Kommande tävlingar
01/12 Malmö BK - Guldtävling
29/12 BK Allians, Halmstad - Guldtäv
29/12 Allians Guld
Rapporterade tävlingar
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 15
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 14
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 13
Bridgeklubben BFR » Tisdagsbridge KM-par 1. Öppen tävling 2018-11-06 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Tisdagsbridge KM-par 1. Öppen tävling 2018-11-06

Partävling, 11 bord, 21 par. Antal brickor: 24. Medel: 214.9.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Staffan Hedman - Lennart Wiklund

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 6, Bernt Strömberg - Åke Åberg
11NT S-1 -50 7.0 39% 7 39.0%KDKn675KKn103E96 973K3D754D1084
23 N= 140 7.0 39% 14 39.0%KKn87387E108D63 ED64Kn3KKn764Kn7
Rond 2, som ÖV mot par 1, Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson
34 V+2 680 14.0 78% 28 52.0%Kn986EK92DKn953 E10752875EKKn84
42 Ö+2 170 18.0 100% 46 64.0%K1095DE843KKn83 D643E10953Kn6D10
Rond 3, som NS mot par 7, Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg
52 N+1 140 6.0 33% 52 57.8%E10864K932EKn95 Kn9Kn8D86542ED2
66 S= 920 18.0 100% 70 64.8%8Kn10962EK74K75 ED974K3EDKn982
Rond 4, som ÖV mot par 2, Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors
74 V-1 -100 5.0 28% 75 59.6%D6542106KKn5DKn7 E103Kn984E86EK2
83NT Ö+3 490 18.0 100% 93 64.6%E9KD54ED875109 KKn652E2Kn64832
Rond 5, som NS mot par 8, Lars Olsson - Kurt Norström
94 S-1 -50 9.0 50% 102 63.0%Kn9E64DKn872983 D84K92K9654E2
104 S= 620 14.0 78% 116 64.5%7K7643D1032D106 1086EKn1092EKnE95
Rond 6, som ÖV mot par 3, Åke Nylén - Rolf Lindström
114 Ö-1 -50 7.0 39% 123 62.2%KD87326Kn8K975 1064KD9E938432
123NT V= 400 6.0 33% 129 59.8%E1094D94105EK108 D7KKn2EK862D42
Rond 7, som ÖV mot par 9, Yngve Sandström - Elisabeth Domeij
134 N+1 -650 13.0 72% 142 60.7%KKn96764102D1082 1087E5D7697543
142 V+1 140 12.0 67% 154 61.1%9EKn871095108762 EKKn32K6423E54
Rond 8, som ÖV mot par 4, Ingegerd Backlund - Ann-Marie Norbäck
153NT N= -600 8.0 44% 162 60.0%K65K763Kn621072 Kn1073DKn54D10863
164 N+1 -450 5.0 28% 167 58.0%2Kn1092KKn7653K5 E847310982E1098
Rond 9, som ÖV mot par 10, Bengt Eldered - Ingalill Eriksson
172NT S+1 -150 6.0 33% 173 56.5%KKn7641097Kn10297 DK5438543KD86
182 V+1 140 17.0 94% 190 58.6%EKn10464K10910743 KKn983542EKD86
Rond 10, som ÖV mot par 5, Anders Jakobsson - Ulla Blanck
194 S-2 100 16.0 89% 206 60.2%510984E1075KKn105 KKn96E9842D842
203NT N+2 -660 2.0 11% 208 57.8%KD9754109Kn10763 62KD8653210Kn94
Rond 11, som ÖV mot par 12, Lennart Lindqvist - Sven Nyberg
212NT S-3 300 18.0 100% 226 59.8%D10643EKn84Kn732 EKn1074EK5105954
222 V-1 -100 2.0 11% 228 57.5%K8Kn763E1097654 7543EKD432D83
Rond 12, som NS mot par 22, Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist
233NT Ö-2 200 14.0 78% 242 58.4%KD32D884107532 E7K53109532K86
241NT V= -90 14.0 78% 256 59.2%Kn42D92KD97D64 E86107653103282