Kommande tävlingar
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
25/01 DM-veteraner
Rapporterade tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Bridgehuset » onsdag 28 juni scratch 2017-06-28 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

onsdag 28 juni scratch 2017-06-28

Partävling, 22 bord, 43 par. Antal brickor: 24. Medel: 479.7.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Terezia Lagerman - Bengt Rylander

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 22, Johan Erlandsson - Alf Roos
13 N= -140 3.0 8% 3 8.0%105K2E1085KKn1065 E86Kn9754DKn969
23NT S= -600 28.0 70% 31 39.0%D764394432DKn10 KKn105E653108732
Rond 2, som NS mot par 20, Jan Clementsson - Mats Andersson
34 Ö-1 100 18.0 45% 49 41.0%D1053DKD872ED2 6109832964KKn75
43NT Ö+2 -660 8.0 20% 57 35.8%853EK53252KD5 97629861074376
Rond 3, som NS mot par 6, Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg
52 N-2 -200 1.0 3% 58 29.2%932D932DKn43E9 D651086E10KD1065
63NT V-1 100 25.0 63% 83 34.8%D10KKn851062E763 9632974Kn97KKn9
Rond 4, som ÖV mot par 1, Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö
75 S-1 100 30.0 75% 113 40.6%E1097KD524E654 K832104982Kn1093
82 V= 110 25.0 63% 138 43.4%EKn975Kn873E1048 102E10654Kn76KD6
Rond 5, som ÖV mot par 7, Åke Kajrup - Jan Öhman
93NT S+2 -460 13.0 33% 151 42.2%6965E109536542 D8543Kn10282KD9
104 S+1 -650 19.0 48% 170 42.8%EDKn943Kn658763 65876387432E9
Rond 6, som ÖV mot par 2, Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski
112NT S+1 -150 17.0 43% 187 42.8%KD1038532EKD75 7610964863D973
122D Ö-3 -500 4.0 10% 191 40.1%DKn104Kn87K52Kn74 532E104Kn94ED63
Rond 7, som ÖV mot par 8, Johnny Nielsen - Niusia Lichtman
133NT Ö+2 660 12.7 32% 203.7 39.5%843EKn1063K86E7 EK5D8ED4310432
144 V= 130 14.8 37% 218.5 39.3%E976K9K104D763 K53E76DKnKn10852
Rond 8, som ÖV mot par 3, Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald
153NT S-1 100 29.9 75% 248.4 41.7%D9108642E1061032 EKn763D73D87Kn8
163 N= -140 7.8 20% 256.2 40.3%Kn9862Kn73Kn6KKn2 K43K8EK5108753
Rond 9, som NS mot par 9, Åke Lindström - Britt Lindberg
173 N= 140 29.0 73% 285.2 42.2%E7D10654DKn9K83 KKn104K932862DKn
184 Ö+1 -450 18.0 45% 303.2 42.4%K10532ED1073KKn9 1039749652ED84
Rond 10, som NS mot par 4, Kristin Ekholm - Anders Nordberg
192NT S+1 150 32.0 80% 335.2 44.4%E75KD84Kn810642 86E73EK95KKn53
202 V= -90 18.0 45% 353.2 44.4%KD743Kn1026E1095 E82743K1074KKn4
Rond 11, som ÖV mot par 10, Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson
211NT S= -90 26.0 65% 379.2 45.4%1073DKn72D3K874 Kn54263K9EKn532
223 Ö= 140 23.0 58% 402.2 46.0%ED972E65E10976 KKn10541074D2Kn85
Rond 12, som NS mot par 5, Kristi Meier - Per Nilsson
233NT Ö+1 -630 4.0 10% 406.2 44.4%75KD8624Kn9762 DKn10109EKn653285
242 Ö+1 -140 7.0 18% 413.2 43.3%94EK83D64EK65 Kn292EKKn532987

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.28

Nord giv
ingen i zon
D9742
ED3
K43
84
E86
kn9754
Dkn96
9
105
K2
E1085
Kkn1065
Kkn3
1086
72
ED732

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N64587
S64587
Ö79855
V79855
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Clementsson - Mats Andersson Kristi Meier - Per Nilsson 4D Ö-4 3 800 40.0/0.0
Johan Erlandsson - Alf Roos Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3 N= 5 140 37.0/3.0
Björn Klefbohm - Susanne Levin Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 3 N= K 140 37.0/3.0
Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 2 N= K 110 30.0/10.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski 2 N= 10 110 30.0/10.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Greger Jonsson - Marianne Falck 2 N= K 110 30.0/10.0
Nina Nilsson - Lars Becklén Klas Bellander - Thomas Ehrstedt 2 N= K 110 30.0/10.0
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Zalman Puterman - Maria Tendler 2 N= K 110 30.0/10.0
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 1NT S= 5 90 24.0/16.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Rolf Bergström - Christer Löfgren Pass   20.0/20.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Adam Wasserstrom - Karin Eresund Pass   20.0/20.0
Louise Grandinsson - Monica Lannerud Mona Andersson - Jan-Erik Olsson Pass   20.0/20.0
Åke Kajrup - Jan Öhman Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 N-1 10 -50 12.0/28.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Stig Unoson - Ulla Wästberg 3 N-1 8 -50 12.0/28.0
Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 N-1 5 -50 12.0/28.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 3 N-1 K -50 12.0/28.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 3 N-1 10 -50 12.0/28.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 2 Ö= K -90 6.0/34.0
Kristin Ekholm - Anders Nordberg Lars G Svensson - Kerstin Degermark 4 S-2 K -100 4.0/36.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Håkan Linse - Arne Bojesson 3 Ö= E -110 1.0/39.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Karen Nielsen - Thomas Davy 3 V= 2 -110 1.0/39.0
Mats Holm - Richard Korse     - -/26.7

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.28

Öst giv
N-S i zon
98
Kkn2
EK9865
K9
Kkn105
E653
10
8732
D7643
94
432
Dkn10
E2
D1087
Dkn7
E654

Optimalt kontrakt: 5 S= 600
 NT
N8111059
S8111059
Ö41171
V41171
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kristin Ekholm - Anders Nordberg Lars G Svensson - Kerstin Degermark 3NT N+3 8 690 38.0/2.0
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT S+3 8 690 38.0/2.0
Louise Grandinsson - Monica Lannerud Mona Andersson - Jan-Erik Olsson 3NT S+3 3 690 38.0/2.0
Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 S+2 10 680 33.0/7.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski 4 S+2 2 680 33.0/7.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Håkan Linse - Arne Bojesson 5 N+1 D 620 26.0/14.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Stig Unoson - Ulla Wästberg 5 N+1 D 620 26.0/14.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Greger Jonsson - Marianne Falck 4 S= Kn 620 26.0/14.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 5 N+1 9 620 26.0/14.0
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Zalman Puterman - Maria Tendler 5 N+1 D 620 26.0/14.0
Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 3NT N= 4 600 12.0/28.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT S= Kn 600 12.0/28.0
Jan Clementsson - Mats Andersson Kristi Meier - Per Nilsson 3NT N= 3 600 12.0/28.0
Johan Erlandsson - Alf Roos Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3NT S= 10 600 12.0/28.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Karen Nielsen - Thomas Davy 3NT S= 5 600 12.0/28.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 3NT S= 5 600 12.0/28.0
Nina Nilsson - Lars Becklén Klas Bellander - Thomas Ehrstedt 3NT S= 10 600 12.0/28.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 3NT S= 5 600 12.0/28.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 3NT S= Kn 600 12.0/28.0
Björn Klefbohm - Susanne Levin Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 2 N+4 9 170 2.0/38.0
Åke Kajrup - Jan Öhman Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 S+1 10 150 0.0/40.0
Mats Holm - Richard Korse     - -/26.7

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.28

Syd giv
Ö-V i zon
D1053
D
KD872
ED2
EKkn84
4
Ekn1053
43
972
EKkn765

10986
6
109832
964
Kkn75

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N67646
S67646
Ö66786
V66797
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Göran Nyqvist - Peter Perulf 4D V-2 D 500 40.0/0.0
Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson Lars G Svensson - Kerstin Degermark 4 V-3 D 300 37.0/3.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf 4 V-3 D 300 37.0/3.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 4 V-2 D 200 30.0/10.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 4 V-2 D 200 30.0/10.0
Johan Erlandsson - Alf Roos Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 Ö-2 4 200 30.0/10.0
Karen Nielsen - Thomas Davy Nina Nilsson - Lars Becklén 4 V-2 D 200 30.0/10.0
Mats Holm - Richard Korse Louise Grandinsson - Monica Lannerud 4D V-1 K 200 30.0/10.0
Kristin Ekholm - Anders Nordberg Stig Unoson - Ulla Wästberg 5 V-1 D 100 18.0/22.0
Håkan Linse - Arne Bojesson Åke Kajrup - Jan Öhman 4 V-1 K 100 18.0/22.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Jan Clementsson - Mats Andersson 4 Ö-1 6 100 18.0/22.0
Mona Andersson - Jan-Erik Olsson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 V-1 8 100 18.0/22.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 V-1 K 100 18.0/22.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 3 Ö-1 5 100 18.0/22.0
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Karin Andrée - Agneta Dunemark 4 V-1 K 100 18.0/22.0
Björn Klefbohm - Susanne Levin Greger Jonsson - Marianne Falck 3 N-1 E -50 10.0/30.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 3 V= D -140 8.0/32.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 4 V= D -620 6.0/34.0
Kristi Meier - Per Nilsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4D V= D -790 3.0/37.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Klas Bellander - Thomas Ehrstedt 4D V= 8 -790 3.0/37.0
Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski Anders Olsson - Sten Ahlgren 5D N-4 E -800 0.0/40.0
Zalman Puterman - Maria Tendler     - -/17.5

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.28

Väst giv
alla i zon
853
EK532
52
KD5
KDkn104
kn4
D
E10983
E
D107
EKkn986
kn42
9762
986
10743
76

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N21531
S21531
Ö91181010
V91181010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kristin Ekholm - Anders Nordberg Stig Unoson - Ulla Wästberg 4 V-1 E 100 37.0/3.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Göran Nyqvist - Peter Perulf 5 V-1 E 100 37.0/3.0
Håkan Linse - Arne Bojesson Åke Kajrup - Jan Öhman 4 V-1 E 100 37.0/3.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 V-1 K 100 37.0/3.0
Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson Lars G Svensson - Kerstin Degermark 4 Ö= 9 -130 31.0/9.0
Mats Holm - Richard Korse Louise Grandinsson - Monica Lannerud 3 Ö+1 3 -130 31.0/9.0
Johan Erlandsson - Alf Roos Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 Ö+2 6 -150 26.0/14.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 4 Ö+1 9 -150 26.0/14.0
Björn Klefbohm - Susanne Levin Greger Jonsson - Marianne Falck 3 Ö+2 6 -150 26.0/14.0
Karen Nielsen - Thomas Davy Nina Nilsson - Lars Becklén 4 V= E -620 22.0/18.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 3NT Ö+1 9 -630 17.0/23.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 3NT Ö+1 6 -630 17.0/23.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf 3NT Ö+1 9 -630 17.0/23.0
Mona Andersson - Jan-Erik Olsson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3NT Ö+1 9 -630 17.0/23.0
Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT Ö+2 6 -660 8.0/32.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 3NT Ö+2 9 -660 8.0/32.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Jan Clementsson - Mats Andersson 3NT Ö+2 6 -660 8.0/32.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Klas Bellander - Thomas Ehrstedt 3NT Ö+2 9 -660 8.0/32.0
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Karin Andrée - Agneta Dunemark 3NT Ö+2 9 -660 8.0/32.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 3NT Ö+3 3 -690 2.0/38.0
Kristi Meier - Per Nilsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NTD Ö+3 8 -1350 0.0/40.0
Zalman Puterman - Maria Tendler     - -/17.5

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.28

Nord giv
N-S i zon
932
D932
Dkn43
E9
Kkn10
EKkn54
876
kn4
E874
7
K952
8732
D65
1086
E10
KD1065

Optimalt kontrakt: 1NT N= 90
 NT
N76657
S76757
Ö57675
V57675
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Andersson - Jan-Erik Olsson Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 2 V-4 E 200 40.0/0.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 V-3 E 150 35.0/5.0
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Åke Kajrup - Jan Öhman 2 V-3 2 150 35.0/5.0
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Kristin Ekholm - Anders Nordberg 1NT N+2 7 150 35.0/5.0
Mats Holm - Richard Korse Zalman Puterman - Maria Tendler 2 V-3 E 150 35.0/5.0
Kristi Meier - Per Nilsson Lars G Svensson - Kerstin Degermark 2NT N= 7 120 29.0/11.0
Klas Bellander - Thomas Ehrstedt Bibi Jönsson - Willy Landgren 1NT N+1 2 120 29.0/11.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 2 V-2 E 100 25.0/15.0
Louise Grandinsson - Monica Lannerud Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 V-2 3 100 25.0/15.0
Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski Håkan Linse - Arne Bojesson 2 Ö-1 K 50 16.0/24.0
Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Göran Nyqvist - Peter Perulf 2 Ö-1 K 50 16.0/24.0
Jan Clementsson - Mats Andersson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 Ö-1 E 50 16.0/24.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Karen Nielsen - Thomas Davy 2 Ö-1 K 50 16.0/24.0
Björn Klefbohm - Susanne Levin Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 2 V-1 E 50 16.0/24.0
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Nina Nilsson - Lars Becklén 1NT Ö-1 6 50 16.0/24.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 1NT Ö-1 K 50 16.0/24.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Johan Erlandsson - Alf Roos 1 Ö+1 E -110 6.0/34.0
Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson Stig Unoson - Ulla Wästberg 2 Ö= E -110 6.0/34.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 1 Ö+1 K -110 6.0/34.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 N-2 7 -200 1.0/39.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 S-2 K -200 1.0/39.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström     - 15.6/-

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.28

Öst giv
Ö-V i zon
D10
Kkn85
1062
E763
Kkn
D10632
EKD43
4
E8754
E
85
D10852
9632
974
kn97
Kkn9

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N53544
S53544
Ö810898
V810898
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Holm - Richard Korse Zalman Puterman - Maria Tendler 4D V-2 E 500 40.0/0.0
Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski Håkan Linse - Arne Bojesson 3NT Ö-3 7 300 38.0/2.0
Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson Stig Unoson - Ulla Wästberg 4 Ö-2 4 200 35.0/5.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 V-2 2 200 35.0/5.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Johan Erlandsson - Alf Roos 3NT V-1 E 100 25.0/15.0
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Kristin Ekholm - Anders Nordberg 3NT Ö-1 6 100 25.0/15.0
Jan Clementsson - Mats Andersson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT Ö-1 3 100 25.0/15.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT V-1 3 100 25.0/15.0
Björn Klefbohm - Susanne Levin Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 3NT Ö-1 4 100 25.0/15.0
Klas Bellander - Thomas Ehrstedt Bibi Jönsson - Willy Landgren 3NT V-1 8 100 25.0/15.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 3NT Ö-1 9 100 25.0/15.0
Louise Grandinsson - Monica Lannerud Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 Ö-1 7 100 25.0/15.0
Mona Andersson - Jan-Erik Olsson Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 2NT Ö= 9 -120 16.0/24.0
Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Göran Nyqvist - Peter Perulf 3NT Ö= 7 -600 11.0/29.0
Kristi Meier - Per Nilsson Lars G Svensson - Kerstin Degermark 3NT Ö= 4 -600 11.0/29.0
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Åke Kajrup - Jan Öhman 3NT Ö= 7 -600 11.0/29.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT V= 6 -600 11.0/29.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 3NT Ö+1 9 -630 5.0/35.0
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Nina Nilsson - Lars Becklén 3NT Ö+1 9 -630 5.0/35.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT Ö+2 9 -660 1.0/39.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Karen Nielsen - Thomas Davy 3NT Ö+2 Kn -660 1.0/39.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström     - 15.6/-

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.28

Syd giv
alla i zon
D654
Ekn93
K7
K82
K832
104
982
kn1093
E1097
KD52
4
E654
kn
876
EDkn10653
D7

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N410748
S49648
Ö93685
V93685
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Ulla Wästberg Kristi Meier - Per Nilsson 3NTD N+1 7 950 40.0/0.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf 3NT N+1 5 630 38.0/2.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Åke Lindström - Britt Lindberg 3NT N= 4 600 35.0/5.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 3NT N= 2 600 35.0/5.0
Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 3 V-2 K 200 32.0/8.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Björn Klefbohm - Susanne Levin 3 S+2 2 150 30.0/10.0
Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 N+1 K 130 26.0/14.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Jan Clementsson - Mats Andersson 3 S+1 2 130 26.0/14.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Louise Grandinsson - Monica Lannerud 3 S+1 2 130 26.0/14.0
Kristin Ekholm - Anders Nordberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 S= 4 110 19.0/21.0
Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 2 S+1 Kn 110 19.0/21.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Greger Jonsson - Marianne Falck 3 S= 3 110 19.0/21.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 3 S= 2 110 19.0/21.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Terezia Lagerman - Bengt Rylander 5 S-1 2 -100 10.0/30.0
Håkan Linse - Arne Bojesson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT N-1 K -100 10.0/30.0
Johan Erlandsson - Alf Roos Åke Kajrup - Jan Öhman 3NT N-1 7 -100 10.0/30.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Klas Bellander - Thomas Ehrstedt 3NT N-1 9 -100 10.0/30.0
Karen Nielsen - Thomas Davy Bibi Jönsson - Willy Landgren 3NT N-1 K -100 10.0/30.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Mats Holm - Richard Korse 3 V= K -140 4.0/36.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Lars G Svensson - Kerstin Degermark 3 N-2 4 -200 1.0/39.0
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Mona Andersson - Jan-Erik Olsson 5 S-2 2 -200 1.0/39.0
Nina Nilsson - Lars Becklén     - -/25.1

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.28

Väst giv
ingen i zon
863
KD9
85
kn9742
102
E10654
kn76
KD6
Ekn975
kn873
E104
8
KD4
2
KD932
E1053

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N87456
S87456
Ö56876
V56876
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 4 V-3 8 150 40.0/0.0
Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 V-2 8 100 36.0/4.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Lars G Svensson - Kerstin Degermark 3 V-2 8 100 36.0/4.0
Johan Erlandsson - Alf Roos Åke Kajrup - Jan Öhman 4 V-2 2 100 36.0/4.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Jan Clementsson - Mats Andersson 2 V-1 5 50 29.0/11.0
Håkan Linse - Arne Bojesson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 V-1 8 50 29.0/11.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 3 V-1 8 50 29.0/11.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Björn Klefbohm - Susanne Levin 2 V-1 8 50 29.0/11.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 1 S-1 E -50 24.0/16.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Åke Lindström - Britt Lindberg 4 S-2 E -100 22.0/18.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2 V= 8 -110 15.0/25.0
Kristin Ekholm - Anders Nordberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 1 V+1 8 -110 15.0/25.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf 2 V= 7 -110 15.0/25.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Louise Grandinsson - Monica Lannerud 2 V= 8 -110 15.0/25.0
Karen Nielsen - Thomas Davy Bibi Jönsson - Willy Landgren 2 V= 8 -110 15.0/25.0
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Mona Andersson - Jan-Erik Olsson 2 V= 8 -110 15.0/25.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Mats Holm - Richard Korse 3 Ö= E -140 7.0/33.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Greger Jonsson - Marianne Falck 2 V+1 5 -140 7.0/33.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Klas Bellander - Thomas Ehrstedt 5D S-3 10 -500 4.0/36.0
Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 5D S-4 E -800 2.0/38.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Kristi Meier - Per Nilsson 2RD V+1 8 -840 0.0/40.0
Nina Nilsson - Lars Becklén     - -/25.1

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.28

Nord giv
Ö-V i zon
EK1097
K873
D76
10
D8543
kn102
82
KD9
6
965
E10953
6542
kn2
ED4
Kkn4
Ekn873

Optimalt kontrakt: 6 N= 980
 NT
N99121011
S99121011
Ö43121
V43121
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Håkan Linse - Arne Bojesson 3NT S+3 9 490 39.0/1.0
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Bibi Jönsson - Willy Landgren 3NT S+3 4 490 39.0/1.0
Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski Johan Erlandsson - Alf Roos 3NT S+2 Kn 460 27.0/13.0
Åke Kajrup - Jan Öhman Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3NT S+2 3 460 27.0/13.0
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT S+2 Kn 460 27.0/13.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Åke Lindström - Britt Lindberg 3NT S+2 4 460 27.0/13.0
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Stig Unoson - Ulla Wästberg 3NT S+2 8 460 27.0/13.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT S+2 4 460 27.0/13.0
Mona Andersson - Jan-Erik Olsson Greger Jonsson - Marianne Falck 3NT S+2 K 460 27.0/13.0
Nina Nilsson - Lars Becklén Mats Holm - Richard Korse 3NT S+2 Kn 460 27.0/13.0
Klas Bellander - Thomas Ehrstedt Björn Klefbohm - Susanne Levin 3NT S+2 4 460 27.0/13.0
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT S+2 9 460 27.0/13.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Jan Clementsson - Mats Andersson 4 N= 6 420 16.0/24.0
Kristin Ekholm - Anders Nordberg Göran Nyqvist - Peter Perulf 3NT S= Kn 400 10.0/30.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT S= 8 400 10.0/30.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson 3NT S= 4 400 10.0/30.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Louise Grandinsson - Monica Lannerud 3NT S= 4 400 10.0/30.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 3NT S= K 400 10.0/30.0
Kristi Meier - Per Nilsson Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 3 N+1 E 170 4.0/36.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Karen Nielsen - Thomas Davy 6NT S-1 K -50 1.0/39.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Adam Wasserstrom - Karin Eresund 6 N-1 E -50 1.0/39.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin     - 20.1/-

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.28

Öst giv
alla i zon
72
E92
EKDkn10
D54
65
8763
87432
E9
EDkn943
kn
65
8763
K108
KD1054
9
Kkn102

Optimalt kontrakt: 5NT S= 660
 NT
N101111711
S101111711
Ö22152
V22152
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Håkan Linse - Arne Bojesson 4 S+2 6 680 38.0/2.0
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 5 S+1 6 680 38.0/2.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Åke Lindström - Britt Lindberg 4 S+2 6 680 38.0/2.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3NT S+2 E 660 33.0/7.0
Nina Nilsson - Lars Becklén Mats Holm - Richard Korse 3NT S+2 6 660 33.0/7.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Jan Clementsson - Mats Andersson 4 S+1 6 650 21.0/19.0
Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski Johan Erlandsson - Alf Roos 4 S+1 6 650 21.0/19.0
Kristi Meier - Per Nilsson Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 4 S+1 6 650 21.0/19.0
Åke Kajrup - Jan Öhman Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 S+1 E 650 21.0/19.0
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Stig Unoson - Ulla Wästberg 4 S+1 6 650 21.0/19.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Karen Nielsen - Thomas Davy 4 S+1 6 650 21.0/19.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 S+1 6 650 21.0/19.0
Mona Andersson - Jan-Erik Olsson Greger Jonsson - Marianne Falck 4 S+1 6 650 21.0/19.0
Klas Bellander - Thomas Ehrstedt Björn Klefbohm - Susanne Levin 4 S+1 6 650 21.0/19.0
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 S+1 5 650 21.0/19.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson 4 S= E 620 9.0/31.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Louise Grandinsson - Monica Lannerud 4 S= 5 620 9.0/31.0
Kristin Ekholm - Anders Nordberg Göran Nyqvist - Peter Perulf 3NT S= 6 600 6.0/34.0
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Bibi Jönsson - Willy Landgren 3 Ö-2 9 200 4.0/36.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 Ö-1 9 100 1.0/39.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 2 Ö-1 9 100 1.0/39.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin     - 20.1/-

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.28

Syd giv
ingen i zon
542
Kkn7
54
EK842
76
10964
863
D973
KD103
8532
EKD7
5
Ekn98
ED
kn1092
kn106

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N107799
S107799
Ö36644
V35644
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Nyqvist - Peter Perulf Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson 3NT S+1 4 430 39.0/1.0
Nina Nilsson - Lars Becklén Louise Grandinsson - Monica Lannerud 3NT S+1 4 430 39.0/1.0
Åke Kajrup - Jan Öhman Jan Clementsson - Mats Andersson 3NT N= E 400 34.0/6.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf 3NT S= 3 400 34.0/6.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Zalman Puterman - Maria Tendler 3NT N= E 400 34.0/6.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2NT N+2 E 180 30.0/10.0
Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2NT S+1 6 150 23.0/17.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Mats Holm - Richard Korse 2NT S+1 6 150 23.0/17.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Klas Bellander - Thomas Ehrstedt 2NT S+1 7 150 23.0/17.0
Mona Andersson - Jan-Erik Olsson Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 2NT S+1 4 150 23.0/17.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 Ö-3 Kn 150 23.0/17.0
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Greger Jonsson - Marianne Falck 2NT S+1 4 150 23.0/17.0
Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 2NT N= K 120 15.0/25.0
Kristin Ekholm - Anders Nordberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 2NT S= 10 120 15.0/25.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Johan Erlandsson - Alf Roos 3 N= K 110 11.0/29.0
Håkan Linse - Arne Bojesson Åke Lindström - Britt Lindberg 2 S= 10 110 11.0/29.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 3 V-2 E 100 8.0/32.0
Karen Nielsen - Thomas Davy Björn Klefbohm - Susanne Levin 3 V-1 E 50 6.0/34.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 N-1 E -50 3.0/37.0
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 N-1 E -50 3.0/37.0
Kristi Meier - Per Nilsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 S-2 4 -100 0.0/40.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren     - 18.1/-

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.28

Väst giv
N-S i zon
K
KD95
ED10863
105
532
E104
kn94
ED63
Dkn104
kn87
K52
kn74
E9876
632
7
K982

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N78987
S78987
Ö55455
V55456
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Andrée - Agneta Dunemark Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf 3NT N= D 600 39.0/1.0
Nina Nilsson - Lars Becklén Louise Grandinsson - Monica Lannerud 3NT S= 3 600 39.0/1.0
Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2D Ö-3 7 500 36.0/4.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson 3 V-5 E 250 34.0/6.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Johan Erlandsson - Alf Roos 3 Ö-4 7 200 32.0/8.0
Åke Kajrup - Jan Öhman Jan Clementsson - Mats Andersson 2 N+2 D 170 30.0/10.0
Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 2NT S= 2 120 28.0/12.0
Håkan Linse - Arne Bojesson Åke Lindström - Britt Lindberg 2 S= 4 110 22.0/18.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 2 N= 7 110 22.0/18.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Mats Holm - Richard Korse 2 N= 7 110 22.0/18.0
Mona Andersson - Jan-Erik Olsson Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 2 N= D 110 22.0/18.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Zalman Puterman - Maria Tendler 2 N+1 4 110 22.0/18.0
Kristin Ekholm - Anders Nordberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 N= D 90 15.0/25.0
Kristi Meier - Per Nilsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 N= D 90 15.0/25.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 N-1 D -100 6.0/34.0
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 N-1 4 -100 6.0/34.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 N-1 D -100 6.0/34.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Klas Bellander - Thomas Ehrstedt 2 N-1 D -100 6.0/34.0
Karen Nielsen - Thomas Davy Björn Klefbohm - Susanne Levin 2NT S-1 3 -100 6.0/34.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT S-1 3 -100 6.0/34.0
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Greger Jonsson - Marianne Falck 3 N-1 D -100 6.0/34.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren     - 18.1/-

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.28

Nord giv
alla i zon
Dkn10
K97
kn105
D865
EK5
D8
ED43
10432
843
Ekn1063
K86
E7
9762
542
972
Kkn9

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -1440
 NT
N31131
S31131
Ö1012121012
V1012121012
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Zalman Puterman - Maria Tendler Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 2 V+2 D -130 40.0/0.1
Anders Olsson - Sten Ahlgren Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson 2 V+3 D -150 37.9/2.1
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3NT Ö= 9 -600 35.8/4.3
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Åke Kajrup - Jan Öhman 3NT V+1 D -630 33.6/6.4
Klas Bellander - Thomas Ehrstedt Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 Ö+1 2 -650 31.6/8.5
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3NT Ö+2 7 -660 27.4/12.7
Björn Klefbohm - Susanne Levin Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf 3NT V+2 D -660 27.4/12.7
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 3NT Ö+2 9 -660 27.4/12.7
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Louise Grandinsson - Monica Lannerud 4 Ö+2 6 -680 23.2/16.9
Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski Jan Clementsson - Mats Andersson 4NT Ö+2 6 -690 13.7/26.3
Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Johan Erlandsson - Alf Roos 3NT V+3 D -690 13.7/26.3
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Stig Unoson - Ulla Wästberg 3NT V+3 5 -690 13.7/26.3
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT Ö+3 9 -690 13.7/26.3
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Karen Nielsen - Thomas Davy 3NT Ö+3 7 -690 13.7/26.3
Mona Andersson - Jan-Erik Olsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT V+3 5 -690 13.7/26.3
Bibi Jönsson - Willy Landgren Mats Holm - Richard Korse 3NT V+3 10 -690 13.7/26.3
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Nina Nilsson - Lars Becklén 3NT Ö+3 9 -690 13.7/26.3
Greger Jonsson - Marianne Falck Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 4 Ö+3 9 -710 4.3/35.8
Kristi Meier - Per Nilsson Göran Nyqvist - Peter Perulf 3NT V+4 7 -720 1.1/38.9
Åke Lindström - Britt Lindberg Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 3NT V+4 D -720 1.1/38.9
Karin Andrée - Agneta Dunemark     - 21.9/-
Kristin Ekholm - Anders Nordberg Håkan Linse - Arne Bojesson     A= 20.0/20.0

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.28

Öst giv
ingen i zon
D2
D1053
E98765
4
K53
E76
Dkn
kn10852
E976
K9
K104
D763
kn1084
kn842
32
EK9

Optimalt kontrakt: 3D S-1 -100
 NT
N47865
S47865
Ö95578
V95578
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Zalman Puterman - Maria Tendler Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 4 Ö-3 K 150 40.0/0.1
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 5 Ö-2 Kn 100 36.8/3.2
Klas Bellander - Thomas Ehrstedt Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 Ö-2 3 100 36.8/3.2
Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski Jan Clementsson - Mats Andersson 3D N-1 6 -100 32.6/7.4
Kristi Meier - Per Nilsson Göran Nyqvist - Peter Perulf 3 N-2 3 -100 32.6/7.4
Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Johan Erlandsson - Alf Roos 4 Ö= 3 -130 25.3/14.8
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 V= 3 -130 25.3/14.8
Åke Lindström - Britt Lindberg Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 3 Ö+1 3 -130 25.3/14.8
Björn Klefbohm - Susanne Levin Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf 4 Ö= 3 -130 25.3/14.8
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 V+2 E -130 25.3/14.8
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Karen Nielsen - Thomas Davy 1NT V+2 5 -150 16.9/23.2
Mona Andersson - Jan-Erik Olsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 1NT V+2 7 -150 16.9/23.2
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Nina Nilsson - Lars Becklén 1NT V+2 7 -150 16.9/23.2
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Stig Unoson - Ulla Wästberg 3NT Ö= Kn -400 8.5/31.6
Anders Olsson - Sten Ahlgren Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson 3NT V= 6 -400 8.5/31.6
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT Ö= 2 -400 8.5/31.6
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Åke Kajrup - Jan Öhman 3NT V= 7 -400 8.5/31.6
Bibi Jönsson - Willy Landgren Mats Holm - Richard Korse 3NT Ö= K -400 8.5/31.6
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Louise Grandinsson - Monica Lannerud 3NT Ö+1 3 -430 1.1/38.9
Greger Jonsson - Marianne Falck Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 3NT Ö+1 Kn -430 1.1/38.9
Karin Andrée - Agneta Dunemark     - 21.9/-
Kristin Ekholm - Anders Nordberg Håkan Linse - Arne Bojesson     A= 20.0/20.0

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.28

Syd giv
N-S i zon
84
kn
kn9543
ED954
Ekn763
D73
D87
kn8
D9
108642
E106
1032
K1052
EK95
K2
K76

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N98768
S99778
Ö33654
V33654
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Kajrup - Jan Öhman Lars G Svensson - Kerstin Degermark 3NT N= 4 600 38.8/1.2
Zalman Puterman - Maria Tendler Greger Jonsson - Marianne Falck 3NT S= 3 600 38.8/1.2
Stig Unoson - Ulla Wästberg Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2NT S+2 3 180 34.4/5.6
Nina Nilsson - Lars Becklén Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 1NT S+3 3 180 34.4/5.6
Kristi Meier - Per Nilsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 1NT S+2 3 150 25.5/14.5
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 1NT S+2 6 150 25.5/14.5
Åke Lindström - Britt Lindberg Johan Erlandsson - Alf Roos 1NT S+2 3 150 25.5/14.5
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski 1NT S+2 3 150 25.5/14.5
Jan Clementsson - Mats Andersson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 S+2 E 150 25.5/14.5
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf 1NT S+2 6 150 25.5/14.5
Rolf Bergström - Christer Löfgren Göran Nyqvist - Peter Perulf 1NT S+1 6 120 17.8/22.2
Mona Andersson - Jan-Erik Olsson Klas Bellander - Thomas Ehrstedt 3 N= D 110 15.6/24.4
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Karen Nielsen - Thomas Davy 1NT Ö-1 5 50 13.4/26.6
Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3NT S-1 6 -100 10.1/29.9
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 N-1 E -100 10.1/29.9
Louise Grandinsson - Monica Lannerud Bibi Jönsson - Willy Landgren 4 N-2 8 -200 6.7/33.3
Karin Andrée - Agneta Dunemark Mats Holm - Richard Korse 3NT N-3 6 -300 2.3/37.7
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 5 N-3 6 -300 2.3/37.7
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 3NT S-3 6 -300 2.3/37.7
Björn Klefbohm - Susanne Levin     - 20.7/-
Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson Håkan Linse - Arne Bojesson     A+ 24.0/16.0
Kristin Ekholm - Anders Nordberg Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson     A- 16.0/24.0

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.28

Väst giv
Ö-V i zon
ED
E10952
10742
94
K43
K8
EK5
108753
kn9862
kn73
kn6
Kkn2
1075
D64
D983
ED6

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N510968
S510968
Ö73475
V73475
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Andrée - Agneta Dunemark Mats Holm - Richard Korse 3 Ö-2 6 200 38.8/1.2
Louise Grandinsson - Monica Lannerud Bibi Jönsson - Willy Landgren 3 Ö-2 4 200 38.8/1.2
Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3 N= K 140 32.2/7.8
Stig Unoson - Ulla Wästberg Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 N= 2 140 32.2/7.8
Jan Clementsson - Mats Andersson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 N= K 140 32.2/7.8
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 N= 8 140 32.2/7.8
Kristi Meier - Per Nilsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 Ö-1 D 100 22.2/17.8
Åke Lindström - Britt Lindberg Johan Erlandsson - Alf Roos 2 Ö-1 D 100 22.2/17.8
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski 1NT V-1 5 100 22.2/17.8
Nina Nilsson - Lars Becklén Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 3 Ö-1 4 100 22.2/17.8
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 2 Ö-1 6 100 22.2/17.8
Åke Kajrup - Jan Öhman Lars G Svensson - Kerstin Degermark 3 N-1 2 -50 14.5/25.5
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf 3 N-1 6 -50 14.5/25.5
Zalman Puterman - Maria Tendler Greger Jonsson - Marianne Falck 1 Ö= 3 -80 11.2/28.8
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 1NT V= 2 -90 5.6/34.4
Rolf Bergström - Christer Löfgren Göran Nyqvist - Peter Perulf 2 V= 2 -90 5.6/34.4
Mona Andersson - Jan-Erik Olsson Klas Bellander - Thomas Ehrstedt 1NT V= 5 -90 5.6/34.4
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Karen Nielsen - Thomas Davy 1NT V= 5 -90 5.6/34.4
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 Ö= 8 -110 0.1/39.9
Björn Klefbohm - Susanne Levin     - 20.7/-
Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson Håkan Linse - Arne Bojesson     A+ 24.0/16.0
Kristin Ekholm - Anders Nordberg Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson     A- 16.0/24.0

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.28

Nord giv
ingen i zon
E7
D10654
Dkn9
K83
D953
kn8
K1075
E107
862
E7
E43
96542
Kkn104
K932
862
Dkn

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N67978
S67978
Ö76455
V76455
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Holm - Richard Korse Björn Klefbohm - Susanne Levin 2 N+2 8 170 40.0/0.0
Kristin Ekholm - Anders Nordberg Johan Erlandsson - Alf Roos 3 N= 2 140 29.0/11.0
Åke Kajrup - Jan Öhman Stig Unoson - Ulla Wästberg 3 N= 2 140 29.0/11.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 N= E 140 29.0/11.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 N= 2 140 29.0/11.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Åke Lindström - Britt Lindberg 3 N= E 140 29.0/11.0
Nina Nilsson - Lars Becklén Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 3 N= E 140 29.0/11.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 S= E 140 29.0/11.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Klas Bellander - Thomas Ehrstedt 3 N= 2 140 29.0/11.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 N+1 E 140 29.0/11.0
Louise Grandinsson - Monica Lannerud Karin Andrée - Agneta Dunemark 2 N+1 6 140 29.0/11.0
Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 2 N= 2 110 17.0/23.0
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski 2 N= 2 110 17.0/23.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Rolf Bergström - Christer Löfgren Pass   14.0/26.0
Kristi Meier - Per Nilsson Håkan Linse - Arne Bojesson 4 N-1 2 -50 6.0/34.0
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 N-1 E -50 6.0/34.0
Jan Clementsson - Mats Andersson Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 4 N-1 2 -50 6.0/34.0
Mona Andersson - Jan-Erik Olsson Karen Nielsen - Thomas Davy 4 N-1 4 -50 6.0/34.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 4 N-1 E -50 6.0/34.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf 4 N-1 6 -50 6.0/34.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 4 N-1 E -50 6.0/34.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard     - 17.2/-

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.28

Öst giv
N-S i zon
K
10532
ED1073
Kkn9
D42
EK86
8
107532
Ekn98765
Dkn
Kkn4
6
103
974
9652
ED84

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N67512
S67512
Ö767118
V767118
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kristin Ekholm - Anders Nordberg Johan Erlandsson - Alf Roos 3 Ö+2 5 -200 37.0/3.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 Ö+3 2 -200 37.0/3.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 Ö+3 9 -200 37.0/3.0
Mats Holm - Richard Korse Björn Klefbohm - Susanne Levin 3 Ö+2 2 -200 37.0/3.0
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski 2 Ö+4 9 -230 32.0/8.0
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 Ö= E -420 30.0/10.0
Åke Kajrup - Jan Öhman Stig Unoson - Ulla Wästberg 4 Ö+1 10 -450 18.0/22.0
Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 4 Ö+1 4 -450 18.0/22.0
Jan Clementsson - Mats Andersson Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 4 Ö+1 4 -450 18.0/22.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Åke Lindström - Britt Lindberg 4 Ö+1 E -450 18.0/22.0
Mona Andersson - Jan-Erik Olsson Karen Nielsen - Thomas Davy 4 Ö+1 4 -450 18.0/22.0
Nina Nilsson - Lars Becklén Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 4 Ö+1 5 -450 18.0/22.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 Ö+1 9 -450 18.0/22.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf 4 Ö+1 E -450 18.0/22.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 Ö+1 8 -450 18.0/22.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 4 Ö+1 E -450 18.0/22.0
Louise Grandinsson - Monica Lannerud Karin Andrée - Agneta Dunemark 4 Ö+1 7 -450 18.0/22.0
Kristi Meier - Per Nilsson Håkan Linse - Arne Bojesson 4 Ö+2 2 -480 3.0/37.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 Ö+2 10 -480 3.0/37.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 4 Ö+2 9 -480 3.0/37.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Klas Bellander - Thomas Ehrstedt 4 V+2 9 -480 3.0/37.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard     - 17.2/-

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.28

Syd giv
Ö-V i zon
E75
KD84
kn8
10642
KD102
65
762
E987
kn943
kn1092
D1043
D
86
E73
EK95
Kkn53

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N1091079
S1091079
Ö34363
V34363
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Zalman Puterman - Maria Tendler Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT N+1 Kn 430 39.0/1.0
Björn Klefbohm - Susanne Levin Louise Grandinsson - Monica Lannerud 3NT S+1 7 430 39.0/1.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Håkan Linse - Arne Bojesson 3NT S= K 400 35.0/5.0
Klas Bellander - Thomas Ehrstedt Karen Nielsen - Thomas Davy 3NT S= 2 400 35.0/5.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Kristin Ekholm - Anders Nordberg 2NT S+1 2 150 32.0/8.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 N= 3 110 29.0/11.0
Åke Kajrup - Jan Öhman Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 2 S+1 K 110 29.0/11.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Göran Nyqvist - Peter Perulf Pass   26.0/14.0
Kristi Meier - Per Nilsson Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 3NT S-1 K -50 18.0/22.0
Johan Erlandsson - Alf Roos Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson 3NT S-1 K -50 18.0/22.0
Nina Nilsson - Lars Becklén Greger Jonsson - Marianne Falck 3NT S-1 K -50 18.0/22.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 4 N-1 D -50 18.0/22.0
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 3NT S-1 K -50 18.0/22.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Karin Andrée - Agneta Dunemark 3NT S-1 7 -50 18.0/22.0
Mats Holm - Richard Korse Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 3NT S-1 7 -50 18.0/22.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Lars G Svensson - Kerstin Degermark 3NT S-2 Kn -100 5.0/35.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Jan Clementsson - Mats Andersson 3NT S-2 8 -100 5.0/35.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski 2NT S-2 K -100 5.0/35.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 3NT S-2 K -100 5.0/35.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 3NT S-2 2 -100 5.0/35.0
Mona Andersson - Jan-Erik Olsson Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf 3NT N-2 3 -100 5.0/35.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson     - -/12.9

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.28

Väst giv
alla i zon
KD743
kn102
6
E1095
6
E65
EDkn832
872
kn1095
KD98
95
D63
E82
743
K1074
Kkn4

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N84686
S85686
Ö58756
V58756
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT Ö-2 E 200 37.0/3.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Lars G Svensson - Kerstin Degermark 3 V-2 K 200 37.0/3.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Håkan Linse - Arne Bojesson 3 V-2 K 200 37.0/3.0
Klas Bellander - Thomas Ehrstedt Karen Nielsen - Thomas Davy 4 V-2 K 200 37.0/3.0
Johan Erlandsson - Alf Roos Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson 2 N+1 9 140 31.0/9.0
Mats Holm - Richard Korse Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 3 N= 9 140 31.0/9.0
Åke Kajrup - Jan Öhman Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 2 N= K 110 27.0/13.0
Nina Nilsson - Lars Becklén Greger Jonsson - Marianne Falck 1 N+1 K 110 27.0/13.0
Björn Klefbohm - Susanne Levin Louise Grandinsson - Monica Lannerud 3 V-1 K 100 24.0/16.0
Mona Andersson - Jan-Erik Olsson Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf 1 N= K 80 22.0/18.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski Pass   20.0/20.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Kristin Ekholm - Anders Nordberg 2 V= K -90 18.0/22.0
Kristi Meier - Per Nilsson Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 2 N-1 9 -100 12.0/28.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 2 N-1 9 -100 12.0/28.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 4 N-1 9 -100 12.0/28.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 2NT S-1 5 -100 12.0/28.0
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 3 N-1 9 -100 12.0/28.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 V+1 K -110 5.0/35.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Karin Andrée - Agneta Dunemark 2 V+1 6 -110 5.0/35.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Göran Nyqvist - Peter Perulf 3 N-3 9 -300 2.0/38.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Jan Clementsson - Mats Andersson 4D N-2 Kn -500 0.0/40.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson     - -/12.9

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.28

Nord giv
N-S i zon
KD86
E108
kn8654
9
kn542
63
K9
Ekn532
1073
Dkn72
D3
K874
E9
K954
E1072
D106

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N610987
S610987
Ö62456
V62456
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 4 V-4 5 200 39.0/1.0
Nina Nilsson - Lars Becklén Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 4 V-4 6 200 39.0/1.0
Åke Kajrup - Jan Öhman Rolf Bergström - Christer Löfgren 1NT S+3 2 180 36.0/4.0
Johan Erlandsson - Alf Roos Kristi Meier - Per Nilsson 2 S+1 2 140 34.0/6.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Göran Nyqvist - Peter Perulf 3 S+1 E 130 26.0/14.0
Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 3 S+1 E 130 26.0/14.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Stig Unoson - Ulla Wästberg 3 S+1 6 130 26.0/14.0
Håkan Linse - Arne Bojesson Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 2 N+2 3 130 26.0/14.0
Jan Clementsson - Mats Andersson Kristin Ekholm - Anders Nordberg 3 S+1 6 130 26.0/14.0
Björn Klefbohm - Susanne Levin Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 S+2 3 130 26.0/14.0
Louise Grandinsson - Monica Lannerud Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 2 S+2 6 130 26.0/14.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 V-2 E 100 18.0/22.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 1NT S= 3 90 14.0/26.0
Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 1NT S= 3 90 14.0/26.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 1NT S= 3 90 14.0/26.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 1NT S-1 3 -100 9.0/31.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Karin Andrée - Agneta Dunemark 3 S-1 3 -100 9.0/31.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Greger Jonsson - Marianne Falck 3NT S-2 3 -200 5.0/35.0
Karen Nielsen - Thomas Davy Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf 3NT S-2 3 -200 5.0/35.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Klas Bellander - Thomas Ehrstedt 3NT N-3 7 -300 1.0/39.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Mats Holm - Richard Korse 3NT S-3 3 -300 1.0/39.0
Mona Andersson - Jan-Erik Olsson     - -/19.3

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.28

Öst giv
Ö-V i zon
632
EDkn93
K1093
4
Kkn1054
1074
D2
kn85
ED97
2
E65
E10976
8
K865
kn874
KD32

Optimalt kontrakt: 4D Ö-1 200
 NT
N591046
S591046
Ö83397
V83397
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Zalman Puterman - Maria Tendler Klas Bellander - Thomas Ehrstedt 4D N= E 590 40.0/0.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Stig Unoson - Ulla Wästberg 4 N+1 2 450 38.0/2.0
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald 4 N= E 420 34.0/6.0
Nina Nilsson - Lars Becklén Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 4 N= E 420 34.0/6.0
Louise Grandinsson - Monica Lannerud Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 4 N= 2 420 34.0/6.0
Karen Nielsen - Thomas Davy Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf 4 V-2 4 200 30.0/10.0
Jan Clementsson - Mats Andersson Kristin Ekholm - Anders Nordberg 3 S+1 2 170 28.0/12.0
Åke Kajrup - Jan Öhman Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 N= E 140 26.0/14.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Greger Jonsson - Marianne Falck 5 N-1 E -50 24.0/16.0
Björn Klefbohm - Susanne Levin Adam Wasserstrom - Karin Eresund 5D N-1 E -100 22.0/18.0
Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 3 V= 4 -140 17.0/23.0
Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3 Ö= 4 -140 17.0/23.0
Johan Erlandsson - Alf Roos Kristi Meier - Per Nilsson 3 V= 4 -140 17.0/23.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 3 V= 4 -140 17.0/23.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 V+1 E -170 11.0/29.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 V+1 4 -170 11.0/29.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Karin Andrée - Agneta Dunemark 2 Ö+3 K -200 8.0/32.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 V= 4 -620 4.0/36.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 V= E -620 4.0/36.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Mats Holm - Richard Korse 4 V= E -620 4.0/36.0
Håkan Linse - Arne Bojesson Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson 4 V+1 E -650 0.0/40.0
Mona Andersson - Jan-Erik Olsson     - -/19.3

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.28

Syd giv
alla i zon
75
KD862
4
kn9762
E9863
kn54
D9
ED3
K42
E73
K1087
K104
Dkn10
109
Ekn6532
85

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N65633
S65633
Ö786910
V786910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Lindström - Britt Lindberg Lars G Svensson - Kerstin Degermark 4 V-2 4 200 39.0/1.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Kristin Ekholm - Anders Nordberg 3 Ö-2 10 200 39.0/1.0
Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 V-1 4 100 27.0/13.0
Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Stig Unoson - Ulla Wästberg 4 V-1 4 100 27.0/13.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Håkan Linse - Arne Bojesson 4 V-1 4 100 27.0/13.0
Åke Kajrup - Jan Öhman Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 V-1 4 100 27.0/13.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 Ö-1 4 100 27.0/13.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 4 V-1 4 100 27.0/13.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Karen Nielsen - Thomas Davy 4 V-1 4 100 27.0/13.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Greger Jonsson - Marianne Falck 3NT Ö-1 6 100 27.0/13.0
Björn Klefbohm - Susanne Levin Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 4 V-1 4 100 27.0/13.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 4 V-1 4 100 27.0/13.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 3 V= 4 -140 15.0/25.0
Nina Nilsson - Lars Becklén Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 V= 4 -140 15.0/25.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 3NT V= 6 -600 10.0/30.0
Klas Bellander - Thomas Ehrstedt Sven Grahn - Wiveca Lindström 3NT Ö= 3 -600 10.0/30.0
Mats Holm - Richard Korse Mona Andersson - Jan-Erik Olsson 3NT V= 2 -600 10.0/30.0
Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson Jan Clementsson - Mats Andersson 3NT V+1 K -630 4.0/36.0
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Johan Erlandsson - Alf Roos 3NT V+1 2 -630 4.0/36.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Kristi Meier - Per Nilsson 3NT Ö+1 3 -630 4.0/36.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Louise Grandinsson - Monica Lannerud 3NT Ö+2 6 -660 0.0/40.0
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf     - 18.2/-

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.28

Väst giv
ingen i zon
94
EK83
D64
EK65
K86
kn105
10
Dkn10432
ED10753
D764
987
kn2
92
EKkn532
987

Optimalt kontrakt: 4D N-1 -100
 NT
N79547
S78537
Ö63593
V63593
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Olsson - Sten Ahlgren Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3NT N+2 E 460 40.0/0.0
Hanna Lewandowski - Andrzej Cybulski Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT N+1 4 430 35.0/5.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Lars G Svensson - Kerstin Degermark 3NT N+1 D 430 35.0/5.0
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Johan Erlandsson - Alf Roos 3NT N+1 9 430 35.0/5.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 3NT N+1 9 430 35.0/5.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 4D Ö-2 2 300 30.0/10.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 4 S+1 K 150 25.0/15.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 4 S+1 K 150 25.0/15.0
Björn Klefbohm - Susanne Levin Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 3 S+2 K 150 25.0/15.0
Klas Bellander - Thomas Ehrstedt Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 S+1 K 150 25.0/15.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Louise Grandinsson - Monica Lannerud 4 S-1 6 -50 19.0/21.0
Mats Holm - Richard Korse Mona Andersson - Jan-Erik Olsson 5 N-1 E -50 19.0/21.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Håkan Linse - Arne Bojesson 3NT N-2 7 -100 14.0/26.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Kristin Ekholm - Anders Nordberg 3NT N-2 2 -100 14.0/26.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Greger Jonsson - Marianne Falck 3NT N-2 7 -100 14.0/26.0
Annette Wald Gärdenfors - Teddy Wald Stig Unoson - Ulla Wästberg 3 Ö= E -140 7.0/33.0
Åke Kajrup - Jan Öhman Göran Nyqvist - Peter Perulf 3 Ö= E -140 7.0/33.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Kristi Meier - Per Nilsson 2 Ö+1 E -140 7.0/33.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Karen Nielsen - Thomas Davy 3 Ö= K -140 7.0/33.0
Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson Jan Clementsson - Mats Andersson 2 Ö+2 E -170 2.0/38.0
Nina Nilsson - Lars Becklén Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3D Ö+1 E -630 0.0/40.0
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf     - 18.2/-