Kommande tävlingar
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK S:t Erik » Sommarbridge 2017-06-13 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK S:t Erik

Sommarbridge 2017-06-13

Partävling, 14 bord, 27 par. Antal brickor: 24. Medel: 287.7.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Agneta André - Lillemor Parsons

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 31, Per Flerén - Per Melker
14 Ö= -420 19.0 79% 19 79.0%832D8872EKn653 109744ED963K108
24 S= 620 13.0 54% 32 66.5%K765D9895EKD8 ED10EKn105387972
34 S+1 450 14.0 58% 46 63.7%Kn932Kn1054EKDKn3 EKD765D987584
Rond 2, som NS mot par 30, Folke Ljungström - Bengt Nilsson
42 Ö-1 100 4.0 17% 50 52.0%K1087E9EK752Kn4 E651043D1097652
51NT V+2 -150 12.0 50% 62 51.6%EK1083ED1062532 Kn9543983Kn10974
62 V+2 -170 2.0 8% 64 44.3%KKn8576EDKn10283 1073102K875EK104
Rond 3, som NS mot par 29, Clary Sundblad - Carin Stenberg
74 Ö-1 100 23.0 96% 87 51.7%D7D102EKKn2DKn84 Kn6EKn987538392
83 N-1 -50 14.0 58% 101 52.5%EK754D108754Kn4 293ED8743K1082
95 Ö+1 -680 10.0 42% 111 51.3%E9765DKn728653 Kn8432K7Kn1061072
Rond 4, som NS mot par 28, Mari-Anne Elsasdotter - Lars Thånell
104 Ö+1 -650 0.0 0% 111 46.2%2D32EDEKDKn643 94Kn107647421075
11Pass 1.0 4% 112 42.4%EKn1048Kn108EKn1095 D85D732EK3282
123 S-1 -100 6.0 25% 118 40.9%E74106587654106 D3D842KKDKn984
Rond 5, som ÖV mot par 27, Anders d´Aquino - Tor Simensen
133 S= -110 6.0 25% 124 39.7%EK875E9494253 104KKn3ED10875D6
141NT S-1 50 18.0 75% 142 42.2%764396243Kn854 D1085ED5KDKn108K
152 N+2 -170 12.0 50% 154 42.7%KnK7324EKKn10975 1076485K1095282
Rond 6, Frirond
16  - 11.1 46% 165.1 42.9%K103EKn64K874Kn4 52K109875D61098
17  - 11.1 46% 176.2 43.1%109653EKn84EKD4 EK42K1092ED986
18  - 11.1 46% 187.3 43.3%109K876E864252 D4Kn109KDKnK7643
Rond 7, som NS mot par 33, Eva Wirfeldt - Berit Wedsberg
192 N= 110 21.0 88% 208.3 45.6%8752KDKn996ED5 E4108752D521064
202 V+2 -130 11.0 46% 219.3 45.6%Kn103ED32KD2Kn95 62K984Kn10543D4
213NT Ö= -400 0.0 0% 219.3 43.5%E108Kn652DKn4332 DKn2K1098872K109
Rond 8, som NS mot par 32, Elsie Zinelli - Marie-Louise Engblom
221 N+2 140 14.0 58% 233.3 44.1%E7543K96E10Kn102 D92D8742DE754
234 N= 620 9.0 38% 242.3 43.9%K109EK4D1096E32 D86543Kn75KKn76
243NT V-3 150 24.0 100% 266.3 46.2%EKn10742Kn2E10653 K10752KKn88Kn972

Bricka 1

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.13

Nord giv
ingen i zon
832
D8
872
Ekn653
ED65
Ekn9752
5
D2
Kkn
K1063
Kkn104
974
10974
4
ED963
K108

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N77233
S77233
Ö561086
V561086
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Nilsson - Karl Persson Olle Magnuson - Milly Holmgren 4 V-1 2 50 24.0/0.0
Karin Schiöld - Madeleine Egnell Erik Hansson - Castor Mann 4 V= E -420 19.0/5.0
Birgitta Borg - Kerstin Andersson Marianne Nilsson - Ulf Ohlin 4 V= 6 -420 19.0/5.0
Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist Barbara Lane - Åke Falkunge 4 V= 2 -420 19.0/5.0
Agneta André - Lillemor Parsons Per Flerén - Per Melker 4 Ö= 8 -420 19.0/5.0
Sven Flink - Jozef Orski Lennart Roth - Marie Roth 4 V+1 E -450 8.0/16.0
Lena Göransson - Hellis Sylwan Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund 4 V+1 2 -450 8.0/16.0
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 4 V+1 8 -450 8.0/16.0
Lena Hammarberg - Cary Hammarberg Mari-Anne Elsasdotter - Lars Thånell 4 V+1 8 -450 8.0/16.0
Inga Bud - Ann-Christine Brask Clary Sundblad - Carin Stenberg 4 V+1 2 -450 8.0/16.0
Folke Ljungström - Bengt Nilsson Kerstin Klintberg - Christina Bäckström 4 V+1 Kn -450 8.0/16.0
Elsie Zinelli - Marie-Louise Engblom Birger Bogstag - Åsa Trollborg 4 V+1 8 -450 8.0/16.0
Gunilla Seth - Per Skoglund Anders d´Aquino - Tor Simensen 4 V+2 8 -480 0.0/24.0
Eva Wirfeldt - Berit Wedsberg     - -/12.2

Bricka 2

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.13

Öst giv
N-S i zon
K765
D98
95
EKD8
932
K72
D104
kn1065
kn84
64
EKkn632
43
ED10
Ekn1053
87
972

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N10610107
S10610107
Ö37334
V37334
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Seth - Per Skoglund Anders d´Aquino - Tor Simensen 5D Ö-4 E 800 24.0/0.0
Lena Hammarberg - Cary Hammarberg Mari-Anne Elsasdotter - Lars Thånell 4 S+1 Kn 650 22.0/2.0
Lars Nilsson - Karl Persson Olle Magnuson - Milly Holmgren 4 S= D 620 13.0/11.0
Sven Flink - Jozef Orski Lennart Roth - Marie Roth 4 S= D 620 13.0/11.0
Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist Barbara Lane - Åke Falkunge 4 S= D 620 13.0/11.0
Lena Göransson - Hellis Sylwan Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund 4 S= D 620 13.0/11.0
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 4 S= D 620 13.0/11.0
Inga Bud - Ann-Christine Brask Clary Sundblad - Carin Stenberg 4 S= D 620 13.0/11.0
Agneta André - Lillemor Parsons Per Flerén - Per Melker 4 S= 4 620 13.0/11.0
Folke Ljungström - Bengt Nilsson Kerstin Klintberg - Christina Bäckström 4 S= D 620 13.0/11.0
Birgitta Borg - Kerstin Andersson Marianne Nilsson - Ulf Ohlin 3 S+1 6 170 4.0/20.0
Karin Schiöld - Madeleine Egnell Erik Hansson - Castor Mann 3NT V-2 E 100 1.0/23.0
Elsie Zinelli - Marie-Louise Engblom Birger Bogstag - Åsa Trollborg 2 Ö-2 9 100 1.0/23.0
Eva Wirfeldt - Berit Wedsberg     - -/12.2

Bricka 3

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.13

Syd giv
Ö-V i zon
kn932
kn1054
EKDkn
3
10
E873
632
D9752
84
K962
104
EKkn106
EKD765
D
9875
84

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N4115116
S4115116
Ö92823
V92823
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Nilsson - Karl Persson Olle Magnuson - Milly Holmgren 4 S+1 10 450 14.0/10.0
Karin Schiöld - Madeleine Egnell Erik Hansson - Castor Mann 4 S+1 2 450 14.0/10.0
Birgitta Borg - Kerstin Andersson Marianne Nilsson - Ulf Ohlin 4 S+1 2 450 14.0/10.0
Sven Flink - Jozef Orski Lennart Roth - Marie Roth 4 S+1 7 450 14.0/10.0
Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist Barbara Lane - Åke Falkunge 4 S+1 2 450 14.0/10.0
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 4 S+1 E 450 14.0/10.0
Gunilla Seth - Per Skoglund Anders d´Aquino - Tor Simensen 4 S+1 10 450 14.0/10.0
Inga Bud - Ann-Christine Brask Clary Sundblad - Carin Stenberg 4 N+1 E 450 14.0/10.0
Agneta André - Lillemor Parsons Per Flerén - Per Melker 4 S+1 2 450 14.0/10.0
Folke Ljungström - Bengt Nilsson Kerstin Klintberg - Christina Bäckström 4 S+1 7 450 14.0/10.0
Elsie Zinelli - Marie-Louise Engblom Birger Bogstag - Åsa Trollborg 4 S+1 7 450 14.0/10.0
Lena Göransson - Hellis Sylwan Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund 3 S+2 7 200 2.0/22.0
Lena Hammarberg - Cary Hammarberg Mari-Anne Elsasdotter - Lars Thånell 3D Ö= E -670 0.0/24.0
Eva Wirfeldt - Berit Wedsberg     - -/12.2

Bricka 4

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.13

Väst giv
alla i zon
K1087
E9
EK752
kn4
Dkn3
75
kn64
KD1083
942
KDkn862
983
E
E65
1043
D10
97652

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N89798
S89798
Ö54644
V54644
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Lena Göransson - Hellis Sylwan 1NT V-3 E 300 22.0/2.0
Kerstin Klintberg - Christina Bäckström Clary Sundblad - Carin Stenberg 2 Ö-3 D 300 22.0/2.0
Per Flerén - Per Melker Birger Bogstag - Åsa Trollborg 3 Ö-3 D 300 22.0/2.0
Lars Nilsson - Karl Persson Erik Hansson - Castor Mann 2 Ö-2 D 200 16.0/8.0
Barbara Lane - Åke Falkunge Marianne Nilsson - Ulf Ohlin 2 Ö-2 D 200 16.0/8.0
Lennart Roth - Marie Roth Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund 2 Ö-2 D 200 16.0/8.0
Karin Schiöld - Madeleine Egnell Thomas Malmström - Michael Jungstedt 2 N+1 K 140 11.0/13.0
Eva Wirfeldt - Berit Wedsberg Elsie Zinelli - Marie-Louise Engblom 2 N+1 E 140 11.0/13.0
Birgitta Borg - Kerstin Andersson Olle Magnuson - Milly Holmgren 2 N= E 110 7.0/17.0
Sven Flink - Jozef Orski Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist 2 N= K 110 7.0/17.0
Agneta André - Lillemor Parsons Folke Ljungström - Bengt Nilsson 2 Ö-1 D 100 4.0/20.0
Lena Hammarberg - Cary Hammarberg Anders d´Aquino - Tor Simensen 4 N-1 K -100 2.0/22.0
Inga Bud - Ann-Christine Brask Mari-Anne Elsasdotter - Lars Thånell 3 S-2 7 -200 0.0/24.0
Gunilla Seth - Per Skoglund     - 11.0/-

Bricka 5

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.13

Nord giv
N-S i zon
EK1083
E
D1062
532
D654
D876
E4
EKD
972
Kkn102
Kkn75
86
kn
9543
983
kn10974

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N54363
S54363
Ö66978
V67978
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Roth - Marie Roth Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund 2 Ö-1 Kn 50 24.0/0.0
Lars Nilsson - Karl Persson Erik Hansson - Castor Mann 1NT V+1 10 -120 21.0/3.0
Inga Bud - Ann-Christine Brask Mari-Anne Elsasdotter - Lars Thånell 1NT V+1 3 -120 21.0/3.0
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Lena Göransson - Hellis Sylwan 3 V= E -140 17.0/7.0
Per Flerén - Per Melker Birger Bogstag - Åsa Trollborg 2 V+1 E -140 17.0/7.0
Barbara Lane - Åke Falkunge Marianne Nilsson - Ulf Ohlin 1NT V+2 E -150 12.0/12.0
Kerstin Klintberg - Christina Bäckström Clary Sundblad - Carin Stenberg 2NT V+1 E -150 12.0/12.0
Agneta André - Lillemor Parsons Folke Ljungström - Bengt Nilsson 1NT V+2 E -150 12.0/12.0
Karin Schiöld - Madeleine Egnell Thomas Malmström - Michael Jungstedt 3 Ö+1 Kn -170 7.0/17.0
Sven Flink - Jozef Orski Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist 2 Ö+2 3 -170 7.0/17.0
Birgitta Borg - Kerstin Andersson Olle Magnuson - Milly Holmgren 2NT V+2 E -180 4.0/20.0
Eva Wirfeldt - Berit Wedsberg Elsie Zinelli - Marie-Louise Engblom 1 N-2 8 -200 2.0/22.0
Lena Hammarberg - Cary Hammarberg Anders d´Aquino - Tor Simensen 3NT V= 2 -400 0.0/24.0
Gunilla Seth - Per Skoglund     - 11.0/-

Bricka 6

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.13

Öst giv
Ö-V i zon
Kkn85
76
EDkn102
83
E64
EKDkn5
964
D6
D92
9843
3
kn9752
1073
102
K875
EK104

Optimalt kontrakt: 3D S-1 -100
 NT
N69487
S69487
Ö74946
V74946
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Nilsson - Karl Persson Erik Hansson - Castor Mann 2 N= 3 110 20.0/4.0
Barbara Lane - Åke Falkunge Marianne Nilsson - Ulf Ohlin 2 N+1 2 110 20.0/4.0
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Lena Göransson - Hellis Sylwan 3 N= 9 110 20.0/4.0
Per Flerén - Per Melker Birger Bogstag - Åsa Trollborg 2 N+1 9 110 20.0/4.0
Eva Wirfeldt - Berit Wedsberg Elsie Zinelli - Marie-Louise Engblom 3 N= 9 110 20.0/4.0
Birgitta Borg - Kerstin Andersson Olle Magnuson - Milly Holmgren 1NT Ö-1 D 100 12.0/12.0
Sven Flink - Jozef Orski Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist 1NT V-1 E 100 12.0/12.0
Lennart Roth - Marie Roth Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund 4 V-1 E 100 12.0/12.0
Kerstin Klintberg - Christina Bäckström Clary Sundblad - Carin Stenberg 4 N-1 9 -50 8.0/16.0
Karin Schiöld - Madeleine Egnell Thomas Malmström - Michael Jungstedt 1NT V= 2 -90 6.0/18.0
Inga Bud - Ann-Christine Brask Mari-Anne Elsasdotter - Lars Thånell 3 V= E -140 4.0/20.0
Agneta André - Lillemor Parsons Folke Ljungström - Bengt Nilsson 2 V+2 10 -170 2.0/22.0
Lena Hammarberg - Cary Hammarberg Anders d´Aquino - Tor Simensen 4 S-5 E -250 0.0/24.0
Gunilla Seth - Per Skoglund     - 11.0/-

Bricka 7

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.13

Syd giv
alla i zon
D7
D102
EKkn2
Dkn84
EK5
K4
10975
EK105
1098432
6
D64
763
kn6
Ekn98753
83
92

Optimalt kontrakt: 4D S-2 -500
 NT
N56834
S56834
Ö77599
V77599
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga Bud - Ann-Christine Brask Anders d´Aquino - Tor Simensen 4 Ö-1 E 100 23.0/1.0
Agneta André - Lillemor Parsons Clary Sundblad - Carin Stenberg 4 Ö-1 E 100 23.0/1.0
Lars Nilsson - Karl Persson Thomas Malmström - Michael Jungstedt 3 V= E -140 20.0/4.0
Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist 3 Ö+1 E -170 17.0/7.0
Elsie Zinelli - Marie-Louise Engblom Per Flerén - Per Melker 2 V+2 E -170 17.0/7.0
Barbara Lane - Åke Falkunge Olle Magnuson - Milly Holmgren 4 S-2 E -200 12.0/12.0
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Karin Schiöld - Madeleine Egnell 4 S-2 E -200 12.0/12.0
Kerstin Klintberg - Christina Bäckström Mari-Anne Elsasdotter - Lars Thånell 4 S-2 E -200 12.0/12.0
Sven Flink - Jozef Orski Marianne Nilsson - Ulf Ohlin 4D S-2 E -500 6.0/18.0
Birger Bogstag - Åsa Trollborg Folke Ljungström - Bengt Nilsson 4D S-2 E -500 6.0/18.0
Eva Wirfeldt - Berit Wedsberg Gunilla Seth - Per Skoglund 4D S-2 E -500 6.0/18.0
Lena Göransson - Hellis Sylwan Lennart Roth - Marie Roth 4 Ö= E -620 2.0/22.0
Birgitta Borg - Kerstin Andersson Erik Hansson - Castor Mann 5D S-3 E -800 0.0/24.0
Lena Hammarberg - Cary Hammarberg     - 7.5/-

Bricka 8

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.13

Väst giv
ingen i zon
EK754
D108754
kn
4
kn96
E6
K952
Dkn95
D1083
Kkn2
106
E763
2
93
ED8743
K1082

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N57764
S57764
Ö76478
V76478
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Karin Schiöld - Madeleine Egnell 2 N+2 3 170 24.0/0.0
Barbara Lane - Åke Falkunge Olle Magnuson - Milly Holmgren 2 N+1 10 140 21.0/3.0
Eva Wirfeldt - Berit Wedsberg Gunilla Seth - Per Skoglund 3 N= 6 140 21.0/3.0
Lars Nilsson - Karl Persson Thomas Malmström - Michael Jungstedt Pass   18.0/6.0
Sven Flink - Jozef Orski Marianne Nilsson - Ulf Ohlin 4 N-1 8 -50 14.0/10.0
Birger Bogstag - Åsa Trollborg Folke Ljungström - Bengt Nilsson 3 N-1 10 -50 14.0/10.0
Agneta André - Lillemor Parsons Clary Sundblad - Carin Stenberg 3 N-1 4 -50 14.0/10.0
Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist 3 V= E -110 10.0/14.0
Birgitta Borg - Kerstin Andersson Erik Hansson - Castor Mann 2NT V+1 Kn -150 6.0/18.0
Inga Bud - Ann-Christine Brask Anders d´Aquino - Tor Simensen 2NT Ö+1 9 -150 6.0/18.0
Elsie Zinelli - Marie-Louise Engblom Per Flerén - Per Melker 4 N-3 E -150 6.0/18.0
Lena Göransson - Hellis Sylwan Lennart Roth - Marie Roth 3NT S-5 5 -250 2.0/22.0
Kerstin Klintberg - Christina Bäckström Mari-Anne Elsasdotter - Lars Thånell 3NTD N-5 2 -1100 0.0/24.0
Lena Hammarberg - Cary Hammarberg     - 7.5/-

Bricka 9

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.13

Nord giv
Ö-V i zon
E9765
Dkn
72
8653

E10542
ED854
Kkn9
KD10
9863
K93
ED4
kn8432
K7
kn106
1072

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -1430
 NT
N31152
S31152
Ö101212811
V101212811
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Wirfeldt - Berit Wedsberg Gunilla Seth - Per Skoglund 3 V-2 7 200 24.0/0.0
Birger Bogstag - Åsa Trollborg Folke Ljungström - Bengt Nilsson 5 Ö= Kn -600 22.0/2.0
Lena Göransson - Hellis Sylwan Lennart Roth - Marie Roth 5 Ö= 2 -650 20.0/4.0
Barbara Lane - Åke Falkunge Olle Magnuson - Milly Holmgren 4 Ö+2 Kn -680 10.0/14.0
Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist 5 Ö+1 Kn -680 10.0/14.0
Birgitta Borg - Kerstin Andersson Erik Hansson - Castor Mann 5 V+1 E -680 10.0/14.0
Sven Flink - Jozef Orski Marianne Nilsson - Ulf Ohlin 4 V+2 7 -680 10.0/14.0
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Karin Schiöld - Madeleine Egnell 4 Ö+2 Kn -680 10.0/14.0
Kerstin Klintberg - Christina Bäckström Mari-Anne Elsasdotter - Lars Thånell 4 V+2 7 -680 10.0/14.0
Inga Bud - Ann-Christine Brask Anders d´Aquino - Tor Simensen 4 Ö+2 5 -680 10.0/14.0
Agneta André - Lillemor Parsons Clary Sundblad - Carin Stenberg 5 Ö+1 Kn -680 10.0/14.0
Elsie Zinelli - Marie-Louise Engblom Per Flerén - Per Melker 4 Ö+2 8 -680 10.0/14.0
Lars Nilsson - Karl Persson Thomas Malmström - Michael Jungstedt 6 Ö= Kn -1430 0.0/24.0
Lena Hammarberg - Cary Hammarberg     - 7.5/-

Bricka 10

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.13

Öst giv
alla i zon
2
D32
ED
EKDkn643
K875
EK85
K1093
8
EDkn1063
9
kn865
92
94
kn10764
742
1075

Optimalt kontrakt: 5D S-2 -500
 NT
N93835
S93835
Ö310594
V3105104
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per Flerén - Per Melker Folke Ljungström - Bengt Nilsson 5 Ö-2 10 200 24.0/0.0
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Birgitta Borg - Kerstin Andersson 5 Ö-1 5 100 22.0/2.0
Kerstin Klintberg - Christina Bäckström Anders d´Aquino - Tor Simensen 4 N-1 9 -100 20.0/4.0
Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund Marianne Nilsson - Ulf Ohlin 5 N-2 E -200 15.0/9.0
Sven Flink - Jozef Orski Olle Magnuson - Milly Holmgren 5D N-1 E -200 15.0/9.0
Lena Göransson - Hellis Sylwan Karin Schiöld - Madeleine Egnell 5 N-2 E -200 15.0/9.0
Birger Bogstag - Åsa Trollborg Clary Sundblad - Carin Stenberg 5 N-2 E -200 15.0/9.0
Elsie Zinelli - Marie-Louise Engblom Gunilla Seth - Per Skoglund 5 N-3 9 -300 10.0/14.0
Lennart Roth - Marie Roth Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist 5D N-2 9 -500 8.0/16.0
Lars Nilsson - Karl Persson Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 4 Ö= 5 -620 4.0/20.0
Barbara Lane - Åke Falkunge Erik Hansson - Castor Mann 4 Ö= Kn -620 4.0/20.0
Lena Hammarberg - Cary Hammarberg Eva Wirfeldt - Berit Wedsberg 4 Ö= 5 -620 4.0/20.0
Agneta André - Lillemor Parsons Mari-Anne Elsasdotter - Lars Thånell 4 Ö+1 10 -650 0.0/24.0
Inga Bud - Ann-Christine Brask     - -/12.0

Bricka 11

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.13

Syd giv
ingen i zon
Ekn104
8
kn108
Ekn1095
K3
kn10965
975
K43
9762
EK4
D64
D76
D85
D732
EK32
82

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N101181010
S101181010
Ö22523
V32533
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund Marianne Nilsson - Ulf Ohlin 3NT N+2 6 460 24.0/0.0
Per Flerén - Per Melker Folke Ljungström - Bengt Nilsson 3NT S+1 Kn 430 22.0/2.0
Sven Flink - Jozef Orski Olle Magnuson - Milly Holmgren 3NT S= Kn 400 20.0/4.0
Lars Nilsson - Karl Persson Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 2NT S+2 Kn 180 17.0/7.0
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Birgitta Borg - Kerstin Andersson 2NT S+2 5 180 17.0/7.0
Lennart Roth - Marie Roth Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist 2 V-3 8 150 13.0/11.0
Lena Göransson - Hellis Sylwan Karin Schiöld - Madeleine Egnell 1NT S+2 5 150 13.0/11.0
Barbara Lane - Åke Falkunge Erik Hansson - Castor Mann 2 N+1 E 140 10.0/14.0
Lena Hammarberg - Cary Hammarberg Eva Wirfeldt - Berit Wedsberg 2 N+2 E 130 8.0/16.0
Kerstin Klintberg - Christina Bäckström Anders d´Aquino - Tor Simensen 2 V-2 8 100 6.0/18.0
Birger Bogstag - Åsa Trollborg Clary Sundblad - Carin Stenberg 2 S= Kn 90 4.0/20.0
Agneta André - Lillemor Parsons Mari-Anne Elsasdotter - Lars Thånell Pass   1.0/23.0
Elsie Zinelli - Marie-Louise Engblom Gunilla Seth - Per Skoglund Pass   1.0/23.0
Inga Bud - Ann-Christine Brask     - -/12.0

Bricka 12

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.13

Väst giv
N-S i zon
E74
1065
87654
106
10985
kn73
D109
E73
Kkn62
EK9
Ekn32
52
D3
D842
K
KDkn984

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N85634
S85634
Ö587109
V587109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven Flink - Jozef Orski Olle Magnuson - Milly Holmgren 3NT Ö-4 K 200 24.0/0.0
Elsie Zinelli - Marie-Louise Engblom Gunilla Seth - Per Skoglund 1NT Ö-3 4 150 22.0/2.0
Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund Marianne Nilsson - Ulf Ohlin 2NT Ö-2 K 100 17.0/7.0
Lena Göransson - Hellis Sylwan Karin Schiöld - Madeleine Egnell 2 Ö-2 K 100 17.0/7.0
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Birgitta Borg - Kerstin Andersson 2NT Ö-2 K 100 17.0/7.0
Birger Bogstag - Åsa Trollborg Clary Sundblad - Carin Stenberg 1NT Ö-2 K 100 17.0/7.0
Barbara Lane - Åke Falkunge Erik Hansson - Castor Mann 1NT Ö-1 K 50 11.0/13.0
Per Flerén - Per Melker Folke Ljungström - Bengt Nilsson 1NT Ö-1 K 50 11.0/13.0
Lars Nilsson - Karl Persson Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 3 S-1 10 -100 6.0/18.0
Lena Hammarberg - Cary Hammarberg Eva Wirfeldt - Berit Wedsberg 2 S-1 10 -100 6.0/18.0
Agneta André - Lillemor Parsons Mari-Anne Elsasdotter - Lars Thånell 3 S-1 10 -100 6.0/18.0
Lennart Roth - Marie Roth Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist 3 V= 10 -140 1.0/23.0
Kerstin Klintberg - Christina Bäckström Anders d´Aquino - Tor Simensen 2 V+1 10 -140 1.0/23.0
Inga Bud - Ann-Christine Brask     - -/12.0

Bricka 13

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.13

Nord giv
alla i zon
D62
D8652
Kkn6
E10
104
Kkn3
ED10875
D6
EK875
E94
942
53
kn93
107
3
Kkn98742

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -110
 NT
N73657
S73657
Ö59786
V59786
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Folke Ljungström - Bengt Nilsson Clary Sundblad - Carin Stenberg 5D V-2 8 500 24.0/0.0
Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist Marianne Nilsson - Ulf Ohlin 3 Ö-2 10 200 22.0/2.0
Eva Wirfeldt - Berit Wedsberg Inga Bud - Ann-Christine Brask 2NT S= 7 120 20.0/4.0
Anders d´Aquino - Tor Simensen Agneta André - Lillemor Parsons 3 S= E 110 18.0/6.0
Lars Nilsson - Karl Persson Lena Göransson - Hellis Sylwan 3 Ö-1 10 100 14.0/10.0
Birger Bogstag - Åsa Trollborg Mari-Anne Elsasdotter - Lars Thånell 3 Ö-1 3 100 14.0/10.0
Gunilla Seth - Per Skoglund Per Flerén - Per Melker 4 V-1 E 100 14.0/10.0
Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund Olle Magnuson - Milly Holmgren 3 V= E -110 8.0/16.0
Erik Hansson - Castor Mann Sven Flink - Jozef Orski 3 V= 2 -110 8.0/16.0
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Birgitta Borg - Kerstin Andersson 3 V= E -110 8.0/16.0
Lena Hammarberg - Cary Hammarberg Elsie Zinelli - Marie-Louise Engblom 3 N-2 E -200 4.0/20.0
Karin Schiöld - Madeleine Egnell Lennart Roth - Marie Roth 3NT Ö+1 7 -630 2.0/22.0
Barbara Lane - Åke Falkunge Thomas Malmström - Michael Jungstedt 3NT V+2 2 -660 0.0/24.0
Kerstin Klintberg - Christina Bäckström     - 11.7/-

Bricka 14

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.13

Öst giv
ingen i zon
E2
Kkn108
652
D1076
D1085
ED5
KDkn108
K
7643
962
43
kn854
Kkn9
743
E97
E932

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N87968
S87968
Ö35363
V46475
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erik Hansson - Castor Mann Sven Flink - Jozef Orski 3D V-2 E 300 24.0/0.0
Gunilla Seth - Per Skoglund Per Flerén - Per Melker 3 Ö-3 3 150 22.0/2.0
Lars Nilsson - Karl Persson Lena Göransson - Hellis Sylwan 2 N+1 4 140 20.0/4.0
Barbara Lane - Åke Falkunge Thomas Malmström - Michael Jungstedt 3 S= K 110 17.0/7.0
Birger Bogstag - Åsa Trollborg Mari-Anne Elsasdotter - Lars Thånell 2 N= 4 110 17.0/7.0
Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund Olle Magnuson - Milly Holmgren 3 V-2 8 100 14.0/10.0
Karin Schiöld - Madeleine Egnell Lennart Roth - Marie Roth 2 V-1 6 50 12.0/12.0
Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist Marianne Nilsson - Ulf Ohlin 2NT S-1 K -50 6.0/18.0
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Birgitta Borg - Kerstin Andersson 3 S-1 K -50 6.0/18.0
Lena Hammarberg - Cary Hammarberg Elsie Zinelli - Marie-Louise Engblom 2 N-1 3 -50 6.0/18.0
Anders d´Aquino - Tor Simensen Agneta André - Lillemor Parsons 1NT S-1 K -50 6.0/18.0
Folke Ljungström - Bengt Nilsson Clary Sundblad - Carin Stenberg 3 S-1 K -50 6.0/18.0
Eva Wirfeldt - Berit Wedsberg Inga Bud - Ann-Christine Brask 3 S-2 K -100 0.0/24.0
Kerstin Klintberg - Christina Bäckström     - 11.7/-

Bricka 15

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.13

Syd giv
N-S i zon
ED532
kn6
E763
64
10764
85
K10952
82
kn
K732
4
EKkn10975
K98
ED1094
Dkn8
D3

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N6910106
S6910106
Ö73322
V73322
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund Olle Magnuson - Milly Holmgren 5D Ö-4 K 800 24.0/0.0
Lars Nilsson - Karl Persson Lena Göransson - Hellis Sylwan 4 N+1 E 650 22.0/2.0
Barbara Lane - Åke Falkunge Thomas Malmström - Michael Jungstedt 4 S= 8 620 20.0/4.0
Erik Hansson - Castor Mann Sven Flink - Jozef Orski 3D Ö-2 8 300 17.0/7.0
Folke Ljungström - Bengt Nilsson Clary Sundblad - Carin Stenberg 5D Ö-2 K 300 17.0/7.0
Lena Hammarberg - Cary Hammarberg Elsie Zinelli - Marie-Louise Engblom 3 N+2 4 200 14.0/10.0
Anders d´Aquino - Tor Simensen Agneta André - Lillemor Parsons 2 N+2 E 170 12.0/12.0
Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist Marianne Nilsson - Ulf Ohlin 3 S= 8 140 9.0/15.0
Birger Bogstag - Åsa Trollborg Mari-Anne Elsasdotter - Lars Thånell 3 N= E 140 9.0/15.0
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Birgitta Borg - Kerstin Andersson 3 Ö-2 K 100 6.0/18.0
Eva Wirfeldt - Berit Wedsberg Inga Bud - Ann-Christine Brask 5 Ö-1 E 50 4.0/20.0
Gunilla Seth - Per Skoglund Per Flerén - Per Melker 4 S-1 8 -100 2.0/22.0
Karin Schiöld - Madeleine Egnell Lennart Roth - Marie Roth 3 Ö= 8 -110 0.0/24.0
Kerstin Klintberg - Christina Bäckström     - 11.7/-

Bricka 16

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.13

Väst giv
Ö-V i zon
Ekn9764

1093
KD76
52
K109875
D6
1098
K103
Ekn64
K874
kn4
D8
D32
Ekn52
E532

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N1194116
S1194116
Ö23927
V23927
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birger Bogstag - Åsa Trollborg Anders d´Aquino - Tor Simensen 4D N+1 E 690 24.0/0.0
Lena Hammarberg - Cary Hammarberg Per Flerén - Per Melker 4 N+1 Kn 450 22.0/2.0
Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund Erik Hansson - Castor Mann 4 N= 7 420 17.0/7.0
Marianne Nilsson - Ulf Ohlin Olle Magnuson - Milly Holmgren 4 N= E 420 17.0/7.0
Inga Bud - Ann-Christine Brask Elsie Zinelli - Marie-Louise Engblom 4 N= Kn 420 17.0/7.0
Clary Sundblad - Carin Stenberg Mari-Anne Elsasdotter - Lars Thånell 4 N= 4 420 17.0/7.0
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Sven Flink - Jozef Orski 3 N+2 Kn 200 12.0/12.0
Barbara Lane - Åke Falkunge Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 2 N+2 E 170 8.0/16.0
Birgitta Borg - Kerstin Andersson Lena Göransson - Hellis Sylwan 2 N+2 Kn 170 8.0/16.0
Kerstin Klintberg - Christina Bäckström Eva Wirfeldt - Berit Wedsberg 2 N+2 Kn 170 8.0/16.0
Gunilla Seth - Per Skoglund Folke Ljungström - Bengt Nilsson 3 N= 6 140 4.0/20.0
Karin Schiöld - Madeleine Egnell Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist 4 N-1 Kn -50 2.0/22.0
Lars Nilsson - Karl Persson Lennart Roth - Marie Roth 3D V= K -730 0.0/24.0
Agneta André - Lillemor Parsons     - -/11.1

Bricka 17

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.13

Nord giv
ingen i zon
D8
653
63
K107532
EK42
K109
2
ED986
109653
Ekn84
EKD
4
kn7
D72
kn1098754
kn

Optimalt kontrakt: 7NT Ö= -1520
 NT
N34000
S34000
Ö109131313
V109131313
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Nilsson - Ulf Ohlin Olle Magnuson - Milly Holmgren 3NT Ö+2 Kn -460 24.0/0.0
Barbara Lane - Åke Falkunge Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 4 Ö+2 Kn -480 21.0/3.0
Inga Bud - Ann-Christine Brask Elsie Zinelli - Marie-Louise Engblom 4 Ö+2 Kn -480 21.0/3.0
Lars Nilsson - Karl Persson Lennart Roth - Marie Roth 5 Ö+2 Kn -510 16.0/8.0
Lena Hammarberg - Cary Hammarberg Per Flerén - Per Melker 4 Ö+3 Kn -510 16.0/8.0
Kerstin Klintberg - Christina Bäckström Eva Wirfeldt - Berit Wedsberg 4 Ö+3 Kn -510 16.0/8.0
Gunilla Seth - Per Skoglund Folke Ljungström - Bengt Nilsson 6 Ö= Kn -980 12.0/12.0
Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund Erik Hansson - Castor Mann 6 Ö+1 Kn -1010 5.0/19.0
Karin Schiöld - Madeleine Egnell Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist 6 Ö+1 Kn -1010 5.0/19.0
Birgitta Borg - Kerstin Andersson Lena Göransson - Hellis Sylwan 6 Ö+1 Kn -1010 5.0/19.0
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Sven Flink - Jozef Orski 6 Ö+1 Kn -1010 5.0/19.0
Birger Bogstag - Åsa Trollborg Anders d´Aquino - Tor Simensen 6 Ö+1 Kn -1010 5.0/19.0
Clary Sundblad - Carin Stenberg Mari-Anne Elsasdotter - Lars Thånell 6 Ö+1 Kn -1010 5.0/19.0
Agneta André - Lillemor Parsons     - -/11.1

Bricka 18

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.13

Öst giv
N-S i zon
K8753
ED
1093
kn108
D4
kn109
KDkn
K7643
109
K876
E8642
52
Ekn62
5432
75
ED9

Optimalt kontrakt: 4D Ö-1 100
 NT
N54597
S64597
Ö69846
V69846
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Nilsson - Karl Persson Lennart Roth - Marie Roth 3 N= 5 140 18.0/6.0
Birgitta Borg - Kerstin Andersson Lena Göransson - Hellis Sylwan 2 N+1 5 140 18.0/6.0
Marianne Nilsson - Ulf Ohlin Olle Magnuson - Milly Holmgren 3 N= 5 140 18.0/6.0
Kerstin Klintberg - Christina Bäckström Eva Wirfeldt - Berit Wedsberg 2 N+1 5 140 18.0/6.0
Birger Bogstag - Åsa Trollborg Anders d´Aquino - Tor Simensen 3 N= 5 140 18.0/6.0
Gunilla Seth - Per Skoglund Folke Ljungström - Bengt Nilsson 3 N= 5 140 18.0/6.0
Clary Sundblad - Carin Stenberg Mari-Anne Elsasdotter - Lars Thånell 3 N= 5 140 18.0/6.0
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Sven Flink - Jozef Orski 2 N= 5 110 9.0/15.0
Inga Bud - Ann-Christine Brask Elsie Zinelli - Marie-Louise Engblom 2 S+1 D 110 9.0/15.0
Karin Schiöld - Madeleine Egnell Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist 1NT V-1 3 50 6.0/18.0
Barbara Lane - Åke Falkunge Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 3 N-1 E -100 3.0/21.0
Lena Hammarberg - Cary Hammarberg Per Flerén - Per Melker 4 N-1 5 -100 3.0/21.0
Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund Erik Hansson - Castor Mann 4 N-2 5 -200 0.0/24.0
Agneta André - Lillemor Parsons     - -/11.1

Bricka 19

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.13

Syd giv
Ö-V i zon
8752
KDkn9
96
ED5
Dkn6
3
Kkn873
K932
K1093
E64
E104
kn87
E4
108752
D52
1064

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N43834
S43834
Ö810596
V810596
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbara Lane - Åke Falkunge Lena Göransson - Hellis Sylwan 2 N= 9 110 21.0/3.0
Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund Thomas Malmström - Michael Jungstedt 2 S= 3 110 21.0/3.0
Kerstin Klintberg - Christina Bäckström Elsie Zinelli - Marie-Louise Engblom 2 N= E 110 21.0/3.0
Agneta André - Lillemor Parsons Eva Wirfeldt - Berit Wedsberg 2 N= 8 110 21.0/3.0
Karin Schiöld - Madeleine Egnell Marianne Nilsson - Ulf Ohlin 3 V-1 K 100 16.0/8.0
Birgitta Borg - Kerstin Andersson Lennart Roth - Marie Roth 3 N-1 E -50 12.0/12.0
Gunilla Seth - Per Skoglund Clary Sundblad - Carin Stenberg 3 N-1 9 -50 12.0/12.0
Folke Ljungström - Bengt Nilsson Lena Hammarberg - Cary Hammarberg 3 N-1 9 -50 12.0/12.0
Olle Magnuson - Milly Holmgren Erik Hansson - Castor Mann 1NT Ö= 2 -90 8.0/16.0
Mari-Anne Elsasdotter - Lars Thånell Anders d´Aquino - Tor Simensen 4 N-2 E -100 6.0/18.0
Sven Flink - Jozef Orski Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 3 V= K -110 4.0/20.0
Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist Lars Nilsson - Karl Persson 3 Ö= 2 -140 1.0/23.0
Inga Bud - Ann-Christine Brask Per Flerén - Per Melker 3 V= K -140 1.0/23.0
Birger Bogstag - Åsa Trollborg     - 13.0/-

Bricka 20

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.13

Väst giv
alla i zon
kn103
ED32
KD2
kn95
ED9
kn10
E876
EK107
K8754
765
9
8632
62
K984
kn10543
D4

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N28635
S28635
Ö105598
V105598
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Folke Ljungström - Bengt Nilsson Lena Hammarberg - Cary Hammarberg 4 V-1 K 100 24.0/0.0
Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund Thomas Malmström - Michael Jungstedt 1 S+1 Kn 90 22.0/2.0
Sven Flink - Jozef Orski Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 1 N= 3 80 20.0/4.0
Birgitta Borg - Kerstin Andersson Lennart Roth - Marie Roth 2 N-1 9 -100 18.0/6.0
Gunilla Seth - Per Skoglund Clary Sundblad - Carin Stenberg 2 V+1 K -110 16.0/8.0
Barbara Lane - Åke Falkunge Lena Göransson - Hellis Sylwan 2NT V= K -120 14.0/10.0
Kerstin Klintberg - Christina Bäckström Elsie Zinelli - Marie-Louise Engblom 1 V+3 K -130 11.0/13.0
Agneta André - Lillemor Parsons Eva Wirfeldt - Berit Wedsberg 2 V+2 2 -130 11.0/13.0
Karin Schiöld - Madeleine Egnell Marianne Nilsson - Ulf Ohlin 2 Ö+1 4 -140 6.0/18.0
Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist Lars Nilsson - Karl Persson 2 V+1 5 -140 6.0/18.0
Inga Bud - Ann-Christine Brask Per Flerén - Per Melker 2 V+1 Kn -140 6.0/18.0
Olle Magnuson - Milly Holmgren Erik Hansson - Castor Mann 2 V+2 K -170 1.0/23.0
Mari-Anne Elsasdotter - Lars Thånell Anders d´Aquino - Tor Simensen 2 V+2 4 -170 1.0/23.0
Birger Bogstag - Åsa Trollborg     - 13.0/-

Bricka 21

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.13

Nord giv
N-S i zon
E108
kn652
Dkn43
32
K974
73
10965
E74
653
ED4
EK
Dkn865
Dkn2
K1098
872
K109

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -90
 NT
N57766
S57766
Ö86577
V86576
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund Thomas Malmström - Michael Jungstedt 1NT Ö= D -90 24.0/0.0
Barbara Lane - Åke Falkunge Lena Göransson - Hellis Sylwan 1NT Ö+1 9 -120 14.0/10.0
Karin Schiöld - Madeleine Egnell Marianne Nilsson - Ulf Ohlin 1NT Ö+1 8 -120 14.0/10.0
Sven Flink - Jozef Orski Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 2NT Ö= 9 -120 14.0/10.0
Olle Magnuson - Milly Holmgren Erik Hansson - Castor Mann 1NT Ö+1 8 -120 14.0/10.0
Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist Lars Nilsson - Karl Persson 1NT Ö+1 9 -120 14.0/10.0
Kerstin Klintberg - Christina Bäckström Elsie Zinelli - Marie-Louise Engblom 1NT Ö+1 10 -120 14.0/10.0
Gunilla Seth - Per Skoglund Clary Sundblad - Carin Stenberg 2NT Ö= 10 -120 14.0/10.0
Inga Bud - Ann-Christine Brask Per Flerén - Per Melker 1NT Ö+1 9 -120 14.0/10.0
Folke Ljungström - Bengt Nilsson Lena Hammarberg - Cary Hammarberg 1NT Ö+1 9 -120 14.0/10.0
Birgitta Borg - Kerstin Andersson Lennart Roth - Marie Roth 2NT Ö+1 D -150 3.0/21.0
Mari-Anne Elsasdotter - Lars Thånell Anders d´Aquino - Tor Simensen 1NT Ö+2 10 -150 3.0/21.0
Agneta André - Lillemor Parsons Eva Wirfeldt - Berit Wedsberg 3NT Ö= 8 -400 0.0/24.0
Birger Bogstag - Åsa Trollborg     - 13.0/-

Bricka 22

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.13

Öst giv
Ö-V i zon
E7543
K96
E10
kn102
kn6
Ekn105
K865
KD8
K108
3
kn97432
963
D92
D8742
D
E754

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N73885
S73886
Ö610557
V610557
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Clary Sundblad - Carin Stenberg Lena Hammarberg - Cary Hammarberg 3 N+2 3 200 24.0/0.0
Karin Schiöld - Madeleine Egnell Olle Magnuson - Milly Holmgren 2 N+2 3 170 20.0/4.0
Lennart Roth - Marie Roth Barbara Lane - Åke Falkunge 3 N+1 3 170 20.0/4.0
Inga Bud - Ann-Christine Brask Folke Ljungström - Bengt Nilsson 2 N+2 3 170 20.0/4.0
Sven Flink - Jozef Orski Lena Göransson - Hellis Sylwan 1 N+2 3 140 14.0/10.0
Erik Hansson - Castor Mann Thomas Malmström - Michael Jungstedt 2 N+1 3 140 14.0/10.0
Agneta André - Lillemor Parsons Elsie Zinelli - Marie-Louise Engblom 1 N+2 3 140 14.0/10.0
Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 2 S= K 110 9.0/15.0
Birger Bogstag - Åsa Trollborg Eva Wirfeldt - Berit Wedsberg 2 N= 3 110 9.0/15.0
Gunilla Seth - Per Skoglund Mari-Anne Elsasdotter - Lars Thånell 4 V-1 Kn 100 6.0/18.0
Per Flerén - Per Melker Kerstin Klintberg - Christina Bäckström 2 S= Kn 90 4.0/20.0
Birgitta Borg - Kerstin Andersson Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist 3 N-1 3 -50 1.0/23.0
Marianne Nilsson - Ulf Ohlin Lars Nilsson - Karl Persson 3 N-1 3 -50 1.0/23.0
Anders d´Aquino - Tor Simensen     - 14.5/-

Bricka 23

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.13

Syd giv
alla i zon
K109
EK4
D1096
E32
72
953
EK82
D1095
Ekn
D10862
kn743
84
D86543
kn7
5
Kkn76

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N866109
S866109
Ö56634
V56634
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Schiöld - Madeleine Egnell Olle Magnuson - Milly Holmgren 3NT N+2 2 660 24.0/0.0
Lennart Roth - Marie Roth Barbara Lane - Åke Falkunge 4 S+1 E 650 20.0/4.0
Birger Bogstag - Åsa Trollborg Eva Wirfeldt - Berit Wedsberg 4 N+1 8 650 20.0/4.0
Per Flerén - Per Melker Kerstin Klintberg - Christina Bäckström 4 N+1 8 650 20.0/4.0
Erik Hansson - Castor Mann Thomas Malmström - Michael Jungstedt 3NT N+1 2 630 16.0/8.0
Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 4 S= E 620 9.0/15.0
Marianne Nilsson - Ulf Ohlin Lars Nilsson - Karl Persson 4 N= 2 620 9.0/15.0
Gunilla Seth - Per Skoglund Mari-Anne Elsasdotter - Lars Thånell 4 S= 6 620 9.0/15.0
Inga Bud - Ann-Christine Brask Folke Ljungström - Bengt Nilsson 4 S= E 620 9.0/15.0
Agneta André - Lillemor Parsons Elsie Zinelli - Marie-Louise Engblom 4 N= 8 620 9.0/15.0
Clary Sundblad - Carin Stenberg Lena Hammarberg - Cary Hammarberg 4 S= 7 620 9.0/15.0
Sven Flink - Jozef Orski Lena Göransson - Hellis Sylwan 2 N+1 8 140 2.0/22.0
Birgitta Borg - Kerstin Andersson Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist 4 N-1 8 -100 0.0/24.0
Anders d´Aquino - Tor Simensen     - 14.5/-

Bricka 24

BK S:t Erik, Sverige 2017.06.13

Väst giv
ingen i zon
Ekn
10742
kn2
E10653
963
95
KD107543
D
D84
ED63
E96
K84
K10752
Kkn8
8
kn972

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N104794
S104794
Ö38538
V38538
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta André - Lillemor Parsons Elsie Zinelli - Marie-Louise Engblom 3NT V-3 E 150 24.0/0.0
Ulla-Britt Olsson - Jan Nordlund Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 3NT Ö-2 5 100 18.0/6.0
Sven Flink - Jozef Orski Lena Göransson - Hellis Sylwan 3NT Ö-2 2 100 18.0/6.0
Birger Bogstag - Åsa Trollborg Eva Wirfeldt - Berit Wedsberg 4 V-2 E 100 18.0/6.0
Clary Sundblad - Carin Stenberg Lena Hammarberg - Cary Hammarberg 3NT Ö-2 5 100 18.0/6.0
Per Flerén - Per Melker Kerstin Klintberg - Christina Bäckström 3NT Ö-2 2 100 18.0/6.0
Marianne Nilsson - Ulf Ohlin Lars Nilsson - Karl Persson 3NT Ö-1 2 50 11.0/13.0
Lennart Roth - Marie Roth Barbara Lane - Åke Falkunge 3 V-1 E 50 11.0/13.0
Inga Bud - Ann-Christine Brask Folke Ljungström - Bengt Nilsson 3 V= Kn -110 8.0/16.0
Erik Hansson - Castor Mann Thomas Malmström - Michael Jungstedt 3NT Ö= 2 -400 6.0/18.0
Birgitta Borg - Kerstin Andersson Jan-Olof Hegethorn - Peter Flodqvist 3NT Ö+1 2 -430 3.0/21.0
Gunilla Seth - Per Skoglund Mari-Anne Elsasdotter - Lars Thånell 3NT Ö+1 2 -430 3.0/21.0
Karin Schiöld - Madeleine Egnell Olle Magnuson - Milly Holmgren 3NT Ö+2 2 -460 0.0/24.0
Anders d´Aquino - Tor Simensen     - 14.5/-