Kommande tävlingar
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
25/01 DM-veteraner
Rapporterade tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Bridgeklubben BFR » Tisdagsbridge 2019-02-05 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Tisdagsbridge 2019-02-05

Partävling, 13 bord, 26 par. Antal brickor: 24. Medel: 264.0.

Privatprotokoll för Ola Bergqvist - Sverker Ernback

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 23, Lena Svensson - Marynett Ernback
14 V= 420 10 45% 10 45.0%59762KDKn8K743 EKD3EK10394E52
24 N+1 -650 11 50% 21 47.5%Kn62D83963Kn765 DKn1052K54K9843
Rond 2, som ÖV mot par 22, Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren
33 V-1 -100 12 55% 33 50.0%E96E10629651086 KKn843KD52D943
44 N-2 200 19 86% 52 59.0%23Kn987643KKn108 EKn85Kn10542K594
Rond 3, som NS mot par 21, Eivor Örlefors - Margaretha Nehrer
53NT N+1 630 17 77% 69 62.6%DKn102KED96D954 3ED653Kn1075E73
64 Ö= -620 13 59% 82 62.0%EKn4292DKn109862 D965Kn87DKn9433
Rond 4, som NS mot par 20, Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg
76 V= -1370 3 14% 85 55.1%Kn649532982653 108753EDKn761092
82 Ö+1 -140 10 45% 95 53.9%D10993Kn108742Kn8 72EKKn7E653765
Rond 5, som NS mot par 19, Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson
94 Ö-1 100 12 55% 107 54.0%7EKn1092DKn851094 E83D656KKn8652
103 S+1 130 13 59% 120 54.5%ED9697421052Kn4 K1010KD87KD10973
Rond 6, som NS mot par 18, Jeanette Jensen - Ylva Papp
114 S+1 450 21 95% 141 58.2%K2D10854K54352 4KKn7627EKKn973
121NT S+1 120 19 86% 160 60.5%10987E1096831085 EKD652KKn4D632
Rond 7, som ÖV mot par 17, Siv Lindgren - Staffan Lindeborg
133 S-1 100 9 41% 169 59.0%E107410762Kn6543 D53EDKn972K5107
143 Ö-1 -50 8 36% 177 57.4%82E86532EDE75 KKn76410K84DKn82
Rond 8, som NS mot par 16, Sven Nyberg - Lennart Lindqvist
153 V-1 50 20 91% 197 59.6%EK9643EKn96Kn87 109432D87D8532
166 N= 980 22 100% 219 62.1%K74Kn97543K10KKn 98ED1086E6ED92
Rond 9, som ÖV mot par 15, Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist
173NT Ö+2 460 22 100% 241 64.4%Kn29EKKn65K10652 E94K10752E9874
183 N+2 -200 16 73% 257 64.8%K9862E3KDKn985 10392E109876Kn104
Rond 10, som NS mot par 14, Arne Mulari - Renate Rhodin
195D Ö-2 500 22 100% 279 66.7%KD965982D51073 EKn84K65EKKn1088
204 S+2 680 19 86% 298 67.7%E106E975KKnKn1084 43DKn104310EKD53
Rond 11, som NS mot par 25, Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren
232 Ö+2 -130 10 45% 308 66.6%98753K876E1082 KD1062104DKn7254
242 N= 110 19 86% 327 67.5%KKn10876E62DKn65 953DKn7KKn108398
Rond 12, som NS mot par 24, Agneta Danielsson - Hans Selling
253NT N+4 520 12 55% 339 66.9%EKD6EK52ED942 DKn93EKD543Kn65
264D V-1 200 19 86% 358 67.7%E54KDKnK973KKn9 1010875DKn862642