Kommande tävlingar
15/11 Svenska cupen slutspel
17/11 Uppsala bridgefest - Lagguld
01/12 Malmö BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
10/11 Kamras Minne - omgång 4
10/11 Kamras Minne - omgång 3
10/11 Kamras Minne - omgång 2
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge 2018-01-18 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge 2018-01-18

Partävling, 11 bord, 22 par. Antal brickor: 24. Medel: 240.0.

Privatprotokoll för Björn Backlund - Anneli Sagersten

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 17, Fritiof Modig - Bernt Strömberg
14 Ö+1 -450 5 25% 5 25.0%K1064EKn82DKn653 52EKn9536310972
23 V+1 -170 14 70% 19 47.5%642DKn9863KD65 Kn1053EK65KD1084
Rond 2, som NS mot par 16, Lena Becksén - Velina Blix
33 Ö-3 300 17 85% 36 60.0%10910865102EKn1054 ED8D2EK949863
41 V+2 -110 16 80% 52 65.0%1096EKn10D7632Kn5 D854D876E105D2
Rond 3, som NS mot par 15, Torsten Stier - Rolf Nyberg
51NT N+2 150 17 85% 69 69.0%EK64K5EKn5D1082 Kn9102K109843976
63 Ö= -110 4 20% 73 60.8%E7531095D1051098 984D864EKDKn54
Rond 4, som ÖV mot par 14, Ylva Papp - Agneta Danielsson
73NT V+3 690 11 55% 84 60.0%Kn102EKD85D4DKn8 ED93104EKKn7K42
83NT N+3 -490 3 15% 87 54.4%D3Kn1084Kn8631032 Kn1085D976DKKn54
Rond 5, som ÖV mot par 13, Sven-Erik Svedin - Bert Hellström
95 S-2 100 18 90% 105 58.3%103KD52KKn109837 K876E874372104
103NT N= -600 15 75% 120 60.0%109D4Kn4EDKn10842 D8753Kn63109695
Rond 6, som ÖV mot par 12, Inger Olsson - Birgitta Svensson
115 V-1 -50 8 40% 128 58.2%7KKn842Kn9865K6 E106D72ED105432
121NT S= -90 5 25% 133 55.4%5D10932543E1072 KKn96E7Kn8DKn854
Rond 7, som NS mot par 11, Yngve Sundberg - Leif Persson
133NT N-2 -200 3 15% 136 52.3%KD621075EKn3983 KD98D874EK1054
145 N-2 -100 2 10% 138 49.3%E5EK2E9432Kn42 D9DKn3D10876K95
Rond 8, som NS mot par 22, Marianne Eskilsson - Per Eskilsson
153 Ö= -140 11 55% 149 49.7%EDKn29761083763 K1043KnEK5D10852
163NT V+1 -630 2 10% 151 47.2%10E9875D7EKn852 D6432D3242D104
Rond 9, som ÖV mot par 21, Said Eliasson - Carin Dahlberg
174 V-1 -50 17 85% 168 49.4%E98ED109743K87 KKn10643K107652D
183NT N= -600 10 50% 178 49.4%642K763EKn8K65 Kn875109855D742
Rond 10, som NS mot par 20, Ingalill Eriksson - Bengt Eldered
196 S-2 -100 0 0% 178 46.8%72KKn92KD102654 KDKn8E1076545E10
202 N+1 110 15 75% 193 48.2%D97KD109EKKn852 KDKn102E8375374
Rond 11, som NS mot par 19, Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson
214 N-1 -100 2 10% 195 46.4%D7432EK798528 EKn10D10853KKD54
223 S-2 -100 12 60% 207 47.0%K98762665Kn874 53EKn742EK109810
Rond 12, som NS mot par 18, Jeanette Jensen - Ulla Berglund
232 S+3 200 9 45% 216 47.0%8EK1032K74D862 D93D9875D652E
243NT V+3 -490 10 50% 226 47.1%KKn9754Kn9775Kn5 6321054Kn9E10764