Kommande tävlingar
15/11 Svenska cupen slutspel
17/11 Uppsala bridgefest - Lagguld
01/12 Malmö BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
10/11 Kamras Minne - omgång 4
10/11 Kamras Minne - omgång 3
10/11 Kamras Minne - omgång 2
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge KM-par 2. Öppen tävling 2018-11-08 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge KM-par 2. Öppen tävling 2018-11-08

Partävling, 12 bord, 24 par. Antal brickor: 24. Medel: 264.0.

Privatprotokoll för Åke Nylén - Lena Bergstén

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 18, Gunnel Sandberg - Klas Löfgren
14 N-1 -50 9 41% 9 41.0%106EK8532D2E53 D542Kn109683D109
24 Ö-3 150 9 41% 18 41.0%DKn95472K74ED6 K3ED4Kn52K10852
Rond 2, som ÖV mot par 17, Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist
33 N= -110 6 27% 24 36.3%972DKn62E2DKn96 DKn64E3653E742
42 Ö-1 -100 12 55% 36 41.0%87KKn7653DKDKn5 D532D9K542943
Rond 3, som NS mot par 16, Staffan Lindeborg - Åke Åberg
53 V-2 100 19 86% 55 50.0%1093K1086385653 EDKn87KnK742Kn108
62 S+1 140 10 45% 65 49.2%63E10864K987EK KD1094Kn972D4210
Rond 4, som ÖV mot par 15, Ingalill Eriksson - Bengt Eldered
74 N-1 100 18 82% 83 53.9%E1094106252ED94 KKn8732K968762
82 S+2 -170 6 27% 89 50.5%E954ED643K3E10 8Kn852DKn1097695
Rond 5, som NS mot par 14, Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg
93 S-1 -50 10 45% 99 49.9%Kn106Kn1052Kn963K9 E942K98EK874D
105 V= -600 16 73% 115 52.2%765KKn52E109659 KKn943E1094Kn828
Rond 6, som NS mot par 13, Olan Hedström - Jan Berggren
114 N= 420 20 91% 135 55.7%EKD8283K42Kn84 75E1094EDKn10D65
123 Ö-2 100 7 32% 142 53.8%K75D982KKn3D93 EKn983KKn10964E6
Rond 7, som NS mot par 24, Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson
134 N-2 -200 1 5% 143 50.0%EKD1043D97KKn52 E108326K53D763
143 S-2 -100 16 73% 159 51.6%K72Kn10654Kn76K6 DKn10986D929853
Rond 8, som ÖV mot par 23, Yngve Sundberg - Kjell du Puy
152NT Ö-1 -50 10 45% 169 51.2%Kn105KKn8E10842E7 K32D105Kn3DKn532
164D Ö-5 -1400 0 0% 169 48.0%875E7E9872K75 1064D65K1065442
Rond 9, som ÖV mot par 22, Ylva Papp - Agneta Danielsson
172 S-1 50 11 50% 180 48.1%Kn8EKn2E9832E93 E743K764Kn5876
183 V-2 -100 7 32% 187 47.2%KD8763D8686D7 E10543EK9754KKn
Rond 10, som NS mot par 21, Staffan Hedman - Ulf Henriksson
193NT V-1 100 12 55% 199 47.6%Kn8E83Kn73DKn1065 ED65DKn1076D942
205 N+1 680 16 73% 215 48.9%EKnKDKn92962EK2 107654EKD75484
Rond 11, som NS mot par 20, Sune Häggbom - Lennart Wiklund
213 S+1 170 10 45% 225 48.7%106KD2Kn1093Kn854 EKKn532E753EE9
225 N= 400 8 36% 233 48.1%KKn9865KEKKn1098 ED87673ED9764
Rond 12, som NS mot par 19, Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin
233NT S= 600 2 9% 235 46.4%105K10643EK106109 EKn98ED82Kn5E73
244 Ö-1 50 19 86% 254 48.1%863287E108E965 KKn4DK7632D1084