Kommande tävlingar
17/11 Uppsala bridgefest - Lagguld
01/12 Malmö BK - Guldtävling
29/12 BK Allians, Halmstad - Guldtäv
Rapporterade tävlingar
10/11 Kamras Minne - omgång 4
10/11 Kamras Minne - omgång 3
10/11 Kamras Minne - omgång 2
Bridgeklubben BFR » Tisdagsbridge 2018-10-23 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Tisdagsbridge 2018-10-23

Partävling, 13 bord, 25 par. Antal brickor: 24. Medel: 264.8.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Yngve Sundberg - Sverker Ernback

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 14, Margaretha Nehrer - Said Eliasson
12 Ö-1 50 15.0 68% 15 68.0%872KKn985Kn107E5 964E43E83Kn876
24 Ö-2 100 20.0 91% 35 79.5%K4EKn75E5432109 8242D10986EKn64
Rond 2, som NS mot par 26, Arne Mulari - Tomas Holmin
31NT N-1 -50 8.8 40% 43.8 66.3%1089743EKn2EKDKn Kn4E102D10873743
42 Ö= -110 9.9 45% 53.7 61.0%EK210975D85DKn5 D5D6210932E642
Rond 3, som NS mot par 25, Kerstin Hedehag - Renate Rhodin
52 N= 110 11.0 50% 64.7 58.8%D86K109747632K KKn5Kn832EKn8E104
63 S= 140 12.1 55% 76.8 58.2%9862EKn543102E7 ED107D982E8686
Rond 4, som ÖV mot par 24, Britt Bergman - Leif Persson
73NT Ö+2 660 21.9 100% 98.7 64.1%E2ED97DKn106432 D9754EDKn7485K
84 N+1 -450 12.1 55% 110.8 63.0%8E5K87432Kn1092 96KD9842109843
Rond 5, som NS mot par 23, Lennart Lindqvist - Sven Nyberg
94 S+1 450 18.6 85% 129.4 65.4%K75EK104D84397 EKn1083D9EKn52Kn4
104 Ö= -620 8.8 40% 138.2 62.9%KKn210K752Kn10953 D75DKn29863D86
Rond 6, som NS mot par 22, Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson
113NT N= 400 14.3 65% 152.5 63.1%82D103KKn6ED874 KDKn106Kn6E710953
124 N= 620 16.5 75% 169 64.1%E74E8532E5438 D9652DKn6K2EKn4
Rond 7, som NS mot par 21, Elisabeth Domeij - Yngve Sandström
134 N-1 -100 2.3 10% 171.3 59.9%D9532E9EK7865 K87KD5D4EDKn93
143NT N= 400 21.9 100% 193.2 62.8%Kn7Kn5EKDKn964K3 983ED10982E982
Rond 8, som NS mot par 20, Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten
156 N+1 1460 17.5 80% 210.7 63.9%KKn983Kn44K9874 E10752EKD7E7EKn
163NT N-1 -50 6.6 30% 217.3 61.8%7ED6E872Kn9652 K10985435436ED
Rond 9, som ÖV mot par 19, Åke Åberg - Bengt Eldered
175 N+1 -480 2.3 10% 219.6 58.8%7K109872983873 K62E53E6421064
182 V+2 170 19.7 90% 239.3 60.5%Kn107Kn1054E86E62 E8543E6754DKn8
Rond 10, som NS mot par 18, Dan Mattsson - Ingalill Eriksson
194 N-1 -50 4.5 20% 243.8 58.4%EDKn86Kn75752KKn K5E4K643E9732
204 V= -620 8.8 40% 252.6 57.5%K863D6942D876 5K73KD865Kn532
Rond 11, som ÖV mot par 17, Jeanette Jensen - Ylva Papp
213NT N-1 100 17.5 80% 270.1 58.5%109632E8D975D8 5410764643K764
224 S= -420 13.2 60% 283.3 58.6%6EK87497421096 Kn102D1062D106E52
Rond 12, Frirond
23  - 12.9 59% 296.2 58.6%7642EK8D87395 E5310974Kn1096D4
24  - 12.9 59% 309.1 58.6%83EKnE1086543K8 K9654D83DKn723