Kommande tävlingar
27/06 Ölandsveckan 2019 - A-final
27/06 Ölandsveckan 2019 - A-final -
27/06 Ölandsveckan 2019 - A-final -
Rapporterade tävlingar
04/05 IAF-guld, BK S:t Erik
22/04 Rimbo BK - Guldtävling
19/04 Trosa BS - Guldtävling
BK Bridgehuset » Onsdag Partävling m hcp Max 54 par TL Rolf 2017-08-23 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

Onsdag Partävling m hcp Max 54 par TL Rolf 2017-08-23

Partävling, 23 bord, 45 par. Antal brickor: 24. Medel: 502.8.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Thomas Davy - Karen Nielsen

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 39, Agneta Johansson - Lars Svensson
13 N-1 50 23.0 55% 23 55.0%921086254D7542 D65KKn75EKn10E106
24 N-3 300 35.0 83% 58 69.0%K723K643K10654 ED43E1097D10722
Rond 2, som NS mot par 34, Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan
34 N= 420 38.0 90% 96 76.0%KnED10543EK42K7 D1083Kn109E98642
45 Ö-1 100 23.0 55% 119 70.8%865DKn652410532 KD9K1098465EK6
Rond 3, som NS mot par 40, Sven Grahn - Wiveca Lindström
52 S+1 140 40.0 95% 159 75.6%862E875454DKn7 EK1075D732K953
64 Ö-1 100 42.0 100% 201 79.7%DKD62108762D52 Kn109E875DKnKn843
Rond 4, som NS mot par 35, Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö
72 V+1 -110 30.0 71% 231 78.4%K87KD4D9410432 EKn549752108795
82 V+1 -140 16.0 38% 247 73.4%K1087EDKn98E872 DKn6876652K1093
Rond 5, som ÖV mot par 41, Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson
93NT Ö+3 690 29.0 69% 276 72.9%82EK264ED10653 E9758EKD953K4
106 N= -1430 0.0 0% 276 65.6%E106296K9841064 Kn754103Kn1075D73
Rond 6, som ÖV mot par 36, Anitha Lindgren - Marian Krook
11Pass 20.0 48% 296 64.0%92E43E5432842 D1085K9697KD93
124 N-1 100 30.0 71% 326 64.6%6410952K1076452 EDKn10532E69Kn76
Rond 7, som NS mot par 42, Eva Landin - Marianne Andersson
133 N= 110 38.0 90% 364 66.5%EDKn632E94E742 1064Kn10732K8653
143 V+1 -130 24.0 57% 388 65.9%K10943E65KnD875 7Kn108D75KKn10642
Rond 8, som ÖV mot par 31, Mari Segerberg - Kerstin Boberg
152 S= -90 32.0 76% 420 66.5%D9743KKn964963 ED1054KKn5753Kn7
163 V= 140 29.0 69% 449 66.7%9863KKn74K8293 EK1074296D7DKn7
Rond 9, som ÖV mot par 37, Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson
172 N= -110 10.0 24% 459 64.2%D3E92D5D106432 Kn921084E864KKn5
183NT S-2 200 41.0 98% 500 66.1%DKn9765Kn698547 E2D10832KKn71083
Rond 10, som ÖV mot par 32, Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman
194 V+1 150 14.0 33% 514 64.3%K84K1086EK9363 ED62DKn5D10854K
204 V= 620 41.0 98% 555 66.0%E6KKn954K4EK72 10984326EKn10553
Rond 11, som ÖV mot par 38, Bibi Jönsson - Willy Landgren
211NT S+1 -120 5.0 12% 560 63.4%873K107528D753 D1095D3EK943Kn9
223 S= -110 22.0 52% 582 62.9%E65D3105EKn10983 K10749842K43K2
Rond 12, som ÖV mot par 33, Jane Brändemar - Nina Nilsson
232 Ö= 110 33.0 79% 615 63.6%865109762E9574 EKn72EKn8Kn8KD52
244 Ö-1 -50 2.0 5% 617 61.2%K3295K8743EKD Kn1010874EDKn10986

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.23

? ?
Nord giv
ingen i zon
?
EK108
D3
8763
K98
?
D65
Kkn75
Ekn10
E106
?
92
10862
54
D7542
?
kn743
E94
KD92
kn3

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N69698
S69698
Ö74745
V74745
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman 4 N= 5 420 42.0/0.0
Lars Becklén - Judit Derzsi-Jalgard Ingrid Modén-Öberg - Gunnel Sandblom 2 S+2 5 170 38.0/4.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3 S+1 E 170 38.0/4.0
Monika Stenmo - Gunilla Pfannenstill Jane Brändemar - Nina Nilsson 3 S+1 7 170 38.0/4.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Rutger Persson - Claes Nilsson 3 N= 2 140 30.0/12.0
Ulla Borgström - Monica Wester Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl 2 S+1 10 140 30.0/12.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Lars G Svensson - Kerstin Degermark 3 N= 5 140 30.0/12.0
Bonnie Clementsson - Annette Wald Gärdenfors Peter Moricz - Mats Andersson 3 S= E 140 30.0/12.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Björn Karlsson - Ann Bomark 3 N= 2 140 30.0/12.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Björn Klefbohm - Magnus Friberg 1NT V-1 8 50 24.0/18.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 N-1 8 -50 19.0/23.0
Daniel Matus - Anders Ingels Mona Andersson - Ulf Schjånberg 3 N-1 3 -50 19.0/23.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 N-1 2 -50 19.0/23.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Thomas Davy - Karen Nielsen 3 N-1 5 -50 19.0/23.0
Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 N-2 4 -100 9.0/33.0
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 N-2 4 -100 9.0/33.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 4 N-2 5 -100 9.0/33.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Greger Jonsson - Marianne Falck 3 N-2 5 -100 9.0/33.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Anders Freij - Karin Brundell-Freij 4 N-2 5 -100 9.0/33.0
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3 N-2 5 -100 9.0/33.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Håkan Linse - Jan Rönnow 1NT V+1 8 -120 2.0/40.0
Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson Bibi Jönsson - Willy Landgren 4D N-4 4 -800 0.0/42.0
Eva Landin - Marianne Andersson     - 18.6/-

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.23

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
6
KDkn652

Ekn9873
#
ED43
E1097
D1072
2
#
K72
3
K643
K10654
#
kn10985
84
Ekn985
D

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N63855
S63855
Ö69488
V710588
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven Grahn - Wiveca Lindström Björn Karlsson - Ann Bomark 2D N+1 3 380 42.0/0.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Rutger Persson - Claes Nilsson 2 N+1 K 140 39.0/3.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 N= 3 140 39.0/3.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Lars G Svensson - Kerstin Degermark 3 V-2 K 100 33.0/9.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 V-2 E 100 33.0/9.0
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 V-2 K 100 33.0/9.0
Monika Stenmo - Gunilla Pfannenstill Jane Brändemar - Nina Nilsson 2NT V-2 K 100 33.0/9.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Håkan Linse - Jan Rönnow 2 N= 3 90 28.0/14.0
Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson Bibi Jönsson - Willy Landgren 2NT V-1 K 50 26.0/16.0
Daniel Matus - Anders Ingels Mona Andersson - Ulf Schjånberg 3 N-1 3 -100 21.0/21.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 N-1 K -100 21.0/21.0
Lars Becklén - Judit Derzsi-Jalgard Ingrid Modén-Öberg - Gunnel Sandblom 4 N-1 K -100 21.0/21.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman 4 N-1 K -100 21.0/21.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Greger Jonsson - Marianne Falck 4 V= E -130 16.0/26.0
Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 N-2 K -200 12.0/30.0
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 N-2 2 -200 12.0/30.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3 N-2 4 -200 12.0/30.0
Ulla Borgström - Monica Wester Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl 2 S-3 2 -300 7.0/35.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Thomas Davy - Karen Nielsen 4 N-3 K -300 7.0/35.0
Bonnie Clementsson - Annette Wald Gärdenfors Peter Moricz - Mats Andersson 4D S-2 2 -500 3.0/39.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 4D N-2 3 -500 3.0/39.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Anders Freij - Karin Brundell-Freij 3D N-3 2 -800 0.0/42.0
Eva Landin - Marianne Andersson     - 18.6/-

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.23

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
kn
ED10543
EK42
K7
#
K542
972
D763
D5
#
E976
K86
kn85
kn103
#
D1083
kn
109
E98642

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N109999
S109999
Ö34344
V34344
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bibi Jönsson - Willy Landgren Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 N+1 E 450 42.0/0.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3NT S+1 3 430 40.0/2.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 4 N= 3 420 38.0/4.0
Mona Andersson - Ulf Schjånberg Anita Olofsson - Ulf Öjing 3NT S= 3 400 34.0/8.0
Lars Becklén - Judit Derzsi-Jalgard Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT S= 2 400 34.0/8.0
Monika Stenmo - Gunilla Pfannenstill Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT S= 3 400 34.0/8.0
Eva Landin - Marianne Andersson Greger Jonsson - Marianne Falck 3 N+2 Kn 200 30.0/12.0
Daniel Matus - Anders Ingels Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2NT N+2 3 180 28.0/14.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Håkan Linse - Jan Rönnow 3 N+1 3 170 22.0/20.0
Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman Anders Freij - Karin Brundell-Freij 2 N+2 3 170 22.0/20.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 3 N+1 Kn 170 22.0/20.0
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 N+1 7 170 22.0/20.0
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3 N+1 3 170 22.0/20.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 3 N= Kn 140 11.0/31.0
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 N= Kn 140 11.0/31.0
Ulla Borgström - Monica Wester Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3 N= Kn 140 11.0/31.0
Ingrid Modén-Öberg - Gunnel Sandblom Bonnie Clementsson - Annette Wald Gärdenfors 3 N= 5 140 11.0/31.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Björn Karlsson - Ann Bomark 3 N= Kn 140 11.0/31.0
Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson Jane Brändemar - Nina Nilsson 2 N+1 9 140 11.0/31.0
Peter Moricz - Mats Andersson Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl 3NT S-1 3 -50 3.0/39.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 N-1 6 -50 3.0/39.0
Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall Björn Klefbohm - Magnus Friberg 5 S-2 3 -100 0.0/42.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg     - 16.9/-

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.23

? ?
Väst giv
alla i zon
#
865
Dkn652
4
10532
#
1073
E7
KD1082
D98
#
Ekn42
3
Ekn973
kn74
#
KD9
K10984
65
EK6

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N73956
S73956
Ö510487
V59487
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingrid Modén-Öberg - Gunnel Sandblom Bonnie Clementsson - Annette Wald Gärdenfors 3D S= K 730 42.0/0.0
Mona Andersson - Ulf Schjånberg Anita Olofsson - Ulf Öjing 4 S= K 620 40.0/2.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3NT V-3 D 300 38.0/4.0
Peter Moricz - Mats Andersson Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl 5D Ö-1 K 200 35.0/7.0
Daniel Matus - Anders Ingels Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 5D Ö-1 K 200 35.0/7.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 S+1 2 170 32.0/10.0
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3 S= K 140 29.0/13.0
Monika Stenmo - Gunilla Pfannenstill Agneta Johansson - Lars Svensson 2 S+1 K 140 29.0/13.0
Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 Ö-1 E 100 23.0/19.0
Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman Anders Freij - Karin Brundell-Freij 5 Ö-1 E 100 23.0/19.0
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 Ö-1 E 100 23.0/19.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 5 Ö-1 E 100 23.0/19.0
Ulla Borgström - Monica Wester Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 S-1 K -100 16.0/26.0
Lars Becklén - Judit Derzsi-Jalgard Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 S-1 K -100 16.0/26.0
Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 S-1 K -100 16.0/26.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 3 V+1 E -130 6.0/36.0
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 Ö= E -130 6.0/36.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Håkan Linse - Jan Rönnow 3 Ö+1 K -130 6.0/36.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Björn Karlsson - Ann Bomark 3 Ö+1 E -130 6.0/36.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3 Ö+1 K -130 6.0/36.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 3 Ö+1 E -130 6.0/36.0
Eva Landin - Marianne Andersson Greger Jonsson - Marianne Falck 4 V= D -130 6.0/36.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg     - 16.9/-

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.23

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
862
E8754
54
Dkn7
#
Dkn3
K
kn1098
E10862
#
94
kn109632
EKD6
4
#
EK1075
D
732
K953

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N63475
S63475
Ö710967
V710967
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Greger Jonsson - Marianne Falck 2 S+1 K 140 40.0/2.0
Anders Freij - Karin Brundell-Freij Bibi Jönsson - Willy Landgren 2 S+1 K 140 40.0/2.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 S+1 E 140 40.0/2.0
Ingrid Modén-Öberg - Gunnel Sandblom Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 S= Kn 110 36.0/6.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 Ö-2 K 100 34.0/8.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Lars Becklén - Judit Derzsi-Jalgard 3NT V-1 8 50 32.0/10.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 S-1 K -100 28.0/14.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2 S-1 K -100 28.0/14.0
Eva Landin - Marianne Andersson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2 S-1 K -100 28.0/14.0
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 Ö= E -110 23.0/19.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson 2 Ö= E -110 23.0/19.0
Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3 Ö+1 D -130 20.0/22.0
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Rutger Persson - Claes Nilsson 3 Ö= E -140 14.0/28.0
Ulla Borgström - Monica Wester Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3 Ö= K -140 14.0/28.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 Ö= E -140 14.0/28.0
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Björn Karlsson - Ann Bomark 3 Ö= E -140 14.0/28.0
Monika Stenmo - Gunilla Pfannenstill Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 2 Ö+1 E -140 14.0/28.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Mona Andersson - Ulf Schjånberg 2NT V+1 2 -150 8.0/34.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Daniel Matus - Anders Ingels 3 Ö+1 E -170 6.0/36.0
Peter Moricz - Mats Andersson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 S-2 E -200 2.0/40.0
Håkan Linse - Jan Rönnow Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall 2 S-2 K -200 2.0/40.0
Bonnie Clementsson - Annette Wald Gärdenfors Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl 3 S-2 K -200 2.0/40.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson     - 17.2/-

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.23

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
D
KD62
108762
D52
#
E754
kn10943
E93
7
#
K8632

K54
EK1096
#
kn109
E875
Dkn
kn843

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -1430
 NT
N45615
S35615
Ö987128
V987128
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thomas Davy - Karen Nielsen Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 Ö-1 D 100 42.0/0.0
Håkan Linse - Jan Rönnow Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall 2 Ö+2 D -170 40.0/2.0
Anders Freij - Karin Brundell-Freij Bibi Jönsson - Willy Landgren 3 Ö+2 D -200 37.0/5.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2 Ö+3 Kn -200 37.0/5.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson 2 Ö+4 D -230 34.0/8.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Mona Andersson - Ulf Schjånberg 4 Ö= Kn -620 31.0/11.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 Ö= D -620 31.0/11.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 Ö+1 Kn -650 20.0/22.0
Peter Moricz - Mats Andersson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 Ö+1 9 -650 20.0/22.0
Ulla Borgström - Monica Wester Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 Ö+1 D -650 20.0/22.0
Bonnie Clementsson - Annette Wald Gärdenfors Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl 4 Ö+1 Kn -650 20.0/22.0
Ingrid Modén-Öberg - Gunnel Sandblom Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 Ö+1 D -650 20.0/22.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Greger Jonsson - Marianne Falck 4 Ö+1 D -650 20.0/22.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 Ö+1 D -650 20.0/22.0
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Björn Karlsson - Ann Bomark 4 Ö+1 5 -650 20.0/22.0
Eva Landin - Marianne Andersson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 Ö+1 D -650 20.0/22.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Lars Becklén - Judit Derzsi-Jalgard 4 Ö+2 D -680 6.0/36.0
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Rutger Persson - Claes Nilsson 4 Ö+2 E -680 6.0/36.0
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 Ö+2 D -680 6.0/36.0
Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 4 Ö+2 D -680 6.0/36.0
Monika Stenmo - Gunilla Pfannenstill Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 4 Ö+2 D -680 6.0/36.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Daniel Matus - Anders Ingels 6 Ö= Kn -1430 0.0/42.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson     - 17.2/-

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.23

? ?
Syd giv
alla i zon
#
K87
KD4
D94
10432
#
D92
Ekn10
Kkn2
Dkn87
#
1063
863
E653
EK6
#
Ekn54
9752
1087
95

Optimalt kontrakt: 3NT V= -600
 NT
N44654
S44654
Ö88778
V99789
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ingrid Modén-Öberg - Gunnel Sandblom 2NT V-1 7 100 40.0/2.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Daniel Matus - Anders Ingels 3NT V-1 6 100 40.0/2.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Peter Moricz - Mats Andersson 3NT V-1 7 100 40.0/2.0
Lars Becklén - Judit Derzsi-Jalgard Rolf Bergström - Christer Löfgren 1NT V= K -90 34.0/8.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Agneta Johansson - Lars Svensson 1NT V= 2 -90 34.0/8.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 1NT V= K -90 34.0/8.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2 V+1 K -110 30.0/12.0
Ulla Borgström - Monica Wester Håkan Linse - Jan Rönnow 1NT V+1 7 -120 22.0/20.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 1NT V+1 2 -120 22.0/20.0
Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl Terezia Lagerman - Bengt Rylander 1NT V+1 K -120 22.0/20.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson 1NT Ö+1 4 -120 22.0/20.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Monika Stenmo - Gunilla Pfannenstill 1NT V+1 4 -120 22.0/20.0
Eva Landin - Marianne Andersson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 1NT V+1 3 -120 22.0/20.0
Björn Karlsson - Ann Bomark Anitha Lindgren - Marian Krook 1NT V+1 Kn -120 22.0/20.0
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 1NT V+2 2 -150 9.0/33.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 1NT V+2 2 -150 9.0/33.0
Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall Mona Andersson - Ulf Schjånberg 1NT V+2 7 -150 9.0/33.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bonnie Clementsson - Annette Wald Gärdenfors 1NT V+2 4 -150 9.0/33.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Lars Persson - Pia Katarina Larsson 1NT V+2 K -150 9.0/33.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Greger Jonsson - Marianne Falck 1NT V+2 K -150 9.0/33.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Anders Freij - Karin Brundell-Freij 1NT Ö+3 4 -180 2.0/40.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 1NT V+4 K -210 0.0/42.0
Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman     - 17.3/-

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.23

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
K1087
E
Dkn98
E872
#
E54
Kkn10432
E7
kn4
#
932
D95
K1043
D65
#
Dkn6
876
652
K1093

Optimalt kontrakt: 3D V-1 100
 NT
N98575
S98575
Ö45857
V45867
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson 4D V-2 7 300 42.0/0.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Agneta Johansson - Lars Svensson 2 N= D 110 40.0/2.0
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 3 V-1 8 50 36.0/6.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Daniel Matus - Anders Ingels 3 V-1 8 50 36.0/6.0
Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3 V-1 D 50 36.0/6.0
Lars Becklén - Judit Derzsi-Jalgard Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 S-1 6 -50 31.0/11.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 3 S-1 E -50 31.0/11.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ingrid Modén-Öberg - Gunnel Sandblom 2 V= D -110 26.0/16.0
Ulla Borgström - Monica Wester Håkan Linse - Jan Rönnow 2 V= 7 -110 26.0/16.0
Eva Landin - Marianne Andersson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2 V= 9 -110 26.0/16.0
Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall Mona Andersson - Ulf Schjånberg 3 V= D -140 16.0/26.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 2 V+1 8 -140 16.0/26.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Anders Freij - Karin Brundell-Freij 2 V+1 D -140 16.0/26.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Greger Jonsson - Marianne Falck 2 V+1 D -140 16.0/26.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 2 V+1 8 -140 16.0/26.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Monika Stenmo - Gunilla Pfannenstill 2 V+1 E -140 16.0/26.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2 V+1 D -140 16.0/26.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 S-3 Kn -150 6.0/36.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2NT S-3 4 -150 6.0/36.0
Björn Karlsson - Ann Bomark Anitha Lindgren - Marian Krook 4 N-3 D -150 6.0/36.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bonnie Clementsson - Annette Wald Gärdenfors 2 V+2 E -170 2.0/40.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Peter Moricz - Mats Andersson 4 V= D -420 0.0/42.0
Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman     - 17.3/-

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.23

? ?
Nord giv
Ö-V i zon
#
kn10
kn10943
kn8
kn987
#
E975
8
EKD953
K4
#
82
EK2
64
ED10653
#
KD643
D765
1072
2

Optimalt kontrakt: 7NT Ö= -2220
 NT
N00640
S00640
Ö13137913
V13137913
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Lars Becklén - Judit Derzsi-Jalgard 6 Ö-1 K 100 39.0/3.0
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Daniel Matus - Anders Ingels 6 Ö-1 K 100 39.0/3.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 6 Ö-1 K 100 39.0/3.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Anders Freij - Karin Brundell-Freij 6 Ö-1 K 100 39.0/3.0
Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman Greger Jonsson - Marianne Falck 3 V+3 D -170 33.0/9.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3 V+3 4 -170 33.0/9.0
Mona Andersson - Ulf Schjånberg Ulla Borgström - Monica Wester 3 V+4 Kn -190 30.0/12.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Adam Wasserstrom - Karin Eresund 5 Ö= K -600 25.0/17.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 5 Ö= K -600 25.0/17.0
Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson Sven Grahn - Wiveca Lindström 5 Ö= K -600 25.0/17.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Anitha Lindgren - Marian Krook 5 Ö= D -600 25.0/17.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Rutger Persson - Claes Nilsson 5 V+1 Kn -620 19.0/23.0
Peter Moricz - Mats Andersson Håkan Linse - Jan Rönnow 5 V+1 Kn -620 19.0/23.0
Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT Ö+2 6 -660 16.0/26.0
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Thomas Davy - Karen Nielsen 3NT Ö+3 6 -690 13.0/29.0
Björn Karlsson - Ann Bomark Eva Landin - Marianne Andersson 3NT Ö+3 3 -690 13.0/29.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Bonnie Clementsson - Annette Wald Gärdenfors 3NT Ö+4 5 -720 5.0/37.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl 3NT V+4 3 -720 5.0/37.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Ingrid Modén-Öberg - Gunnel Sandblom 3NT Ö+4 5 -720 5.0/37.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 3NT Ö+4 4 -720 5.0/37.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3NT Ö+4 6 -720 5.0/37.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Monika Stenmo - Gunilla Pfannenstill 3NT Ö+4 3 -720 5.0/37.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren     - 21.4/-

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.23

? ?
Öst giv
alla i zon
#
D
EKkn54
ED62
EKkn
#
kn754
103
kn1075
D73
#
E1062
96
K984
1064
#
K983
D872
3
9852

Optimalt kontrakt: 6 S= 1430
 NT
N12812911
S12812911
Ö14132
V14132
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Thomas Davy - Karen Nielsen 6 N= 6 1430 42.0/0.0
Peter Moricz - Mats Andersson Håkan Linse - Jan Rönnow 4 N+3 8 710 39.0/3.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 4 N+3 5 710 39.0/3.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Rutger Persson - Claes Nilsson 4 N+2 8 680 26.0/16.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Ingrid Modén-Öberg - Gunnel Sandblom 4 N+2 4 680 26.0/16.0
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Daniel Matus - Anders Ingels 4 N+2 9 680 26.0/16.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Björn Klefbohm - Magnus Friberg 5 N+1 6 680 26.0/16.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 N+2 10 680 26.0/16.0
Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman Greger Jonsson - Marianne Falck 5 N+1 E 680 26.0/16.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 4 N+2 6 680 26.0/16.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 N+2 6 680 26.0/16.0
Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 N+2 E 680 26.0/16.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Anitha Lindgren - Marian Krook 4 N+2 E 680 26.0/16.0
Björn Karlsson - Ann Bomark Eva Landin - Marianne Andersson 5 N+1 6 680 26.0/16.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Bonnie Clementsson - Annette Wald Gärdenfors 4 N+1 4 650 8.0/34.0
Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 N+1 8 650 8.0/34.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl 4 N+1 9 650 8.0/34.0
Mona Andersson - Ulf Schjånberg Ulla Borgström - Monica Wester 4 N+1 E 650 8.0/34.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Monika Stenmo - Gunilla Pfannenstill 4 N+1 9 650 8.0/34.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 S+1 7 650 8.0/34.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Anders Freij - Karin Brundell-Freij 4 S+1 10 650 8.0/34.0
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Lars Becklén - Judit Derzsi-Jalgard 6 N-1 6 -100 0.0/42.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren     - 21.4/-

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.23

? ?
Syd giv
ingen i zon
#
E63
kn10752
KD108
kn
#
D1085
K96
97
KD93
#
92
E43
E5432
842
#
Kkn74
D8
kn6
E10765

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N67877
S77878
Ö66465
V66465
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Håkan Linse - Jan Rönnow 3NT N= 3 400 39.0/3.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT N= 2 400 39.0/3.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3NT N= 3 400 39.0/3.0
Monika Stenmo - Gunilla Pfannenstill Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 3NT S= 3 400 39.0/3.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 2NT N= 9 120 31.0/11.0
Daniel Matus - Anders Ingels Lars Becklén - Judit Derzsi-Jalgard 2NT N= 9 120 31.0/11.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Ulla Borgström - Monica Wester 2NT S= 3 120 31.0/11.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Greger Jonsson - Marianne Falck 2NT S= K 120 31.0/11.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Pass   22.0/20.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Anders Freij - Karin Brundell-Freij Pass   22.0/20.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Thomas Davy - Karen Nielsen Pass   22.0/20.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Pass   22.0/20.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman Pass   22.0/20.0
Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT N-1 9 -50 11.0/31.0
Peter Moricz - Mats Andersson Mona Andersson - Ulf Schjånberg 4 N-1 E -50 11.0/31.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Björn Karlsson - Ann Bomark 3NT N-1 2 -50 11.0/31.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson 3NT S-1 K -50 11.0/31.0
Eva Landin - Marianne Andersson Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 2NT N-1 2 -50 11.0/31.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 2NT S-1 5 -50 11.0/31.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl 3NT N-2 2 -100 2.0/40.0
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Ingrid Modén-Öberg - Gunnel Sandblom 3 S-2 9 -100 2.0/40.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Bonnie Clementsson - Annette Wald Gärdenfors 3NT N-2 9 -100 2.0/40.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson     - 18.7/-

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.23

? ?
Väst giv
N-S i zon
#
7
KDkn7
ED
KD10984
#
EDkn10532
E6
9
kn76
#
64
10952
K10764
52
#
K98
843
kn8532
E3

Optimalt kontrakt: 4D V-3 500
 NT
N109958
S1091068
Ö34373
V34373
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bibi Jönsson - Willy Landgren Greger Jonsson - Marianne Falck 5D V-3 E 500 42.0/0.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 4 N+1 6 150 38.0/4.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 Ö-3 E 150 38.0/4.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman 4 V-3 K 150 38.0/4.0
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Ingrid Modén-Öberg - Gunnel Sandblom 3 N+1 6 130 33.0/9.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 N= 4 130 33.0/9.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3 V-2 K 100 30.0/12.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl 2 V-1 K 50 23.0/19.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Bonnie Clementsson - Annette Wald Gärdenfors 2 V-1 K 50 23.0/19.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Ulla Borgström - Monica Wester 3 V-1 K 50 23.0/19.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Björn Karlsson - Ann Bomark 3 V-1 K 50 23.0/19.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson 3 V-1 E 50 23.0/19.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3 V-1 K 50 23.0/19.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 5 N-1 4 -100 12.0/30.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Håkan Linse - Jan Rönnow 4 N-1 6 -100 12.0/30.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Thomas Davy - Karen Nielsen 4 N-1 6 -100 12.0/30.0
Eva Landin - Marianne Andersson Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 4 N-1 6 -100 12.0/30.0
Monika Stenmo - Gunilla Pfannenstill Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 4 N-1 6 -100 12.0/30.0
Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 V= E -140 6.0/36.0
Daniel Matus - Anders Ingels Lars Becklén - Judit Derzsi-Jalgard 5 N-2 3 -200 4.0/38.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Anders Freij - Karin Brundell-Freij 4 N-3 6 -300 2.0/40.0
Peter Moricz - Mats Andersson Mona Andersson - Ulf Schjånberg 3NT S-4 D -400 0.0/42.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson     - 18.7/-

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.23

? ?
Nord giv
alla i zon
#
EDkn
632
E94
E742
#
987
EDkn1084
D85
10
#
K532
K975
K6
Dkn9
#
1064

kn10732
K8653

Optimalt kontrakt: 5D Ö-2 500
 NT
N1110465
S1010465
Ö23967
V23967
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Daniel Matus - Anders Ingels Ingrid Modén-Öberg - Gunnel Sandblom 4D Ö-1 3 200 41.0/1.0
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson 4 V-2 2 200 41.0/1.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Eva Landin - Marianne Andersson 3 N= 7 110 38.0/4.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 Ö-1 K 100 36.0/6.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Anders Freij - Karin Brundell-Freij 1NT N= 7 90 34.0/8.0
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Bonnie Clementsson - Annette Wald Gärdenfors 1NT N-1 D -100 29.0/13.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 5 N-1 K -100 29.0/13.0
Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 1NT N-1 5 -100 29.0/13.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Monika Stenmo - Gunilla Pfannenstill 5 N-1 7 -100 29.0/13.0
Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall Rutger Persson - Claes Nilsson 3 V= 2 -140 20.0/22.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 3 V= 2 -140 20.0/22.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3 V= E -140 20.0/22.0
Björn Karlsson - Ann Bomark Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3 V= 4 -140 20.0/22.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Jane Brändemar - Nina Nilsson 3 V= 2 -140 20.0/22.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Lars Becklén - Judit Derzsi-Jalgard 2 V+2 2 -170 10.0/32.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3 V+1 E -170 10.0/32.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ulla Borgström - Monica Wester 3 V+1 6 -170 10.0/32.0
Håkan Linse - Jan Rönnow Mona Andersson - Ulf Schjånberg 3 V+1 E -170 10.0/32.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Bibi Jönsson - Willy Landgren 3 Ö+1 3 -170 10.0/32.0
Peter Moricz - Mats Andersson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4NT N-2 5 -200 3.0/39.0
Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl Rolf Bergström - Christer Löfgren 1NT N-2 7 -200 3.0/39.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 4D V= E -790 0.0/42.0
Agneta Johansson - Lars Svensson     - 15.2/-

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.23

? ?
Öst giv
ingen i zon
#
K10943
E65
kn
D875
#
Dkn5
972
K8432
E9
#
E862
KD43
E1096
3
#
7
kn108
D75
Kkn10642

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N82342
S81242
Ö4111088
V4111088
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Bibi Jönsson - Willy Landgren 3NT V-2 3 100 42.0/0.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 4 Ö-1 7 50 39.0/3.0
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson 5 Ö-1 7 50 39.0/3.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ulla Borgström - Monica Wester 2 Ö= 7 -110 36.0/6.0
Håkan Linse - Jan Rönnow Mona Andersson - Ulf Schjånberg 1NT V+1 4 -120 33.0/9.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 1NT V+1 10 -120 33.0/9.0
Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall Rutger Persson - Claes Nilsson 3 Ö+1 7 -130 24.0/18.0
Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 Ö+1 7 -130 24.0/18.0
Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 Ö+1 7 -130 24.0/18.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Monika Stenmo - Gunilla Pfannenstill 3 Ö+1 7 -130 24.0/18.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Eva Landin - Marianne Andersson 3 V+1 10 -130 24.0/18.0
Björn Karlsson - Ann Bomark Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3 V+1 2 -130 24.0/18.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Jane Brändemar - Nina Nilsson 3 Ö+1 7 -130 24.0/18.0
Peter Moricz - Mats Andersson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 Ö= 7 -140 15.0/27.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 Ö= 7 -140 15.0/27.0
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Bonnie Clementsson - Annette Wald Gärdenfors 3 Ö+2 7 -150 9.0/33.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Lars Becklén - Judit Derzsi-Jalgard 3 Ö+2 7 -150 9.0/33.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 1NT V+2 3 -150 9.0/33.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Anders Freij - Karin Brundell-Freij 1NT V+2 4 -150 9.0/33.0
Daniel Matus - Anders Ingels Ingrid Modén-Öberg - Gunnel Sandblom 3 N-4 3 -200 4.0/38.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Björn Klefbohm - Magnus Friberg 1NT V+4 3 -210 2.0/40.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 3NT Ö= Kn -400 0.0/42.0
Agneta Johansson - Lars Svensson     - 15.2/-

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.23

? ?
Syd giv
N-S i zon
#
K832
862
ED82
D4
#
ED1054
Kkn5
753
kn7
#

D9743
Kkn964
963
#
kn976
E10
10
EK10852

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N105598
S95598
Ö37834
V37834
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Karlsson - Ann Bomark Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman 3NT N+2 6 660 42.0/0.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Ingrid Modén-Öberg - Gunnel Sandblom 3NT N+1 6 630 38.0/4.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Lars Becklén - Judit Derzsi-Jalgard 3NT N+1 4 630 38.0/4.0
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3NT N+1 6 630 38.0/4.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Agneta Johansson - Lars Svensson 3 S= Kn 140 34.0/8.0
Peter Moricz - Mats Andersson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 S+2 7 130 27.0/15.0
Mona Andersson - Ulf Schjånberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 S+1 7 130 27.0/15.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3 S+1 7 130 27.0/15.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson 3 S+1 3 130 27.0/15.0
Eva Landin - Marianne Andersson Monika Stenmo - Gunilla Pfannenstill 3 S+1 Kn 130 27.0/15.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Bibi Jönsson - Willy Landgren 4 S= 5 130 27.0/15.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 1NT N+1 4 120 20.0/22.0
Ulla Borgström - Monica Wester Rutger Persson - Claes Nilsson 2 S+1 Kn 110 15.0/27.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2 S+1 E 110 15.0/27.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Anders Freij - Karin Brundell-Freij 3 S= 3 110 15.0/27.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 2 S+1 5 110 15.0/27.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Thomas Davy - Karen Nielsen 2 S= 5 90 10.0/32.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Håkan Linse - Jan Rönnow 3 S-1 E -100 7.0/35.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 S-1 4 -100 7.0/35.0
Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 5 S-2 7 -200 3.0/39.0
Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl Lars G Svensson - Kerstin Degermark 3NT N-2 4 -200 3.0/39.0
Bonnie Clementsson - Annette Wald Gärdenfors Daniel Matus - Anders Ingels 3NT N-4 3 -400 0.0/42.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan     - -/20.6

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.23

? ?
Väst giv
Ö-V i zon
#
Dkn
E82
Ekn109
K852
#
EK10742
96
D7
Dkn7
#
9863
Kkn74
K82
93
#
5
D1053
6543
E1064

Optimalt kontrakt: 4D N-1 -100
 NT
N99745
S99745
Ö44697
V44597
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4D V-2 D 500 42.0/0.0
Björn Karlsson - Ann Bomark Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman 3 V-2 Kn 200 40.0/2.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Håkan Linse - Jan Rönnow 4 V-1 E 100 34.0/8.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3 V-1 2 100 34.0/8.0
Ulla Borgström - Monica Wester Rutger Persson - Claes Nilsson 4 V-1 E 100 34.0/8.0
Mona Andersson - Ulf Schjånberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 V-1 5 100 34.0/8.0
Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl Lars G Svensson - Kerstin Degermark 3 V-1 D 100 34.0/8.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3 S-2 E -100 27.0/15.0
Eva Landin - Marianne Andersson Monika Stenmo - Gunilla Pfannenstill 3 S-2 E -100 27.0/15.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson 2 V= 2 -110 24.0/18.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Ingrid Modén-Öberg - Gunnel Sandblom 3 V= D -140 13.0/29.0
Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 2 V+1 5 -140 13.0/29.0
Peter Moricz - Mats Andersson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 V= E -140 13.0/29.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Lars Becklén - Judit Derzsi-Jalgard 3 V= E -140 13.0/29.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Thomas Davy - Karen Nielsen 3 V= 2 -140 13.0/29.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 3 V= 2 -140 13.0/29.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 2 V+1 9 -140 13.0/29.0
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 V+1 K -140 13.0/29.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Bibi Jönsson - Willy Landgren 2 V+1 2 -140 13.0/29.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Agneta Johansson - Lars Svensson 2 V+1 E -140 13.0/29.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Anders Freij - Karin Brundell-Freij 4D S-2 E -300 2.0/40.0
Bonnie Clementsson - Annette Wald Gärdenfors Daniel Matus - Anders Ingels 4D S-3 K -500 0.0/42.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan     - -/20.6

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.23

? ?
Nord giv
ingen i zon
#
EK4
KD75
K1093
E9
#
kn92
1084
E864
Kkn5
#
D3
E92
D5
D106432
#
108765
kn63
kn72
87

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N58896
S58896
Ö75537
V75537
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anitha Lindgren - Marian Krook Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 N+2 D 200 42.0/0.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Greger Jonsson - Marianne Falck 1 N+2 D 140 38.0/4.0
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 N= 2 140 38.0/4.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Agneta Johansson - Lars Svensson 3 N= 6 140 38.0/4.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 1 N+1 4 110 32.0/10.0
Håkan Linse - Jan Rönnow Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 1 N+1 6 110 32.0/10.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Thomas Davy - Karen Nielsen 2 N= 5 110 32.0/10.0
Daniel Matus - Anders Ingels Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl 2 V-2 3 100 28.0/14.0
Ingrid Modén-Öberg - Gunnel Sandblom Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 1 N+1 E 90 26.0/16.0
Peter Moricz - Mats Andersson Rutger Persson - Claes Nilsson 1 N= 2 80 23.0/19.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Björn Karlsson - Ann Bomark 1 N= K 80 23.0/19.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3 Ö-1 3 50 20.0/22.0
Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall Lars Becklén - Judit Derzsi-Jalgard 1 N-1 6 -50 15.0/27.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Mona Andersson - Ulf Schjånberg 4 S-1 9 -50 15.0/27.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Lars G Svensson - Kerstin Degermark 1 N-1 D -50 15.0/27.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Jane Brändemar - Nina Nilsson 3 N-1 6 -50 15.0/27.0
Bonnie Clementsson - Annette Wald Gärdenfors Anita Olofsson - Ulf Öjing 4 S-2 5 -100 9.0/33.0
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Anders Freij - Karin Brundell-Freij 5 N-2 4 -100 9.0/33.0
Ulla Borgström - Monica Wester Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 3 N-3 4 -150 5.0/37.0
Eva Landin - Marianne Andersson Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson 2NT N-3 4 -150 5.0/37.0
Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 2D Ö= 3 -180 2.0/40.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Monika Stenmo - Gunilla Pfannenstill 2NT N-4 4 -200 0.0/42.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström     - -/19.0

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.23

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
K84
E4
632
D9542
#
E2
D10832
Kkn7
1083
#
Dkn9765
kn6
9854
7
#
103
K975
ED10
EKkn6

Optimalt kontrakt: 5D Ö-3 500
 NT
N107859
S117859
Ö26483
V26483
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Bergström - Christer Löfgren Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3NT S+1 3 630 42.0/0.0
Daniel Matus - Anders Ingels Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl 3NT N= D 600 33.0/9.0
Håkan Linse - Jan Rönnow Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3NT S= 3 600 33.0/9.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Monika Stenmo - Gunilla Pfannenstill 3NT S= 2 600 33.0/9.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Greger Jonsson - Marianne Falck 3NT S= 3 600 33.0/9.0
Eva Landin - Marianne Andersson Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson 3NT S= 3 600 33.0/9.0
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3NT S= 2 600 33.0/9.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Jane Brändemar - Nina Nilsson 3NT S= 3 600 33.0/9.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT S= 3 600 33.0/9.0
Ulla Borgström - Monica Wester Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 3 V-4 4 200 24.0/18.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Mona Andersson - Ulf Schjånberg 1NT N+2 D 150 21.0/21.0
Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 4 Ö-3 E 150 21.0/21.0
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Anders Freij - Karin Brundell-Freij 4 N= D 130 18.0/24.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 N= D 110 16.0/26.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Lars G Svensson - Kerstin Degermark 3 Ö-1 E 50 14.0/28.0
Peter Moricz - Mats Andersson Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT S-1 3 -100 9.0/33.0
Bonnie Clementsson - Annette Wald Gärdenfors Anita Olofsson - Ulf Öjing 3NT N-1 9 -100 9.0/33.0
Ingrid Modén-Öberg - Gunnel Sandblom Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 3NT S-1 3 -100 9.0/33.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Björn Karlsson - Ann Bomark 5 N-1 D -100 9.0/33.0
Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall Lars Becklén - Judit Derzsi-Jalgard 2 V= E -110 4.0/38.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 N-2 7 -200 1.0/41.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Thomas Davy - Karen Nielsen 3NT S-2 8 -200 1.0/41.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström     - -/19.0

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.23

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
975
7432
kn76
D74
#
ED62
Dkn5
D10854
K
#
K84
K1086
EK93
63
#
kn103
E9
2
Ekn109852

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N82224
S82224
Ö51110115
V51110115
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingrid Modén-Öberg - Gunnel Sandblom Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall 4 Ö-1 2 100 42.0/0.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Lars G Svensson - Kerstin Degermark 3D S-1 K -100 39.0/3.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Sven Grahn - Wiveca Lindström 3 S-2 E -100 39.0/3.0
Anders Freij - Karin Brundell-Freij Anitha Lindgren - Marian Krook 3 Ö= 2 -140 36.0/6.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Mona Andersson - Ulf Schjånberg 4 Ö+1 E -150 28.0/14.0
Daniel Matus - Anders Ingels Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 V+1 4 -150 28.0/14.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Rutger Persson - Claes Nilsson 4 V+1 4 -150 28.0/14.0
Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman Thomas Davy - Karen Nielsen 4 V+1 D -150 28.0/14.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Monika Stenmo - Gunilla Pfannenstill 3 V+2 4 -150 28.0/14.0
Eva Landin - Marianne Andersson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 V+1 7 -150 28.0/14.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 3 V+2 4 -150 28.0/14.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 Ö+1 E -170 20.0/22.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 Ö+2 2 -200 18.0/24.0
Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl Anita Olofsson - Ulf Öjing 5D S-3 D -500 15.0/27.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 4D S-3 D -500 15.0/27.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Håkan Linse - Jan Rönnow 5 V= D -600 11.0/31.0
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 5 V= 4 -600 11.0/31.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Bonnie Clementsson - Annette Wald Gärdenfors 4 Ö= E -620 6.0/36.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson 4 Ö= 2 -620 6.0/36.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Björn Karlsson - Ann Bomark 4 Ö= 2 -620 6.0/36.0
Peter Moricz - Mats Andersson Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 5 Ö= 2 -650 1.0/41.0
Lars Becklén - Judit Derzsi-Jalgard Ulla Borgström - Monica Wester 4 Ö+1 E -650 1.0/41.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö     - 16.4/-

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.23

? ?
Väst giv
alla i zon
#
Dkn7
D108
D9632
96
#
1098432
6
Ekn105
53
#
E6
Kkn954
K4
EK72
#
K5
E732
87
Dkn1084

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N55535
S55535
Ö788108
V788108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peter Moricz - Mats Andersson Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 3NT Ö-4 D 400 42.0/0.0
Daniel Matus - Anders Ingels Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2NT Ö-3 D 300 39.0/3.0
Anders Freij - Karin Brundell-Freij Anitha Lindgren - Marian Krook 3NT Ö-3 D 300 39.0/3.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Rutger Persson - Claes Nilsson 4 V-2 4 200 33.0/9.0
Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl Anita Olofsson - Ulf Öjing 2NT Ö-2 D 200 33.0/9.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 2NT Ö-2 D 200 33.0/9.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Sven Grahn - Wiveca Lindström 3 Ö-2 5 200 33.0/9.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Mona Andersson - Ulf Schjånberg 4 V-1 9 100 22.0/20.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 V-1 9 100 22.0/20.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Bonnie Clementsson - Annette Wald Gärdenfors 2NT Ö-1 D 100 22.0/20.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Lars G Svensson - Kerstin Degermark 2NT Ö-1 D 100 22.0/20.0
Lars Becklén - Judit Derzsi-Jalgard Ulla Borgström - Monica Wester 4 V-1 2 100 22.0/20.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Björn Karlsson - Ann Bomark 4 Ö-1 8 100 22.0/20.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Monika Stenmo - Gunilla Pfannenstill 4 V-1 2 100 22.0/20.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson 2 Ö= 5 -90 14.0/28.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Håkan Linse - Jan Rönnow 1 Ö+1 D -110 11.0/31.0
Eva Landin - Marianne Andersson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 1 Ö+1 8 -110 11.0/31.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2 Ö+1 8 -140 8.0/34.0
Ingrid Modén-Öberg - Gunnel Sandblom Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall 2 S-2 6 -200 5.0/37.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 2 S-2 6 -200 5.0/37.0
Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman Thomas Davy - Karen Nielsen 4 V= 6 -620 1.0/41.0
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 4 V= 2 -620 1.0/41.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö     - 16.4/-

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.23

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
EK4
E98
D762
E108
#
D1095
D3
EK943
kn9
#
873
K10752
8
D753
#
kn62
kn64
kn105
K642

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N77668
S78668
Ö65765
V65765
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Daniel Matus - Anders Ingels Björn Klefbohm - Magnus Friberg 2D Ö-4 3 800 42.0/0.0
Anders Freij - Karin Brundell-Freij Eva Landin - Marianne Andersson 1NT N+2 7 150 40.0/2.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson 2NT N= 8 120 37.0/5.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Thomas Davy - Karen Nielsen 1NT S+1 E 120 37.0/5.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 V-2 E 100 32.0/10.0
Ulla Borgström - Monica Wester Ingrid Modén-Öberg - Gunnel Sandblom 2 V-2 K 100 32.0/10.0
Lars Becklén - Judit Derzsi-Jalgard Peter Moricz - Mats Andersson 2 V-2 E 100 32.0/10.0
Bonnie Clementsson - Annette Wald Gärdenfors Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall 1NT N= 5 90 26.0/16.0
Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman Monika Stenmo - Gunilla Pfannenstill 1NT N= 2 90 26.0/16.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Lars Persson - Pia Katarina Larsson 1NT N= 7 90 26.0/16.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 V-1 8 50 22.0/20.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Mona Andersson - Ulf Schjånberg 3NT N-1 7 -100 14.0/28.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl 2NT N-1 8 -100 14.0/28.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 1NT N-1 7 -100 14.0/28.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Anita Olofsson - Ulf Öjing 1NT N-1 5 -100 14.0/28.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 1NT N-1 2 -100 14.0/28.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 1NT N-1 5 -100 14.0/28.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 1NT N-1 2 -100 14.0/28.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Björn Karlsson - Ann Bomark 2 V= 8 -110 6.0/36.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 2 V+1 8 -140 4.0/38.0
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Håkan Linse - Jan Rönnow 1NT N-2 5 -200 1.0/41.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 1NT N-2 5 -200 1.0/41.0
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson     - -/23.1

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.23

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
kn32
kn65
E72
D764
#
K1074
9842
K43
K2
#
E65
D3
105
Ekn10983
#
D98
EK107
Dkn986
5

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N610968
S510968
Ö73465
V73465
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rutger Persson - Claes Nilsson Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 3 V-3 K 300 42.0/0.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl 3 Ö-2 D 200 38.0/4.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3 Ö-2 8 200 38.0/4.0
Anders Freij - Karin Brundell-Freij Eva Landin - Marianne Andersson 3 Ö-2 E 200 38.0/4.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Anita Olofsson - Ulf Öjing 3 S= 4 140 34.0/8.0
Daniel Matus - Anders Ingels Björn Klefbohm - Magnus Friberg 2 S+2 E 130 31.0/11.0
Ulla Borgström - Monica Wester Ingrid Modén-Öberg - Gunnel Sandblom 3 S+1 K 130 31.0/11.0
Bonnie Clementsson - Annette Wald Gärdenfors Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall 1NT N+1 9 120 28.0/14.0
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Håkan Linse - Jan Rönnow 3 S= 9 110 20.0/22.0
Lars Becklén - Judit Derzsi-Jalgard Peter Moricz - Mats Andersson 2 S+1 7 110 20.0/22.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 S+1 K 110 20.0/22.0
Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman Monika Stenmo - Gunilla Pfannenstill 3 S= K 110 20.0/22.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson 2 S+1 K 110 20.0/22.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Thomas Davy - Karen Nielsen 3 S= K 110 20.0/22.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Björn Karlsson - Ann Bomark 2 S+1 K 110 20.0/22.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 Ö-1 E 100 10.0/32.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 Ö-1 E 100 10.0/32.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 3 Ö-1 E 100 10.0/32.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2 S-1 K -50 6.0/36.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Mona Andersson - Ulf Schjånberg 2 Ö= 6 -90 4.0/38.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 S-2 K -100 2.0/40.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2 Ö+1 E -110 0.0/42.0
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson     - -/23.1

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.23

? ?
Syd giv
alla i zon
#
K1093
KD4
7643
103
#
Ekn72
Ekn8
kn8
KD52
#
865
109762
E95
74
#
D4
53
KD102
Ekn986

Optimalt kontrakt: 3NT S= 600
 NT
N78578
S78679
Ö64754
V64754
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Björn Karlsson - Ann Bomark 2 Ö-2 4 200 41.0/1.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Monika Stenmo - Gunilla Pfannenstill 3 V-2 10 200 41.0/1.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Terezia Lagerman - Bengt Rylander 1NT S+1 5 120 37.0/5.0
Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall 1NT N+1 8 120 37.0/5.0
Daniel Matus - Anders Ingels Håkan Linse - Jan Rönnow 2 S+1 2 110 34.0/8.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Rutger Persson - Claes Nilsson 2 V-1 3 100 29.0/13.0
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Greger Jonsson - Marianne Falck 3 V-1 10 100 29.0/13.0
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Eva Landin - Marianne Andersson 2 V-1 10 100 29.0/13.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 1NT V-1 3 100 29.0/13.0
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Mona Andersson - Ulf Schjånberg 1 V= 10 -80 24.0/18.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 1NT V= 10 -90 22.0/20.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3 S-1 8 -100 19.0/23.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 1NT N-1 7 -100 19.0/23.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Björn Klefbohm - Magnus Friberg 2 V= 10 -110 9.0/33.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 V= 3 -110 9.0/33.0
Ulla Borgström - Monica Wester Bonnie Clementsson - Annette Wald Gärdenfors 2 V= 10 -110 9.0/33.0
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Lars Becklén - Judit Derzsi-Jalgard 2 V= 10 -110 9.0/33.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 2 V= 10 -110 9.0/33.0
Ingrid Modén-Öberg - Gunnel Sandblom Peter Moricz - Mats Andersson 2 V= 3 -110 9.0/33.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Anders Freij - Karin Brundell-Freij 2 V= 3 -110 9.0/33.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Thomas Davy - Karen Nielsen 2 Ö= K -110 9.0/33.0
Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman 2 V+1 10 -140 0.0/42.0
Anitha Lindgren - Marian Krook     - -/20.0

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.23

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
ED854
KDkn
952
53
#
kn10
10874
EDkn
10986
#
K32
95
K8743
EKD
#
976
E632
106
kn742

Optimalt kontrakt: 3NT V= -400
 NT
N53674
S53674
Ö89769
V89769
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Claes Engdahl - Lisbeth Engdahl Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall 1 N= E 80 42.0/0.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Thomas Davy - Karen Nielsen 4 Ö-1 6 50 40.0/2.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Björn Klefbohm - Magnus Friberg 2 N-1 E -50 36.0/6.0
Daniel Matus - Anders Ingels Håkan Linse - Jan Rönnow 2 N-1 E -50 36.0/6.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2 N-1 E -50 36.0/6.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 1NT Ö= 9 -90 31.0/11.0
Ing-Britt Jurén - Sonja Christensson Hanna Söderberg - Ann Christin Åxman 1NT Ö= 9 -90 31.0/11.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3 N-2 E -100 28.0/14.0
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Mona Andersson - Ulf Schjånberg 2 Ö+1 9 -110 25.0/17.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2 Ö+1 6 -110 25.0/17.0
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Greger Jonsson - Marianne Falck 2NT Ö= 9 -120 22.0/20.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Rutger Persson - Claes Nilsson 2 Ö+2 9 -130 18.0/24.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 Ö+1 6 -130 18.0/24.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 Ö= 6 -130 18.0/24.0
Ulla Borgström - Monica Wester Bonnie Clementsson - Annette Wald Gärdenfors 1NT Ö+2 9 -150 11.0/31.0
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Lars Becklén - Judit Derzsi-Jalgard 1NT Ö+2 9 -150 11.0/31.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Anders Freij - Karin Brundell-Freij 1NT Ö+2 9 -150 11.0/31.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Monika Stenmo - Gunilla Pfannenstill 2NT Ö+1 9 -150 11.0/31.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 2NT Ö+2 9 -180 5.0/37.0
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Eva Landin - Marianne Andersson 2NT Ö+2 9 -180 5.0/37.0
Ingrid Modén-Öberg - Gunnel Sandblom Peter Moricz - Mats Andersson 3NT Ö= 9 -400 1.0/41.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Björn Karlsson - Ann Bomark 3NT Ö= 9 -400 1.0/41.0
Anitha Lindgren - Marian Krook     - -/20.0