Kommande tävlingar
15/11 Svenska cupen slutspel
17/11 Uppsala bridgefest - Lagguld
01/12 Malmö BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
10/11 Kamras Minne - omgång 4
10/11 Kamras Minne - omgång 3
10/11 Kamras Minne - omgång 2
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge 2018-10-25 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge 2018-10-25

Partävling, 10 bord, 20 par. Antal brickor: 24. Medel: 216.0.

Privatprotokoll för Lars Olsson - Kurt Norström

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 12, Carin Risberg - Marie-Louise Lestander
12 Ö+2 130 5 28% 5 28.0%E87KD104ED10973 D9Kn872KD107585
23NT S-1 100 16 89% 21 58.5%K21087654362109 Kn983E9874Kn632
Rond 2, som ÖV mot par 1, Fritiof Modig - Bernt Strömberg
31 S+1 -90 10 56% 31 57.7%K64543ED62875 Kn983K987KKn7K9
43NT N= -600 7 39% 38 53.0%87E85932D8762 10653DKn9274K109
Rond 3, som NS mot par 2, Ulla Blanck - Anneli Sagersten
53NT Ö= -400 11 61% 49 54.6%DKn3K1039764364 E10759874DKn1073
63NT S-1 -50 1 6% 50 46.5%9395Kn7532EK94 D752E873EKDD6
Rond 4, som NS mot par 3, Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck
73NT N-1 -100 9 50% 59 47.0%Kn61085EDKn7EKDKn EK98727694352
84 Ö+1 -450 2 11% 61 42.5%KKn5439874EKn97 D7ED97621021084
Rond 5, som NS mot par 4, Lennart Wiklund - Sune Häggbom
96NT V+1 -1470 2 11% 63 39.0%Kn72D8K3K76432 98510932862Kn105
103NT V= -600 13 72% 76 42.3%ED8973Kn10651062 10732106K72D854
Rond 6, som NS mot par 5, Agneta Danielsson - Ylva Papp
113 Ö= -140 10 56% 86 43.5%752K832Kn105D83 86ED107E983E92
122 Ö+1 -140 15 83% 101 46.8%DKn6102D973E864 10875K73KKn64D5
Rond 7, som NS mot par 6, Torsten Stier - Rolf Nyberg
132NT V-1 100 15 83% 116 49.6%K64D854Kn107K95 Kn7293D63EKn432
141NT S-1 -50 10 56% 126 50.1%K976Kn964353K3 ED25Kn762DKn654
Rond 8, som NS mot par 7, Ingalill Eriksson - Bengt Eldered
153 N-1 -100 2 11% 128 47.5%D953EK4DKn10832 E1029610532KD74
166 Ö+1 -1390 2 11% 130 45.2%8321094DKn109832 104KDKn53262Kn107
Rond 9, som ÖV mot par 8, Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin
171NT Ö+2 150 16 89% 146 47.8%K65Kn1098107ED109 ED4D65K852543
185 S= -600 0 0% 146 45.1%86KDKn9763E464 KDKn10710DKn853Kn5
Rond 10, som NS mot par 9, Staffan Lindeborg - Eivor Örlefors
193 S-2 -100 5 28% 151 44.2%2E82ED843KD63 Kn87643DKn54Kn92
201NT Ö+1 -120 3 17% 154 42.9%D1083DKn876D1072 K74E42E975385
Rond 11, som ÖV mot par 10, Olan Hedström - Jan Berggren
212 V+1 140 13 72% 167 44.2%852Kn42D10Kn10942 ED10974E8K9527
223NT N= -400 12 67% 179 45.3%1032D1072E109273 ED5Kn653843952
Rond 12, som NS mot par 11, Inger Olsson - Marianne Norström
234 S= 620 13 72% 192 46.4%852E74E84Kn742 EDK8532DKn76E10
244 V+2 -480 15 83% 207 48.0%73294EDKn631084 86KD65210952Kn5