Kommande tävlingar
10/04 Inställd ... Trosa BS -Guld
13/04 Inställd ... Rimbo BK - Påskgu
09/05 Inställd ... Kerstin Strandber
Rapporterade tävlingar
15/02 Munka Ljungby BS - Guldtävling
08/02 Plattliret - BK S:t Erik
26/01 Rimbo BK - Jubileumsguld
Bridgeklubben BFR » Tisdagsbridge 2019-02-19 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Tisdagsbridge 2019-02-19

Partävling, 15 bord, 29 par. Antal brickor: 24. Medel: 264.4.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Jeanette Jensen - Ylva Papp

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 10, Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin
32 N-2 100 21.9 100% 21.9 100.0%984K6432EDKn43 KDKn83Kn9752Kn107
42 S+1 -140 6.6 30% 28.5 65.0%987Kn1064ED10975 Kn4E85K96532E2
Rond 2, som ÖV mot par 3, Åke Nylén - Rolf Lindström
52 Ö+1 140 22.0 100% 50.5 76.7%EK63DKn10249862 98E853KDKn5354
63 Ö+2 150 7.0 32% 57.5 65.5%387EKKn1032K742 E10EK9985DKn1065
Rond 3, som ÖV mot par 11, Agneta Danielsson - Hans Selling
73NT N-2 200 20.8 95% 78.3 71.4%D10K63Kn642D942 E93D852K9Kn1076
82 N= -110 2.3 10% 80.6 61.2%105986D965KKn92 EK432KKn3Kn3873
Rond 4, som ÖV mot par 4, Lena Becksén - Bertil Häggström
94D N= -510 0.1 0% 80.7 52.4%Kn10798543210842 ED3Kn7E94EKn1076
103 V= 110 5.5 25% 86.2 49.0%D753109EKn1097K7 E2K732K8632DKn
Rond 5, som ÖV mot par 12, Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren
112 N+2 -170 9.9 45% 96.1 48.6%1064397E10965Kn5 KKn98EKn6D42743
122NT V= 120 21.9 100% 118 53.7%743Kn975762754 EDKnED863EK10103
Rond 6, som NS mot par 5, Inger Olsson - Ingegerd Backlund
133 Ö+2 -200 20.8 95% 138.8 57.5%7K5EDKn6KD5432 108Kn96874310976
143 S+2 150 20.8 95% 159.6 60.6%K862EKn10Kn102Kn87 483ED9754EK53
Rond 7, som ÖV mot par 13, Liz Callbo - Roger Edholm
154 Ö-1 -50 2.3 10% 161.9 56.7%ED863DEK109454 K942EKKn8531062
164 S+1 -450 6.6 30% 168.5 54.8%53D10962K62Kn94 1094EK853Kn5872
Rond 8, som NS mot par 6, Jan Berggren - Inger Byström
174 N-1 -50 1.2 5% 169.7 51.5%D532K865K5E42 KKn10ED72D82D103
183NT N= 600 8.8 40% 178.5 50.8%ED10742EE32D75 DKn743KD107K1093
Rond 9, som ÖV mot par 14, Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin
192NT Ö+1 150 21.9 100% 200.4 53.6%4D876D106KD1095 EKn1063E2E97563
204 V= 620 17.5 80% 217.9 55.1%E2963KKn632KD9 KDKn1098KD74Kn84
Rond 10, som ÖV mot par 7, Björn Backlund - Anders Jakobsson
212 S= -110 6.6 30% 224.5 53.8%542647542EK53 D1063K105E93Kn104
224 N+1 -450 3.4 15% 227.9 51.9%Kn42E92KKn976D2 7108342EKKn10973
Rond 11, som ÖV mot par 8, Ulla Berglund - Elisabeth Domeij
254 S= -420 3.4 15% 231.3 50.1%10953242E85874 E876K106D1072102
263 V+1 130 1.2 5% 232.5 48.0%E2D1065E1076492 K108748EK108743
Rond 12, som NS mot par 9, Dan Mattsson - Ingalill Eriksson
294 S= 620 13.2 60% 245.7 48.6%92D962E1053K76 EDKn764EK38E109
303NT S-1 -50 1.2 5% 246.9 46.8%K73E109439Kn986 E102K65EK8K1032

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.19

Nord giv
ingen i zon
kn5
Ekn107643
E6
kn5
96
D2
D7543
9842
D10742
K
Kkn82
E103
EK83
985
109
KD76

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N761077
S761077
Ö67253
V67253
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 N+1 2 450 17.0/5.0
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 4 N+1 E 450 17.0/5.0
Jan Berggren - Inger Byström Bengt Eldered - Åke Åberg 4 N+1 2 450 17.0/5.0
Björn Backlund - Anders Jakobsson Britt Bergman - Leif Persson 4 N+1 E 450 17.0/5.0
Agneta Danielsson - Hans Selling Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 5 N= E 450 17.0/5.0
Arne Mulari - Tomas Holmin Liz Callbo - Roger Edholm 4 N+1 E 450 17.0/5.0
Ulla Berglund - Elisabeth Domeij Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 N= 2 420 7.0/15.0
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4 N= E 420 7.0/15.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 4 N= E 420 7.0/15.0
Kerstin Engström - Eva Engström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 N= E 420 7.0/15.0
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 2 N+2 E 170 1.0/21.0
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 N+2 2 170 1.0/21.0

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.19

Öst giv
N-S i zon
K9
E10963
kn842
43
EDkn74
Dkn8
7
K1072
5
752
EKD1096
D85
108632
K4
53
Ekn96

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -400
 NT
N43553
S43554
Ö99789
V99789
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Backlund - Anders Jakobsson Britt Bergman - Leif Persson 3NT V-3 6 150 19.0/3.0
Agneta Danielsson - Hans Selling Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 3NT V-3 3 150 19.0/3.0
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT V-3 9 150 19.0/3.0
Arne Mulari - Tomas Holmin Liz Callbo - Roger Edholm 3NT V-3 3 150 19.0/3.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Margareta Sandberg - Per Sandberg 3NT V-2 6 100 10.0/12.0
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3NT V-2 10 100 10.0/12.0
Jan Berggren - Inger Byström Bengt Eldered - Åke Åberg 3 V-2 E 100 10.0/12.0
Ulla Berglund - Elisabeth Domeij Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3NT V-2 3 100 10.0/12.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 3 V-2 E 100 10.0/12.0
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 2 V-1 E 50 3.0/19.0
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3NT V-1 9 50 3.0/19.0
Kerstin Engström - Eva Engström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 Ö= 4 -110 0.0/22.0

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.19

Syd giv
Ö-V i zon
105
EK6
E975
K862
KDkn83
kn9752
kn10
7
9
84
K6432
EDkn43
E7642
D103
D8
1095

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N88568
S87568
Ö55775
V55775
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 2 V-2 E 200 20.8/1.2
Jan Berggren - Inger Byström Arne Mulari - Tomas Holmin 3D V-1 10 200 20.8/1.2
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Margaretha Holmlund - Yngve Sandström 1NT N+2 Kn 150 17.5/4.5
Bengt Eldered - Åke Åberg Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 2NT N= 3 120 15.4/6.6
Britt Bergman - Leif Persson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 V-1 10 100 13.2/8.8
Björn Backlund - Anders Jakobsson Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 1NT N= 2 90 8.8/13.2
Liz Callbo - Roger Edholm Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 1NT N= 3 90 8.8/13.2
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Yngve Sundberg - Sverker Ernback 1NT N= 9 90 8.8/13.2
Ulla Berglund - Elisabeth Domeij Kerstin Engström - Eva Engström 2 N-1 9 -50 4.5/17.5
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Margareta Sandberg - Per Sandberg 1NT V= 2 -90 2.3/19.7
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Jeanette Jensen - Ylva Papp 2 N-2 E -100 0.1/21.9
Agneta Danielsson - Hans Selling     - -/10.0

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.19

Väst giv
alla i zon
D102
KD972
Dkn
kn83
kn4
E85
K96532
E2
987
kn1064
E
D10975
EK653
3
10874
K64

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N66687
S66687
Ö77645
V77645
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Berggren - Inger Byström Arne Mulari - Tomas Holmin 3 Ö-3 3 300 20.8/1.2
Liz Callbo - Roger Edholm Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 2NT Ö-3 E 300 20.8/1.2
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Jeanette Jensen - Ylva Papp 2 S+1 E 140 15.4/6.6
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Margaretha Holmlund - Yngve Sandström 2 S+1 E 140 15.4/6.6
Bengt Eldered - Åke Åberg Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 1 S+2 2 140 15.4/6.6
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Margareta Sandberg - Per Sandberg 2 S= 2 110 11.0/11.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 2 S-1 E -100 8.8/13.2
Ulla Berglund - Elisabeth Domeij Kerstin Engström - Eva Engström 2 V+1 K -110 6.6/15.4
Björn Backlund - Anders Jakobsson Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 4 S-2 E -200 3.4/18.6
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Yngve Sundberg - Sverker Ernback 4 S-2 E -200 3.4/18.6
Britt Bergman - Leif Persson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 S-3 9 -300 0.1/21.9
Agneta Danielsson - Hans Selling     - -/10.0

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.19

Nord giv
N-S i zon
D107
K6
109762
K107
98
E853
KDkn53
54
EK63
Dkn102
4
9862
kn542
974
E8
EDkn3

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N75486
S76486
Ö57956
V57956
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Sandberg - Per Sandberg Bernt Strömberg - Fritiof Modig 2 Ö-3 8 150 22.0/0.0
Agneta Danielsson - Hans Selling Margaretha Nehrer - Said Eliasson 2 S= 4 110 20.0/2.0
Liz Callbo - Roger Edholm Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3 Ö-2 E 100 18.0/4.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 1 S= E 80 16.0/6.0
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Arne Mulari - Tomas Holmin 1NT Ö= 3 -90 14.0/8.0
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 S-1 K -100 10.0/12.0
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 1NT N-1 4 -100 10.0/12.0
Kerstin Engström - Eva Engström Yngve Sundberg - Sverker Ernback 2 S-1 K -100 10.0/12.0
Björn Backlund - Anders Jakobsson Bengt Eldered - Åke Åberg 2 Ö= E -110 4.0/18.0
Ulla Berglund - Elisabeth Domeij Britt Bergman - Leif Persson 2 Ö= Kn -110 4.0/18.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 2 V= 10 -110 4.0/18.0
Åke Nylén - Rolf Lindström Jeanette Jensen - Ylva Papp 2 Ö+1 K -140 0.0/22.0

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.19

Öst giv
Ö-V i zon
K97654
D105
76
E8
E10
EK9
985
Dkn1065
3
87
EKkn1032
K742
Dkn82
kn6432
D4
93

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -1370
 NT
N11661
S11661
Ö1212769
V1212769
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Sandberg - Per Sandberg Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3NT V-2 4 200 22.0/0.0
Agneta Danielsson - Hans Selling Margaretha Nehrer - Said Eliasson 2 N= E 110 20.0/2.0
Liz Callbo - Roger Edholm Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3 N-2 E -100 18.0/4.0
Åke Nylén - Rolf Lindström Jeanette Jensen - Ylva Papp 3 Ö+2 2 -150 15.0/7.0
Björn Backlund - Anders Jakobsson Bengt Eldered - Åke Åberg 4 N-3 E -150 15.0/7.0
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3 Ö+3 2 -170 12.0/10.0
Kerstin Engström - Eva Engström Yngve Sundberg - Sverker Ernback 3D N-2 K -300 10.0/12.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 4D N-3 E -500 8.0/14.0
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3NT V= 5 -600 6.0/16.0
Ulla Berglund - Elisabeth Domeij Britt Bergman - Leif Persson 5 V+1 5 -620 2.0/20.0
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Arne Mulari - Tomas Holmin 5 Ö+1 2 -620 2.0/20.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 5 Ö+1 2 -620 2.0/20.0

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.19

Syd giv
alla i zon
K
Ekn1097
ED1083
E8
E93
D852
K9
kn1076
D10
K63
kn642
D942
kn876542
4
75
K53

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N798107
S798107
Ö64426
V64426
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 S= 6 620 19.7/2.3
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Åke Nylén - Rolf Lindström 4 S= Kn 620 19.7/2.3
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 S= 6 620 19.7/2.3
Britt Bergman - Leif Persson Yngve Sundberg - Sverker Ernback 3 S+1 Kn 170 15.4/6.6
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 2 N= D 110 12.1/9.9
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Bengt Eldered - Åke Åberg 3 N= 2 110 12.1/9.9
Ulla Berglund - Elisabeth Domeij Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 4 S-1 2 -100 6.6/15.4
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Kerstin Engström - Eva Engström 2NT N-1 2 -100 6.6/15.4
Margaretha Holmlund - Yngve Sandström Liz Callbo - Roger Edholm 3 S-1 Kn -100 6.6/15.4
Lena Becksén - Bertil Häggström Margaretha Nehrer - Said Eliasson 3 N-2 10 -200 1.2/20.8
Agneta Danielsson - Hans Selling Jeanette Jensen - Ylva Papp 3NT N-2 2 -200 1.2/20.8
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren     - 8.9/-

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.19

Väst giv
ingen i zon
6
E107542
EK42
ED
EK432
Kkn3
kn3
873
105
986
D965
Kkn92
Dkn987
D
1087
10654

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N78877
S68877
Ö64566
V64566
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Berglund - Elisabeth Domeij Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 3 V-3 E 150 21.9/0.1
Agneta Danielsson - Hans Selling Jeanette Jensen - Ylva Papp 2 N= 10 110 19.7/2.3
Lena Becksén - Bertil Häggström Margaretha Nehrer - Said Eliasson 2 N-1 10 -50 12.1/9.9
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Kerstin Engström - Eva Engström 2 N-1 5 -50 12.1/9.9
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 N-1 10 -50 12.1/9.9
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 2 N-1 10 -50 12.1/9.9
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Bengt Eldered - Åke Åberg 2 N-1 10 -50 12.1/9.9
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3 N-1 10 -50 12.1/9.9
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Åke Nylén - Rolf Lindström 3 N-2 5 -100 3.4/18.6
Margaretha Holmlund - Yngve Sandström Liz Callbo - Roger Edholm 2 N-2 10 -100 3.4/18.6
Britt Bergman - Leif Persson Yngve Sundberg - Sverker Ernback 4 N-3 10 -150 0.1/21.9
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren     - 8.9/-

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.19

Nord giv
Ö-V i zon
K842
106
KDkn832
K
ED3
kn7
E94
Ekn1076
kn107
985432
10
842
965
EKD
765
D953

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N59578
S59578
Ö83854
V83854
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Becksén - Bertil Häggström Jeanette Jensen - Ylva Papp 4D N= 10 510 21.9/0.1
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3NT S+1 Kn 430 19.7/2.3
Margareta Sandberg - Per Sandberg Åke Nylén - Rolf Lindström 2NT V-2 K 200 17.5/4.5
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 3 N+1 5 130 13.2/8.8
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Britt Bergman - Leif Persson 2 N+2 7 130 13.2/8.8
Kerstin Engström - Eva Engström Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3 N+1 10 130 13.2/8.8
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Margaretha Nehrer - Said Eliasson 2 N+1 2 110 6.6/15.4
Liz Callbo - Roger Edholm Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 2 N+1 8 110 6.6/15.4
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 3 N= 2 110 6.6/15.4
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Arne Mulari - Tomas Holmin 4 N-1 10 -50 2.3/19.7
Agneta Danielsson - Hans Selling Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 3 S-4 E -200 0.1/21.9
Inger Olsson - Ingegerd Backlund     - 9.6/-

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.19

Öst giv
alla i zon
K10964
86
D54
E64
E2
K732
K8632
Dkn
D753
109
Ekn1097
K7
kn8
EDkn54

1098532

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N103665
S103665
Ö310677
V310667
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Becksén - Bertil Häggström Jeanette Jensen - Ylva Papp 3 V= 8 -110 16.5/5.5
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 V= 8 -110 16.5/5.5
Liz Callbo - Roger Edholm Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 3 V= 8 -110 16.5/5.5
Margareta Sandberg - Per Sandberg Åke Nylén - Rolf Lindström 3 V= 8 -110 16.5/5.5
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 3 V= 8 -110 16.5/5.5
Kerstin Engström - Eva Engström Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3 V= 6 -110 16.5/5.5
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 3 V+1 8 -130 5.5/16.5
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Britt Bergman - Leif Persson 2 V+2 E -130 5.5/16.5
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Margaretha Nehrer - Said Eliasson 2 V+2 E -130 5.5/16.5
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Arne Mulari - Tomas Holmin 3 Ö+1 10 -130 5.5/16.5
Agneta Danielsson - Hans Selling Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 3 S-3 D -300 0.1/21.9
Inger Olsson - Ingegerd Backlund     - 9.6/-

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.19

Syd giv
ingen i zon
E5
K108432
7
EK96
Kkn98
Ekn6
D42
743
10643
97
E10965
kn5
D72
D5
Kkn83
D1082

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N1061068
S11611710
Ö27262
V27262
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Kerstin Engström - Eva Engström 4 N+1 5 450 21.9/0.1
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Bengt Eldered - Åke Åberg 4 N= 5 420 18.6/3.4
Lena Becksén - Bertil Häggström Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 4 N= E 420 18.6/3.4
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Jeanette Jensen - Ylva Papp 2 N+2 E 170 12.1/9.9
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Margaretha Holmlund - Yngve Sandström 2 N+2 5 170 12.1/9.9
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 N+2 Kn 170 12.1/9.9
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Åke Nylén - Rolf Lindström 2 N+2 E 170 12.1/9.9
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Britt Bergman - Leif Persson 2 N+1 Kn 140 6.6/15.4
Jan Berggren - Inger Byström Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 4 N-1 4 -50 2.3/19.7
Agneta Danielsson - Hans Selling Margareta Sandberg - Per Sandberg 3NT N-1 10 -50 2.3/19.7
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Inger Olsson - Ingegerd Backlund 3 N-1 9 -50 2.3/19.7
Liz Callbo - Roger Edholm     - 14.7/-

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.19

Väst giv
N-S i zon
K85

9854
Kkn9862
EDkn
ED863
EK10
103
743
kn975
762
754
10962
K1042
Dkn3
ED

Optimalt kontrakt: 3D V-1 100
 NT
N88477
S98587
Ö45855
V45855
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Kerstin Engström - Eva Engström 3 V-3 5 150 21.9/0.1
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Inger Olsson - Ingegerd Backlund 3 N= 7 110 19.7/2.3
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Britt Bergman - Leif Persson 2NT V-2 2 100 15.4/6.6
Jan Berggren - Inger Byström Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 3 V-2 4 100 15.4/6.6
Agneta Danielsson - Hans Selling Margareta Sandberg - Per Sandberg 2NT V-2 2 100 15.4/6.6
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Bengt Eldered - Åke Åberg 2 V-1 9 50 8.8/13.2
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Margaretha Holmlund - Yngve Sandström 4 V-1 9 50 8.8/13.2
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Åke Nylén - Rolf Lindström 2 V-1 5 50 8.8/13.2
Lena Becksén - Bertil Häggström Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 1 V= 6 -80 4.5/17.5
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 V= 2 -110 2.3/19.7
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Jeanette Jensen - Ylva Papp 2NT V= 9 -120 0.1/21.9
Liz Callbo - Roger Edholm     - 14.7/-

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.19

Nord giv
alla i zon
7
K5
EDkn6
KD5432
EDkn432
D1074
52
8
K965
E832
K109
Ekn
108
kn96
8743
10976

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N88223
S88223
Ö5511119
V5511119
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 5D N-1 E -200 20.8/1.2
Jeanette Jensen - Ylva Papp Inger Olsson - Ingegerd Backlund 3 Ö+2 10 -200 20.8/1.2
Liz Callbo - Roger Edholm Margaretha Nehrer - Said Eliasson 4 V= K -620 15.4/6.6
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 4 Ö= 6 -620 15.4/6.6
Margareta Sandberg - Per Sandberg Lena Becksén - Bertil Häggström 4 V= K -620 15.4/6.6
Åke Nylén - Rolf Lindström Kerstin Engström - Eva Engström 4 Ö+1 8 -650 5.5/16.5
Björn Backlund - Anders Jakobsson Margaretha Holmlund - Yngve Sandström 4 Ö+1 8 -650 5.5/16.5
Agneta Danielsson - Hans Selling Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 Ö+1 10 -650 5.5/16.5
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 4 V+1 E -650 5.5/16.5
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 5 Ö= 10 -650 5.5/16.5
Arne Mulari - Tomas Holmin Yngve Sundberg - Sverker Ernback 4 V+1 K -650 5.5/16.5
Jan Berggren - Inger Byström     - -/11.9

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.19

Öst giv
ingen i zon
K862
Ekn10
kn102
kn87
D10975
97654
63
6
Ekn3
KD2
K8
D10942
4
83
ED9754
EK53

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N9115510
S8105510
Ö42782
V42772
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Backlund - Anders Jakobsson Margaretha Holmlund - Yngve Sandström 2 S+3 6 150 20.8/1.2
Jeanette Jensen - Ylva Papp Inger Olsson - Ingegerd Backlund 3 S+2 6 150 20.8/1.2
Liz Callbo - Roger Edholm Margaretha Nehrer - Said Eliasson 4 S= 6 130 17.5/4.5
Åke Nylén - Rolf Lindström Kerstin Engström - Eva Engström 2 S+1 6 110 15.4/6.6
Agneta Danielsson - Hans Selling Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 V-2 E 100 12.1/9.9
Margareta Sandberg - Per Sandberg Lena Becksén - Bertil Häggström 2 V-2 Kn 100 12.1/9.9
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 2 S= 6 90 7.7/14.3
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 2 S= 6 90 7.7/14.3
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4 Ö-1 E 50 4.5/17.5
Arne Mulari - Tomas Holmin Yngve Sundberg - Sverker Ernback 4 S-2 6 -100 2.3/19.7
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 2 Ö+1 4 -140 0.1/21.9
Jan Berggren - Inger Byström     - -/11.9

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.19

Syd giv
N-S i zon
kn7
10853
6
EKD873
K942
EKkn
853
1062
ED863
D
EK1094
54
105
97642
Dkn72
kn9

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N72713
S72713
Ö696107
V696107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liz Callbo - Roger Edholm Jeanette Jensen - Ylva Papp 4 Ö-1 9 50 19.7/2.3
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Margaretha Holmlund - Yngve Sandström 4 V-1 E 50 19.7/2.3
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Inger Olsson - Ingegerd Backlund 4 Ö-1 Kn 50 19.7/2.3
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 4 Ö= Kn -420 9.9/12.1
Åke Nylén - Rolf Lindström Britt Bergman - Leif Persson 4 Ö= 9 -420 9.9/12.1
Lena Becksén - Bertil Häggström Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 Ö= Kn -420 9.9/12.1
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Jan Berggren - Inger Byström 4 Ö= 9 -420 9.9/12.1
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Björn Backlund - Anders Jakobsson 4 Ö= Kn -420 9.9/12.1
Bengt Eldered - Åke Åberg Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 V= E -420 9.9/12.1
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 Ö+2 2 -480 2.3/19.7
Ulla Berglund - Elisabeth Domeij Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4 Ö+3 2 -510 0.1/21.9
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin     - 9.5/-

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.19

Väst giv
Ö-V i zon
kn862
74
D743
653
1094
EK853
kn5
872
53
D10962
K62
kn94
EKD7
kn
E1098
EKD10

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N11117118
S11117118
Ö22623
V22623
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 4 S+1 E 450 15.4/6.6
Ulla Berglund - Elisabeth Domeij Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 5 S= E 450 15.4/6.6
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 S+1 3 450 15.4/6.6
Liz Callbo - Roger Edholm Jeanette Jensen - Ylva Papp 4 S+1 E 450 15.4/6.6
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Inger Olsson - Ingegerd Backlund 4 S+1 E 450 15.4/6.6
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Jan Berggren - Inger Byström 4 S+1 E 450 15.4/6.6
Bengt Eldered - Åke Åberg Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 S+1 E 450 15.4/6.6
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Margaretha Holmlund - Yngve Sandström 2 S+3 E 200 6.6/15.4
Åke Nylén - Rolf Lindström Britt Bergman - Leif Persson 2 S+2 K 170 2.3/19.7
Lena Becksén - Bertil Häggström Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 S+3 Kn 170 2.3/19.7
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Björn Backlund - Anders Jakobsson 3 S+1 K 170 2.3/19.7
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin     - 9.5/-

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.19

Nord giv
ingen i zon
D532
K865
K5
E42
E976
kn10
10743
K98
84
943
Ekn96
kn765
Kkn10
ED72
D82
D103

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N861099
S861099
Ö56333
V56333
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4 N+1 8 450 20.8/1.2
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 4 N+1 8 450 20.8/1.2
Lena Becksén - Bertil Häggström Kerstin Engström - Eva Engström 3NT N+1 3 430 16.5/5.5
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Margareta Sandberg - Per Sandberg 3NT N+1 8 430 16.5/5.5
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Arne Mulari - Tomas Holmin 4 N= 8 420 8.8/13.2
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 4 N= 8 420 8.8/13.2
Liz Callbo - Roger Edholm Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 4 N= E 420 8.8/13.2
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Margaretha Nehrer - Said Eliasson 4 N= 4 420 8.8/13.2
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Åke Nylén - Rolf Lindström 4 N= 6 420 8.8/13.2
Jeanette Jensen - Ylva Papp Jan Berggren - Inger Byström 4 N-1 8 -50 1.2/20.8
Margaretha Holmlund - Yngve Sandström Ulla Berglund - Elisabeth Domeij 4 N-1 E -50 1.2/20.8
Björn Backlund - Anders Jakobsson     - -/13.9

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.19

Öst giv
N-S i zon
ED10742
E
E32
D75
kn83
K105
kn96
Ekn64
K965
9862
854
82

Dkn743
KD107
K1093

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N1011101010
S1011101010
Ö22333
V22333
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Arne Mulari - Tomas Holmin 3NT N+1 9 630 21.9/0.1
Liz Callbo - Roger Edholm Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 4 N= 6 620 17.5/4.5
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Margaretha Nehrer - Said Eliasson 4 S= E 620 17.5/4.5
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 4 N= 8 620 17.5/4.5
Lena Becksén - Bertil Häggström Kerstin Engström - Eva Engström 3NT N= 2 600 8.8/13.2
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Margareta Sandberg - Per Sandberg 3NT S= 4 600 8.8/13.2
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3NT S= 6 600 8.8/13.2
Jeanette Jensen - Ylva Papp Jan Berggren - Inger Byström 3NT N= 2 600 8.8/13.2
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Åke Nylén - Rolf Lindström 3NT S= 4 600 8.8/13.2
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4 N-1 8 -100 2.3/19.7
Margaretha Holmlund - Yngve Sandström Ulla Berglund - Elisabeth Domeij 6NT N-2 E -200 0.1/21.9
Björn Backlund - Anders Jakobsson     - -/13.9

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.19

Syd giv
Ö-V i zon
D7
K105
kn832
Ekn42
Ekn1063
E2
E975
63
4
D876
D106
KD1095
K9852
kn943
K4
87

Optimalt kontrakt: 3NT V= -600
 NT
N44554
S34554
Ö99889
V99889
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Arne Mulari - Tomas Holmin 2 V-2 5 200 19.7/2.3
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Ulla Berglund - Elisabeth Domeij 2 V-2 3 200 19.7/2.3
Britt Bergman - Leif Persson Lena Becksén - Bertil Häggström 3NT Ö-2 4 200 19.7/2.3
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 2 V-1 5 100 12.1/9.9
Åke Nylén - Rolf Lindström Bengt Eldered - Åke Åberg 2NT Ö-1 3 100 12.1/9.9
Jan Berggren - Inger Byström Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 2 V-1 2 100 12.1/9.9
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 2 Ö-1 8 100 12.1/9.9
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Margaretha Holmlund - Yngve Sandström 2 S-2 2 -100 6.6/15.4
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 V+1 E -110 3.4/18.6
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Björn Backlund - Anders Jakobsson 2 V+1 E -110 3.4/18.6
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Jeanette Jensen - Ylva Papp 2NT Ö+1 2 -150 0.1/21.9
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson     - 12.2/-

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.19

Väst giv
alla i zon
76
kn1052
D10
E10762
KDkn1098
KD
74
kn84
E2
963
Kkn632
KD9
543
E874
E985
53

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N65834
S65834
Ö775108
V775108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Nylén - Rolf Lindström Bengt Eldered - Åke Åberg 4 V-1 2 100 20.8/1.2
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Ulla Berglund - Elisabeth Domeij 4 V-1 5 100 20.8/1.2
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3 V= E -140 17.5/4.5
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Margaretha Holmlund - Yngve Sandström 3 V+1 Kn -170 14.3/7.7
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Björn Backlund - Anders Jakobsson 2 V+2 E -170 14.3/7.7
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Arne Mulari - Tomas Holmin 3NT V= 6 -600 11.0/11.0
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 V= 10 -620 4.5/17.5
Jan Berggren - Inger Byström Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 4 V= D -620 4.5/17.5
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Jeanette Jensen - Ylva Papp 4 V= E -620 4.5/17.5
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 4 V= E -620 4.5/17.5
Britt Bergman - Leif Persson Lena Becksén - Bertil Häggström 4 V= Kn -620 4.5/17.5
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson     - 12.2/-

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.19

Nord giv
N-S i zon
Kkn9
E932
kn106
D82
D1063
K105
E93
kn104
542
64
7542
EK53
E87
Dkn87
KD8
976

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N77877
S77877
Ö66566
V66566
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 3 S= 3 140 19.7/2.3
Åke Nylén - Rolf Lindström Arne Mulari - Tomas Holmin 3 N= E 140 19.7/2.3
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 N= K 140 19.7/2.3
Björn Backlund - Anders Jakobsson Jeanette Jensen - Ylva Papp 2 S= 3 110 15.4/6.6
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 2 S-1 Kn -100 7.7/14.3
Lena Becksén - Bertil Häggström Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 3 S-1 3 -100 7.7/14.3
Jan Berggren - Inger Byström Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 N-1 E -100 7.7/14.3
Agneta Danielsson - Hans Selling Bengt Eldered - Åke Åberg 3 S-1 Kn -100 7.7/14.3
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Margaretha Nehrer - Said Eliasson 3 N-1 E -100 7.7/14.3
Kerstin Engström - Eva Engström Inger Olsson - Ingegerd Backlund 3 N-1 2 -100 7.7/14.3
Margaretha Holmlund - Yngve Sandström Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 3 S-2 Kn -200 0.1/21.9
Ulla Berglund - Elisabeth Domeij     - -/10.0

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.19

Öst giv
Ö-V i zon
EKD1096
Dkn65

654
7
1083
42
EKkn10973
kn42
E92
Kkn976
D2
853
K74
ED10853
8

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N579115
S579115
Ö85326
V85327
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4 N+1 E 450 18.6/3.4
Åke Nylén - Rolf Lindström Arne Mulari - Tomas Holmin 4 N+1 D 450 18.6/3.4
Lena Becksén - Bertil Häggström Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 4 N+1 E 450 18.6/3.4
Björn Backlund - Anders Jakobsson Jeanette Jensen - Ylva Papp 4 N+1 D 450 18.6/3.4
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 4 N= D 420 12.1/9.9
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 N= D 420 12.1/9.9
Jan Berggren - Inger Byström Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 N+2 D 200 6.6/15.4
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Margaretha Nehrer - Said Eliasson 3 N+2 D 200 6.6/15.4
Margaretha Holmlund - Yngve Sandström Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 3 N+2 D 200 6.6/15.4
Agneta Danielsson - Hans Selling Bengt Eldered - Åke Åberg 3 N+1 D 170 1.2/20.8
Kerstin Engström - Eva Engström Inger Olsson - Ingegerd Backlund 3 S+1 Kn 170 1.2/20.8
Ulla Berglund - Elisabeth Domeij     - -/10.0

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.19

Syd giv
alla i zon
kn97532
9
D32
kn104
D
E10542
K1086
E93
EK10
Kkn83
94
KD75
864
D76
Ekn75
862

Optimalt kontrakt: 6NT V= -1440
 NT
N13141
S13141
Ö121012812
V121012812
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Jan Berggren - Inger Byström 6 V-1 2 100 21.9/0.1
Åke Nylén - Rolf Lindström Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 4 V= Kn -620 19.7/2.3
Ulla Berglund - Elisabeth Domeij Margaretha Nehrer - Said Eliasson 3NT V+1 3 -630 17.5/4.5
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Margaretha Holmlund - Yngve Sandström 4 V+1 2 -650 9.9/12.1
Björn Backlund - Anders Jakobsson Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 4 V+1 Kn -650 9.9/12.1
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 4 V+1 Kn -650 9.9/12.1
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 4 V+1 3 -650 9.9/12.1
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 V+1 9 -650 9.9/12.1
Arne Mulari - Tomas Holmin Agneta Danielsson - Hans Selling 4 V+1 Kn -650 9.9/12.1
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Britt Bergman - Leif Persson 4 V+2 Kn -680 2.3/19.7
Lena Becksén - Bertil Häggström Bengt Eldered - Åke Åberg 3NT Ö+3 6 -690 0.1/21.9
Yngve Sundberg - Sverker Ernback     - 13.4/-

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.19

Väst giv
ingen i zon
Dkn763
kn96
9873
kn
E1082

Ekn5
D109853
54
ED85
K1064
E74
K9
K107432
D2
K62

Optimalt kontrakt: 5NT V= -460
 NT
N22742
S22752
Ö11106911
V11106811
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 3NT Ö-2 3 100 21.9/0.1
Björn Backlund - Anders Jakobsson Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 3 V+1 D -130 18.6/3.4
Arne Mulari - Tomas Holmin Agneta Danielsson - Hans Selling 4 Ö= Kn -130 18.6/3.4
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Margaretha Holmlund - Yngve Sandström 3 V+2 Kn -150 13.2/8.8
Åke Nylén - Rolf Lindström Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 1NT V+2 2 -150 13.2/8.8
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 1NT Ö+2 4 -150 13.2/8.8
Lena Becksén - Bertil Häggström Bengt Eldered - Åke Åberg 3NT Ö+2 2 -460 5.5/16.5
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Britt Bergman - Leif Persson 3NT Ö+2 10 -460 5.5/16.5
Ulla Berglund - Elisabeth Domeij Margaretha Nehrer - Said Eliasson 3NT Ö+2 2 -460 5.5/16.5
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT Ö+2 2 -460 5.5/16.5
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Jan Berggren - Inger Byström 3NT Ö+3 3 -490 0.1/21.9
Yngve Sundberg - Sverker Ernback     - 13.4/-

Bricka 25

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.19

Nord giv
Ö-V i zon
KD
853
Kkn93
9653
E876
K106
D1072
102
109532
42
E85
874
kn4
EDkn97
64
EKDkn

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N1081067
S1081067
Ö35374
V35374
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Becksén - Bertil Häggström Arne Mulari - Tomas Holmin 4 S= 10 420 18.6/3.4
Ulla Berglund - Elisabeth Domeij Jeanette Jensen - Ylva Papp 4 S= 2 420 18.6/3.4
Liz Callbo - Roger Edholm Britt Bergman - Leif Persson 4 S= 7 420 18.6/3.4
Bengt Eldered - Åke Åberg Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 4 S= E 420 18.6/3.4
Jan Berggren - Inger Byström Kerstin Engström - Eva Engström 3 S+1 2 170 11.0/11.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Björn Backlund - Anders Jakobsson 2 S+2 10 170 11.0/11.0
Margaretha Holmlund - Yngve Sandström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 1 S+3 10 170 11.0/11.0
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 2 S+1 2 140 6.6/15.4
Åke Nylén - Rolf Lindström Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4 S-1 10 -50 3.4/18.6
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Agneta Danielsson - Hans Selling 3 S-1 7 -50 3.4/18.6
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 3NT N-2 2 -100 0.1/21.9
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson     - 10.2/-

Bricka 26

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.19

Öst giv
alla i zon
kn4
Ekn982
KDkn9
65
K1087
4
8
EK108743
E2
D1065
E10764
92
D9653
K73
532
Dkn

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -630
 NT
N25663
S25663
Ö1187710
V1186710
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 4 V= K -130 20.8/1.2
Ulla Berglund - Elisabeth Domeij Jeanette Jensen - Ylva Papp 3 V+1 E -130 20.8/1.2
Åke Nylén - Rolf Lindström Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3 V+2 K -150 17.5/4.5
Liz Callbo - Roger Edholm Britt Bergman - Leif Persson 4 V+2 Kn -170 15.4/6.6
Jan Berggren - Inger Byström Kerstin Engström - Eva Engström 3 N-4 E -400 11.0/11.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Agneta Danielsson - Hans Selling 3 N-4 E -400 11.0/11.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3 N-4 9 -400 11.0/11.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 5 V= E -600 6.6/15.4
Margareta Sandberg - Per Sandberg Björn Backlund - Anders Jakobsson 5 V+1 Kn -620 4.5/17.5
Lena Becksén - Bertil Häggström Arne Mulari - Tomas Holmin 4D N-3 9 -800 1.2/20.8
Margaretha Holmlund - Yngve Sandström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3D N-3 9 -800 1.2/20.8
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson     - 10.2/-

Bricka 27

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.19

Syd giv
ingen i zon
Ekn103
Ekn54
1065
D6
98754
K1092
ED
73
KD62
6
kn43
EKkn84

D873
K9872
10952

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N57735
S57734
Ö866107
V866107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Ulla Berglund - Elisabeth Domeij 2 N= E 110 22.0/0.0
Lena Becksén - Bertil Häggström Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3 V-2 D 100 18.0/4.0
Björn Backlund - Anders Jakobsson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4D V-1 10 100 18.0/4.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 4D V-1 5 100 18.0/4.0
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Margaretha Nehrer - Said Eliasson 2 N-1 E -50 14.0/8.0
Jan Berggren - Inger Byström Britt Bergman - Leif Persson 3 N-2 K -100 12.0/10.0
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Kerstin Engström - Eva Engström 2 Ö+1 3 -140 9.0/13.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Agneta Danielsson - Hans Selling 2 Ö+1 10 -140 9.0/13.0
Arne Mulari - Tomas Holmin Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 2 S-3 Kn -150 6.0/16.0
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Bengt Eldered - Åke Åberg 2 V+2 5 -170 3.0/19.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Liz Callbo - Roger Edholm 2 V+2 E -170 3.0/19.0
Åke Nylén - Rolf Lindström Margaretha Holmlund - Yngve Sandström 4 N-5 E -250 0.0/22.0

Bricka 28

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.19

Väst giv
N-S i zon
754
KD93
10862
84
kn103
1052
Dkn43
763
KD96
76
K5
Kkn1095
E82
Ekn84
E97
ED2

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N68978
S68978
Ö74464
V74464
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Backlund - Anders Jakobsson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 N= K 620 22.0/0.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 3 N+1 5 170 19.0/3.0
Arne Mulari - Tomas Holmin Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3 S+1 7 170 19.0/3.0
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Margaretha Nehrer - Said Eliasson 3 S= 5 140 15.0/7.0
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Ulla Berglund - Elisabeth Domeij 2 N+1 Kn 140 15.0/7.0
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Bengt Eldered - Åke Åberg 1NT S+1 Kn 120 10.0/12.0
Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin Kerstin Engström - Eva Engström 1NT S+1 3 120 10.0/12.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Agneta Danielsson - Hans Selling 2NT S= 7 120 10.0/12.0
Åke Nylén - Rolf Lindström Margaretha Holmlund - Yngve Sandström 1NT S= 3 90 6.0/16.0
Jan Berggren - Inger Byström Britt Bergman - Leif Persson 2 Ö-1 E 50 4.0/18.0
Lena Becksén - Bertil Häggström Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 4 S-1 6 -100 2.0/20.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Liz Callbo - Roger Edholm 4 N-2 K -200 0.0/22.0

Bricka 29

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.19

Nord giv
alla i zon
92
D962
E1053
K76
K1083
kn754
kn76
85
5
108
KD942
Dkn432
EDkn764
EK3
8
E109

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N8710119
S8710119
Ö55323
V55323
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Arne Mulari - Tomas Holmin 4 S+1 8 650 20.8/1.2
Björn Backlund - Anders Jakobsson Kerstin Engström - Eva Engström 4 S+1 5 650 20.8/1.2
Jan Berggren - Inger Byström Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 4 S= 8 620 13.2/8.8
Ulla Berglund - Elisabeth Domeij Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 S= 4 620 13.2/8.8
Jeanette Jensen - Ylva Papp Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 4 S= 8 620 13.2/8.8
Bengt Eldered - Åke Åberg Liz Callbo - Roger Edholm 4 S= 4 620 13.2/8.8
Britt Bergman - Leif Persson Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 4 S= 4 620 13.2/8.8
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3 N+2 8 200 6.6/15.4
Agneta Danielsson - Hans Selling Margaretha Holmlund - Yngve Sandström 1 S+3 5 170 4.5/17.5
Lena Becksén - Bertil Häggström Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4 S-1 Kn -100 1.2/20.8
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3NT S-1 3 -100 1.2/20.8
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin     - 13.8/-

Bricka 30

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.19

Öst giv
ingen i zon
K73
E10943
9
kn986
kn9
D2
Dkn76542
D5
D8654
kn87
103
E74
E102
K65
EK8
K1032

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N1071089
S11710810
Ö26353
V26353
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3NT N+2 5 460 21.9/0.1
Jan Berggren - Inger Byström Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 4 S+1 Kn 450 19.7/2.3
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3NT S+1 D 430 17.5/4.5
Lena Becksén - Bertil Häggström Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3NT S= 7 400 13.2/8.8
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Arne Mulari - Tomas Holmin 3NT S= 2 400 13.2/8.8
Ulla Berglund - Elisabeth Domeij Margareta Sandberg - Per Sandberg 3NT S= 2 400 13.2/8.8
Britt Bergman - Leif Persson Inga-Lill Edin - Yvonne Sahlin 2 S+3 2 200 8.8/13.2
Bengt Eldered - Åke Åberg Liz Callbo - Roger Edholm 3 S+1 4 170 6.6/15.4
Agneta Danielsson - Hans Selling Margaretha Holmlund - Yngve Sandström 1NT S+2 2 150 4.5/17.5
Björn Backlund - Anders Jakobsson Kerstin Engström - Eva Engström 3NT S-1 2 -50 1.2/20.8
Jeanette Jensen - Ylva Papp Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 3NT S-1 4 -50 1.2/20.8
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin     - 13.8/-