Kommande tävlingar
21/08 Uppdatering/Utbildning om nya
01/09 Allsvenskan, Elitserien, rond
01/09 Allsvenskan, div 2-3, rond 1-3
Rapporterade tävlingar
05/08 SM Par Open - Final - Omgång 5
05/08 Guldgruvan - Final H
05/08 Guldgruvan - Final G
Kvissleby BK » Partävling onsdag 2018-03-14 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Kvissleby BK

Partävling onsdag 2018-03-14

Partävling, 6 bord, 11 par. Antal brickor: 33. Medel: 132.0.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Olle Eriksson - Erling Lidin

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %
Rond 1, som ÖV mot par 4, Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf
15 Ö-5 -250 0.0 0% 0 0.0%
22 Ö+2 130 8.0 100% 8 50.0%
31D N-1 100 5.0 63% 13 54.3%
Rond 2, som NS mot par 10, Astrid Ericson - Siv Röding
42 Ö+1 -140 6.0 75% 19 59.5%
55 V-2 100 8.0 100% 27 67.6%
63NT V+2 -660 8.0 100% 35 73.0%
Rond 3, som ÖV mot par 1, Erik Eriksson - Ingemar Johansson
71NT N+1 -120 2.0 25% 37 66.1%
84 S= -420 3.0 38% 40 62.6%
91NT N+3 -180 0.0 0% 40 55.7%
Rond 4, som ÖV mot par 5, Axel Berglund - Lasse Jansson
103 S-1 100 6.0 75% 46 57.6%
113NT N-2 100 8.0 100% 54 61.5%
122 V-3 -150 0.0 0% 54 56.3%
Rond 5, som ÖV mot par 9, Per-Anders Sjögren - Anders Åhslund
136NTD N-1 200 8.0 100% 62 59.7%
144 N+1 -450 6.0 75% 68 60.8%
152 N+3 -200 4.0 50% 72 60.1%
Rond 6, som NS mot par 8, Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin
164 Ö+1 -650 4.0 50% 76 59.4%
172 Ö= -110 0.0 0% 76 55.9%
183NT V+2 -460 0.0 0% 76 52.8%
Rond 7, som NS mot par 2, Bernt Pettersson - Sören Sörlén
194 N= 420 5.0 63% 81 53.4%
203 S+2 150 0.0 0% 81 50.7%
213NT S+1 630 5.0 63% 86 51.3%
Rond 8, som NS mot par 7, Kerstin Hedehag - Tomas Holmin
223NT N+2 460 5.0 63% 91 51.8%
234 V= -620 2.0 25% 93 50.7%
242 Ö-1 50 2.0 25% 95 49.6%
Rond 9, som ÖV mot par 3, Johan Arborelius - Erik Sundqvist
253NT Ö= 600 4.0 50% 99 49.6%
262NT V-1 -100 0.0 0% 99 47.7%
274 Ö= 130 6.0 75% 105 48.7%
Rond 10, som NS mot par 6, Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman
281 N+1 90 7.0 88% 112 50.1%
292 N+1 140 8.0 100% 120 51.8%
303NT V-2 100 8.0 100% 128 53.4%
Rond 11, Frirond
31  - 4.3 53% 132.3 53.4%
32  - 4.3 53% 136.6 53.4%
33  - 4.3 53% 140.9 53.4%

Bricka 1

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Olle Eriksson - Erling Lidin 5 Ö-5 D 250 8.0/0.0
Axel Berglund - Lasse Jansson Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 3NT V-1 6 50 6.0/2.0
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 3 Ö= Kn -140 4.0/4.0
Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman Johan Arborelius - Erik Sundqvist 4 Ö+1 D -450 1.0/7.0
Astrid Ericson - Siv Röding Per-Anders Sjögren - Anders Åhslund 4 Ö+1 Kn -450 1.0/7.0
Erik Eriksson - Ingemar Johansson     - -/4.9

Bricka 2

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman Johan Arborelius - Erik Sundqvist 2NT N= 5 120 8.0/0.0
Axel Berglund - Lasse Jansson Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 3 Ö-1 K 50 6.0/2.0
Astrid Ericson - Siv Röding Per-Anders Sjögren - Anders Åhslund 2 V= 9 -90 4.0/4.0
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 2 N-1 Kn -100 2.0/6.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Olle Eriksson - Erling Lidin 2 Ö+2 9 -130 0.0/8.0
Erik Eriksson - Ingemar Johansson     - -/4.9

Bricka 3

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 2NT Ö-1 2 100 7.0/1.0
Astrid Ericson - Siv Röding Per-Anders Sjögren - Anders Åhslund 3NT Ö-1 2 100 7.0/1.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Olle Eriksson - Erling Lidin 1D N-1 4 -100 3.0/5.0
Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman Johan Arborelius - Erik Sundqvist 1 N-2 3 -100 3.0/5.0
Axel Berglund - Lasse Jansson Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 3NT V= E -600 0.0/8.0
Erik Eriksson - Ingemar Johansson     - -/4.9

Bricka 4

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 3NT V-1 2 100 8.0/0.0
Olle Eriksson - Erling Lidin Astrid Ericson - Siv Röding 2 Ö+1 9 -140 6.0/2.0
Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 3 Ö+2 9 -200 4.0/4.0
Axel Berglund - Lasse Jansson Erik Eriksson - Ingemar Johansson 4 Ö= 9 -620 2.0/6.0
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Per-Anders Sjögren - Anders Åhslund 4 Ö+2 7 -680 0.0/8.0
Bernt Pettersson - Sören Sörlén     - -/3.3

Bricka 5

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olle Eriksson - Erling Lidin Astrid Ericson - Siv Röding 5 V-2 7 100 8.0/0.0
Axel Berglund - Lasse Jansson Erik Eriksson - Ingemar Johansson 4 N-1 8 -100 6.0/2.0
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Per-Anders Sjögren - Anders Åhslund 3 V= 7 -110 4.0/4.0
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 4 N-2 4 -200 2.0/6.0
Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 4 S-3 E -300 0.0/8.0
Bernt Pettersson - Sören Sörlén     - -/3.3

Bricka 6

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olle Eriksson - Erling Lidin Astrid Ericson - Siv Röding 3NT V+2 4 -660 8.0/0.0
Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 5 Ö+1 Kn -680 6.0/2.0
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Per-Anders Sjögren - Anders Åhslund 3NT V+3 4 -690 2.0/6.0
Axel Berglund - Lasse Jansson Erik Eriksson - Ingemar Johansson 3NT V+3 5 -690 2.0/6.0
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 3NT V+3 9 -690 2.0/6.0
Bernt Pettersson - Sören Sörlén     - -/3.3

Bricka 7

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman Bernt Pettersson - Sören Sörlén 1NT N+2 2 150 8.0/0.0
Erik Eriksson - Ingemar Johansson Olle Eriksson - Erling Lidin 1NT N+1 5 120 6.0/2.0
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Axel Berglund - Lasse Jansson 1NT N-1 2 -100 4.0/4.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Astrid Ericson - Siv Röding 1NT N-2 8 -200 1.0/7.0
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Per-Anders Sjögren - Anders Åhslund 2 N-2 2 -200 1.0/7.0
Johan Arborelius - Erik Sundqvist     - -/3.9

Bricka 8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erik Eriksson - Ingemar Johansson Olle Eriksson - Erling Lidin 4 S= 7 420 5.0/3.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Astrid Ericson - Siv Röding 4 S= 7 420 5.0/3.0
Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman Bernt Pettersson - Sören Sörlén 4 S= 4 420 5.0/3.0
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Per-Anders Sjögren - Anders Åhslund 4 S= 7 420 5.0/3.0
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Axel Berglund - Lasse Jansson 4 S-1 4 -50 0.0/8.0
Johan Arborelius - Erik Sundqvist     - -/3.9

Bricka 9

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erik Eriksson - Ingemar Johansson Olle Eriksson - Erling Lidin 1NT N+3 3 180 8.0/0.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Astrid Ericson - Siv Röding 2 S+2 D 170 5.0/3.0
Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman Bernt Pettersson - Sören Sörlén 3 S+1 K 170 5.0/3.0
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Axel Berglund - Lasse Jansson 2 S+1 K 140 2.0/6.0
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Per-Anders Sjögren - Anders Åhslund 3 S-1 D -50 0.0/8.0
Johan Arborelius - Erik Sundqvist     - -/3.9

Bricka 10

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Erik Eriksson - Ingemar Johansson 2 S+1 D 140 8.0/0.0
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Astrid Ericson - Siv Röding 1 S+1 7 110 6.0/2.0
Per-Anders Sjögren - Anders Åhslund Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman 3 V-1 Kn 100 4.0/4.0
Axel Berglund - Lasse Jansson Olle Eriksson - Erling Lidin 3 S-1 D -100 2.0/6.0
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Johan Arborelius - Erik Sundqvist 2NT S-2 D -200 0.0/8.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf     - -/4.1

Bricka 11

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Erik Eriksson - Ingemar Johansson 3NT S+2 K 460 8.0/0.0
Per-Anders Sjögren - Anders Åhslund Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman 3NT S+1 7 430 6.0/2.0
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Astrid Ericson - Siv Röding 1NT N+2 7 150 4.0/4.0
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Johan Arborelius - Erik Sundqvist 3 N= Kn 110 2.0/6.0
Axel Berglund - Lasse Jansson Olle Eriksson - Erling Lidin 3NT N-2 Kn -100 0.0/8.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf     - -/4.1

Bricka 12

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Axel Berglund - Lasse Jansson Olle Eriksson - Erling Lidin 2 V-3 6 150 8.0/0.0
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Johan Arborelius - Erik Sundqvist 2 S= D 110 5.0/3.0
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Astrid Ericson - Siv Röding 2 N= 9 110 5.0/3.0
Per-Anders Sjögren - Anders Åhslund Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman 1NT S= 2 90 2.0/6.0
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Erik Eriksson - Ingemar Johansson 3NT S-2 4 -200 0.0/8.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf     - -/4.1

Bricka 13

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman Erik Eriksson - Ingemar Johansson 3NT N+3 10 690 8.0/0.0
Astrid Ericson - Siv Röding Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 4 N+1 8 650 6.0/2.0
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Bernt Pettersson - Sören Sörlén 3NT N+1 10 630 4.0/4.0
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 3 N= 10 140 2.0/6.0
Per-Anders Sjögren - Anders Åhslund Olle Eriksson - Erling Lidin 6NTD N-1 8 -200 0.0/8.0
Axel Berglund - Lasse Jansson     - -/4.6

Bricka 14

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Bernt Pettersson - Sören Sörlén 6NT S= K 990 8.0/0.0
Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman Erik Eriksson - Ingemar Johansson 3NT N+3 2 490 5.0/3.0
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 3NT N+3 10 490 5.0/3.0
Per-Anders Sjögren - Anders Åhslund Olle Eriksson - Erling Lidin 4 N+1 10 450 2.0/6.0
Astrid Ericson - Siv Röding Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 3 S+4 K 190 0.0/8.0
Axel Berglund - Lasse Jansson     - -/4.6

Bricka 15

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 4 N= D 620 8.0/0.0
Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman Erik Eriksson - Ingemar Johansson 2 N+3 3 200 4.0/4.0
Per-Anders Sjögren - Anders Åhslund Olle Eriksson - Erling Lidin 2 N+3 D 200 4.0/4.0
Astrid Ericson - Siv Röding Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 2 N+3 3 200 4.0/4.0
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Bernt Pettersson - Sören Sörlén 4 N-1 3 -100 0.0/8.0
Axel Berglund - Lasse Jansson     - -/4.6

Bricka 16

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Bernt Pettersson - Sören Sörlén 6NT Ö-1 5 100 8.0/0.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Johan Arborelius - Erik Sundqvist 4 Ö+1 7 -650 4.0/4.0
Per-Anders Sjögren - Anders Åhslund Axel Berglund - Lasse Jansson 4 Ö+1 7 -650 4.0/4.0
Olle Eriksson - Erling Lidin Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 4 Ö+1 7 -650 4.0/4.0
Astrid Ericson - Siv Röding Erik Eriksson - Ingemar Johansson 3NT Ö+2 9 -660 0.0/8.0
Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman     - -/4.0

Bricka 17

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Bernt Pettersson - Sören Sörlén 2NT Ö-3 10 150 8.0/0.0
Per-Anders Sjögren - Anders Åhslund Axel Berglund - Lasse Jansson 2 N+1 Kn 140 6.0/2.0
Astrid Ericson - Siv Röding Erik Eriksson - Ingemar Johansson 2 V-1 8 50 4.0/4.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Johan Arborelius - Erik Sundqvist 3 N-2 9 -100 2.0/6.0
Olle Eriksson - Erling Lidin Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 2 Ö= 10 -110 0.0/8.0
Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman     - -/4.0

Bricka 18

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Bernt Pettersson - Sören Sörlén 2 Ö+2 8 -130 8.0/0.0
Astrid Ericson - Siv Röding Erik Eriksson - Ingemar Johansson 2NT V+2 8 -180 6.0/2.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Johan Arborelius - Erik Sundqvist 3NT Ö= 9 -400 4.0/4.0
Per-Anders Sjögren - Anders Åhslund Axel Berglund - Lasse Jansson 4 V+1 D -450 2.0/6.0
Olle Eriksson - Erling Lidin Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 3NT V+2 5 -460 0.0/8.0
Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman     - -/4.0

Bricka 19

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erik Eriksson - Ingemar Johansson Per-Anders Sjögren - Anders Åhslund 3NT N+3 10 490 8.0/0.0
Astrid Ericson - Siv Röding Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman 4 N= 10 420 5.0/3.0
Olle Eriksson - Erling Lidin Bernt Pettersson - Sören Sörlén 4 N= 10 420 5.0/3.0
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Johan Arborelius - Erik Sundqvist 5 S-2 Kn -100 2.0/6.0
Axel Berglund - Lasse Jansson Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 4 N-3 10 -150 0.0/8.0
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin     - -/4.4

Bricka 20

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erik Eriksson - Ingemar Johansson Per-Anders Sjögren - Anders Åhslund 2 V-3 K 300 8.0/0.0
Axel Berglund - Lasse Jansson Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 2 V-2 K 200 5.0/3.0
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Johan Arborelius - Erik Sundqvist 2 V-2 9 200 5.0/3.0
Astrid Ericson - Siv Röding Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman 3 S+3 E 170 2.0/6.0
Olle Eriksson - Erling Lidin Bernt Pettersson - Sören Sörlén 3 S+2 E 150 0.0/8.0
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin     - -/4.4

Bricka 21

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erik Eriksson - Ingemar Johansson Per-Anders Sjögren - Anders Åhslund 3NT S+2 4 660 8.0/0.0
Axel Berglund - Lasse Jansson Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 3NT S+1 10 630 5.0/3.0
Olle Eriksson - Erling Lidin Bernt Pettersson - Sören Sörlén 3NT S+1 Kn 630 5.0/3.0
Astrid Ericson - Siv Röding Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman 4 N= E 620 2.0/6.0
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Johan Arborelius - Erik Sundqvist 4 N-1 Kn -100 0.0/8.0
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin     - -/4.4

Bricka 22

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erik Eriksson - Ingemar Johansson Johan Arborelius - Erik Sundqvist 3NT N+2 4 460 5.0/3.0
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Astrid Ericson - Siv Röding 3NT S+2 5 460 5.0/3.0
Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman Axel Berglund - Lasse Jansson 3NT N+2 10 460 5.0/3.0
Olle Eriksson - Erling Lidin Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 3NT N+2 4 460 5.0/3.0
Per-Anders Sjögren - Anders Åhslund Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 3NT S+1 10 430 0.0/8.0
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin     - -/3.8

Bricka 23

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Astrid Ericson - Siv Röding 3 Ö+1 D -170 8.0/0.0
Per-Anders Sjögren - Anders Åhslund Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 3 N-3 E -300 6.0/2.0
Erik Eriksson - Ingemar Johansson Johan Arborelius - Erik Sundqvist 4 Ö= E -620 2.0/6.0
Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman Axel Berglund - Lasse Jansson 4 V= E -620 2.0/6.0
Olle Eriksson - Erling Lidin Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 4 V= E -620 2.0/6.0
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin     - -/3.8

Bricka 24

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erik Eriksson - Ingemar Johansson Johan Arborelius - Erik Sundqvist 2NTD Ö-5 3 1100 8.0/0.0
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Astrid Ericson - Siv Röding 2NT Ö-2 3 100 5.0/3.0
Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman Axel Berglund - Lasse Jansson 1NT Ö-2 3 100 5.0/3.0
Olle Eriksson - Erling Lidin Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 2 Ö-1 3 50 2.0/6.0
Per-Anders Sjögren - Anders Åhslund Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 2 N-2 K -100 0.0/8.0
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin     - -/3.8

Bricka 25

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erik Eriksson - Ingemar Johansson Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 4 V-1 8 100 8.0/0.0
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 2 V+2 E -170 6.0/2.0
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Olle Eriksson - Erling Lidin 3NT Ö= 7 -600 4.0/4.0
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman 4 V= D -620 2.0/6.0
Astrid Ericson - Siv Röding Axel Berglund - Lasse Jansson 4 V+1 9 -650 0.0/8.0
Per-Anders Sjögren - Anders Åhslund     - -/3.8

Bricka 26

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Olle Eriksson - Erling Lidin 2NT V-1 4 100 8.0/0.0
Erik Eriksson - Ingemar Johansson Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 1NT V= 10 -90 5.0/3.0
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman 1NT V= 4 -90 5.0/3.0
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 2 V= 2 -110 2.0/6.0
Astrid Ericson - Siv Röding Axel Berglund - Lasse Jansson 2NT V= 4 -120 0.0/8.0
Per-Anders Sjögren - Anders Åhslund     - -/3.8

Bricka 27

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman 4 Ö-1 5 50 8.0/0.0
Erik Eriksson - Ingemar Johansson Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 3 S-1 K -50 6.0/2.0
Astrid Ericson - Siv Röding Axel Berglund - Lasse Jansson 3 Ö= 5 -110 4.0/4.0
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Olle Eriksson - Erling Lidin 4 Ö= 5 -130 2.0/6.0
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 4D S-2 Kn -300 0.0/8.0
Per-Anders Sjögren - Anders Åhslund     - -/3.8

Bricka 28

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Axel Berglund - Lasse Jansson 2 N= 6 90 7.0/1.0
Olle Eriksson - Erling Lidin Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman 1 N+1 2 90 7.0/1.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Erik Eriksson - Ingemar Johansson 3 N-1 2 -100 4.0/4.0
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Per-Anders Sjögren - Anders Åhslund 1NT N-2 2 -200 1.0/7.0
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 4 N-2 2 -200 1.0/7.0
Astrid Ericson - Siv Röding     - -/3.1

Bricka 29

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olle Eriksson - Erling Lidin Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman 2 N+1 10 140 8.0/0.0
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 2 N= 10 110 6.0/2.0
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Per-Anders Sjögren - Anders Åhslund 2 N-1 10 -100 2.0/6.0
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Axel Berglund - Lasse Jansson 1NT S-1 D -100 2.0/6.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Erik Eriksson - Ingemar Johansson 2 N-1 10 -100 2.0/6.0
Astrid Ericson - Siv Röding     - -/3.1

Bricka 30

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olle Eriksson - Erling Lidin Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman 3NT V-2 2 100 8.0/0.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Erik Eriksson - Ingemar Johansson 3NT Ö-1 10 50 6.0/2.0
Bernt Pettersson - Sören Sörlén Per-Anders Sjögren - Anders Åhslund 4 V= 3 -420 4.0/4.0
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Axel Berglund - Lasse Jansson 3NT V+1 10 -430 1.0/7.0
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 3NT V+1 3 -430 1.0/7.0
Astrid Ericson - Siv Röding     - -/3.1

Bricka 31

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Axel Berglund - Lasse Jansson Bernt Pettersson - Sören Sörlén 4 Ö-3 7 150 8.0/0.0
Per-Anders Sjögren - Anders Åhslund Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 1 Ö-2 7 100 6.0/2.0
Erik Eriksson - Ingemar Johansson Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 2 Ö+1 5 -140 4.0/4.0
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Astrid Ericson - Siv Röding 2 Ö+3 4 -200 1.0/7.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman 3 Ö+2 E -200 1.0/7.0
Olle Eriksson - Erling Lidin     - -/4.3

Bricka 32

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erik Eriksson - Ingemar Johansson Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 4 S= D 420 6.0/2.0
Axel Berglund - Lasse Jansson Bernt Pettersson - Sören Sörlén 4 S= D 420 6.0/2.0
Per-Anders Sjögren - Anders Åhslund Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 4 S= 5 420 6.0/2.0
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Astrid Ericson - Siv Röding 3 S+2 D 200 2.0/6.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman 2 S+2 D 170 0.0/8.0
Olle Eriksson - Erling Lidin     - -/4.3

Bricka 33

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Hans-Arne Frelin - Selmer Åhman 3NT S+3 5 490 8.0/0.0
Axel Berglund - Lasse Jansson Bernt Pettersson - Sören Sörlén 3NT N+2 Kn 460 6.0/2.0
Erik Eriksson - Ingemar Johansson Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 4 N+1 10 450 4.0/4.0
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Astrid Ericson - Siv Röding 4 N= 7 420 2.0/6.0
Per-Anders Sjögren - Anders Åhslund Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 6NT N-1 Kn -50 0.0/8.0
Olle Eriksson - Erling Lidin     - -/4.3