Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Kvissleby BK » Partävling onsdag 2018-03-07 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Kvissleby BK

Partävling onsdag 2018-03-07

Partävling, 5 bord, 9 par. Antal brickor: 27. Medel: 81.0.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Ingemar Johansson - Erik Eriksson

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %
Rond 1, Frirond
1  - 3.9 65% 3.9 65.0%
2  - 3.9 65% 7.8 65.0%
3  - 3.9 65% 11.7 65.0%
Rond 2, som NS mot par 9, Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf
43 N+1 170 2.0 33% 13.7 57.0%
52 Ö+1 -140 1.0 17% 14.7 49.0%
62 S= 110 6.0 100% 20.7 57.5%
Rond 3, som ÖV mot par 2, Axel Berglund - Lasse Jansson
72 V-1 -100 2.0 33% 22.7 54.0%
84 V+1 450 4.0 67% 26.7 55.6%
92 Ö+2 130 4.0 67% 30.7 56.9%
Rond 4, som NS mot par 6, Olle Eriksson - Erling Lidin
104 N-1 -100 0.0 0% 30.7 51.2%
113 S-2 -100 3.0 50% 33.7 51.1%
124 N= 620 3.0 50% 36.7 51.0%
Rond 5, som ÖV mot par 8, Anders Haraldh - Jeanette Bliderud
132D V-1 -200 6.0 100% 42.7 54.8%
143 V-1 -50 4.0 67% 46.7 55.6%
152 S= -110 2.0 33% 48.7 54.1%
Rond 6, som NS mot par 7, Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin
161 Ö+4 -200 2.0 33% 50.7 52.8%
176 Ö-1 50 6.0 100% 56.7 55.6%
183 Ö= -140 2.0 33% 58.7 54.3%
Rond 7, som NS mot par 3, Per-Anders Sjögren - Anders Åhslund
194 Ö= -620 6.0 100% 64.7 56.7%
204 S+1 650 6.0 100% 70.7 58.9%
211NT N= 90 5.0 83% 75.7 60.0%
Rond 8, som ÖV mot par 5, Kerstin Hedehag - Tomas Holmin
224D S-2 300 6.0 100% 81.7 61.9%
233NT V= 600 6.0 100% 87.7 63.5%
244D S-1 100 6.0 100% 93.7 65.0%
Rond 9, som ÖV mot par 4, Erik Sundqvist - Johan Arborelius
254D S-2 300 6.0 100% 99.7 66.4%
261 V+3 170 3.0 50% 102.7 65.8%
272 Ö+3 150 3.0 50% 105.7 65.2%

Bricka 1

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Per-Anders Sjögren - Anders Åhslund 3D Ö-3 E 500 6.0/0.0
Erik Sundqvist - Johan Arborelius Olle Eriksson - Erling Lidin 5 S= D 400 4.0/2.0
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Axel Berglund - Lasse Jansson 5 N-2 E -100 2.0/4.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 5D N-2 E -300 0.0/6.0
Ingemar Johansson - Erik Eriksson     - -/3.9

Bricka 2

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Per-Anders Sjögren - Anders Åhslund 3 Ö-2 3 100 6.0/0.0
Erik Sundqvist - Johan Arborelius Olle Eriksson - Erling Lidin 3 Ö-1 E 50 4.0/2.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 1NT V= Kn -90 2.0/4.0
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Axel Berglund - Lasse Jansson 2NT S-1 E -100 0.0/6.0
Ingemar Johansson - Erik Eriksson     - -/3.9

Bricka 3

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 2 Ö+3 4 -200 6.0/0.0
Erik Sundqvist - Johan Arborelius Olle Eriksson - Erling Lidin 4 Ö= 4 -620 4.0/2.0
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Axel Berglund - Lasse Jansson 3NT V+1 4 -630 2.0/4.0
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Per-Anders Sjögren - Anders Åhslund 4 Ö+1 7 -650 0.0/6.0
Ingemar Johansson - Erik Eriksson     - -/3.9

Bricka 4

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Erik Sundqvist - Johan Arborelius 4 N= E 620 6.0/0.0
Olle Eriksson - Erling Lidin Per-Anders Sjögren - Anders Åhslund 5D Ö-1 K 200 4.0/2.0
Ingemar Johansson - Erik Eriksson Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 3 N+1 E 170 2.0/4.0
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 4 N-1 E -100 0.0/6.0
Axel Berglund - Lasse Jansson     - -/3.3

Bricka 5

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Erik Sundqvist - Johan Arborelius 3NT V-2 D 100 6.0/0.0
Olle Eriksson - Erling Lidin Per-Anders Sjögren - Anders Åhslund 2 Ö= 2 -110 4.0/2.0
Ingemar Johansson - Erik Eriksson Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 2 Ö+1 5 -140 1.0/5.0
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 2 Ö+1 6 -140 1.0/5.0
Axel Berglund - Lasse Jansson     - -/3.3

Bricka 6

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingemar Johansson - Erik Eriksson Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 2 S= K 110 6.0/0.0
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 3 S-2 K -100 4.0/2.0
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Erik Sundqvist - Johan Arborelius 3 Ö+2 5 -150 2.0/4.0
Olle Eriksson - Erling Lidin Per-Anders Sjögren - Anders Åhslund 2 Ö+2 10 -170 0.0/6.0
Axel Berglund - Lasse Jansson     - -/3.3

Bricka 7

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olle Eriksson - Erling Lidin Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 3 S= 2 110 6.0/0.0
Axel Berglund - Lasse Jansson Ingemar Johansson - Erik Eriksson 2 V-1 5 100 4.0/2.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 2 V= E -110 2.0/4.0
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Erik Sundqvist - Johan Arborelius 3 N-2 9 -200 0.0/6.0
Per-Anders Sjögren - Anders Åhslund     - -/2.9

Bricka 8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olle Eriksson - Erling Lidin Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 3 V+2 E -200 6.0/0.0
Axel Berglund - Lasse Jansson Ingemar Johansson - Erik Eriksson 4 V+1 E -450 2.0/4.0
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Erik Sundqvist - Johan Arborelius 4 V+1 K -450 2.0/4.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 4 V+1 E -450 2.0/4.0
Per-Anders Sjögren - Anders Åhslund     - -/2.9

Bricka 9

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olle Eriksson - Erling Lidin Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 2 N-1 9 -50 6.0/0.0
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Erik Sundqvist - Johan Arborelius 3 N-2 4 -100 4.0/2.0
Axel Berglund - Lasse Jansson Ingemar Johansson - Erik Eriksson 2 Ö+2 9 -130 2.0/4.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 3NT V= D -600 0.0/6.0
Per-Anders Sjögren - Anders Åhslund     - -/2.9

Bricka 10

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 6 N+1 2 1460 6.0/0.0
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 3NT N+4 9 720 4.0/2.0
Per-Anders Sjögren - Anders Åhslund Axel Berglund - Lasse Jansson 4 N+2 2 680 2.0/4.0
Ingemar Johansson - Erik Eriksson Olle Eriksson - Erling Lidin 4 N-1 4 -100 0.0/6.0
Erik Sundqvist - Johan Arborelius     - -/2.9

Bricka 11

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per-Anders Sjögren - Anders Åhslund Axel Berglund - Lasse Jansson 3 V-1 8 50 6.0/0.0
Ingemar Johansson - Erik Eriksson Olle Eriksson - Erling Lidin 3 S-2 E -100 3.0/3.0
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 3 S-2 E -100 3.0/3.0
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 3NT V= 2 -400 0.0/6.0
Erik Sundqvist - Johan Arborelius     - -/2.9

Bricka 12

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per-Anders Sjögren - Anders Åhslund Axel Berglund - Lasse Jansson 3NT N+1 Kn 630 6.0/0.0
Ingemar Johansson - Erik Eriksson Olle Eriksson - Erling Lidin 4 N= Kn 620 3.0/3.0
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 4 N= Kn 620 3.0/3.0
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 4 N-1 6 -100 0.0/6.0
Erik Sundqvist - Johan Arborelius     - -/2.9

Bricka 13

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Axel Berglund - Lasse Jansson Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 3NT S+3 K 690 6.0/0.0
Erik Sundqvist - Johan Arborelius Per-Anders Sjögren - Anders Åhslund 5 S+2 K 640 3.0/3.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Olle Eriksson - Erling Lidin 5 S+2 K 640 3.0/3.0
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Ingemar Johansson - Erik Eriksson 2D V-1 2 200 0.0/6.0
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin     - -/2.7

Bricka 14

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Axel Berglund - Lasse Jansson Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 1 N+2 4 140 6.0/0.0
Erik Sundqvist - Johan Arborelius Per-Anders Sjögren - Anders Åhslund 3 Ö-1 7 50 2.0/4.0
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Ingemar Johansson - Erik Eriksson 3 V-1 K 50 2.0/4.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Olle Eriksson - Erling Lidin 3 Ö-1 7 50 2.0/4.0
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin     - -/2.7

Bricka 15

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erik Sundqvist - Johan Arborelius Per-Anders Sjögren - Anders Åhslund 3 N= 6 140 6.0/0.0
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Ingemar Johansson - Erik Eriksson 2 S= 9 110 4.0/2.0
Axel Berglund - Lasse Jansson Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 3 Ö-1 6 50 2.0/4.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Olle Eriksson - Erling Lidin 3 Ö= E -110 0.0/6.0
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin     - -/2.7

Bricka 16

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Axel Berglund - Lasse Jansson 2 Ö+1 9 -140 6.0/0.0
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Erik Sundqvist - Johan Arborelius 3 Ö+1 E -170 4.0/2.0
Ingemar Johansson - Erik Eriksson Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 1 Ö+4 7 -200 2.0/4.0
Per-Anders Sjögren - Anders Åhslund Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 4 V= 2 -620 0.0/6.0
Olle Eriksson - Erling Lidin     - -/3.1

Bricka 17

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingemar Johansson - Erik Eriksson Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 6 Ö-1 D 50 6.0/0.0
Per-Anders Sjögren - Anders Åhslund Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 3NT V+3 5 -490 4.0/2.0
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Erik Sundqvist - Johan Arborelius 6NT V= K -990 1.0/5.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Axel Berglund - Lasse Jansson 6NT V= K -990 1.0/5.0
Olle Eriksson - Erling Lidin     - -/3.1

Bricka 18

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per-Anders Sjögren - Anders Åhslund Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 2 N= 10 110 6.0/0.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf Axel Berglund - Lasse Jansson 2 Ö-1 K 50 4.0/2.0
Ingemar Johansson - Erik Eriksson Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 3 Ö= K -140 2.0/4.0
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Erik Sundqvist - Johan Arborelius 3 S-3 7 -300 0.0/6.0
Olle Eriksson - Erling Lidin     - -/3.1

Bricka 19

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingemar Johansson - Erik Eriksson Per-Anders Sjögren - Anders Åhslund 4 Ö= 10 -620 6.0/0.0
Axel Berglund - Lasse Jansson Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 3NT Ö+1 10 -630 3.0/3.0
Olle Eriksson - Erling Lidin Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 3NT V+1 E -630 3.0/3.0
Erik Sundqvist - Johan Arborelius Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 4 V+1 3 -650 0.0/6.0
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin     - -/3.1

Bricka 20

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingemar Johansson - Erik Eriksson Per-Anders Sjögren - Anders Åhslund 4 S+1 E 650 6.0/0.0
Erik Sundqvist - Johan Arborelius Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 4 N= Kn 620 4.0/2.0
Axel Berglund - Lasse Jansson Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 5 V-1 D 100 2.0/4.0
Olle Eriksson - Erling Lidin Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 3D Ö+1 D -870 0.0/6.0
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin     - -/3.1

Bricka 21

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingemar Johansson - Erik Eriksson Per-Anders Sjögren - Anders Åhslund 1NT N= 4 90 5.0/1.0
Axel Berglund - Lasse Jansson Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 1NT S= E 90 5.0/1.0
Erik Sundqvist - Johan Arborelius Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 3 S-1 4 -100 1.0/5.0
Olle Eriksson - Erling Lidin Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 1NT N-1 4 -100 1.0/5.0
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin     - -/3.1

Bricka 22

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Olle Eriksson - Erling Lidin 3 S= K 140 6.0/0.0
Per-Anders Sjögren - Anders Åhslund Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 3 S-1 E -50 4.0/2.0
Axel Berglund - Lasse Jansson Erik Sundqvist - Johan Arborelius 4 Ö= E -130 2.0/4.0
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Ingemar Johansson - Erik Eriksson 4D S-2 E -300 0.0/6.0
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud     - -/2.6

Bricka 23

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Axel Berglund - Lasse Jansson Erik Sundqvist - Johan Arborelius 3 V-1 E 100 5.0/1.0
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Olle Eriksson - Erling Lidin 3 V-1 6 100 5.0/1.0
Per-Anders Sjögren - Anders Åhslund Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 2 N-2 2 -200 2.0/4.0
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Ingemar Johansson - Erik Eriksson 3NT V= Kn -600 0.0/6.0
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud     - -/2.6

Bricka 24

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per-Anders Sjögren - Anders Åhslund Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf 4 N= E 130 6.0/0.0
Axel Berglund - Lasse Jansson Erik Sundqvist - Johan Arborelius 3 Ö-2 K 100 4.0/2.0
Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin Olle Eriksson - Erling Lidin 3 Ö-1 E 50 2.0/4.0
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Ingemar Johansson - Erik Eriksson 4D S-1 5 -100 0.0/6.0
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud     - -/2.6

Bricka 25

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 4 S+2 E 480 6.0/0.0
Per-Anders Sjögren - Anders Åhslund Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 5 Ö-2 E 200 4.0/2.0
Olle Eriksson - Erling Lidin Axel Berglund - Lasse Jansson 3 Ö+1 E -170 2.0/4.0
Erik Sundqvist - Johan Arborelius Ingemar Johansson - Erik Eriksson 4D S-2 7 -300 0.0/6.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf     - -/2.6

Bricka 26

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 4 V-1 8 100 6.0/0.0
Erik Sundqvist - Johan Arborelius Ingemar Johansson - Erik Eriksson 1 V+3 3 -170 3.0/3.0
Olle Eriksson - Erling Lidin Axel Berglund - Lasse Jansson 2 V+2 9 -170 3.0/3.0
Per-Anders Sjögren - Anders Åhslund Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 4 V+1 3 -650 0.0/6.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf     - -/2.6

Bricka 27

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per-Anders Sjögren - Anders Åhslund Kerstin Hedehag - Tomas Holmin 3 V-1 D 50 6.0/0.0
Erik Sundqvist - Johan Arborelius Ingemar Johansson - Erik Eriksson 2 Ö+3 5 -150 3.0/3.0
Olle Eriksson - Erling Lidin Axel Berglund - Lasse Jansson 3 Ö+2 10 -150 3.0/3.0
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Bengt-Olof Söderlund - Lennart Sjödin 3NT Ö+1 10 -430 0.0/6.0
Kerstin Pettersson - Evy Wåglöf     - -/2.6