Kommande tävlingar
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 11
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 12
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 13
Rapporterade tävlingar
17/11 IAF Uppsala lagguld Rond 2
17/11 IAF Uppsala lagguld Rond 1
17/11 Uppsala bridgefest - Lagguld
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge KM-par 2. Öppen tävling 2018-11-08 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge KM-par 2. Öppen tävling 2018-11-08

Partävling, 12 bord, 24 par. Antal brickor: 24. Medel: 264.0.

Privatprotokoll för Lars Olsson - Kurt Norström

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 15, Ingalill Eriksson - Bengt Eldered
13 N= -140 4 18% 4 18.0%EKn9874E5Kn8764 K73DKKn109764K2
23NT S= -600 6 27% 10 22.5%6KKn83D1093Kn943 E1087210965E867
Rond 2, som NS mot par 14, Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg
33NT S-5 -250 0 0% 10 15.0%85354KDKn10974K EK10K10987810853
42 Ö= -110 2 9% 12 13.5%EK944E9876762 Kn106E1082Kn103E108
Rond 3, som NS mot par 13, Olan Hedström - Jan Berggren
53NT V-1 50 13 59% 25 22.6%1093K1086385653 EDKn87KnK742Kn108
64 N-1 -50 3 14% 28 21.2%63E10864K987EK KD1094Kn972D4210
Rond 4, som NS mot par 24, Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson
74 S-1 -100 4 18% 32 20.7%DD74KDKn843KKn5 65EKn9853E107103
85D S-1 -100 7 32% 39 22.1%D10321097E852Kn2 KKn76K4KD87643
Rond 5, som NS mot par 23, Yngve Sundberg - Kjell du Puy
92 V+1 -110 4 18% 43 21.7%Kn106Kn1052Kn963K9 E942K98EK874D
105 V= -600 16 73% 59 26.8%765KKn52E109659 KKn943E1094Kn828
Rond 6, som ÖV mot par 22, Ylva Papp - Agneta Danielsson
113NT S-1 50 17 77% 76 31.4%Kn3KD7583E9732 10964Kn629765K10
123 S-1 100 22 100% 98 37.1%D63E72KKn108542 1042E7654D10857
Rond 7, som NS mot par 21, Staffan Hedman - Ulf Henriksson
133 N= 140 13 59% 111 38.8%EKD1043D97KKn52 E108326K53D763
143NT V+4 -520 3 14% 114 37.0%K72Kn10654Kn76K6 DKn10986D929853
Rond 8, som ÖV mot par 20, Sune Häggbom - Lennart Wiklund
152 Ö-2 -100 5 23% 119 36.1%Kn105KKn8E10842E7 K32D105Kn3DKn532
164 N+2 -480 4 18% 123 34.9%875E7E9872K75 1064D65K1065442
Rond 9, som NS mot par 19, Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin
173 Ö-1 50 17 77% 140 37.4%KD983KD764Kn42 D10965210510KD105
183NT V= -400 0 0% 140 35.3%E9542Kn97E10953 Kn10K2DKn10328642
Rond 10, som NS mot par 18, Gunnel Sandberg - Klas Löfgren
195 V-2 200 19 86% 159 38.0%Kn8E83Kn73DKn1065 ED65DKn1076D942
205D N+1 1050 20 91% 179 40.6%EKnKDKn92962EK2 107654EKD75484
Rond 11, som NS mot par 17, Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist
215 N-4 -400 0 0% 179 38.7%106KD2Kn1093Kn854 EKKn532E753EE9
223 N+2 150 3 14% 182 37.6%KKn9865KEKKn1098 ED87673ED9764
Rond 12, som ÖV mot par 16, Staffan Lindeborg - Åke Åberg
233NT S+3 -690 0 0% 182 36.0%K642Kn92KKn8642 D73975D8743D5
244 Ö-1 -50 3 14% 185 35.0%E7EKn9652D9472 D1095K1043Kn5KKn3