Kommande tävlingar
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
25/01 DM-veteraner
Rapporterade tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Skånes BF » DM-final för mixed par 2017-2018 2017-11-26 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Skånes BF

DM-final för mixed par 2017-2018 2017-11-26

Partävling, 14 bord, 28 par. Antal brickor: 54. Medel: 702.0.

Privatprotokoll för Tommy Jeppsson - Cecilia Ehrstedt

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 1, Jörgen Nielsen - Kinga Gawlik
12NT S-1 -50 2 8% 2 8.0%Kn10654Kn3KD106E10 K8EK7432Kn6543
24 Ö= -420 21 81% 23 44.5%E741098761086K4 2EDKn54D975262
Rond 2, som NS mot par 2, Jan Clementsson - Bonnie Clementsson
35 N= 400 15 58% 38 49.0%Kn42EKD98532E2 KDKn763107Kn7K106
43 V-3 300 26 100% 64 61.8%EK4KD543106864 1063862ED75423
Rond 3, som NS mot par 3, Bo Selander - Christina Gutenwik
54 N+1 650 21 81% 85 65.6%E9EDKn9EKD6Kn97 Kn1081054294K863
63 V-1 100 17 65% 102 65.5%K7Kn73D9742843 EDKn962KKn1086KD
Rond 4, som NS mot par 4, Klas Bellander - Gun Bellander
72 Ö= -110 16 62% 118 65.0%EKn865464321087 KDED10832K87Kn6
84 N-1 -50 3 12% 121 58.4%102EK104EKn63K103 KD74D963K5427
Rond 5, som NS mot par 5, Lars-Göran Borgquist - Eva Andersson
94 V+2 -680 2 8% 123 52.8%E42831085Kn10864 87Kn952DKn7EK73
105 Ö+1 -620 25 96% 148 57.1%EKKnD9276Kn7652 D76528654353K
Rond 6, som NS mot par 6, Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik
114 V= -130 1 4% 149 52.3%D4KKn3Kn84E9865 EKn10875105297Kn2
125 Ö= -400 5 19% 154 49.5%Kn109762Kn9875105 ED81032Kn54EKn109
Rond 7, som NS mot par 7, Eva-Liss Göthe - Hans Göthe
134 Ö+1 -650 4 15% 158 46.8%7654Kn74EK9428 9353Kn103KKn7532
144 Ö-3 150 22 85% 180 49.6%K1053107510Kn9873 E98Kn86KD9865E
Rond 8, som NS mot par 8, Wiviann Hassel - Hans-Olof Holmqvist
156 V= -980 12 46% 192 49.3%64DKn986529Kn73 Kn103K8765E10854
163NT S= 400 16 62% 208 50.1%EDKnD43EK107K75 1082876D5EKn862
Rond 9, som NS mot par 9, Anders Hagen - Ewa Leonhard
173NT V+2 -460 18 69% 226 51.2%8387DKn932Kn987 Kn652DKn103841065
182 N-1 -100 15 58% 241 51.6%E5DKn1098EK75K2 Kn10863751098953
Rond 10, som NS mot par 10, Anita Nilsson - Åke Persson
194 S= 420 20 77% 261 52.9%10963K4D987DKn5 EK542EKn63E1086
203 Ö-1 100 24 92% 285 54.9%D108Kn42EKn96KD8 72E86310497432
Rond 11, som NS mot par 11, Ola Svensson - Ann Sundgren
212 Ö+1 -140 6 23% 291 53.4%42K9642D1073Kn2 ED7EKn75E94953
223 N+1 170 17 65% 308 53.9%KDKn9763KDKn552 E852108E1084327
Rond 12, som NS mot par 12, Birgitta Rosenlund - Lars Jeppsson
231NT N+1 120 13 50% 321 53.7%EKKn5Kn108D109E32 962D963K762D9
243 V= -140 2 8% 323 51.8%K95D10753KD64E 643Kn864E93764
Rond 13, som NS mot par 13, Stina Holm - Per Mårtensson
253NT V+1 -630 1 4% 324 49.9%KD3253KD2K954 96DKn986486832
263NT N+3 690 26 100% 350 51.8%EKnKD109E8751096 KD10843E6510DKn2
Rond 14, som NS mot par 14, Lars Becklén - Kicki Orre
274 N-1 -50 9 35% 359 51.2%E8532ED944274 KKn1096KnD103D832
282 V+1 -140 13 50% 372 51.2%10871064DKn104753 K5EKD92E731084
Rond 15, som NS mot par 15, Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen
294 V-2 200 26 100% 398 52.9%E62Kn8Kn975D986 Kn104D10962EK1073
304 V-4 200 24 92% 422 54.2%D732EKn65410959 KKn5D87EK76643
Rond 16, som NS mot par 16, Jane Girdo - Jan Eriksson
314 Ö= -420 19 73% 441 54.8%910864K875EDKn5 D76973Kn639764
323 Ö= -140 2 8% 443 53.3%KD93310843E1065 59842ED96K832
Rond 17, som NS mot par 17, Åke Bergh - Mona Hallström
331 N+1 110 8 31% 451 52.6%EKKn83E972KDKn6 1094Kn97632E932
344 V+1 -450 20 77% 471 53.4%10971095D764Kn97 Kn4E72E53108652
Rond 18, som NS mot par 18, Elsie Rosenlund - Torsten Eriksson
352 S+3 200 8 31% 479 52.7%763K109E108542Kn DKn10542E76ED64
365 Ö= -650 3 12% 482 51.6%E31072Kn4EKKn983 82KD54D2D7542
Rond 19, som NS mot par 19, Claudia Sjöberg - Anders Ingels
373NT N= 600 21 81% 503 52.4%ED864D5KKD942 95964ED763E73
384 N-1 -50 2 8% 505 51.2%EKnEK9KD82K752 84286532Kn6ED3
Rond 20, som NS mot par 20, Lotta Lundberg - Östen Svantesson
392 V+1 -110 9 35% 514 50.8%K842E9743106Kn7 109K108EKn43D532
404 V-1 50 22 85% 536 51.6%84282109763E83 ED10973K7582109
Rond 21, som NS mot par 21, Mats Andersson - Ulla Lundström
413 Ö+2 -200 12 46% 548 51.5%DKnKn10109862EKKn9 65KD9852KKn752
422D V-3 800 23 88% 571 52.4%74D9E10987ED62 EKKn2E106529874
Rond 22, som NS mot par 22, Ulla-Brita Borgquist - Kjell Bengtsson
433 N+1 170 22 85% 593 53.1%EK64E9D8210965 D832K86329682
444 V= -420 13 50% 606 53.1%527753EKn109642 KD741064EKn10285
Rond 23, som NS mot par 23, Eva Erlandsson - Gerhard Erlandsson
454 N= 620 26 100% 632 54.1%KKn107E652E10864 D843742EDKn439
463 N+1 170 19 73% 651 54.5%EKKn954E10284K4 1072DKn73KKn63210
Rond 24, som NS mot par 24, Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard
476 S= 1430 15 58% 666 54.6%ED6EK9KDKn10866 KKn1074D623EKKn8
481NT Ö+3 -180 4 15% 670 53.8%10810642DKn4D864 5432753EK52EKn
Rond 25, som NS mot par 25, Roland Stjernfeldt - Gunilla Berthagen
494 N-1 -50 12 46% 682 53.6%KKn3ED63KD72K7 D965410854D943
503NT S+2 660 10 38% 692 53.3%KKn87EKn3Kn75K94 D9K9E1064ED853
Rond 26, som NS mot par 26, Hanna Lewandowski - Marek Drukier
513 V-2 200 18 69% 710 53.6%KnD854K108310864 E732EKn732DD52
523NT V+2 -660 12 46% 722 53.5%D8528797K10973 1097E9543262D4
Rond 27, som NS mot par 27, Jan Nilsson - Britta Åkerblom-Nilsson
533 S+1 170 23 88% 745 54.1%K873E832108432 D1042KD9E943K5
543NT N+2 460 19 73% 764 54.5%753K3E103EK1086 E86ED9D879732

Bricka 1

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.11.26

Nord giv
ingen i zon
kn10654
kn3
KD106
E10
E97
D108542
kn98
D
D32
96
E75
K9872
K8
EK7
432
kn6543

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N88687
S88687
Ö54745
V54746
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik Eva Erlandsson - Gerhard Erlandsson 3D Ö-3 K 500 26/0
Eva-Liss Göthe - Hans Göthe Ulla-Brita Borgquist - Kjell Bengtsson 2NT S+2 5 180 24/2
Bo Selander - Christina Gutenwik Hanna Lewandowski - Marek Drukier 2NT S+1 4 150 20/6
Klas Bellander - Gun Bellander Roland Stjernfeldt - Gunilla Berthagen 2NT S+1 5 150 20/6
Claudia Sjöberg - Anders Ingels Anita Nilsson - Åke Persson 2NT S+1 2 150 20/6
Lars-Göran Borgquist - Eva Andersson Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard 2 N+1 9 140 16/10
Ola Svensson - Ann Sundgren Elsie Rosenlund - Torsten Eriksson 2NT S= 8 120 13/13
Lotta Lundberg - Östen Svantesson Anders Hagen - Ewa Leonhard 2NT S= 8 120 13/13
Jane Girdo - Jan Eriksson Stina Holm - Per Mårtensson 2 N= 9 110 10/16
Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen Lars Becklén - Kicki Orre 2 V-1 E 50 7/19
Jan Nilsson - Britta Åkerblom-Nilsson Jan Clementsson - Bonnie Clementsson 2 V-1 K 50 7/19
Birgitta Rosenlund - Lars Jeppsson Åke Bergh - Mona Hallström 2 N-1 9 -50 2/24
Mats Andersson - Ulla Lundström Wiviann Hassel - Hans-Olof Holmqvist 4 N-1 9 -50 2/24
Tommy Jeppsson - Cecilia Ehrstedt Jörgen Nielsen - Kinga Gawlik 2NT S-1 4 -50 2/24

Bricka 2

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.11.26

Öst giv
N-S i zon
E74
109876
1086
K4
D653
K2
K
Dkn10853
Kkn1098
3
Ekn43
E97
2
EDkn54
D9752
62

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N26722
S26722
Ö1075119
V1075119
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jane Girdo - Jan Eriksson Stina Holm - Per Mårtensson 5D Ö-1 E 100 26/0
Eva-Liss Göthe - Hans Göthe Ulla-Brita Borgquist - Kjell Bengtsson 5 S-2 D -200 24/2
Bo Selander - Christina Gutenwik Hanna Lewandowski - Marek Drukier 4 Ö= E -420 21/5
Tommy Jeppsson - Cecilia Ehrstedt Jörgen Nielsen - Kinga Gawlik 4 Ö= E -420 21/5
Klas Bellander - Gun Bellander Roland Stjernfeldt - Gunilla Berthagen 4 Ö+1 6 -450 12/14
Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik Eva Erlandsson - Gerhard Erlandsson 4 Ö+1 2 -450 12/14
Ola Svensson - Ann Sundgren Elsie Rosenlund - Torsten Eriksson 4 Ö+1 2 -450 12/14
Birgitta Rosenlund - Lars Jeppsson Åke Bergh - Mona Hallström 4 Ö+1 2 -450 12/14
Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen Lars Becklén - Kicki Orre 4 Ö+1 E -450 12/14
Claudia Sjöberg - Anders Ingels Anita Nilsson - Åke Persson 4 Ö+1 E -450 12/14
Jan Nilsson - Britta Åkerblom-Nilsson Jan Clementsson - Bonnie Clementsson 4 Ö+1 E -450 12/14
Lars-Göran Borgquist - Eva Andersson Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard 4 Ö+2 6 -480 2/24
Lotta Lundberg - Östen Svantesson Anders Hagen - Ewa Leonhard 4 Ö+2 6 -480 2/24
Mats Andersson - Ulla Lundström Wiviann Hassel - Hans-Olof Holmqvist 4 Ö+2 6 -480 2/24

Bricka 3

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.11.26

Syd giv
Ö-V i zon

kn42
EKD98532
E2
9842
9853
64
Dkn7
E105
EKD6
10
98543
KDkn763
107
kn7
K106

Optimalt kontrakt: 5 S= 400
 NT
N511598
S511598
Ö70743
V72843
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Rosenlund - Lars Jeppsson Claudia Sjöberg - Anders Ingels 5D N= K 550 26/0
Wiviann Hassel - Hans-Olof Holmqvist Eva Erlandsson - Gerhard Erlandsson 3NT N+1 K 430 22/4
Stina Holm - Per Mårtensson Elsie Rosenlund - Torsten Eriksson 3NT N+1 E 430 22/4
Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen Jane Girdo - Jan Eriksson 3NT N+1 E 430 22/4
Lars-Göran Borgquist - Eva Andersson Hanna Lewandowski - Marek Drukier 5 N= E 400 15/11
Eva-Liss Göthe - Hans Göthe Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard 3NT N= E 400 15/11
Ulla-Brita Borgquist - Kjell Bengtsson Anders Hagen - Ewa Leonhard 5 N= E 400 15/11
Tommy Jeppsson - Cecilia Ehrstedt Jan Clementsson - Bonnie Clementsson 5 N= K 400 15/11
Jörgen Nielsen - Kinga Gawlik Bo Selander - Christina Gutenwik 3 N+2 K 150 10/16
Klas Bellander - Gun Bellander Jan Nilsson - Britta Åkerblom-Nilsson 3NT N-1 D -50 4/22
Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik Roland Stjernfeldt - Gunilla Berthagen 5 S-1 4 -50 4/22
Åke Bergh - Mona Hallström Lars Becklén - Kicki Orre 5 S-1 D -50 4/22
Lotta Lundberg - Östen Svantesson Ola Svensson - Ann Sundgren 3NT N-1 K -50 4/22
Mats Andersson - Ulla Lundström Anita Nilsson - Åke Persson 5 S-1 6 -50 4/22

Bricka 4

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.11.26

Väst giv
alla i zon
EK4
KD543
106
864
kn8752
10
Kkn3
K1072
D9
Ekn97
98
EDkn95
1063
862
ED7542
3

Optimalt kontrakt: 3NT V= -600
 NT
N37644
S37644
Ö106789
V106789
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tommy Jeppsson - Cecilia Ehrstedt Jan Clementsson - Bonnie Clementsson 3 V-3 K 300 26/0
Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen Jane Girdo - Jan Eriksson 4 V-2 K 200 24/2
Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik Roland Stjernfeldt - Gunilla Berthagen 3 S= 2 110 22/4
Mats Andersson - Ulla Lundström Anita Nilsson - Åke Persson 4 Ö-1 8 100 20/6
Klas Bellander - Gun Bellander Jan Nilsson - Britta Åkerblom-Nilsson 3 N-1 9 -100 18/8
Eva-Liss Göthe - Hans Göthe Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard 3 Ö+1 2 -130 15/11
Stina Holm - Per Mårtensson Elsie Rosenlund - Torsten Eriksson 3 Ö+1 8 -130 15/11
Birgitta Rosenlund - Lars Jeppsson Claudia Sjöberg - Anders Ingels 2 V+1 K -140 12/14
Jörgen Nielsen - Kinga Gawlik Bo Selander - Christina Gutenwik 2 V+2 K -170 7/19
Lars-Göran Borgquist - Eva Andersson Hanna Lewandowski - Marek Drukier 2 V+2 K -170 7/19
Wiviann Hassel - Hans-Olof Holmqvist Eva Erlandsson - Gerhard Erlandsson 3 V+1 10 -170 7/19
Åke Bergh - Mona Hallström Lars Becklén - Kicki Orre 2 V+2 K -170 7/19
Lotta Lundberg - Östen Svantesson Ola Svensson - Ann Sundgren 4 N-3 E -300 1/25
Ulla-Brita Borgquist - Kjell Bengtsson Anders Hagen - Ewa Leonhard 3 N-3 D -300 1/25

Bricka 5

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.11.26

Nord giv
N-S i zon
E9
EDkn9
EKD6
kn97
D543
K6
kn732
1052
K762
873
1085
ED4
kn108
10542
94
K863

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N10910810
S1091089
Ö34353
V34353
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik Jan Nilsson - Britta Åkerblom-Nilsson 4 N+2 3 680 26/0
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Klas Bellander - Gun Bellander 4 N+1 7 650 21/5
Elsie Rosenlund - Torsten Eriksson Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen 4 N+1 7 650 21/5
Eva Erlandsson - Gerhard Erlandsson Anita Nilsson - Åke Persson 4 N+1 7 650 21/5
Tommy Jeppsson - Cecilia Ehrstedt Bo Selander - Christina Gutenwik 4 N+1 2 650 21/5
Ulla-Brita Borgquist - Kjell Bengtsson Ola Svensson - Ann Sundgren 3NT N+1 3 630 16/10
Anders Hagen - Ewa Leonhard Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard 4 N= 8 620 13/13
Stina Holm - Per Mårtensson Lotta Lundberg - Östen Svantesson 4 N= 3 620 13/13
Wiviann Hassel - Hans-Olof Holmqvist Roland Stjernfeldt - Gunilla Berthagen 3NT N= 2 600 10/16
Jane Girdo - Jan Eriksson Åke Bergh - Mona Hallström 2NT N+4 7 240 8/18
Mats Andersson - Ulla Lundström Birgitta Rosenlund - Lars Jeppsson 2NT N+3 6 210 6/20
Jörgen Nielsen - Kinga Gawlik Lars-Göran Borgquist - Eva Andersson 1NT N+3 6 180 4/22
Lars Becklén - Kicki Orre Claudia Sjöberg - Anders Ingels 2NT N+1 3 150 2/24
Eva-Liss Göthe - Hans Göthe Hanna Lewandowski - Marek Drukier 3NT N-1 6 -100 0/26

Bricka 6

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.11.26

Öst giv
Ö-V i zon
K7
kn73
D9742
843
86543
KD54

9765
1092
E108
E53
Ekn102
EDkn
962
Kkn1086
KD

Optimalt kontrakt: 3D S-1 -100
 NT
N48445
S48445
Ö94886
V94886
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jörgen Nielsen - Kinga Gawlik Lars-Göran Borgquist - Eva Andersson 2NT S= 3 120 24/2
Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik Jan Nilsson - Britta Åkerblom-Nilsson 1NT S+1 3 120 24/2
Jane Girdo - Jan Eriksson Åke Bergh - Mona Hallström 1NT S+1 3 120 24/2
Anders Hagen - Ewa Leonhard Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard 3 S= 9 110 20/6
Eva-Liss Göthe - Hans Göthe Hanna Lewandowski - Marek Drukier 1NT Ö-1 Kn 100 17/9
Tommy Jeppsson - Cecilia Ehrstedt Bo Selander - Christina Gutenwik 3 V-1 2 100 17/9
Elsie Rosenlund - Torsten Eriksson Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen 1NT S= 6 90 14/12
Lars Becklén - Kicki Orre Claudia Sjöberg - Anders Ingels 1NT S-1 6 -50 11/15
Eva Erlandsson - Gerhard Erlandsson Anita Nilsson - Åke Persson 3 N-1 E -50 11/15
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Klas Bellander - Gun Bellander 1NT S-2 4 -100 8/18
Mats Andersson - Ulla Lundström Birgitta Rosenlund - Lars Jeppsson 2 V= 3 -110 6/20
Stina Holm - Per Mårtensson Lotta Lundberg - Östen Svantesson 3 V= 7 -140 4/22
Wiviann Hassel - Hans-Olof Holmqvist Roland Stjernfeldt - Gunilla Berthagen 5D S-3 5 -500 2/24
Ulla-Brita Borgquist - Kjell Bengtsson Ola Svensson - Ann Sundgren 3D V= 2 -730 0/26

Bricka 7

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.11.26

Syd giv
alla i zon
Ekn86
54
6432
1087
72
K7
Ekn5
E95432
109543
kn96
D109
KD
KD
ED10832
K87
kn6

Optimalt kontrakt: 3NT V= -600
 NT
N35754
S35754
Ö97689
V97689
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Becklén - Kicki Orre Mats Andersson - Ulla Lundström 3 S= 7 140 26/0
Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik Jan Clementsson - Bonnie Clementsson 2 S= 7 110 23/3
Anita Nilsson - Åke Persson Roland Stjernfeldt - Gunilla Berthagen 2 S= E 110 23/3
Eva-Liss Göthe - Hans Göthe Jörgen Nielsen - Kinga Gawlik 2 S-1 7 -100 20/6
Claudia Sjöberg - Anders Ingels Jane Girdo - Jan Eriksson 2 Ö= E -110 16/10
Eva Erlandsson - Gerhard Erlandsson Birgitta Rosenlund - Lars Jeppsson 2 Ö= K -110 16/10
Tommy Jeppsson - Cecilia Ehrstedt Klas Bellander - Gun Bellander 2 Ö= E -110 16/10
Bo Selander - Christina Gutenwik Lars-Göran Borgquist - Eva Andersson 3 V+1 5 -130 7/19
Wiviann Hassel - Hans-Olof Holmqvist Jan Nilsson - Britta Åkerblom-Nilsson 3 V+1 5 -130 7/19
Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen Lotta Lundberg - Östen Svantesson 3 V+1 5 -130 7/19
Åke Bergh - Mona Hallström Elsie Rosenlund - Torsten Eriksson 3 V+1 5 -130 7/19
Ulla-Brita Borgquist - Kjell Bengtsson Stina Holm - Per Mårtensson 4 V= 5 -130 7/19
Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard Ola Svensson - Ann Sundgren 4 Ö= 3 -130 7/19
Anders Hagen - Ewa Leonhard Hanna Lewandowski - Marek Drukier 3 S-2 7 -200 0/26

Bricka 8

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.11.26

Väst giv
ingen i zon
102
EK104
Ekn63
K103
E65
8
D1097
E9854
kn983
kn752
8
Dkn62
KD74
D963
K542
7

Optimalt kontrakt: 4D V-2 300
 NT
N510989
S510989
Ö83354
V83354
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Bergh - Mona Hallström Elsie Rosenlund - Torsten Eriksson 4 N+1 8 450 25/1
Eva Erlandsson - Gerhard Erlandsson Birgitta Rosenlund - Lars Jeppsson 4 N+1 8 450 25/1
Bo Selander - Christina Gutenwik Lars-Göran Borgquist - Eva Andersson 4 N= 8 420 16/10
Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik Jan Clementsson - Bonnie Clementsson 4 N= 8 420 16/10
Anders Hagen - Ewa Leonhard Hanna Lewandowski - Marek Drukier 4 N= D 420 16/10
Anita Nilsson - Åke Persson Roland Stjernfeldt - Gunilla Berthagen 4 N= D 420 16/10
Lars Becklén - Kicki Orre Mats Andersson - Ulla Lundström 4 N= 2 420 16/10
Claudia Sjöberg - Anders Ingels Jane Girdo - Jan Eriksson 4 N= 8 420 16/10
Ulla-Brita Borgquist - Kjell Bengtsson Stina Holm - Per Mårtensson 4 N= 6 420 16/10
Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen Lotta Lundberg - Östen Svantesson 3 N= D 140 8/18
Eva-Liss Göthe - Hans Göthe Jörgen Nielsen - Kinga Gawlik 4 N-1 2 -50 3/23
Wiviann Hassel - Hans-Olof Holmqvist Jan Nilsson - Britta Åkerblom-Nilsson 4 N-1 8 -50 3/23
Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard Ola Svensson - Ann Sundgren 3NT N-1 8 -50 3/23
Tommy Jeppsson - Cecilia Ehrstedt Klas Bellander - Gun Bellander 4 N-1 D -50 3/23

Bricka 9

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.11.26

Nord giv
Ö-V i zon
E42
83
1085
kn10864
KD9653
EK76
43
2
kn10
D104
EK962
D95
87
kn952
Dkn7
EK73

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N74326
S74326
Ö599117
V599117
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anita Nilsson - Åke Persson Jan Nilsson - Britta Åkerblom-Nilsson 3NT Ö-1 E 100 26/0
Anders Hagen - Ewa Leonhard Jörgen Nielsen - Kinga Gawlik 2 Ö= E -90 24/2
Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen Ulla-Brita Borgquist - Kjell Bengtsson 2 V+3 8 -200 22/4
Wiviann Hassel - Hans-Olof Holmqvist Jan Clementsson - Bonnie Clementsson 4 V= Kn -620 18/8
Jane Girdo - Jan Eriksson Mats Andersson - Ulla Lundström 4 V= Kn -620 18/8
Lotta Lundberg - Östen Svantesson Åke Bergh - Mona Hallström 4 V= Kn -620 18/8
Klas Bellander - Gun Bellander Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 4 V+1 Kn -650 10/16
Ola Svensson - Ann Sundgren Hanna Lewandowski - Marek Drukier 4 V+1 4 -650 10/16
Eva Erlandsson - Gerhard Erlandsson Lars Becklén - Kicki Orre 4 V+1 Kn -650 10/16
Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard Stina Holm - Per Mårtensson 4 V+1 Kn -650 10/16
Roland Stjernfeldt - Gunilla Berthagen Birgitta Rosenlund - Lars Jeppsson 4 V+1 Kn -650 10/16
Eva-Liss Göthe - Hans Göthe Bo Selander - Christina Gutenwik 4 V+2 8 -680 2/24
Elsie Rosenlund - Torsten Eriksson Claudia Sjöberg - Anders Ingels 4 V+2 8 -680 2/24
Tommy Jeppsson - Cecilia Ehrstedt Lars-Göran Borgquist - Eva Andersson 4 V+2 8 -680 2/24

Bricka 10

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.11.26

Öst giv
alla i zon
EKkn
D92
76
kn7652

E107
EKDkn10982
E9
109843
Kkn
4
D10843
D7652
86543
53
K

Optimalt kontrakt: 7D S-7 -2000
 NT
N30550
S30650
Ö10137810
V10137810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen Ulla-Brita Borgquist - Kjell Bengtsson 5 V+1 2 -620 25/1
Tommy Jeppsson - Cecilia Ehrstedt Lars-Göran Borgquist - Eva Andersson 5 Ö+1 K -620 25/1
Elsie Rosenlund - Torsten Eriksson Claudia Sjöberg - Anders Ingels 4NT V= E -630 22/4
Jane Girdo - Jan Eriksson Mats Andersson - Ulla Lundström 5 V+2 E -640 18/8
Lotta Lundberg - Östen Svantesson Åke Bergh - Mona Hallström 5 Ö+2 5 -640 18/8
Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard Stina Holm - Per Mårtensson 5 V+2 K -640 18/8
Eva-Liss Göthe - Hans Göthe Bo Selander - Christina Gutenwik 3NT V+3 5 -690 14/12
Wiviann Hassel - Hans-Olof Holmqvist Jan Clementsson - Bonnie Clementsson 3NT V+4 5 -720 9/17
Ola Svensson - Ann Sundgren Hanna Lewandowski - Marek Drukier 3NT V+4 2 -720 9/17
Eva Erlandsson - Gerhard Erlandsson Lars Becklén - Kicki Orre 3NT V+4 5 -720 9/17
Roland Stjernfeldt - Gunilla Berthagen Birgitta Rosenlund - Lars Jeppsson 3NT V+4 2 -720 9/17
Anders Hagen - Ewa Leonhard Jörgen Nielsen - Kinga Gawlik 3D S-4 E -1100 4/22
Klas Bellander - Gun Bellander Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 6 Ö= 5 -1370 2/24
Anita Nilsson - Åke Persson Jan Nilsson - Britta Åkerblom-Nilsson 6NT Ö= 3 -1440 0/26

Bricka 11

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.11.26

Syd giv
ingen i zon
D4
Kkn3
kn84
E9865
K
ED974
E1052
K43
9632
86
KD63
D107
Ekn10875
1052
97
kn2

Optimalt kontrakt: 4D S-1 -100
 NT
N53496
S53496
Ö610845
V610845
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Göran Borgquist - Eva Andersson Eva-Liss Göthe - Hans Göthe 2D S= K 470 26/0
Birgitta Rosenlund - Lars Jeppsson Jan Nilsson - Britta Åkerblom-Nilsson 2 N+1 8 140 23/3
Claudia Sjöberg - Anders Ingels Lotta Lundberg - Östen Svantesson 3 S= 3 140 23/3
Ola Svensson - Ann Sundgren Jörgen Nielsen - Kinga Gawlik 4 Ö-2 E 100 19/7
Jane Girdo - Jan Eriksson Eva Erlandsson - Gerhard Erlandsson 4 V-2 E 100 19/7
Wiviann Hassel - Hans-Olof Holmqvist Klas Bellander - Gun Bellander 3 V-1 D 50 14/12
Roland Stjernfeldt - Gunilla Berthagen Lars Becklén - Kicki Orre 4 V-1 D 50 14/12
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Stina Holm - Per Mårtensson 2 V-1 4 50 14/12
Åke Bergh - Mona Hallström Ulla-Brita Borgquist - Kjell Bengtsson 3 S-1 5 -50 8/18
Mats Andersson - Ulla Lundström Elsie Rosenlund - Torsten Eriksson 3 S-1 3 -50 8/18
Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen 3 S-1 E -50 8/18
Anita Nilsson - Åke Persson Jan Clementsson - Bonnie Clementsson 2 V= D -110 4/22
Anders Hagen - Ewa Leonhard Bo Selander - Christina Gutenwik 2 V+2 D -130 1/25
Tommy Jeppsson - Cecilia Ehrstedt Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 4 V= D -130 1/25

Bricka 12

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.11.26

Väst giv
N-S i zon
kn109762
kn9875
10
5
54
KD64
ED7
KD63
K3
E
K98632
8742
ED8
1032
kn54
Ekn109

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N22892
S22892
Ö1094410
V99446
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen 3NT V-4 Kn 200 26/0
Lars-Göran Borgquist - Eva Andersson Eva-Liss Göthe - Hans Göthe 3NT V-3 Kn 150 21/5
Wiviann Hassel - Hans-Olof Holmqvist Klas Bellander - Gun Bellander 3NT V-3 Kn 150 21/5
Claudia Sjöberg - Anders Ingels Lotta Lundberg - Östen Svantesson 3NT V-3 Kn 150 21/5
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Stina Holm - Per Mårtensson 3NT V-3 Kn 150 21/5
Anders Hagen - Ewa Leonhard Bo Selander - Christina Gutenwik 3NT V-2 Kn 100 14/12
Ola Svensson - Ann Sundgren Jörgen Nielsen - Kinga Gawlik 3NT V-2 9 100 14/12
Birgitta Rosenlund - Lars Jeppsson Jan Nilsson - Britta Åkerblom-Nilsson 3NT V-2 Kn 100 14/12
Åke Bergh - Mona Hallström Ulla-Brita Borgquist - Kjell Bengtsson 3 Ö+2 E -150 9/17
Roland Stjernfeldt - Gunilla Berthagen Lars Becklén - Kicki Orre 4 Ö+1 2 -150 9/17
Anita Nilsson - Åke Persson Jan Clementsson - Bonnie Clementsson 5 Ö= E -400 5/21
Tommy Jeppsson - Cecilia Ehrstedt Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 5 Ö= 2 -400 5/21
Mats Andersson - Ulla Lundström Elsie Rosenlund - Torsten Eriksson 3NT V+2 10 -460 2/24
Jane Girdo - Jan Eriksson Eva Erlandsson - Gerhard Erlandsson 4D N-4 3 -1100 0/26

Bricka 13

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.11.26

Nord giv
alla i zon
7654
kn74
EK942
8
kn82
ED6
876
E1096
EKD10
K10982
D5
D4
93
53
kn103
Kkn7532

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N56333
S56333
Ö8710108
V8710108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Bergh - Mona Hallström Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard 5 Ö-1 Kn 100 26/0
Birgitta Rosenlund - Lars Jeppsson Jan Clementsson - Bonnie Clementsson 2NT V+4 2 -240 24/2
Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik Wiviann Hassel - Hans-Olof Holmqvist 4 Ö= 9 -620 15/11
Anders Hagen - Ewa Leonhard Lars-Göran Borgquist - Eva Andersson 4 Ö= 9 -620 15/11
Anita Nilsson - Åke Persson Klas Bellander - Gun Bellander 4 Ö= 5 -620 15/11
Ola Svensson - Ann Sundgren Bo Selander - Christina Gutenwik 4 Ö= 9 -620 15/11
Stina Holm - Per Mårtensson Jörgen Nielsen - Kinga Gawlik 4 Ö= Kn -620 15/11
Elsie Rosenlund - Torsten Eriksson Eva Erlandsson - Gerhard Erlandsson 4 Ö= Kn -620 15/11
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen 4 Ö= Kn -620 15/11
Jan Nilsson - Britta Åkerblom-Nilsson Lars Becklén - Kicki Orre 4 Ö= Kn -620 15/11
Lotta Lundberg - Östen Svantesson Mats Andersson - Ulla Lundström 4 Ö+1 9 -650 4/22
Roland Stjernfeldt - Gunilla Berthagen Jane Girdo - Jan Eriksson 4 Ö+1 7 -650 4/22
Tommy Jeppsson - Cecilia Ehrstedt Eva-Liss Göthe - Hans Göthe 4 Ö+1 9 -650 4/22
Ulla-Brita Borgquist - Kjell Bengtsson Claudia Sjöberg - Anders Ingels 4 Ö+2 5 -680 0/26

Bricka 14

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.11.26

Öst giv
ingen i zon
K1053
1075
10
kn9873
Dkn
EKD43
Ekn743
K
7642
92
2
D106542
E98
kn86
KD9865
E

Optimalt kontrakt: 1NT Ö= -90
 NT
N67676
S67676
Ö76667
V76667
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Rosenlund - Lars Jeppsson Jan Clementsson - Bonnie Clementsson 4 Ö-4 E 200 26/0
Lotta Lundberg - Östen Svantesson Mats Andersson - Ulla Lundström 3 V-3 10 150 22/4
Jan Nilsson - Britta Åkerblom-Nilsson Lars Becklén - Kicki Orre 3 Ö-3 E 150 22/4
Tommy Jeppsson - Cecilia Ehrstedt Eva-Liss Göthe - Hans Göthe 4 Ö-3 K 150 22/4
Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik Wiviann Hassel - Hans-Olof Holmqvist 2 V-2 10 100 16/10
Elsie Rosenlund - Torsten Eriksson Eva Erlandsson - Gerhard Erlandsson 3 V-2 10 100 16/10
Ulla-Brita Borgquist - Kjell Bengtsson Claudia Sjöberg - Anders Ingels 3 V-2 10 100 16/10
Åke Bergh - Mona Hallström Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard 4 Ö-1 K 50 11/15
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen 3 V-1 10 50 11/15
Ola Svensson - Ann Sundgren Bo Selander - Christina Gutenwik 3 S-2 K -100 7/19
Roland Stjernfeldt - Gunilla Berthagen Jane Girdo - Jan Eriksson 2 N-2 9 -100 7/19
Stina Holm - Per Mårtensson Jörgen Nielsen - Kinga Gawlik 2NT V= 10 -120 4/22
Anders Hagen - Ewa Leonhard Lars-Göran Borgquist - Eva Andersson 2 N-3 9 -150 1/25
Anita Nilsson - Åke Persson Klas Bellander - Gun Bellander 3 N-3 9 -150 1/25

Bricka 15

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.11.26

Syd giv
N-S i zon
64
Dkn98652
9
kn73
KD752
E10743
E2
6
E98

KDkn1043
KD92
kn103
K
8765
E10854

Optimalt kontrakt: 6NT V= -990
 NT
N41601
S41601
Ö91271212
V91271212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva-Liss Göthe - Hans Göthe Anders Hagen - Ewa Leonhard 4 V+2 9 -480 23/3
Lars Becklén - Kicki Orre Jan Clementsson - Bonnie Clementsson 4 V+2 9 -480 23/3
Mats Andersson - Ulla Lundström Ulla-Brita Borgquist - Kjell Bengtsson 4 V+2 9 -480 23/3
Jan Nilsson - Britta Åkerblom-Nilsson Jane Girdo - Jan Eriksson 4 V+2 9 -480 23/3
Stina Holm - Per Mårtensson Bo Selander - Christina Gutenwik 4 V+3 9 -510 18/8
Jörgen Nielsen - Kinga Gawlik Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen 6 V= 9 -980 12/14
Elsie Rosenlund - Torsten Eriksson Roland Stjernfeldt - Gunilla Berthagen 6 V= D -980 12/14
Eva Erlandsson - Gerhard Erlandsson Lotta Lundberg - Östen Svantesson 6 V= D -980 12/14
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Åke Bergh - Mona Hallström 6 V= 9 -980 12/14
Tommy Jeppsson - Cecilia Ehrstedt Wiviann Hassel - Hans-Olof Holmqvist 6 V= D -980 12/14
Birgitta Rosenlund - Lars Jeppsson Klas Bellander - Gun Bellander 6NT Ö= 6 -990 6/20
Anita Nilsson - Åke Persson Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 6 V+1 D -1010 2/24
Ola Svensson - Ann Sundgren Lars-Göran Borgquist - Eva Andersson 6 V+1 9 -1010 2/24
Claudia Sjöberg - Anders Ingels Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard 6 V+1 9 -1010 2/24

Bricka 16

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.11.26

Väst giv
Ö-V i zon
EDkn
D43
EK107
K75
763
Kkn10952
kn32
3
K954
E
9864
D1094
1082
876
D5
Ekn862

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N10107810
S10107810
Ö32542
V22542
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Nilsson - Britta Åkerblom-Nilsson Jane Girdo - Jan Eriksson 3NT N+2 4 460 26/0
Elsie Rosenlund - Torsten Eriksson Roland Stjernfeldt - Gunilla Berthagen 3NT N+1 E 430 24/2
Eva-Liss Göthe - Hans Göthe Anders Hagen - Ewa Leonhard 3NT N= 9 400 16/10
Anita Nilsson - Åke Persson Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 3NT N= E 400 16/10
Birgitta Rosenlund - Lars Jeppsson Klas Bellander - Gun Bellander 3NT N= 9 400 16/10
Claudia Sjöberg - Anders Ingels Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard 3NT S= Kn 400 16/10
Mats Andersson - Ulla Lundström Ulla-Brita Borgquist - Kjell Bengtsson 3NT N= 9 400 16/10
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Åke Bergh - Mona Hallström 3NT N= 4 400 16/10
Tommy Jeppsson - Cecilia Ehrstedt Wiviann Hassel - Hans-Olof Holmqvist 3NT S= 9 400 16/10
Lars Becklén - Kicki Orre Jan Clementsson - Bonnie Clementsson 2 Ö-2 D 200 8/18
Ola Svensson - Ann Sundgren Lars-Göran Borgquist - Eva Andersson 3 S= Kn 140 6/20
Eva Erlandsson - Gerhard Erlandsson Lotta Lundberg - Östen Svantesson 4 S= 2 130 4/22
Jörgen Nielsen - Kinga Gawlik Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen 3NT N-1 5 -50 1/25
Stina Holm - Per Mårtensson Bo Selander - Christina Gutenwik 3NT N-1 E -50 1/25

Bricka 17

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.11.26

Nord giv
ingen i zon
83
87
Dkn932
kn987
D4
E9542
106
EKD3
EK1097
K6
EK75
42
kn652
Dkn103
84
1065

Optimalt kontrakt: 7NT Ö= -1520
 NT
N12200
S12200
Ö1211111313
V1211111313
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jörgen Nielsen - Kinga Gawlik Åke Bergh - Mona Hallström 6NT Ö-2 6 100 26/0
Ola Svensson - Ann Sundgren Eva-Liss Göthe - Hans Göthe 6NT V-1 2 50 24/2
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Jane Girdo - Jan Eriksson 3NT V+2 8 -460 18/8
Wiviann Hassel - Hans-Olof Holmqvist Anita Nilsson - Åke Persson 3NT Ö+2 D -460 18/8
Claudia Sjöberg - Anders Ingels Hanna Lewandowski - Marek Drukier 3NT V+2 8 -460 18/8
Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard Mats Andersson - Ulla Lundström 3NT V+2 8 -460 18/8
Tommy Jeppsson - Cecilia Ehrstedt Anders Hagen - Ewa Leonhard 3NT V+2 8 -460 18/8
Stina Holm - Per Mårtensson Lars-Göran Borgquist - Eva Andersson 3NT V+3 8 -490 7/19
Lars Becklén - Kicki Orre Klas Bellander - Gun Bellander 3NT Ö+3 5 -490 7/19
Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen Bo Selander - Christina Gutenwik 3NT V+3 7 -490 7/19
Lotta Lundberg - Östen Svantesson Roland Stjernfeldt - Gunilla Berthagen 3NT V+3 D -490 7/19
Ulla-Brita Borgquist - Kjell Bengtsson Eva Erlandsson - Gerhard Erlandsson 3NT V+3 D -490 7/19
Jan Nilsson - Britta Åkerblom-Nilsson Elsie Rosenlund - Torsten Eriksson 3NT V+3 8 -490 7/19
Birgitta Rosenlund - Lars Jeppsson Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 6NT V= 8 -990 0/26

Bricka 18

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.11.26

Öst giv
N-S i zon
E5
Dkn1098
EK75
K2
KD2
EK6
643
Dkn74
974
432
Dkn2
E1086
kn10863
75
1098
953

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -90
 NT
N47766
S47766
Ö86667
V86667
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen Bo Selander - Christina Gutenwik 2NT Ö-1 7 50 26/0
Ola Svensson - Ann Sundgren Eva-Liss Göthe - Hans Göthe 1NT V= D -90 24/2
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Jane Girdo - Jan Eriksson 2 N-1 9 -100 15/11
Wiviann Hassel - Hans-Olof Holmqvist Anita Nilsson - Åke Persson 2 N-1 D -100 15/11
Stina Holm - Per Mårtensson Lars-Göran Borgquist - Eva Andersson 2 N-1 7 -100 15/11
Claudia Sjöberg - Anders Ingels Hanna Lewandowski - Marek Drukier 2 N-1 D -100 15/11
Lotta Lundberg - Östen Svantesson Roland Stjernfeldt - Gunilla Berthagen 2 N-1 9 -100 15/11
Ulla-Brita Borgquist - Kjell Bengtsson Eva Erlandsson - Gerhard Erlandsson 2 S-1 K -100 15/11
Jan Nilsson - Britta Åkerblom-Nilsson Elsie Rosenlund - Torsten Eriksson 2 N-1 D -100 15/11
Tommy Jeppsson - Cecilia Ehrstedt Anders Hagen - Ewa Leonhard 2 N-1 D -100 15/11
Jörgen Nielsen - Kinga Gawlik Åke Bergh - Mona Hallström 3 N-2 D -200 4/22
Birgitta Rosenlund - Lars Jeppsson Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 3 N-2 D -200 4/22
Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard Mats Andersson - Ulla Lundström 3D N-1 D -200 4/22
Lars Becklén - Kicki Orre Klas Bellander - Gun Bellander 3D N-2 D -500 0/26

Bricka 19

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.11.26

Syd giv
Ö-V i zon
10963
K4
D987
Dkn5
D
D5
6543
EK9432
kn87
109872
Kkn2
107
EK542
Ekn63
E10
86

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N7781010
S7781010
Ö66533
V64533
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen Lars-Göran Borgquist - Eva Andersson 3NT N+1 10 430 26/0
Birgitta Rosenlund - Lars Jeppsson Wiviann Hassel - Hans-Olof Holmqvist 4 S= E 420 20/6
Stina Holm - Per Mårtensson Eva-Liss Göthe - Hans Göthe 4 S= E 420 20/6
Lotta Lundberg - Östen Svantesson Jan Nilsson - Britta Åkerblom-Nilsson 4 S= K 420 20/6
Mats Andersson - Ulla Lundström Hanna Lewandowski - Marek Drukier 4 N= 10 420 20/6
Tommy Jeppsson - Cecilia Ehrstedt Anita Nilsson - Åke Persson 4 S= E 420 20/6
Jörgen Nielsen - Kinga Gawlik Claudia Sjöberg - Anders Ingels 3 S+2 K 200 14/12
Jane Girdo - Jan Eriksson Klas Bellander - Gun Bellander 2 S+2 E 170 12/14
Bo Selander - Christina Gutenwik Åke Bergh - Mona Hallström 2 S+1 K 140 10/16
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Elsie Rosenlund - Torsten Eriksson 4 S-1 E -50 5/21
Anders Hagen - Ewa Leonhard Ola Svensson - Ann Sundgren 4 S-1 K -50 5/21
Lars Becklén - Kicki Orre Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 4 S-1 E -50 5/21
Eva Erlandsson - Gerhard Erlandsson Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard 4 S-1 E -50 5/21
Roland Stjernfeldt - Gunilla Berthagen Ulla-Brita Borgquist - Kjell Bengtsson 4 S-2 K -100 0/26

Bricka 20

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.11.26

Väst giv
alla i zon
D108
kn42
Ekn96
KD8
K9
KD1075
752
Ekn6
Ekn6543
9
KD83
105
72
E863
104
97432

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N54523
S64523
Ö7981010
V7981010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Elsie Rosenlund - Torsten Eriksson 4 Ö-1 10 100 24/2
Birgitta Rosenlund - Lars Jeppsson Wiviann Hassel - Hans-Olof Holmqvist 4 Ö-1 10 100 24/2
Tommy Jeppsson - Cecilia Ehrstedt Anita Nilsson - Åke Persson 3 Ö-1 2 100 24/2
Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen Lars-Göran Borgquist - Eva Andersson 3 Ö+1 10 -170 19/7
Mats Andersson - Ulla Lundström Hanna Lewandowski - Marek Drukier 2 Ö+2 10 -170 19/7
Stina Holm - Per Mårtensson Eva-Liss Göthe - Hans Göthe 2 Ö+3 10 -200 13/13
Jane Girdo - Jan Eriksson Klas Bellander - Gun Bellander 2 Ö+3 10 -200 13/13
Lotta Lundberg - Östen Svantesson Jan Nilsson - Britta Åkerblom-Nilsson 2 Ö+3 10 -200 13/13
Eva Erlandsson - Gerhard Erlandsson Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard 2 Ö+3 10 -200 13/13
Jörgen Nielsen - Kinga Gawlik Claudia Sjöberg - Anders Ingels 4 Ö= 4 -620 6/20
Bo Selander - Christina Gutenwik Åke Bergh - Mona Hallström 4 Ö= 2 -620 6/20
Anders Hagen - Ewa Leonhard Ola Svensson - Ann Sundgren 4 Ö= 10 -620 6/20
Roland Stjernfeldt - Gunilla Berthagen Ulla-Brita Borgquist - Kjell Bengtsson 3NT V+1 K -630 2/24
Lars Becklén - Kicki Orre Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 4 V+1 9 -650 0/26

Bricka 21

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.11.26

Nord giv
N-S i zon
42
K9642
D1073
kn2
103
D103
K865
K1074
Kkn9865
8
kn2
ED86
ED7
Ekn75
E94
953

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N58947
S58947
Ö85496
V85496
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen Eva-Liss Göthe - Hans Göthe 3D N= Kn 730 26/0
Stina Holm - Per Mårtensson Anders Hagen - Ewa Leonhard 3 S= 7 140 22/4
Lars Becklén - Kicki Orre Wiviann Hassel - Hans-Olof Holmqvist 3 S= 10 140 22/4
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Eva Erlandsson - Gerhard Erlandsson 3 S= 10 140 22/4
Ulla-Brita Borgquist - Kjell Bengtsson Jan Nilsson - Britta Åkerblom-Nilsson 4 Ö-1 E 50 18/8
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Lotta Lundberg - Östen Svantesson 2NT S-1 10 -100 14/12
Mats Andersson - Ulla Lundström Jörgen Nielsen - Kinga Gawlik 3 N-1 E -100 14/12
Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard Roland Stjernfeldt - Gunilla Berthagen 4 N-1 5 -100 14/12
Bo Selander - Christina Gutenwik Claudia Sjöberg - Anders Ingels 3 Ö= E -140 6/20
Klas Bellander - Gun Bellander Elsie Rosenlund - Torsten Eriksson 3 Ö= E -140 6/20
Anita Nilsson - Åke Persson Birgitta Rosenlund - Lars Jeppsson 2 Ö+1 9 -140 6/20
Jane Girdo - Jan Eriksson Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 3 Ö= E -140 6/20
Tommy Jeppsson - Cecilia Ehrstedt Ola Svensson - Ann Sundgren 2 Ö+1 3 -140 6/20
Åke Bergh - Mona Hallström Lars-Göran Borgquist - Eva Andersson 3 Ö+1 E -170 0/26

Bricka 22

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.11.26

Öst giv
Ö-V i zon
KDkn9
763
KDkn5
52
1063
EKkn4
9
ED1084
74
D952
76
Kkn963
E852
108
E108432
7

Optimalt kontrakt: 5D Ö-1 200
 NT
N3103104
S3103104
Ö1031023
V1031023
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Bergh - Mona Hallström Lars-Göran Borgquist - Eva Andersson 4D N= 5 590 26/0
Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard Roland Stjernfeldt - Gunilla Berthagen 4 S= E 420 24/2
Mats Andersson - Ulla Lundström Jörgen Nielsen - Kinga Gawlik 3 S+2 E 200 21/5
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Eva Erlandsson - Gerhard Erlandsson 3 S+2 K 200 21/5
Klas Bellander - Gun Bellander Elsie Rosenlund - Torsten Eriksson 3 N+1 5 170 17/9
Tommy Jeppsson - Cecilia Ehrstedt Ola Svensson - Ann Sundgren 3 N+1 3 170 17/9
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Lotta Lundberg - Östen Svantesson 3 S+1 E 130 13/13
Ulla-Brita Borgquist - Kjell Bengtsson Jan Nilsson - Britta Åkerblom-Nilsson 4 S= K 130 13/13
Bo Selander - Christina Gutenwik Claudia Sjöberg - Anders Ingels 5 Ö-1 E 100 10/16
Stina Holm - Per Mårtensson Anders Hagen - Ewa Leonhard 5D S-1 E -100 7/19
Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen Eva-Liss Göthe - Hans Göthe 5D S-1 K -100 7/19
Anita Nilsson - Åke Persson Birgitta Rosenlund - Lars Jeppsson 4 V= K -130 4/22
Jane Girdo - Jan Eriksson Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 2 V+2 K -170 2/24
Lars Becklén - Kicki Orre Wiviann Hassel - Hans-Olof Holmqvist 4D Ö= 7 -790 0/26

Bricka 23

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.11.26

Syd giv
alla i zon
EKkn5
kn108
D109
E32
74
K54
E854
kn874
D1083
E72
kn3
K1065
962
D963
K762
D9

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N68877
S67877
Ö75566
V75566
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen Anders Hagen - Ewa Leonhard 1NTD N+1 5 380 26/0
Lars-Göran Borgquist - Eva Andersson Claudia Sjöberg - Anders Ingels 1NT N+3 8 180 24/2
Klas Bellander - Gun Bellander Lotta Lundberg - Östen Svantesson 1NT N+2 6 150 19/7
Ola Svensson - Ann Sundgren Stina Holm - Per Mårtensson 1NT N+2 Kn 150 19/7
Lars Becklén - Kicki Orre Anita Nilsson - Åke Persson 1NT N+2 3 150 19/7
Jan Nilsson - Britta Åkerblom-Nilsson Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard 1NT N+2 3 150 19/7
Åke Bergh - Mona Hallström Eva-Liss Göthe - Hans Göthe 1NT N+1 3 120 13/13
Tommy Jeppsson - Cecilia Ehrstedt Birgitta Rosenlund - Lars Jeppsson 1NT N+1 3 120 13/13
Jane Girdo - Jan Eriksson Wiviann Hassel - Hans-Olof Holmqvist 1NT N= Kn 90 9/17
Elsie Rosenlund - Torsten Eriksson Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 1NT S= 7 90 9/17
Bo Selander - Christina Gutenwik Mats Andersson - Ulla Lundström 2NT S-1 4 -100 4/22
Ulla-Brita Borgquist - Kjell Bengtsson Jan Clementsson - Bonnie Clementsson 2NT N-1 6 -100 4/22
Roland Stjernfeldt - Gunilla Berthagen Hanna Lewandowski - Marek Drukier 1NT S-1 4 -100 4/22
Eva Erlandsson - Gerhard Erlandsson Jörgen Nielsen - Kinga Gawlik 1NT N-2 6 -200 0/26

Bricka 24

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.11.26

Väst giv
ingen i zon
K95
D10753
KD64
E
Ekn1087
EK
87
K1082
D2
92
kn1052
Dkn953
643
kn864
E93
764

Optimalt kontrakt: 3D V-1 100
 NT
N47955
S47955
Ö96487
V96487
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ola Svensson - Ann Sundgren Stina Holm - Per Mårtensson 2 N+1 D 140 23/3
Jane Girdo - Jan Eriksson Wiviann Hassel - Hans-Olof Holmqvist 2 N+1 D 140 23/3
Eva Erlandsson - Gerhard Erlandsson Jörgen Nielsen - Kinga Gawlik 2 N+1 D 140 23/3
Jan Nilsson - Britta Åkerblom-Nilsson Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard 2 N+1 D 140 23/3
Bo Selander - Christina Gutenwik Mats Andersson - Ulla Lundström 3NT V-2 3 100 18/8
Klas Bellander - Gun Bellander Lotta Lundberg - Östen Svantesson 3 V-1 5 50 14/12
Lars-Göran Borgquist - Eva Andersson Claudia Sjöberg - Anders Ingels 4 V-1 3 50 14/12
Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen Anders Hagen - Ewa Leonhard 4 V-1 K 50 14/12
Åke Bergh - Mona Hallström Eva-Liss Göthe - Hans Göthe 4 N-1 D -50 10/16
Roland Stjernfeldt - Gunilla Berthagen Hanna Lewandowski - Marek Drukier 4D N-1 D -100 8/18
Lars Becklén - Kicki Orre Anita Nilsson - Åke Persson 2 V= E -110 6/20
Ulla-Brita Borgquist - Kjell Bengtsson Jan Clementsson - Bonnie Clementsson 4 V= K -130 4/22
Tommy Jeppsson - Cecilia Ehrstedt Birgitta Rosenlund - Lars Jeppsson 3 V= K -140 2/24
Elsie Rosenlund - Torsten Eriksson Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 2 V+2 7 -170 0/26

Bricka 25

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.11.26

Nord giv
Ö-V i zon
KD32
53
KD2
K954
E54
K107
1075
EDkn10
kn1087
E2
Ekn943
76
96
Dkn9864
86
832

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -630
 NT
N33643
S33643
Ö8106910
V9106910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik Lotta Lundberg - Östen Svantesson 4 V-2 5 200 26/0
Birgitta Rosenlund - Lars Jeppsson Lars Becklén - Kicki Orre 2 S-1 4 -50 23/3
Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen Ola Svensson - Ann Sundgren 2 S-1 E -50 23/3
Elsie Rosenlund - Torsten Eriksson Wiviann Hassel - Hans-Olof Holmqvist 2 V= K -90 20/6
Jane Girdo - Jan Eriksson Anita Nilsson - Åke Persson 3 S-2 5 -100 18/8
Lars-Göran Borgquist - Eva Andersson Mats Andersson - Ulla Lundström 3 Ö= D -110 15/11
Eva Erlandsson - Gerhard Erlandsson Bo Selander - Christina Gutenwik 2 Ö= 2 -110 15/11
Åke Bergh - Mona Hallström Anders Hagen - Ewa Leonhard 3 Ö+1 9 -130 12/14
Klas Bellander - Gun Bellander Ulla-Brita Borgquist - Kjell Bengtsson 2NT V+1 5 -150 10/16
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Jan Nilsson - Britta Åkerblom-Nilsson 4 Ö+2 D -170 8/18
Jörgen Nielsen - Kinga Gawlik Roland Stjernfeldt - Gunilla Berthagen 1NT Ö+3 9 -180 6/20
Claudia Sjöberg - Anders Ingels Eva-Liss Göthe - Hans Göthe 3NT V= 5 -600 4/22
Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard Jan Clementsson - Bonnie Clementsson 3NT V+1 4 -630 1/25
Tommy Jeppsson - Cecilia Ehrstedt Stina Holm - Per Mårtensson 3NT V+1 5 -630 1/25

Bricka 26

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.11.26

Öst giv
alla i zon
Ekn
KD109
E875
1096
72
7432
Dkn93
753
965
kn8
K642
EK84
KD10843
E65
10
Dkn2

Optimalt kontrakt: 5NT S= 660
 NT
N97111111
S97111111
Ö46022
V46022
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tommy Jeppsson - Cecilia Ehrstedt Stina Holm - Per Mårtensson 3NT N+3 Kn 690 26/0
Klas Bellander - Gun Bellander Ulla-Brita Borgquist - Kjell Bengtsson 3NT N+2 Kn 660 23/3
Eva Erlandsson - Gerhard Erlandsson Bo Selander - Christina Gutenwik 3NT S+2 7 660 23/3
Jörgen Nielsen - Kinga Gawlik Roland Stjernfeldt - Gunilla Berthagen 4 S+1 7 650 10/16
Lars-Göran Borgquist - Eva Andersson Mats Andersson - Ulla Lundström 4 S+1 7 650 10/16
Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik Lotta Lundberg - Östen Svantesson 4 S+1 3 650 10/16
Birgitta Rosenlund - Lars Jeppsson Lars Becklén - Kicki Orre 4 S+1 2 650 10/16
Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen Ola Svensson - Ann Sundgren 4 S+1 7 650 10/16
Jane Girdo - Jan Eriksson Anita Nilsson - Åke Persson 4 S+1 2 650 10/16
Åke Bergh - Mona Hallström Anders Hagen - Ewa Leonhard 4 S+1 7 650 10/16
Elsie Rosenlund - Torsten Eriksson Wiviann Hassel - Hans-Olof Holmqvist 4 S+1 D 650 10/16
Claudia Sjöberg - Anders Ingels Eva-Liss Göthe - Hans Göthe 4 S+1 3 650 10/16
Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard Jan Clementsson - Bonnie Clementsson 4 S+1 3 650 10/16
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Jan Nilsson - Britta Åkerblom-Nilsson 4 S+1 3 650 10/16

Bricka 27

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.11.26

Syd giv
ingen i zon
E8532
ED94
42
74
D74
10753
kn87
K109

K862
EK965
Ekn65
Kkn1096
kn
D103
D832

Optimalt kontrakt: 4D S-1 -100
 NT
N53496
S53496
Ö810947
V810947
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lotta Lundberg - Östen Svantesson Wiviann Hassel - Hans-Olof Holmqvist 4D Ö-4 Kn 800 26/0
Jan Nilsson - Britta Åkerblom-Nilsson Jörgen Nielsen - Kinga Gawlik 4D N= E 590 24/2
Roland Stjernfeldt - Gunilla Berthagen Bo Selander - Christina Gutenwik 3D N= K 530 22/4
Stina Holm - Per Mårtensson Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen 4 Ö-3 6 150 20/6
Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik Ulla-Brita Borgquist - Kjell Bengtsson 3 N= E 140 16/10
Jane Girdo - Jan Eriksson Birgitta Rosenlund - Lars Jeppsson 3 S= 7 140 16/10
Elsie Rosenlund - Torsten Eriksson Anita Nilsson - Åke Persson 2 S+1 Kn 140 16/10
Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard Klas Bellander - Gun Bellander 4 V-2 E 100 12/14
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Hanna Lewandowski - Marek Drukier 4 N-1 E -50 9/17
Tommy Jeppsson - Cecilia Ehrstedt Lars Becklén - Kicki Orre 4 N-1 E -50 9/17
Eva-Liss Göthe - Hans Göthe Mats Andersson - Ulla Lundström 4 S-2 3 -100 6/20
Lars-Göran Borgquist - Eva Andersson Eva Erlandsson - Gerhard Erlandsson 4 Ö= Kn -130 4/22
Åke Bergh - Mona Hallström Ola Svensson - Ann Sundgren 4D S-2 5 -300 2/24
Claudia Sjöberg - Anders Ingels Anders Hagen - Ewa Leonhard 5D S-3 7 -500 0/26

Bricka 28

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.11.26

Väst giv
N-S i zon
1087
1064
Dkn104
753
Dkn632
kn87
K9
D96
E94
53
8652
EKkn2
K5
EKD92
E73
1084

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N47747
S47747
Ö95596
V95596
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lotta Lundberg - Östen Svantesson Wiviann Hassel - Hans-Olof Holmqvist 1NT S= 2 90 26/0
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Hanna Lewandowski - Marek Drukier 1 V+2 D -140 13/13
Lars-Göran Borgquist - Eva Andersson Eva Erlandsson - Gerhard Erlandsson 2 V+1 6 -140 13/13
Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik Ulla-Brita Borgquist - Kjell Bengtsson 3 V= 7 -140 13/13
Eva-Liss Göthe - Hans Göthe Mats Andersson - Ulla Lundström 3 V= D -140 13/13
Stina Holm - Per Mårtensson Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen 2 V+1 D -140 13/13
Åke Bergh - Mona Hallström Ola Svensson - Ann Sundgren 3 V= D -140 13/13
Elsie Rosenlund - Torsten Eriksson Anita Nilsson - Åke Persson 2 V+1 4 -140 13/13
Claudia Sjöberg - Anders Ingels Anders Hagen - Ewa Leonhard 2 V+1 D -140 13/13
Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard Klas Bellander - Gun Bellander 2 V+1 D -140 13/13
Roland Stjernfeldt - Gunilla Berthagen Bo Selander - Christina Gutenwik 2 V+1 10 -140 13/13
Jan Nilsson - Britta Åkerblom-Nilsson Jörgen Nielsen - Kinga Gawlik 2 V+1 D -140 13/13
Tommy Jeppsson - Cecilia Ehrstedt Lars Becklén - Kicki Orre 2 V+1 4 -140 13/13
Jane Girdo - Jan Eriksson Birgitta Rosenlund - Lars Jeppsson 3 S-2 6 -200 0/26

Bricka 29

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.11.26

Nord giv
alla i zon
E62
kn8
kn975
D986
D
E6432
EKD43
kn2
K98753
K75
108
54
kn104
D109
62
EK1073

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N85447
S85447
Ö58996
V58996
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tommy Jeppsson - Cecilia Ehrstedt Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen 4 V-2 Kn 200 26/0
Jörgen Nielsen - Kinga Gawlik Jan Clementsson - Bonnie Clementsson 4 V-1 8 100 19/7
Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard 3 Ö-1 E 100 19/7
Eva-Liss Göthe - Hans Göthe Eva Erlandsson - Gerhard Erlandsson 4 V-1 8 100 19/7
Wiviann Hassel - Hans-Olof Holmqvist Ulla-Brita Borgquist - Kjell Bengtsson 4 V-1 8 100 19/7
Lotta Lundberg - Östen Svantesson Anita Nilsson - Åke Persson 4 V-1 8 100 19/7
Mats Andersson - Ulla Lundström Anders Hagen - Ewa Leonhard 3 V-1 5 100 19/7
Elsie Rosenlund - Torsten Eriksson Birgitta Rosenlund - Lars Jeppsson 2 V= 8 -110 11/15
Roland Stjernfeldt - Gunilla Berthagen Lars-Göran Borgquist - Eva Andersson 2 V= Kn -110 11/15
Bo Selander - Christina Gutenwik Jan Nilsson - Britta Åkerblom-Nilsson 3 Ö= K -140 5/21
Lars Becklén - Kicki Orre Jane Girdo - Jan Eriksson 2 Ö+1 E -140 5/21
Claudia Sjöberg - Anders Ingels Ola Svensson - Ann Sundgren 2 Ö+1 K -140 5/21
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Klas Bellander - Gun Bellander 3 V= Kn -140 5/21
Åke Bergh - Mona Hallström Stina Holm - Per Mårtensson 2 V+2 E -170 0/26

Bricka 30

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.11.26

Öst giv
ingen i zon
D732
Ekn654
1095
9
E109864
K92
D3
EK

103
kn842
Dkn108752
Kkn5
D87
EK76
643

Optimalt kontrakt: 4D Ö-1 100
 NT
N47988
S38888
Ö95455
V95455
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lotta Lundberg - Östen Svantesson Anita Nilsson - Åke Persson 6D Ö-2 E 300 26/0
Tommy Jeppsson - Cecilia Ehrstedt Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen 4 V-4 5 200 24/2
Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard 3 N= D 140 22/4
Åke Bergh - Mona Hallström Stina Holm - Per Mårtensson 2 V-2 9 100 19/7
Claudia Sjöberg - Anders Ingels Ola Svensson - Ann Sundgren 4D Ö-1 K 100 19/7
Jörgen Nielsen - Kinga Gawlik Jan Clementsson - Bonnie Clementsson 1 V-1 10 50 13/13
Lars Becklén - Kicki Orre Jane Girdo - Jan Eriksson 4 Ö-1 E 50 13/13
Elsie Rosenlund - Torsten Eriksson Birgitta Rosenlund - Lars Jeppsson 4 Ö-1 E 50 13/13
Mats Andersson - Ulla Lundström Anders Hagen - Ewa Leonhard 4 Ö-1 E 50 13/13
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Klas Bellander - Gun Bellander 4D N-1 D -100 8/18
Bo Selander - Christina Gutenwik Jan Nilsson - Britta Åkerblom-Nilsson 3 Ö+1 K -130 4/22
Eva-Liss Göthe - Hans Göthe Eva Erlandsson - Gerhard Erlandsson 4 Ö= E -130 4/22
Roland Stjernfeldt - Gunilla Berthagen Lars-Göran Borgquist - Eva Andersson 3 Ö+1 K -130 4/22
Wiviann Hassel - Hans-Olof Holmqvist Ulla-Brita Borgquist - Kjell Bengtsson 4D N-2 D -300 0/26

Bricka 31

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.11.26

Syd giv
N-S i zon
9
10864
K875
EDkn5
EK108
D2
D92
K832
kn5432
EKkn5
E104
10
D76
973
kn63
9764

Optimalt kontrakt: 5NT V= -460
 NT
N43222
S43222
Ö99101110
V99111111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elsie Rosenlund - Torsten Eriksson Lars Becklén - Kicki Orre 6 V-1 9 50 25/1
Mats Andersson - Ulla Lundström Ola Svensson - Ann Sundgren 6 V-1 10 50 25/1
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Bo Selander - Christina Gutenwik 4 Ö= 3 -420 19/7
Claudia Sjöberg - Anders Ingels Stina Holm - Per Mårtensson 4 Ö= 3 -420 19/7
Ulla-Brita Borgquist - Kjell Bengtsson Anita Nilsson - Åke Persson 4 Ö= 7 -420 19/7
Tommy Jeppsson - Cecilia Ehrstedt Jane Girdo - Jan Eriksson 4 Ö= 3 -420 19/7
Klas Bellander - Gun Bellander Jörgen Nielsen - Kinga Gawlik 4 V+1 4 -450 7/19
Eva-Liss Göthe - Hans Göthe Roland Stjernfeldt - Gunilla Berthagen 4 Ö+1 3 -450 7/19
Wiviann Hassel - Hans-Olof Holmqvist Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard 4 Ö+1 9 -450 7/19
Anders Hagen - Ewa Leonhard Eva Erlandsson - Gerhard Erlandsson 4 V+1 6 -450 7/19
Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen Åke Bergh - Mona Hallström 4 V+1 6 -450 7/19
Lotta Lundberg - Östen Svantesson Birgitta Rosenlund - Lars Jeppsson 4 Ö+1 3 -450 7/19
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 4 V+1 8 -450 7/19
Jan Nilsson - Britta Åkerblom-Nilsson Lars-Göran Borgquist - Eva Andersson 4 Ö+1 3 -450 7/19

Bricka 32

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.11.26

Väst giv
Ö-V i zon
KD93
3
10843
E1065
E762
Ekn7
Kkn75
94
kn1084
KD1065
2
Dkn7
5
9842
ED96
K832

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N88565
S88565
Ö44778
V44778
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen Åke Bergh - Mona Hallström 3D V-2 3 500 26/0
Elsie Rosenlund - Torsten Eriksson Lars Becklén - Kicki Orre 4 V-3 3 300 23/3
Jan Nilsson - Britta Åkerblom-Nilsson Lars-Göran Borgquist - Eva Andersson 4 V-3 4 300 23/3
Anders Hagen - Ewa Leonhard Eva Erlandsson - Gerhard Erlandsson 3 Ö-2 2 200 18/8
Claudia Sjöberg - Anders Ingels Stina Holm - Per Mårtensson 3 Ö-2 5 200 18/8
Ulla-Brita Borgquist - Kjell Bengtsson Anita Nilsson - Åke Persson 4 Ö-2 2 200 18/8
Klas Bellander - Gun Bellander Jörgen Nielsen - Kinga Gawlik 3 V-1 3 100 10/16
Eva-Liss Göthe - Hans Göthe Roland Stjernfeldt - Gunilla Berthagen 2 V-1 3 100 10/16
Wiviann Hassel - Hans-Olof Holmqvist Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard 2 V-1 3 100 10/16
Lotta Lundberg - Östen Svantesson Birgitta Rosenlund - Lars Jeppsson 3 Ö-1 5 100 10/16
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 3 Ö-1 4 100 10/16
Mats Andersson - Ulla Lundström Ola Svensson - Ann Sundgren 1NT V+1 3 -120 4/22
Tommy Jeppsson - Cecilia Ehrstedt Jane Girdo - Jan Eriksson 3 Ö= 5 -140 2/24
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Bo Selander - Christina Gutenwik 4D S-2 E -300 0/26

Bricka 33

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.11.26

Nord giv
ingen i zon
EKkn83
E972

KDkn6
D6542
D106
ED108
5
7
Kkn853
K54
10874
109
4
kn97632
E932

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N108699
S108699
Ö25744
V25744
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Hagen - Ewa Leonhard Roland Stjernfeldt - Gunilla Berthagen 3NT N+1 7 430 26/0
Bo Selander - Christina Gutenwik Klas Bellander - Gun Bellander 1 N+3 7 170 24/2
Anita Nilsson - Åke Persson Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard 1 N+2 7 140 17/9
Claudia Sjöberg - Anders Ingels Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen 1 N+2 7 140 17/9
Lotta Lundberg - Östen Svantesson Lars Becklén - Kicki Orre 1 N+2 7 140 17/9
Mats Andersson - Ulla Lundström Stina Holm - Per Mårtensson 1 N+2 9 140 17/9
Ulla-Brita Borgquist - Kjell Bengtsson Birgitta Rosenlund - Lars Jeppsson 1 N+2 6 140 17/9
Eva Erlandsson - Gerhard Erlandsson Ola Svensson - Ann Sundgren 1 N+2 7 140 17/9
Wiviann Hassel - Hans-Olof Holmqvist Hanna Lewandowski - Marek Drukier 1 N+1 7 110 8/18
Jane Girdo - Jan Eriksson Elsie Rosenlund - Torsten Eriksson 1 N+1 7 110 8/18
Tommy Jeppsson - Cecilia Ehrstedt Åke Bergh - Mona Hallström 1 N+1 8 110 8/18
Lars-Göran Borgquist - Eva Andersson Jan Clementsson - Bonnie Clementsson 4 N-1 2 -50 3/23
Jan Nilsson - Britta Åkerblom-Nilsson Eva-Liss Göthe - Hans Göthe 4 N-1 7 -50 3/23
Jörgen Nielsen - Kinga Gawlik Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 4D N-1 9 -100 0/26

Bricka 34

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.11.26

Öst giv
N-S i zon
1097
1095
D764
kn97
ED532
Dkn4
kn102
EK
K86
K863
K98
D43
kn4
E72
E53
108652

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -460
 NT
N43222
S43222
Ö910111111
V910111111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jörgen Nielsen - Kinga Gawlik Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 4 V+1 6 -450 20/6
Jane Girdo - Jan Eriksson Elsie Rosenlund - Torsten Eriksson 4 V+1 10 -450 20/6
Claudia Sjöberg - Anders Ingels Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen 4 V+1 8 -450 20/6
Mats Andersson - Ulla Lundström Stina Holm - Per Mårtensson 4 V+1 7 -450 20/6
Ulla-Brita Borgquist - Kjell Bengtsson Birgitta Rosenlund - Lars Jeppsson 4 V+1 8 -450 20/6
Jan Nilsson - Britta Åkerblom-Nilsson Eva-Liss Göthe - Hans Göthe 4 Ö+1 E -450 20/6
Tommy Jeppsson - Cecilia Ehrstedt Åke Bergh - Mona Hallström 4 V+1 8 -450 20/6
Bo Selander - Christina Gutenwik Klas Bellander - Gun Bellander 3NT V+2 8 -460 6/20
Lars-Göran Borgquist - Eva Andersson Jan Clementsson - Bonnie Clementsson 3NT V+2 8 -460 6/20
Wiviann Hassel - Hans-Olof Holmqvist Hanna Lewandowski - Marek Drukier 3NT V+2 10 -460 6/20
Anders Hagen - Ewa Leonhard Roland Stjernfeldt - Gunilla Berthagen 3NT V+2 6 -460 6/20
Anita Nilsson - Åke Persson Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard 3NT Ö+2 9 -460 6/20
Lotta Lundberg - Östen Svantesson Lars Becklén - Kicki Orre 3NT V+2 7 -460 6/20
Eva Erlandsson - Gerhard Erlandsson Ola Svensson - Ann Sundgren 3NT V+2 8 -460 6/20

Bricka 35

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.11.26

Syd giv
Ö-V i zon
763
K109
E108542
kn
E9
Dkn65
K97
10987
K8
8432
Dkn3
K532
Dkn10542
E7
6
ED64

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N797119
S797119
Ö64524
V64524
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lotta Lundberg - Östen Svantesson Jane Girdo - Jan Eriksson 4 S+2 7 480 26/0
Klas Bellander - Gun Bellander Lars-Göran Borgquist - Eva Andersson 4 S+1 7 450 21/5
Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik Bo Selander - Christina Gutenwik 4 S+1 7 450 21/5
Anita Nilsson - Åke Persson Hanna Lewandowski - Marek Drukier 4 S+1 7 450 21/5
Ulla-Brita Borgquist - Kjell Bengtsson Lars Becklén - Kicki Orre 4 S+1 7 450 21/5
Åke Bergh - Mona Hallström Claudia Sjöberg - Anders Ingels 4 S= 7 420 15/11
Mats Andersson - Ulla Lundström Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen 4 S= 9 420 15/11
Jörgen Nielsen - Kinga Gawlik Wiviann Hassel - Hans-Olof Holmqvist 3 S+2 3 200 8/18
Ola Svensson - Ann Sundgren Roland Stjernfeldt - Gunilla Berthagen 2 S+3 7 200 8/18
Eva Erlandsson - Gerhard Erlandsson Stina Holm - Per Mårtensson 2 S+3 5 200 8/18
Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard Birgitta Rosenlund - Lars Jeppsson 2 S+3 7 200 8/18
Tommy Jeppsson - Cecilia Ehrstedt Elsie Rosenlund - Torsten Eriksson 2 S+3 7 200 8/18
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Eva-Liss Göthe - Hans Göthe 2 S+2 7 170 1/25
Anders Hagen - Ewa Leonhard Jan Nilsson - Britta Åkerblom-Nilsson 3 S+1 7 170 1/25

Bricka 36

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.11.26

Väst giv
alla i zon
E3
1072
kn4
EKkn983
1074
kn63
EK1073
106
KDkn965
E98
9865
82
KD54
D2
D7542

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N91727
S91727
Ö3116116
V3115116
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla-Brita Borgquist - Kjell Bengtsson Lars Becklén - Kicki Orre 3 N= D 110 26/0
Jörgen Nielsen - Kinga Gawlik Wiviann Hassel - Hans-Olof Holmqvist 5 N-1 D -100 21/5
Anita Nilsson - Åke Persson Hanna Lewandowski - Marek Drukier 4 N-1 D -100 21/5
Ola Svensson - Ann Sundgren Roland Stjernfeldt - Gunilla Berthagen 4 N-1 D -100 21/5
Eva Erlandsson - Gerhard Erlandsson Stina Holm - Per Mårtensson 4 N-1 D -100 21/5
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Eva-Liss Göthe - Hans Göthe 3 Ö+1 D -170 16/10
Klas Bellander - Gun Bellander Lars-Göran Borgquist - Eva Andersson 3NT N-2 9 -200 11/15
Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik Bo Selander - Christina Gutenwik 3 Ö+2 E -200 11/15
Lotta Lundberg - Östen Svantesson Jane Girdo - Jan Eriksson 3NT N-2 D -200 11/15
Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard Birgitta Rosenlund - Lars Jeppsson 3NT N-2 D -200 11/15
Åke Bergh - Mona Hallström Claudia Sjöberg - Anders Ingels 5D N-2 D -500 6/20
Mats Andersson - Ulla Lundström Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen 4 Ö+1 3 -650 3/23
Tommy Jeppsson - Cecilia Ehrstedt Elsie Rosenlund - Torsten Eriksson 5 Ö= 2 -650 3/23
Anders Hagen - Ewa Leonhard Jan Nilsson - Britta Åkerblom-Nilsson 3D Ö+2 D -1130 0/26

Bricka 37

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.11.26

Nord giv
N-S i zon
ED864
D5
K
KD942
Kkn73
832
1042
kn85
102
EKkn107
kn985
106
95
964
ED763
E73

Optimalt kontrakt: 5 N= 600
 NT
N119798
S119798
Ö04523
V14523
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Göran Borgquist - Eva Andersson Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 4 N= 8 620 25/1
Roland Stjernfeldt - Gunilla Berthagen Stina Holm - Per Mårtensson 4 N= 8 620 25/1
Bo Selander - Christina Gutenwik Wiviann Hassel - Hans-Olof Holmqvist 3NT N= 8 600 21/5
Tommy Jeppsson - Cecilia Ehrstedt Claudia Sjöberg - Anders Ingels 3NT N= 8 600 21/5
Ola Svensson - Ann Sundgren Jan Nilsson - Britta Åkerblom-Nilsson 3 Ö-4 8 200 17/9
Birgitta Rosenlund - Lars Jeppsson Hanna Lewandowski - Marek Drukier 3 Ö-4 8 200 17/9
Elsie Rosenlund - Torsten Eriksson Lotta Lundberg - Östen Svantesson 3 N= 8 140 13/13
Eva Erlandsson - Gerhard Erlandsson Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen 3 N= 8 140 13/13
Anita Nilsson - Åke Persson Jörgen Nielsen - Kinga Gawlik 2NT S= 6 120 10/16
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Anders Hagen - Ewa Leonhard 4 N-1 8 -100 4/22
Eva-Liss Göthe - Hans Göthe Klas Bellander - Gun Bellander 4 N-1 8 -100 4/22
Mats Andersson - Ulla Lundström Åke Bergh - Mona Hallström 4 N-1 8 -100 4/22
Ulla-Brita Borgquist - Kjell Bengtsson Jane Girdo - Jan Eriksson 4 N-1 8 -100 4/22
Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard Lars Becklén - Kicki Orre 4 N-1 8 -100 4/22

Bricka 38

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.11.26

Öst giv
Ö-V i zon
Ekn
EK9
KD82
K752
D1073
kn10
E9754
108
K965
D74
103
kn964
842
86532
kn6
ED3

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N981078
S981078
Ö45364
V45364
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Selander - Christina Gutenwik Wiviann Hassel - Hans-Olof Holmqvist 4 N+1 3 450 25/1
Birgitta Rosenlund - Lars Jeppsson Hanna Lewandowski - Marek Drukier 4 N+1 5 450 25/1
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Anders Hagen - Ewa Leonhard 3NT N+1 3 430 21/5
Mats Andersson - Ulla Lundström Åke Bergh - Mona Hallström 3NT N+1 3 430 21/5
Eva-Liss Göthe - Hans Göthe Klas Bellander - Gun Bellander 4 N= 3 420 13/13
Anita Nilsson - Åke Persson Jörgen Nielsen - Kinga Gawlik 4 S= 6 420 13/13
Elsie Rosenlund - Torsten Eriksson Lotta Lundberg - Östen Svantesson 4 N= 8 420 13/13
Eva Erlandsson - Gerhard Erlandsson Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen 4 N= 3 420 13/13
Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard Lars Becklén - Kicki Orre 4 N= 3 420 13/13
Roland Stjernfeldt - Gunilla Berthagen Stina Holm - Per Mårtensson 4 S= K 420 13/13
Ulla-Brita Borgquist - Kjell Bengtsson Jane Girdo - Jan Eriksson 2 N+2 3 170 6/20
Lars-Göran Borgquist - Eva Andersson Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 1NT N+1 E 120 4/22
Tommy Jeppsson - Cecilia Ehrstedt Claudia Sjöberg - Anders Ingels 4 N-1 E -50 2/24
Ola Svensson - Ann Sundgren Jan Nilsson - Britta Åkerblom-Nilsson 3NT N-2 2 -100 0/26

Bricka 39

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.11.26

Syd giv
alla i zon
K842
E9743
106
kn7
Dkn6
D2
KD9875
64
E753
kn65
2
EK1098
109
K108
Ekn43
D532

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N55756
S55756
Ö78587
V78587
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Klas Bellander - Gun Bellander Anders Hagen - Ewa Leonhard 4 Ö-2 8 200 25/1
Birgitta Rosenlund - Lars Jeppsson Jörgen Nielsen - Kinga Gawlik 3NT V-2 4 200 25/1
Bo Selander - Christina Gutenwik Anita Nilsson - Åke Persson 2 V-1 E 100 20/6
Eva Erlandsson - Gerhard Erlandsson Åke Bergh - Mona Hallström 2NT Ö-1 6 100 20/6
Roland Stjernfeldt - Gunilla Berthagen Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen 3 V-1 E 100 20/6
Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik Eva-Liss Göthe - Hans Göthe 2 V= E -90 14/12
Ola Svensson - Ann Sundgren Jan Clementsson - Bonnie Clementsson 2 V= 8 -90 14/12
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Lars Becklén - Kicki Orre 2 V= E -90 14/12
Ulla-Brita Borgquist - Kjell Bengtsson Elsie Rosenlund - Torsten Eriksson 2 V+1 E -110 9/17
Tommy Jeppsson - Cecilia Ehrstedt Lotta Lundberg - Östen Svantesson 2 V+1 E -110 9/17
Stina Holm - Per Mårtensson Jan Nilsson - Britta Åkerblom-Nilsson 2NT Ö= 8 -120 5/21
Claudia Sjöberg - Anders Ingels Mats Andersson - Ulla Lundström 1NT V+1 E -120 5/21
Wiviann Hassel - Hans-Olof Holmqvist Lars-Göran Borgquist - Eva Andersson 2 V+2 E -130 2/24
Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard Jane Girdo - Jan Eriksson 3D Ö= 8 -730 0/26

Bricka 40

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.11.26

Väst giv
ingen i zon
842
82
109763
E83
kn
Dkn10964
KD54
kn5
K65
E3
Ekn
KD7642
ED10973
K75
82
109

Optimalt kontrakt: 4D N-2 -300
 NT
N36384
S36384
Ö1071057
V971056
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Rosenlund - Lars Jeppsson Jörgen Nielsen - Kinga Gawlik 4 Ö-4 2 200 26/0
Stina Holm - Per Mårtensson Jan Nilsson - Britta Åkerblom-Nilsson 6NT Ö-2 K 100 24/2
Tommy Jeppsson - Cecilia Ehrstedt Lotta Lundberg - Östen Svantesson 4 V-1 10 50 22/4
Bo Selander - Christina Gutenwik Anita Nilsson - Åke Persson 4 V= 10 -420 13/13
Wiviann Hassel - Hans-Olof Holmqvist Lars-Göran Borgquist - Eva Andersson 4 V= 10 -420 13/13
Ola Svensson - Ann Sundgren Jan Clementsson - Bonnie Clementsson 4 V= 2 -420 13/13
Ulla-Brita Borgquist - Kjell Bengtsson Elsie Rosenlund - Torsten Eriksson 4 V= E -420 13/13
Eva Erlandsson - Gerhard Erlandsson Åke Bergh - Mona Hallström 4 Ö= K -420 13/13
Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard Jane Girdo - Jan Eriksson 4 V= 10 -420 13/13
Roland Stjernfeldt - Gunilla Berthagen Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen 4 V= 10 -420 13/13
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Lars Becklén - Kicki Orre 4 V= 10 -420 13/13
Klas Bellander - Gun Bellander Anders Hagen - Ewa Leonhard 3NT Ö+1 K -430 4/22
Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik Eva-Liss Göthe - Hans Göthe 3NT Ö+2 2 -460 2/24
Claudia Sjöberg - Anders Ingels Mats Andersson - Ulla Lundström 4D S-3 8 -500 0/26

Bricka 41

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.11.26

Nord giv
Ö-V i zon
Dkn
kn10
109862
EKkn9
K1087
7643

107543
E9432
E
ED43
D86
65
KD9852
Kkn75
2

Optimalt kontrakt: 5D N-3 -500
 NT
N48636
S48736
Ö955107
V955107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Erlandsson - Gerhard Erlandsson Claudia Sjöberg - Anders Ingels 3 N= E 110 26/0
Lars-Göran Borgquist - Eva Andersson Anita Nilsson - Åke Persson 3 Ö-1 8 100 24/2
Eva-Liss Göthe - Hans Göthe Wiviann Hassel - Hans-Olof Holmqvist 4 S-2 3 -100 19/7
Birgitta Rosenlund - Lars Jeppsson Bo Selander - Christina Gutenwik 4 S-2 9 -100 19/7
Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard Elsie Rosenlund - Torsten Eriksson 4 S-2 E -100 19/7
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Jane Girdo - Jan Eriksson 3 S-2 3 -100 19/7
Lotta Lundberg - Östen Svantesson Ulla-Brita Borgquist - Kjell Bengtsson 4 S-3 K -150 14/12
Tommy Jeppsson - Cecilia Ehrstedt Mats Andersson - Ulla Lundström 3 Ö+2 8 -200 12/14
Lars Becklén - Kicki Orre Jörgen Nielsen - Kinga Gawlik 4D N-2 Kn -300 9/17
Roland Stjernfeldt - Gunilla Berthagen Åke Bergh - Mona Hallström 4D N-2 Kn -300 9/17
Stina Holm - Per Mårtensson Jan Clementsson - Bonnie Clementsson 4D S-3 3 -500 6/20
Anders Hagen - Ewa Leonhard Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 4 Ö= 8 -620 3/23
Jan Nilsson - Britta Åkerblom-Nilsson Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen 4 Ö= 8 -620 3/23
Klas Bellander - Gun Bellander Ola Svensson - Ann Sundgren 5D N-4 E -800 0/26

Bricka 42

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.11.26

Öst giv
alla i zon
74
D9
E10987
ED62
D109865
K
kn62
K53
3
kn8743
KD543
kn10
EKkn2
E10652

9874

Optimalt kontrakt: 5 S= 600
 NT
N118989
S118989
Ö25454
V25354
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva-Liss Göthe - Hans Göthe Wiviann Hassel - Hans-Olof Holmqvist 2D V-4 D 1100 26/0
Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard Elsie Rosenlund - Torsten Eriksson 2D Ö-3 D 800 23/3
Tommy Jeppsson - Cecilia Ehrstedt Mats Andersson - Ulla Lundström 2D V-3 E 800 23/3
Stina Holm - Per Mårtensson Jan Clementsson - Bonnie Clementsson 3NTD S= 2 750 20/6
Jan Nilsson - Britta Åkerblom-Nilsson Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen 3NT N+1 8 630 18/8
Birgitta Rosenlund - Lars Jeppsson Bo Selander - Christina Gutenwik 3NT S= 9 600 15/11
Lotta Lundberg - Östen Svantesson Ulla-Brita Borgquist - Kjell Bengtsson 3NT S= 7 600 15/11
Lars-Göran Borgquist - Eva Andersson Anita Nilsson - Åke Persson 2D Ö-2 D 500 12/14
Roland Stjernfeldt - Gunilla Berthagen Åke Bergh - Mona Hallström 3 S+2 E 150 10/16
Klas Bellander - Gun Bellander Ola Svensson - Ann Sundgren 3 S+1 2 130 7/19
Eva Erlandsson - Gerhard Erlandsson Claudia Sjöberg - Anders Ingels 3 S+1 7 130 7/19
Lars Becklén - Kicki Orre Jörgen Nielsen - Kinga Gawlik 3 N= 8 110 4/22
Anders Hagen - Ewa Leonhard Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 3NT N-1 3 -100 1/25
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Jane Girdo - Jan Eriksson 4 S-1 7 -100 1/25

Bricka 43

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.11.26

Syd giv
ingen i zon
EK64
E9
D82
10965
kn9
kn107
1043
EKD43
1075
D54
EKkn75
kn7
D832
K8632
96
82

Optimalt kontrakt: 2NTD V-1 100
 NT
N33883
S32883
Ö88547
V88547
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen Jan Clementsson - Bonnie Clementsson 2D N+1 D 570 26/0
Jan Nilsson - Britta Åkerblom-Nilsson Åke Bergh - Mona Hallström 3NTD Ö-2 8 300 24/2
Tommy Jeppsson - Cecilia Ehrstedt Ulla-Brita Borgquist - Kjell Bengtsson 3 N+1 7 170 22/4
Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik Ola Svensson - Ann Sundgren 3 N= K 140 20/6
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Elsie Rosenlund - Torsten Eriksson 2 N= K 110 18/8
Roland Stjernfeldt - Gunilla Berthagen Claudia Sjöberg - Anders Ingels 3 Ö-1 7 50 16/10
Jörgen Nielsen - Kinga Gawlik Jane Girdo - Jan Eriksson 3 N-1 D -50 14/12
Stina Holm - Per Mårtensson Klas Bellander - Gun Bellander 2 Ö= 8 -90 12/14
Lars-Göran Borgquist - Eva Andersson Birgitta Rosenlund - Lars Jeppsson 2 Ö+2 8 -130 7/19
Anita Nilsson - Åke Persson Eva-Liss Göthe - Hans Göthe 3 Ö+1 7 -130 7/19
Lars Becklén - Kicki Orre Bo Selander - Christina Gutenwik 3 Ö+1 8 -130 7/19
Mats Andersson - Ulla Lundström Eva Erlandsson - Gerhard Erlandsson 2 Ö+2 2 -130 7/19
Wiviann Hassel - Hans-Olof Holmqvist Anders Hagen - Ewa Leonhard 2NT Ö+1 Kn -150 1/25
Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard Lotta Lundberg - Östen Svantesson 3 Ö+2 8 -150 1/25

Bricka 44

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.11.26

Väst giv
N-S i zon
52
7
753
Ekn109642
E863
KDkn982
6
K3
kn109
E53
KD984
D7
KD74
1064
Ekn102
85

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N95333
S95333
Ö461098
V461098
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Nilsson - Britta Åkerblom-Nilsson Åke Bergh - Mona Hallström 4 V-1 Kn 50 26/0
Jörgen Nielsen - Kinga Gawlik Jane Girdo - Jan Eriksson 4 V= Kn -420 13/13
Lars-Göran Borgquist - Eva Andersson Birgitta Rosenlund - Lars Jeppsson 4 V= Kn -420 13/13
Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik Ola Svensson - Ann Sundgren 4 V= Kn -420 13/13
Wiviann Hassel - Hans-Olof Holmqvist Anders Hagen - Ewa Leonhard 4 V= 5 -420 13/13
Anita Nilsson - Åke Persson Eva-Liss Göthe - Hans Göthe 4 V= Kn -420 13/13
Stina Holm - Per Mårtensson Klas Bellander - Gun Bellander 4 V= Kn -420 13/13
Lars Becklén - Kicki Orre Bo Selander - Christina Gutenwik 4 V= Kn -420 13/13
Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen Jan Clementsson - Bonnie Clementsson 4 V= Kn -420 13/13
Mats Andersson - Ulla Lundström Eva Erlandsson - Gerhard Erlandsson 4 V= 6 -420 13/13
Roland Stjernfeldt - Gunilla Berthagen Claudia Sjöberg - Anders Ingels 4 V= Kn -420 13/13
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Elsie Rosenlund - Torsten Eriksson 4 V= Kn -420 13/13
Tommy Jeppsson - Cecilia Ehrstedt Ulla-Brita Borgquist - Kjell Bengtsson 4 V= Kn -420 13/13
Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard Lotta Lundberg - Östen Svantesson 4 V+1 Kn -450 0/26

Bricka 45

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.11.26

Nord giv
alla i zon
Kkn107
E65
2
E10864
E62
109
K10987
Kkn5
95
KDkn83
65
D732
D843
742
EDkn43
9

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N77696
S77696
Ö65636
V65636
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tommy Jeppsson - Cecilia Ehrstedt Eva Erlandsson - Gerhard Erlandsson 4 N= E 620 26/0
Ola Svensson - Ann Sundgren Wiviann Hassel - Hans-Olof Holmqvist 2 N+2 K 170 22/4
Ulla-Brita Borgquist - Kjell Bengtsson Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard 3 N+1 K 170 22/4
Roland Stjernfeldt - Gunilla Berthagen Mats Andersson - Ulla Lundström 2 S+2 Kn 170 22/4
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Åke Bergh - Mona Hallström 2 N+1 K 140 16/10
Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik Stina Holm - Per Mårtensson 3 N= K 140 16/10
Eva-Liss Göthe - Hans Göthe Birgitta Rosenlund - Lars Jeppsson 3 N= K 140 16/10
Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen Klas Bellander - Gun Bellander 2 N= K 110 9/17
Jane Girdo - Jan Eriksson Bo Selander - Christina Gutenwik 2 N= E 110 9/17
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Lotta Lundberg - Östen Svantesson 2 N= K 110 9/17
Jan Nilsson - Britta Åkerblom-Nilsson Claudia Sjöberg - Anders Ingels 2 S= Kn 110 9/17
Lars Becklén - Kicki Orre Lars-Göran Borgquist - Eva Andersson 3 N-1 D -100 4/22
Jörgen Nielsen - Kinga Gawlik Elsie Rosenlund - Torsten Eriksson 4 N-2 E -200 1/25
Anders Hagen - Ewa Leonhard Anita Nilsson - Åke Persson 4 N-2 E -200 1/25

Bricka 46

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.11.26

Öst giv
ingen i zon
EKkn954
E102
84
K4
83
K86
ED97
8632
D6
954
105
EDkn975
1072
Dkn73
Kkn632
10

Optimalt kontrakt: 4D V-1 100
 NT
N38894
S38994
Ö85334
V95434
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jörgen Nielsen - Kinga Gawlik Elsie Rosenlund - Torsten Eriksson 4 N= 7 420 25/1
Jane Girdo - Jan Eriksson Bo Selander - Christina Gutenwik 4 N= 7 420 25/1
Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik Stina Holm - Per Mårtensson 2 N+3 7 200 22/4
Lars Becklén - Kicki Orre Lars-Göran Borgquist - Eva Andersson 3 N+1 7 170 19/7
Tommy Jeppsson - Cecilia Ehrstedt Eva Erlandsson - Gerhard Erlandsson 3 N+1 7 170 19/7
Roland Stjernfeldt - Gunilla Berthagen Mats Andersson - Ulla Lundström 3 N= 7 140 16/10
Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen Klas Bellander - Gun Bellander 5D Ö-1 E 100 14/12
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Åke Bergh - Mona Hallström 4 N-1 7 -50 6/20
Eva-Liss Göthe - Hans Göthe Birgitta Rosenlund - Lars Jeppsson 4 N-1 7 -50 6/20
Anders Hagen - Ewa Leonhard Anita Nilsson - Åke Persson 4 N-1 7 -50 6/20
Ola Svensson - Ann Sundgren Wiviann Hassel - Hans-Olof Holmqvist 4 N-1 7 -50 6/20
Ulla-Brita Borgquist - Kjell Bengtsson Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard 3 N-1 7 -50 6/20
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Lotta Lundberg - Östen Svantesson 4 N-1 7 -50 6/20
Jan Nilsson - Britta Åkerblom-Nilsson Claudia Sjöberg - Anders Ingels 3 N-1 7 -50 6/20

Bricka 47

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.11.26

Syd giv
N-S i zon
ED6
EK9
KDkn1086
6
53
1087
95
D75432
982
kn543
E742
109
Kkn1074
D62
3
EKkn8

Optimalt kontrakt: 6NT S= 1440
 NT
N912111212
S1012111212
Ö31211
V31211
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Nilsson - Britta Åkerblom-Nilsson Mats Andersson - Ulla Lundström 6NT N= E 1440 26/0
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Claudia Sjöberg - Anders Ingels 6 S= K 1430 15/11
Bo Selander - Christina Gutenwik Elsie Rosenlund - Torsten Eriksson 6 S= K 1430 15/11
Eva-Liss Göthe - Hans Göthe Lars Becklén - Kicki Orre 6 S= K 1430 15/11
Anita Nilsson - Åke Persson Ola Svensson - Ann Sundgren 6 S= K 1430 15/11
Birgitta Rosenlund - Lars Jeppsson Anders Hagen - Ewa Leonhard 6 S= K 1430 15/11
Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 6 S= K 1430 15/11
Jane Girdo - Jan Eriksson Lars-Göran Borgquist - Eva Andersson 6 S= K 1430 15/11
Åke Bergh - Mona Hallström Klas Bellander - Gun Bellander 6 S= K 1430 15/11
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Ulla-Brita Borgquist - Kjell Bengtsson 6 S= K 1430 15/11
Tommy Jeppsson - Cecilia Ehrstedt Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard 6 S= K 1430 15/11
Eva Erlandsson - Gerhard Erlandsson Roland Stjernfeldt - Gunilla Berthagen 6 N= E 1370 4/22
Jörgen Nielsen - Kinga Gawlik Lotta Lundberg - Östen Svantesson 4 S+2 K 680 2/24
Wiviann Hassel - Hans-Olof Holmqvist Stina Holm - Per Mårtensson 6 S-1 K -100 0/26

Bricka 48

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.11.26

Väst giv
Ö-V i zon
108
10642
Dkn4
D864
EKD96
E
876
10952
kn7
KDkn98
1093
K73
5432
753
EK52
Ekn

Optimalt kontrakt: 1NT V= -90
 NT
N36343
S36343
Ö77777
V76777
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva-Liss Göthe - Hans Göthe Lars Becklén - Kicki Orre 3 V-2 E 200 26/0
Anita Nilsson - Åke Persson Ola Svensson - Ann Sundgren 2NT Ö-1 2 100 22/4
Birgitta Rosenlund - Lars Jeppsson Anders Hagen - Ewa Leonhard 3 V-1 E 100 22/4
Eva Erlandsson - Gerhard Erlandsson Roland Stjernfeldt - Gunilla Berthagen 3 V-1 E 100 22/4
Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 1NT Ö+1 2 -120 18/8
Jörgen Nielsen - Kinga Gawlik Lotta Lundberg - Östen Svantesson 2 V+1 E -140 14/12
Bo Selander - Christina Gutenwik Elsie Rosenlund - Torsten Eriksson 3 V= E -140 14/12
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Ulla-Brita Borgquist - Kjell Bengtsson 3 V= E -140 14/12
Wiviann Hassel - Hans-Olof Holmqvist Stina Holm - Per Mårtensson 3 V+1 E -170 9/17
Jane Girdo - Jan Eriksson Lars-Göran Borgquist - Eva Andersson 2 V+2 E -170 9/17
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Claudia Sjöberg - Anders Ingels 1NT Ö+3 2 -180 4/22
Åke Bergh - Mona Hallström Klas Bellander - Gun Bellander 1NT Ö+3 2 -180 4/22
Tommy Jeppsson - Cecilia Ehrstedt Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard 1NT Ö+3 2 -180 4/22
Jan Nilsson - Britta Åkerblom-Nilsson Mats Andersson - Ulla Lundström 3NT Ö= 2 -600 0/26

Bricka 49

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.11.26

Nord giv
ingen i zon
Kkn3
ED63
KD72
K7
E10
kn92
E109843
E10
872
K7
kn65
kn8652
D9654
10854

D943

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N75997
S75997
Ö58334
V68344
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elsie Rosenlund - Torsten Eriksson Lars-Göran Borgquist - Eva Andersson 3NT N= E 400 26/0
Klas Bellander - Gun Bellander Claudia Sjöberg - Anders Ingels 2 N+2 E 170 22/4
Jane Girdo - Jan Eriksson Eva-Liss Göthe - Hans Göthe 3 N+1 E 170 22/4
Jan Nilsson - Britta Åkerblom-Nilsson Eva Erlandsson - Gerhard Erlandsson 3 N+1 E 170 22/4
Bo Selander - Christina Gutenwik Lotta Lundberg - Östen Svantesson 3 N= E 140 18/8
Jörgen Nielsen - Kinga Gawlik Ulla-Brita Borgquist - Kjell Bengtsson 3D V-1 2 100 16/10
Wiviann Hassel - Hans-Olof Holmqvist Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen 3NT N-1 E -50 12/14
Ola Svensson - Ann Sundgren Birgitta Rosenlund - Lars Jeppsson 4 N-1 2 -50 12/14
Tommy Jeppsson - Cecilia Ehrstedt Roland Stjernfeldt - Gunilla Berthagen 4 N-1 E -50 12/14
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Mats Andersson - Ulla Lundström 4 N-2 5 -100 4/22
Anders Hagen - Ewa Leonhard Lars Becklén - Kicki Orre 3NT N-2 E -100 4/22
Stina Holm - Per Mårtensson Anita Nilsson - Åke Persson 3NT N-2 E -100 4/22
Åke Bergh - Mona Hallström Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 4 N-2 E -100 4/22
Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard Hanna Lewandowski - Marek Drukier 3 S-2 D -100 4/22

Bricka 50

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.11.26

Öst giv
N-S i zon
Kkn87
Ekn3
kn75
K94
E1053
10752
K832
10
642
D864
D9
kn762
D9
K9
E1064
ED853

Optimalt kontrakt: 5NT S= 660
 NT
N111081011
S111081011
Ö23522
V23522
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Mats Andersson - Ulla Lundström 3NT S+3 2 690 24/2
Klas Bellander - Gun Bellander Claudia Sjöberg - Anders Ingels 3NT N+3 9 690 24/2
Jan Nilsson - Britta Åkerblom-Nilsson Eva Erlandsson - Gerhard Erlandsson 3NT N+3 4 690 24/2
Jörgen Nielsen - Kinga Gawlik Ulla-Brita Borgquist - Kjell Bengtsson 3NT S+2 2 660 10/16
Bo Selander - Christina Gutenwik Lotta Lundberg - Östen Svantesson 3NT N+2 4 660 10/16
Wiviann Hassel - Hans-Olof Holmqvist Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen 3NT N+2 9 660 10/16
Anders Hagen - Ewa Leonhard Lars Becklén - Kicki Orre 3NT N+2 9 660 10/16
Ola Svensson - Ann Sundgren Birgitta Rosenlund - Lars Jeppsson 3NT S+2 2 660 10/16
Stina Holm - Per Mårtensson Anita Nilsson - Åke Persson 3NT N+2 9 660 10/16
Jane Girdo - Jan Eriksson Eva-Liss Göthe - Hans Göthe 3NT N+2 9 660 10/16
Åke Bergh - Mona Hallström Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 3NT N+2 9 660 10/16
Elsie Rosenlund - Torsten Eriksson Lars-Göran Borgquist - Eva Andersson 3NT S+2 2 660 10/16
Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard Hanna Lewandowski - Marek Drukier 3NT N+2 4 660 10/16
Tommy Jeppsson - Cecilia Ehrstedt Roland Stjernfeldt - Gunilla Berthagen 3NT S+2 2 660 10/16

Bricka 51

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.11.26

Syd giv
Ö-V i zon
kn
D854
K1083
10864
K865
109
kn974
Ekn9
D1094
K6
E652
K73
E732
Ekn732
D
D52

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N86966
S86966
Ö47477
V47476
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Hagen - Ewa Leonhard Jane Girdo - Jan Eriksson 4D V-2 3 500 26/0
Jörgen Nielsen - Kinga Gawlik Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard 3 V-3 3 300 24/2
Birgitta Rosenlund - Lars Jeppsson Stina Holm - Per Mårtensson 3 S+3 D 230 22/4
Bo Selander - Christina Gutenwik Ulla-Brita Borgquist - Kjell Bengtsson 2 S+3 D 200 18/8
Lars Becklén - Kicki Orre Ola Svensson - Ann Sundgren 2 S+3 D 200 18/8
Tommy Jeppsson - Cecilia Ehrstedt Hanna Lewandowski - Marek Drukier 3 V-2 3 200 18/8
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Eva Erlandsson - Gerhard Erlandsson 2 S+2 D 170 13/13
Anita Nilsson - Åke Persson Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen 2 S+2 D 170 13/13
Lars-Göran Borgquist - Eva Andersson Lotta Lundberg - Östen Svantesson 3 S= D 140 8/18
Claudia Sjöberg - Anders Ingels Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 3 S= D 140 8/18
Roland Stjernfeldt - Gunilla Berthagen Jan Nilsson - Britta Åkerblom-Nilsson 2 S+1 D 140 8/18
Elsie Rosenlund - Torsten Eriksson Eva-Liss Göthe - Hans Göthe 3 Ö-1 2 100 4/22
Klas Bellander - Gun Bellander Mats Andersson - Ulla Lundström 3 N-1 Kn -50 1/25
Åke Bergh - Mona Hallström Wiviann Hassel - Hans-Olof Holmqvist 2 S-1 D -50 1/25

Bricka 52

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.11.26

Väst giv
alla i zon
D852
87
97
K10973
3
Dkn106
EKD8
E652
EKkn64
K
kn10543
kn8
1097
E95432
62
D4

Optimalt kontrakt: 6 V= -1370
 NT
N51421
S51421
Ö81291011
V81291011
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jörgen Nielsen - Kinga Gawlik Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard 6 V-1 8 100 26/0
Anders Hagen - Ewa Leonhard Jane Girdo - Jan Eriksson 3 V+3 8 -170 24/2
Bo Selander - Christina Gutenwik Ulla-Brita Borgquist - Kjell Bengtsson 2 Ö+4 2 -230 22/4
Birgitta Rosenlund - Lars Jeppsson Stina Holm - Per Mårtensson 5 V+1 8 -620 19/7
Elsie Rosenlund - Torsten Eriksson Eva-Liss Göthe - Hans Göthe 4 Ö= 2 -620 19/7
Roland Stjernfeldt - Gunilla Berthagen Jan Nilsson - Britta Åkerblom-Nilsson 4 Ö+1 2 -650 16/10
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Eva Erlandsson - Gerhard Erlandsson 3NT V+2 8 -660 12/14
Åke Bergh - Mona Hallström Wiviann Hassel - Hans-Olof Holmqvist 3NT V+2 8 -660 12/14
Tommy Jeppsson - Cecilia Ehrstedt Hanna Lewandowski - Marek Drukier 3NT V+2 8 -660 12/14
Klas Bellander - Gun Bellander Mats Andersson - Ulla Lundström 3NT Ö+3 2 -690 8/18
Lars-Göran Borgquist - Eva Andersson Lotta Lundberg - Östen Svantesson 6 V= 8 -1370 3/23
Anita Nilsson - Åke Persson Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen 6 V= 8 -1370 3/23
Lars Becklén - Kicki Orre Ola Svensson - Ann Sundgren 6 V= 8 -1370 3/23
Claudia Sjöberg - Anders Ingels Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 6 V= 8 -1370 3/23

Bricka 53

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.11.26

Nord giv
N-S i zon
K873
E832
10
8432
E
106
KDkn6
EDkn1096
kn965
kn754
8752
7
D1042
KD9
E943
K5

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N44794
S64897
Ö67435
V67435
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Selander - Christina Gutenwik Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard 4D V-3 2 500 26/0
Lars-Göran Borgquist - Eva Andersson Ulla-Brita Borgquist - Kjell Bengtsson 3 S+1 K 170 23/3
Tommy Jeppsson - Cecilia Ehrstedt Jan Nilsson - Britta Åkerblom-Nilsson 3 S+1 3 170 23/3
Ola Svensson - Ann Sundgren Jane Girdo - Jan Eriksson 3 V-3 2 150 20/6
Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik Mats Andersson - Ulla Lundström 3 S= 3 140 18/8
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Roland Stjernfeldt - Gunilla Berthagen 3 V-2 2 100 13/13
Klas Bellander - Gun Bellander Eva Erlandsson - Gerhard Erlandsson 2 V-2 2 100 13/13
Stina Holm - Per Mårtensson Lars Becklén - Kicki Orre 3 V-2 2 100 13/13
Elsie Rosenlund - Torsten Eriksson Anders Hagen - Ewa Leonhard 3 V-2 2 100 13/13
Anita Nilsson - Åke Persson Åke Bergh - Mona Hallström 3 V-1 2 50 7/19
Claudia Sjöberg - Anders Ingels Wiviann Hassel - Hans-Olof Holmqvist 2 V-1 2 50 7/19
Lotta Lundberg - Östen Svantesson Eva-Liss Göthe - Hans Göthe 3 V= 10 -110 4/22
Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen Birgitta Rosenlund - Lars Jeppsson 4D S-1 3 -200 1/25
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Jörgen Nielsen - Kinga Gawlik 3 N-2 5 -200 1/25

Bricka 54

Skånes BF, Malmö, Skånes BF, Sverige 2017.11.26

Öst giv
Ö-V i zon
753
K3
E103
EK1086
D942
kn85
Kkn52
Dkn
Kkn10
107642
964
54
E86
ED9
D87
9732

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N1198810
S1198810
Ö24552
V24552
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Selander - Christina Gutenwik Kent Hermansson - Judit Derzsi-Jalgard 3NT N+2 7 460 19/7
Klas Bellander - Gun Bellander Eva Erlandsson - Gerhard Erlandsson 3NT N+2 7 460 19/7
Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik Mats Andersson - Ulla Lundström 3NT S+2 3 460 19/7
Ola Svensson - Ann Sundgren Jane Girdo - Jan Eriksson 3NT N+2 4 460 19/7
Elsie Rosenlund - Torsten Eriksson Anders Hagen - Ewa Leonhard 3NT S+2 3 460 19/7
Claudia Sjöberg - Anders Ingels Wiviann Hassel - Hans-Olof Holmqvist 3NT S+2 3 460 19/7
Hanna Lewandowski - Marek Drukier Jörgen Nielsen - Kinga Gawlik 3NT N+2 7 460 19/7
Tommy Jeppsson - Cecilia Ehrstedt Jan Nilsson - Britta Åkerblom-Nilsson 3NT N+2 7 460 19/7
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Roland Stjernfeldt - Gunilla Berthagen 3NT S+1 3 430 5/21
Lars-Göran Borgquist - Eva Andersson Ulla-Brita Borgquist - Kjell Bengtsson 3NT S+1 3 430 5/21
Anita Nilsson - Åke Persson Åke Bergh - Mona Hallström 3NT S+1 3 430 5/21
Stina Holm - Per Mårtensson Lars Becklén - Kicki Orre 3NT S+1 3 430 5/21
Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen Birgitta Rosenlund - Lars Jeppsson 3NT N+1 4 430 5/21
Lotta Lundberg - Östen Svantesson Eva-Liss Göthe - Hans Göthe 3NT N+1 4 430 5/21