Kommande tävlingar
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
25/01 DM-veteraner
Rapporterade tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Bridgehuset » 14/6 scratch 2017-06-14 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

14/6 scratch 2017-06-14

Partävling, 24 bord, 47 par. Antal brickor: 24. Medel: 527.8.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Adam Wasserstrom - Karin Eresund

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 31, Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand
13 V-1 -50 0.0 0% 0 0.0%E762D4DKn642107 KKnKn72E753EKn42
22 S= -90 9.0 20% 9 10.0%K98285K7KKn752 E43KDKn7D510943
Rond 2, som NS mot par 37, Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman
34 S-1 -50 14.0 32% 23 17.3%KKn2KD1076Kn10983 1083EKn983EKnD76
45NT Ö+2 -720 1.0 2% 24 13.5%EK972D107652D3 Kn6564Kn87431076
Rond 3, som ÖV mot par 32, Bodil Mörnstad - Carin Millar
52 S+2 -130 6.0 14% 30 13.6%EK72Kn85KKn83107 DKn83EK7696296
62 S-1 50 21.0 48% 51 19.3%E842E875KKn972 D1093KKn107D3543
Rond 4, som ÖV mot par 38, Anitha Lindgren - Marian Krook
74 N-1 100 24.0 55% 75 24.4%KKn832KDKn210983 109853EDKn74275
83 N-1 50 23.0 52% 98 27.9%9K85EKD84EKn85 Kn64D1062532D109
Rond 5, som ÖV mot par 33, Christer Östberg - Jan Walhagen
95 S= -400 20.0 45% 118 29.8%KKn910943K102EKn8 D876252976542
101NT Ö= 90 15.0 34% 133 30.2%E1094D1098E4EK6 82E53109529875
Rond 6, som ÖV mot par 39, Sven Grahn - Wiveca Lindström
112 S= -110 24.0 55% 157 32.5%D106E1085E94E64 E497628752D103
122 N-1 100 38.0 86% 195 36.9%86542ED863264 D1094K10952ED32
Rond 7, som ÖV mot par 34, Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf
131 N+2 -140 0.0 0% 195 34.1%K32EKn3Kn72DKn95 94K9742KD54310
142 Ö= 110 25.0 57% 220 35.7%K10753KD7Kn9876 DKnEKn1052D2KD75
Rond 8, som ÖV mot par 40, Agneta Johansson - Lars Svensson
153NT Ö= 400 25.0 57% 245 37.1%83ED64K2EK742 EKn10672Kn9863DKn
163 V= 140 18.0 41% 263 37.4%E32104ED326543 K10876EKn5764EKn
Rond 9, som NS mot par 35, Mona Andersson - Rolf Bergström
173 Ö+1 -170 38.0 86% 301 40.2%KKnEKD7632K1093 1071093Kn9848762
182 V+1 -140 21.0 48% 322 40.7%Kn1085D983Kn7643 D29753E54EKD10
Rond 10, som NS mot par 41, Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén
193NT N+1 430 28.0 64% 350 41.9%KD109EKn2Kn95EK5 2D543E43DKn1087
203 S-1 -100 7.0 16% 357 40.6%Kn9764652EKKn26 E1085EKn10878D82
Rond 11, som ÖV mot par 36, Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl
215 S-3 300 43.0 98% 400 43.3%96382D108KD975 KKn742EKn10962108
222 N-2 100 8.0 18% 408 42.2%Kn10EKD8KKn102K82 E8651095327DKn5
Rond 12, som NS mot par 42, Gunilla Ljung - Göran Nilsson
233 N+2 200 27.0 61% 435 43.0%EKn1096K9754576 D854ED108108K108
243 N-2 -100 17.0 39% 452 42.8%EKn875KD105Kn1052 K64Kn972D74EK4

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.14

Nord giv
ingen i zon
853
E1095
K8
9865
Kkn
kn72
E753
Ekn42
E762
D4
Dkn642
107
D1094
K863
109
KD3

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -400
 NT
N54754
S54764
Ö89679
V89679
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 V-1 6 50 44.0/0.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Rutger Persson - Claes Nilsson 1NT V= 5 -90 41.0/3.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Terezia Lagerman - Bengt Rylander 1NT V= 5 -90 41.0/3.0
Sanna Clementsson - Simon Ekenberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3 V= 6 -110 30.0/14.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Mats Andersson - Claudia Sjöberg 2 V+1 3 -110 30.0/14.0
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Björn Klefbohm - Magnus Friberg 2 V+1 6 -110 30.0/14.0
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 3 Ö= 3 -110 30.0/14.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Gunilla Wallin - Klas Bellander 2 Ö+1 K -110 30.0/14.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 1 Ö+2 6 -110 30.0/14.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Bodil Mörnstad - Carin Millar 2 Ö+1 10 -110 30.0/14.0
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Anitha Lindgren - Marian Krook 3 Ö= K -110 30.0/14.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Christer Östberg - Jan Walhagen 2 Ö+1 K -110 30.0/14.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Hanna Lewandowski - Marek Drukier 2NT V= 5 -120 20.0/24.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 2 Ö+2 3 -130 12.0/32.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 3 V+1 8 -130 12.0/32.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Gun Bellander - Ulla Öberg 3 Ö+1 3 -130 12.0/32.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Bodil Wikström - Christina Leander 2 Ö+2 9 -130 12.0/32.0
Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt Milan Korac - Bengt Nilsson 3 Ö+1 6 -130 12.0/32.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 Ö+1 3 -130 12.0/32.0
Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén Karen Nielsen - Thomas Davy 2 V+2 3 -130 12.0/32.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Jan Öhman - Gunnar Olsson 1NT V+2 5 -150 2.0/42.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Johan Dieden - Per Henriks 1NT V+2 9 -150 2.0/42.0
Mona Andersson - Rolf Bergström Bert Jehpsson - Bengt Nilsson 1NT V+2 9 -150 2.0/42.0
Gunilla Ljung - Göran Nilsson     - 22.8/-

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.14

Öst giv
N-S i zon
Dkn1075
42
kn1098
D8
E43
KDkn7
D5
10943
K982
85
K7
Kkn752
6
E10963
E6432
E6

Optimalt kontrakt: 4D Ö-1 100
 NT
N39765
S39665
Ö94677
V94677
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Rutger Persson - Claes Nilsson 2 S+1 K 110 41.0/3.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Bodil Wikström - Christina Leander 2 S+1 4 110 41.0/3.0
Mona Andersson - Rolf Bergström Bert Jehpsson - Bengt Nilsson 2 S+1 4 110 41.0/3.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 S+1 E 110 41.0/3.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Johan Dieden - Per Henriks 2 S= K 90 35.0/9.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 S= Kn 90 35.0/9.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 3 S-1 10 -100 26.0/18.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 4 S-1 9 -100 26.0/18.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Jan Öhman - Gunnar Olsson 3 S-1 K -100 26.0/18.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Gun Bellander - Ulla Öberg 4 S-1 10 -100 26.0/18.0
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 3 S-1 10 -100 26.0/18.0
Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén Karen Nielsen - Thomas Davy 4 S-1 K -100 26.0/18.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Bodil Mörnstad - Carin Millar 3 S-1 10 -100 26.0/18.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Mats Andersson - Claudia Sjöberg 3 Ö= E -110 17.0/27.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Christer Östberg - Jan Walhagen 2 Ö+1 6 -110 17.0/27.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 Ö= E -130 10.0/34.0
Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt Milan Korac - Bengt Nilsson 4 Ö= 6 -130 10.0/34.0
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 V= E -130 10.0/34.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Gunilla Wallin - Klas Bellander 3 Ö+1 6 -130 10.0/34.0
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Anitha Lindgren - Marian Krook 3 Ö+1 6 -130 10.0/34.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Hanna Lewandowski - Marek Drukier 2NT V+2 2 -180 4.0/40.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT Ö+1 3 -430 2.0/42.0
Sanna Clementsson - Simon Ekenberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4D Ö= 6 -510 0.0/44.0
Gunilla Ljung - Göran Nilsson     - 22.8/-

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.14

Syd giv
Ö-V i zon
Kkn2
KD107
6
kn10983
D6
5
D985432
EK2
E9754
642
K107
54
1083
Ekn983
Ekn
D76

Optimalt kontrakt: 4D S-1 -100
 NT
N93966
S93966
Ö410365
V410365
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Stig Unoson - Ulla Wästberg 4 S= E 420 39.0/5.0
Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt Bibi Jönsson - Willy Landgren 4 S= K 420 39.0/5.0
Gun Bellander - Ulla Öberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 S= E 420 39.0/5.0
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Karen Nielsen - Thomas Davy 4 S= E 420 39.0/5.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 S= E 420 39.0/5.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 S= E 420 39.0/5.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 3 S+1 E 170 32.0/12.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Milan Korac - Bengt Nilsson 3 S= E 140 29.0/15.0
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Christer Östberg - Jan Walhagen 3 S= E 140 29.0/15.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Jan Öhman - Gunnar Olsson 5 V-1 7 100 26.0/18.0
Bodil Wikström - Christina Leander Johan Dieden - Per Henriks 4 S-1 E -50 14.0/30.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Rutger Persson - Claes Nilsson 4 S-1 E -50 14.0/30.0
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 S-1 E -50 14.0/30.0
Sanna Clementsson - Simon Ekenberg Hanna Lewandowski - Marek Drukier 4 S-1 E -50 14.0/30.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 S-1 E -50 14.0/30.0
Mona Andersson - Rolf Bergström Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 S-1 E -50 14.0/30.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 S-1 E -50 14.0/30.0
Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén Bert Jehpsson - Bengt Nilsson 4 S-1 E -50 14.0/30.0
Gunilla Ljung - Göran Nilsson Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 4 S-1 E -50 14.0/30.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 4 S-1 E -50 14.0/30.0
Gunilla Wallin - Klas Bellander Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf 4 S-1 K -50 14.0/30.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4D S-1 E -100 2.0/42.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Terezia Lagerman - Bengt Rylander 5 V= K -600 0.0/44.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand     - 28.5/-

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.14

Väst giv
alla i zon
EK972
D107
652
D3
D843
K9
EK
kn9842
10
Ekn8532
D109
EK5
kn65
64
kn8743
1076

Optimalt kontrakt: 6 V= -1430
 NT
N05050
S05050
Ö12812810
V12812811
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Lindström - Britt Lindberg Rutger Persson - Claes Nilsson 2 Ö+4 Kn -230 40.0/4.0
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Jane Brändemar - Nina Nilsson 2 Ö+4 Kn -230 40.0/4.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 2 Ö+4 Kn -230 40.0/4.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 Ö+3 Kn -230 40.0/4.0
Gunilla Wallin - Klas Bellander Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf 2 Ö+4 Kn -230 40.0/4.0
Gun Bellander - Ulla Öberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 Ö= Kn -620 34.0/10.0
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Christer Östberg - Jan Walhagen 3NT V+1 E -630 32.0/12.0
Bodil Wikström - Christina Leander Johan Dieden - Per Henriks 4 Ö+1 5 -650 29.0/15.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 Ö+1 Kn -650 29.0/15.0
Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt Bibi Jönsson - Willy Landgren 3NT V+2 E -660 25.0/19.0
Mona Andersson - Rolf Bergström Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT V+2 E -660 25.0/19.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 Ö+2 Kn -680 15.0/29.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 Ö+2 Kn -680 15.0/29.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Milan Korac - Bengt Nilsson 4 Ö+2 5 -680 15.0/29.0
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Karen Nielsen - Thomas Davy 4 Ö+2 Kn -680 15.0/29.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 Ö+2 Kn -680 15.0/29.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 Ö+2 5 -680 15.0/29.0
Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén Bert Jehpsson - Bengt Nilsson 4 Ö+2 5 -680 15.0/29.0
Gunilla Ljung - Göran Nilsson Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 4 Ö+2 5 -680 15.0/29.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Jan Öhman - Gunnar Olsson 3NT Ö+3 7 -690 5.0/39.0
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Stig Unoson - Ulla Wästberg 3NT V+3 2 -690 5.0/39.0
Sanna Clementsson - Simon Ekenberg Hanna Lewandowski - Marek Drukier 3NT V+4 D -720 1.0/43.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 5NT Ö+2 4 -720 1.0/43.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand     - 28.5/-

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.14

Nord giv
N-S i zon
10954
10942
5
KDkn8
Dkn83
EK76
962
96
EK72
kn85
Kkn83
107
6
D3
ED1074
E5432

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N107656
S107656
Ö35786
V35786
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Hanna Lewandowski - Marek Drukier 3D S+1 E 870 44.0/0.0
Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4D Ö-4 E 800 42.0/2.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Mona Andersson - Rolf Bergström 4 V-3 K 150 40.0/4.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 S+2 D 130 38.0/6.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 S= E 110 36.0/8.0
Bodil Wikström - Christina Leander Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 4 Ö-2 3 100 31.0/13.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Rutger Persson - Claes Nilsson 4 Ö-2 E 100 31.0/13.0
Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2 Ö-2 E 100 31.0/13.0
Gunilla Ljung - Göran Nilsson Karen Nielsen - Thomas Davy 3 Ö-2 6 100 31.0/13.0
Milan Korac - Bengt Nilsson Jane Brändemar - Nina Nilsson 3 V-1 5 50 21.0/23.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Åke Lindström - Britt Lindberg 3 Ö-1 4 50 21.0/23.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 4 Ö-1 D 50 21.0/23.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3 Ö-1 E 50 21.0/23.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf 4 Ö-1 3 50 21.0/23.0
Gunilla Wallin - Klas Bellander Agneta Johansson - Lars Svensson 3 Ö-1 4 50 21.0/23.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 1NT Ö= 4 -90 14.0/30.0
Sanna Clementsson - Simon Ekenberg Terezia Lagerman - Bengt Rylander 5 N-1 E -100 11.0/33.0
Johan Dieden - Per Henriks Mats Andersson - Claudia Sjöberg 4 N-1 E -100 11.0/33.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Jan Öhman - Gunnar Olsson 2 Ö= D -110 5.0/39.0
Gun Bellander - Ulla Öberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 Ö= E -110 5.0/39.0
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Bert Jehpsson - Bengt Nilsson 2 Ö= 3 -110 5.0/39.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Anitha Lindgren - Marian Krook 2 Ö= E -110 5.0/39.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Göran Nyqvist - Peter Perulf 2 Ö+1 4 -140 0.0/44.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman     - 23.9/-

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.14

Öst giv
Ö-V i zon
kn6542
5
kn9642
108
D1093
Kkn107
D3
543
E8
42
E875
Kkn972
K7
ED9863
K10
ED6

Optimalt kontrakt: 3D S-1 -100
 NT
N67684
S68684
Ö76758
V65558
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 3D Ö-3 E 800 44.0/0.0
Sanna Clementsson - Simon Ekenberg Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2 Ö-3 K 300 42.0/2.0
Gunilla Ljung - Göran Nilsson Karen Nielsen - Thomas Davy 1NT Ö-2 8 200 39.0/5.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Mona Andersson - Rolf Bergström 2NT V-2 5 200 39.0/5.0
Milan Korac - Bengt Nilsson Jane Brändemar - Nina Nilsson 1 S+1 D 110 33.0/11.0
Johan Dieden - Per Henriks Mats Andersson - Claudia Sjöberg 2 N= 8 110 33.0/11.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Åke Lindström - Britt Lindberg 2 S= 5 110 33.0/11.0
Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 N= 2 110 33.0/11.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf 3 Ö-1 10 100 28.0/16.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Jan Öhman - Gunnar Olsson 2 S-1 D -50 23.0/21.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 2 N-1 4 -50 23.0/21.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 S-1 D -50 23.0/21.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Anitha Lindgren - Marian Krook 2 S-1 3 -50 23.0/21.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 S-2 D -100 17.0/27.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Rutger Persson - Claes Nilsson 3 S-2 9 -100 17.0/27.0
Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2NT S-3 5 -150 12.0/32.0
Gun Bellander - Ulla Öberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 S-3 D -150 12.0/32.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Göran Nyqvist - Peter Perulf 2NT V+1 5 -150 12.0/32.0
Gunilla Wallin - Klas Bellander Agneta Johansson - Lars Svensson 5 N-4 3 -200 8.0/36.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Hanna Lewandowski - Marek Drukier 3D S-2 9 -300 3.0/41.0
Bodil Wikström - Christina Leander Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 4D N-2 E -300 3.0/41.0
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Bert Jehpsson - Bengt Nilsson 2D S-2 D -300 3.0/41.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3NT S-6 7 -300 3.0/41.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman     - 23.9/-

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.14

Syd giv
alla i zon
D10964
E64
9
K1042

109853
EDkn742
75
Kkn832
KDkn2
10
983
E75
7
K8653
EDkn6

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N96497
S96497
Ö47946
V47946
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sanna Clementsson - Simon Ekenberg Jan Öhman - Gunnar Olsson 2 N+1 K 140 42.0/2.0
Gun Bellander - Ulla Öberg Åke Lindström - Britt Lindberg 2 N+1 K 140 42.0/2.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl 3 N= 10 140 42.0/2.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2 S+2 E 130 37.0/7.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt 2 S+2 E 130 37.0/7.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Bibi Jönsson - Willy Landgren 2 S+1 E 110 31.0/13.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2 S+1 E 110 31.0/13.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 S= E 110 31.0/13.0
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3 S= E 110 31.0/13.0
Bodil Wikström - Christina Leander Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 5 V-1 9 100 26.0/18.0
Milan Korac - Bengt Nilsson Johan Dieden - Per Henriks 4 N-1 K -100 20.0/24.0
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 4 N-1 K -100 20.0/24.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 N-1 10 -100 20.0/24.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Greger Jonsson - Marianne Falck 4 N-1 E -100 20.0/24.0
Gunilla Ljung - Göran Nilsson Bert Jehpsson - Bengt Nilsson 1NT S-1 10 -100 20.0/24.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 S-2 7 -200 11.0/33.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Karen Nielsen - Thomas Davy 3 S-2 10 -200 11.0/33.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 N-2 10 -200 11.0/33.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén 4 N-2 K -200 11.0/33.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 3NT N-3 K -300 6.0/38.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 V+2 9 -680 4.0/40.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Hanna Lewandowski - Marek Drukier 4D V= 9 -790 1.0/43.0
Gunilla Wallin - Klas Bellander Mona Andersson - Rolf Bergström 4D V= 9 -790 1.0/43.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar     - 21.3/-

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.14

Väst giv
ingen i zon
EKD1082
Ekn7
76
63
kn64
D1062
532
D109
9
K85
EKD84
Ekn85
753
943
kn109
K742

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N43587
S43587
Ö99856
V99856
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt 5D V-2 E 300 44.0/0.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Bibi Jönsson - Willy Landgren 4 Ö-3 3 150 41.0/3.0
Gunilla Wallin - Klas Bellander Mona Andersson - Rolf Bergström 4 Ö-3 7 150 41.0/3.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 Ö-2 5 100 38.0/6.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Hanna Lewandowski - Marek Drukier 4 Ö-1 7 50 32.0/12.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 5 Ö-1 3 50 32.0/12.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 4 Ö-1 3 50 32.0/12.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 Ö-1 5 50 32.0/12.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén 3 Ö-1 3 50 32.0/12.0
Sanna Clementsson - Simon Ekenberg Jan Öhman - Gunnar Olsson 3 N-1 E -50 21.0/23.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 N-1 E -50 21.0/23.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Karen Nielsen - Thomas Davy 3 N-1 E -50 21.0/23.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 N-1 E -50 21.0/23.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Greger Jonsson - Marianne Falck 3 N-1 E -50 21.0/23.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl 3 N-1 E -50 21.0/23.0
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 4 N-2 E -100 13.0/31.0
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 4 N-2 E -100 13.0/31.0
Milan Korac - Bengt Nilsson Johan Dieden - Per Henriks 3 Ö= 7 -110 8.0/36.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 Ö= 7 -110 8.0/36.0
Gunilla Ljung - Göran Nilsson Bert Jehpsson - Bengt Nilsson 3 Ö= 3 -110 8.0/36.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 Ö= 7 -130 4.0/40.0
Gun Bellander - Ulla Öberg Åke Lindström - Britt Lindberg 4D N-2 K -300 2.0/42.0
Bodil Wikström - Christina Leander Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 V= E -420 0.0/44.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar     - 21.3/-

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.14

Nord giv
Ö-V i zon
E10543
EKkn
E9653
D8762
52

976542
Kkn9
10943
K102
Ekn8

D876
Dkn874
KD103

Optimalt kontrakt: 6 N= 920
 NT
N612989
S6121089
Ö71354
V71354
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Gun Bellander - Ulla Öberg 5D S= 6 550 44.0/0.0
Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén Gunilla Wallin - Klas Bellander 3NT S+1 7 430 42.0/2.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 5 N+1 10 420 38.0/6.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 5 S+1 5 420 38.0/6.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 5 S+1 2 420 38.0/6.0
Milan Korac - Bengt Nilsson Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 5 N= 3 400 24.0/20.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Jane Brändemar - Nina Nilsson 3NT S= 6 400 24.0/20.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Johan Dieden - Per Henriks 5 S= 6 400 24.0/20.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Bert Jehpsson - Bengt Nilsson 5 S= 5 400 24.0/20.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Adam Wasserstrom - Karin Eresund 5 S= 5 400 24.0/20.0
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Göran Nyqvist - Peter Perulf 5 S= 5 400 24.0/20.0
Mona Andersson - Rolf Bergström Greger Jonsson - Marianne Falck 5 S= 4 400 24.0/20.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Karen Nielsen - Thomas Davy 5 S= 5 400 24.0/20.0
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Agneta Johansson - Lars Svensson 5 S= 9 400 24.0/20.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl 5 S= 2 400 24.0/20.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Gunilla Ljung - Göran Nilsson 5 N= 10 400 24.0/20.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Terezia Lagerman - Bengt Rylander 6 V-3 E 300 12.0/32.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Jan Öhman - Gunnar Olsson 3 S+3 5 170 10.0/34.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 3 S+2 6 150 8.0/36.0
Bodil Wikström - Christina Leander Hanna Lewandowski - Marek Drukier 5 S-1 5 -50 4.0/40.0
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 6 S-1 6 -50 4.0/40.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Sanna Clementsson - Simon Ekenberg 6 S-1 6 -50 4.0/40.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt 6D S-1 4 -100 0.0/44.0
Anitha Lindgren - Marian Krook     - 20.9/-

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.14

Öst giv
alla i zon
KD76
kn6
Kkn863
D4
82
E53
10952
9875
E1094
D1098
E4
EK6
kn53
K742
D7
kn1032

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N56466
S56466
Ö86867
V86867
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Ulla Wästberg Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2 Ö-1 D 100 41.0/3.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 1NT Ö-1 Kn 100 41.0/3.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Sanna Clementsson - Simon Ekenberg 3NT Ö-1 D 100 41.0/3.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl 1NT Ö-1 2 100 41.0/3.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt 2 N= E 90 36.0/8.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Bert Jehpsson - Bengt Nilsson 1 Ö= Kn -70 34.0/10.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Gun Bellander - Ulla Öberg 1NT Ö= 3 -90 29.0/15.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Adam Wasserstrom - Karin Eresund 1NT Ö= 2 -90 29.0/15.0
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Göran Nyqvist - Peter Perulf 1NT Ö= 2 -90 29.0/15.0
Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén Gunilla Wallin - Klas Bellander 1NT Ö= 3 -90 29.0/15.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Jane Brändemar - Nina Nilsson 2 N-1 E -100 20.0/24.0
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 2 N-1 E -100 20.0/24.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 2 N-1 8 -100 20.0/24.0
Mona Andersson - Rolf Bergström Greger Jonsson - Marianne Falck 2 N-1 E -100 20.0/24.0
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Agneta Johansson - Lars Svensson 2 N-1 E -100 20.0/24.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Jan Öhman - Gunnar Olsson 1NT Ö+1 Kn -120 10.0/34.0
Bodil Wikström - Christina Leander Hanna Lewandowski - Marek Drukier 1NT Ö+1 4 -120 10.0/34.0
Milan Korac - Bengt Nilsson Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 1NT Ö+1 2 -120 10.0/34.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 1NT Ö+1 4 -120 10.0/34.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 1NT Ö+1 2 -120 10.0/34.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Johan Dieden - Per Henriks 2 N-2 E -200 2.0/42.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Karen Nielsen - Thomas Davy 2 S-2 8 -200 2.0/42.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Gunilla Ljung - Göran Nilsson 2 N-2 E -200 2.0/42.0
Anitha Lindgren - Marian Krook     - 20.9/-

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.14

Syd giv
ingen i zon
52
K
Kkn1063
98752
E4
9762
8752
D103
D106
E1085
E94
E64
Kkn9873
Dkn43
D
Kkn

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N78686
S78686
Ö65756
V55656
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Öhman - Gunnar Olsson Stig Unoson - Ulla Wästberg 3 S+1 6 170 43.0/1.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 2 S+2 3 170 43.0/1.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 V-3 5 150 40.0/4.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 2 S+1 3 140 36.0/8.0
Bert Jehpsson - Bengt Nilsson Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 2 S+1 3 140 36.0/8.0
Karen Nielsen - Thomas Davy Bodil Mörnstad - Carin Millar 2 S+1 8 140 36.0/8.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Rutger Persson - Claes Nilsson 2 S= 10 110 20.0/24.0
Milan Korac - Bengt Nilsson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 2 S= 5 110 20.0/24.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Johan Dieden - Per Henriks 2 S= 8 110 20.0/24.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 S= 3 110 20.0/24.0
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Hanna Lewandowski - Marek Drukier 2 S= 6 110 20.0/24.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Jane Brändemar - Nina Nilsson 2 S= 3 110 20.0/24.0
Sanna Clementsson - Simon Ekenberg Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 2 S= 3 110 20.0/24.0
Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2 S= D 110 20.0/24.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Bodil Wikström - Christina Leander 2 S= 6 110 20.0/24.0
Mona Andersson - Rolf Bergström Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 2 S= 3 110 20.0/24.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 S= 3 110 20.0/24.0
Gunilla Ljung - Göran Nilsson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 2 S= 2 110 20.0/24.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén 2 S= 8 110 20.0/24.0
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 S-1 3 -50 4.0/40.0
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Gunilla Wallin - Klas Bellander 3NT N-1 8 -50 4.0/40.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Göran Nyqvist - Peter Perulf 2 S-1 3 -50 4.0/40.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Gun Bellander - Ulla Öberg 2 S-2 3 -100 0.0/44.0
Christer Östberg - Jan Walhagen     - 19.9/-

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.14

Väst giv
N-S i zon
EK97
7
Ekn43
K1076
D10
94
K10952
ED32
86542
ED8632
6
4
kn3
Kkn105
D87
kn985

Optimalt kontrakt: 4D V-3 500
 NT
N98689
S98689
Ö35654
V45754
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Öhman - Gunnar Olsson Stig Unoson - Ulla Wästberg 3D Ö-4 Kn 800 44.0/0.0
Sanna Clementsson - Simon Ekenberg Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 3NT S+1 4 630 42.0/2.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2D Ö-2 8 300 40.0/4.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 3NT Ö-4 Kn 200 37.0/7.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 3 Ö-4 Kn 200 37.0/7.0
Bert Jehpsson - Bengt Nilsson Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 1NT S+3 5 180 34.0/10.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Jane Brändemar - Nina Nilsson 2NT S+1 5 150 30.0/14.0
Gunilla Ljung - Göran Nilsson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 2 Ö-3 9 150 30.0/14.0
Karen Nielsen - Thomas Davy Bodil Mörnstad - Carin Millar 2NT S+1 9 150 30.0/14.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Bodil Wikström - Christina Leander 2NT N= 5 120 26.0/18.0
Milan Korac - Bengt Nilsson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 2 N= 6 110 24.0/20.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 2D Ö-1 Kn 100 20.0/24.0
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Gunilla Wallin - Klas Bellander 4 Ö-2 Kn 100 20.0/24.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Göran Nyqvist - Peter Perulf 3 Ö-2 Kn 100 20.0/24.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Johan Dieden - Per Henriks 1 N= 6 80 16.0/28.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Gun Bellander - Ulla Öberg 2 Ö-1 Kn 50 12.0/32.0
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Hanna Lewandowski - Marek Drukier 2 Ö-1 Kn 50 12.0/32.0
Greger Jonsson - Marianne Falck Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén 2 Ö-1 Kn 50 12.0/32.0
Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 N-1 E -100 6.0/38.0
Mona Andersson - Rolf Bergström Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 2NT S-1 9 -100 6.0/38.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 N-1 6 -100 6.0/38.0
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 Ö= 8 -110 2.0/42.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Rutger Persson - Claes Nilsson 3D N-4 4 -1100 0.0/44.0
Christer Östberg - Jan Walhagen     - 19.9/-

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.14

Nord giv
alla i zon
Ekn1076
D108
98
E42
94
K9742
KD543
10
K32
Ekn3
kn72
Dkn95
D85
65
E106
K8763

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N73374
S73374
Ö6101056
V6101056
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Adam Wasserstrom - Karin Eresund 1 N+2 E 140 44.0/0.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Jane Brändemar - Nina Nilsson 2 N= D 110 40.0/4.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Björn Klefbohm - Magnus Friberg 2 N= D 110 40.0/4.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 N= D 110 40.0/4.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Stig Unoson - Ulla Wästberg 4 V-1 E 100 36.0/8.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Mats Andersson - Claudia Sjöberg Pass   34.0/10.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 1NT Ö= D -90 32.0/12.0
Bodil Wikström - Christina Leander Jan Öhman - Gunnar Olsson 2 N-1 5 -100 25.0/19.0
Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3 N-1 2 -100 25.0/19.0
Gunilla Wallin - Klas Bellander Gunilla Ljung - Göran Nilsson 3 N-1 5 -100 25.0/19.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3 N-1 E -100 25.0/19.0
Karen Nielsen - Thomas Davy Anitha Lindgren - Marian Krook 3 N-1 E -100 25.0/19.0
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Christer Östberg - Jan Walhagen 2 N-1 2 -100 25.0/19.0
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Greger Jonsson - Marianne Falck 2 V= 7 -110 18.0/26.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 3 V= E -140 15.0/29.0
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Milan Korac - Bengt Nilsson 3 V= E -140 15.0/29.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt 1NT Ö+2 5 -150 12.0/32.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Bert Jehpsson - Bengt Nilsson 3 V+1 E -170 10.0/34.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 3 V+2 E -200 8.0/36.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Anders Olsson - Sten Ahlgren 1NT S-4 K -400 5.0/39.0
Gun Bellander - Ulla Öberg Sanna Clementsson - Simon Ekenberg 1NT S-4 3 -400 5.0/39.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Johan Dieden - Per Henriks 4 V= E -620 1.0/43.0
Mona Andersson - Rolf Bergström Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 V= E -620 1.0/43.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström     - 14.1/-

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.14

Öst giv
ingen i zon
92
9863
1054
Ekn93
Dkn
Ekn1052
D2
KD75
K10753
KD7
kn987
6
E864
4
EK63
10842

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N76554
S76554
Ö66887
V66887
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Lindström - Britt Lindberg Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 V-3 9 150 44.0/0.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 4 V-2 9 100 36.0/8.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Stig Unoson - Ulla Wästberg 4 V-2 9 100 36.0/8.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Mats Andersson - Claudia Sjöberg 4 V-2 2 100 36.0/8.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 V-2 4 100 36.0/8.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 V-2 10 100 36.0/8.0
Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 4 V-2 9 100 36.0/8.0
Karen Nielsen - Thomas Davy Anitha Lindgren - Marian Krook 4 V-2 9 100 36.0/8.0
Mona Andersson - Rolf Bergström Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 V-1 3 50 28.0/16.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 2 V= 9 -110 19.0/25.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Johan Dieden - Per Henriks 2 V= 10 -110 19.0/25.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 V= E -110 19.0/25.0
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Milan Korac - Bengt Nilsson 1 Ö+1 E -110 19.0/25.0
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 Ö= 9 -110 19.0/25.0
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Greger Jonsson - Marianne Falck 2 V= 2 -110 19.0/25.0
Gunilla Wallin - Klas Bellander Gunilla Ljung - Göran Nilsson 2 V= 9 -110 19.0/25.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 2 V= 4 -110 19.0/25.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt 2 V+1 E -140 9.0/35.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Bert Jehpsson - Bengt Nilsson 2 V+1 E -140 9.0/35.0
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Christer Östberg - Jan Walhagen 2 Ö+2 E -170 6.0/38.0
Bodil Wikström - Christina Leander Jan Öhman - Gunnar Olsson 4 V= 9 -420 3.0/41.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 V= 9 -420 3.0/41.0
Gun Bellander - Ulla Öberg Sanna Clementsson - Simon Ekenberg 3NT V+1 9 -430 0.0/44.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström     - 14.1/-

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.14

Syd giv
N-S i zon
D94
K108
ED75
1063
Ekn106
72
kn9863
Dkn
83
ED64
K2
EK742
K752
kn953
104
985

Optimalt kontrakt: 4NT V= -430
 NT
N33443
S33443
Ö10109910
V10109910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christer Östberg - Jan Walhagen Karen Nielsen - Thomas Davy 2 Ö+1 10 -110 43.0/1.0
Mona Andersson - Rolf Bergström Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 Ö+1 2 -110 43.0/1.0
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Bibi Jönsson - Willy Landgren 2NT V= 4 -120 39.0/5.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2NT V= 4 -120 39.0/5.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 2NT Ö+1 5 -150 34.0/10.0
Sanna Clementsson - Simon Ekenberg Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt 1NT Ö+2 5 -150 34.0/10.0
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Sven Grahn - Wiveca Lindström 2NT Ö+1 5 -150 34.0/10.0
Jan Öhman - Gunnar Olsson Mats Andersson - Claudia Sjöberg 2 Ö+4 10 -170 30.0/14.0
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 2NT V+2 4 -180 28.0/16.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Gunilla Wallin - Klas Bellander 2NT Ö+3 10 -210 26.0/18.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Gun Bellander - Ulla Öberg 3NT Ö= 5 -400 19.0/25.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Jane Brändemar - Nina Nilsson 3NT V= 8 -400 19.0/25.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3NT V= 4 -400 19.0/25.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3NT Ö= 2 -400 19.0/25.0
Gunilla Ljung - Göran Nilsson Greger Jonsson - Marianne Falck 3NT Ö= 2 -400 19.0/25.0
Bert Jehpsson - Bengt Nilsson Anitha Lindgren - Marian Krook 3NT V= 8 -400 19.0/25.0
Milan Korac - Bengt Nilsson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3NT V+1 5 -430 7.0/37.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Johan Dieden - Per Henriks 3NT Ö+1 2 -430 7.0/37.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 3NT Ö+1 9 -430 7.0/37.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Bodil Wikström - Christina Leander 3NT V+1 5 -430 7.0/37.0
Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén Göran Nyqvist - Peter Perulf 3NT Ö+1 5 -430 7.0/37.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Bodil Mörnstad - Carin Millar 3NT V+1 5 -430 7.0/37.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT Ö+2 2 -460 0.0/44.0
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf     - -/22.7

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.14

Väst giv
Ö-V i zon
D9
K986
K1085
KD8
K10876
Ekn5
764
Ekn
E32
104
ED32
6543
kn54
D732
kn9
10972

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N65645
S65645
Ö78798
V78798
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Gunilla Wallin - Klas Bellander 4 V-1 K 100 42.0/2.0
Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 V-1 K 100 42.0/2.0
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Sven Grahn - Wiveca Lindström 3 V-1 K 100 42.0/2.0
Jan Öhman - Gunnar Olsson Mats Andersson - Claudia Sjöberg 2D S-1 E -100 38.0/6.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Bodil Wikström - Christina Leander 2 V= K -110 36.0/8.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Johan Dieden - Per Henriks 2 V+1 K -140 26.0/18.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 3 V= D -140 26.0/18.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Jane Brändemar - Nina Nilsson 2 V+1 5 -140 26.0/18.0
Sanna Clementsson - Simon Ekenberg Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt 3 V= K -140 26.0/18.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 V= 8 -140 26.0/18.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Karen Nielsen - Thomas Davy 3 V= 8 -140 26.0/18.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3 V= K -140 26.0/18.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 V= 8 -140 26.0/18.0
Bert Jehpsson - Bengt Nilsson Anitha Lindgren - Marian Krook 3 V= K -140 26.0/18.0
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Bibi Jönsson - Willy Landgren 4 S-3 E -150 14.0/30.0
Mona Andersson - Rolf Bergström Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 S-3 E -150 14.0/30.0
Gunilla Ljung - Göran Nilsson Greger Jonsson - Marianne Falck 1NT Ö+2 2 -150 14.0/30.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 V+1 5 -170 8.0/36.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 2 V+2 K -170 8.0/36.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Bodil Mörnstad - Carin Millar 3 V+1 6 -170 8.0/36.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Gun Bellander - Ulla Öberg 1NT Ö+3 2 -180 2.0/42.0
Milan Korac - Bengt Nilsson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2NT V+2 6 -180 2.0/42.0
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 2NT V+2 9 -180 2.0/42.0
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf     - -/22.7

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.14

Nord giv
ingen i zon
K
kn
EKD7632
K1093
E9652
D762
5
kn54
Dkn843
EK854
10
ED
107
1093
kn984
8762

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -980
 NT
N78101
S78101
Ö6412126
V6412126
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karen Nielsen - Thomas Davy Sven Grahn - Wiveca Lindström 6 V-2 Kn 100 44.0/0.0
Sanna Clementsson - Simon Ekenberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 5 Ö-1 K 50 41.0/3.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Greger Jonsson - Marianne Falck 5 Ö-1 8 50 41.0/3.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Mona Andersson - Rolf Bergström 3 Ö+1 4 -170 38.0/6.0
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Rutger Persson - Claes Nilsson 5D N-2 E -300 36.0/8.0
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Åke Lindström - Britt Lindberg 4 V= E -420 34.0/10.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Johan Dieden - Per Henriks 5 Ö= 4 -450 25.0/19.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Bibi Jönsson - Willy Landgren 5 Ö= 4 -450 25.0/19.0
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 4 Ö+1 Kn -450 25.0/19.0
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 Ö+1 Kn -450 25.0/19.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Gunilla Wallin - Klas Bellander 4 V+1 E -450 25.0/19.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 Ö+1 Kn -450 25.0/19.0
Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 5 Ö= 8 -450 25.0/19.0
Gunilla Ljung - Göran Nilsson Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 4 Ö+1 Kn -450 25.0/19.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt 4 Ö+2 Kn -480 12.0/32.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Hanna Lewandowski - Marek Drukier 4 V+2 E -480 12.0/32.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 Ö+2 4 -480 12.0/32.0
Jan Öhman - Gunnar Olsson Milan Korac - Bengt Nilsson 5 V+1 E -480 12.0/32.0
Bert Jehpsson - Bengt Nilsson Christer Östberg - Jan Walhagen 4 Ö+2 10 -480 12.0/32.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Gun Bellander - Ulla Öberg 6D N-3 E -500 4.0/40.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 6D N-3 E -500 4.0/40.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Björn Klefbohm - Magnus Friberg 6D N-3 E -500 4.0/40.0
Bodil Wikström - Christina Leander Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 6D N-4 D -800 0.0/44.0
Agneta Johansson - Lars Svensson     - -/21.9

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.14

Öst giv
N-S i zon
kn1085
D
983
kn7643
EK9643
E86
762
5
7
Kkn1042
KDkn10
982
D2
9753
E54
EKD10

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N83246
S83246
Ö591197
V591197
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Johan Dieden - Per Henriks 3 S= E 110 43.0/1.0
Bert Jehpsson - Bengt Nilsson Christer Östberg - Jan Walhagen 3 S= E 110 43.0/1.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Bibi Jönsson - Willy Landgren 4 Ö-2 E 100 40.0/4.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 Ö-1 E 50 37.0/7.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Gun Bellander - Ulla Öberg 3 Ö-1 E 50 37.0/7.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Greger Jonsson - Marianne Falck 2 V= D -110 34.0/10.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt 2 V+1 D -140 21.0/23.0
Bodil Wikström - Christina Leander Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 2 V+1 D -140 21.0/23.0
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Rutger Persson - Claes Nilsson 2 V+1 D -140 21.0/23.0
Sanna Clementsson - Simon Ekenberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 V+1 D -140 21.0/23.0
Jan Öhman - Gunnar Olsson Milan Korac - Bengt Nilsson 3 V= D -140 21.0/23.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 V= D -140 21.0/23.0
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 3 V= D -140 21.0/23.0
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Göran Nyqvist - Peter Perulf 2 V+1 D -140 21.0/23.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Gunilla Wallin - Klas Bellander 2 V+1 4 -140 21.0/23.0
Gunilla Ljung - Göran Nilsson Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3 V= 7 -140 21.0/23.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Mona Andersson - Rolf Bergström 2 V+1 D -140 21.0/23.0
Karen Nielsen - Thomas Davy Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 V+1 D -140 21.0/23.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Hanna Lewandowski - Marek Drukier 2 Ö+3 E -200 7.0/37.0
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Åke Lindström - Britt Lindberg 3 Ö+2 E -200 7.0/37.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 Ö= K -420 3.0/41.0
Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 Ö= E -420 3.0/41.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 Ö+1 E -450 0.0/44.0
Agneta Johansson - Lars Svensson     - -/21.9

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.14

Syd giv
Ö-V i zon
KD109
Ekn2
kn95
EK5
876
K10876
D76
32
Ekn543
9
K1082
964
2
D543
E43
Dkn1087

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N108879
S108879
Ö35464
V35464
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Greger Jonsson - Marianne Falck 3NT N+3 4 490 44.0/0.0
Milan Korac - Bengt Nilsson Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT S+2 7 460 40.0/4.0
Johan Dieden - Per Henriks Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT S+2 7 460 40.0/4.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3NT N+2 4 460 40.0/4.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT S+1 6 430 28.0/16.0
Bodil Wikström - Christina Leander Gun Bellander - Ulla Öberg 3NT S+1 7 430 28.0/16.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3NT N+1 9 430 28.0/16.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt 3NT N+1 3 430 28.0/16.0
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 3NT S+1 6 430 28.0/16.0
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3NT S+1 6 430 28.0/16.0
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT S+1 7 430 28.0/16.0
Gunilla Ljung - Göran Nilsson Göran Nyqvist - Peter Perulf 3NT N+1 4 430 28.0/16.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén 3NT N+1 9 430 28.0/16.0
Sanna Clementsson - Simon Ekenberg Jane Brändemar - Nina Nilsson 3NT N= 2 400 13.0/31.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Gunilla Wallin - Klas Bellander 3NT N= 3 400 13.0/31.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT S= 7 400 13.0/31.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Bert Jehpsson - Bengt Nilsson 3NT S= 6 400 13.0/31.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl 3NT S= 6 400 13.0/31.0
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT N= 2 400 13.0/31.0
Karen Nielsen - Thomas Davy Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf 1NT N+5 4 240 6.0/38.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 2NT N+2 7 180 3.0/41.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Björn Klefbohm - Magnus Friberg 2NT N+2 2 180 3.0/41.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Jan Öhman - Gunnar Olsson 1NT S+2 7 150 0.0/44.0
Mona Andersson - Rolf Bergström     - 20.0/-

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.14

Väst giv
alla i zon
kn9764
652
EKkn2
6
K3
943
D9654
K94
D2
KD
1073
Ekn10753
E1085
Ekn1087
8
D82

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N5610106
S5610106
Ö86335
V86335
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Milan Korac - Bengt Nilsson Rutger Persson - Claes Nilsson 4 N= K 620 43.0/1.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl 4 N= E 620 43.0/1.0
Bodil Wikström - Christina Leander Gun Bellander - Ulla Öberg 4 Ö-2 8 200 39.0/5.0
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 4 Ö-2 E 200 39.0/5.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3 S+1 3 170 29.0/15.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt 3 S+1 4 170 29.0/15.0
Sanna Clementsson - Simon Ekenberg Jane Brändemar - Nina Nilsson 2 S+2 4 170 29.0/15.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2 N+2 E 170 29.0/15.0
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 S+1 K 170 29.0/15.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Gunilla Wallin - Klas Bellander 3 N+1 3 170 29.0/15.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 N+2 K 170 29.0/15.0
Gunilla Ljung - Göran Nilsson Göran Nyqvist - Peter Perulf 3 S+1 4 170 29.0/15.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 S+1 3 140 15.0/29.0
Johan Dieden - Per Henriks Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 S+1 K 140 15.0/29.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3 S= K 140 15.0/29.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Greger Jonsson - Marianne Falck 2 S+1 K 140 15.0/29.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3 S= 3 140 15.0/29.0
Karen Nielsen - Thomas Davy Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf 2 S+1 4 140 15.0/29.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Jan Öhman - Gunnar Olsson 4 N-1 E -100 7.0/37.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén 3 S-1 3 -100 7.0/37.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Bert Jehpsson - Bengt Nilsson 2 Ö+1 8 -110 4.0/40.0
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 S-2 K -200 1.0/43.0
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Agneta Johansson - Lars Svensson 4 S-2 K -200 1.0/43.0
Mona Andersson - Rolf Bergström     - 20.0/-

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.14

Nord giv
N-S i zon
105
754
K943
6432
Kkn742
Ekn109
62
108
963
82
D108
KD975
ED8
KD63
Ekn75
Ekn

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N68857
S69868
Ö74575
V74575
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Christina Leander Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt 3D Ö-3 5 500 43.0/1.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Gunilla Ljung - Göran Nilsson 3D V-3 4 500 43.0/1.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Greger Jonsson - Marianne Falck 2NT S+2 4 180 40.0/4.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Rutger Persson - Claes Nilsson 2NT S+1 4 150 37.0/7.0
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Mona Andersson - Rolf Bergström 2NT S+1 Kn 150 37.0/7.0
Milan Korac - Bengt Nilsson Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 2NT S= 2 120 27.0/17.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Jan Öhman - Gunnar Olsson 2NT S= 4 120 27.0/17.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 2NT S= 4 120 27.0/17.0
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Gun Bellander - Ulla Öberg 2NT S= 4 120 27.0/17.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2NT S= 4 120 27.0/17.0
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Åke Lindström - Britt Lindberg 2NT S= 4 120 27.0/17.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2NT S= 4 120 27.0/17.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Karen Nielsen - Thomas Davy 2NT S= 4 120 27.0/17.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Jane Brändemar - Nina Nilsson 2NT S-1 4 -100 13.0/31.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT S-1 2 -100 13.0/31.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Göran Nyqvist - Peter Perulf 2NT S-1 4 -100 13.0/31.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3NT S-1 Kn -100 13.0/31.0
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Bert Jehpsson - Bengt Nilsson 3 S-1 6 -100 13.0/31.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Gunilla Wallin - Klas Bellander 2NT S-1 7 -100 13.0/31.0
Johan Dieden - Per Henriks Sanna Clementsson - Simon Ekenberg 3 V= 4 -140 6.0/38.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 4 S-2 7 -200 4.0/40.0
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Adam Wasserstrom - Karin Eresund 5 S-3 8 -300 1.0/43.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT S-3 Kn -300 1.0/43.0
Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén     - -/25.9

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.14

Öst giv
Ö-V i zon
KD972
7
ED64
E76
E865
109532
7
Dkn5
kn10
EKD8
Kkn102
K82
43
kn64
9853
10943

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N56364
S56364
Ö771079
V771079
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Milan Korac - Bengt Nilsson Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 4 Ö-1 4 100 41.0/3.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Rutger Persson - Claes Nilsson 4 Ö-1 4 100 41.0/3.0
Johan Dieden - Per Henriks Sanna Clementsson - Simon Ekenberg 4 Ö-1 4 100 41.0/3.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 Ö-1 4 100 41.0/3.0
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 N-2 E -100 36.0/8.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3 Ö= 4 -140 32.0/12.0
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Åke Lindström - Britt Lindberg 3 Ö= 4 -140 32.0/12.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3 Ö= 4 -140 32.0/12.0
Bodil Wikström - Christina Leander Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt 2 N-3 E -150 28.0/16.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Jane Brändemar - Nina Nilsson 3 Ö+1 4 -170 25.0/19.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 3 Ö+1 4 -170 25.0/19.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Greger Jonsson - Marianne Falck 3 N-4 E -200 22.0/22.0
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Gun Bellander - Ulla Öberg 4 N-5 E -250 20.0/24.0
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Bert Jehpsson - Bengt Nilsson 4 V= K -620 16.0/28.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Gunilla Wallin - Klas Bellander 4 Ö= 8 -620 16.0/28.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 Ö= 9 -620 16.0/28.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Jan Öhman - Gunnar Olsson 4 V+1 K -650 10.0/34.0
Stig Unoson - Ulla Wästberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 Ö+1 4 -650 10.0/34.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 V+1 K -650 10.0/34.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Gunilla Ljung - Göran Nilsson 3D N-4 E -800 6.0/38.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Björn Klefbohm - Magnus Friberg 2D Ö+2 10 -1070 4.0/40.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Karen Nielsen - Thomas Davy 4D N-5 E -1100 1.0/43.0
Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén Mona Andersson - Rolf Bergström 4D N-5 E -1100 1.0/43.0
Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén     - -/25.9

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.14

Syd giv
alla i zon
Ekn1096
K9754
5
76
K7
kn
EDkn763
Dkn43
32
632
K942
E952
D854
ED108
108
K108

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N4411116
S4411116
Ö99223
V99223
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Milan Korac - Bengt Nilsson Gun Bellander - Ulla Öberg 4 N+1 2 650 41.0/3.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 S+1 E 650 41.0/3.0
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Sanna Clementsson - Simon Ekenberg 4 S+1 D 650 41.0/3.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 S+1 D 650 41.0/3.0
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 S= D 620 36.0/8.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Johan Dieden - Per Henriks 1NT Ö-2 8 200 27.0/17.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Rutger Persson - Claes Nilsson 3 N+2 2 200 27.0/17.0
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt 3 S+2 Kn 200 27.0/17.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Jan Öhman - Gunnar Olsson 5 V-2 5 200 27.0/17.0
Mona Andersson - Rolf Bergström Karen Nielsen - Thomas Davy 3 S+2 D 200 27.0/17.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Greger Jonsson - Marianne Falck 5D V-1 E 200 27.0/17.0
Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 2 S+3 Kn 200 27.0/17.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Gunilla Ljung - Göran Nilsson 3 N+2 2 200 27.0/17.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Stig Unoson - Ulla Wästberg 3 N+1 4 170 18.0/26.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 4 V-1 7 100 16.0/28.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Bert Jehpsson - Bengt Nilsson 3 V= 7 -110 13.0/31.0
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Bodil Mörnstad - Carin Millar 2 V+1 7 -110 13.0/31.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Hanna Lewandowski - Marek Drukier 3 V+1 E -130 6.0/38.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Bodil Wikström - Christina Leander 4 V= E -130 6.0/38.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 V= E -130 6.0/38.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Gunilla Wallin - Klas Bellander 4 V= E -130 6.0/38.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Björn Klefbohm - Magnus Friberg 2 V+2 E -130 6.0/38.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 4D V= E -710 0.0/44.0
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl     - -/16.9

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.14

Väst giv
ingen i zon
Ekn875
KD
105
kn1052
9
E1043
Ekn962
763
D1032
865
K83
D98
K64
kn972
D74
EK4

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N96797
S96797
Ö47646
V47646
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT N= 2 400 44.0/0.0
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 N= 5 140 42.0/2.0
Mona Andersson - Rolf Bergström Karen Nielsen - Thomas Davy 1NT S= 6 90 40.0/4.0
Annette Wald Gärdenfors - Lars Becklén Sonja Christensson - Ing-Britt Jurén 1 N= 8 80 38.0/6.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Johan Dieden - Per Henriks 2NT S-1 6 -50 32.0/12.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Rutger Persson - Claes Nilsson 4 N-1 5 -50 32.0/12.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 N-1 8 -50 32.0/12.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Bodil Wikström - Christina Leander 4 N-1 8 -50 32.0/12.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 N-1 K -50 32.0/12.0
Milan Korac - Bengt Nilsson Gun Bellander - Ulla Öberg 4 N-2 3 -100 17.0/27.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 4 N-2 8 -100 17.0/27.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Jan Öhman - Gunnar Olsson 4 N-2 3 -100 17.0/27.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Hanna Lewandowski - Marek Drukier 3 S-2 9 -100 17.0/27.0
Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm Sanna Clementsson - Simon Ekenberg 4 N-2 4 -100 17.0/27.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Stig Unoson - Ulla Wästberg 3 N-2 3 -100 17.0/27.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 N-2 3 -100 17.0/27.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Gunilla Wallin - Klas Bellander 3 N-2 3 -100 17.0/27.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Bert Jehpsson - Bengt Nilsson 3 N-2 3 -100 17.0/27.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Gunilla Ljung - Göran Nilsson 3 N-2 8 -100 17.0/27.0
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Ulla-Britt Olsson - Ingrid Ehrstedt 3NT S-3 2 -150 4.0/40.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Greger Jonsson - Marianne Falck 4 N-3 8 -150 4.0/40.0
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Bodil Mörnstad - Carin Millar 3NT S-3 6 -150 4.0/40.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3NT S-4 2 -200 0.0/44.0
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl     - -/16.9