Kommande tävlingar
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
25/01 DM-veteraner
Rapporterade tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK S:t Erik » Sommarserien 2017-07-03 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK S:t Erik

Sommarserien 2017-07-03

Partävling, 15 bord, 30 par. Antal brickor: 24. Medel: 336.0.

Privatprotokoll för Åke Falkunge - Mi Andrén

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 31, Anders Hellström - Caroline Tesch
12 S+1 140 25.0 89% 25 89.0%KD97D987EKn785 Kn108E5432531032
23NT N= 600 19.0 68% 44 78.5%DKn103D432Kn106KKn EK65EK5D854D8
Rond 2, som NS mot par 32, Piotr Deyna - Jan Rudenstedt
33 N-1 -50 4.0 14% 48 57.0%KE9862653Kn1074 E103Kn543E974K3
44 N= 620 14.0 50% 62 55.2%KD5EKKn10953K97 E987432Kn74E62
Rond 3, som NS mot par 33, Thomas Malmström - Michael Jungstedt
51NT Ö+1 -120 1.0 4% 63 45.0%D65K10654109543 KKn109EKnE7610962
63NT S-1 -50 16.0 57% 79 47.0%EDKn9E10653K652 Kn9642K532EDKn8
Rond 4, som NS mot par 34, Mats Felldin - Michael Schlumpf
74 Ö+2 -680 14.0 50% 93 47.4%7Kn981082KD9652 K93K7397EKn873
83 S-1 -50 18.0 64% 111 49.5%KDKn28E862E765 E1053K63D54982
Rond 5, som NS mot par 35, Pyttsi Flodqvist - Bengt Stahre
92 V+1 -140 0.1 0% 111.1 44.0%EKn73DKn62D95D3 8495Kn10632EK76
104D Ö-1 200 24.0 86% 135.1 48.2%KnKn10984K3K8753 KD2E73DKn95DKn4
Rond 6, som NS mot par 36, Thomas Falk - Bo Frögeli
115D S-3 -500 0.0 0% 135.1 43.8%983K542Kn6D975 76EKn91052EKKn63
123NT N= 600 20.0 71% 155.1 46.1%Kn962D62KDD764 53EKKn10EKn8E1082
Rond 7, som NS mot par 37, Ulf Lindelöw - Göran Lindén
133NT S-2 -200 0.0 0% 155.1 42.5%K762EKnE65EKn103 E953K52K42765
143NT N+2 460 27.0 96% 182.1 46.4%KKn6D64D74KDKn4 1042E1087E82E32
Rond 8, som NS mot par 38, Ulla Kullenberg - Eva Englund
152 Ö= -110 4.0 14% 186.1 44.2%D632983Kn954KKn K984K1078ED753
164 V+1 -650 21.0 75% 207.1 46.1%KKn3Kn386K109654 106521096K732D7
Rond 9, som NS mot par 39, Roger Eriksson - Erland Sommarskog
173 Ö-2 100 0.0 0% 207.1 43.4%KKn10EK35432763 D7D109852E1086E
184 S-3 -300 7.0 25% 214.1 42.4%1097K738EK9762 Kn8654108KD32D10
Rond 10, som NS mot par 40, Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist
193NT V= -600 5.0 18% 219.1 41.1%D1085Kn9529K1097 Kn76E76DKn72Kn86
203 V-2 200 25.0 89% 244.1 43.5%K329743E106438 EKn5D10KD97Kn764
Rond 11, som NS mot par 41, Lars-Erik Rudström - Magnus Arve
211 Ö+1 -110 8.0 29% 252.1 42.8%10842E3Kn1064ED2 E5K5428539875
223NT Ö+2 -660 5.0 18% 257.1 41.7%D743Kn10532D654 Kn62KKn10875K883
Rond 12, som NS mot par 42, Lennart Eriksson - Peter Friberg
233 S= 110 18.0 64% 275.1 42.7%Kn1096943K105Kn102 D3EKn105E8E6543
242 Ö+1 -110 4.0 14% 279.1 41.5%KKnKKn5KKn106KKn76 10873D98764843

Bricka 1

BK S:t Erik, Sverige 2017.07.03

Nord giv
ingen i zon
KD97
D987
Ekn7
85
42
kn10
D842
KDkn96
E653
K6
K1096
E74
kn108
E5432
53
1032

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Agneta Boberg - Gunn-Britt Rudenheim 1NT N+3 10 180 28.0/0.0
Roger Eriksson - Erland Sommarskog Mats Felldin - Michael Schlumpf 3 S= K 140 25.0/3.0
Åke Falkunge - Mi Andrén Anders Hellström - Caroline Tesch 2 S+1 E 140 25.0/3.0
Boel Helsing - Lena Charpentier Elena Ström - Jan-Erik Frödin 2 S= 4 110 22.0/6.0
Lilly Sturesson - Rolf Kipowski Alexander Sandin - Castor Mann 3NT Ö-1 2 50 19.0/9.0
Eva Menzing - Agneta Jakobsson Thomas Falk - Bo Frögeli 3NT Ö-1 2 50 19.0/9.0
Lennart Karlberg - Ami Emilsson Ulf Lindelöw - Göran Lindén 4 N-1 E -50 16.0/12.0
Jessica Larsson - Mattias Weiler Erik Tornvall - Pål Horn af Åminne 3 V+1 8 -130 9.0/19.0
Markus Bertheau - Andreas Abragi Hans Thormar - Fredrik Norling 3 V+1 5 -130 9.0/19.0
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Andrea Sandberg - Peter Nordén 3 V+1 8 -130 9.0/19.0
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Pyttsi Flodqvist - Bengt Stahre 3 V+1 8 -130 9.0/19.0
Ulla Kullenberg - Eva Englund Lars-Erik Rudström - Magnus Arve 3 V+1 K -130 9.0/19.0
Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist Piotr Deyna - Jan Rudenstedt 3 V+1 3 -130 9.0/19.0
Bim Ödlund - Max Ödlund Per Clarin - Stina Löfstrand 1NT Ö+4 3 -210 2.0/26.0
Mart Altmäe - Jan Andersson Lennart Eriksson - Peter Friberg 3NT Ö= 2 -400 0.0/28.0

Bricka 2

BK S:t Erik, Sverige 2017.07.03

Öst giv
N-S i zon
Dkn103
D432
kn106
Kkn
9872
kn9
E7
E10763
4
10876
K932
9542
EK65
EK5
D854
D8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Agneta Boberg - Gunn-Britt Rudenheim 3NT S+1 9 630 28.0/0.0
Lilly Sturesson - Rolf Kipowski Alexander Sandin - Castor Mann 4 S= 2 620 24.0/4.0
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Andrea Sandberg - Peter Nordén 4 S= 2 620 24.0/4.0
Roger Eriksson - Erland Sommarskog Mats Felldin - Michael Schlumpf 4 S= Kn 620 24.0/4.0
Jessica Larsson - Mattias Weiler Erik Tornvall - Pål Horn af Åminne 3NT S= 3 600 19.0/9.0
Åke Falkunge - Mi Andrén Anders Hellström - Caroline Tesch 3NT N= 7 600 19.0/9.0
Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist Piotr Deyna - Jan Rudenstedt 5D V-3 D 500 16.0/12.0
Bim Ödlund - Max Ödlund Per Clarin - Stina Löfstrand 3NT N-1 3 -100 8.0/20.0
Markus Bertheau - Andreas Abragi Hans Thormar - Fredrik Norling 3NT S-1 5 -100 8.0/20.0
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Pyttsi Flodqvist - Bengt Stahre 4 S-1 7 -100 8.0/20.0
Ulla Kullenberg - Eva Englund Lars-Erik Rudström - Magnus Arve 3NT S-1 3 -100 8.0/20.0
Lennart Karlberg - Ami Emilsson Ulf Lindelöw - Göran Lindén 4 S-1 E -100 8.0/20.0
Eva Menzing - Agneta Jakobsson Thomas Falk - Bo Frögeli 4 S-1 Kn -100 8.0/20.0
Mart Altmäe - Jan Andersson Lennart Eriksson - Peter Friberg 4 S-1 E -100 8.0/20.0
Boel Helsing - Lena Charpentier Elena Ström - Jan-Erik Frödin 4 N-2 4 -200 0.0/28.0

Bricka 3

BK S:t Erik, Sverige 2017.07.03

Syd giv
Ö-V i zon
K
E9862
653
kn1074
kn854
D7
Kkn102
E98
D9762
K10
D8
D652
E103
kn543
E974
K3

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Andrea Sandberg - Peter Nordén Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 4 Ö-3 4 300 28.0/0.0
Jessica Larsson - Mattias Weiler Markus Bertheau - Andreas Abragi 3 Ö-2 5 200 23.0/5.0
Bim Ödlund - Max Ödlund Agneta Boberg - Gunn-Britt Rudenheim 2 N+3 7 200 23.0/5.0
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Boel Helsing - Lena Charpentier 2 N+3 2 200 23.0/5.0
Roger Eriksson - Erland Sommarskog Lennart Eriksson - Peter Friberg 3 Ö-2 3 200 23.0/5.0
Lilly Sturesson - Rolf Kipowski Erik Tornvall - Pål Horn af Åminne 2 N+2 2 170 13.0/15.0
Mats Felldin - Michael Schlumpf Thomas Falk - Bo Frögeli 2 N+2 2 170 13.0/15.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Eva Menzing - Agneta Jakobsson 2 S+2 8 170 13.0/15.0
Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist Pyttsi Flodqvist - Bengt Stahre 3 S+1 5 170 13.0/15.0
Lars-Erik Rudström - Magnus Arve Thomas Malmström - Michael Jungstedt 2 N+2 7 170 13.0/15.0
Lennart Karlberg - Ami Emilsson Ulla Kullenberg - Eva Englund 2 S+2 10 170 13.0/15.0
Anders Hellström - Caroline Tesch Mart Altmäe - Jan Andersson 3 Ö-1 4 100 6.0/22.0
Åke Falkunge - Mi Andrén Piotr Deyna - Jan Rudenstedt 3 N-1 2 -50 4.0/24.0
Elena Ström - Jan-Erik Frödin Hans Thormar - Fredrik Norling 4D N-1 2 -100 1.0/27.0
Per Clarin - Stina Löfstrand Alexander Sandin - Castor Mann 4D N-1 2 -100 1.0/27.0

Bricka 4

BK S:t Erik, Sverige 2017.07.03

Väst giv
alla i zon
KD5
EKkn109
53
K97
743
865
EK109
D84
kn1062
D
D862
kn1053
E98
7432
kn74
E62

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Andrea Sandberg - Peter Nordén Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 3NT N+2 4 660 28.0/0.0
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Boel Helsing - Lena Charpentier 3NT N+1 Kn 630 25.0/3.0
Lennart Karlberg - Ami Emilsson Ulla Kullenberg - Eva Englund 3NT N+1 6 630 25.0/3.0
Lilly Sturesson - Rolf Kipowski Erik Tornvall - Pål Horn af Åminne 4 N= Kn 620 14.0/14.0
Jessica Larsson - Mattias Weiler Markus Bertheau - Andreas Abragi 4 N= Kn 620 14.0/14.0
Elena Ström - Jan-Erik Frödin Hans Thormar - Fredrik Norling 4 N= Kn 620 14.0/14.0
Bim Ödlund - Max Ödlund Agneta Boberg - Gunn-Britt Rudenheim 4 N= Kn 620 14.0/14.0
Anders Hellström - Caroline Tesch Mart Altmäe - Jan Andersson 4 N= Kn 620 14.0/14.0
Mats Felldin - Michael Schlumpf Thomas Falk - Bo Frögeli 4 N= Kn 620 14.0/14.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Eva Menzing - Agneta Jakobsson 4 N= Kn 620 14.0/14.0
Lars-Erik Rudström - Magnus Arve Thomas Malmström - Michael Jungstedt 4 N= Kn 620 14.0/14.0
Åke Falkunge - Mi Andrén Piotr Deyna - Jan Rudenstedt 4 N= 6 620 14.0/14.0
Roger Eriksson - Erland Sommarskog Lennart Eriksson - Peter Friberg 3NT S= E 600 3.0/25.0
Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist Pyttsi Flodqvist - Bengt Stahre 3NT N= 2 600 3.0/25.0
Per Clarin - Stina Löfstrand Alexander Sandin - Castor Mann 1NT N+4 Kn 210 0.0/28.0

Bricka 5

BK S:t Erik, Sverige 2017.07.03

Nord giv
N-S i zon
D65
K10654
109543
32
D83
kn82
Kkn853
E874
972
KD
ED74
Kkn109
Ekn
E76
10962

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jessica Larsson - Mattias Weiler Hans Thormar - Fredrik Norling 2 S= 3 110 28.0/0.0
Elena Ström - Jan-Erik Frödin Andrea Sandberg - Peter Nordén 4D V-1 5 100 26.0/2.0
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Lilly Sturesson - Rolf Kipowski 3 V-1 3 50 24.0/4.0
Boel Helsing - Lena Charpentier Bim Ödlund - Max Ödlund 1NT Ö= Kn -90 14.0/14.0
Alexander Sandin - Castor Mann Markus Bertheau - Andreas Abragi 1NT Ö= 10 -90 14.0/14.0
Agneta Boberg - Gunn-Britt Rudenheim Per Clarin - Stina Löfstrand 1NT Ö= Kn -90 14.0/14.0
Pyttsi Flodqvist - Bengt Stahre Ulf Lindelöw - Göran Lindén 1NT Ö= 10 -90 14.0/14.0
Ulla Kullenberg - Eva Englund Eva Menzing - Agneta Jakobsson 1NT Ö= 10 -90 14.0/14.0
Roger Eriksson - Erland Sommarskog Lennart Karlberg - Ami Emilsson 1NT V= 4 -90 14.0/14.0
Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist Anders Hellström - Caroline Tesch 1NT Ö= 4 -90 14.0/14.0
Lennart Eriksson - Peter Friberg Mats Felldin - Michael Schlumpf 1NT V= 4 -90 14.0/14.0
Mart Altmäe - Jan Andersson Piotr Deyna - Jan Rudenstedt 1NT Ö= 10 -90 14.0/14.0
Erik Tornvall - Pål Horn af Åminne Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 3 Ö= 2 -110 4.0/24.0
Lars-Erik Rudström - Magnus Arve Thomas Falk - Bo Frögeli 1NT Ö+1 6 -120 1.0/27.0
Åke Falkunge - Mi Andrén Thomas Malmström - Michael Jungstedt 1NT Ö+1 9 -120 1.0/27.0

Bricka 6

BK S:t Erik, Sverige 2017.07.03

Öst giv
Ö-V i zon
ED
kn9
E10653
K652
83
E1087
KD874
74
K1075
D642
kn9
1093
kn9642
K53
2
EDkn8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erik Tornvall - Pål Horn af Åminne Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 3NT N+1 Kn 430 28.0/0.0
Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist Anders Hellström - Caroline Tesch 2D V-1 E 200 26.0/2.0
Roger Eriksson - Erland Sommarskog Lennart Karlberg - Ami Emilsson 3 S= 5 140 24.0/4.0
Boel Helsing - Lena Charpentier Bim Ödlund - Max Ödlund 3 N= 2 110 22.0/6.0
Jessica Larsson - Mattias Weiler Hans Thormar - Fredrik Norling 3NT S-1 7 -50 16.0/12.0
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Lilly Sturesson - Rolf Kipowski 3NT S-1 8 -50 16.0/12.0
Pyttsi Flodqvist - Bengt Stahre Ulf Lindelöw - Göran Lindén 3NT S-1 7 -50 16.0/12.0
Lars-Erik Rudström - Magnus Arve Thomas Falk - Bo Frögeli 3NT N-1 4 -50 16.0/12.0
Åke Falkunge - Mi Andrén Thomas Malmström - Michael Jungstedt 3NT S-1 8 -50 16.0/12.0
Alexander Sandin - Castor Mann Markus Bertheau - Andreas Abragi 6 S-2 K -100 7.0/21.0
Agneta Boberg - Gunn-Britt Rudenheim Per Clarin - Stina Löfstrand 3NT S-2 8 -100 7.0/21.0
Lennart Eriksson - Peter Friberg Mats Felldin - Michael Schlumpf 5 N-2 3 -100 7.0/21.0
Mart Altmäe - Jan Andersson Piotr Deyna - Jan Rudenstedt 4 S-2 7 -100 7.0/21.0
Elena Ström - Jan-Erik Frödin Andrea Sandberg - Peter Nordén 4 S-3 K -150 1.0/27.0
Ulla Kullenberg - Eva Englund Eva Menzing - Agneta Jakobsson 3NT S-3 4 -150 1.0/27.0

Bricka 7

BK S:t Erik, Sverige 2017.07.03

Syd giv
alla i zon
7
kn98
1082
KD9652
Dkn10
ED1042
Ekn5
104
E86542
65
KD643
K93
K73
97
Ekn873

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elena Ström - Jan-Erik Frödin Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 3 V+3 8 -230 28.0/0.0
Eva Menzing - Agneta Jakobsson Roger Eriksson - Erland Sommarskog 5 V+1 7 -620 26.0/2.0
Erik Tornvall - Pål Horn af Åminne Boel Helsing - Lena Charpentier 4 Ö+1 7 -650 24.0/4.0
Lilly Sturesson - Rolf Kipowski Per Clarin - Stina Löfstrand 5 V+1 K -680 14.0/14.0
Hans Thormar - Fredrik Norling Bim Ödlund - Max Ödlund 4 Ö+2 9 -680 14.0/14.0
Markus Bertheau - Andreas Abragi Andrea Sandberg - Peter Nordén 4 Ö+2 9 -680 14.0/14.0
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Jessica Larsson - Mattias Weiler 4 Ö+2 9 -680 14.0/14.0
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Mart Altmäe - Jan Andersson 4 Ö+2 9 -680 14.0/14.0
Thomas Falk - Bo Frögeli Ulla Kullenberg - Eva Englund 4 Ö+2 E -680 14.0/14.0
Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist Lennart Karlberg - Ami Emilsson 4 Ö+2 K -680 14.0/14.0
Lennart Eriksson - Peter Friberg Ulf Lindelöw - Göran Lindén 4 V+2 9 -680 14.0/14.0
Åke Falkunge - Mi Andrén Mats Felldin - Michael Schlumpf 4 Ö+2 9 -680 14.0/14.0
Lars-Erik Rudström - Magnus Arve Piotr Deyna - Jan Rudenstedt 6 V= K -1370 4.0/24.0
Agneta Boberg - Gunn-Britt Rudenheim Alexander Sandin - Castor Mann 6 V= 8 -1430 1.0/27.0
Anders Hellström - Caroline Tesch Pyttsi Flodqvist - Bengt Stahre 6 V= K -1430 1.0/27.0

Bricka 8

BK S:t Erik, Sverige 2017.07.03

Väst giv
ingen i zon
KDkn2
8
E862
E765
8
ED542
1093
KD104
9764
kn1097
Kkn7
kn3
E1053
K63
D54
982

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lilly Sturesson - Rolf Kipowski Per Clarin - Stina Löfstrand 3 S= K 140 27.0/1.0
Erik Tornvall - Pål Horn af Åminne Boel Helsing - Lena Charpentier 3 S= 4 140 27.0/1.0
Thomas Falk - Bo Frögeli Ulla Kullenberg - Eva Englund 3 V-1 K 50 24.0/4.0
Hans Thormar - Fredrik Norling Bim Ödlund - Max Ödlund 4 S-1 E -50 18.0/10.0
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Mart Altmäe - Jan Andersson 4 S-1 K -50 18.0/10.0
Lars-Erik Rudström - Magnus Arve Piotr Deyna - Jan Rudenstedt 4 S-1 K -50 18.0/10.0
Lennart Eriksson - Peter Friberg Ulf Lindelöw - Göran Lindén 4 N-1 D -50 18.0/10.0
Åke Falkunge - Mi Andrén Mats Felldin - Michael Schlumpf 3 S-1 8 -50 18.0/10.0
Elena Ström - Jan-Erik Frödin Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 4 S-2 K -100 8.0/20.0
Markus Bertheau - Andreas Abragi Andrea Sandberg - Peter Nordén 4 N-2 Kn -100 8.0/20.0
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Jessica Larsson - Mattias Weiler 4 S-2 K -100 8.0/20.0
Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist Lennart Karlberg - Ami Emilsson 4 S-2 K -100 8.0/20.0
Eva Menzing - Agneta Jakobsson Roger Eriksson - Erland Sommarskog 3 S-2 D -100 8.0/20.0
Anders Hellström - Caroline Tesch Pyttsi Flodqvist - Bengt Stahre 4 S-3 K -150 2.0/26.0
Agneta Boberg - Gunn-Britt Rudenheim Alexander Sandin - Castor Mann 4D N-3 K -500 0.0/28.0

Bricka 9

BK S:t Erik, Sverige 2017.07.03

Nord giv
Ö-V i zon
Ekn73
Dkn62
D95
D3
K1092
K43
K874
kn5
D65
E1087
E
109842
84
95
kn10632
EK76

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Karlberg - Ami Emilsson Lars-Erik Rudström - Magnus Arve 2 Ö-2 9 200 26.9/1.1
Mart Altmäe - Jan Andersson Mats Felldin - Michael Schlumpf 2 Ö-2 9 200 26.9/1.1
Andrea Sandberg - Peter Nordén Boel Helsing - Lena Charpentier 1NT S+1 9 120 20.4/7.6
Hans Thormar - Fredrik Norling Lilly Sturesson - Rolf Kipowski 1NT S+1 9 120 20.4/7.6
Lennart Eriksson - Peter Friberg Thomas Malmström - Michael Jungstedt 1NT S+1 7 120 20.4/7.6
Eva Menzing - Agneta Jakobsson Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist 1NT S+1 9 120 20.4/7.6
Markus Bertheau - Andreas Abragi Agneta Boberg - Gunn-Britt Rudenheim 3 N= 8 110 15.1/12.9
Jessica Larsson - Mattias Weiler Alexander Sandin - Castor Mann 1NT S= 9 90 10.8/17.2
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Elena Ström - Jan-Erik Frödin 1NT S= 2 90 10.8/17.2
Anders Hellström - Caroline Tesch Ulla Kullenberg - Eva Englund 1NT N= 2 90 10.8/17.2
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Per Clarin - Stina Löfstrand 1NT N-1 10 -50 6.5/21.5
Erik Tornvall - Pål Horn af Åminne Bim Ödlund - Max Ödlund 2 Ö= 2 -90 4.4/23.6
Piotr Deyna - Jan Rudenstedt Thomas Falk - Bo Frögeli 3 S-2 9 -100 2.2/25.8
Åke Falkunge - Mi Andrén Pyttsi Flodqvist - Bengt Stahre 2 V+1 D -140 0.1/27.9
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Roger Eriksson - Erland Sommarskog     A+ 16.8/11.2

Bricka 10

BK S:t Erik, Sverige 2017.07.03

Öst giv
alla i zon
kn
kn10984
K3
K8753
1098
K652
E6
E962
E76543
D
108742
10
KD2
E73
Dkn95
Dkn4

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Hellström - Caroline Tesch Ulla Kullenberg - Eva Englund 3NT S+1 10 630 28.0/0.0
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Per Clarin - Stina Löfstrand 4D Ö-1 E 200 24.0/4.0
Åke Falkunge - Mi Andrén Pyttsi Flodqvist - Bengt Stahre 4D Ö-1 E 200 24.0/4.0
Eva Menzing - Agneta Jakobsson Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist 4 Ö-2 D 200 24.0/4.0
Markus Bertheau - Andreas Abragi Agneta Boberg - Gunn-Britt Rudenheim 2 S+1 6 140 19.0/9.0
Lennart Eriksson - Peter Friberg Thomas Malmström - Michael Jungstedt 2 N+1 7 140 19.0/9.0
Hans Thormar - Fredrik Norling Lilly Sturesson - Rolf Kipowski 4 N-1 E -100 15.0/13.0
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Elena Ström - Jan-Erik Frödin 4 N-1 4 -100 15.0/13.0
Lennart Karlberg - Ami Emilsson Lars-Erik Rudström - Magnus Arve 2 Ö= D -110 12.0/16.0
Piotr Deyna - Jan Rudenstedt Thomas Falk - Bo Frögeli 2 Ö+1 D -140 9.0/19.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Roger Eriksson - Erland Sommarskog 3 Ö= D -140 9.0/19.0
Andrea Sandberg - Peter Nordén Boel Helsing - Lena Charpentier 4 S-2 10 -200 5.0/23.0
Jessica Larsson - Mattias Weiler Alexander Sandin - Castor Mann 4 N-2 10 -200 5.0/23.0
Erik Tornvall - Pål Horn af Åminne Bim Ödlund - Max Ödlund 5D N-2 E -500 2.0/26.0
Mart Altmäe - Jan Andersson Mats Felldin - Michael Schlumpf 3D Ö= D -730 0.0/28.0

Bricka 11

BK S:t Erik, Sverige 2017.07.03

Syd giv
ingen i zon
983
K542
kn6
D975
EK4
D873
KD843
8
Dkn1052
106
E97
1042
76
Ekn9
1052
EKkn63

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Jessica Larsson - Mattias Weiler 5 V-1 6 50 28.0/0.0
Boel Helsing - Lena Charpentier Lilly Sturesson - Rolf Kipowski 2 N-2 D -100 26.0/2.0
Elena Ström - Jan-Erik Frödin Markus Bertheau - Andreas Abragi 1 Ö+1 E -110 24.0/4.0
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Ulf Lindelöw - Göran Lindén 3 V+1 7 -130 22.0/6.0
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Erik Tornvall - Pål Horn af Åminne 3 Ö+1 K -170 17.0/11.0
Piotr Deyna - Jan Rudenstedt Roger Eriksson - Erland Sommarskog 2 Ö+2 K -170 17.0/11.0
Ulla Kullenberg - Eva Englund Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist 2 Ö+2 E -170 17.0/11.0
Lars-Erik Rudström - Magnus Arve Eva Menzing - Agneta Jakobsson 2 Ö+2 E -170 17.0/11.0
Andrea Sandberg - Peter Nordén Agneta Boberg - Gunn-Britt Rudenheim 3 Ö+2 E -200 9.0/19.0
Hans Thormar - Fredrik Norling Per Clarin - Stina Löfstrand 2 Ö+3 E -200 9.0/19.0
Anders Hellström - Caroline Tesch Mats Felldin - Michael Schlumpf 2 Ö+3 E -200 9.0/19.0
Pyttsi Flodqvist - Bengt Stahre Mart Altmäe - Jan Andersson 3 Ö+2 E -200 9.0/19.0
Bim Ödlund - Max Ödlund Alexander Sandin - Castor Mann 4 Ö= K -420 4.0/24.0
Lennart Karlberg - Ami Emilsson Lennart Eriksson - Peter Friberg 4 Ö+2 E -480 2.0/26.0
Åke Falkunge - Mi Andrén Thomas Falk - Bo Frögeli 5D S-3 E -500 0.0/28.0

Bricka 12

BK S:t Erik, Sverige 2017.07.03

Väst giv
N-S i zon
kn962
D62
KD
D764
EKD8
8753
943
K9
1074
94
107652
kn53
53
EKkn10
Ekn8
E1082

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Pyttsi Flodqvist - Bengt Stahre Mart Altmäe - Jan Andersson 3NT S+1 3 630 27.0/1.0
Lars-Erik Rudström - Magnus Arve Eva Menzing - Agneta Jakobsson 3NT S+1 E 630 27.0/1.0
Hans Thormar - Fredrik Norling Per Clarin - Stina Löfstrand 3NT S= E 600 20.0/8.0
Bim Ödlund - Max Ödlund Alexander Sandin - Castor Mann 3NT N= 3 600 20.0/8.0
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Erik Tornvall - Pål Horn af Åminne 3NT S= 3 600 20.0/8.0
Ulla Kullenberg - Eva Englund Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist 3NT N= 4 600 20.0/8.0
Åke Falkunge - Mi Andrén Thomas Falk - Bo Frögeli 3NT N= 2 600 20.0/8.0
Piotr Deyna - Jan Rudenstedt Roger Eriksson - Erland Sommarskog 2D Ö-2 K 300 13.0/15.0
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Ulf Lindelöw - Göran Lindén 1NTD V-2 K 300 13.0/15.0
Andrea Sandberg - Peter Nordén Agneta Boberg - Gunn-Britt Rudenheim 1NT S+3 4 180 10.0/18.0
Anders Hellström - Caroline Tesch Mats Felldin - Michael Schlumpf 1NT S+2 D 150 8.0/20.0
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Jessica Larsson - Mattias Weiler 3 Ö-2 E 100 5.0/23.0
Lennart Karlberg - Ami Emilsson Lennart Eriksson - Peter Friberg 2 Ö-2 E 100 5.0/23.0
Boel Helsing - Lena Charpentier Lilly Sturesson - Rolf Kipowski 1 V-1 2 50 1.0/27.0
Elena Ström - Jan-Erik Frödin Markus Bertheau - Andreas Abragi 3NT V-1 E 50 1.0/27.0

Bricka 13

BK S:t Erik, Sverige 2017.07.03

Nord giv
alla i zon
K762
Ekn
E65
Ekn103
kn4
1098763
kn83
D2
D108
D4
D1097
K984
E953
K52
K42
765

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erik Tornvall - Pål Horn af Åminne Andrea Sandberg - Peter Nordén 4 N+1 D 650 27.0/1.0
Mats Felldin - Michael Schlumpf Ulla Kullenberg - Eva Englund 4 N+1 9 650 27.0/1.0
Lilly Sturesson - Rolf Kipowski Jessica Larsson - Mattias Weiler 3NT N+1 D 630 22.0/6.0
Bim Ödlund - Max Ödlund Elena Ström - Jan-Erik Frödin 3NT N+1 D 630 22.0/6.0
Lennart Eriksson - Peter Friberg Eva Menzing - Agneta Jakobsson 3NT N+1 8 630 22.0/6.0
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Alexander Sandin - Castor Mann 4 S= 6 620 12.0/16.0
Per Clarin - Stina Löfstrand Markus Bertheau - Andreas Abragi 4 S= Kn 620 12.0/16.0
Agneta Boberg - Gunn-Britt Rudenheim Boel Helsing - Lena Charpentier 4 N= 7 620 12.0/16.0
Anders Hellström - Caroline Tesch Lennart Karlberg - Ami Emilsson 4 N= 9 620 12.0/16.0
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist 4 N= 9 620 12.0/16.0
Roger Eriksson - Erland Sommarskog Lars-Erik Rudström - Magnus Arve 4 S= 10 620 12.0/16.0
Mart Altmäe - Jan Andersson Thomas Falk - Bo Frögeli 4 N= 9 620 12.0/16.0
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Hans Thormar - Fredrik Norling 3NT N= 7 600 3.0/25.0
Piotr Deyna - Jan Rudenstedt Pyttsi Flodqvist - Bengt Stahre 3NT N= 4 600 3.0/25.0
Åke Falkunge - Mi Andrén Ulf Lindelöw - Göran Lindén 3NT S-2 7 -200 0.0/28.0

Bricka 14

BK S:t Erik, Sverige 2017.07.03

Öst giv
ingen i zon
Kkn6
D64
D74
KDkn4
E973
kn3
kn103
9865
D85
K952
K965
107
1042
E1087
E82
E32

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per Clarin - Stina Löfstrand Markus Bertheau - Andreas Abragi 3NT N+2 5 460 27.0/1.0
Åke Falkunge - Mi Andrén Ulf Lindelöw - Göran Lindén 3NT N+2 2 460 27.0/1.0
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist 3NT S+1 7 430 21.0/7.0
Mats Felldin - Michael Schlumpf Ulla Kullenberg - Eva Englund 3NT N+1 5 430 21.0/7.0
Roger Eriksson - Erland Sommarskog Lars-Erik Rudström - Magnus Arve 3NT S+1 Kn 430 21.0/7.0
Mart Altmäe - Jan Andersson Thomas Falk - Bo Frögeli 3NT N+1 5 430 21.0/7.0
Lilly Sturesson - Rolf Kipowski Jessica Larsson - Mattias Weiler 3NT N= 5 400 12.0/16.0
Erik Tornvall - Pål Horn af Åminne Andrea Sandberg - Peter Nordén 3NT S= Kn 400 12.0/16.0
Bim Ödlund - Max Ödlund Elena Ström - Jan-Erik Frödin 3NT N= 2 400 12.0/16.0
Anders Hellström - Caroline Tesch Lennart Karlberg - Ami Emilsson 3NT S= Kn 400 12.0/16.0
Piotr Deyna - Jan Rudenstedt Pyttsi Flodqvist - Bengt Stahre 3NT N= 2 400 12.0/16.0
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Alexander Sandin - Castor Mann 3NT N-1 7 -50 4.0/24.0
Agneta Boberg - Gunn-Britt Rudenheim Boel Helsing - Lena Charpentier 3NT S-1 3 -50 4.0/24.0
Lennart Eriksson - Peter Friberg Eva Menzing - Agneta Jakobsson 3NT N-1 10 -50 4.0/24.0
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Hans Thormar - Fredrik Norling 3NT N-2 5 -100 0.0/28.0

Bricka 15

BK S:t Erik, Sverige 2017.07.03

Syd giv
N-S i zon
D632
983
kn954
Kkn
E5
42
K10762
10982
kn107
EDkn65
ED3
64
K984
K107
8
ED753

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Felldin - Michael Schlumpf Lars-Erik Rudström - Magnus Arve 3 N+1 Kn 170 28.0/0.0
Hans Thormar - Fredrik Norling Boel Helsing - Lena Charpentier 3 Ö-3 8 150 26.0/2.0
Jessica Larsson - Mattias Weiler Elena Ström - Jan-Erik Frödin 2 N+1 6 140 21.0/7.0
Alexander Sandin - Castor Mann Andrea Sandberg - Peter Nordén 3 N= 6 140 21.0/7.0
Agneta Boberg - Gunn-Britt Rudenheim Lilly Sturesson - Rolf Kipowski 2 N+1 6 140 21.0/7.0
Pyttsi Flodqvist - Bengt Stahre Roger Eriksson - Erland Sommarskog 3 N= 6 140 21.0/7.0
Per Clarin - Stina Löfstrand Erik Tornvall - Pål Horn af Åminne 2 N= 6 110 14.0/14.0
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Thomas Falk - Bo Frögeli 2 N= 6 110 14.0/14.0
Eva Menzing - Agneta Jakobsson Anders Hellström - Caroline Tesch 2 N= 6 110 14.0/14.0
Piotr Deyna - Jan Rudenstedt Lennart Karlberg - Ami Emilsson 3 Ö-1 8 50 10.0/18.0
Bim Ödlund - Max Ödlund Markus Bertheau - Andreas Abragi 3 N-1 4 -100 7.0/21.0
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 3 N-1 E -100 7.0/21.0
Åke Falkunge - Mi Andrén Ulla Kullenberg - Eva Englund 2 Ö= 8 -110 4.0/24.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Mart Altmäe - Jan Andersson 2 Ö+2 8 -170 2.0/26.0
Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist Lennart Eriksson - Peter Friberg 4 S-2 4 -200 0.0/28.0

Bricka 16

BK S:t Erik, Sverige 2017.07.03

Väst giv
Ö-V i zon
Kkn3
kn3
86
K109654
D7
ED874
ED95
82
E984
K52
kn104
Ekn3
10652
1096
K732
D7

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Thormar - Fredrik Norling Boel Helsing - Lena Charpentier 4 V= 8 -620 28.0/0.0
Bim Ödlund - Max Ödlund Markus Bertheau - Andreas Abragi 4 Ö+1 3 -650 21.0/7.0
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 4 V+1 8 -650 21.0/7.0
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Thomas Falk - Bo Frögeli 4 V+1 8 -650 21.0/7.0
Pyttsi Flodqvist - Bengt Stahre Roger Eriksson - Erland Sommarskog 4 V+1 9 -650 21.0/7.0
Åke Falkunge - Mi Andrén Ulla Kullenberg - Eva Englund 4 V+1 5 -650 21.0/7.0
Eva Menzing - Agneta Jakobsson Anders Hellström - Caroline Tesch 4 V+1 8 -650 21.0/7.0
Jessica Larsson - Mattias Weiler Elena Ström - Jan-Erik Frödin 4 V+2 9 -680 9.0/19.0
Per Clarin - Stina Löfstrand Erik Tornvall - Pål Horn af Åminne 4 V+2 5 -680 9.0/19.0
Alexander Sandin - Castor Mann Andrea Sandberg - Peter Nordén 4 V+2 5 -680 9.0/19.0
Agneta Boberg - Gunn-Britt Rudenheim Lilly Sturesson - Rolf Kipowski 4 V+2 8 -680 9.0/19.0
Piotr Deyna - Jan Rudenstedt Lennart Karlberg - Ami Emilsson 4 V+2 3 -680 9.0/19.0
Mats Felldin - Michael Schlumpf Lars-Erik Rudström - Magnus Arve 4 V+2 5 -680 9.0/19.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Mart Altmäe - Jan Andersson 3NT Ö+3 D -690 1.0/27.0
Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist Lennart Eriksson - Peter Friberg 3NT Ö+3 3 -690 1.0/27.0

Bricka 17

BK S:t Erik, Sverige 2017.07.03

Nord giv
ingen i zon
Kkn10
EK3
5432
763
8654
64
97
KDkn52
E932
kn7
KDkn
10984
D7
D109852
E1086
E

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per Clarin - Stina Löfstrand Andrea Sandberg - Peter Nordén 3NT N+1 K 430 28.0/0.0
Jessica Larsson - Mattias Weiler Agneta Boberg - Gunn-Britt Rudenheim 4 S= K 420 19.0/9.0
Elena Ström - Jan-Erik Frödin Erik Tornvall - Pål Horn af Åminne 4 S= K 420 19.0/9.0
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Lilly Sturesson - Rolf Kipowski 4 S= K 420 19.0/9.0
Markus Bertheau - Andreas Abragi Boel Helsing - Lena Charpentier 4 S= K 420 19.0/9.0
Thomas Falk - Bo Frögeli Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist 4 N= K 420 19.0/9.0
Lars-Erik Rudström - Magnus Arve Anders Hellström - Caroline Tesch 4 S= K 420 19.0/9.0
Eva Menzing - Agneta Jakobsson Piotr Deyna - Jan Rudenstedt 4 S= K 420 19.0/9.0
Mart Altmäe - Jan Andersson Ulla Kullenberg - Eva Englund 4 S= K 420 19.0/9.0
Alexander Sandin - Castor Mann Hans Thormar - Fredrik Norling 3NT N= 2 400 10.0/18.0
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Bim Ödlund - Max Ödlund 3 S+1 D 170 5.0/23.0
Mats Felldin - Michael Schlumpf Ulf Lindelöw - Göran Lindén 3 S+1 K 170 5.0/23.0
Pyttsi Flodqvist - Bengt Stahre Lennart Eriksson - Peter Friberg 2 S+2 K 170 5.0/23.0
Lennart Karlberg - Ami Emilsson Thomas Malmström - Michael Jungstedt 3 S+1 K 170 5.0/23.0
Åke Falkunge - Mi Andrén Roger Eriksson - Erland Sommarskog 3 Ö-2 9 100 0.0/28.0

Bricka 18

BK S:t Erik, Sverige 2017.07.03

Öst giv
N-S i zon
1097
K73
8
EK9762
ED3
42
Ekn1065
kn85
K2
EDkn965
974
43
kn8654
108
KD32
D10

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thomas Falk - Bo Frögeli Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist 3NT V-3 6 150 28.0/0.0
Lennart Karlberg - Ami Emilsson Thomas Malmström - Michael Jungstedt 3 N= E 110 26.0/2.0
Jessica Larsson - Mattias Weiler Agneta Boberg - Gunn-Britt Rudenheim 3 Ö-1 D 50 23.0/5.0
Mats Felldin - Michael Schlumpf Ulf Lindelöw - Göran Lindén 3 Ö-1 D 50 23.0/5.0
Markus Bertheau - Andreas Abragi Boel Helsing - Lena Charpentier 3 N-1 9 -100 20.0/8.0
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Lilly Sturesson - Rolf Kipowski 3 V+1 E -130 18.0/10.0
Elena Ström - Jan-Erik Frödin Erik Tornvall - Pål Horn af Åminne 3 V= E -140 15.0/13.0
Per Clarin - Stina Löfstrand Andrea Sandberg - Peter Nordén 2 V+1 E -140 15.0/13.0
Alexander Sandin - Castor Mann Hans Thormar - Fredrik Norling 3 Ö+2 4 -200 11.0/17.0
Mart Altmäe - Jan Andersson Ulla Kullenberg - Eva Englund 2 Ö+3 K -200 11.0/17.0
Lars-Erik Rudström - Magnus Arve Anders Hellström - Caroline Tesch 4 N-3 4 -300 7.0/21.0
Åke Falkunge - Mi Andrén Roger Eriksson - Erland Sommarskog 4 S-3 8 -300 7.0/21.0
Eva Menzing - Agneta Jakobsson Piotr Deyna - Jan Rudenstedt 4 N-4 4 -400 4.0/24.0
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Bim Ödlund - Max Ödlund 4 Ö+1 4 -450 1.0/27.0
Pyttsi Flodqvist - Bengt Stahre Lennart Eriksson - Peter Friberg 4 Ö+1 4 -450 1.0/27.0

Bricka 19

BK S:t Erik, Sverige 2017.07.03

Syd giv
Ö-V i zon
D1085
kn952
9
K1097
E942
K4
EK3
ED43
K3
D1083
108654
52
kn76
E76
Dkn72
kn86

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erik Tornvall - Pål Horn af Åminne Hans Thormar - Fredrik Norling 3NT V-3 9 300 27.0/1.0
Markus Bertheau - Andreas Abragi Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 3NT V-3 9 300 27.0/1.0
Alexander Sandin - Castor Mann Boel Helsing - Lena Charpentier 3NT V-2 9 200 21.0/7.0
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Eva Menzing - Agneta Jakobsson 3NT V-2 7 200 21.0/7.0
Thomas Falk - Bo Frögeli Anders Hellström - Caroline Tesch 3NT V-2 8 200 21.0/7.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Lars-Erik Rudström - Magnus Arve 3NT V-2 7 200 21.0/7.0
Pyttsi Flodqvist - Bengt Stahre Ulla Kullenberg - Eva Englund 3NT V-1 9 100 16.0/12.0
Elena Ström - Jan-Erik Frödin Agneta Boberg - Gunn-Britt Rudenheim 1NT N-1 5 -50 14.0/14.0
Lennart Eriksson - Peter Friberg Piotr Deyna - Jan Rudenstedt 1NT V+1 5 -120 12.0/16.0
Andrea Sandberg - Peter Nordén Lilly Sturesson - Rolf Kipowski 3NT V= 8 -600 5.0/23.0
Bim Ödlund - Max Ödlund Jessica Larsson - Mattias Weiler 3NT Ö= 7 -600 5.0/23.0
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Per Clarin - Stina Löfstrand 3NT V= 9 -600 5.0/23.0
Roger Eriksson - Erland Sommarskog Mart Altmäe - Jan Andersson 3NT V= 7 -600 5.0/23.0
Åke Falkunge - Mi Andrén Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist 3NT V= 7 -600 5.0/23.0
Lennart Karlberg - Ami Emilsson Mats Felldin - Michael Schlumpf 3NT V= 10 -600 5.0/23.0

Bricka 20

BK S:t Erik, Sverige 2017.07.03

Väst giv
alla i zon
K32
9743
E10643
8
D1084
EKkn852
52
K
976
6
kn8
ED109532
Ekn5
D10
KD97
kn764

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Pyttsi Flodqvist - Bengt Stahre Ulla Kullenberg - Eva Englund 3 V-3 8 300 28.0/0.0
Thomas Falk - Bo Frögeli Anders Hellström - Caroline Tesch 3 V-2 8 200 25.0/3.0
Åke Falkunge - Mi Andrén Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist 3 V-2 8 200 25.0/3.0
Erik Tornvall - Pål Horn af Åminne Hans Thormar - Fredrik Norling 3 N= 6 110 20.0/8.0
Alexander Sandin - Castor Mann Boel Helsing - Lena Charpentier 3 N= 6 110 20.0/8.0
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Per Clarin - Stina Löfstrand 3 N= 6 110 20.0/8.0
Andrea Sandberg - Peter Nordén Lilly Sturesson - Rolf Kipowski 2 V-1 8 100 13.0/15.0
Elena Ström - Jan-Erik Frödin Agneta Boberg - Gunn-Britt Rudenheim 2 V-1 8 100 13.0/15.0
Markus Bertheau - Andreas Abragi Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 2 V-1 8 100 13.0/15.0
Roger Eriksson - Erland Sommarskog Mart Altmäe - Jan Andersson 3 V-1 2 100 13.0/15.0
Bim Ödlund - Max Ödlund Jessica Larsson - Mattias Weiler 2 Ö= 8 -110 7.0/21.0
Lennart Eriksson - Peter Friberg Piotr Deyna - Jan Rudenstedt 3 V= K -110 7.0/21.0
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Eva Menzing - Agneta Jakobsson 2 V+1 2 -140 2.0/26.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Lars-Erik Rudström - Magnus Arve 2 V+1 8 -140 2.0/26.0
Lennart Karlberg - Ami Emilsson Mats Felldin - Michael Schlumpf 2 V+1 8 -140 2.0/26.0

Bricka 21

BK S:t Erik, Sverige 2017.07.03

Nord giv
N-S i zon
10842
E3
kn1064
ED2
763
Dkn987
972
kn10
KDkn9
106
EKD
K643
E5
K542
853
9875

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Thormar - Fredrik Norling Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 2NT Ö-2 9 100 27.0/1.0
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Alexander Sandin - Castor Mann 2NT Ö-2 9 100 27.0/1.0
Boel Helsing - Lena Charpentier Jessica Larsson - Mattias Weiler 2NT Ö-1 7 50 21.0/7.0
Agneta Boberg - Gunn-Britt Rudenheim Erik Tornvall - Pål Horn af Åminne 1 Ö-1 5 50 21.0/7.0
Pyttsi Flodqvist - Bengt Stahre Lennart Karlberg - Ami Emilsson 1NT Ö-1 3 50 21.0/7.0
Mart Altmäe - Jan Andersson Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist 1NT Ö-1 6 50 21.0/7.0
Per Clarin - Stina Löfstrand Elena Ström - Jan-Erik Frödin 1NT N-1 K -100 15.0/13.0
Anders Hellström - Caroline Tesch Thomas Malmström - Michael Jungstedt 1NT N-1 K -100 15.0/13.0
Andrea Sandberg - Peter Nordén Bim Ödlund - Max Ödlund 2 Ö= E -110 8.0/20.0
Mats Felldin - Michael Schlumpf Eva Menzing - Agneta Jakobsson 2 Ö= E -110 8.0/20.0
Thomas Falk - Bo Frögeli Roger Eriksson - Erland Sommarskog 2 Ö= 4 -110 8.0/20.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Piotr Deyna - Jan Rudenstedt 2 Ö= E -110 8.0/20.0
Åke Falkunge - Mi Andrén Lars-Erik Rudström - Magnus Arve 1 Ö+1 3 -110 8.0/20.0
Markus Bertheau - Andreas Abragi Lilly Sturesson - Rolf Kipowski 1NT Ö+1 E -120 1.0/27.0
Ulla Kullenberg - Eva Englund Lennart Eriksson - Peter Friberg 2NT Ö= 7 -120 1.0/27.0

Bricka 22

BK S:t Erik, Sverige 2017.07.03

Öst giv
Ö-V i zon
D74
3
kn10532
D654
K853
D92
E97
E92
E109
E64
D64
Kkn107
kn62
Kkn10875
K8
83

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Thormar - Fredrik Norling Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 3NT Ö-1 8 100 27.0/1.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Piotr Deyna - Jan Rudenstedt 4 Ö-1 8 100 27.0/1.0
Agneta Boberg - Gunn-Britt Rudenheim Erik Tornvall - Pål Horn af Åminne 3NT Ö= Kn -600 22.0/6.0
Ulla Kullenberg - Eva Englund Lennart Eriksson - Peter Friberg 3NT Ö= 10 -600 22.0/6.0
Mart Altmäe - Jan Andersson Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist 3NT V= 3 -600 22.0/6.0
Boel Helsing - Lena Charpentier Jessica Larsson - Mattias Weiler 3NT Ö+1 Kn -630 15.0/13.0
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Alexander Sandin - Castor Mann 3NT Ö+1 2 -630 15.0/13.0
Mats Felldin - Michael Schlumpf Eva Menzing - Agneta Jakobsson 3NT V+1 3 -630 15.0/13.0
Thomas Falk - Bo Frögeli Roger Eriksson - Erland Sommarskog 3NT Ö+1 10 -630 15.0/13.0
Markus Bertheau - Andreas Abragi Lilly Sturesson - Rolf Kipowski 4 Ö+1 6 -650 10.0/18.0
Andrea Sandberg - Peter Nordén Bim Ödlund - Max Ödlund 3NT Ö+2 2 -660 5.0/23.0
Per Clarin - Stina Löfstrand Elena Ström - Jan-Erik Frödin 3NT Ö+2 2 -660 5.0/23.0
Anders Hellström - Caroline Tesch Thomas Malmström - Michael Jungstedt 3NT Ö+2 7 -660 5.0/23.0
Åke Falkunge - Mi Andrén Lars-Erik Rudström - Magnus Arve 3NT Ö+2 6 -660 5.0/23.0
Pyttsi Flodqvist - Bengt Stahre Lennart Karlberg - Ami Emilsson 3NT Ö+3 2 -690 0.0/28.0

Bricka 23

BK S:t Erik, Sverige 2017.07.03

Syd giv
alla i zon
kn1096
943
K105
kn102
EK8742
862
D6
D8
5
KD7
kn97432
K97
D3
Ekn105
E8
E6543

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Alexander Sandin - Castor Mann Erik Tornvall - Pål Horn af Åminne 1NT S+4 4 210 28.0/0.0
Andrea Sandberg - Peter Nordén Jessica Larsson - Mattias Weiler 2 V-2 Kn 200 23.0/5.0
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Markus Bertheau - Andreas Abragi 2 V-2 Kn 200 23.0/5.0
Thomas Falk - Bo Frögeli Lennart Karlberg - Ami Emilsson 2 V-2 Kn 200 23.0/5.0
Roger Eriksson - Erland Sommarskog Anders Hellström - Caroline Tesch 2 V-2 10 200 23.0/5.0
Åke Falkunge - Mi Andrén Lennart Eriksson - Peter Friberg 3 S= E 110 18.0/10.0
Lilly Sturesson - Rolf Kipowski Elena Ström - Jan-Erik Frödin 2 V-1 Kn 100 12.0/16.0
Agneta Boberg - Gunn-Britt Rudenheim Hans Thormar - Fredrik Norling 2 V-1 Kn 100 12.0/16.0
Piotr Deyna - Jan Rudenstedt Mats Felldin - Michael Schlumpf 2 V-1 Kn 100 12.0/16.0
Ulla Kullenberg - Eva Englund Thomas Malmström - Michael Jungstedt 1NT Ö-1 3 100 12.0/16.0
Lars-Erik Rudström - Magnus Arve Mart Altmäe - Jan Andersson 2 V-1 Kn 100 12.0/16.0
Boel Helsing - Lena Charpentier Per Clarin - Stina Löfstrand 2 Ö= 5 -90 6.0/22.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist 3 S-1 E -100 4.0/24.0
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Bim Ödlund - Max Ödlund 2 Ö+1 E -110 2.0/26.0
Eva Menzing - Agneta Jakobsson Pyttsi Flodqvist - Bengt Stahre 1NT Ö+2 10 -150 0.0/28.0

Bricka 24

BK S:t Erik, Sverige 2017.07.03

Väst giv
ingen i zon
Kkn
Kkn5
Kkn106
Kkn76
E62
E4
D8
ED10952
D954
1032
E97532
10873
D9876
4
843

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lilly Sturesson - Rolf Kipowski Elena Ström - Jan-Erik Frödin 3 Ö-2 6 100 27.0/1.0
Alexander Sandin - Castor Mann Erik Tornvall - Pål Horn af Åminne 3 Ö-2 6 100 27.0/1.0
Boel Helsing - Lena Charpentier Per Clarin - Stina Löfstrand 3 V-1 Kn 50 22.0/6.0
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Markus Bertheau - Andreas Abragi 3 Ö-1 7 50 22.0/6.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist 2 Ö-1 3 50 22.0/6.0
Thomas Falk - Bo Frögeli Lennart Karlberg - Ami Emilsson 3 N-1 E -50 16.0/12.0
Ulla Kullenberg - Eva Englund Thomas Malmström - Michael Jungstedt 2 S-1 3 -50 16.0/12.0
Lars-Erik Rudström - Magnus Arve Mart Altmäe - Jan Andersson 3 N-1 E -50 16.0/12.0
Andrea Sandberg - Peter Nordén Jessica Larsson - Mattias Weiler 2 Ö= 4 -90 12.0/16.0
Piotr Deyna - Jan Rudenstedt Mats Felldin - Michael Schlumpf 3D N-1 K -100 9.0/19.0
Eva Menzing - Agneta Jakobsson Pyttsi Flodqvist - Bengt Stahre 3 S-2 D -100 9.0/19.0
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Bim Ödlund - Max Ödlund 2 V+1 5 -110 4.0/24.0
Agneta Boberg - Gunn-Britt Rudenheim Hans Thormar - Fredrik Norling 2 V+1 7 -110 4.0/24.0
Åke Falkunge - Mi Andrén Lennart Eriksson - Peter Friberg 2 Ö+1 7 -110 4.0/24.0
Roger Eriksson - Erland Sommarskog Anders Hellström - Caroline Tesch 3D Ö= 4 -470 0.0/28.0