843952
Rond 12, som NS mot par 8, Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin
232NT N+2 180 8 44% 149 36.0%852E74E84Kn742 EDK8532DKn76E10
244 V+2 -480 15 83% 164 38.0%73294EDKn631084 86KD65210952Kn5