Kommande tävlingar
17/11 Uppsala bridgefest - Lagguld
01/12 Malmö BK - Guldtävling
29/12 BK Allians, Halmstad - Guldtäv
Rapporterade tävlingar
10/11 Kamras Minne - omgång 4
10/11 Kamras Minne - omgång 3
10/11 Kamras Minne - omgång 2
Bridgeklubben BFR » Tisdagsbridge 2018-05-15 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Tisdagsbridge 2018-05-15

Partävling, 11 bord, 22 par. Antal brickor: 24. Medel: 240.0.

Privatprotokoll för Björn Backlund - Barry Cotz

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 13, Margaretha Nehrer - Said Eliasson
14 Ö-1 50 17 85% 17 85.0%K7853Kn73D9872 EKn54KnK10654K63
22 S-1 -100 8 40% 25 62.5%D9872KD10KD732 EK85Kn43Kn74384
Rond 2, som ÖV mot par 12, Gunnel Sandberg - Klas Löfgren
34 V+1 650 14 70% 39 65.0%E10869EKD29842 KD952EK1096473
43 Ö= 140 8 40% 47 58.8%KKn103K1075651076 6E9432832EK95
Rond 3, som ÖV mot par 11, Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg
53D N-1 200 18 90% 65 65.0%329862K10EDKn103 EDKn85D105Kn8796
62 Ö= 110 14 70% 79 65.8%ED73D62E9DKn64 K857543D7K932
Rond 4, som ÖV mot par 22, Olan Hedström - Bo Byléhn
72 Ö+2 170 16 80% 95 67.9%EKD42K71084328 Kn953Kn92ED9732
82 S+2 -170 10 50% 105 65.6%Kn73DKn8D983274 96K543765ED109
Rond 5, som NS mot par 21, Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin
93 S+3 230 2 10% 107 59.4%KD108D4KKn96D92 2EKKn97524EKKn5
103 Ö+1 -130 10 50% 117 58.5%D106KD3Kn1093764 Kn52Kn8764EK1082
Rond 6, som NS mot par 20, Britt Bergman - Leif Persson
112 S= 110 18 90% 135 61.4%Kn9ED864Kn654K7 D1075321072KD105
123 S-1 -100 11 55% 146 60.8%ED485E52E10653 K52KKn107273972
Rond 7, som ÖV mot par 19, Kurt Norström - Lars Olsson
133 V+1 170 11 55% 157 60.4%KnED98543K8542 ED10543K95D7E9
144 S= -420 9 45% 166 59.3%432E853109D763 8D10974Kn763EK4
Rond 8, som NS mot par 18, Birgitta Svensson - Bengt Eldered
153NT N-1 -100 1 5% 167 55.7%43E965283D872 EKDKn2103EK10496
163NT S-1 -50 3 15% 170 53.1%9532EDKn722K96 K1076K8EK86742
Rond 9, som NS mot par 17, Staffan Lindeborg - Siv Lindgren
173NT S-1 -50 5 25% 175 51.5%3KKn2E875D8642 EK2D1093DKn4E93
183NT S+3 690 18 90% 193 53.6%E65K3EKn654374 DKn98EKn1095D8ED
Rond 10, som NS mot par 16, Dan Mattsson - Ingalill Eriksson
195NT S-1 -50 4 20% 197 51.8%E65K835EKD965 KD9Kn97K8741073
203 N+1 170 5 25% 202 50.5%EKn1098EKn3K9532 K643K87582EKn10
Rond 11, som NS mot par 15, Arne Mulari - Renate Rhodin
212 N-1 -100 4 20% 206 49.0%E8E98753105972 D324E874EKn654
223NT N-2 -100 6 30% 212 48.2%K765ED106Kn82D5 93K97532K10K73
Rond 12, som NS mot par 14, Jeanette Jensen - Ulla Berglund
232 N+2 130 19 95% 231 50.2%KDKn8D76596432 E102K93E1079874
244 Ö= -420 9 45% 240 50.0%109862107962EK2 KKn365DKn543D76