Kommande tävlingar
27/06 Ölandsveckan 2019 - A-final
13/07 SM Lag Mixed
18/07 Walthers Bildelar Guldpar Falk
Rapporterade tävlingar
04/05 IAF-guld, BK S:t Erik
22/04 Rimbo BK - Guldtävling
19/04 Trosa BS - Guldtävling
BK Bridgehuset » 19/6 scratch 2017-06-19 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

19/6 scratch 2017-06-19

Partävling, 13 bord, 26 par. Antal brickor: 24. Medel: 288.0.

Privatprotokoll för Yvonne Tolf - Jeanette Svensson

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 22, Birgitta Forsström - Yngve Jarl
12 Ö-1 -50 10 42% 10 42.0%9KD8542KKn8D109 KDKn836106542EK
24 Ö+2 480 14 58% 24 50.0%EKD54K64D1063K Kn876DKn8ED6532
Rond 2, som ÖV mot par 21, Christian Frisk - Gun Jensen-Carlén
31NT N+2 -150 15 63% 39 54.3%E5DKn96Kn942D94 DKn32852ED7586
41NT N-1 100 6 25% 45 47.0%963Kn8752KDKnEK EK108766296432
Rond 3, som NS mot par 20, Christer Ekberg - Claudia Sjöberg
52 Ö= -90 9 38% 54 45.2%E7DKn103Kn1098ED4 D8632843KKn1032
62 Ö-1 100 23 96% 77 53.7%96432ED1065Kn106 E7Kn4EKD872974
Rond 4, som ÖV mot par 19, Elsa Olsson - Birgit Hartman
72 V= 110 16 67% 93 55.6%K4K10763976436 Kn76DKn52E108E83
82 V-1 -50 13 54% 106 55.4%93K9Kn1063DKn543 EKD851032D8E92
Rond 5, som NS mot par 17, Adam Wasserstrom - Karin Eresund
92 N+1 110 15 63% 121 56.2%K1085K2EKn109866 DKn6108755E10984
106NT N= 1440 22 92% 143 59.8%DKn97KKnEKD98Kn8 EK5D10410EKD952
Rond 6, som NS mot par 16, Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm
113NT N-1 -50 13 54% 156 59.3%EKKn97E93DKn872 3KKn8E8542K1094
125 S= 650 19 79% 175 60.9%925EKD1096KKn103 EK107434Kn543D6
Rond 7, som NS mot par 15, Peter Moricz - Mats Andersson
134 V+1 -650 6 25% 181 58.2%Kn4ED77632D1062 7631065E1048753
144 Ö+2 -480 4 17% 185 55.2%42D1082K879863 1096Kn6DKn104Kn742
Rond 8, som NS mot par 14, Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt
151NT N= 90 12 50% 197 54.9%E103D42K652E93 KD54987Kn87K76
164 S+1 450 21 88% 218 56.9%E873K984EKKn3E 52DKn732D98422
Rond 9, som ÖV mot par 13, Bodil Wikström - Ulla Lundström
173 V-1 -50 4 17% 222 54.6%D962EKn63DKn852 KKnK4K98762ED4
181NT V+1 120 14 58% 236 54.8%Kn3E7510843D1063 D85K1086EKKKn84
Rond 10, som NS mot par 12, Marianne Wästberg - Irma Romare
194 S-2 -100 8 33% 244 53.6%42K9752964Kn43 K93DKn86EKKn73E
203 N+1 170 13 54% 257 53.6%EKn9843KD986710 10765EKn3K65Kn65
Rond 11, som NS mot par 24, Monica Gilhorn - Mona Berge
213NT V+3 -490 5 21% 262 52.1%72942987431052 DKn94Kn631052E97
224 V= -620 7 29% 269 51.0%KD742Kn9876534 10985362E42E98
Rond 12, som NS mot par 23, Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist
234 V+1 -650 15 63% 284 51.6%1095321047532K2 KKn6Kn8DKn8D10653
244 Ö-2 100 18 75% 302 52.5%10K9542K1064364 875376DEK10872

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.19

Nord giv
ingen i zon
102
E3
ED97
kn8764
KDkn83
6
106542
EK
9
KD8542
Kkn8
D109
E7654
kn1097
3
532

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -400
 NT
N74444
S74444
Ö59879
V59879
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 3NT V-3 4 150 24/0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Marianne Servin - Ulla Öberg 4 Ö-2 3 100 21/3
Ulla Borgström - Monica Wester Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 2NT Ö-2 5 100 21/3
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 3 Ö-1 3 50 14/10
Anders Nordberg - Dennis Alsensjö Elsa Olsson - Birgit Hartman 2NT Ö-1 7 50 14/10
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Christian Frisk - Gun Jensen-Carlén 2NT V-1 7 50 14/10
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 V-1 E 50 14/10
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 2 Ö-1 3 50 14/10
Carl-Eric Rönnemyr - Monica Wilhelmsson Marianne Wästberg - Irma Romare 3 N-2 9 -100 8/16
Stig Unoson - Björn Klefbohm Peter Moricz - Mats Andersson 2 Ö= 3 -110 6/18
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Monica Gilhorn - Mona Berge 3NT V= 7 -400 3/21
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 3NT V= 10 -400 3/21
Bibi Jönsson - Willy Landgren Bodil Wikström - Ulla Lundström 3NT V+1 6 -430 0/24

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.19

Öst giv
N-S i zon
109
E9
Kkn98752
kn10
kn876
Dkn8

ED6532
EKD54
K64
D1063
K
32
107532
E4
9874

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -980
 NT
N27503
S27503
Ö11681210
V1168129
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Nordberg - Dennis Alsensjö Elsa Olsson - Birgit Hartman 4 Ö= E -420 24/0
Carl-Eric Rönnemyr - Monica Wilhelmsson Marianne Wästberg - Irma Romare 4 Ö+1 E -450 21/3
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 4 Ö+1 E -450 21/3
Bibi Jönsson - Willy Landgren Bodil Wikström - Ulla Lundström 5 Ö+1 E -480 10/14
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 4 Ö+2 E -480 10/14
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Monica Gilhorn - Mona Berge 4 Ö+2 E -480 10/14
Stig Unoson - Björn Klefbohm Peter Moricz - Mats Andersson 4 Ö+2 2 -480 10/14
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Christian Frisk - Gun Jensen-Carlén 4 Ö+2 E -480 10/14
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Marianne Servin - Ulla Öberg 4 Ö+2 E -480 10/14
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 4 Ö+2 E -480 10/14
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 4 Ö+2 E -480 10/14
Ulla Borgström - Monica Wester Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 Ö+2 E -480 10/14
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 5D N-5 E -1400 0/24

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.19

Syd giv
Ö-V i zon
K964
EK43
K8
E53
Dkn32
852
ED75
86
E5
Dkn96
kn942
D94
1087
107
1063
Kkn1072

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N106798
S96798
Ö37545
V37545
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 1NT N+4 9 210 24/0
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 1NT Ö-2 7 200 22/2
Stig Unoson - Björn Klefbohm Bodil Wikström - Ulla Lundström 1NT N+3 6 180 17/7
Peter Moricz - Mats Andersson Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 1NT N+3 D 180 17/7
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Bo Hedberg - Fredrik Bonde 1NT N+3 6 180 17/7
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 1NT N+3 D 180 17/7
Marianne Servin - Ulla Öberg Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 1NT N+2 2 150 9/15
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Anders Nordberg - Dennis Alsensjö 1NT N+2 6 150 9/15
Christian Frisk - Gun Jensen-Carlén Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 1NT N+2 6 150 9/15
Monica Gilhorn - Mona Berge Birgitta Forsström - Yngve Jarl 1NT N+2 D 150 9/15
Bibi Jönsson - Willy Landgren Marianne Wästberg - Irma Romare 1NT N+1 2 120 3/21
Carl-Eric Rönnemyr - Monica Wilhelmsson Ulla Borgström - Monica Wester 1NT N+1 6 120 3/21
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Elsa Olsson - Birgit Hartman 1 N-1 E -50 0/24

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.19

Väst giv
alla i zon
Dkn2
K43
10854
D75
EK1087
6
62
96432
963
kn8752
KDkn
EK
54
ED109
E973
kn108

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N47636
S47636
Ö967107
V967107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Monica Gilhorn - Mona Berge Birgitta Forsström - Yngve Jarl 1NT S= 6 90 24/0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Bo Hedberg - Fredrik Bonde 1NT Ö= 9 -90 21/3
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Anders Nordberg - Dennis Alsensjö 1NT Ö= 7 -90 21/3
Christian Frisk - Gun Jensen-Carlén Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 1NT N-1 9 -100 18/6
Bibi Jönsson - Willy Landgren Marianne Wästberg - Irma Romare 1NT Ö+1 3 -120 12/12
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 1NT Ö+1 3 -120 12/12
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Elsa Olsson - Birgit Hartman 1NT Ö+1 3 -120 12/12
Stig Unoson - Björn Klefbohm Bodil Wikström - Ulla Lundström 1NT Ö+1 3 -120 12/12
Marianne Servin - Ulla Öberg Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 1NT Ö+1 3 -120 12/12
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 1 V+2 5 -140 6/18
Carl-Eric Rönnemyr - Monica Wilhelmsson Ulla Borgström - Monica Wester 2 V+2 3 -170 3/21
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 2 V+2 8 -170 3/21
Peter Moricz - Mats Andersson Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 2 V+3 3 -200 0/24

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.19

Nord giv
N-S i zon
E7
Dkn103
kn1098
ED4
K105
EK5
D762
876
kn94
9762
EK54
95
D8632
84
3
Kkn1032

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N95676
S95676
Ö48657
V48657
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Peter Moricz - Mats Andersson 3NT S= E 600 24/0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Christian Frisk - Gun Jensen-Carlén 1NT N+2 7 150 22/2
Marianne Servin - Ulla Öberg Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 1NT N+1 E 120 18/6
Anders Nordberg - Dennis Alsensjö Adam Wasserstrom - Karin Eresund 1NT N+1 2 120 18/6
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 1NT N+1 9 120 18/6
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ulla Borgström - Monica Wester 2 S= K 110 14/10
Stig Unoson - Björn Klefbohm Marianne Wästberg - Irma Romare 1NT N= 2 90 12/12
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 2 Ö= 8 -90 9/15
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 2 Ö= 6 -90 9/15
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Bodil Wikström - Ulla Lundström 3NT N-1 E -100 5/19
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 2NT S-1 2 -100 5/19
Elsa Olsson - Birgit Hartman Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 2 N-2 9 -200 1/23
Monica Gilhorn - Mona Berge Carl-Eric Rönnemyr - Monica Wilhelmsson 3NT N-2 4 -200 1/23

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.19

Öst giv
Ö-V i zon
96432
ED10
65
kn106
108
863
1093
EKD82
KDkn5
K9752
kn4
53
E7
kn4
EKD872
974

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N58468
S58468
Ö74765
V74765
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Bodil Wikström - Ulla Lundström 3 Ö-1 E 100 23/1
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 2 Ö-1 E 100 23/1
Elsa Olsson - Birgit Hartman Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 1 S+1 E 90 19/5
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 2 S= E 90 19/5
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ulla Borgström - Monica Wester 3 S-1 8 -50 11/13
Stig Unoson - Björn Klefbohm Marianne Wästberg - Irma Romare 3 S-1 E -50 11/13
Marianne Servin - Ulla Öberg Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2 S-1 E -50 11/13
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 2 S-1 E -50 11/13
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3 S-1 E -50 11/13
Monica Gilhorn - Mona Berge Carl-Eric Rönnemyr - Monica Wilhelmsson 3 S-1 E -50 11/13
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Peter Moricz - Mats Andersson 3 S-2 E -100 2/22
Anders Nordberg - Dennis Alsensjö Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 S-2 3 -100 2/22
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Christian Frisk - Gun Jensen-Carlén 3 S-2 E -100 2/22

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.19

Syd giv
alla i zon
10982
94
KD5
KDkn9
kn76
Dkn52
E108
E83
K4
K10763
97643
6
ED53
E8
kn2
107542

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N95587
S95587
Ö48846
V48846
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 3 V-2 9 200 24/0
Marianne Servin - Ulla Öberg Bodil Wikström - Ulla Lundström 3 S= 5 140 20/4
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 2 S+1 2 140 20/4
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 S= D 140 20/4
Bibi Jönsson - Willy Landgren Monica Gilhorn - Mona Berge 4 Ö-1 5 100 15/9
Ulla Borgström - Monica Wester Stig Unoson - Björn Klefbohm 4 Ö-1 Kn 100 15/9
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Marianne Wästberg - Irma Romare 2 V= K -110 8/16
Anders Nordberg - Dennis Alsensjö Peter Moricz - Mats Andersson 2 V= K -110 8/16
Elsa Olsson - Birgit Hartman Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 2 V= 9 -110 8/16
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 2 Ö= Kn -110 8/16
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Carl-Eric Rönnemyr - Monica Wilhelmsson 2 V= K -110 8/16
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 2 V+1 K -140 2/22
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Christian Frisk - Gun Jensen-Carlén 4 N-3 6 -300 0/24

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.19

Väst giv
ingen i zon
kn10642
Dkn8
754
108
EKD85
1032
D8
E92
93
K9
kn1063
Dkn543
7
E7654
EK92
K76

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -110
 NT
N36764
S46765
Ö96577
V86576
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Carl-Eric Rönnemyr - Monica Wilhelmsson 4 V-3 D 150 24/0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2 S= E 110 22/2
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Marianne Wästberg - Irma Romare 2 V-2 D 100 18/6
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 2 V-2 D 100 18/6
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2NT V-2 D 100 18/6
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Christian Frisk - Gun Jensen-Carlén 2 V-1 D 50 11/13
Marianne Servin - Ulla Öberg Bodil Wikström - Ulla Lundström 2 V-1 D 50 11/13
Elsa Olsson - Birgit Hartman Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 2 V-1 D 50 11/13
Ulla Borgström - Monica Wester Stig Unoson - Björn Klefbohm 2NT V-1 Kn 50 11/13
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 1NT V= Kn -90 6/18
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 2 V= D -110 4/20
Bibi Jönsson - Willy Landgren Monica Gilhorn - Mona Berge 3 S-3 E -150 2/22
Anders Nordberg - Dennis Alsensjö Peter Moricz - Mats Andersson 1NT V+3 6 -180 0/24

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.19

Nord giv
Ö-V i zon
K1085
K2
Ekn10986
6
E742
kn943
K7
KD2
93
ED6
D432
kn753
Dkn6
10875
5
E10984

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N58575
S58575
Ö84768
V84768
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Ulla Borgström - Monica Wester 3 V-2 6 200 24/0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Peter Moricz - Mats Andersson 2D N= 9 180 22/2
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Bibi Jönsson - Willy Landgren 2 N+1 3 140 20/4
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 N+1 9 110 15/9
Carl-Eric Rönnemyr - Monica Wilhelmsson Birgitta Forsström - Yngve Jarl 2 N+1 9 110 15/9
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 2 N+1 9 110 15/9
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 2 N+1 3 110 15/9
Marianne Wästberg - Irma Romare Marianne Servin - Ulla Öberg 2 N= 5 90 10/14
Christian Frisk - Gun Jensen-Carlén Elsa Olsson - Birgit Hartman 1NT S-1 K -50 7/17
Monica Gilhorn - Mona Berge Stig Unoson - Björn Klefbohm 1NT S-1 4 -50 7/17
Anders Nordberg - Dennis Alsensjö Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 1 V= 6 -80 4/20
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 2 N-2 5 -100 2/22
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Bodil Wikström - Ulla Lundström 2NT Ö+1 5 -150 0/24

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.19

Öst giv
alla i zon
Dkn97
Kkn
EKD98
kn8
1083
98652
53
764
642
E73
kn7642
103
EK5
D104
10
EKD952

Optimalt kontrakt: 6NT S= 1440
 NT
N1211101212
S1211101212
Ö02300
V02300
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 6NT N= 5 1440 22/2
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 6NT S= 5 1440 22/2
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 6NT S= 3 1440 22/2
Monica Gilhorn - Mona Berge Stig Unoson - Björn Klefbohm 6 S+1 7 1390 18/6
Anders Nordberg - Dennis Alsensjö Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 6 S= 5 1370 16/8
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Peter Moricz - Mats Andersson 3NT N+4 2 720 12/12
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 3NT N+4 2 720 12/12
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Bibi Jönsson - Willy Landgren 3NT N+4 4 720 12/12
Carl-Eric Rönnemyr - Monica Wilhelmsson Birgitta Forsström - Yngve Jarl 3NT S+3 5 690 7/17
Marianne Wästberg - Irma Romare Marianne Servin - Ulla Öberg 4NT S+2 5 690 7/17
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Ulla Borgström - Monica Wester 4 N+2 E 680 4/20
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Bodil Wikström - Ulla Lundström 5 S+1 9 620 1/23
Christian Frisk - Gun Jensen-Carlén Elsa Olsson - Birgit Hartman 5 S+1 2 620 1/23

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.19

Syd giv
ingen i zon
EKkn97
E93
Dkn
872
2
D1042
K10973
Dkn5
D108654
765
6
E63
3
Kkn8
E8542
K1094

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N88778
S88778
Ö55654
V55654
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Ulla Lundström Anders Nordberg - Dennis Alsensjö 3NT N+1 4 430 23/1
Christian Frisk - Gun Jensen-Carlén Carl-Eric Rönnemyr - Monica Wilhelmsson 3NT N+1 7 430 23/1
Stig Unoson - Björn Klefbohm Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3NT S= 2 400 20/4
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Monica Gilhorn - Mona Berge 3NT S-1 2 -50 13/11
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 3NT N-1 5 -50 13/11
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 3NT N-1 6 -50 13/11
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Peter Moricz - Mats Andersson 3NT N-1 3 -50 13/11
Elsa Olsson - Birgit Hartman Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 N-1 6 -50 13/11
Ulla Borgström - Monica Wester Marianne Servin - Ulla Öberg 3NT S-1 2 -50 13/11
Bibi Jönsson - Willy Landgren Birgitta Forsström - Yngve Jarl 3NT S-2 2 -100 5/19
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 3NT N-2 7 -100 5/19
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 3NT S-3 2 -150 2/22
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Marianne Wästberg - Irma Romare 4 S-5 D -250 0/24

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.19

Väst giv
N-S i zon
92
5
EKD1096
Kkn103
865
kn97
87
E9854
Dkn
EKD108632
2
72
EK10743
4
kn543
D6

Optimalt kontrakt: 6D V-3 500
 NT
N7114114
S7114114
Ö51911
V51911
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Peter Moricz - Mats Andersson 5 S+1 E 680 23/1
Ulla Borgström - Monica Wester Marianne Servin - Ulla Öberg 4 S+2 7 680 23/1
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 5 S= Kn 650 19/5
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 5 S= Kn 650 19/5
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Marianne Wästberg - Irma Romare 4 S= E 620 15/9
Bodil Wikström - Ulla Lundström Anders Nordberg - Dennis Alsensjö 5 N+1 E 620 15/9
Stig Unoson - Björn Klefbohm Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 5D Ö-2 E 300 12/12
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 5 Ö-2 E 100 8/16
Elsa Olsson - Birgit Hartman Adam Wasserstrom - Karin Eresund 5 Ö-2 E 100 8/16
Christian Frisk - Gun Jensen-Carlén Carl-Eric Rönnemyr - Monica Wilhelmsson 5 Ö-2 E 100 8/16
Bibi Jönsson - Willy Landgren Birgitta Forsström - Yngve Jarl 4 Ö-1 K 50 2/22
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Monica Gilhorn - Mona Berge 5 Ö-1 E 50 2/22
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 4 Ö-1 E 50 2/22

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.19

Nord giv
alla i zon
kn4
ED7
7632
D1062
D109852
Kkn4
85
K9
EK
9832
KDkn9
Ekn4
763
1065
E104
8753

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -630
 NT
N53333
S53333
Ö89101010
V89101010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Wästberg - Irma Romare Anders Nordberg - Dennis Alsensjö 3NT Ö-1 7 100 23/1
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 4 Ö-1 7 100 23/1
Bibi Jönsson - Willy Landgren Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 4 V= 7 -620 19/5
Christian Frisk - Gun Jensen-Carlén Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 4 Ö= 8 -620 19/5
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3NT Ö+1 4 -630 14/10
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3NT Ö+1 3 -630 14/10
Carl-Eric Rönnemyr - Monica Wilhelmsson Elsa Olsson - Birgit Hartman 3NT Ö+1 4 -630 14/10
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Bodil Wikström - Ulla Lundström 4 V+1 E -650 6/18
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Peter Moricz - Mats Andersson 4 V+1 E -650 6/18
Marianne Servin - Ulla Öberg Monica Gilhorn - Mona Berge 4 V+1 3 -650 6/18
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 4 V+1 E -650 6/18
Ulla Borgström - Monica Wester Bo Hedberg - Fredrik Bonde 4 V+1 2 -650 6/18
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Stig Unoson - Björn Klefbohm 4 V+2 7 -680 0/24

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.19

Öst giv
ingen i zon
42
D1082
K87
9863
KD875
943
9632
E
Ekn3
EK75
E5
KD105
1096
kn6
Dkn104
kn742

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -980
 NT
N23212
S23212
Ö910101211
V910101211
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Bodil Wikström - Ulla Lundström 6 Ö-1 D 50 24/0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 4 Ö+1 D -450 17/7
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 Ö+1 D -450 17/7
Marianne Servin - Ulla Öberg Monica Gilhorn - Mona Berge 4 Ö+1 D -450 17/7
Marianne Wästberg - Irma Romare Anders Nordberg - Dennis Alsensjö 4 Ö+1 D -450 17/7
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 4 Ö+1 4 -450 17/7
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 4 Ö+1 D -450 17/7
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3NT Ö+2 D -460 8/16
Carl-Eric Rönnemyr - Monica Wilhelmsson Elsa Olsson - Birgit Hartman 3NT Ö+2 D -460 8/16
Ulla Borgström - Monica Wester Bo Hedberg - Fredrik Bonde 3NT Ö+2 D -460 8/16
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Peter Moricz - Mats Andersson 4 Ö+2 Kn -480 4/20
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Stig Unoson - Björn Klefbohm 3NT Ö+3 D -490 2/22
Christian Frisk - Gun Jensen-Carlén Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 6 Ö= D -980 0/24

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.19

Syd giv
N-S i zon
E103
D42
K652
E93
976
Ekn105
E104
D54
kn82
K63
D93
kn1082
KD54
987
kn87
K76

Optimalt kontrakt: 1NT S= 90
 NT
N67677
S67677
Ö76756
V76756
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Wästberg - Irma Romare Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 1NT N+2 Kn 150 24/0
Stig Unoson - Björn Klefbohm Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 1NT N+1 3 120 22/2
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Marianne Servin - Ulla Öberg 1 S+1 4 110 20/4
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Christian Frisk - Gun Jensen-Carlén 1NT N= Kn 90 12/12
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 1NT N= Kn 90 12/12
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 1NT N= 8 90 12/12
Anders Nordberg - Dennis Alsensjö Ulla Borgström - Monica Wester 1NT N= Kn 90 12/12
Bodil Wikström - Ulla Lundström Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 1NT N= 8 90 12/12
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Peter Moricz - Mats Andersson 2 N= Kn 90 12/12
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Birgitta Forsström - Yngve Jarl 1NT N= Kn 90 12/12
Carl-Eric Rönnemyr - Monica Wilhelmsson Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 1NT S-1 10 -100 4/20
Bibi Jönsson - Willy Landgren Elsa Olsson - Birgit Hartman 1NT N-2 Kn -200 1/23
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Monica Gilhorn - Mona Berge 2 S-2 E -200 1/23

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.19

Väst giv
Ö-V i zon
E873
K984
EKkn3
E
K106
106
10765
KD74
Dkn94
E5

kn1098653
52
Dkn732
D9842
2

Optimalt kontrakt: 5 N= 400
 NT
N3111077
S3111077
Ö102252
V102252
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Wästberg - Irma Romare Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 4 S+2 K 480 24/0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Monica Gilhorn - Mona Berge 4 S+1 K 450 21/3
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 4 S+1 6 450 21/3
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 5 N= D 400 17/7
Anders Nordberg - Dennis Alsensjö Ulla Borgström - Monica Wester 5 N= 9 400 17/7
Bodil Wikström - Ulla Lundström Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 2 N+4 Kn 230 14/10
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Marianne Servin - Ulla Öberg 1NT N+4 Kn 210 12/12
Bibi Jönsson - Willy Landgren Elsa Olsson - Birgit Hartman 3 S+2 6 200 8/16
Carl-Eric Rönnemyr - Monica Wilhelmsson Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 3 N+2 Kn 200 8/16
Stig Unoson - Björn Klefbohm Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 2 S+3 K 200 8/16
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Christian Frisk - Gun Jensen-Carlén 3 N+2 Kn 150 4/20
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Birgitta Forsström - Yngve Jarl 6 N-1 E -50 2/22
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Peter Moricz - Mats Andersson 4 Ö+1 4 -150 0/24

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.19

Nord giv
ingen i zon
10
D1085
1043
Kkn1063
Kkn
K4
K98762
ED4
D962
Ekn63
Dkn
852
E87543
972
E5
97

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N63553
S63553
Ö798810
V798810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Björn Klefbohm Elsa Olsson - Birgit Hartman 3 V-2 10 100 24/0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Ulla Borgström - Monica Wester 3 V-1 10 50 20/4
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Marianne Wästberg - Irma Romare 3 V-1 10 50 20/4
Bodil Wikström - Ulla Lundström Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 3 V-1 10 50 20/4
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2 S-1 2 -50 16/8
Carl-Eric Rönnemyr - Monica Wilhelmsson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 V= 10 -110 11/13
Marianne Servin - Ulla Öberg Christian Frisk - Gun Jensen-Carlén 3 V= 10 -110 11/13
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Bibi Jönsson - Willy Landgren 3 V= 10 -110 11/13
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 V= 10 -110 11/13
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 3 V+1 10 -130 5/19
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Birgitta Forsström - Yngve Jarl 3 V+1 10 -130 5/19
Monica Gilhorn - Mona Berge Anders Nordberg - Dennis Alsensjö 2 S-3 4 -150 2/22
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Peter Moricz - Mats Andersson 3NT Ö+1 E -430 0/24

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.19

Öst giv
N-S i zon
EK972
93
Dkn5
E92
D85
K1086
EK
Kkn84
kn3
E75
10843
D1063
1064
Dkn42
9762
75

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N35565
S35565
Ö107868
V107868
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Marianne Wästberg - Irma Romare 2 N= 3 110 24/0
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2 N-1 E -100 22/2
Stig Unoson - Björn Klefbohm Elsa Olsson - Birgit Hartman 3 V= E -110 19/5
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 V= E -110 19/5
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 1NT V+1 7 -120 10/14
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Birgitta Forsström - Yngve Jarl 2NT V= 2 -120 10/14
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Ulla Borgström - Monica Wester 1NT V+1 D -120 10/14
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Peter Moricz - Mats Andersson 1NT V+1 E -120 10/14
Bodil Wikström - Ulla Lundström Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 1NT V+1 E -120 10/14
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Bibi Jönsson - Willy Landgren 1NT V+1 E -120 10/14
Monica Gilhorn - Mona Berge Anders Nordberg - Dennis Alsensjö 1NT V+1 7 -120 10/14
Carl-Eric Rönnemyr - Monica Wilhelmsson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 N-2 3 -200 1/23
Marianne Servin - Ulla Öberg Christian Frisk - Gun Jensen-Carlén 2 N-2 E -200 1/23

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.19

Syd giv
Ö-V i zon
42
K9752
964
kn43
D86
E1043
D108
KD2
Ekn1075

52
1098765
K93
Dkn86
EKkn73
E

Optimalt kontrakt: 4D V-1 200
 NT
N491046
S391046
Ö84395
V84395
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Christian Frisk - Gun Jensen-Carlén 4 S= K 420 24/0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 1 V-3 6 300 22/2
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Bibi Jönsson - Willy Landgren 3NT V-2 9 200 20/4
Ulla Borgström - Monica Wester Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3 S+1 D 170 17/7
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Monica Gilhorn - Mona Berge 2 N+2 E 170 17/7
Anders Nordberg - Dennis Alsensjö Birgitta Forsström - Yngve Jarl 2 S+1 6 140 13/11
Elsa Olsson - Birgit Hartman Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 2 S+1 6 140 13/11
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Marianne Wästberg - Irma Romare 4 S-2 D -100 8/16
Marianne Servin - Ulla Öberg Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 4 S-2 6 -100 8/16
Peter Moricz - Mats Andersson Bodil Wikström - Ulla Lundström 4D S-1 6 -100 8/16
Carl-Eric Rönnemyr - Monica Wilhelmsson Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 2 Ö+1 E -140 2/22
Stig Unoson - Björn Klefbohm Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 2 Ö+1 E -140 2/22
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 2 Ö+1 E -140 2/22

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.19

Väst giv
alla i zon
Ekn9843
KD986
7
10
2
10742
E984
K843
KD
5
Dkn1032
ED972
10765
Ekn3
K65
kn65

Optimalt kontrakt: 5D N-1 -200
 NT
N229103
S229103
Ö1111337
V1111337
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carl-Eric Rönnemyr - Monica Wilhelmsson Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 4 N= D 620 21/3
Marianne Servin - Ulla Öberg Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 4 N= 5 620 21/3
Elsa Olsson - Birgit Hartman Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 4 N= 5 620 21/3
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Monica Gilhorn - Mona Berge 4 N= 5 620 21/3
Peter Moricz - Mats Andersson Bodil Wikström - Ulla Lundström 5D V-1 K 200 16/8
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Marianne Wästberg - Irma Romare 3 N+1 5 170 13/11
Ulla Borgström - Monica Wester Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3 N+1 5 170 13/11
Stig Unoson - Björn Klefbohm Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 4 N-1 5 -100 9/15
Anders Nordberg - Dennis Alsensjö Birgitta Forsström - Yngve Jarl 4 N-1 5 -100 9/15
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3 V+2 E -150 6/18
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 5D N-1 E -200 4/20
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Bibi Jönsson - Willy Landgren 5 V= 7 -600 2/22
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Christian Frisk - Gun Jensen-Carlén 4D Ö+1 5 -910 0/24

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.19

Nord giv
N-S i zon
72
942
98743
1052
53
EKD
Dkn6
Kkn643
EK1086
10875
EK
D8
Dkn94
kn63
1052
E97

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -990
 NT
N12131
S12131
Ö1210121012
V1210121012
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Ulla Borgström - Monica Wester 6 Ö-1 3 50 24/0
Peter Moricz - Mats Andersson Carl-Eric Rönnemyr - Monica Wilhelmsson 4 Ö= 3 -420 22/2
Bibi Jönsson - Willy Landgren Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 3NT Ö+1 7 -430 18/6
Stig Unoson - Björn Klefbohm Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3NT V+1 7 -430 18/6
Anders Nordberg - Dennis Alsensjö Christian Frisk - Gun Jensen-Carlén 3NT V+1 4 -430 18/6
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 Ö+1 2 -450 14/10
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Birgitta Forsström - Yngve Jarl 3NT V+2 9 -460 11/13
Marianne Servin - Ulla Öberg Elsa Olsson - Birgit Hartman 3NT Ö+2 4 -460 11/13
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Monica Gilhorn - Mona Berge 3NT V+3 7 -490 5/19
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Bodil Wikström - Ulla Lundström 3NT V+3 4 -490 5/19
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Marianne Wästberg - Irma Romare 3NT V+3 9 -490 5/19
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 3NT V+3 8 -490 5/19
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Bo Hedberg - Fredrik Bonde 6NT Ö= E -990 0/24

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.19

Öst giv
Ö-V i zon
KD742
kn9
87653
4
6
KD1074
K109
10763
Ekn
E853
Dkn
KDkn52
109853
62
E42
E98

Optimalt kontrakt: 5D S-3 -500
 NT
N28283
S28283
Ö115957
V115957
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Bodil Wikström - Ulla Lundström 6D V-1 K 200 24/0
Anders Nordberg - Dennis Alsensjö Christian Frisk - Gun Jensen-Carlén 4 V-1 4 100 20/4
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 V-1 K 100 20/4
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 4 V-1 4 100 20/4
Peter Moricz - Mats Andersson Carl-Eric Rönnemyr - Monica Wilhelmsson 3 S-1 3 -50 16/8
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Ulla Borgström - Monica Wester 2NT Ö= 3 -120 14/10
Marianne Servin - Ulla Öberg Elsa Olsson - Birgit Hartman 3 V= 4 -140 12/12
Bibi Jönsson - Willy Landgren Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 4D S-2 K -300 10/14
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Monica Gilhorn - Mona Berge 4 V= 4 -620 7/17
Stig Unoson - Björn Klefbohm Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 V= 4 -620 7/17
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Marianne Wästberg - Irma Romare 4 V+1 4 -650 3/21
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Bo Hedberg - Fredrik Bonde 5 V= K -650 3/21
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Birgitta Forsström - Yngve Jarl 5D Ö= E -750 0/24

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.19

Syd giv
alla i zon
109532
104
7532
K2
E
EKD9753
E109
E7
D874
62
K64
kn984
Kkn6
kn8
Dkn8
D10653

Optimalt kontrakt: 6 V= -1430
 NT
N53161
S53161
Ö8912711
V8912711
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Ulla Borgström - Monica Wester 6 V-1 5 100 24/0
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 V+1 10 -650 15/9
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 V+1 5 -650 15/9
Carl-Eric Rönnemyr - Monica Wilhelmsson Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 4 V+1 9 -650 15/9
Marianne Servin - Ulla Öberg Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 4 V+1 4 -650 15/9
Anders Nordberg - Dennis Alsensjö Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 4 V+1 K -650 15/9
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Birgitta Forsström - Yngve Jarl 5 V= 10 -650 15/9
Peter Moricz - Mats Andersson Bibi Jönsson - Willy Landgren 5 V= K -650 15/9
Elsa Olsson - Birgit Hartman Bo Hedberg - Fredrik Bonde 4 V+1 K -650 15/9
Bodil Wikström - Ulla Lundström Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 4 V+2 10 -680 5/19
Christian Frisk - Gun Jensen-Carlén Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 4 V+2 10 -680 5/19
Marianne Wästberg - Irma Romare Monica Gilhorn - Mona Berge 4 V+3 3 -710 2/22
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Stig Unoson - Björn Klefbohm 6 V= 10 -1430 0/24

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.19

Väst giv
ingen i zon
10
K9542
K10643
64
Dkn64
E83
E85
953
EK92
Dkn10
kn972
Dkn
8753
76
D
EK10872

Optimalt kontrakt: 2NTD N-1 -100
 NT
N76747
S76747
Ö56586
V57586
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carl-Eric Rönnemyr - Monica Wilhelmsson Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 4 Ö-3 E 150 23/1
Marianne Wästberg - Irma Romare Monica Gilhorn - Mona Berge 4 V-3 6 150 23/1
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 Ö-2 E 100 18/6
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 Ö-2 D 100 18/6
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Birgitta Forsström - Yngve Jarl 3 Ö-2 E 100 18/6
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Ulla Borgström - Monica Wester 3 Ö-1 E 50 13/11
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Stig Unoson - Björn Klefbohm 3 V-1 6 50 13/11
Peter Moricz - Mats Andersson Bibi Jönsson - Willy Landgren 3 S-1 D -50 10/14
Elsa Olsson - Birgit Hartman Bo Hedberg - Fredrik Bonde 3 S-2 E -100 8/16
Marianne Servin - Ulla Öberg Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 2 Ö= D -110 5/19
Christian Frisk - Gun Jensen-Carlén Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 Ö= E -110 5/19
Anders Nordberg - Dennis Alsensjö Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 3 Ö= E -140 1/23
Bodil Wikström - Ulla Lundström Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 2 V+1 6 -140 1/23