Kommande tävlingar
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
25/01 DM-veteraner
Rapporterade tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Bridgeklubben BFR » Tisdagsbridge 2019-03-26 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Tisdagsbridge 2019-03-26

Partävling, 15 bord, 30 par. Antal brickor: 24. Medel: 264.0.

Privatprotokoll för Britt Bergman - Leif Persson

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 23, Yngve Sandström - Lilian Mårtensson
12 Ö-1 50 18.0 82% 18 82.0%DKn2E52Kn8741075 K109DKn7632KKn98
24 Ö-1 50 12.0 55% 30 68.5%8Kn105K109865432 7543KD96D54ED
Rond 2, som NS mot par 22, Inger Olsson - Ingegerd Backlund
35 S+1 420 21.0 95% 51 77.3%EE854Kn974EKn97 D104KnE108653D103
44 S= 620 15.0 68% 66 75.0%9653KD7ED4Kn98 EKDKn831075E632
Rond 3, som ÖV mot par 21, Dan Mattsson - Ingalill Eriksson
53 V-1 -50 8.0 36% 74 67.2%3Kn1072Kn52KD1082 DKn1096E3EK10876
63 Ö= 140 20.0 91% 94 71.2%EK85108Kn75EKn32 763ED75D86K86
Rond 4, som NS mot par 20, Sven Nyberg - Lennart Lindqvist
73 N+2 200 9.0 41% 103 66.9%EK104KKn7429763 D65ED5EKn310982
84 N= 420 20.0 91% 123 69.9%1087622EK2EKD4 Kn53E9654410963
Rond 5, som NS mot par 19, Margaretha Nehrer - Said Eliasson
91NT S+2 150 17.0 77% 140 70.7%Kn1054K65E64397 963ED10K7KDKn85
103NT Ö= -600 18.0 82% 158 71.8%74398643D10D104 Kn9KDKKn854Kn973
Rond 6, som NS mot par 18, Staffan Lindeborg - Siv Lindgren
112 S-2 -100 7.0 32% 165 68.2%DKn1042K96Kn1095D K98Kn1043EK4Kn53
123NT N+2 660 19.0 86% 184 69.7%E9K82KKn1065E108 Kn43EDED9Kn9652
Rond 7, som NS mot par 17, Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck
135 V= -650 18.0 82% 202 70.6%D832Kn854982D7 69763103EKn10942
143NT S= 400 14.0 64% 216 70.1%E7542Kn32E7654 K3ED10D6542EK7
Rond 8, som NS mot par 16, Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg
154 V-1 50 19.0 86% 235 71.2%98976Kn8742Kn76 E65DKn5D3KD952
163 V-1 100 2.0 9% 237 67.3%ED7KD42D75D104 KKn6E10432K7653
Rond 9, som NS mot par 27, Bo Byléhn - Christer Hellström
233NT Ö+1 -630 0.0 0% 237 63.4%DKn963E10753546 84942DKn9EKn1074
244 Ö= -420 1.4 6% 238.4 60.2%10KD965EKn210732 K76541081098755
Rond 10, som ÖV mot par 26, Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson
253 V+2 200 19.0 86% 257.4 61.5%D108EK97E1091086 Kn7432D86546E7
264 V+1 650 14.0 64% 271.4 61.6%D42K8721098643 3EDKn103EKKn863K
Rond 11, som ÖV mot par 25, Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren
273 N= -140 10.0 45% 281.4 60.9%K5E108ED63Kn982 109Kn943Kn52D764
283 S-1 100 17.0 77% 298.4 61.6%10953EK93210942 D42EKn9DKn7Kn875
Rond 12, som ÖV mot par 24, Sune Häggbom - Lennart Sohlin
291NT S= -90 14.0 64% 312.4 61.7%EKn7Kn943282K53 109653KD8K10672
302 S+1 -140 2.0 9% 314.4 59.5%Kn3D54DKn7E10642 K106103E109864Kn8

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.26

Nord giv
ingen i zon
Dkn2
E52
kn874
1075
8743
864
EK
E642
E65
K1093
D1095
D3
K109
Dkn7
632
Kkn98

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N66556
S66556
Ö77876
V77876
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kurt Norström - Lars Olsson Sune Häggbom - Lennart Sohlin 1NT Ö-1 8 50 18.0/4.0
Britt Bergman - Leif Persson Yngve Sandström - Lilian Mårtensson 2 Ö-1 D 50 18.0/4.0
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Jeanette Jensen - Ylva Papp 1NT V-1 4 50 18.0/4.0
Bo Byléhn - Christer Hellström Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2NT V-1 D 50 18.0/4.0
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Hans Selling - Lennart Berglund 2 V-1 E 50 18.0/4.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Pass   11.0/11.0
Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren Bengt Eldered - Åke Åberg Pass   11.0/11.0
Rolf Lindström - Åke Nylén Elisabeth Domeij - Ulla Berglund 1 Ö= 9 -70 8.0/14.0
Per Sandberg - Margareta Sandberg Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 2 Ö= 8 -90 6.0/16.0
Lars Hedberg - Margaretha Holmlund Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 2 Ö= 9 -110 4.0/18.0
Renate Rhodin - Arne Mulari Jan Berggren - Inger Byström 1NT V+1 10 -120 2.0/20.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 1 Ö+2 9 -140 0.0/22.0

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.26

Öst giv
N-S i zon
8
kn105
K109
865432
Kkn10
8432
kn83
kn107
ED962
E7
E762
K9
7543
KD96
D54
ED

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N95755
S95755
Ö47587
V47587
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Renate Rhodin - Arne Mulari Jan Berggren - Inger Byström 4 Ö-3 4 150 22.0/0.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 Ö-2 9 100 18.0/4.0
Per Sandberg - Margareta Sandberg Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 4 Ö-2 4 100 18.0/4.0
Bo Byléhn - Christer Hellström Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 Ö-2 4 100 18.0/4.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 2 Ö-1 4 50 12.0/10.0
Kurt Norström - Lars Olsson Sune Häggbom - Lennart Sohlin 3 Ö-1 6 50 12.0/10.0
Britt Bergman - Leif Persson Yngve Sandström - Lilian Mårtensson 4 Ö-1 E 50 12.0/10.0
Lars Hedberg - Margaretha Holmlund Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 1 Ö= K -80 8.0/14.0
Rolf Lindström - Åke Nylén Elisabeth Domeij - Ulla Berglund 1NT Ö+1 6 -120 6.0/16.0
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Jeanette Jensen - Ylva Papp 2 Ö+1 E -140 4.0/18.0
Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren Bengt Eldered - Åke Åberg 2 Ö+2 E -170 1.0/21.0
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Hans Selling - Lennart Berglund 3 Ö+1 E -170 1.0/21.0

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.26

Syd giv
Ö-V i zon
E
E854
kn974
Ekn97
K873
K9763
D
K84
kn9652
D102
K2
652
D104
kn
E108653
D103

Optimalt kontrakt: 6 S= 920
 NT
N1212789
S1212789
Ö11542
V11642
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Bergman - Leif Persson Inger Olsson - Ingegerd Backlund 5 S+1 K 420 21.0/1.0
Jan Berggren - Inger Byström Hans Selling - Lennart Berglund 5 S+1 D 420 21.0/1.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 3 S+3 K 170 15.0/7.0
Rolf Lindström - Åke Nylén Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 3 S+3 4 170 15.0/7.0
Jeanette Jensen - Ylva Papp Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 4 S+2 3 170 15.0/7.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Lars Hedberg - Margaretha Holmlund 2 S+4 7 170 15.0/7.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 3 S+2 4 150 6.0/16.0
Renate Rhodin - Arne Mulari Bo Byléhn - Christer Hellström 4 S+1 4 150 6.0/16.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Sune Häggbom - Lennart Sohlin 2 S+3 6 150 6.0/16.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 S+1 3 150 6.0/16.0
Elisabeth Domeij - Ulla Berglund Yngve Sundberg - Sverker Ernback 3 S+2 3 150 6.0/16.0
Per Sandberg - Margareta Sandberg Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3 S+1 3 130 0.0/22.0

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.26

Väst giv
alla i zon
9653
KD7
ED4
kn98
74
9652
Kkn92
D54
102
Ekn1084
863
K107
EKDkn8
3
1075
E632

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N976109
S976109
Ö36734
V36734
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 4 N+1 4 650 21.0/1.0
Jan Berggren - Inger Byström Hans Selling - Lennart Berglund 4 S+1 4 650 21.0/1.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 4 N= 10 620 15.0/7.0
Rolf Lindström - Åke Nylén Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 4 S= 2 620 15.0/7.0
Britt Bergman - Leif Persson Inger Olsson - Ingegerd Backlund 4 S= 9 620 15.0/7.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Sune Häggbom - Lennart Sohlin 4 N= 10 620 15.0/7.0
Per Sandberg - Margareta Sandberg Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3 N+1 7 170 10.0/12.0
Renate Rhodin - Arne Mulari Bo Byléhn - Christer Hellström 3 S= 4 140 7.0/15.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Lars Hedberg - Margaretha Holmlund 3 N= 8 140 7.0/15.0
Jeanette Jensen - Ylva Papp Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 4 S-1 9 -100 3.0/19.0
Elisabeth Domeij - Ulla Berglund Yngve Sundberg - Sverker Ernback 4 N-1 2 -100 3.0/19.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 6 N-3 E -300 0.0/22.0

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.26

Nord giv
N-S i zon
K8742
D4
7643
95
Dkn1096
E3
EK108
76
3
kn1072
kn52
KD1082
E5
K9865
D9
Ekn43

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N54755
S54755
Ö78677
V78687
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per Sandberg - Margareta Sandberg Elisabeth Domeij - Ulla Berglund 2 V-3 D 150 22.0/0.0
Jeanette Jensen - Ylva Papp Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 2 V-2 D 100 18.0/4.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Yngve Sandström - Lilian Mårtensson 2 V-2 D 100 18.0/4.0
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Yngve Sundberg - Sverker Ernback 3NT Ö-2 9 100 18.0/4.0
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Britt Bergman - Leif Persson 3 V-1 D 50 14.0/8.0
Rolf Lindström - Åke Nylén Jan Berggren - Inger Byström 2 V= D -90 12.0/10.0
Lennart Wiklund - Anders Jakobsson Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 2 S-1 K -100 10.0/12.0
Lars Hedberg - Margaretha Holmlund Margaretha Nehrer - Said Eliasson 1 V+1 D -110 8.0/14.0
Renate Rhodin - Arne Mulari Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2NT Ö= 5 -120 6.0/16.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Bernt Strömberg - Fritiof Modig 2 V+2 D -130 4.0/18.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 2 S-2 E -200 1.0/21.0
Bo Byléhn - Christer Hellström Hans Selling - Lennart Berglund 2 S-2 6 -200 1.0/21.0

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.26

Öst giv
Ö-V i zon
Dkn102
632
K9
D1095
763
ED75
D86
K86
EK85
108
kn75
Ekn32
94
Kkn94
E10432
74

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N44444
S44544
Ö98798
V98798
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jeanette Jensen - Ylva Papp Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 3NT Ö-2 2 200 22.0/0.0
Lennart Wiklund - Anders Jakobsson Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 1NT V-1 D 100 18.0/4.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3 Ö-1 E 100 18.0/4.0
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Yngve Sundberg - Sverker Ernback 2NT V-1 D 100 18.0/4.0
Bo Byléhn - Christer Hellström Hans Selling - Lennart Berglund 1 Ö= E -80 14.0/8.0
Rolf Lindström - Åke Nylén Jan Berggren - Inger Byström 1NT V= 2 -90 10.0/12.0
Per Sandberg - Margareta Sandberg Elisabeth Domeij - Ulla Berglund 2 Ö= 2 -90 10.0/12.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 1NT V= 5 -90 10.0/12.0
Lars Hedberg - Margaretha Holmlund Margaretha Nehrer - Said Eliasson 2 V= D -110 5.0/17.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Yngve Sandström - Lilian Mårtensson 1 Ö+1 10 -110 5.0/17.0
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Britt Bergman - Leif Persson 3 Ö= E -140 2.0/20.0
Renate Rhodin - Arne Mulari Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2NT V+1 5 -150 0.0/22.0

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.26

Syd giv
alla i zon
EK104
Kkn742
97
63
kn87
1086
10842
Ekn5
932
93
KD65
KD74
D65
ED5
Ekn3
10982

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N8710109
S8710109
Ö56333
V56333
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Ingemar Svensson Margaretha Nehrer - Said Eliasson 4 N= D 620 17.0/5.0
Rolf Lindström - Åke Nylén Bo Byléhn - Christer Hellström 4 N= K 620 17.0/5.0
Lars Hedberg - Margaretha Holmlund Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 4 N= D 620 17.0/5.0
Hans Selling - Lennart Berglund Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 N= K 620 17.0/5.0
Jan Berggren - Inger Byström Yngve Sundberg - Sverker Ernback 4 N= 3 620 17.0/5.0
Elisabeth Domeij - Ulla Berglund Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 N= K 620 17.0/5.0
Per Sandberg - Margareta Sandberg Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 1 N+4 K 200 9.0/13.0
Britt Bergman - Leif Persson Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 3 N+2 D 200 9.0/13.0
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Bengt Eldered - Åke Åberg 1NT S+3 8 180 6.0/16.0
Jeanette Jensen - Ylva Papp Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3 N+1 K 170 2.0/20.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Sune Häggbom - Lennart Sohlin 3 N+1 K 170 2.0/20.0
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Lennart Wiklund - Anders Jakobsson 3 N+1 K 170 2.0/20.0

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.26

Väst giv
ingen i zon
108762
2
EK2
EKD4
ED94
D108
9653
87
K
Kkn73
Dkn1087
kn52
kn53
E9654
4
10963

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N96797
S96797
Ö37646
V37646
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Bergman - Leif Persson Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 4 N= Kn 420 20.0/2.0
Hans Selling - Lennart Berglund Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 N= 10 420 20.0/2.0
Jan Berggren - Inger Byström Yngve Sundberg - Sverker Ernback 4 N= D 420 20.0/2.0
Rolf Lindström - Åke Nylén Bo Byléhn - Christer Hellström 3 N= D 140 14.0/8.0
Per Sandberg - Margareta Sandberg Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 1 N+2 D 140 14.0/8.0
Lars Hedberg - Margaretha Holmlund Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 1 N+2 D 140 14.0/8.0
Elisabeth Domeij - Ulla Berglund Bernt Strömberg - Fritiof Modig 2 Ö-1 3 50 10.0/12.0
Liane Svensson - Ingemar Svensson Margaretha Nehrer - Said Eliasson 4 N-1 5 -50 6.0/16.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Sune Häggbom - Lennart Sohlin 3 N-1 D -50 6.0/16.0
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Bengt Eldered - Åke Åberg 2NT N-1 D -50 6.0/16.0
Jeanette Jensen - Ylva Papp Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 4 N-2 D -100 2.0/20.0
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Lennart Wiklund - Anders Jakobsson 4D N-2 D -300 0.0/22.0

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.26

Nord giv
Ö-V i zon
kn1054
K65
E643
97
EK2
kn3
kn9852
643
D87
98742
D10
E102
963
ED10
K7
KDkn85

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N96889
S96889
Ö47554
V47554
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Bo Byléhn - Christer Hellström 1NT S+2 2 150 17.0/5.0
Kurt Norström - Lars Olsson Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 1NT S+2 5 150 17.0/5.0
Jeanette Jensen - Ylva Papp Elisabeth Domeij - Ulla Berglund 1NT S+2 2 150 17.0/5.0
Britt Bergman - Leif Persson Margaretha Nehrer - Said Eliasson 1NT S+2 8 150 17.0/5.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 2NT N+1 2 150 17.0/5.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Lennart Wiklund - Anders Jakobsson 2NT S+1 K 150 17.0/5.0
Hans Selling - Lennart Berglund Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 1NT S+1 8 120 10.0/12.0
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Liane Svensson - Ingemar Svensson 2 S+1 E 110 8.0/14.0
Per Sandberg - Margareta Sandberg Jan Berggren - Inger Byström 1NT S= 2 90 5.0/17.0
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Bernt Strömberg - Fritiof Modig 2 S= E 90 5.0/17.0
Lars Hedberg - Margaretha Holmlund Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 3NT S-1 2 -50 1.0/21.0
Yngve Sandström - Lilian Mårtensson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 1 S-1 E -50 1.0/21.0

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.26

Öst giv
alla i zon
743
98643
D10
D104
1085
Ekn105
E6
K862
EKD62
72
9732
E5
kn9
KD
Kkn854
kn973

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N45322
S45322
Ö8891110
V8891110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jeanette Jensen - Ylva Papp Elisabeth Domeij - Ulla Berglund 2 Ö+1 D -140 22.0/0.0
Lars Hedberg - Margaretha Holmlund Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 2 V+3 K -200 20.0/2.0
Britt Bergman - Leif Persson Margaretha Nehrer - Said Eliasson 3NT Ö= 9 -600 18.0/4.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 4 V= K -620 16.0/6.0
Per Sandberg - Margareta Sandberg Jan Berggren - Inger Byström 4 V+1 K -650 11.0/11.0
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Liane Svensson - Ingemar Svensson 4 Ö+1 K -650 11.0/11.0
Yngve Sandström - Lilian Mårtensson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 Ö+1 4 -650 11.0/11.0
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 Ö+1 K -650 11.0/11.0
Kurt Norström - Lars Olsson Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 3NT V+2 9 -660 5.0/17.0
Hans Selling - Lennart Berglund Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 3NT V+2 3 -660 5.0/17.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Bo Byléhn - Christer Hellström 4 Ö+2 K -680 1.0/21.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Lennart Wiklund - Anders Jakobsson 4 Ö+2 K -680 1.0/21.0

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.26

Syd giv
ingen i zon
Dkn1042
K96
kn1095
D
E63
ED52
D
EK1086
75
87
87632
9742
K98
kn1043
EK4
kn53

Optimalt kontrakt: 4D S-1 -100
 NT
N37797
S37797
Ö105534
V105534
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 N+3 9 200 22.0/0.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Jan Berggren - Inger Byström 3 N= 7 140 19.0/3.0
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Hans Selling - Lennart Berglund 3 N= 3 140 19.0/3.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 2 N= 7 110 16.0/6.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 4 V-1 Kn 50 14.0/8.0
Lars Hedberg - Margaretha Holmlund Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 1NT N-1 E -50 11.0/11.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Inger Olsson - Ingegerd Backlund 4 N-1 8 -50 11.0/11.0
Britt Bergman - Leif Persson Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 2 S-2 K -100 7.0/15.0
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Liane Svensson - Ingemar Svensson 2 S-2 E -100 7.0/15.0
Jeanette Jensen - Ylva Papp Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 4 S-3 E -150 4.0/18.0
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Kurt Norström - Lars Olsson 3NTD S-3 E -500 1.0/21.0
Elisabeth Domeij - Ulla Berglund Lennart Wiklund - Anders Jakobsson 3D S-3 D -500 1.0/21.0

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.26

Väst giv
N-S i zon
E9
K82
Kkn1065
E108
1087
763
8432
D74
KD652
kn10954
7
K3
kn43
ED
ED9
kn9652

Optimalt kontrakt: 5NT N= 660
 NT
N11118711
S11117710
Ö11461
V11461
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Hedberg - Margaretha Holmlund Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3NT N+3 Kn 690 22.0/0.0
Britt Bergman - Leif Persson Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 3NT N+2 2 660 19.0/3.0
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Liane Svensson - Ingemar Svensson 3NT N+2 Kn 660 19.0/3.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT N+1 7 630 11.0/11.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 3NT N+1 K 630 11.0/11.0
Jeanette Jensen - Ylva Papp Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 3NT N+1 Kn 630 11.0/11.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 3NT N+1 2 630 11.0/11.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Inger Olsson - Ingegerd Backlund 3NT N+1 Kn 630 11.0/11.0
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Hans Selling - Lennart Berglund 3NT N+1 2 630 11.0/11.0
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Kurt Norström - Lars Olsson 3 N+2 K 150 4.0/18.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Jan Berggren - Inger Byström 4 N= K 130 2.0/20.0
Elisabeth Domeij - Ulla Berglund Lennart Wiklund - Anders Jakobsson 2 Ö-1 E 50 0.0/22.0

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.26

Nord giv
alla i zon
D832
kn854
982
D7
Kkn10954
10
EKkn74
5
E7
EKD2
D65
K863
6
9763
103
Ekn10942

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -1370
 NT
N50412
S50412
Ö81291111
V71291110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren Yngve Sundberg - Sverker Ernback 6 V-1 D 100 22.0/0.0
Britt Bergman - Leif Persson Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 5 V= D -650 18.0/4.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Margaretha Nehrer - Said Eliasson 4 Ö+1 10 -650 18.0/4.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Liane Svensson - Ingemar Svensson 4 V+1 9 -650 18.0/4.0
Renate Rhodin - Arne Mulari Inger Olsson - Ingegerd Backlund 3NT Ö+2 E -660 11.0/11.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 3NT Ö+2 Kn -660 11.0/11.0
Hans Selling - Lennart Berglund Yngve Sandström - Lilian Mårtensson 3NT Ö+2 Kn -660 11.0/11.0
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Kurt Norström - Lars Olsson 3NT Ö+2 Kn -660 11.0/11.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3NT Ö+3 E -690 6.0/16.0
Lars Hedberg - Margaretha Holmlund Elisabeth Domeij - Ulla Berglund 3NT V+4 9 -720 4.0/18.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Bo Byléhn - Christer Hellström 6 Ö= 3 -1430 1.0/21.0
Lennart Wiklund - Anders Jakobsson Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 6 V= 4 -1430 1.0/21.0

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.26

Öst giv
ingen i zon
E7542
kn32
E7
654
D108
K74
kn1093
kn102
kn96
9865
K8
D983
K3
ED10
D6542
EK7

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N89999
S89999
Ö53434
V53434
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Anders Jakobsson Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 3NT S+1 9 430 21.0/1.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Margaretha Nehrer - Said Eliasson 3NT S+1 4 430 21.0/1.0
Renate Rhodin - Arne Mulari Inger Olsson - Ingegerd Backlund 3NT S= 3 400 14.0/8.0
Britt Bergman - Leif Persson Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 3NT S= 4 400 14.0/8.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 3NT S= Kn 400 14.0/8.0
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Kurt Norström - Lars Olsson 3NT S= 9 400 14.0/8.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3NT S= 4 400 14.0/8.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Liane Svensson - Ingemar Svensson 2NT S+2 9 180 8.0/14.0
Hans Selling - Lennart Berglund Yngve Sandström - Lilian Mårtensson 2NT S+1 10 150 6.0/16.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Bo Byléhn - Christer Hellström 4 S-1 Kn -50 2.0/20.0
Lars Hedberg - Margaretha Holmlund Elisabeth Domeij - Ulla Berglund 3NT S-1 Kn -50 2.0/20.0
Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren Yngve Sundberg - Sverker Ernback 3NT S-1 Kn -50 2.0/20.0

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.26

Syd giv
N-S i zon
98
976
kn8742
kn76
D1073
82
EK1096
E8
Kkn42
EK1043
5
1043
E65
Dkn5
D3
KD952

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N64225
S64225
Ö7810118
V7810118
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Ingemar Svensson Elisabeth Domeij - Ulla Berglund 4 V-1 7 50 19.0/3.0
Britt Bergman - Leif Persson Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 4 V-1 6 50 19.0/3.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 4 V-1 Kn 50 19.0/3.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 V-1 Kn 50 19.0/3.0
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Kurt Norström - Lars Olsson 3 Ö= 5 -140 14.0/8.0
Hans Selling - Lennart Berglund Inger Olsson - Ingegerd Backlund 3 Ö+1 K -170 11.0/11.0
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 Ö+1 D -170 11.0/11.0
Rolf Lindström - Åke Nylén Yngve Sandström - Lilian Mårtensson 4 V= Kn -420 6.0/16.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 4 V= 6 -420 6.0/16.0
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Renate Rhodin - Arne Mulari 4 V= Kn -420 6.0/16.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Sune Häggbom - Lennart Sohlin 4 V+1 9 -450 1.0/21.0
Lennart Wiklund - Anders Jakobsson Jan Berggren - Inger Byström 4 V+1 7 -450 1.0/21.0

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.26

Väst giv
Ö-V i zon
ED7
KD42
D75
D104
kn6542
E10983
K9
9
10983
75
kn86
Ekn82
K
kn6
E10432
K7653

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N997510
S997510
Ö43683
V43583
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 3NT N+1 2 430 21.0/1.0
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Renate Rhodin - Arne Mulari 3NT N+1 2 430 21.0/1.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Sune Häggbom - Lennart Sohlin 3NT N= 10 400 12.0/10.0
Lennart Wiklund - Anders Jakobsson Jan Berggren - Inger Byström 3NT N= 10 400 12.0/10.0
Liane Svensson - Ingemar Svensson Elisabeth Domeij - Ulla Berglund 3NT N= 10 400 12.0/10.0
Rolf Lindström - Åke Nylén Yngve Sandström - Lilian Mårtensson 3NT N= 10 400 12.0/10.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 3NT N= 5 400 12.0/10.0
Hans Selling - Lennart Berglund Inger Olsson - Ingegerd Backlund 3NT N= 10 400 12.0/10.0
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Kurt Norström - Lars Olsson 3NT N= 2 400 12.0/10.0
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2NT N+2 10 180 4.0/18.0
Britt Bergman - Leif Persson Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3 V-1 K 100 2.0/20.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3NT N-1 7 -50 0.0/22.0

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.26

Nord giv
ingen i zon
KDkn432
74
76
D62
E75
EK98
KD102
E10
1086
kn103
9843
K53
9
D652
Ekn5
kn9874

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N52363
S53463
Ö6109710
V6109710
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per Sandberg - Margareta Sandberg Sune Häggbom - Lennart Sohlin 3NT V-2 K 100 21.0/1.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Renate Rhodin - Arne Mulari 4 V-2 6 100 21.0/1.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Yngve Sandström - Lilian Mårtensson 3 V-1 K 50 16.0/6.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 3 V-1 K 50 16.0/6.0
Bo Byléhn - Christer Hellström Lennart Wiklund - Anders Jakobsson 5 Ö-1 9 50 16.0/6.0
Liane Svensson - Ingemar Svensson Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 2NT V= K -120 10.0/12.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Margaretha Nehrer - Said Eliasson 1NT V+1 K -120 10.0/12.0
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Rolf Lindström - Åke Nylén 2NT V= K -120 10.0/12.0
Kurt Norström - Lars Olsson Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 2 N-3 Kn -150 6.0/16.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 2NT V+2 K -180 3.0/19.0
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2NT V+2 K -180 3.0/19.0
Hans Selling - Lennart Berglund Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 3NT V= K -400 0.0/22.0

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.26

Öst giv
N-S i zon
K954
kn
D10975
864
32
K10965
E832
kn3
Ekn106
E72
K
ED952
D87
D843
kn64
K107

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -460
 NT
N15131
S15131
Ö11811911
V10811911
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Ingemar Svensson Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 2NT Ö-1 4 50 21.0/1.0
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3NT V-1 7 50 21.0/1.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Yngve Sandström - Lilian Mårtensson 1 Ö+1 3 -90 18.0/4.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 1NT V+1 5 -120 16.0/6.0
Kurt Norström - Lars Olsson Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3 V+1 5 -170 14.0/8.0
Bo Byléhn - Christer Hellström Lennart Wiklund - Anders Jakobsson 3 V+3 Kn -230 12.0/10.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 3NT Ö= 4 -400 8.0/14.0
Hans Selling - Lennart Berglund Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 3NT Ö= 3 -400 8.0/14.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Renate Rhodin - Arne Mulari 3NT Ö= 3 -400 8.0/14.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Margaretha Nehrer - Said Eliasson 4 V= 4 -420 3.0/19.0
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Rolf Lindström - Åke Nylén 4 V= 10 -420 3.0/19.0
Per Sandberg - Margareta Sandberg Sune Häggbom - Lennart Sohlin 4 V+1 Kn -450 0.0/22.0

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.26

Syd giv
Ö-V i zon
632
97
10965
9654
K10984
kn42
kn42
107
kn75
ED1085
E87
E8
ED
K63
KD3
KDkn32

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N87335
S87345
Ö56997
V46997
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jeanette Jensen - Ylva Papp Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 2NT S+1 4 150 20.0/2.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 2NT S+1 10 150 20.0/2.0
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Renate Rhodin - Arne Mulari 1NT S+2 8 150 20.0/2.0
Yngve Sandström - Lilian Mårtensson Per Sandberg - Margareta Sandberg 4 V-1 4 100 16.0/6.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Inger Olsson - Ingegerd Backlund 1NT S= 5 90 13.0/9.0
Kurt Norström - Lars Olsson Elisabeth Domeij - Ulla Berglund 1NT S= 10 90 13.0/9.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Sune Häggbom - Lennart Sohlin 2NT S-1 10 -50 7.0/15.0
Lennart Wiklund - Anders Jakobsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2NT S-1 Kn -50 7.0/15.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 2NT S-1 4 -50 7.0/15.0
Jan Berggren - Inger Byström Liane Svensson - Ingemar Svensson 2NT N-1 8 -50 7.0/15.0
Hans Selling - Lennart Berglund Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 2 Ö+1 2 -140 1.0/21.0
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Rolf Lindström - Åke Nylén 3 Ö= K -140 1.0/21.0

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.26

Väst giv
alla i zon
74
ED103
E1072
KD3
kn865
kn
K96
kn10842
EKD
87
kn83
E9765
10932
K96542
D54

Optimalt kontrakt: 5D V-2 500
 NT
N481068
S481068
Ö95374
V95374
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 4D S= 4 790 22.0/0.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Inger Olsson - Ingegerd Backlund 4 N= E 620 17.0/5.0
Lennart Wiklund - Anders Jakobsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 N= E 620 17.0/5.0
Hans Selling - Lennart Berglund Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 4 S= 2 620 17.0/5.0
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Renate Rhodin - Arne Mulari 4 S= Kn 620 17.0/5.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Sune Häggbom - Lennart Sohlin 5D Ö-1 4 200 11.0/11.0
Jeanette Jensen - Ylva Papp Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 2 N+3 E 200 11.0/11.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 3 N+1 Kn 170 8.0/14.0
Kurt Norström - Lars Olsson Elisabeth Domeij - Ulla Berglund 1NT N+2 E 150 6.0/16.0
Yngve Sandström - Lilian Mårtensson Per Sandberg - Margareta Sandberg 3 S= Kn 140 4.0/18.0
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Rolf Lindström - Åke Nylén 4 Ö-1 10 100 2.0/20.0
Jan Berggren - Inger Byström Liane Svensson - Ingemar Svensson 4 S-1 4 -100 0.0/22.0

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.26

Nord giv
N-S i zon
ED2
ED1052
10
D753
109
K9643
Kkn952
kn
Kkn8743
kn
864
1086
65
87
ED73
EK942

Optimalt kontrakt: 6 N= 1370
 NT
N1279711
S12710711
Ö05362
V15362
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Selling - Lennart Berglund Margaretha Nehrer - Said Eliasson 5D V-4 E 800 22.0/0.0
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Jeanette Jensen - Ylva Papp 3NT N+4 3 720 20.0/2.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Yngve Sandström - Lilian Mårtensson 3NT N+3 3 690 18.0/4.0
Lennart Wiklund - Anders Jakobsson Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 3NT N+2 10 660 16.0/6.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 3NT N+1 3 630 13.0/9.0
Lars Hedberg - Margaretha Holmlund Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT N+1 7 630 13.0/9.0
Renate Rhodin - Arne Mulari Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 5 S= 10 600 10.0/12.0
Liane Svensson - Ingemar Svensson Bo Byléhn - Christer Hellström 4 Ö-4 E 200 8.0/14.0
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Kurt Norström - Lars Olsson 3 S+2 5 150 6.0/16.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Rolf Lindström - Åke Nylén 4 S= 10 130 4.0/18.0
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Per Sandberg - Margareta Sandberg 2 Ö-2 8 100 2.0/20.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 5 S-1 10 -100 0.0/22.0

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.26

Öst giv
Ö-V i zon
96
76
EKkn6532
64
KD105
543
D94
D109
Ekn2
KD1082
1087
kn8
8743
Ekn9

EK7532

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N79677
S79677
Ö43766
V43766
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Ingemar Svensson Bo Byléhn - Christer Hellström 3 N+1 K 130 22.0/0.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Yngve Sandström - Lilian Mårtensson 3 N= 8 110 18.0/4.0
Renate Rhodin - Arne Mulari Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 2 S+1 5 110 18.0/4.0
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Jeanette Jensen - Ylva Papp 3 N= K 110 18.0/4.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 4 S-1 5 -50 12.0/10.0
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Per Sandberg - Margareta Sandberg 3 N-1 Kn -50 12.0/10.0
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Kurt Norström - Lars Olsson 3 N-1 E -50 12.0/10.0
Hans Selling - Lennart Berglund Margaretha Nehrer - Said Eliasson 3NT S-2 10 -100 8.0/14.0
Lars Hedberg - Margaretha Holmlund Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 Ö= E -140 6.0/16.0
Lennart Wiklund - Anders Jakobsson Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 3NT S-3 10 -150 3.0/19.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Rolf Lindström - Åke Nylén 4 N-3 E -150 3.0/19.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3NT S-4 5 -200 0.0/22.0

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.26

Syd giv
alla i zon
Dkn963
E10753
54
6
107
Dkn6
K632
K952
EK52
K8
E1087
D83
84
942
Dkn9
Ekn1074

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N43665
S43665
Ö99678
V99678
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 3NT Ö-2 5 200 22.0/0.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Inger Olsson - Ingegerd Backlund 3NT Ö-1 4 100 18.0/4.0
Lennart Wiklund - Anders Jakobsson Sune Häggbom - Lennart Sohlin 3 V-1 D 100 18.0/4.0
Renate Rhodin - Arne Mulari Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 2NT Ö-1 E 100 18.0/4.0
Rolf Lindström - Åke Nylén Margaretha Nehrer - Said Eliasson 1NT V+1 3 -120 13.0/9.0
Yngve Sandström - Lilian Mårtensson Jeanette Jensen - Ylva Papp 2NT Ö= 4 -120 13.0/9.0
Liane Svensson - Ingemar Svensson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 Ö+1 E -130 10.0/12.0
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Per Sandberg - Margareta Sandberg 1NT Ö+2 7 -150 7.0/15.0
Elisabeth Domeij - Ulla Berglund Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2NT Ö+1 10 -150 7.0/15.0
Kurt Norström - Lars Olsson Jan Berggren - Inger Byström 3NT Ö= E -600 3.0/19.0
Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren Lars Hedberg - Margaretha Holmlund 3NT Ö= 4 -600 3.0/19.0
Britt Bergman - Leif Persson Bo Byléhn - Christer Hellström 3NT Ö+1 4 -630 0.0/22.0

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.26

Väst giv
ingen i zon
10
KD965
Ekn2
10732
2
E743
K63
EDkn64
EDkn983
kn2
D4
K98
K7654
108
109875
5

Optimalt kontrakt: 3NT V= -400
 NT
N17522
S17522
Ö95889
V95889
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren Lars Hedberg - Margaretha Holmlund 3NT V-1 2 50 20.6/1.4
Yngve Sandström - Lilian Mårtensson Jeanette Jensen - Ylva Papp 3 V= 2 -110 15.8/6.2
Rolf Lindström - Åke Nylén Margaretha Nehrer - Said Eliasson 2 Ö+1 10 -140 11.0/11.0
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Per Sandberg - Margareta Sandberg 2 Ö+2 5 -170 6.2/15.8
Britt Bergman - Leif Persson Bo Byléhn - Christer Hellström 4 Ö= 10 -420 1.4/20.6
Lennart Wiklund - Anders Jakobsson Sune Häggbom - Lennart Sohlin 4 N+2 5 480>a 21.3/0.7
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Inger Olsson - Ingegerd Backlund 3NT S+1 D 430>a 16.1/5.9
Renate Rhodin - Arne Mulari Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 3NT S+1 5 430>a 16.1/5.9
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 3NT S= 5 400>a 11.0/11.0
Liane Svensson - Ingemar Svensson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 N= 10 110>a 7.6/14.4
Kurt Norström - Lars Olsson Jan Berggren - Inger Byström 3 Ö= 2 -110 4.1/17.9
Elisabeth Domeij - Ulla Berglund Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 5 S-3 10 -150 0.7/21.3

Bricka 25

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.26

Nord giv
Ö-V i zon
E
kn10
Dkn752
Dkn432
kn7432
D8654
6
E7
D108
EK97
E109
1086
K965
32
K843
K95

Optimalt kontrakt: 5D N-2 -300
 NT
N89336
S89336
Ö541097
V541097
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 2 N+1 E 110 20.0/2.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Renate Rhodin - Arne Mulari 3 S= E 110 20.0/2.0
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Lars Hedberg - Margaretha Holmlund 2 N+1 E 110 20.0/2.0
Lennart Wiklund - Anders Jakobsson Yngve Sandström - Lilian Mårtensson 5 Ö-1 5 100 16.0/6.0
Liane Svensson - Ingemar Svensson Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 4 N-1 E -50 14.0/8.0
Kurt Norström - Lars Olsson Bo Byléhn - Christer Hellström 2 V+1 D -140 11.0/11.0
Per Sandberg - Margareta Sandberg Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 3 Ö= K -140 11.0/11.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 2 Ö+2 3 -170 7.0/15.0
Rolf Lindström - Åke Nylén Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 3 V+1 E -170 7.0/15.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Jan Berggren - Inger Byström 3 V+2 E -200 3.0/19.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Britt Bergman - Leif Persson 3 V+2 D -200 3.0/19.0
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Jeanette Jensen - Ylva Papp 4 V= 4 -620 0.0/22.0

Bricka 26

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.26

Öst giv
alla i zon
K875
64
742
E1075
3
EDkn103
EKkn863
K
D42
K872
10
98643
Ekn1096
95
D95
Dkn2

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N62182
S62182
Ö6111144
V6111144
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Lars Hedberg - Margaretha Holmlund 2 S-1 K -100 22.0/0.0
Per Sandberg - Margareta Sandberg Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 1 V+3 6 -130 19.0/3.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Renate Rhodin - Arne Mulari 2 V+2 6 -130 19.0/3.0
Kurt Norström - Lars Olsson Bo Byléhn - Christer Hellström 2 V+3 E -200 16.0/6.0
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Jeanette Jensen - Ylva Papp 4 V= 5 -620 14.0/8.0
Lennart Wiklund - Anders Jakobsson Yngve Sandström - Lilian Mårtensson 4 V+1 5 -650 8.0/14.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 4 V+1 2 -650 8.0/14.0
Rolf Lindström - Åke Nylén Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 4 Ö+1 E -650 8.0/14.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Jan Berggren - Inger Byström 4 V+1 K -650 8.0/14.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Britt Bergman - Leif Persson 4 V+1 E -650 8.0/14.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 4 V+2 7 -680 1.0/21.0
Liane Svensson - Ingemar Svensson Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 4 V+2 7 -680 1.0/21.0

Bricka 27

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.26

Syd giv
ingen i zon
EDkn632
D62
K74
E
109
kn943
kn52
D764
K5
E108
ED63
kn982
874
K75
1098
K1053

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N56697
S55597
Ö87745
V87745
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Anders Jakobsson Inger Olsson - Ingegerd Backlund 4 N= 6 420 21.0/1.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 4 N= E 420 21.0/1.0
Bo Byléhn - Christer Hellström Bengt Eldered - Åke Åberg 2 N+2 8 170 18.0/4.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Jan Berggren - Inger Byström 2 N+1 2 140 12.0/10.0
Renate Rhodin - Arne Mulari Elisabeth Domeij - Ulla Berglund 2 N+1 E 140 12.0/10.0
Per Sandberg - Margareta Sandberg Margaretha Nehrer - Said Eliasson 1 N+2 3 140 12.0/10.0
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Rolf Lindström - Åke Nylén 3 N= 9 140 12.0/10.0
Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren Britt Bergman - Leif Persson 3 N= E 140 12.0/10.0
Kurt Norström - Lars Olsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 N-1 E -50 4.0/18.0
Jeanette Jensen - Ylva Papp Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 4 N-1 3 -50 4.0/18.0
Yngve Sandström - Lilian Mårtensson Lars Hedberg - Margaretha Holmlund 4 N-1 8 -50 4.0/18.0
Liane Svensson - Ingemar Svensson Sune Häggbom - Lennart Sohlin 4 N-2 2 -100 0.0/22.0

Bricka 28

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.26

Väst giv
N-S i zon
Kkn75
K872
54
ED3
D42
Ekn9
Dkn7
kn875
109
53
EK932
10942
E863
D1064
1086
K6

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N66997
S66997
Ö77446
V77446
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per Sandberg - Margareta Sandberg Margaretha Nehrer - Said Eliasson 3 S+1 E 170 22.0/0.0
Kurt Norström - Lars Olsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 N= E 140 17.0/5.0
Renate Rhodin - Arne Mulari Elisabeth Domeij - Ulla Berglund 3 S= 2 140 17.0/5.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 2 N+1 E 140 17.0/5.0
Bo Byléhn - Christer Hellström Bengt Eldered - Åke Åberg 2 N+1 E 140 17.0/5.0
Lennart Wiklund - Anders Jakobsson Inger Olsson - Ingegerd Backlund 2 N= E 110 12.0/10.0
Liane Svensson - Ingemar Svensson Sune Häggbom - Lennart Sohlin 3 V-2 4 100 9.0/13.0
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Rolf Lindström - Åke Nylén 3 Ö-2 4 100 9.0/13.0
Yngve Sandström - Lilian Mårtensson Lars Hedberg - Margaretha Holmlund 4 N-1 E -100 5.0/17.0
Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren Britt Bergman - Leif Persson 3 S-1 D -100 5.0/17.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Jan Berggren - Inger Byström 4 N-2 E -200 1.0/21.0
Jeanette Jensen - Ylva Papp Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 4 N-2 E -200 1.0/21.0

Bricka 29

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.26

Nord giv
alla i zon
K84
1076
ED3
E864
109653
KD8
K106
72
Ekn7
kn9432
82
K53
D2
E5
kn9754
Dkn109

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N1010667
S1010667
Ö33774
V33774
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Berggren - Inger Byström Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3NT N= 2 600 22.0/0.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Bengt Eldered - Åke Åberg 1NT N+3 2 180 20.0/2.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Bo Byléhn - Christer Hellström 2 N+2 4 130 17.0/5.0
Renate Rhodin - Arne Mulari Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 2 N+2 7 130 17.0/5.0
Kurt Norström - Lars Olsson Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 3 N= 2 110 13.0/9.0
Hans Selling - Lennart Berglund Elisabeth Domeij - Ulla Berglund 3 S= 7 110 13.0/9.0
Rolf Lindström - Åke Nylén Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 2 Ö-1 D 100 10.0/12.0
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Britt Bergman - Leif Persson 1NT S= 10 90 8.0/14.0
Liane Svensson - Ingemar Svensson Yngve Sandström - Lilian Mårtensson 3NT N-1 4 -100 6.0/16.0
Lars Hedberg - Margaretha Holmlund Inger Olsson - Ingegerd Backlund 3NT N-2 4 -200 3.0/19.0
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Per Sandberg - Margareta Sandberg 3NT N-2 2 -200 3.0/19.0
Jeanette Jensen - Ylva Papp Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 4 S-3 D -300 0.0/22.0

Bricka 30

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.26

Öst giv
ingen i zon
954
kn9876
K2
K95
K106
103
E109864
kn8
kn3
D54
Dkn7
E10642
ED872
EK2
53
D73

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N65996
S65896
Ö78447
V78445
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jeanette Jensen - Ylva Papp Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 2 S+1 Kn 140 20.0/2.0
Hans Selling - Lennart Berglund Elisabeth Domeij - Ulla Berglund 3 S= E 140 20.0/2.0
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Britt Bergman - Leif Persson 2 S+1 Kn 140 20.0/2.0
Rolf Lindström - Åke Nylén Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 2 S= 10 110 16.0/6.0
Liane Svensson - Ingemar Svensson Yngve Sandström - Lilian Mårtensson 4 V-2 9 100 14.0/8.0
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Per Sandberg - Margareta Sandberg 4 S-1 10 -50 12.0/10.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Bo Byléhn - Christer Hellström 4 S-2 E -100 9.0/13.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Bengt Eldered - Åke Åberg 4 S-2 E -100 9.0/13.0
Renate Rhodin - Arne Mulari Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 3 S-3 E -150 4.0/18.0
Lars Hedberg - Margaretha Holmlund Inger Olsson - Ingegerd Backlund 4 S-3 E -150 4.0/18.0
Jan Berggren - Inger Byström Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 N-3 D -150 4.0/18.0
Kurt Norström - Lars Olsson Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 1NT S-4 4 -200 0.0/22.0