Kommande tävlingar
29/12 BK Allians, Halmstad - Guldtäv
05/01 Gävleguldet
12/01 TL-seminarium steg 3
Rapporterade tävlingar
01/12 Malmö BK - Guldtävling
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 15
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 14
BK Bridgehuset » Onsdag partävling m hcp max 54 par TL Anders 2017-07-26 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

Onsdag partävling m hcp max 54 par TL Anders 2017-07-26

Partävling, 25 bord, 50 par. Antal brickor: 24. Medel: 576.0.

Privatprotokoll för Jane Brändemar - Nina Nilsson

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 43, Bodil Mörnstad - Carin Millar
13NT N+1 430 32 67% 32 67.0%EKn6954DKn6E1094 D985EK86K93D7
24 V+1 -450 43 90% 75 78.5%Kn7874EK764D86 4E652109532543
Rond 2, som NS mot par 54, Jan Öhman - Gunnar Olsson
33NT Ö+1 -630 3 6% 78 54.3%54Kn76Kn10954943 EK1076E94763K2
43NT V-1 100 17 35% 95 49.5%9874KKn10974Kn109 E3EDKn96375432
Rond 3, som NS mot par 53, Rutger Persson - Claes Nilsson
54 S-1 -100 15 31% 110 45.8%KKn296434D8654 D10643EKn2EK7KKn
66NT S-1 -50 20 42% 130 45.2%EDK52K1064EKn105 KKn32Kn104EDKnK62
Rond 4, som NS mot par 52, Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren
73NT S= 600 12 25% 142 42.3%92KKn3EKn1052D95 EKn106E102KD9Kn72
83NT Ö= -400 31 65% 173 45.1%9KKn8753543KD5 D106539107210873
Rond 5, som NS mot par 51, Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson
92 V+1 -110 19 40% 192 44.6%D943Kn52Kn10Kn954 Kn1076E63K82E82
103NT Ö-2 200 30 63% 222 46.4%E6473EKn72E763 KKn93KKn6565985
Rond 6, som NS mot par 50, Margaretha Olsson - Göran Ekelund
113NT V+2 -460 20 42% 242 46.0%K942KD8Kn74Kn86 53Kn109532D85105
123 Ö+1 -170 7 15% 249 43.4%E86108652ED4108 K9Kn3Kn76KDKn732
Rond 7, som NS mot par 49, Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson
132 S-1 -100 13 27% 262 42.2%D10875D964DKn76 3E3E1095E85432
141 V= -80 34 71% 296 44.2%9654242E109354 KE8763K82D862
Rond 8, som NS mot par 48, Christina Kronlund - Thomas Ålander
152NT S= 120 35 73% 331 46.1%E8ED32D86D975 D1054Kn8Kn97KKn102
164 Ö+1 -150 21 44% 352 46.0%7543Kn74Kn953Kn10 Kn2EKD85364298
Rond 9, som NS mot par 47, Monica Gilhorn - Mona Berge
173 N-3 -150 1 2% 353 43.4%KD875E75K42D10 EKn10Kn9641096862
184 Ö= -420 25 52% 378 43.9%E763974103KKn83 Kn422DKn62ED1092
Rond 10, som NS mot par 46, Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson
195 V= -650 28 58% 406 44.6%D10K1082KKn84K95 6Kn9764E1065763
202 V= -110 25 52% 431 45.0%K876D5K2EK1042 9EKn76Kn10753863
Rond 11, som NS mot par 45, Ulf Pernvi - Ann Lilliengren
214 N+1 650 37 77% 468 46.5%KD842KKn3285E6 10ED87K72KDKn104
223 N-1 -50 24 50% 492 46.7%67542D1096Kn632 1093KDKn9EK7ED9
Rond 12, som NS mot par 44, Christer Ekberg - Claudia Sjöberg
232NT S+1 150 16 33% 508 46.1%EKn10757K94E986 8ED52D52KKn542
243NT S-2 -100 4 8% 512 44.5%93ED73Kn54EKn94 EKn8658EK2D852

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.26

? ?
Nord giv
ingen i zon
?
Ekn6
954
Dkn6
E1094
?
K432
kn1032
1084
Kkn
?
107
D7
E752
86532
?
D985
EK86
K93
D7

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N999910
S999910
Ö44433
V44433
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Roger Olsson - Birgitta Andersson Åke Lindström - Britt Lindberg 3NT N+2 10 460 47/1
Wiviann Hassel - Monica Lessing Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3NT N+2 2 460 47/1
Willy Landgren - Bibi Jönsson Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson 3NT N+1 2 430 32/16
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Peter Moricz - Håkan Myrhagen 3NT N+1 10 430 32/16
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Lars G Svensson - Kerstin Degermark 3NT N+1 3 430 32/16
Klas Bellander - Thomas Ehrstedt Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3NT N+1 2 430 32/16
Anders Olsson - Sten Ahlgren Anita Hansson Lindvall - Ulla Öberg 3NT N+1 8 430 32/16
Louise Grandinsson - Christina Leander Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3NT N+1 3 430 32/16
Jane Brändemar - Nina Nilsson Bodil Mörnstad - Carin Millar 3NT N+1 5 430 32/16
Anitha Lindgren - Marian Krook Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 3NT N+1 5 430 32/16
Karen Nielsen - Thomas Davy Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 3NT N+1 2 430 32/16
Hans Antolin - Sven Grahn Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT N+1 2 430 32/16
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 3NT N+1 8 430 32/16
Anita Olofsson - Ulf Öjing Christina Kronlund - Thomas Ålander 3NT N+1 4 430 32/16
Olle Persson - Stefan Eriksson Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren 3NT N+1 2 430 32/16
Mats Andersson - Gun Bellander Bonnie Clementsson - Daniel Matus 3NT N= 10 400 14/34
Göran Nyqvist - Peter Perulf Per Henriks - Anders Wirgren 3NT N= 10 400 14/34
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3NT N= 2 400 14/34
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Håkan Linse - Ing-Britt Jurén 3NT N= 2 400 14/34
Monica Gilhorn - Mona Berge Karin Andrée - Agneta Dunemark 3NT N= 7 400 14/34
Marianne Falck - Ann Christin Åxman Margaretha Olsson - Göran Ekelund 2NT N+2 8 180 8/40
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Kent Hermansson - Lars Becklén 2NT S= 3 120 6/42
Björn Karlsson - Ann Bomark Jan Öhman - Gunnar Olsson 3NT N-1 2 -50 3/45
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT N-1 2 -50 3/45
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Ulla Borgström - Monica Wester 3NT N-2 10 -100 0/48

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.26

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
kn7
874
EK764
D86
#
EK10983
K9
Dkn8
102
#
D652
Dkn103

EKkn97
#
4
E652
109532
543

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -980
 NT
N16302
S16302
Ö12791210
V127101210
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Ulla Borgström - Monica Wester 4 V+1 E -450 43/5
Wiviann Hassel - Monica Lessing Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 4 V+1 E -450 43/5
Louise Grandinsson - Christina Leander Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 V+1 E -450 43/5
Jane Brändemar - Nina Nilsson Bodil Mörnstad - Carin Millar 4 V+1 E -450 43/5
Karen Nielsen - Thomas Davy Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 4 V+1 E -450 43/5
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Håkan Linse - Ing-Britt Jurén 4 V+1 E -450 43/5
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Peter Moricz - Håkan Myrhagen 5 V+1 E -480 21/27
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Lars G Svensson - Kerstin Degermark 4 Ö+2 E -480 21/27
Mats Andersson - Gun Bellander Bonnie Clementsson - Daniel Matus 4 V+2 E -480 21/27
Göran Nyqvist - Peter Perulf Per Henriks - Anders Wirgren 4 Ö+2 E -480 21/27
Klas Bellander - Thomas Ehrstedt Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 V+2 E -480 21/27
Roger Olsson - Birgitta Andersson Åke Lindström - Britt Lindberg 5 V+1 E -480 21/27
Anders Olsson - Sten Ahlgren Anita Hansson Lindvall - Ulla Öberg 4 V+2 E -480 21/27
Anitha Lindgren - Marian Krook Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 4 V+2 K -480 21/27
Hans Antolin - Sven Grahn Rutger Persson - Claes Nilsson 4 V+2 K -480 21/27
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 4 V+2 K -480 21/27
Anita Olofsson - Ulf Öjing Christina Kronlund - Thomas Ålander 4 V+2 E -480 21/27
Marianne Falck - Ann Christin Åxman Margaretha Olsson - Göran Ekelund 4 V+2 E -480 21/27
Olle Persson - Stefan Eriksson Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren 4 V+2 E -480 21/27
Björn Karlsson - Ann Bomark Jan Öhman - Gunnar Olsson 4 V+2 E -480 21/27
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 V+2 E -480 21/27
Monica Gilhorn - Mona Berge Karin Andrée - Agneta Dunemark 5 V+1 E -480 21/27
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Kent Hermansson - Lars Becklén 4 V+3 E -510 4/44
Willy Landgren - Bibi Jönsson Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson 6 V= K -980 1/47
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Björn Klefbohm - Magnus Friberg 6 V= E -980 1/47

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.26

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
54
kn76
kn10954
943
#
93
K1032
KD2
Ekn105
#
Dkn82
D85
E8
D876
#
EK1076
E94
763
K2

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -630
 NT
N35443
S35443
Ö1089910
V107989
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson Mats Andersson - Gun Bellander 3 Ö-2 E 200 48/0
Roger Olsson - Birgitta Andersson Willy Landgren - Bibi Jönsson 2 V-1 5 100 44/4
Karen Nielsen - Thomas Davy Margaretha Olsson - Göran Ekelund 4 Ö-1 E 100 44/4
Olle Persson - Stefan Eriksson Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 2 V-1 5 100 44/4
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Adam Wasserstrom - Karin Eresund 1 S-1 K -50 40/8
Björn Karlsson - Ann Bomark Rutger Persson - Claes Nilsson 2 Ö= E -90 38/10
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Wiviann Hassel - Monica Lessing 3 Ö= E -110 34/14
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 Ö+1 E -110 34/14
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 Ö= E -110 34/14
Christina Kronlund - Thomas Ålander Anitha Lindgren - Marian Krook 2 Ö+2 E -130 30/18
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Karin Andrée - Agneta Dunemark 3 V= 5 -140 28/20
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Ulla Borgström - Monica Wester 1NT Ö+2 10 -150 26/22
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Peter Moricz - Håkan Myrhagen 2NT Ö+2 E -180 16/32
Anita Hansson Lindvall - Ulla Öberg Bonnie Clementsson - Daniel Matus 1NT Ö+3 E -180 16/32
Åke Lindström - Britt Lindberg Klas Bellander - Thomas Ehrstedt 1NT Ö+3 K -180 16/32
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Louise Grandinsson - Christina Leander 1NT Ö+3 7 -180 16/32
Kent Hermansson - Lars Becklén Terezia Lagerman - Bengt Rylander 1NT Ö+3 E -180 16/32
Håkan Linse - Ing-Britt Jurén Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 1NT Ö+3 E -180 16/32
Marianne Falck - Ann Christin Åxman Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 1NT Ö+3 7 -180 16/32
Bodil Mörnstad - Carin Millar Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 1NT Ö+3 E -180 16/32
Monica Gilhorn - Mona Berge Anita Olofsson - Ulf Öjing 1NT Ö+3 E -180 16/32
Göran Nyqvist - Peter Perulf Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT Ö+1 7 -630 3/45
Per Henriks - Anders Wirgren Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3NT Ö+1 7 -630 3/45
Jane Brändemar - Nina Nilsson Jan Öhman - Gunnar Olsson 3NT Ö+1 4 -630 3/45
Hans Antolin - Sven Grahn Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren 3NT Ö+1 7 -630 3/45

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.26

? ?
Väst giv
alla i zon
#
9874

Kkn10974
kn109
#
D62
2
ED86532
KD
#
Kkn105
K108754

E86
#
E3
EDkn963

75432

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N76655
S76655
Ö67788
V67788
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 5D V-5 Kn 1400 48/0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 Ö-4 E 400 45/3
Kent Hermansson - Lars Becklén Terezia Lagerman - Bengt Rylander 5 V-4 Kn 400 45/3
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 Ö-2 E 200 34/14
Åke Lindström - Britt Lindberg Klas Bellander - Thomas Ehrstedt 3NT V-2 Kn 200 34/14
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Louise Grandinsson - Christina Leander 4 V-2 Kn 200 34/14
Roger Olsson - Birgitta Andersson Willy Landgren - Bibi Jönsson 3NT V-2 Kn 200 34/14
Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson Mats Andersson - Gun Bellander 4 Ö-2 E 200 34/14
Karen Nielsen - Thomas Davy Margaretha Olsson - Göran Ekelund 2 Ö-2 E 200 34/14
Olle Persson - Stefan Eriksson Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 3NT V-2 9 200 34/14
Björn Karlsson - Ann Bomark Rutger Persson - Claes Nilsson 3NTD Ö-1 7 200 34/14
Bodil Mörnstad - Carin Millar Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 3NT V-2 10 200 34/14
Anita Hansson Lindvall - Ulla Öberg Bonnie Clementsson - Daniel Matus 3NT Ö-1 9 100 17/31
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Wiviann Hassel - Monica Lessing 3NT V-1 Kn 100 17/31
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Ulla Borgström - Monica Wester 3NT V-1 Kn 100 17/31
Per Henriks - Anders Wirgren Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3NT Ö-1 Kn 100 17/31
Jane Brändemar - Nina Nilsson Jan Öhman - Gunnar Olsson 3NT V-1 9 100 17/31
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 Ö-1 7 100 17/31
Monica Gilhorn - Mona Berge Anita Olofsson - Ulf Öjing 3NT V-1 9 100 17/31
Christina Kronlund - Thomas Ålander Anitha Lindgren - Marian Krook 3NT V-1 9 100 17/31
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Peter Moricz - Håkan Myrhagen 3NT V= Kn -600 4/44
Håkan Linse - Ing-Britt Jurén Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 3NT V= Kn -600 4/44
Hans Antolin - Sven Grahn Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren 3NT Ö= Kn -600 4/44
Marianne Falck - Ann Christin Åxman Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 3NT V= 9 -600 4/44
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Karin Andrée - Agneta Dunemark 3NT V= 4 -600 4/44

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.26

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
Kkn2
9643
4
D8654
#
7
KD87
Dkn63
E932
#
E985
105
109852
107
#
D10643
Ekn2
EK7
Kkn

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N75888
S75898
Ö48544
V48544
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Karen Nielsen - Thomas Davy 4 S= K 620 48/0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Ulla Borgström - Monica Wester 1D S+2 D 560 46/2
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Jan Öhman - Gunnar Olsson 3 S+1 K 170 44/4
Klas Bellander - Thomas Ehrstedt Louise Grandinsson - Christina Leander 4 Ö-3 3 150 42/6
Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson Anita Hansson Lindvall - Ulla Öberg 2 S+1 8 140 38/10
Anita Olofsson - Ulf Öjing Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 2 S+1 3 140 38/10
Christina Kronlund - Thomas Ålander Marianne Falck - Ann Christin Åxman 3 S= 5 140 38/10
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2NT S= D 120 33/15
Håkan Linse - Ing-Britt Jurén Bodil Mörnstad - Carin Millar 2NT S= D 120 33/15
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Peter Moricz - Håkan Myrhagen 2 S= K 110 30/18
Willy Landgren - Bibi Jönsson Lars G Svensson - Kerstin Degermark 1NT N= 5 90 28/20
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Wiviann Hassel - Monica Lessing 4 S-1 K -100 15/33
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 S-1 K -100 15/33
Åke Lindström - Britt Lindberg Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 S-1 7 -100 15/33
Mats Andersson - Gun Bellander Roger Olsson - Birgitta Andersson 4 S-1 K -100 15/33
Bonnie Clementsson - Daniel Matus Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 S-1 D -100 15/33
Kent Hermansson - Lars Becklén Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 S-1 D -100 15/33
Jane Brändemar - Nina Nilsson Rutger Persson - Claes Nilsson 4 S-1 K -100 15/33
Hans Antolin - Sven Grahn Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 4 S-1 E -100 15/33
Olle Persson - Stefan Eriksson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 4 S-1 K -100 15/33
Björn Karlsson - Ann Bomark Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren 3NT N-1 10 -100 15/33
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 S-1 2 -100 15/33
Monica Gilhorn - Mona Berge Anitha Lindgren - Marian Krook 4 S-1 D -100 15/33
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Per Henriks - Anders Wirgren 4 S-2 7 -200 1/47
Karin Andrée - Agneta Dunemark Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 S-2 D -200 1/47

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.26

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
ED
K52
K1064
Ekn105
#
107654
E873
52
84
#
98
D96
9873
D973
#
Kkn32
kn104
EDkn
K62

Optimalt kontrakt: 6NT S= 990
 NT
N1112101012
S111210912
Ö21321
V21321
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christina Kronlund - Thomas Ålander Marianne Falck - Ann Christin Åxman 6NT S+1 5 1020 48/0
Kent Hermansson - Lars Becklén Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 6NT S= E 990 44/4
Hans Antolin - Sven Grahn Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 6NT S= 3 990 44/4
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Jan Öhman - Gunnar Olsson 6NT S= E 990 44/4
Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson Anita Hansson Lindvall - Ulla Öberg 3NT N+3 9 490 39/9
Karin Andrée - Agneta Dunemark Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT S+3 3 490 39/9
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Wiviann Hassel - Monica Lessing 3NT N+2 6 460 34/14
Klas Bellander - Thomas Ehrstedt Louise Grandinsson - Christina Leander 3NT S+2 6 460 34/14
Bonnie Clementsson - Daniel Matus Göran Nyqvist - Peter Perulf 4NT S+1 3 460 34/14
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4NT S= 5 430 30/18
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Ulla Borgström - Monica Wester 5NT S-1 E -50 20/28
Willy Landgren - Bibi Jönsson Lars G Svensson - Kerstin Degermark 6NT S-1 E -50 20/28
Åke Lindström - Britt Lindberg Adam Wasserstrom - Karin Eresund 6NT S-1 E -50 20/28
Jane Brändemar - Nina Nilsson Rutger Persson - Claes Nilsson 6NT S-1 E -50 20/28
Håkan Linse - Ing-Britt Jurén Bodil Mörnstad - Carin Millar 6NT S-1 7 -50 20/28
Anita Olofsson - Ulf Öjing Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 6NT S-1 E -50 20/28
Olle Persson - Stefan Eriksson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 6NT S-1 4 -50 20/28
Björn Karlsson - Ann Bomark Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren 6 N-1 8 -50 20/28
Monica Gilhorn - Mona Berge Anitha Lindgren - Marian Krook 6NT S-1 E -50 20/28
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 6NT S-2 E -100 6/42
Mats Andersson - Gun Bellander Roger Olsson - Birgitta Andersson 6NT S-2 E -100 6/42
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 6NT S-2 E -100 6/42
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Per Henriks - Anders Wirgren 6NT S-2 5 -100 6/42
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Karen Nielsen - Thomas Davy 6NT S-2 E -100 6/42
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Peter Moricz - Håkan Myrhagen 6NT S-3 8 -150 0/48

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.26

? ?
Syd giv
alla i zon
#
92
Kkn3
Ekn1052
D95
#
K83
8754
763
K103
#
D754
D96
84
E864
#
Ekn106
E102
KD9
kn72

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N9109910
S9109910
Ö43443
V43443
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Bodil Mörnstad - Carin Millar 3NT S+2 4 660 48/0
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Kent Hermansson - Lars Becklén 3NT N+1 4 630 33/15
Willy Landgren - Bibi Jönsson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3NT S+1 3 630 33/15
Anita Hansson Lindvall - Ulla Öberg Klas Bellander - Thomas Ehrstedt 3NT S+1 5 630 33/15
Mats Andersson - Gun Bellander Lars G Svensson - Kerstin Degermark 3NT S+1 8 630 33/15
Göran Nyqvist - Peter Perulf Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson 3NT S+1 8 630 33/15
Bonnie Clementsson - Daniel Matus Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3NT S+1 4 630 33/15
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT S+1 4 630 33/15
Louise Grandinsson - Christina Leander Roger Olsson - Birgitta Andersson 3NT S+1 5 630 33/15
Håkan Linse - Ing-Britt Jurén Jan Öhman - Gunnar Olsson 3NT S+1 8 630 33/15
Karin Andrée - Agneta Dunemark Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 3NT N+1 6 630 33/15
Anitha Lindgren - Marian Krook Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 3NT S+1 4 630 33/15
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT S+1 3 630 33/15
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Anita Olofsson - Ulf Öjing 3NT S+1 7 630 33/15
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Olle Persson - Stefan Eriksson 3NT S+1 8 630 33/15
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Peter Moricz - Håkan Myrhagen 3NT S= 8 600 12/36
Åke Lindström - Britt Lindberg Ulla Borgström - Monica Wester 3NT N= 4 600 12/36
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT S= 8 600 12/36
Wiviann Hassel - Monica Lessing Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf 3NT S= 6 600 12/36
Jane Brändemar - Nina Nilsson Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren 3NT S= 9 600 12/36
Christina Kronlund - Thomas Ålander Karen Nielsen - Thomas Davy 3NT S= 4 600 12/36
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Hans Antolin - Sven Grahn 3NT S= 7 600 12/36
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Per Henriks - Anders Wirgren 2NT S+1 4 150 3/45
Marianne Falck - Ann Christin Åxman Monica Gilhorn - Mona Berge 2NT S+1 4 150 3/45
Björn Karlsson - Ann Bomark Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 4 S= 5 130 0/48

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.26

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
9
Kkn8753
543
KD5
#
EK874
ED
Kkn96
96
#
kn2
10642
ED8
Ekn42
#
D10653
9
1072
10873

Optimalt kontrakt: 5NT V= -460
 NT
N22422
S22422
Ö91181010
V111191111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Lindström - Britt Lindberg Ulla Borgström - Monica Wester 4 V-1 K 50 43/5
Mats Andersson - Gun Bellander Lars G Svensson - Kerstin Degermark 4 V-1 5 50 43/5
Wiviann Hassel - Monica Lessing Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf 4 V-1 8 50 43/5
Anitha Lindgren - Marian Krook Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 4 V-1 3 50 43/5
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Anita Olofsson - Ulf Öjing 3NT Ö-1 9 50 43/5
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Hans Antolin - Sven Grahn 4 V-1 K 50 43/5
Willy Landgren - Bibi Jönsson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 N-4 Kn -200 36/12
Anita Hansson Lindvall - Ulla Öberg Klas Bellander - Thomas Ehrstedt 3NT Ö= 3 -400 31/17
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Per Henriks - Anders Wirgren 3NT V= 3 -400 31/17
Jane Brändemar - Nina Nilsson Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren 3NT Ö= 5 -400 31/17
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Bodil Mörnstad - Carin Millar 3NT Ö= 9 -400 31/17
Björn Karlsson - Ann Bomark Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 4 V= 9 -420 26/22
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Peter Moricz - Håkan Myrhagen 3NT V+1 3 -430 17/31
Göran Nyqvist - Peter Perulf Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson 3NT V+1 8 -430 17/31
Bonnie Clementsson - Daniel Matus Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3NT Ö+1 9 -430 17/31
Louise Grandinsson - Christina Leander Roger Olsson - Birgitta Andersson 3NT V+1 8 -430 17/31
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT Ö+1 5 -430 17/31
Marianne Falck - Ann Christin Åxman Monica Gilhorn - Mona Berge 3NT Ö+1 5 -430 17/31
Christina Kronlund - Thomas Ålander Karen Nielsen - Thomas Davy 3NT V+1 7 -430 17/31
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Olle Persson - Stefan Eriksson 3NT V+1 8 -430 17/31
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Kent Hermansson - Lars Becklén 3NT V+2 9 -460 6/42
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT V+2 7 -460 6/42
Håkan Linse - Ing-Britt Jurén Jan Öhman - Gunnar Olsson 3NT V+2 7 -460 6/42
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3D N-3 Kn -500 1/47
Karin Andrée - Agneta Dunemark Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 2D N-3 Kn -500 1/47

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.26

? ?
Nord giv
Ö-V i zon
#
D943
kn52
kn10
kn954
#
8
KD974
D9643
K7
#
EK52
108
E75
D1063
#
kn1076
E63
K82
E82

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N53364
S53364
Ö8101078
V810978
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Björn Karlsson - Ann Bomark 3NT Ö-3 2 300 48/0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3NT Ö-2 Kn 200 42/6
Anders Olsson - Sten Ahlgren Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2NT Ö-2 Kn 200 42/6
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning 3NT Ö-2 2 200 42/6
Louise Grandinsson - Christina Leander Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson 2NT V-2 4 200 42/6
Anitha Lindgren - Marian Krook Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2NT Ö-2 2 200 42/6
Willy Landgren - Bibi Jönsson Ulla Borgström - Monica Wester 2NT Ö-1 6 100 30/18
Göran Nyqvist - Peter Perulf Klas Bellander - Thomas Ehrstedt 2NT Ö-1 6 100 30/18
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Åke Lindström - Britt Lindberg 2NT Ö-1 2 100 30/18
Per Henriks - Anders Wirgren Bonnie Clementsson - Daniel Matus 2NT Ö-1 Kn 100 30/18
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Jan Öhman - Gunnar Olsson 3NT Ö-1 2 100 30/18
Olle Persson - Stefan Eriksson Christina Kronlund - Thomas Ålander 2NT Ö-1 3 100 30/18
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Marianne Falck - Ann Christin Åxman 2NT Ö-1 6 100 30/18
Karin Andrée - Agneta Dunemark Bodil Mörnstad - Carin Millar 2 S-2 8 -100 22/26
Mats Andersson - Gun Bellander Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 V+1 4 -110 19/29
Jane Brändemar - Nina Nilsson Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 2 V+1 5 -110 19/29
Anita Hansson Lindvall - Ulla Öberg Lars G Svensson - Kerstin Degermark 2NT Ö= 6 -120 15/33
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Hans Antolin - Sven Grahn 2NT Ö= 2 -120 15/33
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren 3 V+1 3 -130 12/36
Kent Hermansson - Lars Becklén Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf 2NT Ö+1 3 -150 10/38
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Roger Olsson - Birgitta Andersson 2 V+2 4 -170 8/40
Håkan Linse - Ing-Britt Jurén Rutger Persson - Claes Nilsson 2NT Ö+2 Kn -180 5/43
Karen Nielsen - Thomas Davy Monica Gilhorn - Mona Berge 2NT Ö+2 2 -180 5/43
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Wiviann Hassel - Monica Lessing 3NT Ö+1 2 -630 1/47
Anita Olofsson - Ulf Öjing Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 3NT Ö+1 2 -630 1/47

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.26

? ?
Öst giv
alla i zon
#
E64
73
Ekn72
E763
#
D10
ED109842
93
42
#
8752

KD1084
KDkn10
#
Kkn93
Kkn65
65
985

Optimalt kontrakt: 1NT S= 90
 NT
N76677
S75677
Ö67766
V67766
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kent Hermansson - Lars Becklén Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf 3NTD Ö-4 9 1100 48/0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Wiviann Hassel - Monica Lessing 4 V-3 3 300 43/5
Willy Landgren - Bibi Jönsson Ulla Borgström - Monica Wester 4 V-3 3 300 43/5
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren 4 V-3 3 300 43/5
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Jan Öhman - Gunnar Olsson 4 V-3 E 300 43/5
Anita Hansson Lindvall - Ulla Öberg Lars G Svensson - Kerstin Degermark 3 V-2 7 200 30/18
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2 V-2 4 200 30/18
Mats Andersson - Gun Bellander Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 V-2 3 200 30/18
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning 3NT Ö-2 3 200 30/18
Jane Brändemar - Nina Nilsson Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 3NT Ö-2 3 200 30/18
Håkan Linse - Ing-Britt Jurén Rutger Persson - Claes Nilsson 3 V-2 E 200 30/18
Anitha Lindgren - Marian Krook Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 V-2 E 200 30/18
Karen Nielsen - Thomas Davy Monica Gilhorn - Mona Berge 2 V-2 2 200 30/18
Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson Hans Antolin - Sven Grahn 3 V-2 4 200 30/18
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Åke Lindström - Britt Lindberg 3 V-1 7 100 16/32
Per Henriks - Anders Wirgren Bonnie Clementsson - Daniel Matus 2 V-1 7 100 16/32
Louise Grandinsson - Christina Leander Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson 4 V-1 E 100 16/32
Anita Olofsson - Ulf Öjing Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 4 V-1 7 100 16/32
Olle Persson - Stefan Eriksson Christina Kronlund - Thomas Ålander 2 V-1 4 100 16/32
Anders Olsson - Sten Ahlgren Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 1NT N= 4 90 10/38
Göran Nyqvist - Peter Perulf Klas Bellander - Thomas Ehrstedt 3 V= E -140 7/41
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Marianne Falck - Ann Christin Åxman 3 V= 7 -140 7/41
Karin Andrée - Agneta Dunemark Bodil Mörnstad - Carin Millar 3 S-4 E -400 4/44
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Björn Karlsson - Ann Bomark 3NT Ö= 9 -600 2/46
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Roger Olsson - Birgitta Andersson 4 V= 3 -620 0/48

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.26

? ?
Syd giv
ingen i zon
#
K942
KD8
kn74
kn86
#
kn876
E64
EK3
KD4
#
ED10
7
10962
E9732
#
53
kn109532
D85
105

Optimalt kontrakt: 6 V= -920
 NT
N11621
S11621
Ö121271111
V121271111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anita Hansson Lindvall - Ulla Öberg Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3NT V-1 3 50 48/0
Per Henriks - Anders Wirgren Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 Ö+2 Kn -170 45/3
Karen Nielsen - Thomas Davy Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 2 V+2 K -170 45/3
Bonnie Clementsson - Daniel Matus Roger Olsson - Birgitta Andersson 3NT V= K -400 40/8
Marianne Falck - Ann Christin Åxman Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 5 Ö= 9 -400 40/8
Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren Håkan Linse - Ing-Britt Jurén 3NT V= 9 -400 40/8
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3NT V+1 4 -430 32/16
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3NT V+1 4 -430 32/16
Hans Antolin - Sven Grahn Christina Kronlund - Thomas Ålander 3NT V+1 K -430 32/16
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT V+1 K -430 32/16
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 3NT V+1 K -430 32/16
Willy Landgren - Bibi Jönsson Peter Moricz - Håkan Myrhagen 3NT V+2 2 -460 20/28
Göran Nyqvist - Peter Perulf Lars G Svensson - Kerstin Degermark 3NT V+2 2 -460 20/28
Ulla Borgström - Monica Wester Mats Andersson - Gun Bellander 3NT V+2 Kn -460 20/28
Wiviann Hassel - Monica Lessing Åke Lindström - Britt Lindberg 3NT V+2 2 -460 20/28
Jane Brändemar - Nina Nilsson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3NT V+2 4 -460 20/28
Anita Olofsson - Ulf Öjing Bodil Mörnstad - Carin Millar 3NT V+2 2 -460 20/28
Monica Gilhorn - Mona Berge Olle Persson - Stefan Eriksson 3NT V+2 2 -460 20/28
Kent Hermansson - Lars Becklén Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 V+2 4 -480 12/36
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Klas Bellander - Thomas Ehrstedt 3NT V+3 2 -490 7/41
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson 3NT V+3 2 -490 7/41
Louise Grandinsson - Christina Leander Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT V+3 4 -490 7/41
Björn Karlsson - Ann Bomark Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 3NT V+3 2 -490 7/41
Karin Andrée - Agneta Dunemark Jan Öhman - Gunnar Olsson 3NT V+4 2 -520 1/47
Anitha Lindgren - Marian Krook Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 3NT V+4 2 -520 1/47

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.26

? ?
Väst giv
N-S i zon
#
E86
108652
ED4
108
#
Dkn10532
KD97
83
4
#
74
E4
K10952
E965
#
K9
kn3
kn76
KDkn732

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N96648
S96648
Ö46695
V46695
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Antolin - Sven Grahn Christina Kronlund - Thomas Ålander 3NT N= 7 600 48/0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Bodil Mörnstad - Carin Millar 3 S= 8 110 45/3
Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren Håkan Linse - Ing-Britt Jurén 3 S= 8 110 45/3
Göran Nyqvist - Peter Perulf Lars G Svensson - Kerstin Degermark 3 V-2 10 100 40/8
Per Henriks - Anders Wirgren Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3D Ö-1 10 100 40/8
Karen Nielsen - Thomas Davy Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 4 V-2 10 100 40/8
Anita Hansson Lindvall - Ulla Öberg Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 Ö-1 Kn 50 33/15
Ulla Borgström - Monica Wester Mats Andersson - Gun Bellander 4 V-1 10 50 33/15
Kent Hermansson - Lars Becklén Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 V-1 10 50 33/15
Louise Grandinsson - Christina Leander Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 V-1 10 50 33/15
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2 V= 10 -110 27/21
Björn Karlsson - Ann Bomark Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 2 V= 8 -110 27/21
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 2 V+1 10 -140 19/29
Wiviann Hassel - Monica Lessing Åke Lindström - Britt Lindberg 3 V= 10 -140 19/29
Karin Andrée - Agneta Dunemark Jan Öhman - Gunnar Olsson 3 V= 8 -140 19/29
Anitha Lindgren - Marian Krook Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 2 V+1 10 -140 19/29
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Rutger Persson - Claes Nilsson 3 V= 10 -140 19/29
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 2 V+1 10 -140 19/29
Bonnie Clementsson - Daniel Matus Roger Olsson - Birgitta Andersson 2NT Ö+1 K -150 12/36
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Klas Bellander - Thomas Ehrstedt 2 V+2 8 -170 7/41
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson 2 V+2 E -170 7/41
Jane Brändemar - Nina Nilsson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3 Ö+1 10 -170 7/41
Monica Gilhorn - Mona Berge Olle Persson - Stefan Eriksson 3 V+1 10 -170 7/41
Willy Landgren - Bibi Jönsson Peter Moricz - Håkan Myrhagen 4 S-2 8 -200 2/46
Marianne Falck - Ann Christin Åxman Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 V= 10 -420 0/48

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.26

? ?
Nord giv
alla i zon
#
D10875
D964
Dkn76
#
K4
Kkn52
842
kn976
#
Ekn962
1087
K3
KD10
#
3
E3
E1095
E85432

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N710776
S710776
Ö62567
V53566
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 Ö-3 E 300 48/0
Olle Persson - Stefan Eriksson Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 2NT Ö-2 3 200 46/2
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Lars G Svensson - Kerstin Degermark 2 N+2 10 130 44/4
Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson Klas Bellander - Thomas Ehrstedt 2 N+1 7 110 41/7
Anitha Lindgren - Marian Krook Bodil Mörnstad - Carin Millar 2 N+1 K 110 41/7
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Göran Nyqvist - Peter Perulf 2NT Ö-1 E 100 35/13
Marianne Falck - Ann Christin Åxman Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 1NT V-1 4 100 35/13
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 1NT V-1 5 100 35/13
Rutger Persson - Claes Nilsson Karin Andrée - Agneta Dunemark 2 V-1 D 100 35/13
Anita Hansson Lindvall - Ulla Öberg Ulla Borgström - Monica Wester 2 S= K 90 25/23
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Bonnie Clementsson - Daniel Matus 2 S= K 90 25/23
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Mats Andersson - Gun Bellander 2 S= K 90 25/23
Per Henriks - Anders Wirgren Louise Grandinsson - Christina Leander 2 S= K 90 25/23
Karen Nielsen - Thomas Davy Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 S= K 90 25/23
Christina Kronlund - Thomas Ålander Björn Karlsson - Ann Bomark 2 N= 10 90 25/23
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Anders Olsson - Sten Ahlgren 1NT V= 7 -90 18/30
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3 N-1 K -100 13/35
Wiviann Hassel - Monica Lessing Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 N-1 E -100 13/35
Jane Brändemar - Nina Nilsson Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 2 S-1 K -100 13/35
Hans Antolin - Sven Grahn Monica Gilhorn - Mona Berge 2 S-1 K -100 13/35
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Roger Olsson - Birgitta Andersson 2 S-2 K -200 7/41
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf 3 S-2 K -200 7/41
Håkan Linse - Ing-Britt Jurén Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 2 S-3 K -300 3/45
Anita Olofsson - Ulf Öjing Jan Öhman - Gunnar Olsson 3 S-3 K -300 3/45
Åke Lindström - Britt Lindberg Kent Hermansson - Lars Becklén 2D N-4 K -1100 0/48

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.26

? ?
Öst giv
ingen i zon
#
96542
42
E1093
54
#
E10873
KD9
765
kn7
#
Dkn
kn105
Dkn4
EK1093
#
K
E8763
K82
D862

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N47655
S47655
Ö86788
V86788
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per Henriks - Anders Wirgren Louise Grandinsson - Christina Leander 3NT V-2 4 100 48/0
Anita Hansson Lindvall - Ulla Öberg Ulla Borgström - Monica Wester 2NT V-1 9 50 41/7
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Lars G Svensson - Kerstin Degermark 2 Ö-1 E 50 41/7
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Bonnie Clementsson - Daniel Matus 3NT V-1 4 50 41/7
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Mats Andersson - Gun Bellander 3NT Ö-1 3 50 41/7
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Göran Nyqvist - Peter Perulf 3NT V-1 3 50 41/7
Hans Antolin - Sven Grahn Monica Gilhorn - Mona Berge 3 V-1 E 50 41/7
Jane Brändemar - Nina Nilsson Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 1 V= 4 -80 34/14
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf 2 Ö= 2 -90 31/17
Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 Ö= E -90 31/17
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 2 Ö+1 E -110 28/20
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Anders Olsson - Sten Ahlgren 1NT Ö+1 3 -120 24/24
Karen Nielsen - Thomas Davy Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 1NT Ö+1 2 -120 24/24
Olle Persson - Stefan Eriksson Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 1NT Ö+1 3 -120 24/24
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Roger Olsson - Birgitta Andersson 1NT Ö+2 6 -150 17/31
Wiviann Hassel - Monica Lessing Willy Landgren - Bibi Jönsson 1NT Ö+2 2 -150 17/31
Håkan Linse - Ing-Britt Jurén Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 2NT Ö+1 7 -150 17/31
Anitha Lindgren - Marian Krook Bodil Mörnstad - Carin Millar 1NT Ö+2 3 -150 17/31
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 2NT V+2 4 -180 12/36
Åke Lindström - Britt Lindberg Kent Hermansson - Lars Becklén 2D N-2 D -300 10/38
Anita Olofsson - Ulf Öjing Jan Öhman - Gunnar Olsson 3NT Ö= 6 -400 7/41
Christina Kronlund - Thomas Ålander Björn Karlsson - Ann Bomark 3NT Ö= 6 -400 7/41
Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson Klas Bellander - Thomas Ehrstedt 3NT Ö+1 3 -430 2/46
Marianne Falck - Ann Christin Åxman Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 3NT Ö+1 6 -430 2/46
Rutger Persson - Claes Nilsson Karin Andrée - Agneta Dunemark 3NT Ö+1 6 -430 2/46

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.26

? ?
Syd giv
N-S i zon
#
E8
ED32
D86
D975
#
kn32
764
E10543
43
#
K976
K1095
K2
E86
#
D1054
kn8
kn97
Kkn102

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N76667
S76668
Ö67665
V67665
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Åke Lindström - Britt Lindberg 1NT N+2 5 150 45/3
Louise Grandinsson - Christina Leander Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2NT Ö-3 5 150 45/3
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 1NT N+2 K 150 45/3
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 1NT N+2 6 150 45/3
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Bonnie Clementsson - Daniel Matus 1NT N+1 7 120 35/13
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Adam Wasserstrom - Karin Eresund 1NT N+1 6 120 35/13
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Anders Olsson - Sten Ahlgren 1NT N+1 9 120 35/13
Jane Brändemar - Nina Nilsson Christina Kronlund - Thomas Ålander 2NT S= 3 120 35/13
Karen Nielsen - Thomas Davy Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 1NT N+1 6 120 35/13
Hans Antolin - Sven Grahn Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 1NT S+1 4 120 35/13
Olle Persson - Stefan Eriksson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 N= 9 110 28/20
Willy Landgren - Bibi Jönsson Kent Hermansson - Lars Becklén 1NT N= 7 90 22/26
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Klas Bellander - Thomas Ehrstedt 1NT N= 6 90 22/26
Mats Andersson - Gun Bellander Wiviann Hassel - Monica Lessing 1NT N= 6 90 22/26
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Anita Hansson Lindvall - Ulla Öberg 1NT S= Kn 90 22/26
Björn Karlsson - Ann Bomark Monica Gilhorn - Mona Berge 1NT S= 4 90 22/26
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Per Henriks - Anders Wirgren 2 V-1 E 50 13/35
Roger Olsson - Birgitta Andersson Lars G Svensson - Kerstin Degermark 2 Ö-1 5 50 13/35
Marianne Falck - Ann Christin Åxman Bodil Mörnstad - Carin Millar 2 V-1 7 50 13/35
Jan Öhman - Gunnar Olsson Anitha Lindgren - Marian Krook 2 Ö-1 4 50 13/35
Ulla Borgström - Monica Wester Göran Nyqvist - Peter Perulf 2 V= E -90 8/40
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson 2NT S-1 4 -100 5/43
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Håkan Linse - Ing-Britt Jurén 1 S-1 5 -100 5/43
Karin Andrée - Agneta Dunemark Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren 2 N-2 K -200 1/47
Rutger Persson - Claes Nilsson Anita Olofsson - Ulf Öjing 2NT N-2 3 -200 1/47

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.26

? ?
Väst giv
Ö-V i zon
#
7543
kn74
kn953
kn10
#
K1098
106
D108
D652
#
ED6
92
EK7
EK743
#
kn2
EKD853
642
98

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N14611
S14611
Ö1197117
V1197117
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Bonnie Clementsson - Daniel Matus 3NT Ö-2 E 200 39/9
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Per Henriks - Anders Wirgren 3NT Ö-2 E 200 39/9
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson 3NT Ö-2 E 200 39/9
Ulla Borgström - Monica Wester Göran Nyqvist - Peter Perulf 2NT Ö-2 E 200 39/9
Roger Olsson - Birgitta Andersson Lars G Svensson - Kerstin Degermark 3NT Ö-2 E 200 39/9
Louise Grandinsson - Christina Leander Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3NT Ö-2 E 200 39/9
Hans Antolin - Sven Grahn Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 3NT Ö-2 E 200 39/9
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 3NT Ö-2 E 200 39/9
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Håkan Linse - Ing-Britt Jurén 3NT Ö-2 E 200 39/9
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT Ö-2 E 200 39/9
Marianne Falck - Ann Christin Åxman Bodil Mörnstad - Carin Millar 2NT Ö-1 E 100 27/21
Rutger Persson - Claes Nilsson Anita Olofsson - Ulf Öjing 4 V-1 Kn 100 27/21
Olle Persson - Stefan Eriksson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 S-2 10 -100 24/24
Jane Brändemar - Nina Nilsson Christina Kronlund - Thomas Ålander 4 Ö+1 7 -150 21/27
Jan Öhman - Gunnar Olsson Anitha Lindgren - Marian Krook 4 Ö+1 K -150 21/27
Karin Andrée - Agneta Dunemark Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren 3 V+2 7 -200 17/31
Björn Karlsson - Ann Bomark Monica Gilhorn - Mona Berge 3 V+2 Kn -200 17/31
Willy Landgren - Bibi Jönsson Kent Hermansson - Lars Becklén 5 Ö= D -600 11/37
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Adam Wasserstrom - Karin Eresund 5 Ö= E -600 11/37
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Anders Olsson - Sten Ahlgren 5 Ö= E -600 11/37
Karen Nielsen - Thomas Davy Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 5 Ö= E -600 11/37
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Anita Hansson Lindvall - Ulla Öberg 4 Ö= E -620 6/42
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Klas Bellander - Thomas Ehrstedt 4 V+1 4 -650 2/46
Mats Andersson - Gun Bellander Wiviann Hassel - Monica Lessing 5 V= 3 -650 2/46
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Åke Lindström - Britt Lindberg 4 V+1 4 -650 2/46

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.26

? ?
Nord giv
ingen i zon
#
KD875
E75
K42
D10
#
93
K82
D83
EKkn54
#
642
D103
Ekn75
973
#
Ekn10
kn964
1096
862

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -110
 NT
N44675
S44675
Ö99767
V99667
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Christina Kronlund - Thomas Ålander 3 N= 3 140 48/0
Björn Karlsson - Ann Bomark Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 1NT S= E 90 46/2
Anitha Lindgren - Marian Krook Rutger Persson - Claes Nilsson 3 V-1 5 50 42/6
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Karin Andrée - Agneta Dunemark 4 Ö-1 E 50 42/6
Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren Anita Olofsson - Ulf Öjing 3 Ö-1 E 50 42/6
Willy Landgren - Bibi Jönsson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3 N-1 9 -50 30/18
Anita Hansson Lindvall - Ulla Öberg Wiviann Hassel - Monica Lessing 2 N-1 6 -50 30/18
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Lars G Svensson - Kerstin Degermark 1NT S-1 E -50 30/18
Ulla Borgström - Monica Wester Björn Klefbohm - Magnus Friberg 2 N-1 4 -50 30/18
Klas Bellander - Thomas Ehrstedt Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 N-1 9 -50 30/18
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3 N-1 9 -50 30/18
Olle Persson - Stefan Eriksson Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 2 N-1 9 -50 30/18
Bodil Mörnstad - Carin Millar Karen Nielsen - Thomas Davy 2 N-1 3 -50 30/18
Jan Öhman - Gunnar Olsson Marianne Falck - Ann Christin Åxman 2 N-1 2 -50 30/18
Håkan Linse - Ing-Britt Jurén Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 2 V= K -90 20/28
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Anders Olsson - Sten Ahlgren 2NT S-2 9 -100 13/35
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Roger Olsson - Birgitta Andersson 3 N-2 2 -100 13/35
Åke Lindström - Britt Lindberg Per Henriks - Anders Wirgren 3 N-2 2 -100 13/35
Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning 3 N-2 3 -100 13/35
Louise Grandinsson - Christina Leander Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3 N-2 3 -100 13/35
Hans Antolin - Sven Grahn Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 N-2 9 -100 13/35
Kent Hermansson - Lars Becklén Mats Andersson - Gun Bellander 3 V= K -110 6/42
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Bonnie Clementsson - Daniel Matus 2 V+2 K -130 4/44
Göran Nyqvist - Peter Perulf Peter Moricz - Håkan Myrhagen 3 S-3 7 -150 1/47
Jane Brändemar - Nina Nilsson Monica Gilhorn - Mona Berge 3 N-3 9 -150 1/47

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.26

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
E763
974
103
Kkn83
#
KD
D106
E8754
754
#
10985
EKkn853
K9
6
#
kn42
2
Dkn62
ED1092

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N95265
S95265
Ö471177
V471177
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Öhman - Gunnar Olsson Marianne Falck - Ann Christin Åxman 4 Ö-1 E 50 48/0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Karen Nielsen - Thomas Davy 2 Ö+1 E -140 46/2
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Lars G Svensson - Kerstin Degermark 3 Ö+1 E -170 44/4
Willy Landgren - Bibi Jönsson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2 Ö+3 2 -200 36/12
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Roger Olsson - Birgitta Andersson 2 Ö+3 D -200 36/12
Ulla Borgström - Monica Wester Björn Klefbohm - Magnus Friberg 2 Ö+3 E -200 36/12
Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning 2 Ö+3 2 -200 36/12
Håkan Linse - Ing-Britt Jurén Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 3 Ö+2 Kn -200 36/12
Olle Persson - Stefan Eriksson Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 3 Ö+2 4 -200 36/12
Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren Anita Olofsson - Ulf Öjing 3 Ö+2 D -200 36/12
Klas Bellander - Thomas Ehrstedt Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 Ö= E -420 25/23
Jane Brändemar - Nina Nilsson Monica Gilhorn - Mona Berge 4 Ö= 6 -420 25/23
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Christina Kronlund - Thomas Ålander 4 Ö= D -420 25/23
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Karin Andrée - Agneta Dunemark 4 Ö= E -420 25/23
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 Ö+1 E -450 11/37
Anita Hansson Lindvall - Ulla Öberg Wiviann Hassel - Monica Lessing 4 Ö+1 D -450 11/37
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Bonnie Clementsson - Daniel Matus 4 Ö+1 E -450 11/37
Åke Lindström - Britt Lindberg Per Henriks - Anders Wirgren 4 Ö+1 E -450 11/37
Göran Nyqvist - Peter Perulf Peter Moricz - Håkan Myrhagen 4 Ö+1 E -450 11/37
Kent Hermansson - Lars Becklén Mats Andersson - Gun Bellander 4 Ö+1 D -450 11/37
Louise Grandinsson - Christina Leander Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 4 Ö+1 2 -450 11/37
Anitha Lindgren - Marian Krook Rutger Persson - Claes Nilsson 4 Ö+1 E -450 11/37
Hans Antolin - Sven Grahn Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 Ö+1 10 -450 11/37
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 4 Ö+1 E -450 11/37
Björn Karlsson - Ann Bomark Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 4D N-4 E -1100 0/48

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.26

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
D10
K1082
Kkn84
K95
#
Kkn754
ED5
9732
kn
#
E9832
3
D
ED10842
#
6
kn9764
E1065
763

Optimalt kontrakt: 7D S-5 -1100
 NT
N27805
S27805
Ö1155128
V1155128
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Monica Gilhorn - Mona Berge 6 V-1 8 100 48/0
Bonnie Clementsson - Daniel Matus Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 N-1 E -50 46/2
Anita Hansson Lindvall - Ulla Öberg Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 2 V+2 8 -170 44/4
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 V+2 5 -200 41/7
Anita Olofsson - Ulf Öjing Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 3 Ö+2 7 -200 41/7
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Ulla Borgström - Monica Wester 3 V+3 6 -230 37/11
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 3 V+3 2 -230 37/11
Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren Anitha Lindgren - Marian Krook 3 V+4 2 -260 34/14
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Hans Antolin - Sven Grahn 5D S-3 Kn -500 32/16
Karin Andrée - Agneta Dunemark Margaretha Olsson - Göran Ekelund 4 V= 9 -620 30/18
Jane Brändemar - Nina Nilsson Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 5 V= 4 -650 28/20
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Peter Moricz - Håkan Myrhagen 5 V+1 4 -680 18/30
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Klas Bellander - Thomas Ehrstedt 4 V+2 5 -680 18/30
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson 4 Ö+2 E -680 18/30
Åke Lindström - Britt Lindberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 5 V+1 4 -680 18/30
Mats Andersson - Gun Bellander Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 V+2 2 -680 18/30
Roger Olsson - Birgitta Andersson Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning 4 V+2 8 -680 18/30
Håkan Linse - Ing-Britt Jurén Christina Kronlund - Thomas Ålander 4 Ö+2 7 -680 18/30
Björn Karlsson - Ann Bomark Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 V+2 8 -680 18/30
Rutger Persson - Claes Nilsson Marianne Falck - Ann Christin Åxman 4 V+2 2 -680 18/30
Willy Landgren - Bibi Jönsson Per Henriks - Anders Wirgren 4 V+3 8 -710 7/41
Karen Nielsen - Thomas Davy Jan Öhman - Gunnar Olsson 4 V+3 2 -710 7/41
Louise Grandinsson - Christina Leander Kent Hermansson - Lars Becklén 6 V= 8 -1430 3/45
Bodil Mörnstad - Carin Millar Olle Persson - Stefan Eriksson 6 V= 5 -1430 3/45
Wiviann Hassel - Monica Lessing Göran Nyqvist - Peter Perulf 6 V+1 8 -1460 0/48

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.26

? ?
Väst giv
alla i zon
#
K876
D5
K2
EK1042
#
D10532
K93
ED86
7
#
Ekn4
10842
94
Dkn95
#
9
Ekn76
kn10753
863

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N87656
S87656
Ö55787
V55787
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Karlsson - Ann Bomark Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3D V-2 E 500 48/0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Peter Moricz - Håkan Myrhagen 3 V-2 E 200 44/4
Bonnie Clementsson - Daniel Matus Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2 V-2 E 200 44/4
Håkan Linse - Ing-Britt Jurén Christina Kronlund - Thomas Ålander 4 V-2 E 200 44/4
Mats Andersson - Gun Bellander Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3 V-1 E 100 38/10
Anita Olofsson - Ulf Öjing Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 2 Ö-1 E 100 38/10
Rutger Persson - Claes Nilsson Marianne Falck - Ann Christin Åxman 2NT Ö-1 3 100 38/10
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Klas Bellander - Thomas Ehrstedt 2 N= D 90 32/16
Roger Olsson - Birgitta Andersson Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning 1NT N= D 90 32/16
Karin Andrée - Agneta Dunemark Margaretha Olsson - Göran Ekelund 1NT S= 2 90 32/16
Louise Grandinsson - Christina Leander Kent Hermansson - Lars Becklén 2 V= E -110 25/23
Jane Brändemar - Nina Nilsson Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 2 V= D -110 25/23
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Monica Gilhorn - Mona Berge 2 V= D -110 25/23
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Hans Antolin - Sven Grahn 2 V= E -110 25/23
Willy Landgren - Bibi Jönsson Per Henriks - Anders Wirgren 2 V+1 K -140 16/32
Anita Hansson Lindvall - Ulla Öberg Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 2 V+1 K -140 16/32
Karen Nielsen - Thomas Davy Jan Öhman - Gunnar Olsson 2 V+1 E -140 16/32
Bodil Mörnstad - Carin Millar Olle Persson - Stefan Eriksson 2 V+1 E -140 16/32
Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren Anitha Lindgren - Marian Krook 3 V= K -140 16/32
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson 2 N-2 9 -200 7/41
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT N-2 E -200 7/41
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Ulla Borgström - Monica Wester 3 N-2 E -200 7/41
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 1NT N-2 4 -200 7/41
Åke Lindström - Britt Lindberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 3D N-2 9 -500 2/46
Wiviann Hassel - Monica Lessing Göran Nyqvist - Peter Perulf 4D N-3 E -800 0/48

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.26

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
KD842
Kkn32
85
E6
#
Ekn63
10965
Ekn4
73
#
975
4
D10963
9852
#
10
ED87
K72
KDkn104

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N1061089
S11611810
Ö26242
V27242
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Olsson - Sten Ahlgren Willy Landgren - Bibi Jönsson 3NT S+2 5 660 48/0
Mats Andersson - Gun Bellander Per Henriks - Anders Wirgren 4 N+1 9 650 37/11
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 N+1 6 650 37/11
Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 5 N= 4 650 37/11
Louise Grandinsson - Christina Leander Wiviann Hassel - Monica Lessing 5 N= 9 650 37/11
Jane Brändemar - Nina Nilsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 N+1 6 650 37/11
Hans Antolin - Sven Grahn Bodil Mörnstad - Carin Millar 4 N+1 4 650 37/11
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Christina Kronlund - Thomas Ålander 4 N+1 9 650 37/11
Anita Olofsson - Ulf Öjing Margaretha Olsson - Göran Ekelund 4 N+1 3 650 37/11
Rutger Persson - Claes Nilsson Karen Nielsen - Thomas Davy 4 N+1 6 650 37/11
Jan Öhman - Gunnar Olsson Olle Persson - Stefan Eriksson 4 N+1 3 650 37/11
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Roger Olsson - Birgitta Andersson 3NT S+1 6 630 25/23
Anitha Lindgren - Marian Krook Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 3NT N+1 3 630 25/23
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Klas Bellander - Thomas Ehrstedt 4 N= 3 620 14/34
Anita Hansson Lindvall - Ulla Öberg Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 N= 10 620 14/34
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Kent Hermansson - Lars Becklén 4 N= 3 620 14/34
Åke Lindström - Britt Lindberg Bonnie Clementsson - Daniel Matus 4 N= 3 620 14/34
Göran Nyqvist - Peter Perulf Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 4 N= 4 620 14/34
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Peter Moricz - Håkan Myrhagen 4 N= 3 620 14/34
Håkan Linse - Ing-Britt Jurén Monica Gilhorn - Mona Berge 4 N= 9 620 14/34
Marianne Falck - Ann Christin Åxman Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren 4 N= 4 620 14/34
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Björn Karlsson - Ann Bomark 4 N= 9 620 14/34
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 4 S+1 E 150 4/44
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulla Borgström - Monica Wester 4 N-2 6 -200 2/46
Karin Andrée - Agneta Dunemark Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 6 N-3 4 -300 0/48

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.26

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
6
7542
D1096
kn632
#
KD8752
83
8
10875
#
Ekn4
E106
kn5432
K4
#
1093
KDkn9
EK7
ED9

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N991056
S991056
Ö44287
V44286
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf Roger Olsson - Birgitta Andersson 4 N+1 4 450 48/0
Jan Öhman - Gunnar Olsson Olle Persson - Stefan Eriksson 4 N= E 420 46/2
Göran Nyqvist - Peter Perulf Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3 S+2 8 200 43/5
Louise Grandinsson - Christina Leander Wiviann Hassel - Monica Lessing 3 V-2 4 200 43/5
Mats Andersson - Gun Bellander Per Henriks - Anders Wirgren 3 N+1 9 170 40/8
Karin Andrée - Agneta Dunemark Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 3 S= 8 140 37/11
Hans Antolin - Sven Grahn Bodil Mörnstad - Carin Millar 3 N= E 140 37/11
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulla Borgström - Monica Wester 1NT S+1 8 120 34/14
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Kent Hermansson - Lars Becklén 4 V-1 2 100 30/18
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 V-1 7 100 30/18
Anitha Lindgren - Marian Krook Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 2 V-1 7 100 30/18
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Björn Karlsson - Ann Bomark 1NT S= 2 90 26/22
Jane Brändemar - Nina Nilsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 N-1 E -50 24/24
Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 1NT Ö= K -90 21/27
Anders Olsson - Sten Ahlgren Willy Landgren - Bibi Jönsson 1NT Ö= K -90 21/27
Håkan Linse - Ing-Britt Jurén Monica Gilhorn - Mona Berge 1NT S-2 7 -100 18/30
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Peter Moricz - Håkan Myrhagen 2 V= 6 -110 13/35
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 2 V= 7 -110 13/35
Anita Olofsson - Ulf Öjing Margaretha Olsson - Göran Ekelund 2 V= 4 -110 13/35
Rutger Persson - Claes Nilsson Karen Nielsen - Thomas Davy 2 V= 2 -110 13/35
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Klas Bellander - Thomas Ehrstedt 2 V+1 4 -140 5/43
Anita Hansson Lindvall - Ulla Öberg Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2 V+1 9 -140 5/43
Åke Lindström - Britt Lindberg Bonnie Clementsson - Daniel Matus 2 V+1 6 -140 5/43
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Christina Kronlund - Thomas Ålander 2 V+1 7 -140 5/43
Marianne Falck - Ann Christin Åxman Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren 3D V= 4 -730 0/48

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.26

? ?
Syd giv
alla i zon
#
Ekn1075
7
K94
E986
#
KD42
Kkn986
kn10
D10
#
963
1043
E8763
73
#
8
ED52
D52
Kkn542

Optimalt kontrakt: 6 S= 1370
 NT
N1287109
S12871010
Ö14633
V14633
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Håkan Linse - Ing-Britt Jurén 3NT S+2 8 660 48/0
Per Henriks - Anders Wirgren Anita Hansson Lindvall - Ulla Öberg 3NT S+1 8 630 42/6
Karin Andrée - Agneta Dunemark Christina Kronlund - Thomas Ålander 3NT S+1 D 630 42/6
Olle Persson - Stefan Eriksson Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT S+1 8 630 42/6
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 3NT S+1 6 630 42/6
Jan Öhman - Gunnar Olsson Hans Antolin - Sven Grahn 3NT S+1 8 630 42/6
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Adam Wasserstrom - Karin Eresund 5 S= K 600 30/18
Åke Lindström - Britt Lindberg Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson 5 S= Kn 600 30/18
Göran Nyqvist - Peter Perulf Terezia Lagerman - Bengt Rylander 5 S= 2 600 30/18
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning 5 S= 6 600 30/18
Klas Bellander - Thomas Ehrstedt Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf 3NT S= 9 600 30/18
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Monica Gilhorn - Mona Berge 3NT S= 8 600 30/18
Bodil Mörnstad - Carin Millar Björn Karlsson - Ann Bomark 5 S= 6 600 30/18
Anitha Lindgren - Marian Krook Margaretha Olsson - Göran Ekelund 2NT S+2 6 180 22/26
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Wiviann Hassel - Monica Lessing 2 S+3 K 150 16/32
Ulla Borgström - Monica Wester Louise Grandinsson - Christina Leander 4 S+1 K 150 16/32
Bonnie Clementsson - Daniel Matus Willy Landgren - Bibi Jönsson 3 S+2 K 150 16/32
Jane Brändemar - Nina Nilsson Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 2NT S+1 Kn 150 16/32
Anita Olofsson - Ulf Öjing Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 2NT S+1 8 150 16/32
Marianne Falck - Ann Christin Åxman Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 3 S+1 10 130 10/38
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3 S= K 110 7/41
Karen Nielsen - Thomas Davy Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren 2 N= 10 110 7/41
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Roger Olsson - Birgitta Andersson 3NT S-1 K -100 3/45
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Kent Hermansson - Lars Becklén 3NT S-1 Kn -100 3/45
Mats Andersson - Gun Bellander Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 N-2 3 -200 0/48

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.26

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
93
ED73
kn54
Ekn94
#
KD74
kn42
1093
763
#
102
K10965
D876
K10
#
Ekn865
8
EK2
D852

Optimalt kontrakt: 5 N= 400
 NT
N118798
S107798
Ö25645
V25645
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anitha Lindgren - Marian Krook Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3NT S+1 7 430 48/0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Wiviann Hassel - Monica Lessing 3NT N= 7 400 41/7
Mats Andersson - Gun Bellander Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT N= 9 400 41/7
Bonnie Clementsson - Daniel Matus Willy Landgren - Bibi Jönsson 3NT N= 10 400 41/7
Karin Andrée - Agneta Dunemark Christina Kronlund - Thomas Ålander 3NT N= 6 400 41/7
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 3NT N= 5 400 41/7
Jan Öhman - Gunnar Olsson Hans Antolin - Sven Grahn 3NT N= 8 400 41/7
Klas Bellander - Thomas Ehrstedt Ulf Schjånberg - Yvonne Tolf 3 N+2 9 150 32/16
Olle Persson - Stefan Eriksson Rutger Persson - Claes Nilsson 3 N+2 9 150 32/16
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Håkan Linse - Ing-Britt Jurén 3 N+2 8 150 32/16
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Kent Hermansson - Lars Becklén 2 S+1 10 110 28/20
Karen Nielsen - Thomas Davy Per-Ingemar Nilsson - Kjell-Erik Nordgren 3 Ö-2 E 100 26/22
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3NT N-1 6 -50 16/32
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3NT N-1 6 -50 16/32
Göran Nyqvist - Peter Perulf Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3NT N-1 10 -50 16/32
Ulla Borgström - Monica Wester Louise Grandinsson - Christina Leander 3NT N-1 9 -50 16/32
Lars G Svensson - Kerstin Degermark Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning 3NT N-1 6 -50 16/32
Per Henriks - Anders Wirgren Anita Hansson Lindvall - Ulla Öberg 3NT N-1 9 -50 16/32
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Monica Gilhorn - Mona Berge 3NT N-1 6 -50 16/32
Anita Olofsson - Ulf Öjing Ulla Wästberg - Jan-Erik Olsson 3NT N-1 9 -50 16/32
Bodil Mörnstad - Carin Millar Björn Karlsson - Ann Bomark 3NT N-1 6 -50 16/32
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Roger Olsson - Birgitta Andersson 3NT S-2 10 -100 4/44
Jane Brändemar - Nina Nilsson Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 3NT S-2 9 -100 4/44
Marianne Falck - Ann Christin Åxman Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 3NT S-2 6 -100 4/44
Åke Lindström - Britt Lindberg Sven-Erik Lergin - Kjell Åke Nilsson 4 S-3 10 -150 0/48