Kommande tävlingar
24/08 Munka Ljungby BS - Guldtävling
07/09 SM Par Junior, direktfinal
07/09 BK Albrekts - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
04/08 SM Par Open - Final - Omgång 5
04/08 Guldgruvan - Final I
04/08 Guldgruvan - Final H
BK Bridgehuset » Onsdag Partävling m hcp max 54 par TL Gun 2017-08-16 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

Onsdag Partävling m hcp max 54 par TL Gun 2017-08-16

Partävling, 24 bord, 48 par. Antal brickor: 24. Medel: 552.0.

Privatprotokoll för Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 4, Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall
15 N-1 50 38.0 83% 38 83.0%E8643D104Kn71042 2KKn8638EKn9653
24 S-5 500 46.0 100% 84 91.5%K8382KD1087E43 Kn104K109Kn9K10986
Rond 2, som ÖV mot par 10, Ulla Borgström - Monica Wester
34 Ö= 620 43.0 93% 127 92.0%762KKn9862Kn485 KD109D54EK8532
43 N+1 -130 19.0 41% 146 79.2%D7542K10K843Kn4 E83D9542Kn1062K
Rond 3, som NS mot par 5, Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson
54NT S= 630 25.0 54% 171 74.2%K7643972Kn9832 Kn52EKD4EK10EK4
65 N-2 -100 12.0 26% 183 66.2%E10E3KKn10743EKn8 83KD986D95K53
Rond 4, som NS mot par 11, Björn Klefbohm - Magnus Friberg
74 S+1 650 30.0 65% 213 66.0%ED102EKKn63D862 Kn9543D842K10EK
83 Ö+2 -150 44.0 96% 257 69.8%D3E965K9871053 Kn97KD1032Kn3287
Rond 5, som NS mot par 6, Anita Olofsson - Ulf Öjing
93NT V-5 500 44.0 96% 301 72.7%873EKn81082EDKn9 DKn1054743ED747
103NT N+1 630 20.0 43% 321 69.7%ED87E7658DKn53 KKn32108KD109E109
Rond 6, som ÖV mot par 12, Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin
115D Ö-2 -300 0.0 0% 321 63.4%73ED8DKn73KKn83 KD1064Kn10972554
123 N-2 200 42.0 91% 363 65.7%E954293Kn1091073 DKn6DKn642K5KD4
Rond 7, som ÖV mot par 1, Kristi Meier - Per Nilsson
133NT N+1 -630 24.0 52% 387 64.6%987K87610Kn9732 K1065D959763K10
143NT N-1 50 31.0 67% 418 64.8%E74E96K96Kn1074 KKn3D821052K862
Rond 8, som ÖV mot par 7, Ulf Schjånberg - Anne-Catherine Svenning
154 Ö-1 -50 26.1 57% 444.1 64.3%85DKn109632D648 DKn92KE10972DKn3
162 V-1 -100 39.0 85% 483.1 65.6%D10528610987532 E8K9762K7532K
Rond 9, som ÖV mot par 2, Mats Andersson - Peter Moricz
173 N+1 -130 1.0 2% 484.1 61.8%DKn982108EKn7365 E73E96543DKn72
184 N-1 100 35.0 76% 519.1 62.6%832Kn532D2Kn965 DKn974E965E1072
Rond 10, som ÖV mot par 8, Rolf Bergström - Christer Löfgren
193NT Ö-2 -200 1.0 2% 520.1 59.4%104K86EK6108765 EK753Kn4104KD92
203NT S-2 200 31.0 67% 551.1 59.8%1072D853D97DKn4 ED3Kn621063K975
Rond 11, som ÖV mot par 3, Johnny Nielsen - Niusia Lichtman
211NT Ö+3 180 40.0 87% 591.1 61.1%KDKn1096D987643 84EKn7E106DKn875
223NT Ö+3 690 41.0 89% 632.1 62.4%DKn32EKn92Kn64ED E106K101093KKn863
Rond 12, som ÖV mot par 9, Åke Lindström - Britt Lindberg
234 V= 620 10.0 22% 642.1 60.6%D62ED1095284D2 E1093KnED632EK9
244 S+1 -450 19.0 41% 661.1 59.8%8439432Kn76ED6 95DKn51083KKn1098

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.16

? ?
Nord giv
ingen i zon
?
K95
E97
EKD642
8
?
2
Kkn863
8
Ekn9653
?
E8643
D104
kn7
1042
?
Dkn107
52
10953
KD7

Optimalt kontrakt: 5D N-1 -100
 NT
N310387
S310387
Ö921053
V921053
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Lindström - Britt Lindberg Mari Segerberg - Jan Öhman 4D V-4 K 800 46.0/0.0
Mikael Palade - Lennart Tenland Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT S+1 5 430 44.0/2.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 5 N= E 400 40.0/6.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Östen Svantesson - Lotta Lundberg 5 N= 2 400 40.0/6.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Mats Andersson - Peter Moricz 3NT S= 5 400 40.0/6.0
Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren Karin Andrée - Agneta Dunemark 3 S+1 E 170 36.0/10.0
Christian Frisk - Mona Andersson Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 N+2 D 150 32.0/14.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Stig Unoson - Sonja Lindblom 3 N+2 2 150 32.0/14.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Bibi Jönsson - Willy Landgren 4 N+1 4 150 32.0/14.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Anders Freij - Anders Ingels 3 N+1 2 130 25.0/21.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 N= 4 130 25.0/21.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 3 N+1 D 130 25.0/21.0
Karen Nielsen - Thomas Davy Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 N= E 130 25.0/21.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Margaretha Olsson - Göran Ekelund 2 S= 8 110 20.0/26.0
Ulf Schjånberg - Anne-Catherine Svenning Lars G Svensson - Kerstin Degermark 5 V-2 E 100 17.0/29.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 4D V-1 E 100 17.0/29.0
Kristi Meier - Per Nilsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 5 N-1 4 -50 8.0/38.0
Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 5 N-1 4 -50 8.0/38.0
Ulla Borgström - Monica Wester Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 S-1 6 -50 8.0/38.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Milan Korac - Bengt Nilsson 5 N-1 E -50 8.0/38.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Louise Grandinsson - Monica Lannerud 5 N-1 4 -50 8.0/38.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Rutger Persson - Claes Nilsson 5 N-1 2 -50 8.0/38.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Bengt Nilsson - Bert Jehpsson 5 N-1 3 -50 8.0/38.0
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Jan Clementsson - Klas Bellander 5D N-1 2 -100 0.0/46.0

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.16

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
D6
kn754
6532
D52
#
kn104
K109
kn9
K10986
#
K83
82
KD1087
E43
#
E9752
ED63
E4
kn7

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N44865
S44865
Ö98568
V98568
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Borgström - Monica Wester Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 N= E 110 45.0/1.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 2 S= Kn 110 45.0/1.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 1 S= Kn 80 42.0/4.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Milan Korac - Bengt Nilsson 3 V-1 D 50 36.0/10.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Anders Freij - Anders Ingels 3 Ö-1 E 50 36.0/10.0
Mikael Palade - Lennart Tenland Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 V-1 D 50 36.0/10.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Rutger Persson - Claes Nilsson 3 Ö-1 E 50 36.0/10.0
Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren Karin Andrée - Agneta Dunemark 3 Ö-1 E 50 36.0/10.0
Ulf Schjånberg - Anne-Catherine Svenning Lars G Svensson - Kerstin Degermark 2 Ö= 6 -90 29.0/17.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Mari Segerberg - Jan Öhman 2 Ö= Kn -90 29.0/17.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 S-1 Kn -100 24.0/22.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Stig Unoson - Sonja Lindblom 2 S-1 Kn -100 24.0/22.0
Karen Nielsen - Thomas Davy Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 S-1 9 -100 24.0/22.0
Kristi Meier - Per Nilsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 V= D -110 19.0/27.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Louise Grandinsson - Monica Lannerud 3 V= D -110 19.0/27.0
Christian Frisk - Mona Andersson Rolf Bergström - Christer Löfgren 1NT V+1 D -120 15.0/31.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 1NT V+1 5 -120 15.0/31.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Östen Svantesson - Lotta Lundberg 2 V+2 D -130 10.0/36.0
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Jan Clementsson - Klas Bellander 2 V+2 D -130 10.0/36.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Bibi Jönsson - Willy Landgren 2 V+2 D -130 10.0/36.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Bengt Nilsson - Bert Jehpsson 3 Ö+2 Kn -150 6.0/40.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Mats Andersson - Peter Moricz 3 S-2 Kn -200 3.0/43.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Margaretha Olsson - Göran Ekelund 1 S-2 Kn -200 3.0/43.0
Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 4 S-5 Kn -500 0.0/46.0

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.16

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
E85
103
9762
Ekn107
#
KD109
D54
EK853
2
#
762
Kkn9862
kn4
85
#
kn43
E7
D10
KD9643

Optimalt kontrakt: 4NTD S-2 -300
 NT
N85348
S85348
Ö481085
V481085
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Andersson - Peter Moricz Lars G Svensson - Kerstin Degermark 3D V-1 2 200 44.0/2.0
Christian Frisk - Mona Andersson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 V-2 10 200 44.0/2.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 V-2 E 200 44.0/2.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2 S+1 D 110 37.0/9.0
Mari Segerberg - Jan Öhman Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall 3 S= E 110 37.0/9.0
Bengt Nilsson - Bert Jehpsson Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 3 S= E 110 37.0/9.0
Karen Nielsen - Thomas Davy Stig Unoson - Sonja Lindblom 3 S= E 110 37.0/9.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Östen Svantesson - Lotta Lundberg 3 Ö-1 E 100 32.0/14.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 S= E 90 29.0/17.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Karin Andrée - Agneta Dunemark 2 S= E 90 29.0/17.0
Kristi Meier - Per Nilsson Anders Freij - Anders Ingels 4 S-1 4 -50 22.0/24.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Margaretha Olsson - Göran Ekelund 4 S-1 E -50 22.0/24.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 3 S-1 E -50 22.0/24.0
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Louise Grandinsson - Monica Lannerud 3 S-1 E -50 22.0/24.0
Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 4 S-1 E -50 22.0/24.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 S-2 E -100 14.0/32.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Milan Korac - Bengt Nilsson 4 S-2 K -100 14.0/32.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Anitha Lindgren - Marian Krook 4 S-2 K -100 14.0/32.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Kent Hermansson - Lars Becklén 2 Ö+2 3 -170 10.0/36.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Jan Clementsson - Klas Bellander 3 Ö+2 D -200 8.0/38.0
Ulla Borgström - Monica Wester Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 4 Ö= K -620 3.0/43.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ulf Schjånberg - Anne-Catherine Svenning 4 Ö= K -620 3.0/43.0
Mikael Palade - Lennart Tenland Åke Lindström - Britt Lindberg 4 Ö= K -620 3.0/43.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 4 Ö= K -620 3.0/43.0

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.16

? ?
Väst giv
alla i zon
#
kn106
Ekn83
ED
D752
#
E83
D9542
kn1062
K
#
D7542
K10
K843
kn4
#
K9
76
975
E109863

Optimalt kontrakt: 4D V-2 500
 NT
N105659
S104659
Ö38684
V38684
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kristi Meier - Per Nilsson Anders Freij - Anders Ingels 3NT N= K 600 46.0/0.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Karin Andrée - Agneta Dunemark 3D Ö-2 7 500 44.0/2.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 1NT N+3 7 180 42.0/4.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2 N+3 2 150 36.0/10.0
Mari Segerberg - Jan Öhman Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall 3 N+2 4 150 36.0/10.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2NT S+1 3 150 36.0/10.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Sven Grahn - Wiveca Lindström 1NT S+2 3 150 36.0/10.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Anitha Lindgren - Marian Krook 2 N+3 3 150 36.0/10.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Milan Korac - Bengt Nilsson 3 N+1 2 130 27.0/19.0
Ulla Borgström - Monica Wester Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 3 N+1 4 130 27.0/19.0
Mikael Palade - Lennart Tenland Åke Lindström - Britt Lindberg 3 N+1 3 130 27.0/19.0
Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 4 N= 4 130 27.0/19.0
Mats Andersson - Peter Moricz Lars G Svensson - Kerstin Degermark 1NT S+1 Kn 120 18.0/28.0
Christian Frisk - Mona Andersson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 1NT S+1 Kn 120 18.0/28.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 1NT S+1 Kn 120 18.0/28.0
Bengt Nilsson - Bert Jehpsson Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 1NT N+1 6 120 18.0/28.0
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Louise Grandinsson - Monica Lannerud 2NT N= 4 120 18.0/28.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Kent Hermansson - Lars Becklén 3 S= Kn 110 11.0/35.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3 N= 4 110 11.0/35.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 1NT S= 2 90 8.0/38.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Jan Clementsson - Klas Bellander 3NT N-1 2 -100 5.0/41.0
Karen Nielsen - Thomas Davy Stig Unoson - Sonja Lindblom 4 N-1 K -100 5.0/41.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ulf Schjånberg - Anne-Catherine Svenning 4 N-2 6 -200 2.0/44.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Östen Svantesson - Lotta Lundberg 4D Ö= K -790 0.0/46.0

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.16

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
K7643
972
kn
9832
#
E108
1086
D87643
D
#
D9
kn53
952
kn10765
#
kn52
EKD4
EK10
EK4

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N9710119
S98101110
Ö45323
V45323
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kristi Meier - Per Nilsson Östen Svantesson - Lotta Lundberg 3NT S+3 4 690 46.0/0.0
Mikael Palade - Lennart Tenland Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall 3NT S+2 7 660 44.0/2.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Kent Hermansson - Lars Becklén 4 S+1 D 650 40.0/6.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Milan Korac - Bengt Nilsson 4 S+1 6 650 40.0/6.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 4 N+1 5 650 40.0/6.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3NT S+1 3 630 25.0/21.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT S+1 6 630 25.0/21.0
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT S+1 8 630 25.0/21.0
Mari Segerberg - Jan Öhman Ulla Borgström - Monica Wester 3NT S+1 6 630 25.0/21.0
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4NT S= 8 630 25.0/21.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 3NT S+1 3 630 25.0/21.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Jan Clementsson - Klas Bellander 3NT S+1 6 630 25.0/21.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 3NT S+1 6 630 25.0/21.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT S+1 3 630 25.0/21.0
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3NT S+1 4 630 25.0/21.0
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Bengt Nilsson - Bert Jehpsson 3NT S+1 4 630 25.0/21.0
Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren Anitha Lindgren - Marian Krook 3NT S+1 6 630 25.0/21.0
Ulf Schjånberg - Anne-Catherine Svenning Anders Freij - Anders Ingels 4 S= D 620 11.0/35.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Christian Frisk - Mona Andersson 4 S= D 620 11.0/35.0
Stig Unoson - Sonja Lindblom Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3NT S= 6 600 8.0/38.0
Mats Andersson - Peter Moricz Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 N-1 D -100 5.0/41.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Louise Grandinsson - Monica Lannerud 5 S-1 D -100 5.0/41.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 6NT S-3 6 -300 1.0/45.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Karen Nielsen - Thomas Davy 3NT N-3 10 -300 1.0/45.0

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.16

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
E10
E3
Kkn10743
Ekn8
#
KDkn954
kn10542
86
#
762
7
E2
D1097642
#
83
KD986
D95
K53

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N610957
S610967
Ö72471
V72471
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Kent Hermansson - Lars Becklén 5D N= 7 550 46.0/0.0
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Bengt Nilsson - Bert Jehpsson 5D V-2 E 500 44.0/2.0
Kristi Meier - Per Nilsson Östen Svantesson - Lotta Lundberg 3NT N+3 7 490 41.0/5.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 3NT N+3 7 490 41.0/5.0
Mats Andersson - Peter Moricz Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 5 N= 7 400 32.0/14.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Rolf Sjödahl - Alf Pihl 5 N= 2 400 32.0/14.0
Ulf Schjånberg - Anne-Catherine Svenning Anders Freij - Anders Ingels 5 N= 7 400 32.0/14.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Louise Grandinsson - Monica Lannerud 5 N= 7 400 32.0/14.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 5 N= 7 400 32.0/14.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Jan Clementsson - Klas Bellander 5 N= 2 400 32.0/14.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Karen Nielsen - Thomas Davy 5 N= 7 400 32.0/14.0
Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren Anitha Lindgren - Marian Krook 4 V-2 E 200 24.0/22.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Milan Korac - Bengt Nilsson 3 N+2 7 150 20.0/26.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 4 N+1 2 150 20.0/26.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 N+1 2 150 20.0/26.0
Mikael Palade - Lennart Tenland Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall 4 S-1 K -50 16.0/30.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Christian Frisk - Mona Andersson 4 S-2 K -100 12.0/34.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 S-2 K -100 12.0/34.0
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 5 N-2 8 -100 12.0/34.0
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3NT N-3 7 -150 8.0/38.0
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Rolf Bergström - Christer Löfgren 5 S-4 K -200 5.0/41.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 4 S-4 K -200 5.0/41.0
Stig Unoson - Sonja Lindblom Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 S-5 K -250 2.0/44.0
Mari Segerberg - Jan Öhman Ulla Borgström - Monica Wester 5D S-4 K -800 0.0/46.0

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.16

? ?
Syd giv
alla i zon
#
ED102
EKkn63
D86
2
#
K876

kn75
1087653
#

10975
E9432
Dkn94
#
kn9543
D842
K10
EK

Optimalt kontrakt: 7D V-3 800
 NT
N36121012
S35111112
Ö106111
V106111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anitha Lindgren - Marian Krook Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 6 S= 6 1430 45.0/1.0
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 6 S= 2 1430 45.0/1.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 S+2 Kn 680 39.0/7.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Åke Lindström - Britt Lindberg 4 S+2 10 680 39.0/7.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 5 S+1 7 680 39.0/7.0
Bengt Nilsson - Bert Jehpsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 5 S+1 Kn 680 39.0/7.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 S+1 5 650 30.0/16.0
Ulla Borgström - Monica Wester Mikael Palade - Lennart Tenland 4 S+1 6 650 30.0/16.0
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 S+1 5 650 30.0/16.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Margaretha Olsson - Göran Ekelund 4 S+1 10 650 30.0/16.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Jan Clementsson - Klas Bellander 4 N+1 D 650 30.0/16.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Anita Olofsson - Ulf Öjing 4 S= 5 620 22.0/24.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 4 S= 3 620 22.0/24.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 4 S= 7 620 22.0/24.0
Kristi Meier - Per Nilsson Milan Korac - Bengt Nilsson 6 N-1 E -100 14.0/32.0
Mats Andersson - Peter Moricz Anders Freij - Anders Ingels 5 S-1 5 -100 14.0/32.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Lars G Svensson - Kerstin Degermark 6 S-1 10 -100 14.0/32.0
Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall Christian Frisk - Mona Andersson 5 S-1 7 -100 14.0/32.0
Mari Segerberg - Jan Öhman Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 6 S-1 10 -100 14.0/32.0
Ulf Schjånberg - Anne-Catherine Svenning Östen Svantesson - Lotta Lundberg 6 S-2 5 -200 5.0/41.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Louise Grandinsson - Monica Lannerud 6 S-2 6 -200 5.0/41.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 6 S-2 5 -200 5.0/41.0
Stig Unoson - Sonja Lindblom Nina Nilsson - Jane Brändemar 6 S-2 8 -200 5.0/41.0
Karen Nielsen - Thomas Davy Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren 3 N-5 9 -500 0.0/46.0

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.16

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
D3
E965
K987
1053
#
E1086
84
ED1054
D2
#
K542
kn7
6
EKkn964
#
kn97
KD1032
kn32
87

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N14624
S14624
Ö1196108
V1196108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 4 V-1 5 50 46.0/0.0
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3 Ö+2 6 -150 44.0/2.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3 V+1 6 -170 42.0/4.0
Kristi Meier - Per Nilsson Milan Korac - Bengt Nilsson 4 Ö= K -420 26.0/20.0
Mats Andersson - Peter Moricz Anders Freij - Anders Ingels 4 V= 10 -420 26.0/20.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Lars G Svensson - Kerstin Degermark 4 V= 10 -420 26.0/20.0
Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall Christian Frisk - Mona Andersson 4 V= E -420 26.0/20.0
Ulf Schjånberg - Anne-Catherine Svenning Östen Svantesson - Lotta Lundberg 4 V= E -420 26.0/20.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 Ö= K -420 26.0/20.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Åke Lindström - Britt Lindberg 4 V= E -420 26.0/20.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Jan Clementsson - Klas Bellander 4 Ö= K -420 26.0/20.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 4 Ö= K -420 26.0/20.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Louise Grandinsson - Monica Lannerud 4 V= E -420 26.0/20.0
Karen Nielsen - Thomas Davy Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren 4 Ö= K -420 26.0/20.0
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 4 V= 5 -420 26.0/20.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 V= 5 -420 26.0/20.0
Stig Unoson - Sonja Lindblom Nina Nilsson - Jane Brändemar 4 V= 3 -420 26.0/20.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 4 Ö= 2 -420 26.0/20.0
Mari Segerberg - Jan Öhman Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 V+1 E -450 6.0/40.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Anita Olofsson - Ulf Öjing 4 Ö+1 8 -450 6.0/40.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Margaretha Olsson - Göran Ekelund 4 V+1 7 -450 6.0/40.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 4 V+1 9 -450 6.0/40.0
Bengt Nilsson - Bert Jehpsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 V+1 3 -450 6.0/40.0
Ulla Borgström - Monica Wester Mikael Palade - Lennart Tenland 4 Ö+2 8 -480 0.0/46.0

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.16

? ?
Nord giv
Ö-V i zon
#
873
Ekn8
1082
EDkn9
#
EK6
KD105
Kkn653
4
#
92
962
9
K1086532
#
Dkn1054
743
ED74
7

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N56587
S56688
Ö76755
V86755
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Andersson - Peter Moricz Östen Svantesson - Lotta Lundberg 3D S= 4 530 46.0/0.0
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Anita Olofsson - Ulf Öjing 3NT V-5 2 500 44.0/2.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 3NT V-2 3 200 42.0/4.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Lars G Svensson - Kerstin Degermark 2 S+1 K 140 38.0/8.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 2 S+1 4 140 38.0/8.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 3 S= 4 140 38.0/8.0
Ulf Schjånberg - Anne-Catherine Svenning Milan Korac - Bengt Nilsson 1NT N+1 9 120 34.0/12.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Mari Segerberg - Jan Öhman 2 S= 4 110 27.0/19.0
Christian Frisk - Mona Andersson Ulla Borgström - Monica Wester 2 S= 4 110 27.0/19.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Louise Grandinsson - Monica Lannerud 2 S= 4 110 27.0/19.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 S= 4 110 27.0/19.0
Bengt Nilsson - Bert Jehpsson Jan Clementsson - Klas Bellander 2 S= K 110 27.0/19.0
Stig Unoson - Sonja Lindblom Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 2 S= 4 110 27.0/19.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren 2 V-1 9 100 18.0/28.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Rutger Persson - Claes Nilsson 3 V-1 8 100 18.0/28.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 3NT V-1 9 100 18.0/28.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Anders Freij - Anders Ingels 1NT N= 2 90 14.0/32.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3 S-1 4 -50 11.0/35.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Karen Nielsen - Thomas Davy 2 S-1 4 -50 11.0/35.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 S-2 4 -100 8.0/38.0
Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall Kent Hermansson - Lars Becklén 3 Ö= 7 -110 6.0/40.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 2 V+1 E -140 4.0/42.0
Kristi Meier - Per Nilsson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2NT N-3 2 -150 2.0/44.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Mikael Palade - Lennart Tenland 4D S-2 K -300 0.0/46.0

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.16

? ?
Öst giv
alla i zon
#
ED87
E765
8
Dkn53
#
1065
K932
Ekn4
862
#
94
Dkn4
76532
K74
#
Kkn32
108
KD109
E109

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N1089119
S1089119
Ö24413
V24413
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Lindström - Britt Lindberg Lars G Svensson - Kerstin Degermark 4 S+2 8 680 43.0/3.0
Christian Frisk - Mona Andersson Ulla Borgström - Monica Wester 4 S+2 5 680 43.0/3.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 4 S+2 E 680 43.0/3.0
Bengt Nilsson - Bert Jehpsson Jan Clementsson - Klas Bellander 4 S+2 5 680 43.0/3.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT S+2 5 660 38.0/8.0
Kristi Meier - Per Nilsson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 S+1 2 650 29.0/17.0
Mats Andersson - Peter Moricz Östen Svantesson - Lotta Lundberg 4 S+1 2 650 29.0/17.0
Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall Kent Hermansson - Lars Becklén 4 N+1 D 650 29.0/17.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Anders Freij - Anders Ingels 4 N+1 9 650 29.0/17.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 4 S+1 8 650 29.0/17.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren 4 S+1 8 650 29.0/17.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Rutger Persson - Claes Nilsson 4 S+1 E 650 29.0/17.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Karen Nielsen - Thomas Davy 4 S+1 5 650 29.0/17.0
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Anita Olofsson - Ulf Öjing 3NT N+1 D 630 20.0/26.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Mikael Palade - Lennart Tenland 4 S= 2 620 13.0/33.0
Ulf Schjånberg - Anne-Catherine Svenning Milan Korac - Bengt Nilsson 4 S= 2 620 13.0/33.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 4 N= 5 620 13.0/33.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Margaretha Olsson - Göran Ekelund 4 S= 8 620 13.0/33.0
Stig Unoson - Sonja Lindblom Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 4 S= 3 620 13.0/33.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 4 S= 3 620 13.0/33.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Mari Segerberg - Jan Öhman 3NT S= 2 600 4.0/42.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Louise Grandinsson - Monica Lannerud 3NT S= 2 600 4.0/42.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 3NT N= D 600 4.0/42.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 S-1 8 -100 0.0/46.0

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.16

? ?
Syd giv
ingen i zon
#
952
K64
K10982
106
#
KD1064
kn10972
5
54
#
73
ED8
Dkn73
Kkn83
#
Ekn8
53
E64
ED972

Optimalt kontrakt: 3D S-1 -100
 NT
N78557
S78456
Ö65886
V54876
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 5D Ö-2 E 300 46.0/0.0
Kristi Meier - Per Nilsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 1NT S+2 K 150 43.0/3.0
Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall Lars G Svensson - Kerstin Degermark 3NT Ö-3 9 150 43.0/3.0
Ulla Borgström - Monica Wester Kent Hermansson - Lars Becklén 4 V-2 10 100 36.0/10.0
Bengt Nilsson - Bert Jehpsson Louise Grandinsson - Monica Lannerud 3 V-2 10 100 36.0/10.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2NT Ö-2 2 100 36.0/10.0
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Stig Unoson - Sonja Lindblom 2NT Ö-2 7 100 36.0/10.0
Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren Nina Nilsson - Jane Brändemar 3 V-2 6 100 36.0/10.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Ulf Schjånberg - Anne-Catherine Svenning 2 N= 7 90 29.0/17.0
Karen Nielsen - Thomas Davy Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 1NT S= 4 90 29.0/17.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Östen Svantesson - Lotta Lundberg 3NT Ö-1 2 50 24.0/22.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 2NT Ö-1 2 50 24.0/22.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Bibi Jönsson - Willy Landgren 2 V-1 2 50 24.0/22.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Christian Frisk - Mona Andersson 1NT S-1 Kn -50 18.0/28.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Rutger Persson - Claes Nilsson 1NT S-1 6 -50 18.0/28.0
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 1NT S-1 4 -50 18.0/28.0
Mikael Palade - Lennart Tenland Björn Klefbohm - Magnus Friberg 2NT N-2 4 -100 13.0/33.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2NT S-2 4 -100 13.0/33.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Mari Segerberg - Jan Öhman 2 V+1 7 -140 7.0/39.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 V+1 2 -140 7.0/39.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Jan Clementsson - Klas Bellander 3 V= E -140 7.0/39.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 2 V+1 10 -140 7.0/39.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Anders Freij - Anders Ingels 3 S-3 5 -150 2.0/44.0
Milan Korac - Bengt Nilsson Mats Andersson - Peter Moricz 3 Ö+1 E -170 0.0/46.0

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.16

? ?
Väst giv
N-S i zon
#
K7
K8
E8762
E985
#
Dkn6
Dkn642
K5
KD4
#
E9542
93
kn109
1073
#
1083
E1075
D43
kn62

Optimalt kontrakt: 3D V-1 100
 NT
N88658
S89758
Ö54785
V54785
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren Nina Nilsson - Jane Brändemar 1NT N+1 3 120 46.0/0.0
Kristi Meier - Per Nilsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 N+1 E 110 44.0/2.0
Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall Lars G Svensson - Kerstin Degermark 2 N= E 90 38.0/8.0
Milan Korac - Bengt Nilsson Mats Andersson - Peter Moricz 2 N= 9 90 38.0/8.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 S= 3 90 38.0/8.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 2 N= 9 90 38.0/8.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Rutger Persson - Claes Nilsson 2 N= 9 90 38.0/8.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 Ö-1 3 50 29.0/17.0
Ulla Borgström - Monica Wester Kent Hermansson - Lars Becklén 2 V-1 E 50 29.0/17.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Ulf Schjånberg - Anne-Catherine Svenning 3 Ö-1 3 50 29.0/17.0
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Stig Unoson - Sonja Lindblom 2 Ö-1 3 50 29.0/17.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Östen Svantesson - Lotta Lundberg 1NT V= 8 -90 24.0/22.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Anders Freij - Anders Ingels 3 N-1 9 -100 18.0/28.0
Bengt Nilsson - Bert Jehpsson Louise Grandinsson - Monica Lannerud 2 N-1 9 -100 18.0/28.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 N-1 9 -100 18.0/28.0
Karen Nielsen - Thomas Davy Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 2 N-1 9 -100 18.0/28.0
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 N-1 9 -100 18.0/28.0
Mikael Palade - Lennart Tenland Björn Klefbohm - Magnus Friberg 2 Ö= 3 -110 10.0/36.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Jan Clementsson - Klas Bellander 2 Ö= 8 -110 10.0/36.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 2 Ö= 3 -110 10.0/36.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Mari Segerberg - Jan Öhman 2 N-2 9 -200 4.0/42.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 3 N-2 9 -200 4.0/42.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Bibi Jönsson - Willy Landgren 3D N-1 9 -200 4.0/42.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Christian Frisk - Mona Andersson 2NT N-4 9 -400 0.0/46.0

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.16

? ?
Nord giv
alla i zon
#
E32
kn104
E85
ED86
#
K1065
D95
9763
K10
#
987
K876
10
kn9732
#
Dkn4
E32
KDkn42
54

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N81081010
S81081010
Ö53533
V53533
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rutger Persson - Claes Nilsson Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 3NT N+3 6 690 46.0/0.0
Mats Andersson - Peter Moricz Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3NT N+2 6 660 42.0/4.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 3NT N+2 6 660 42.0/4.0
Louise Grandinsson - Monica Lannerud Karin Andrée - Agneta Dunemark 3NT N+2 2 660 42.0/4.0
Kristi Meier - Per Nilsson Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 3NT N+1 7 630 22.0/24.0
Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT N+1 9 630 22.0/24.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Kent Hermansson - Lars Becklén 3NT N+1 2 630 22.0/24.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Mikael Palade - Lennart Tenland 3NT N+1 9 630 22.0/24.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Anders Freij - Anders Ingels 3NT N+1 7 630 22.0/24.0
Ulla Borgström - Monica Wester Lars G Svensson - Kerstin Degermark 3NT N+1 2 630 22.0/24.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Christian Frisk - Mona Andersson 3NT N+1 2 630 22.0/24.0
Mari Segerberg - Jan Öhman Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 3NT N+1 3 630 22.0/24.0
Milan Korac - Bengt Nilsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT N+1 2 630 22.0/24.0
Östen Svantesson - Lotta Lundberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT N+1 10 630 22.0/24.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 3NT N+1 6 630 22.0/24.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT N+1 3 630 22.0/24.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren 3NT N+1 9 630 22.0/24.0
Karen Nielsen - Thomas Davy Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 3NT N+1 3 630 22.0/24.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 3NT S+1 7 630 22.0/24.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 3NT N+1 7 630 22.0/24.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Bengt Nilsson - Bert Jehpsson 3NT N+1 7 630 22.0/24.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulf Schjånberg - Anne-Catherine Svenning 3NT N= 3 600 3.0/43.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Stig Unoson - Sonja Lindblom 3NT N= 7 600 3.0/43.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Jan Clementsson - Klas Bellander 4 N-3 10 -300 0.0/46.0

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.16

? ?
Öst giv
ingen i zon
#
D98652
5
Dkn873
E
#
Kkn3
D82
1052
K862
#
E74
E96
K96
kn1074
#
10
Kkn10743
E4
D953

Optimalt kontrakt: 2NTD Ö-1 100
 NT
N67786
S67786
Ö75547
V75547
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Kent Hermansson - Lars Becklén 2NT Ö-3 3 150 46.0/0.0
Ulla Borgström - Monica Wester Lars G Svensson - Kerstin Degermark 2 S+1 K 140 38.0/8.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Christian Frisk - Mona Andersson 3 N= Kn 140 38.0/8.0
Mari Segerberg - Jan Öhman Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 3 S= 2 140 38.0/8.0
Milan Korac - Bengt Nilsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 N= Kn 140 38.0/8.0
Karen Nielsen - Thomas Davy Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 3 N= Kn 140 38.0/8.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 3 N= Kn 140 38.0/8.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 3 S= K 140 38.0/8.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Anders Freij - Anders Ingels 2 S= 6 110 29.0/17.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 N= 7 110 29.0/17.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 Ö-2 E 100 25.0/21.0
Louise Grandinsson - Monica Lannerud Karin Andrée - Agneta Dunemark 4 Ö-2 10 100 25.0/21.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulf Schjånberg - Anne-Catherine Svenning 3 Ö-1 10 50 22.0/24.0
Kristi Meier - Per Nilsson Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 3NT N-1 7 -50 15.0/31.0
Mats Andersson - Peter Moricz Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 N-1 E -50 15.0/31.0
Östen Svantesson - Lotta Lundberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 N-1 4 -50 15.0/31.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 2 N-1 6 -50 15.0/31.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren 3 S-1 K -50 15.0/31.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Bengt Nilsson - Bert Jehpsson 3 S-1 2 -50 15.0/31.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Mikael Palade - Lennart Tenland 3D N-1 7 -100 7.0/39.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 3 S-2 K -100 7.0/39.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Stig Unoson - Sonja Lindblom 2NT Ö+1 3 -150 4.0/42.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Jan Clementsson - Klas Bellander 3NT S-4 6 -200 2.0/44.0
Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4D S-3 2 -500 0.0/46.0

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.16

? ?
Syd giv
N-S i zon
#
E76
754
kn85
EK74
#
Dkn92
K
E10972
Dkn3
#
85
Dkn109632
D64
8
#
K1043
E8
K3
109652

Optimalt kontrakt: 4D V-2 300
 NT
N95599
S95599
Ö47844
V47844
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Östen Svantesson - Lotta Lundberg Åke Lindström - Britt Lindberg 4D Ö-2 4 300 46.0/0.0
Anders Freij - Anders Ingels Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall 3NT V-4 E 200 43.9/2.1
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 V-3 E 150 41.8/4.2
Jan Clementsson - Klas Bellander Anitha Lindgren - Marian Krook 3 N+1 D 130 39.7/6.3
Anita Olofsson - Ulf Öjing Christian Frisk - Mona Andersson 3 Ö-2 4 100 34.5/11.5
Ulla Borgström - Monica Wester Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 Ö-2 4 100 34.5/11.5
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 4 Ö-2 10 100 34.5/11.5
Karen Nielsen - Thomas Davy Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 Ö-2 10 100 34.5/11.5
Karin Andrée - Agneta Dunemark Margaretha Olsson - Göran Ekelund 1 S= K 80 29.3/16.7
Kristi Meier - Per Nilsson Mari Segerberg - Jan Öhman 3 Ö-1 2 50 19.9/26.1
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Lars G Svensson - Kerstin Degermark 4 Ö-1 6 50 19.9/26.1
Ulf Schjånberg - Anne-Catherine Svenning Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 4 Ö-1 4 50 19.9/26.1
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Rutger Persson - Claes Nilsson 4 Ö-1 3 50 19.9/26.1
Sven Grahn - Wiveca Lindström Stig Unoson - Sonja Lindblom 4 Ö-1 10 50 19.9/26.1
Nina Nilsson - Jane Brändemar Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 2 V-1 E 50 19.9/26.1
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren 4 Ö-1 10 50 19.9/26.1
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Bibi Jönsson - Willy Landgren 4 Ö-1 3 50 19.9/26.1
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Milan Korac - Bengt Nilsson 2 Ö= 5 -110 8.4/37.6
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Kent Hermansson - Lars Becklén 2 Ö= 5 -110 8.4/37.6
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 1 V+2 E -110 8.4/37.6
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Mats Andersson - Peter Moricz 2 Ö+1 10 -140 2.1/43.9
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Bengt Nilsson - Bert Jehpsson 2 Ö+1 6 -140 2.1/43.9
Louise Grandinsson - Monica Lannerud Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3 Ö= 3 -140 2.1/43.9
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Mikael Palade - Lennart Tenland     A= 23.0/23.0

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.16

? ?
Väst giv
Ö-V i zon
#
K7
Dkn8543
kn9
Dkn4
#
E8
K9762
K7532
K
#
D1052

86
10987532
#
kn9643
E10
ED104
E6

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N581089
S5710710
Ö74343
V74343
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 2D V-3 K 800 46.0/0.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Bibi Jönsson - Willy Landgren 3NT V-5 8 500 44.0/2.0
Ulla Borgström - Monica Wester Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 N= 10 420 41.0/5.0
Anders Freij - Anders Ingels Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall 4 S= K 420 41.0/5.0
Kristi Meier - Per Nilsson Mari Segerberg - Jan Öhman 3NT N= 10 400 36.0/10.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Rutger Persson - Claes Nilsson 2 V-4 7 400 36.0/10.0
Louise Grandinsson - Monica Lannerud Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3NT V-4 D 400 36.0/10.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Mats Andersson - Peter Moricz 2 V-2 7 200 30.0/16.0
Karen Nielsen - Thomas Davy Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 V-2 5 200 30.0/16.0
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Bengt Nilsson - Bert Jehpsson 2 V-2 K 200 30.0/16.0
Östen Svantesson - Lotta Lundberg Åke Lindström - Britt Lindberg 1NT N+3 10 180 26.0/20.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Milan Korac - Bengt Nilsson 1 S+3 E 170 22.0/24.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Christian Frisk - Mona Andersson 3 N+1 6 170 22.0/24.0
Jan Clementsson - Klas Bellander Anitha Lindgren - Marian Krook 2 S+2 K 170 22.0/24.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Mikael Palade - Lennart Tenland 2NT N+1 8 150 18.0/28.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Lars G Svensson - Kerstin Degermark 2 S+1 K 140 16.0/30.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Margaretha Olsson - Göran Ekelund 1NT N+1 10 120 12.0/34.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 1NT N+1 2 120 12.0/34.0
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren 1NT N+1 9 120 12.0/34.0
Ulf Schjånberg - Anne-Catherine Svenning Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 2 V-1 D 100 7.0/39.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Stig Unoson - Sonja Lindblom 3 Ö-1 E 100 7.0/39.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 1 S= K 80 4.0/42.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Kent Hermansson - Lars Becklén 2 S-1 K -50 2.0/44.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 S-3 K -150 0.0/46.0

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.16

? ?
Nord giv
ingen i zon
#
K10
KDkn72
106
ED103
#
E73
E96543
D
kn72
#
Dkn982
108
Ekn73
65
#
654

K98542
K984

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N109857
S109867
Ö34576
V34576
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Andersson - Peter Moricz Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 3 N+1 D 130 45.0/1.0
Anders Freij - Anders Ingels Ulla Borgström - Monica Wester 2 N+2 6 130 45.0/1.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Lars G Svensson - Kerstin Degermark 3 N= D 110 36.0/10.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3 N= 9 110 36.0/10.0
Milan Korac - Bengt Nilsson Åke Lindström - Britt Lindberg 2 N+1 2 110 36.0/10.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 3 N= 2 110 36.0/10.0
Bengt Nilsson - Bert Jehpsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 N+1 9 110 36.0/10.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 N+1 D 110 36.0/10.0
Jan Clementsson - Klas Bellander Karen Nielsen - Thomas Davy 2 N+1 D 110 36.0/10.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Christian Frisk - Mona Andersson 4 Ö-2 8 100 27.0/19.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Stig Unoson - Sonja Lindblom 3 Ö-2 K 100 27.0/19.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 2 S= 8 90 24.0/22.0
Ulf Schjånberg - Anne-Catherine Svenning Mari Segerberg - Jan Öhman 1 N= D 80 19.0/27.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Rutger Persson - Claes Nilsson 1 N= 6 80 19.0/27.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 1 N= 6 80 19.0/27.0
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Karin Andrée - Agneta Dunemark 1 N= D 80 19.0/27.0
Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall Östen Svantesson - Lotta Lundberg 3 Ö-1 8 50 12.0/34.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Louise Grandinsson - Monica Lannerud 3 Ö-1 2 50 12.0/34.0
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 3 Ö-1 4 50 12.0/34.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 N-1 2 -50 8.0/38.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Kent Hermansson - Lars Becklén 2 Ö= 8 -110 5.0/41.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren 2 Ö= 2 -110 5.0/41.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 N-3 E -150 2.0/44.0
Kristi Meier - Per Nilsson Mikael Palade - Lennart Tenland 4D N-4 D -800 0.0/46.0

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.16

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
6
EKD97
8743
K84
#
Dkn97
4
E965
E1072
#
832
kn532
D2
kn965
#
EK1054
1086
Kkn10
D3

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N691088
S691099
Ö73344
V73344
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kristi Meier - Per Nilsson Mikael Palade - Lennart Tenland 4 N= 6 620 39.0/7.0
Ulf Schjånberg - Anne-Catherine Svenning Mari Segerberg - Jan Öhman 4 N= D 620 39.0/7.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Lars G Svensson - Kerstin Degermark 4 N= D 620 39.0/7.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 N= 6 620 39.0/7.0
Anders Freij - Anders Ingels Ulla Borgström - Monica Wester 4 N= 2 620 39.0/7.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Louise Grandinsson - Monica Lannerud 4 N= 6 620 39.0/7.0
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 4 N= 6 620 39.0/7.0
Jan Clementsson - Klas Bellander Karen Nielsen - Thomas Davy 4 N= 5 620 39.0/7.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3NT N= 5 600 29.0/17.0
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Karin Andrée - Agneta Dunemark 3NT S= 2 600 29.0/17.0
Bengt Nilsson - Bert Jehpsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2D V-2 E 300 26.0/20.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 3 N+1 D 170 24.0/22.0
Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall Östen Svantesson - Lotta Lundberg 3 N= 6 140 21.0/25.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 N= 5 140 21.0/25.0
Mats Andersson - Peter Moricz Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 4 N-1 6 -100 11.0/35.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Kent Hermansson - Lars Becklén 4 N-1 D -100 11.0/35.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT N-1 5 -100 11.0/35.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Christian Frisk - Mona Andersson 3NT S-1 6 -100 11.0/35.0
Milan Korac - Bengt Nilsson Åke Lindström - Britt Lindberg 4 N-1 8 -100 11.0/35.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Stig Unoson - Sonja Lindblom 4 N-1 D -100 11.0/35.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 4 N-1 2 -100 11.0/35.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 4 N-1 5 -100 11.0/35.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Rutger Persson - Claes Nilsson 4 N-2 5 -200 2.0/44.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren 4 S-3 E -300 0.0/46.0

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.16

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
Dkn
ED107
Dkn932
kn3
#
EK753
kn4
104
KD92
#
104
K86
EK6
108765
#
9862
9532
875
E4

Optimalt kontrakt: 5 V= -600
 NT
N26644
S26644
Ö116698
V116698
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Bergström - Christer Löfgren Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 3NT Ö-2 8 200 45.0/1.0
Bengt Nilsson - Bert Jehpsson Stig Unoson - Sonja Lindblom 4 V-2 Kn 200 45.0/1.0
Kristi Meier - Per Nilsson Christian Frisk - Mona Andersson 3NT Ö-1 5 100 41.0/5.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Kent Hermansson - Lars Becklén 3NT Ö-1 5 100 41.0/5.0
Mats Andersson - Peter Moricz Mari Segerberg - Jan Öhman 2 N= 10 90 37.0/9.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 N= 4 90 37.0/9.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 2 N-1 4 -50 32.0/14.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 N-1 4 -50 32.0/14.0
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 3 N-1 10 -50 32.0/14.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Rutger Persson - Claes Nilsson 2 N-2 10 -100 27.0/19.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Nina Nilsson - Jane Brändemar 2 N-2 10 -100 27.0/19.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Jan Clementsson - Klas Bellander 2NT Ö= 5 -120 24.0/22.0
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Anita Olofsson - Ulf Öjing 3 V+1 D -130 20.0/26.0
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 4 V= D -130 20.0/26.0
Louise Grandinsson - Monica Lannerud Karen Nielsen - Thomas Davy 3 Ö+1 7 -130 20.0/26.0
Östen Svantesson - Lotta Lundberg Ulla Borgström - Monica Wester 3 N-3 10 -150 13.0/33.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 3 V+2 E -150 13.0/33.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren 3 Ö+2 8 -150 13.0/33.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Anitha Lindgren - Marian Krook 3 N-3 10 -150 13.0/33.0
Ulf Schjånberg - Anne-Catherine Svenning Mikael Palade - Lennart Tenland 1NT Ö+3 3 -180 8.0/38.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3NT Ö= 9 -600 6.0/40.0
Milan Korac - Bengt Nilsson Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall 3NT Ö+1 8 -630 3.0/43.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 3NT Ö+1 5 -630 3.0/43.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Anders Freij - Anders Ingels 3NT Ö+3 5 -690 0.0/46.0

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.16

? ?
Väst giv
alla i zon
#
Kkn9654
7
kn54
1082
#
ED3
kn62
1063
K975
#
1072
D853
D97
Dkn4
#
8
EK1094
EK82
E63

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N898107
S898107
Ö43536
V43536
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 N= 3 620 45.0/1.0
Milan Korac - Bengt Nilsson Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall 4 N= 5 620 45.0/1.0
Kristi Meier - Per Nilsson Christian Frisk - Mona Andersson 3 N= D 140 41.0/5.0
Ulf Schjånberg - Anne-Catherine Svenning Mikael Palade - Lennart Tenland 3 S= 7 140 41.0/5.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Anders Freij - Anders Ingels 3 S= 3 110 37.0/9.0
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 2 S+1 7 110 37.0/9.0
Östen Svantesson - Lotta Lundberg Ulla Borgström - Monica Wester 3NT S-1 5 -100 30.0/16.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT S-1 7 -100 30.0/16.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT S-1 5 -100 30.0/16.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 3 S-1 10 -100 30.0/16.0
Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 3NT S-1 5 -100 30.0/16.0
Bengt Nilsson - Bert Jehpsson Stig Unoson - Sonja Lindblom 3 Ö+1 2 -170 24.0/22.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 3NT S-2 7 -200 15.0/31.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3NT S-2 5 -200 15.0/31.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Kent Hermansson - Lars Becklén 4 N-2 D -200 15.0/31.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3NT N-2 5 -200 15.0/31.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 4 N-2 5 -200 15.0/31.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Jan Clementsson - Klas Bellander 3NT S-2 7 -200 15.0/31.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren 2NT S-2 10 -200 15.0/31.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Anitha Lindgren - Marian Krook 3NT S-2 5 -200 15.0/31.0
Mats Andersson - Peter Moricz Mari Segerberg - Jan Öhman 4 N-3 9 -300 4.0/42.0
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Anita Olofsson - Ulf Öjing 4 N-3 2 -300 4.0/42.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Nina Nilsson - Jane Brändemar 3NT S-3 7 -300 4.0/42.0
Louise Grandinsson - Monica Lannerud Karen Nielsen - Thomas Davy 5 N-4 D -400 0.0/46.0

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.16

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
E9752
D105
kn432
K
#
84
Ekn7
E106
Dkn875
#
KDkn10
96
D987
643
#
63
K8432
K5
E1092

Optimalt kontrakt: 2D Ö-1 100
 NT
N55866
S55866
Ö88576
V88577
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Grandinsson - Monica Lannerud Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 S+1 K 170 46.0/0.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 S+1 8 140 43.0/3.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 2 S+1 8 140 43.0/3.0
Östen Svantesson - Lotta Lundberg Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 1 N+1 6 110 39.0/7.0
Bengt Nilsson - Bert Jehpsson Rutger Persson - Claes Nilsson 2 S= 4 110 39.0/7.0
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 3 V-2 D 100 36.0/10.0
Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall Rolf Sjödahl - Alf Pihl 1NT S= 5 90 34.0/12.0
Kristi Meier - Per Nilsson Kent Hermansson - Lars Becklén 1NT Ö-1 3 50 26.0/20.0
Ulla Borgström - Monica Wester Milan Korac - Bengt Nilsson 1NT Ö-1 6 50 26.0/20.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 2 V-1 E 50 26.0/20.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren 1NT Ö-1 3 50 26.0/20.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Stig Unoson - Sonja Lindblom 3 V-1 E 50 26.0/20.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 Ö-1 K 50 26.0/20.0
Jan Clementsson - Klas Bellander Nina Nilsson - Jane Brändemar 1NT Ö-1 6 50 26.0/20.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Pass   18.0/28.0
Ulf Schjånberg - Anne-Catherine Svenning Christian Frisk - Mona Andersson 1NT Ö= 3 -90 15.0/31.0
Karen Nielsen - Thomas Davy Margaretha Olsson - Göran Ekelund 1NT Ö= 6 -90 15.0/31.0
Anders Freij - Anders Ingels Björn Klefbohm - Magnus Friberg 2 N-1 K -100 11.0/35.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 S-1 8 -100 11.0/35.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Mari Segerberg - Jan Öhman 1NT V+2 3 -150 8.0/38.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 1NT Ö+3 6 -180 6.0/40.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 S-2 8 -200 3.0/43.0
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 3 S-2 E -200 3.0/43.0
Mats Andersson - Peter Moricz Mikael Palade - Lennart Tenland 2D N-2 9 -500 0.0/46.0

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.16

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
K854
84
ED87
1094
#
E106
K10
1093
Kkn863
#
Dkn32
Ekn92
kn64
ED
#
97
D7653
K52
752

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N45534
S45534
Ö98898
V98898
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Freij - Anders Ingels Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3NT Ö-1 9 100 43.0/3.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren 3NT Ö-1 5 100 43.0/3.0
Bengt Nilsson - Bert Jehpsson Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT Ö-1 3 100 43.0/3.0
Jan Clementsson - Klas Bellander Nina Nilsson - Jane Brändemar 3NT Ö-1 3 100 43.0/3.0
Louise Grandinsson - Monica Lannerud Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2NT V+1 4 -150 38.0/8.0
Mats Andersson - Peter Moricz Mikael Palade - Lennart Tenland 3NT Ö= 2 -600 30.0/16.0
Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3NT Ö= 6 -600 30.0/16.0
Ulf Schjånberg - Anne-Catherine Svenning Christian Frisk - Mona Andersson 3NT Ö= 6 -600 30.0/16.0
Östen Svantesson - Lotta Lundberg Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3NT Ö= 5 -600 30.0/16.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 3NT Ö= 2 -600 30.0/16.0
Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT Ö= 5 -600 30.0/16.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 3NT Ö= 5 -600 30.0/16.0
Kristi Meier - Per Nilsson Kent Hermansson - Lars Becklén 3NT Ö+1 3 -630 18.0/28.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT Ö+1 5 -630 18.0/28.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT Ö+1 5 -630 18.0/28.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT Ö+1 3 -630 18.0/28.0
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 3NT Ö+1 5 -630 18.0/28.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 3NT Ö+2 3 -660 12.0/34.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 3NT Ö+3 9 -690 5.0/41.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Mari Segerberg - Jan Öhman 3NT Ö+3 3 -690 5.0/41.0
Ulla Borgström - Monica Wester Milan Korac - Bengt Nilsson 3NT Ö+3 5 -690 5.0/41.0
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 3NT Ö+3 3 -690 5.0/41.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Stig Unoson - Sonja Lindblom 3NT Ö+3 5 -690 5.0/41.0
Karen Nielsen - Thomas Davy Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3NT Ö+3 5 -690 5.0/41.0

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.16

? ?
Syd giv
alla i zon
#
87
K3
kn109
1087543
#
E1093
kn
ED632
EK9
#
D62
ED10952
84
D2
#
Kkn54
8764
K75
kn6

Optimalt kontrakt: 7 V= -2210
 NT
N41011
S41011
Ö912131212
V911131212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Milan Korac - Bengt Nilsson 2 Ö+4 5 -230 45.0/1.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Margaretha Olsson - Göran Ekelund 2 Ö+4 Kn -230 45.0/1.0
Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT V= 5 -600 41.0/5.0
Ulla Borgström - Monica Wester Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3NT V= 10 -600 41.0/5.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 4 V= 10 -620 36.0/10.0
Anders Freij - Anders Ingels Anita Olofsson - Ulf Öjing 4 Ö= Kn -620 36.0/10.0
Jan Clementsson - Klas Bellander Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 4 Ö= 5 -620 36.0/10.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Mari Segerberg - Jan Öhman 3NT V+1 Kn -630 30.0/16.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Louise Grandinsson - Monica Lannerud 3NT V+1 5 -630 30.0/16.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 3NT V+1 3 -630 30.0/16.0
Kristi Meier - Per Nilsson Lars G Svensson - Kerstin Degermark 4 Ö+1 6 -650 24.0/22.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Ulf Schjånberg - Anne-Catherine Svenning 4 Ö+1 D -650 24.0/22.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Bibi Jönsson - Willy Landgren 4 Ö+1 Kn -650 24.0/22.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 3NT V+2 9 -660 19.0/27.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 3NT V+2 5 -660 19.0/27.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Östen Svantesson - Lotta Lundberg 3NT V+3 5 -690 11.0/35.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 3NT V+3 Kn -690 11.0/35.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT V+3 5 -690 11.0/35.0
Bengt Nilsson - Bert Jehpsson Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren 3NT V+3 4 -690 11.0/35.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Stig Unoson - Sonja Lindblom 3NT V+3 Kn -690 11.0/35.0
Karen Nielsen - Thomas Davy Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 3NT V+3 5 -690 11.0/35.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Mikael Palade - Lennart Tenland 3NT V+4 4 -720 2.0/44.0
Christian Frisk - Mona Andersson Mats Andersson - Peter Moricz 3NT V+4 7 -720 2.0/44.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT V+4 5 -720 2.0/44.0

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2017.08.16

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
Dkn762
107
D542
72
#
95
Dkn5
1083
Kkn1098
#
843
9432
kn76
ED6
#
EK10
EK86
EK9
543

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N7119118
S7119118
Ö52422
V52422
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Clementsson - Klas Bellander Pia Katarina Larsson - Gunlis Åberg 4 S+2 D 480 46.0/0.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Milan Korac - Bengt Nilsson 3NT S+2 9 460 43.0/3.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3NT S+2 8 460 43.0/3.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Mari Segerberg - Jan Öhman 4 S+1 8 450 27.0/19.0
Ulla Öberg - Anita Hansson Lindvall Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 N+1 E 450 27.0/19.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 4 S+1 D 450 27.0/19.0
Kent Hermansson - Lars Becklén Ulf Schjånberg - Anne-Catherine Svenning 4 S+1 9 450 27.0/19.0
Christian Frisk - Mona Andersson Mats Andersson - Peter Moricz 4 N+1 3 450 27.0/19.0
Anders Freij - Anders Ingels Anita Olofsson - Ulf Öjing 4 N+1 3 450 27.0/19.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 4 S+1 9 450 27.0/19.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Rutger Persson - Claes Nilsson 4 S+1 Kn 450 27.0/19.0
Bengt Nilsson - Bert Jehpsson Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren 4 N+1 3 450 27.0/19.0
Karen Nielsen - Thomas Davy Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 4 S+1 8 450 27.0/19.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Louise Grandinsson - Monica Lannerud 4 S+1 D 450 27.0/19.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Carl-Johan Möncke - Carl-Gustav Möncke 4 S+1 D 450 27.0/19.0
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 N+1 E 450 27.0/19.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Bibi Jönsson - Willy Landgren 4 S+1 Kn 450 27.0/19.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Mikael Palade - Lennart Tenland 3NT S+1 D 430 12.0/34.0
Ulla Borgström - Monica Wester Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3 S+2 Kn 200 10.0/36.0
Kristi Meier - Per Nilsson Lars G Svensson - Kerstin Degermark 3NT S-1 8 -50 5.0/41.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 3NT S-1 Kn -50 5.0/41.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT S-1 8 -50 5.0/41.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Stig Unoson - Sonja Lindblom 3NT S-1 10 -50 5.0/41.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Östen Svantesson - Lotta Lundberg 5 N-3 3 -150 0.0/46.0