Kommande tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
BK S:t Erik » Sommarbidge HCP 2017-06-29 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK S:t Erik

Sommarbidge HCP 2017-06-29

Partävling, 11 bord, 22 par. Antal brickor: 24. Medel: 240.0.

Privatprotokoll för Åsel Floderus - Birger Bogstag

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 28, Eva Wirfeldt - Els-Marie Bertha
13NT S-1 -50 2 10% 2 10.0%EK1074E108ED1052 D42Kn62KD76263
24 S= 620 17 85% 19 47.5%E654D10972D1075 87EKKn54ED93Kn2
34 V-1 100 12 60% 31 51.7%K6424310738743 D973KKn8E94292
Rond 2, som ÖV mot par 24, Kenneth Hedström - Ulla Petterson
42 N= -90 13 65% 44 55.0%EKn952KD865EK3 K4109731073DKn104
52 V-2 -100 17 85% 61 61.0%Kn9210986K721087 EDKKn732Kn94Kn92
62 V= 110 9 45% 70 58.3%K83842EKn8KD93 DKn765KKn636547
Rond 3, som ÖV mot par 30, Agneta Sterner - Katja Fischer
71NT S+2 -150 4 20% 74 52.9%Kn42E62E10764E2 D75K1083D98375
83NT V-4 -200 1 5% 75 46.9%D76KDKn9464282 K10583D9EKKn1053
93NT V+1 630 20 100% 95 52.8%KKKn107654EKDKn9 E1065D63E93262
Rond 4, som ÖV mot par 25, Christer Larsson - Dag Bjerke
103 N-1 100 14 70% 109 54.5%Kn109E73E7652103 D32Kn108D8DKn876
113 N= -110 0 0% 109 49.5%KD10432E8ED963 E875Kn109765354
123D V= 530 20 100% 129 53.8%KD46593E108652 E63Kn1098743KD10
Rond 5, som NS mot par 22, Christina Martin - Evy Andersson
133NT Ö+1 -630 11 55% 140 53.8%Kn965274Kn1082D3 D746532E310976
143 Ö= -110 2 10% 142 50.7%DKn1097210496KD6 E65KKn962D10343
152 S= 110 14 70% 156 52.0%92EKn76498DKn104 EKKn107K93E4252
Rond 6, som NS mot par 21, Mona Hellingh - Jolanta Abrigo
164 N-2 -100 16 80% 172 53.8%82D9ED82K10532 DKn941061096Kn764
174 N-2 -100 8 40% 180 52.9%EKn765D83ED875 K1082K762853D6
182 N= 110 6 30% 186 51.7%EDKn104EKn762K85 73D98EKn964Kn62
Rond 7, som ÖV mot par 29, Marianne Nylund - Elisabeth Bellman
192 Ö+1 140 4 20% 190 50.0%108EKn974EKD9D10 ED92D108378532
203NT N+2 -660 0 0% 190 47.5%D9743EKnKn106874 Kn10610976D32Kn103
214 V+1 450 15 75% 205 48.8%D7Kn975K1068653 EKKn85323EKnKD2
Rond 8, som ÖV mot par 26, Barbro Wiberg - Karin Ekhammar
222 Ö= 110 7 35% 212 48.2%DKnE876EK541076 E10965Kn9537623
233 S-1 100 11 55% 223 48.5%K863E1087EEKn98 Kn542KnKn7532754
242 N-1 50 10 50% 233 48.5%KDKnE952E5E752 32873KKn42DKn96

Bricka 1

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.29

Nord giv
ingen i zon
EK107
4
E108
ED1052
kn8
K1095
kn53
Kkn74
9653
ED873
94
98
D42
kn62
KD762
63

Optimalt kontrakt: 6 N= 920
 NT
N11126118
S11126118
Ö10601
V10611
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Isberg - Inga Isberg Rolf Borg - Åsa Trollborg 4 N= 9 420 20/0
Marianne Nylund - Elisabeth Bellman Mona Hellingh - Jolanta Abrigo 5 S= 9 400 18/2
Barbara Lane - Bo Haglund Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund 3D Ö-2 6 300 16/4
Hellevi Lyselius - Marita Clausen Berit Örnevall - Kerstin Kinnander 3 S+2 Kn 150 11/9
Nils Ahlén - Sigbritt Israelson Jane Ellner - Cecilia Lindberg 3 N+2 9 150 11/9
Berit Helge - Berit Wedsberg Barbro Wiberg - Karin Ekhammar 2 N+3 3 150 11/9
Agneta Sterner - Katja Fischer Christer Larsson - Dag Bjerke 2NT S+1 4 150 11/9
Birgitta Alandh - Lars Thånell Lars Kronvall - Carin Stenberg 2 N+2 E 130 6/14
Inger Nordin - Anita Viderud Annette Lindberg - Anette Ekman 1 N= 9 80 4/16
Åsel Floderus - Birger Bogstag Eva Wirfeldt - Els-Marie Bertha 3NT S-1 9 -50 2/18
Christina Martin - Evy Andersson Kenneth Hedström - Ulla Petterson 4 N-3 7 -150 0/20

Bricka 2

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.29

Öst giv
N-S i zon
E654
D1097
2
D1075
KD1032

Kkn875
K83
kn9
8632
1064
E964
87
EKkn54
ED93
kn2

Optimalt kontrakt: 5D Ö-2 300
 NT
N641057
S641057
Ö79375
V79375
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Nils Ahlén - Sigbritt Israelson Jane Ellner - Cecilia Lindberg 4 N= K 620 17/3
Barbara Lane - Bo Haglund Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund 4 S= K 620 17/3
Åsel Floderus - Birger Bogstag Eva Wirfeldt - Els-Marie Bertha 4 S= K 620 17/3
Marianne Nylund - Elisabeth Bellman Mona Hellingh - Jolanta Abrigo 4 S= K 620 17/3
Birgitta Alandh - Lars Thånell Lars Kronvall - Carin Stenberg 4D Ö-3 E 500 12/8
Christina Martin - Evy Andersson Kenneth Hedström - Ulla Petterson 3 S+1 10 170 10/10
Hellevi Lyselius - Marita Clausen Berit Örnevall - Kerstin Kinnander 4 V-2 D 100 8/12
Inger Nordin - Anita Viderud Annette Lindberg - Anette Ekman 4 V-1 9 50 6/14
Berit Helge - Berit Wedsberg Barbro Wiberg - Karin Ekhammar 4 S-1 K -100 4/16
Åke Isberg - Inga Isberg Rolf Borg - Åsa Trollborg 4 S-2 K -200 1/19
Agneta Sterner - Katja Fischer Christer Larsson - Dag Bjerke 5 S-2 K -200 1/19

Bricka 3

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.29

Syd giv
Ö-V i zon
K642
43
1073
8743
E10
10962
Kkn8
EKD6
kn85
ED75
D65
kn105
D973
Kkn8
E942
92

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N46465
S46465
Ö97978
V97968
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hellevi Lyselius - Marita Clausen Berit Örnevall - Kerstin Kinnander 3NT V-2 8 200 19/1
Nils Ahlén - Sigbritt Israelson Jane Ellner - Cecilia Lindberg 4 V-2 2 200 19/1
Birgitta Alandh - Lars Thånell Lars Kronvall - Carin Stenberg 4 V-1 8 100 12/8
Barbara Lane - Bo Haglund Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund 4 V-1 3 100 12/8
Åsel Floderus - Birger Bogstag Eva Wirfeldt - Els-Marie Bertha 4 V-1 4 100 12/8
Marianne Nylund - Elisabeth Bellman Mona Hellingh - Jolanta Abrigo 3NT V-1 8 100 12/8
Agneta Sterner - Katja Fischer Christer Larsson - Dag Bjerke 4 V-1 2 100 12/8
Inger Nordin - Anita Viderud Annette Lindberg - Anette Ekman 3NT V= 2 -600 4/16
Christina Martin - Evy Andersson Kenneth Hedström - Ulla Petterson 3NT V= 3 -600 4/16
Berit Helge - Berit Wedsberg Barbro Wiberg - Karin Ekhammar 3NT V= 4 -600 4/16
Åke Isberg - Inga Isberg Rolf Borg - Åsa Trollborg 3NT V+1 3 -630 0/20

Bricka 4

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.29

Väst giv
alla i zon
6
E862
EKDkn42
52
K4
10973
1073
Dkn104
Ekn952
KD
865
EK3
D10873
kn54
9
9876

Optimalt kontrakt: 2 N= 90
 NT
N58757
S58757
Ö85676
V85676
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Sterner - Katja Fischer Barbro Wiberg - Karin Ekhammar 3 Ö-3 9 300 20/0
Eva Wirfeldt - Els-Marie Bertha Mona Hellingh - Jolanta Abrigo 3 Ö-2 9 200 18/2
Rolf Borg - Åsa Trollborg Hellevi Lyselius - Marita Clausen 2 N+1 K 110 14/6
Barbara Lane - Bo Haglund Jane Ellner - Cecilia Lindberg 2 N= E 110 14/6
Marianne Nylund - Elisabeth Bellman Christina Martin - Evy Andersson 3 N= K 110 14/6
Åke Isberg - Inga Isberg Inger Nordin - Anita Viderud 1NT Ö-1 3 100 10/10
Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund Birgitta Alandh - Lars Thånell 2 N= 5 90 7/13
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Åsel Floderus - Birger Bogstag 2 N= E 90 7/13
Nils Ahlén - Sigbritt Israelson Berit Örnevall - Kerstin Kinnander 2 N-1 E -100 4/16
Berit Helge - Berit Wedsberg Christer Larsson - Dag Bjerke 3 N-2 E -200 2/18
Lars Kronvall - Carin Stenberg Annette Lindberg - Anette Ekman 4 N-3 K -300 0/20

Bricka 5

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.29

Nord giv
N-S i zon
108654
E54
1083
K5
ED
Kkn732
kn94
kn92
kn92
10986
K72
1087
K73
D
ED65
ED643

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N1097108
S1097108
Ö33634
V33634
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Nylund - Elisabeth Bellman Christina Martin - Evy Andersson 4 N= 10 620 20/0
Rolf Borg - Åsa Trollborg Hellevi Lyselius - Marita Clausen 3 N+1 10 170 16/4
Barbara Lane - Bo Haglund Jane Ellner - Cecilia Lindberg 2 N+2 10 170 16/4
Agneta Sterner - Katja Fischer Barbro Wiberg - Karin Ekhammar 2 N+2 10 170 16/4
Lars Kronvall - Carin Stenberg Annette Lindberg - Anette Ekman 3 N= 8 140 11/9
Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund Birgitta Alandh - Lars Thånell 2 N+1 10 140 11/9
Åke Isberg - Inga Isberg Inger Nordin - Anita Viderud 3 S+1 E 130 8/12
Eva Wirfeldt - Els-Marie Bertha Mona Hellingh - Jolanta Abrigo 2 S+1 7 110 6/14
Nils Ahlén - Sigbritt Israelson Berit Örnevall - Kerstin Kinnander 3 V-2 K 100 3/17
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Åsel Floderus - Birger Bogstag 2 V-2 K 100 3/17
Berit Helge - Berit Wedsberg Christer Larsson - Dag Bjerke 2 S= E 90 0/20

Bricka 6

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.29

Öst giv
Ö-V i zon
E4
D7
K9732
10542
Dkn765
Kkn63
654
7
K83
842
Ekn8
KD93
1092
E1095
D10
Ekn86

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N97656
S97656
Ö45777
V44676
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Sterner - Katja Fischer Barbro Wiberg - Karin Ekhammar 1NT Ö-2 9 200 20/0
Rolf Borg - Åsa Trollborg Hellevi Lyselius - Marita Clausen 2NT Ö-1 9 100 17/3
Åke Isberg - Inga Isberg Inger Nordin - Anita Viderud 2 V-1 2 100 17/3
Marianne Nylund - Elisabeth Bellman Christina Martin - Evy Andersson 2 N= 8 90 14/6
Lars Kronvall - Carin Stenberg Annette Lindberg - Anette Ekman 2 V= 7 -110 11/9
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Åsel Floderus - Birger Bogstag 2 V= 2 -110 11/9
Berit Helge - Berit Wedsberg Christer Larsson - Dag Bjerke 1NT Ö+1 6 -120 8/12
Nils Ahlén - Sigbritt Israelson Berit Örnevall - Kerstin Kinnander 2 Ö+1 6 -140 4/16
Barbara Lane - Bo Haglund Jane Ellner - Cecilia Lindberg 3 V= 4 -140 4/16
Eva Wirfeldt - Els-Marie Bertha Mona Hellingh - Jolanta Abrigo 2 V+1 D -140 4/16
Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund Birgitta Alandh - Lars Thånell 2NT N-4 3 -200 0/20

Bricka 7

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.29

Syd giv
alla i zon
9863
74
2
K109843
D75
K1083
D983
75
kn42
E62
E10764
E2
EK10
Dkn95
Kkn5
Dkn6

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N84586
S84586
Ö48755
V48755
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Barbro Wiberg - Karin Ekhammar 3NT S= D 600 20/0
Annette Lindberg - Anette Ekman Birgitta Alandh - Lars Thånell 1NT S+2 6 150 16/4
Christer Larsson - Dag Bjerke Eva Wirfeldt - Els-Marie Bertha 1NT S+2 3 150 16/4
Agneta Sterner - Katja Fischer Åsel Floderus - Birger Bogstag 1NT S+2 3 150 16/4
Jane Ellner - Cecilia Lindberg Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund 1NT S+1 3 120 11/9
Åke Isberg - Inga Isberg Lars Kronvall - Carin Stenberg 1NT S+1 8 120 11/9
Inger Nordin - Anita Viderud Nils Ahlén - Sigbritt Israelson 2 Ö-1 D 100 7/13
Mona Hellingh - Jolanta Abrigo Christina Martin - Evy Andersson 2 Ö-1 E 100 7/13
Rolf Borg - Åsa Trollborg Berit Örnevall - Kerstin Kinnander 1NT S-1 9 -100 2/18
Barbara Lane - Bo Haglund Hellevi Lyselius - Marita Clausen 1NT S-1 3 -100 2/18
Marianne Nylund - Elisabeth Bellman Berit Helge - Berit Wedsberg 4 N-1 E -100 2/18

Bricka 8

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.29

Väst giv
ingen i zon
Ekn4
52
kn10873
D64
K105
83
D9
EKkn1053
D76
KDkn94
642
82
9832
E1076
EK5
97

Optimalt kontrakt: 3D V-1 100
 NT
N57688
S57688
Ö85755
V85755
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Nordin - Anita Viderud Nils Ahlén - Sigbritt Israelson 3NT Ö-4 E 200 19/1
Agneta Sterner - Katja Fischer Åsel Floderus - Birger Bogstag 3NT V-4 3 200 19/1
Jane Ellner - Cecilia Lindberg Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund 3 Ö-3 K 150 15/5
Barbara Lane - Bo Haglund Hellevi Lyselius - Marita Clausen 2 Ö-3 E 150 15/5
Marianne Nylund - Elisabeth Bellman Berit Helge - Berit Wedsberg 2 N+1 8 110 12/8
Rolf Borg - Åsa Trollborg Berit Örnevall - Kerstin Kinnander 3 V-1 Kn 50 8/12
Annette Lindberg - Anette Ekman Birgitta Alandh - Lars Thånell 2 V-1 Kn 50 8/12
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Barbro Wiberg - Karin Ekhammar 3 V-1 Kn 50 8/12
Åke Isberg - Inga Isberg Lars Kronvall - Carin Stenberg 2 V= 3 -90 2/18
Mona Hellingh - Jolanta Abrigo Christina Martin - Evy Andersson 2 V= E -90 2/18
Christer Larsson - Dag Bjerke Eva Wirfeldt - Els-Marie Bertha 2 V= 7 -90 2/18

Bricka 9

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.29

Nord giv
Ö-V i zon
Dkn432
E982

10854
E1065
D63
E932
62
K
K
kn107654
EKDkn9
987
kn10754
KD8
73

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -600
 NT
N11762
S11762
Ö1011579
V1111579
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christer Larsson - Dag Bjerke Eva Wirfeldt - Els-Marie Bertha 3NT V-1 9 100 20/0
Åke Isberg - Inga Isberg Lars Kronvall - Carin Stenberg 3 Ö+1 7 -130 17/3
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Barbro Wiberg - Karin Ekhammar 2 Ö+2 Kn -130 17/3
Inger Nordin - Anita Viderud Nils Ahlén - Sigbritt Israelson 3 Ö+2 Kn -150 13/7
Mona Hellingh - Jolanta Abrigo Christina Martin - Evy Andersson 3 Ö+2 Kn -150 13/7
Jane Ellner - Cecilia Lindberg Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund 4 Ö+2 Kn -170 9/11
Annette Lindberg - Anette Ekman Birgitta Alandh - Lars Thånell 3 Ö+3 Kn -170 9/11
Rolf Borg - Åsa Trollborg Berit Örnevall - Kerstin Kinnander 5 Ö= 9 -600 5/15
Barbara Lane - Bo Haglund Hellevi Lyselius - Marita Clausen 5 Ö= Kn -600 5/15
Marianne Nylund - Elisabeth Bellman Berit Helge - Berit Wedsberg 5 Ö+1 9 -620 2/18
Agneta Sterner - Katja Fischer Åsel Floderus - Birger Bogstag 3NT V+1 2 -630 0/20

Bricka 10

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.29

Öst giv
alla i zon
8654
K954
Kkn9
E2
D32
kn108
D8
Dkn876
kn109
E73
E7652
103
EK7
D62
1043
K954

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N68998
S68998
Ö65444
V65444
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Annette Lindberg - Anette Ekman Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund 2NT N+2 2 180 19/1
Berit Örnevall - Kerstin Kinnander Inger Nordin - Anita Viderud 2NT S+2 9 180 19/1
Barbara Lane - Bo Haglund Nils Ahlén - Sigbritt Israelson 2NT S= 7 120 15/5
Marianne Nylund - Elisabeth Bellman Kenneth Hedström - Ulla Petterson 2NT S= 6 120 15/5
Christina Martin - Evy Andersson Berit Helge - Berit Wedsberg 1NT S= D 90 12/8
Åke Isberg - Inga Isberg Birgitta Alandh - Lars Thånell 1 S= D 80 10/10
Lars Kronvall - Carin Stenberg Rolf Borg - Åsa Trollborg 1NT S-1 2 -100 6/14
Christer Larsson - Dag Bjerke Åsel Floderus - Birger Bogstag 3 N-1 E -100 6/14
Agneta Sterner - Katja Fischer Eva Wirfeldt - Els-Marie Bertha 2NT S-1 2 -100 6/14
Hellevi Lyselius - Marita Clausen Jane Ellner - Cecilia Lindberg 3NT S-3 7 -300 1/19
Barbro Wiberg - Karin Ekhammar Mona Hellingh - Jolanta Abrigo 3 S-3 D -300 1/19

Bricka 11

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.29

Syd giv
ingen i zon
kn96
42
kn1042
EKD10
E875
kn1097
653
54
KD10432
E8
ED
963

KD653
K987
kn872

Optimalt kontrakt: 4D V-1 100
 NT
N1010845
S1010845
Ö23598
V22598
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christer Larsson - Dag Bjerke Åsel Floderus - Birger Bogstag 3 N= K 110 20/0
Agneta Sterner - Katja Fischer Eva Wirfeldt - Els-Marie Bertha 5 Ö-2 Kn 100 18/2
Lars Kronvall - Carin Stenberg Rolf Borg - Åsa Trollborg 4 Ö-1 2 50 13/7
Barbara Lane - Bo Haglund Nils Ahlén - Sigbritt Israelson 4 Ö-1 K 50 13/7
Berit Örnevall - Kerstin Kinnander Inger Nordin - Anita Viderud 4 Ö-1 K 50 13/7
Christina Martin - Evy Andersson Berit Helge - Berit Wedsberg 4 Ö-1 2 50 13/7
Hellevi Lyselius - Marita Clausen Jane Ellner - Cecilia Lindberg 3 Ö= 6 -140 6/14
Annette Lindberg - Anette Ekman Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund 3 V= E -140 6/14
Barbro Wiberg - Karin Ekhammar Mona Hellingh - Jolanta Abrigo 3 Ö= K -140 6/14
Åke Isberg - Inga Isberg Birgitta Alandh - Lars Thånell 3 Ö+1 8 -170 2/18
Marianne Nylund - Elisabeth Bellman Kenneth Hedström - Ulla Petterson 4D Ö+1 K -690 0/20

Bricka 12

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.29

Väst giv
N-S i zon
987
EKD
87654
KD
E63
kn1098743
KD10
KD4
65
93
E108652
kn1052
2
Ekn2
kn9743

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N77467
S77467
Ö66966
V66966
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Sterner - Katja Fischer Eva Wirfeldt - Els-Marie Bertha 4D V-1 K 100 20/0
Christina Martin - Evy Andersson Berit Helge - Berit Wedsberg 1NT S-1 Kn -100 18/2
Hellevi Lyselius - Marita Clausen Jane Ellner - Cecilia Lindberg 2 V+1 K -140 11/9
Åke Isberg - Inga Isberg Birgitta Alandh - Lars Thånell 2 V+1 4 -140 11/9
Barbara Lane - Bo Haglund Nils Ahlén - Sigbritt Israelson 2 V+1 7 -140 11/9
Berit Örnevall - Kerstin Kinnander Inger Nordin - Anita Viderud 2 V+1 K -140 11/9
Barbro Wiberg - Karin Ekhammar Mona Hellingh - Jolanta Abrigo 2 V+1 8 -140 11/9
Marianne Nylund - Elisabeth Bellman Kenneth Hedström - Ulla Petterson 2 V+1 K -140 11/9
Annette Lindberg - Anette Ekman Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund 3 V+1 7 -170 4/16
Lars Kronvall - Carin Stenberg Rolf Borg - Åsa Trollborg 3 N-4 6 -400 2/18
Christer Larsson - Dag Bjerke Åsel Floderus - Birger Bogstag 3D V= K -530 0/20

Bricka 13

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.29

Nord giv
alla i zon
kn9652
74
kn1082
D3
K3
Kkn8
KD765
kn54
E108
ED109
94
EK82
D74
6532
E3
10976

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -1430
 NT
N22152
S22152
Ö111112811
V111112811
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Borg - Åsa Trollborg Barbara Lane - Bo Haglund 3NT Ö-1 4 100 19/1
Marianne Nylund - Elisabeth Bellman Christer Larsson - Dag Bjerke 5 V-1 7 100 19/1
Berit Örnevall - Kerstin Kinnander Lars Kronvall - Carin Stenberg 3NT Ö= 6 -600 15/5
Barbro Wiberg - Karin Ekhammar Eva Wirfeldt - Els-Marie Bertha 3NT Ö= 6 -600 15/5
Birgitta Alandh - Lars Thånell Inger Nordin - Anita Viderud 3NT Ö+1 10 -630 11/9
Åsel Floderus - Birger Bogstag Christina Martin - Evy Andersson 3NT Ö+1 2 -630 11/9
Nils Ahlén - Sigbritt Israelson Hellevi Lyselius - Marita Clausen 3NT Ö+2 6 -660 6/14
Åke Isberg - Inga Isberg Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund 3NT Ö+2 4 -660 6/14
Mona Hellingh - Jolanta Abrigo Agneta Sterner - Katja Fischer 3NT Ö+2 6 -660 6/14
Annette Lindberg - Anette Ekman Jane Ellner - Cecilia Lindberg 3NT Ö+3 7 -690 1/19
Berit Helge - Berit Wedsberg Kenneth Hedström - Ulla Petterson 3NT Ö+3 10 -690 1/19

Bricka 14

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.29

Öst giv
ingen i zon
Dkn10972
104
96
KD6
843
E85
E8542
107
K
D73
Kkn7
Ekn9852
E65
Kkn962
D103
43

Optimalt kontrakt: 3D S-1 -100
 NT
N34687
S34687
Ö98655
V88544
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Alandh - Lars Thånell Inger Nordin - Anita Viderud 2 N+3 E 200 19/1
Berit Örnevall - Kerstin Kinnander Lars Kronvall - Carin Stenberg 1NT V-4 D 200 19/1
Berit Helge - Berit Wedsberg Kenneth Hedström - Ulla Petterson 3 N= K 140 16/4
Rolf Borg - Åsa Trollborg Barbara Lane - Bo Haglund 2 N= E 110 14/6
Åke Isberg - Inga Isberg Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund 3 Ö-2 E 100 11/9
Barbro Wiberg - Karin Ekhammar Eva Wirfeldt - Els-Marie Bertha 4 Ö-2 E 100 11/9
Nils Ahlén - Sigbritt Israelson Hellevi Lyselius - Marita Clausen 3 N-1 E -50 6/14
Annette Lindberg - Anette Ekman Jane Ellner - Cecilia Lindberg 3 N-1 Kn -50 6/14
Marianne Nylund - Elisabeth Bellman Christer Larsson - Dag Bjerke 3 N-1 K -50 6/14
Åsel Floderus - Birger Bogstag Christina Martin - Evy Andersson 3 Ö= E -110 2/18
Mona Hellingh - Jolanta Abrigo Agneta Sterner - Katja Fischer 2 Ö+2 9 -130 0/20

Bricka 15

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.29

Syd giv
N-S i zon
92
Ekn764
98
Dkn104
654
10
KDkn763
K76
D83
D852
105
E983
EKkn107
K93
E42
52

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N861088
S861088
Ö47344
V37344
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Borg - Åsa Trollborg Barbara Lane - Bo Haglund 4 S= K 620 20/0
Marianne Nylund - Elisabeth Bellman Christer Larsson - Dag Bjerke 3NT S= K 600 18/2
Birgitta Alandh - Lars Thånell Inger Nordin - Anita Viderud 2 S+1 K 140 16/4
Åsel Floderus - Birger Bogstag Christina Martin - Evy Andersson 2 S= 10 110 14/6
Åke Isberg - Inga Isberg Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund 3 V-1 9 50 12/8
Nils Ahlén - Sigbritt Israelson Hellevi Lyselius - Marita Clausen 3 N-1 10 -100 8/12
Annette Lindberg - Anette Ekman Jane Ellner - Cecilia Lindberg 3 N-1 10 -100 8/12
Berit Örnevall - Kerstin Kinnander Lars Kronvall - Carin Stenberg 3 N-1 5 -100 8/12
Mona Hellingh - Jolanta Abrigo Agneta Sterner - Katja Fischer 4 N-2 5 -200 2/18
Berit Helge - Berit Wedsberg Kenneth Hedström - Ulla Petterson 4 N-2 10 -200 2/18
Barbro Wiberg - Karin Ekhammar Eva Wirfeldt - Els-Marie Bertha 3 N-2 10 -200 2/18

Bricka 16

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.29

Väst giv
Ö-V i zon
82
D9
ED82
K10532
K105
EKkn52
kn53
ED
E763
8743
K74
98
Dkn94
106
1096
kn764

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N76344
S76344
Ö661088
V671099
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Isberg - Inga Isberg Jane Ellner - Cecilia Lindberg 4 V-1 2 100 19/1
Christina Martin - Evy Andersson Agneta Sterner - Katja Fischer 4 V-1 8 100 19/1
Åsel Floderus - Birger Bogstag Mona Hellingh - Jolanta Abrigo 4 N-2 4 -100 16/4
Rolf Borg - Åsa Trollborg Nils Ahlén - Sigbritt Israelson 4 V= 2 -620 10/10
Inger Nordin - Anita Viderud Barbara Lane - Bo Haglund 4 V= 2 -620 10/10
Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund Lars Kronvall - Carin Stenberg 4 V= 8 -620 10/10
Eva Wirfeldt - Els-Marie Bertha Berit Helge - Berit Wedsberg 4 V= 8 -620 10/10
Marianne Nylund - Elisabeth Bellman Barbro Wiberg - Karin Ekhammar 4 V= 2 -620 10/10
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Christer Larsson - Dag Bjerke 3NT V+1 2 -630 4/16
Hellevi Lyselius - Marita Clausen Annette Lindberg - Anette Ekman 4 V+1 8 -650 1/19
Berit Örnevall - Kerstin Kinnander Birgitta Alandh - Lars Thånell 4 V+1 5 -650 1/19

Bricka 17

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.29

Nord giv
ingen i zon
Ekn765
D83
ED
875
D
Ekn4
1074
EKkn1093
943
1095
Kkn962
42
K1082
K762
853
D6

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N22786
S22786
Ö109657
V109657
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund Lars Kronvall - Carin Stenberg 3 N= 4 140 20/0
Rolf Borg - Åsa Trollborg Nils Ahlén - Sigbritt Israelson 3 N-1 2 -50 14/6
Inger Nordin - Anita Viderud Barbara Lane - Bo Haglund 3 N-1 4 -50 14/6
Åke Isberg - Inga Isberg Jane Ellner - Cecilia Lindberg 4 N-1 4 -50 14/6
Berit Örnevall - Kerstin Kinnander Birgitta Alandh - Lars Thånell 3 N-1 4 -50 14/6
Marianne Nylund - Elisabeth Bellman Barbro Wiberg - Karin Ekhammar 4 N-1 4 -50 14/6
Åsel Floderus - Birger Bogstag Mona Hellingh - Jolanta Abrigo 4 N-2 3 -100 8/12
Eva Wirfeldt - Els-Marie Bertha Berit Helge - Berit Wedsberg 3 V= 7 -110 6/14
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Christer Larsson - Dag Bjerke 4 V+1 8 -150 4/16
Hellevi Lyselius - Marita Clausen Annette Lindberg - Anette Ekman 5 V= E -400 1/19
Christina Martin - Evy Andersson Agneta Sterner - Katja Fischer 5 V= D -400 1/19

Bricka 18

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.29

Öst giv
N-S i zon
EDkn104
Ekn76
2
K85
K2
10
D108753
D973
9865
K5432
K
E104
73
D98
Ekn964
kn62

Optimalt kontrakt: 4D Ö-3 500
 NT
N76999
S66999
Ö67444
V67444
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Nylund - Elisabeth Bellman Barbro Wiberg - Karin Ekhammar 3NT S+1 8 630 20/0
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Christer Larsson - Dag Bjerke 3D V-2 E 300 18/2
Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund Lars Kronvall - Carin Stenberg 2 N+3 E 200 16/4
Christina Martin - Evy Andersson Agneta Sterner - Katja Fischer 3 N= K 140 13/7
Eva Wirfeldt - Els-Marie Bertha Berit Helge - Berit Wedsberg 2 N+1 K 140 13/7
Rolf Borg - Åsa Trollborg Nils Ahlén - Sigbritt Israelson 2NT N= 2 120 10/10
Hellevi Lyselius - Marita Clausen Annette Lindberg - Anette Ekman 2 N= K 110 6/14
Åke Isberg - Inga Isberg Jane Ellner - Cecilia Lindberg 2 N= 4 110 6/14
Åsel Floderus - Birger Bogstag Mona Hellingh - Jolanta Abrigo 2 N= K 110 6/14
Berit Örnevall - Kerstin Kinnander Birgitta Alandh - Lars Thånell 3 V-2 E 100 2/18
Inger Nordin - Anita Viderud Barbara Lane - Bo Haglund 1 N= K 80 0/20

Bricka 19

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.29

Syd giv
Ö-V i zon
kn54
2
8542
Ekn964
ED92
D1083
7
8532
108
Ekn974
EKD9
D10
K763
K65
kn1063
K7

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christer Larsson - Dag Bjerke Barbro Wiberg - Karin Ekhammar 4 Ö-2 K 200 20/0
Eva Wirfeldt - Els-Marie Bertha Christina Martin - Evy Andersson 4 Ö-1 K 100 18/2
Marianne Nylund - Elisabeth Bellman Åsel Floderus - Birger Bogstag 2 Ö+1 Kn -140 16/4
Åke Isberg - Inga Isberg Hellevi Lyselius - Marita Clausen 2 Ö+2 7 -170 13/7
Berit Helge - Berit Wedsberg Agneta Sterner - Katja Fischer 2 Ö+2 3 -170 13/7
Inger Nordin - Anita Viderud Rolf Borg - Åsa Trollborg 4 Ö= Kn -620 5/15
Lars Kronvall - Carin Stenberg Barbara Lane - Bo Haglund 4 Ö= K -620 5/15
Jane Ellner - Cecilia Lindberg Birgitta Alandh - Lars Thånell 4 Ö= 10 -620 5/15
Nils Ahlén - Sigbritt Israelson Annette Lindberg - Anette Ekman 4 Ö= 3 -620 5/15
Berit Örnevall - Kerstin Kinnander Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund 4 Ö= Kn -620 5/15
Mona Hellingh - Jolanta Abrigo Kenneth Hedström - Ulla Petterson 4 Ö= Kn -620 5/15

Bricka 20

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.29

Väst giv
alla i zon
852
K4
K874
EK96
kn106
10976
D32
kn103
D9743
Ekn
kn106
874
EK
D8532
E95
D52

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Nylund - Elisabeth Bellman Åsel Floderus - Birger Bogstag 3NT N+2 E 660 20/0
Mona Hellingh - Jolanta Abrigo Kenneth Hedström - Ulla Petterson 3NT S+1 Kn 630 18/2
Lars Kronvall - Carin Stenberg Barbara Lane - Bo Haglund 3NT N= 3 600 14/6
Nils Ahlén - Sigbritt Israelson Annette Lindberg - Anette Ekman 3NT N= 4 600 14/6
Berit Örnevall - Kerstin Kinnander Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund 3NT N= 3 600 14/6
Åke Isberg - Inga Isberg Hellevi Lyselius - Marita Clausen 2 S+3 Kn 200 10/10
Inger Nordin - Anita Viderud Rolf Borg - Åsa Trollborg 2NT S+1 Kn 150 7/13
Berit Helge - Berit Wedsberg Agneta Sterner - Katja Fischer 2NT N+1 3 150 7/13
Eva Wirfeldt - Els-Marie Bertha Christina Martin - Evy Andersson 2 S+1 6 140 4/16
Jane Ellner - Cecilia Lindberg Birgitta Alandh - Lars Thånell 3NT N-1 4 -100 1/19
Christer Larsson - Dag Bjerke Barbro Wiberg - Karin Ekhammar 5 N-1 3 -100 1/19

Bricka 21

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.29

Nord giv
N-S i zon
6
862
8542
kn10974
EKkn8532
3
Ekn
KD2
D7
kn975
K106
8653
1094
EKD104
D973
E

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Kronvall - Carin Stenberg Barbara Lane - Bo Haglund 1D S= E 160 20/0
Eva Wirfeldt - Els-Marie Bertha Christina Martin - Evy Andersson 2 V+1 8 -140 18/2
Mona Hellingh - Jolanta Abrigo Kenneth Hedström - Ulla Petterson 2 V+3 8 -200 16/4
Åke Isberg - Inga Isberg Hellevi Lyselius - Marita Clausen 4 V= 2 -420 13/7
Berit Helge - Berit Wedsberg Agneta Sterner - Katja Fischer 4 V= 8 -420 13/7
Inger Nordin - Anita Viderud Rolf Borg - Åsa Trollborg 4 V+1 2 -450 5/15
Jane Ellner - Cecilia Lindberg Birgitta Alandh - Lars Thånell 4 V+1 Kn -450 5/15
Nils Ahlén - Sigbritt Israelson Annette Lindberg - Anette Ekman 4 V+1 2 -450 5/15
Berit Örnevall - Kerstin Kinnander Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund 4 V+1 8 -450 5/15
Christer Larsson - Dag Bjerke Barbro Wiberg - Karin Ekhammar 4 V+1 8 -450 5/15
Marianne Nylund - Elisabeth Bellman Åsel Floderus - Birger Bogstag 4 V+1 8 -450 5/15

Bricka 22

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.29

Öst giv
Ö-V i zon
742
K
Dkn93
KD954
E10965
kn953
762
3
Dkn
E876
EK54
1076
K83
D1042
108
Ekn82

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Borg - Åsa Trollborg Annette Lindberg - Anette Ekman 3 N-1 D -50 18/2
Hellevi Lyselius - Marita Clausen Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund 3 N-1 D -50 18/2
Marianne Nylund - Elisabeth Bellman Eva Wirfeldt - Els-Marie Bertha 3 N-1 E -50 18/2
Lars Kronvall - Carin Stenberg Inger Nordin - Anita Viderud 2 Ö= 10 -110 13/7
Barbro Wiberg - Karin Ekhammar Åsel Floderus - Birger Bogstag 2 Ö= 10 -110 13/7
Birgitta Alandh - Lars Thånell Barbara Lane - Bo Haglund 2 Ö+1 10 -140 7/13
Jane Ellner - Cecilia Lindberg Berit Örnevall - Kerstin Kinnander 3 Ö= 10 -140 7/13
Åke Isberg - Inga Isberg Nils Ahlén - Sigbritt Israelson 2 V+1 K -140 7/13
Mona Hellingh - Jolanta Abrigo Berit Helge - Berit Wedsberg 2 Ö+1 10 -140 7/13
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Agneta Sterner - Katja Fischer 2 Ö+2 8 -170 2/18
Christina Martin - Evy Andersson Christer Larsson - Dag Bjerke 5 N-4 E -200 0/20

Bricka 23

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.29

Syd giv
alla i zon
ED97
D62
94
D1062
kn542
kn
kn7532
754
K863
E1087
E
Ekn98
10
K9543
KD1086
K3

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Hellingh - Jolanta Abrigo Berit Helge - Berit Wedsberg 2 S+1 2 140 20/0
Birgitta Alandh - Lars Thånell Barbara Lane - Bo Haglund 2 S= 4 110 17/3
Christina Martin - Evy Andersson Christer Larsson - Dag Bjerke 2 S= 3 110 17/3
Rolf Borg - Åsa Trollborg Annette Lindberg - Anette Ekman 3NT N-1 E -100 9/11
Lars Kronvall - Carin Stenberg Inger Nordin - Anita Viderud 3 S-1 2 -100 9/11
Hellevi Lyselius - Marita Clausen Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund 3 S-1 4 -100 9/11
Åke Isberg - Inga Isberg Nils Ahlén - Sigbritt Israelson 2 S-1 2 -100 9/11
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Agneta Sterner - Katja Fischer 2 S-1 7 -100 9/11
Barbro Wiberg - Karin Ekhammar Åsel Floderus - Birger Bogstag 3 S-1 7 -100 9/11
Jane Ellner - Cecilia Lindberg Berit Örnevall - Kerstin Kinnander 2D S-1 Kn -200 1/19
Marianne Nylund - Elisabeth Bellman Eva Wirfeldt - Els-Marie Bertha 4 S-2 2 -200 1/19

Bricka 24

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.29

Väst giv
ingen i zon
E1098764
kn4
D73
8
32
873
Kkn42
Dkn96
KDkn
E952
E5
E752
5
KD106
10986
K1043

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Nylund - Elisabeth Bellman Eva Wirfeldt - Els-Marie Bertha 4 V-5 E 250 20/0
Birgitta Alandh - Lars Thånell Barbara Lane - Bo Haglund 4 Ö-3 5 150 18/2
Jane Ellner - Cecilia Lindberg Berit Örnevall - Kerstin Kinnander 2 N= E 110 16/4
Rolf Borg - Åsa Trollborg Annette Lindberg - Anette Ekman 3NT Ö-2 5 100 14/6
Kenneth Hedström - Ulla Petterson Agneta Sterner - Katja Fischer 3NT Ö-1 5 50 12/8
Barbro Wiberg - Karin Ekhammar Åsel Floderus - Birger Bogstag 2 N-1 E -50 10/10
Åke Isberg - Inga Isberg Nils Ahlén - Sigbritt Israelson 1NT Ö= 3 -90 8/12
Lars Kronvall - Carin Stenberg Inger Nordin - Anita Viderud 3 N-2 E -100 6/14
Mona Hellingh - Jolanta Abrigo Berit Helge - Berit Wedsberg 2NT Ö= 10 -120 4/16
Hellevi Lyselius - Marita Clausen Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund 3D N-2 E -300 1/19
Christina Martin - Evy Andersson Christer Larsson - Dag Bjerke 3D N-2 E -300 1/19