Kommande tävlingar
25/01 DM-veteraner
26/01 Rimbo BK - Jubileumsguld
08/02 Plattliret - BK S:t Erik
Rapporterade tävlingar
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
28/12 BK Allians - Guldtävling
07/12 Malmö BK - Guldtävling
BK Bridgehuset » Söndag partävling med hcp TL Anders 2017-09-24 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

Söndag partävling med hcp TL Anders 2017-09-24

Partävling, 7 bord, 13 par. Antal brickor: 24. Medel: 120.4.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Lars Persson - Stefan Ziedén

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 14, Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson
14NT V= -430 6.2 62% 6.2 62.0%K10531065429644 E9748532Kn10752
24 Ö+1 -450 2.0 20% 8.2 41.0%1094K106Kn1059843 DE9854D987Kn76
Rond 2, som ÖV mot par 1, Agneta Johansson - Lars Svensson
32 Ö= 110 8.0 80% 16.2 54.0%EK10974K969D86 KnDKn10752D65372
42 N+1 -110 1.0 10% 17.2 43.0%E10536374KDKn32 DKn87Kn1082KD675
Rond 3, som ÖV mot par 6, Bodil Wikström - Lars-Åke Larsmyr
54 S= -620 0.0 0% 17.2 34.4%643EK10753E644 105DKn29832E1097
62NT Ö+2 180 0.0 0% 17.2 28.7%76ED752ED10ED9 DKn8563K8K10832
Rond 4, som ÖV mot par 5, Magnus Friberg - Mats Ryderheim
74 S+1 -650 1.0 10% 18.2 26.0%Kn871053Kn109D1093 E10686K872E654
83NT S-1 50 10.0 100% 28.2 35.2%E10210952K5Kn1064 54DKn7EKn642D98
Rond 5, som NS mot par 10, Johnny Nielsen - Niusia Lichtman
92 V+1 -140 0.0 0% 28.2 31.3%83K10542EKn9742 KD7EKn98984E108
103 Ö= -140 4.0 40% 32.2 32.2%EKn6K9541062Kn63 9746E7KD98754
Rond 6, som NS mot par 4, Berit Kallstenius - Marianne Falck
114 V+1 -450 3.0 30% 35.2 32.0%EKn765DK989753 K103431076K10842
122 V+1 -140 6.0 60% 41.2 34.3%Kn64EKn107872E105 975932ED543Kn9
Rond 7, som NS mot par 11, Rutger Persson - Claes Nilsson
131 S+2 140 4.0 40% 45.2 34.8%K4ED4Kn643Kn754 EKn737E10952E109
144 Ö= -420 1.0 10% 46.2 33.0%Kn74E107642Kn1064 KKn97543K83K53
Rond 8, som ÖV mot par 13, Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning
155 V+1 420 5.0 50% 51.2 34.1%KKn52K9765E532 E3KKn4E2KDKn1098
163NT Ö+4 720 5.0 50% 56.2 35.1%876D3Kn54EK1064 EEKKn95EK62D72
Rond 9, som NS mot par 3, Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg
173 V+1 -170 1.0 10% 57.2 33.6%E4276KD43E743 1095310431096KKn2
184 N-1 -100 2.0 20% 59.2 32.9%4D94EDEKKn10953 KD1083E8653Kn102
Rond 10, som ÖV mot par 12, Olle Persson - Stefan Eriksson
194 N+2 -480 0.0 0% 59.2 31.2%Kn8532D54732Kn10 109686EDKn95E76
204 N+1 -650 3.0 30% 62.2 31.1%EKn10976DKn64Kn86 D531094K2K10432
Rond 11, som ÖV mot par 7, Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg
215 V-3 -150 1.0 10% 63.2 30.1%7531052E54KKn73 106EKnD1063E10962
22Pass 2.0 20% 65.2 29.6%EK542K7653643 987D764KD109D9
Rond 12, som NS mot par 9, Hanna Lewandowski - Åke Kajrup
234 N-4 -400 6.0 60% 71.2 31.0%EDKn542Kn6DKn1075 98E431093E9832
243NT V= -400 0.0 0% 71.2 29.7%K8428743E10853 D6KKn942KD9742

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.24

? ?
Nord giv
ingen i zon
?
K1053
106542
964
4
?
D862
EK97
EDkn
EK
?
kn
Dkn3
K1087
D9863
?
E974
8
532
kn10752

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N31352
S31352
Ö101110710
V101110710
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Berit Kallstenius - Marianne Falck Bodil Wikström - Lars-Åke Larsmyr 3NT V+1 5 -430 6.2/3.8
Lars Persson - Stefan Ziedén Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 4NT V= 3 -430 6.2/3.8
Olle Persson - Stefan Eriksson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT V+1 2 -430 6.2/3.8
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT V+1 5 -430 6.2/3.8
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Rutger Persson - Claes Nilsson 4NT V+1 4 -460 0.2/9.8
Magnus Friberg - Mats Ryderheim     - -/4.5
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Johnny Nielsen - Niusia Lichtman     A- 4.0/6.5

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.24

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
1094
K106
kn105
9843
#
E765
kn72
K32
KD2
#
Kkn832
D3
E64
E105
#
D
E9854
D987
kn76

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N45633
S45633
Ö9771010
V9771010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Rutger Persson - Claes Nilsson 4 Ö= 8 -420 8.0/2.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 Ö= 7 -420 8.0/2.0
Olle Persson - Stefan Eriksson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 Ö= 6 -420 8.0/2.0
Berit Kallstenius - Marianne Falck Bodil Wikström - Lars-Åke Larsmyr 4 Ö+1 E -450 2.0/8.0
Lars Persson - Stefan Ziedén Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 4 Ö+1 E -450 2.0/8.0
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Agneta Johansson - Lars Svensson 4 Ö+1 E -450 2.0/8.0
Magnus Friberg - Mats Ryderheim     - -/4.5

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.24

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
853
E3
EK874
954
#
kn
Dkn10752
D653
72
#
EK10974
K96
9
D86
#
D62
84
kn102
EKkn103

Optimalt kontrakt: 5NT S= 460
 NT
N10103611
S10103611
Ö22972
V22972
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Rutger Persson - Claes Nilsson 4 V-2 E 200 10.0/0.0
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Bodil Wikström - Lars-Åke Larsmyr 4 V-1 E 100 7.0/3.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 4 V-1 E 100 7.0/3.0
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 N-1 E -50 4.0/6.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Lars Persson - Stefan Ziedén 2 Ö= E -110 2.0/8.0
Berit Kallstenius - Marianne Falck Olle Persson - Stefan Eriksson 3 V= E -140 0.0/10.0
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning     - 4.9/-

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.24

? ?
Väst giv
alla i zon
#
K
E54
E98532
1098
#
Dkn87
kn1082
KD6
75
#
E1053
63
74
KDkn32
#
9642
KD97
kn10
E64

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N49745
S49745
Ö74595
V74595
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Johansson - Lars Svensson Lars Persson - Stefan Ziedén 2 N+1 K 110 9.0/1.0
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 N+1 E 110 9.0/1.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Pass   5.0/5.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Rutger Persson - Claes Nilsson Pass   5.0/5.0
Berit Kallstenius - Marianne Falck Olle Persson - Stefan Eriksson 2 S-1 7 -100 2.0/8.0
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Bodil Wikström - Lars-Åke Larsmyr 3 S-2 7 -200 0.0/10.0
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning     - 4.9/-

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.24

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
Dkn7
964
KD75
D53
#
105
Dkn2
9832
E1097
#
643
EK10753
E64
4
#
EK982
8
kn10
Kkn862

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N96485
S96485
Ö46838
V46838
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Lars-Åke Larsmyr Lars Persson - Stefan Ziedén 4 S= D 620 10.0/0.0
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Agneta Johansson - Lars Svensson 5D Ö-2 E 300 8.0/2.0
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 3 S= D 140 6.0/4.0
Berit Kallstenius - Marianne Falck Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 S-1 D -100 4.0/6.0
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 Ö= E -140 2.0/8.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Olle Persson - Stefan Eriksson 4D S-1 D -200 0.0/10.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup     - -/6.6

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.24

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
K1042
Kkn104
3
7654
#
Dkn85
63
K8
K10832
#
76
ED752
ED10
ED9
#
E93
98
kn976542
kn

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -630
 NT
N26242
S26242
Ö1179810
V1179810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Lars-Åke Larsmyr Lars Persson - Stefan Ziedén 2NT Ö+2 5 -180 10.0/0.0
Berit Kallstenius - Marianne Falck Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT Ö= 9 -600 8.0/2.0
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT Ö+1 6 -630 4.0/6.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Olle Persson - Stefan Eriksson 3NT Ö+1 4 -630 4.0/6.0
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 3NT Ö+1 7 -630 4.0/6.0
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT Ö+2 6 -660 0.0/10.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup     - -/6.6

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.24

? ?
Syd giv
alla i zon
#
5
KD74
D6543
Kkn2
#
E106
86
K872
E654
#
kn87
1053
kn109
D1093
#
KD9432
Ekn92
E
87

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N6811107
S6811107
Ö65235
V65235
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Lars Persson - Stefan Ziedén 4 S+1 E 650 9.0/1.0
Olle Persson - Stefan Eriksson Agneta Johansson - Lars Svensson 4 S+1 7 650 9.0/1.0
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 S= E 620 6.0/4.0
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Rutger Persson - Claes Nilsson 3 S+1 E 170 4.0/6.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3 S-1 5 -100 2.0/8.0
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Berit Kallstenius - Marianne Falck 3NT N-3 Kn -300 0.0/10.0
Bodil Wikström - Lars-Åke Larsmyr     - 5.8/-

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.24

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
KDkn86
8
D108
EK75
#
54
Dkn7
Ekn642
D98
#
E102
10952
K5
kn1064
#
973
EK643
973
32

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N76798
S76798
Ö66535
V66535
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olle Persson - Stefan Eriksson Agneta Johansson - Lars Svensson 3 N+1 10 170 9.0/1.0
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Berit Kallstenius - Marianne Falck 1 N+3 5 170 9.0/1.0
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Rutger Persson - Claes Nilsson 2NT S+1 4 150 6.0/4.0
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 N+1 10 140 3.0/7.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 2 N+1 5 140 3.0/7.0
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Lars Persson - Stefan Ziedén 3NT S-1 D -50 0.0/10.0
Bodil Wikström - Lars-Åke Larsmyr     - 5.8/-

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.24

? ?
Nord giv
Ö-V i zon
#
83
K10542
Ekn
9742
#
Ekn10954
D
D7632
kn
#
62
763
K105
KD653
#
KD7
Ekn98
984
E108

Optimalt kontrakt: 3NTD N-1 -100
 NT
N84948
S84948
Ö59495
V59495
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Magnus Friberg - Mats Ryderheim 4 V-2 5 200 10.0/0.0
Berit Kallstenius - Marianne Falck Rutger Persson - Claes Nilsson 3 S= Kn 140 7.0/3.0
Olle Persson - Stefan Eriksson Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 3 N= 6 140 7.0/3.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 4 V-1 E 100 4.0/6.0
Bodil Wikström - Lars-Åke Larsmyr Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 4 S-1 Kn -50 2.0/8.0
Lars Persson - Stefan Ziedén Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 V+1 2 -140 0.0/10.0
Agneta Johansson - Lars Svensson     - 3.4/-

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.24

? ?
Öst giv
alla i zon
#
Ekn6
K954
1062
kn63
#
1082
D3
KD843
E102
#
KD53
Ekn10872
kn95
#
974
6
E7
KD98754

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N82334
S82334
Ö5101095
V5101095
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Magnus Friberg - Mats Ryderheim 3NT N= Kn 600 10.0/0.0
Bodil Wikström - Lars-Åke Larsmyr Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3NT V-4 Kn 400 8.0/2.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 2 Ö= E -110 6.0/4.0
Lars Persson - Stefan Ziedén Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 Ö= K -140 4.0/6.0
Olle Persson - Stefan Eriksson Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 4 Ö= K -620 2.0/8.0
Berit Kallstenius - Marianne Falck Rutger Persson - Claes Nilsson 4 Ö+2 K -680 0.0/10.0
Agneta Johansson - Lars Svensson     - 3.4/-

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.24

? ?
Syd giv
ingen i zon
#
Ekn765
D
K98
9753
#
842
K108762
Ekn
E6
#
D9
Ekn95
D5432
Dkn
#
K103
43
1076
K10842

Optimalt kontrakt: 4D S-2 -300
 NT
N83384
S83384
Ö591058
V591058
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Johansson - Lars Svensson Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 4 V= 9 -420 8.0/2.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 V= E -420 8.0/2.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Rutger Persson - Claes Nilsson 4 V= 5 -420 8.0/2.0
Lars Persson - Stefan Ziedén Berit Kallstenius - Marianne Falck 4 V+1 9 -450 3.0/7.0
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Bodil Wikström - Lars-Åke Larsmyr 4 V+1 5 -450 3.0/7.0
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Olle Persson - Stefan Eriksson 4 V+2 3 -480 0.0/10.0
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg     - -/6.1

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.24

? ?
Väst giv
N-S i zon
#
kn64
Ekn107
872
E105
#
EKD1082
K
kn10
K432
#
3
D8654
K96
D876
#
975
932
ED543
kn9

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N47645
S47645
Ö85787
V85787
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Rutger Persson - Claes Nilsson 2 V-1 2 50 10.0/0.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 3 V= 8 -140 6.0/4.0
Lars Persson - Stefan Ziedén Berit Kallstenius - Marianne Falck 2 V+1 E -140 6.0/4.0
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Bodil Wikström - Lars-Åke Larsmyr 3 V= 2 -140 6.0/4.0
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Olle Persson - Stefan Eriksson 2 V+2 Kn -170 2.0/8.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 V= E -420 0.0/10.0
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg     - -/6.1

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.24

? ?
Nord giv
alla i zon
#
K4
ED4
kn643
kn754
#
10986
K1063
D8
KD2
#
D52
kn9852
K7
863
#
Ekn73
7
E10952
E109

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N101171010
S101171010
Ö32632
V32632
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT N= 2 600 10.0/0.0
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Berit Kallstenius - Marianne Falck 3 S+2 E 150 7.0/3.0
Bodil Wikström - Lars-Åke Larsmyr Agneta Johansson - Lars Svensson 1NT N+2 3 150 7.0/3.0
Lars Persson - Stefan Ziedén Rutger Persson - Claes Nilsson 1 S+2 D 140 4.0/6.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Olle Persson - Stefan Eriksson 3 S+1 10 130 2.0/8.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Magnus Friberg - Mats Ryderheim Pass   0.0/10.0
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson     - 4.9/-

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.24

? ?
Öst giv
ingen i zon
#
kn74
E
107642
kn1064
#
D92
K862
Ekn95
72
#
E108653
D10
D
ED98
#
K
kn97543
K83
K53

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N56533
S46533
Ö8681010
V8681010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Berit Kallstenius - Marianne Falck 4 Ö-1 7 50 9.0/1.0
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 Ö-1 7 50 9.0/1.0
Bodil Wikström - Lars-Åke Larsmyr Agneta Johansson - Lars Svensson 3 Ö+1 7 -170 5.0/5.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Magnus Friberg - Mats Ryderheim 2 Ö+2 4 -170 5.0/5.0
Lars Persson - Stefan Ziedén Rutger Persson - Claes Nilsson 4 Ö= K -420 1.0/9.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Olle Persson - Stefan Eriksson 4 Ö= 5 -420 1.0/9.0
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson     - 4.9/-

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.24

? ?
Syd giv
N-S i zon
#
D76
D109863
103
76
#
E3
Kkn4
E2
KDkn1098
#
Kkn
52
K9765
E532
#
1098542
E7
Dkn84
4

Optimalt kontrakt: 6 V= -920
 NT
N13662
S13662
Ö12107711
V12107711
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Olle Persson - Stefan Eriksson 6 V-1 6 50 10.0/0.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Agneta Johansson - Lars Svensson 3 V+2 D -150 8.0/2.0
Berit Kallstenius - Marianne Falck Magnus Friberg - Mats Ryderheim 5 V+1 8 -420 5.0/5.0
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Lars Persson - Stefan Ziedén 5 V+1 10 -420 5.0/5.0
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 3NT V+1 4 -430 2.0/8.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Bodil Wikström - Lars-Åke Larsmyr 3NT V+3 10 -490 0.0/10.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg     - 3.7/-

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.24

? ?
Väst giv
Ö-V i zon
#
932
10872
109
kn953
#
E
EKkn95
EK62
D72
#
876
D3
kn54
EK1064
#
KDkn1054
64
D873
8

Optimalt kontrakt: 7NT V= -2220
 NT
N02060
S02060
Ö131113713
V131113613
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 3NT Ö+1 7 -630 10.0/0.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Bodil Wikström - Lars-Åke Larsmyr 4 V+3 9 -710 8.0/2.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT V+4 3 -720 5.0/5.0
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Lars Persson - Stefan Ziedén 3NT Ö+4 Kn -720 5.0/5.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Olle Persson - Stefan Eriksson 6 V+1 2 -1390 2.0/8.0
Berit Kallstenius - Marianne Falck Magnus Friberg - Mats Ryderheim 6NT Ö= 10 -1440 0.0/10.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg     - 3.7/-

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.24

? ?
Nord giv
ingen i zon
#
E42
76
KD43
E743
#
Dkn76
Ekn852
7
D106
#
K8
KD9
Ekn852
985
#
10953
1043
1096
Kkn2

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N55354
S55354
Ö781089
V781089
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Berit Kallstenius - Marianne Falck Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 4 V-1 K 50 8.0/2.0
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Bodil Wikström - Lars-Åke Larsmyr 4 V-1 7 50 8.0/2.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Agneta Johansson - Lars Svensson 4 V-1 K 50 8.0/2.0
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 2 V+1 2 -140 4.0/6.0
Lars Persson - Stefan Ziedén Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 3 V+1 K -170 1.0/9.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 V+2 K -170 1.0/9.0
Olle Persson - Stefan Eriksson     - 6.8/-

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.24

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
4
D94
ED
EKkn10953
#
Ekn9652
kn1072
642
#
7
K
K98753
D8764
#
KD1083
E8653
kn10
2

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N95977
S95876
Ö48363
V48363
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Bodil Wikström - Lars-Åke Larsmyr 3NT N+2 7 660 10.0/0.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT N+1 9 630 8.0/2.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Agneta Johansson - Lars Svensson 5D Ö-2 2 300 6.0/4.0
Berit Kallstenius - Marianne Falck Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 3 N+1 7 130 4.0/6.0
Lars Persson - Stefan Ziedén Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 4 N-1 7 -100 2.0/8.0
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 4D N-2 7 -500 0.0/10.0
Olle Persson - Stefan Eriksson     - 6.8/-

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.24

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
EKD
Ekn10
K10
K9542
#
1096
86
EDkn95
E76
#
kn8532
D54
732
kn10
#
74
K9732
864
D83

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N1181188
S1181188
Ö25252
V25252
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olle Persson - Stefan Eriksson Lars Persson - Stefan Ziedén 4 N+2 Kn 480 10.0/0.0
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 4 N+1 Kn 450 7.0/3.0
Bodil Wikström - Lars-Åke Larsmyr Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 N+1 10 450 7.0/3.0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Berit Kallstenius - Marianne Falck 3 S+2 E 200 4.0/6.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 2 N+3 2 150 1.0/9.0
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 N+2 7 150 1.0/9.0
Rutger Persson - Claes Nilsson     - 4.7/-

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.24

? ?
Väst giv
alla i zon
#
K2
kn87632
E1093
9
#
D53
1094
K2
K10432
#
Ekn10976
D
kn64
kn86
#
84
EK5
D875
ED75

Optimalt kontrakt: 5 N= 600
 NT
N6111048
S6101047
Ö72383
V72383
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Berit Kallstenius - Marianne Falck 4D Ö-4 E 1100 10.0/0.0
Bodil Wikström - Lars-Åke Larsmyr Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 S+1 3 650 7.0/3.0
Olle Persson - Stefan Eriksson Lars Persson - Stefan Ziedén 4 N+1 E 650 7.0/3.0
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 4 N= 9 620 4.0/6.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 3 Ö-2 E 200 2.0/8.0
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 Ö= E -140 0.0/10.0
Rutger Persson - Claes Nilsson     - 4.7/-

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.24

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
D942
876
Kkn87
D8
#
106
Ekn
D1063
E10962
#
753
1052
E54
Kkn73
#
EKkn8
KD943
92
54

Optimalt kontrakt: 2NTD Ö-1 100
 NT
N56885
S56885
Ö87557
V87557
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Lars Persson - Stefan Ziedén 5 V-3 6 150 9.0/1.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Magnus Friberg - Mats Ryderheim 5 V-3 8 150 9.0/1.0
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Bodil Wikström - Lars-Åke Larsmyr 2 V= 8 -90 6.0/4.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3 S-2 10 -200 2.0/8.0
Olle Persson - Stefan Eriksson Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 3 S-2 9 -200 2.0/8.0
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Rutger Persson - Claes Nilsson 4 N-2 K -200 2.0/8.0
Berit Kallstenius - Marianne Falck     - -/4.4

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.24

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
D1063
Ekn9
kn42
872
#
987
D764
KD109
D9
#
EK542
K
7653
643
#
kn
108532
E8
EKkn105

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N1061067
S1061067
Ö27373
V27373
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Magnus Friberg - Mats Ryderheim 2 S+1 K 140 10.0/0.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Lars Persson - Stefan Ziedén Pass   8.0/2.0
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Rutger Persson - Claes Nilsson 2 S-1 K -50 5.0/5.0
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Bodil Wikström - Lars-Åke Larsmyr 3NT S-1 K -50 5.0/5.0
Olle Persson - Stefan Eriksson Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 2 S-2 K -100 2.0/8.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 2NT N-3 2 -150 0.0/10.0
Berit Kallstenius - Marianne Falck     - -/4.4

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.24

? ?
Syd giv
alla i zon
#
EDkn542

kn6
Dkn1075
#
K6
D1095
ED85
K64
#
1073
Kkn8762
K742
#
98
E43
1093
E9832

Optimalt kontrakt: 5D S-1 -200
 NT
N103388
S103378
Ö291025
V291055
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Magnus Friberg - Mats Ryderheim 5 N-1 2 -100 10.0/0.0
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 V= D -140 8.0/2.0
Lars Persson - Stefan Ziedén Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 4 N-4 4 -400 6.0/4.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Bodil Wikström - Lars-Åke Larsmyr 4 V= D -620 3.0/7.0
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Olle Persson - Stefan Eriksson 4 Ö= E -620 3.0/7.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Berit Kallstenius - Marianne Falck 4D V+1 E -990 0.0/10.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman     - -/6.5

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.24

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
K842
8743
E10853
#
Ekn93
62
kn96
Ekn106
#
1075
ED105
KD7
853
#
D6
Kkn9
42
KD9742

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N77655
S77655
Ö66678
V66678
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 S= 6 90 10.0/0.0
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Magnus Friberg - Mats Ryderheim 3NT Ö-1 K 50 7.0/3.0
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Olle Persson - Stefan Eriksson 2 V-1 8 50 7.0/3.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Bodil Wikström - Lars-Åke Larsmyr 1NT Ö= 4 -90 4.0/6.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Berit Kallstenius - Marianne Falck 1NT Ö+1 7 -120 2.0/8.0
Lars Persson - Stefan Ziedén Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3NT V= 2 -400 0.0/10.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman     - -/6.5