Kommande tävlingar
15/11 Svenska cupen slutspel
17/11 Uppsala bridgefest - Lagguld
01/12 Malmö BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
10/11 Kamras Minne - omgång 4
10/11 Kamras Minne - omgång 3
10/11 Kamras Minne - omgång 2
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge 2018-10-18 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge 2018-10-18

Partävling, 11 bord, 22 par. Antal brickor: 24. Medel: 240.0.

Privatprotokoll för Gunnel Modig - Britt Bergman

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 5, Eivor Örlefors - Siv Lindgren
12D S-1 -100 5 25% 5 25.0%K1076Kn52ED9Kn75 D3D109874K102D3
23 Ö= -110 7 35% 12 30.0%1052K8753K51092 KKn649EKn10982D6
Rond 2, som ÖV mot par 21, Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer
34 S+2 -480 8 40% 20 33.3%D8541093286432 K6272K754Kn1095
43NT N-3 300 19 95% 39 48.8%Kn106532Kn8754109 7KD102Kn763EK63
Rond 3, som NS mot par 19, Marianne Norström - Ingrid Wahlberg
55D V-1 100 18 90% 57 57.0%Kn2EKD83953ED7 D107531054Kn8282
62 Ö= -90 18 90% 75 62.5%K9759758D9742 ED3E842D62Kn108
Rond 4, som ÖV mot par 6, Fritiof Modig - Bernt Strömberg
73NT Ö-2 -200 0 0% 75 53.6%K8E3EDKn104ED84 E1097382753765
81NT V+1 120 11 55% 86 53.8%1096Kn95K865KKn5 KKn3K2EDKn2D1042
Rond 5, som ÖV mot par 1, Kerstin Selin - Torbjörn Larsson
93NT V+2 660 15 75% 101 56.1%Kn1097D96KKn109EK ED4K42E754375
104 N+2 -680 3 15% 104 52.0%876D5KKn3EKn1086 D107D976529753
Rond 6, som ÖV mot par 7, Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin
114 N= -420 13 65% 117 53.2%8764KnE1082Kn943 EKn93D42975387
122 Ö+1 110 15 75% 132 55.0%Kn63K5298652D4 KD98E10EK49872
Rond 7, som ÖV mot par 2, Liane Svensson - Birgitta Svensson
134 V= 620 12 60% 144 55.4%KDKn108EK9882E8 52DKn10542D9KD9
143NT Ö= 400 10 50% 154 55.0%ED1068654EK894 K2KDD9643D872
Rond 8, som NS mot par 8, Nils Wänglund - Bert Hellström
153 V= -140 11 55% 165 55.0%Kn8549852104D98 E10632DKnEKKKn74
163NT S+2 460 19 95% 184 57.5%D84D7635Kn9862 EK732K10EK2K103
Rond 9, som NS mot par 3, Lars Olsson - Kurt Norström
174 V-1 50 19 95% 203 59.7%E102106493K10763 83D985D106DKn52
182 S+3 150 5 25% 208 57.8%E7963DKn104Kn654 K42DKn10EK98762
Rond 10, som ÖV mot par 9, Elisabeth Domeij - Ulla Berglund
193NT V= 600 11 55% 219 57.6%K102Kn42K1065DKn10 ED753E65D72E5
201NT S= -90 4 20% 223 55.8%Kn32D67632E532 K765EK8395KKn9
Rond 11, som NS mot par 4, Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson
214 S= 130 10 50% 233 55.5%E3KKn754KKn6E53 D29D9854KDKn84
223 Ö-2 200 20 100% 253 57.5%Kn652KD64KK973 87435DKn875E52
Rond 12, som ÖV mot par 10, Yngve Sundberg - Kjell du Puy
232 N= -110 3 15% 256 55.7%10D96E873K10743 K7654K1052EKn52
243NT S+1 -430 3 15% 259 54.0%943K653KnEK754 87Kn842E7521093