Kommande tävlingar
15/11 Svenska cupen slutspel
17/11 Uppsala bridgefest - Lagguld
01/12 Malmö BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
10/11 Kamras Minne - omgång 4
10/11 Kamras Minne - omgång 3
10/11 Kamras Minne - omgång 2
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge KM-par 2. Öppen tävling 2018-11-08 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge KM-par 2. Öppen tävling 2018-11-08

Partävling, 12 bord, 24 par. Antal brickor: 24. Medel: 264.0.

Privatprotokoll för Björn Backlund - Anneli Sagersten

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 16, Staffan Lindeborg - Åke Åberg
15 V-1 -50 8 36% 8 36.0%EKn9874E5Kn8764 K73DKKn109764K2
23 V-1 -50 20 91% 28 63.5%6KKn83D1093Kn943 E1087210965E867
Rond 2, som NS mot par 15, Ingalill Eriksson - Bengt Eldered
33NT S-3 -150 2 9% 30 45.3%85354KDKn10974K EK10K10987810853
42NT S+2 180 18 82% 48 54.5%EK944E9876762 Kn106E1082Kn103E108
Rond 3, som ÖV mot par 14, Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg
53NT V= 400 22 100% 70 63.6%54D72EDKn109E92 K62E95463KD74
62 N+1 -140 12 55% 82 62.2%EKn523E53D9872 87KD5Kn106Kn6543
Rond 4, som NS mot par 13, Olan Hedström - Jan Berggren
74 N-1 -100 4 18% 86 55.9%DD74KDKn843KKn5 65EKn9853E107103
85 V-1 50 11 50% 97 55.1%D10321097E852Kn2 KKn76K4KD87643
Rond 5, som NS mot par 24, Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson
93D V= -670 0 0% 97 49.0%Kn106Kn1052Kn963K9 E942K98EK874D
103NT Ö+1 -630 6 27% 103 46.8%765KKn52E109659 KKn943E1094Kn828
Rond 6, som NS mot par 23, Yngve Sundberg - Kjell du Puy
113NT S= 400 16 73% 119 49.2%EKD8283K42Kn84 75E1094EDKn10D65
123 Ö-2 100 7 32% 126 47.8%K75D982KKn3D93 EKn983KKn10964E6
Rond 7, som ÖV mot par 22, Ylva Papp - Agneta Danielsson
133NT N= -600 1 5% 127 44.5%K9759Kn10642984 DKn64Kn8752E8E10
144 Ö-1 -50 2 9% 129 41.9%EEK832D3EDKn74 54397EK10854102
Rond 8, som ÖV mot par 21, Staffan Hedman - Ulf Henriksson
152 S= -110 2 9% 131 39.7%Kn105KKn8E10842E7 K32D105Kn3DKn532
164 S+2 -480 4 18% 135 38.4%875E7E9872K75 1064D65K1065442
Rond 9, som NS mot par 20, Sune Häggbom - Lennart Wiklund
173 Ö-1 50 17 77% 152 40.6%KD983KD764Kn42 D10965210510KD105
183NT V-1 50 7 32% 159 40.2%E9542Kn97E10953 Kn10K2DKn10328642
Rond 10, som NS mot par 19, Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin
193NT V-2 200 19 86% 178 42.6%Kn8E83Kn73DKn1065 ED65DKn1076D942
205D V-2 500 6 27% 184 41.8%EKnKDKn92962EK2 107654EKD75484
Rond 11, som NS mot par 18, Gunnel Sandberg - Klas Löfgren
213NT N+2 660 22 100% 206 44.6%106KD2Kn1093Kn854 EKKn532E753EE9
224 S+1 450 15 68% 221 45.6%KKn9865KEKKn1098 ED87673ED9764
Rond 12, som NS mot par 17, Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist
234 S+1 650 15 68% 236 46.6%105K10643EK106109 EKn98ED82Kn5E73
243 Ö= -140 15 68% 251 47.5%863287E108E965 KKn4DK7632D1084