Kommande tävlingar
15/11 Svenska cupen slutspel
17/11 Uppsala bridgefest - Lagguld
01/12 Malmö BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
10/11 Kamras Minne - omgång 4
10/11 Kamras Minne - omgång 3
10/11 Kamras Minne - omgång 2
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge KM-par 2. Öppen tävling 2018-11-08 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge KM-par 2. Öppen tävling 2018-11-08

Partävling, 12 bord, 24 par. Antal brickor: 24. Medel: 264.0.

Privatprotokoll för Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 23, Yngve Sundberg - Kjell du Puy
13 N-1 -50 9 41% 9 41.0%106EK8532D2E53 D542Kn109683D109
23NT S= 600 16 73% 25 57.0%DKn95472K74ED6 K3ED4Kn52K10852
Rond 2, som NS mot par 22, Ylva Papp - Agneta Danielsson
3Pass 10 45% 35 53.0%85354KDKn10974K EK10K10987810853
43 Ö-3 300 22 100% 57 64.8%EK944E9876762 Kn106E1082Kn103E108
Rond 3, som NS mot par 21, Staffan Hedman - Ulf Henriksson
53 Ö+1 -170 2 9% 59 53.6%1093K1086385653 EDKn87KnK742Kn108
62 N+2 170 16 73% 75 56.8%63E10864K987EK KD1094Kn972D4210
Rond 4, som ÖV mot par 20, Sune Häggbom - Lennart Wiklund
73 V-1 -100 14 64% 89 57.9%E1094106252ED94 KKn8732K968762
85D V-3 -500 2 9% 91 51.8%E954ED643K3E10 8Kn852DKn1097695
Rond 5, som ÖV mot par 19, Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin
93 V+1 130 20 91% 111 56.1%D75E643D105865 K83D72EKn107432
103NT Ö+1 630 16 73% 127 57.8%E2D876KD43E104 D10837KDKn76532
Rond 6, som NS mot par 18, Gunnel Sandberg - Klas Löfgren
113 S-2 -100 1 5% 128 53.0%EKD8283K42Kn84 75E1094EDKn10D65
123 Ö-1 50 3 14% 131 49.8%K75D982KKn3D93 EKn983KKn10964E6
Rond 7, som NS mot par 17, Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist
133 N-2 -200 1 5% 132 46.3%EKD1043D97KKn52 E108326K53D763
145 V= -400 12 55% 144 46.9%K72Kn10654Kn76K6 DKn10986D929853
Rond 8, som NS mot par 16, Staffan Lindeborg - Åke Åberg
152 Ö-1 50 12 55% 156 47.5%D876E97647K108 E9432KD965964
163 S+1 170 12 55% 168 47.9%Kn92K832DKn3DKn3 EKD3Kn1094E10986
Rond 9, som NS mot par 15, Ingalill Eriksson - Bengt Eldered
172 S+1 140 22 100% 190 51.0%KD983KD764Kn42 D10965210510KD105
183NT V-4 200 22 100% 212 53.7%E9542Kn97E10953 Kn10K2DKn10328642
Rond 10, som ÖV mot par 14, Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg
195 V-1 -100 10 45% 222 53.3%K10974354109E87 2K92EK86542K3
204D V-1 -200 19 86% 241 54.9%10763283Kn109653 KD9854E1083DKn7
Rond 11, som NS mot par 13, Olan Hedström - Jan Berggren
212 S+2 170 10 45% 251 54.4%106KD2Kn1093Kn854 EKKn532E753EE9
223NT N+3 490 20 91% 271 56.1%KKn9865KEKKn1098 ED87673ED9764
Rond 12, som ÖV mot par 24, Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson
234 S= -620 16 73% 287 56.8%K642Kn92KKn8642 D73975D8743D5
242 Ö+2 170 14 64% 301 57.1%E7EKn9652D9472 D1095K1043Kn5KKn3