Kommande tävlingar
17/11 Uppsala bridgefest - Lagguld
01/12 Malmö BK - Guldtävling
29/12 BK Allians, Halmstad - Guldtäv
Rapporterade tävlingar
10/11 Kamras Minne - omgång 4
10/11 Kamras Minne - omgång 3
10/11 Kamras Minne - omgång 2
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge KM-par 2. Öppen tävling 2018-11-08 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge KM-par 2. Öppen tävling 2018-11-08

Partävling, 12 bord, 24 par. Antal brickor: 24. Medel: 264.0.

Privatprotokoll för Jeanette Jensen - Ulla Berglund

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 24, Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson
14 N-1 -50 9 41% 9 41.0%106EK8532D2E53 D542Kn109683D109
23NT S+2 660 22 100% 31 70.5%DKn95472K74ED6 K3ED4Kn52K10852
Rond 2, som NS mot par 23, Yngve Sundberg - Kjell du Puy
33 N-1 -50 7 32% 38 57.7%85354KDKn10974K EK10K10987810853
42 Ö= -110 2 9% 40 45.5%EK944E9876762 Kn106E1082Kn103E108
Rond 3, som NS mot par 22, Ylva Papp - Agneta Danielsson
54 V-2 100 19 86% 59 53.6%1093K1086385653 EDKn87KnK742Kn108
64 N-1 -50 3 14% 62 47.0%63E10864K987EK KD1094Kn972D4210
Rond 4, som NS mot par 21, Staffan Hedman - Ulf Henriksson
74 V= -620 0 0% 62 40.3%DD74KDKn843KKn5 65EKn9853E107103
84 Ö+1 -450 0 0% 62 35.2%D10321097E852Kn2 KKn76K4KD87643
Rond 5, som ÖV mot par 20, Sune Häggbom - Lennart Wiklund
93 S= -110 4 18% 66 33.3%D75E643D105865 K83D72EKn107432
103NT Ö-1 -100 0 0% 66 30.0%E2D876KD43E104 D10837KDKn76532
Rond 6, som NS mot par 19, Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin
113NT S-2 -100 1 5% 67 27.7%EKD8283K42Kn84 75E1094EDKn10D65
123 N= 140 11 50% 78 29.6%K75D982KKn3D93 EKn983KKn10964E6
Rond 7, som ÖV mot par 18, Gunnel Sandberg - Klas Löfgren
134 N-1 100 16 73% 94 32.9%K9759Kn10642984 DKn64Kn8752E8E10
144NT Ö+3 520 19 86% 113 36.7%EEK832D3EDKn74 54397EK10854102
Rond 8, som NS mot par 17, Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist
151NT V= -90 5 23% 118 35.8%D876E97647K108 E9432KD965964
163 N= 140 7 32% 125 35.6%Kn92K832DKn3DKn3 EKD3Kn1094E10986
Rond 9, som NS mot par 16, Staffan Lindeborg - Åke Åberg
172 S-2 -100 5 23% 130 34.8%KD983KD764Kn42 D10965210510KD105
183 V-2 100 15 68% 145 36.7%E9542Kn97E10953 Kn10K2DKn10328642
Rond 10, som NS mot par 15, Ingalill Eriksson - Bengt Eldered
193NT V-1 100 12 55% 157 37.6%Kn8E83Kn73DKn1065 ED65DKn1076D942
204 N+1 650 11 50% 168 38.2%EKnKDKn92962EK2 107654EKD75484
Rond 11, som ÖV mot par 14, Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg
213NT N+1 -630 3 14% 171 37.1%98Kn10986864632 D744KD752KD107
224 N= -420 11 50% 182 37.7%1092D42Kn654252 543EKKn1010873D3
Rond 12, som ÖV mot par 13, Olan Hedström - Jan Berggren
234 S+2 -680 2 9% 184 36.4%K642Kn92KKn8642 D73975D8743D5
243 Ö= 140 7 32% 191 36.2%E7EKn9652D9472 D1095K1043Kn5KKn3