Kommande tävlingar
15/11 Svenska cupen slutspel
17/11 Uppsala bridgefest - Lagguld
01/12 Malmö BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
10/11 Kamras Minne - omgång 4
10/11 Kamras Minne - omgång 3
10/11 Kamras Minne - omgång 2
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge 2018-10-25 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge 2018-10-25

Partävling, 10 bord, 20 par. Antal brickor: 24. Medel: 216.0.

Privatprotokoll för Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 8, Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin
14D N-3 -500 2 11% 2 11.0%106543E966Kn642 KKn253EKn98432K
23NT N+2 660 13 72% 15 41.5%ED1065Kn2DKn103D8 74EKD9K5EK754
Rond 2, som ÖV mot par 9, Staffan Lindeborg - Eivor Örlefors
31 S+1 -90 10 56% 25 46.3%K64543ED62875 Kn983K987KKn7K9
43NT N= -600 7 39% 32 44.5%87E85932D8762 10653DKn9274K109
Rond 3, som ÖV mot par 10, Olan Hedström - Jan Berggren
53NT Ö+1 430 16 89% 48 53.4%K96D52K85EKn52 842EKn6E2KD1098
63NT S= -400 4 22% 52 48.2%K104KDKn2106Kn753 EKn8610649841082
Rond 4, som NS mot par 11, Inger Olsson - Marianne Norström
74 S-2 -200 1 6% 53 42.1%Kn61085EDKn7EKDKn EK98727694352
84 Ö+1 -450 2 11% 55 38.2%KKn5439874EKn97 D7ED97621021084
Rond 5, som NS mot par 12, Carin Risberg - Marie-Louise Lestander
93NT Ö= -600 16 89% 71 43.9%Kn72D8K3K76432 98510932862Kn105
103NT Ö= -600 13 72% 84 46.7%ED8973Kn10651062 10732106K72D854
Rond 6, som NS mot par 1, Fritiof Modig - Bernt Strömberg
113 Ö= -140 10 56% 94 47.5%752K832Kn105D83 86ED107E983E92
122 Ö+2 -170 7 39% 101 46.8%DKn6102D973E864 10875K73KKn64D5
Rond 7, som NS mot par 2, Ulla Blanck - Anneli Sagersten
133NT V-2 200 18 100% 119 50.9%K64D854Kn107K95 Kn7293D63EKn432
142 V-1 50 13 72% 132 52.4%K976Kn964353K3 ED25Kn762DKn654
Rond 8, som NS mot par 3, Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck
151 V-1 50 6 33% 138 51.1%D953EK4DKn10832 E1029610532KD74
164 V+2 -680 12 67% 150 52.1%8321094DKn109832 104KDKn53262Kn107
Rond 9, som NS mot par 4, Lennart Wiklund - Sune Häggbom
171NT S= 90 17 94% 167 54.6%Kn102EK743D94Kn6 98732EKn63K872
184 Ö-2 100 9 50% 176 54.3%E542E54K976210 938210EKD98732
Rond 10, som ÖV mot par 5, Agneta Danielsson - Ylva Papp
193NT N-1 50 4 22% 180 52.6%D5K97976210754 EK1091063K105EKn8
201NT Ö= 90 8 44% 188 52.2%Kn65K106Kn1084K43 E92953KD2EKn96
Rond 11, som NS mot par 6, Torsten Stier - Rolf Nyberg
213 S= 140 17 94% 205 54.2%K63976Kn76D865 KnKD1053E843EK3
223NT N+3 490 17 94% 222 56.0%KKn6K98D6EKD86 9874E4KKn75Kn104
Rond 12, som ÖV mot par 7, Ingalill Eriksson - Bengt Eldered
233NT N+1 -630 0 0% 222 53.6%K76DKn9K1098653 Kn109431069532KD
246 V= 980 15 83% 237 54.8%54EKn10873K84EK EKDKn1097D97632