Kommande tävlingar
15/11 Svenska cupen slutspel
17/11 Uppsala bridgefest - Lagguld
01/12 Malmö BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
10/11 Kamras Minne - omgång 4
10/11 Kamras Minne - omgång 3
10/11 Kamras Minne - omgång 2
Bridgeklubben BFR » Tisdagsbridge 2018-10-16 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Tisdagsbridge 2018-10-16

Partävling, 11 bord, 21 par. Antal brickor: 24. Medel: 216.8.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Olan Hedström - Bo Byléhn

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 22, Margaretha Nehrer - Said Eliasson
12 N-2 100 16.0 89% 16 89.0%973Kn6432ED8108 K842K959ED654
23 Ö-5 -250 2.0 11% 18 50.0%E6442K82EKn654 Kn953K1065Kn9538
Rond 2, som NS mot par 20, Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren
33 V-1 100 8.0 44% 26 48.0%KD1083D82D9732 E4KKn8652KKn654
41NT N+3 180 14.0 78% 40 55.5%E3ED8K1092EKn86 Kn72K932D76943
Rond 3, som NS mot par 6, Åke Nylén - Rolf Lindström
53 Ö= -140 5.0 28% 45 50.0%EK875K102Kn10943 1093862DKn976E2
61NT S= 90 9.0 50% 54 50.0%ED1076KKn1072Kn84 857432KDKn3K106
Rond 4, som ÖV mot par 1, Yngve Sundberg - Sverker Ernback
73 S= -110 12.0 67% 66 52.4%E8754K1067D1063 DKn62D8964KKn92
83 V+1 170 6.0 33% 72 50.0%653105432EKn2D4 EKD1082Kn8K4K63
Rond 5, som ÖV mot par 7, Lars Olsson - Kurt Norström
94 N-1 50 14.0 78% 86 53.1%Kn965310832EKn96 DKn8410EKD97472
103NT V= 600 14.0 78% 100 55.6%K109533EDKn10742 KD854DKn985E53
Rond 6, som ÖV mot par 2, Bernt Strömberg - Fritiof Modig
114 Ö+1 450 17.0 94% 117 59.1%EK9E94D94Kn983 7KD108272ED1062
124 N-2 200 16.0 89% 133 61.6%87643293K107410 KKn5Kn72E32E954
Rond 7, som ÖV mot par 8, Siv Lindgren - Staffan Lindeborg
133 Ö+1 170 15.0 83% 148 63.2%EKD2Kn43Kn7E942 Kn754352K53KKn3
141NT Ö-1 -50 4.0 22% 152 60.3%K95KKn109ED94D6 Kn3286422E10753
Rond 8, som ÖV mot par 3, Björn Backlund - Egil Tisell
154 S+2 -680 6.0 33% 158 58.5%10864E1097652E8 D8541072Kn43753
163NT S-1 50 13.0 72% 171 59.3%1054310654D10963 ED7ED3D854252
Rond 9, som NS mot par 9, Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg
174 V= -130 10.0 56% 181 59.1%Kn65D109E1054392 108EK6432Kn6E76
183 N+1 170 7.0 39% 188 58.0%KD722Kn43KKn863 E98654EKKn47107
Rond 10, som NS mot par 4, Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist
193NT N-1 -50 2.0 11% 190 55.5%9764Kn1062KD542 KnKD1085KDKn8EKn9
203 N+2 150 5.0 28% 195 54.1%KD4KD8532KD62 E1073KnKn1096E874
Rond 11, som ÖV mot par 10, Åke Lindström - Sven-Åke Olsson
213NT S-3 300 18.0 100% 213 56.3%9731092KKn1053K3 K854Kn6594EKn94
223NT N= -400 11.0 61% 224 56.5%E98731096Kn2Kn74 102EKn8543K9D62
Rond 12, som NS mot par 5, Jeanette Jensen - Ylva Papp
233NT N+2 660 14.0 78% 238 57.5%K7KD73E1098D43 E98528D74EKKn2
245D N-3 -500 2.0 11% 240 55.5%EK525KKnKDKn943 D10868328653102