Kommande tävlingar
15/11 Svenska cupen slutspel
17/11 Uppsala bridgefest - Lagguld
01/12 Malmö BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
10/11 Kamras Minne - omgång 4
10/11 Kamras Minne - omgång 3
10/11 Kamras Minne - omgång 2
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge 2018-01-18 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge 2018-01-18

Partävling, 11 bord, 22 par. Antal brickor: 24. Medel: 240.0.

Privatprotokoll för Lennart Wiklund - Ola Bergqvist

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 13, Sven-Erik Svedin - Bert Hellström
14 Ö= -420 13 65% 13 65.0%K1064EKn82DKn653 52EKn9536310972
24 N-2 -200 7 35% 20 50.0%642DKn9863KD65 Kn1053EK65KD1084
Rond 2, som ÖV mot par 12, Inger Olsson - Birgitta Svensson
32 Ö-2 -200 9 45% 29 48.3%Kn765432EKn873D KKKn9743D65K72
42 V+3 150 17 85% 46 57.5%K729542K941086 EKn3K3Kn8EK9743
Rond 3, som ÖV mot par 11, Yngve Sundberg - Leif Persson
53 Ö-1 -50 10 50% 56 56.0%D52ED87437654 10873Kn96D2EKKn3
63 Ö= 110 16 80% 72 60.0%Kn62EK32EKn3272 KD10Kn74K987663
Rond 4, som ÖV mot par 22, Marianne Eskilsson - Per Eskilsson
76NT V= 1440 18 90% 90 64.3%Kn102EKD85D4DKn8 ED93104EKKn7K42
83NT N-1 50 18 90% 108 67.5%D3Kn1084Kn8631032 Kn1085D976DKKn54
Rond 5, som NS mot par 21, Said Eliasson - Carin Dahlberg
94 N-1 -50 8 40% 116 64.4%DKn954Kn9E4KKn93 E2106D65ED8652
103NT N+2 660 13 65% 129 64.5%EKKn4E1082EDK73 62K975K875326
Rond 6, som NS mot par 20, Ingalill Eriksson - Bengt Eldered
115 V-1 50 12 60% 141 64.1%Kn9853ED10310397 KD642975EK4Kn8
122 N= 90 15 75% 156 65.0%8732Kn5E1097629 ED104K864KDK63
Rond 7, som ÖV mot par 19, Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson
135 S-3 300 20 100% 176 67.7%1073E643210952D EKn9854KnK6Kn762
144 N-1 50 13 65% 189 67.5%K8710654KKn10763 Kn1064329875ED8
Rond 8, som NS mot par 18, Jeanette Jensen - Ulla Berglund
153 Ö= -140 11 55% 200 66.7%EDKn29761083763 K1043KnEK5D10852
162 S= 110 20 100% 220 68.8%10E9875D7EKn852 D6432D3242D104
Rond 9, som NS mot par 17, Fritiof Modig - Bernt Strömberg
173 Ö-2 100 8 40% 228 67.1%982EDKnKn62Kn932 D7543K85E10654
183NT S+1 630 18 90% 246 68.3%D103EDKD10732108 EK9Kn42964EKn93
Rond 10, som NS mot par 16, Lena Becksén - Velina Blix
193 S+2 200 5 25% 251 66.1%72KKn92KD102654 KDKn8E1076545E10
203NT S-1 -100 6 30% 257 64.2%D97KD109EKKn852 KDKn102E8375374
Rond 11, som NS mot par 15, Torsten Stier - Rolf Nyberg
212 S+1 140 10 50% 267 63.6%D7432EK798528 EKn10D10853KKD54
222 N+1 140 19 95% 286 65.0%K98762665Kn874 53EKn742EK109810
Rond 12, som NS mot par 14, Ylva Papp - Agneta Danielsson
234 V-1 100 3 15% 289 62.8%8EK1032K74D862 D93D9875D652E
243NT V+3 -490 10 50% 299 62.3%KKn9754Kn9775Kn5 6321054Kn9E10764