Kommande tävlingar
27/10 Allsvenskan div 2
27/10 Allsvenskan, div 2, rond 8-11
30/10 Juniorläger, höstlovet
Rapporterade tävlingar
07/10 Enköpings BS - Guldtävling
22/09 Allsvenskan, div 3 match 6:1
22/09 Allsvenskan, div 3 match 5:1
Bridgeklubben BFR » Barometer 2018-05-22 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Barometer 2018-05-22

Partävling, 10 bord, 19 par. Antal brickor: 24. Medel: 191.8.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Jeanette Jensen - Ulla Berglund

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 76, Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg
14 N-2 -100 1.0 6% 1 6.0%DKn85E84D10KKn97 K762K73KKn84E3
23NT N-1 -100 4.0 25% 5 15.5%10937E864ED762 EKn62EKn1084392K
Rond 2, som NS mot par 77, Sverker Ernback - Åke Nylén
33 S= 140 11.0 69% 16 33.3%Kn853942E1063EK K10942D7KD84Kn5
44 V-2 200 13.0 81% 29 45.2%9725EK10987484 D54KD6332D653
Rond 3, som NS mot par 78, Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig
54 Ö= -420 7.0 44% 36 45.0%Kn953959765D109 E6876432EK754
62NT N+3 210 10.0 63% 46 48.0%E3Kn65KD852ED10 K6598E64K6543
Rond 4, som NS mot par 79, Inger Eriksson - Bernt Strömberg
74 Ö-3 300 15.0 94% 61 54.6%EKn762DK954374 9543K1097E76K5
84 V= -420 7.0 44% 68 53.2%81072Kn3ED97432 752D85E865K86
Rond 5, som ÖV mot par 80, Yngve Sundberg - Ola Bergqvist
93 S= -140 6.0 38% 74 51.6%Kn994EKn76310987 K108D65D84EKKn5
103NT Ö-1 -100 7.0 44% 81 50.8%D2EK3Kn75EKDKn9 Kn31092E86310854
Rond 6, som NS mot par 71, Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin
113 N-2 -100 1.0 6% 82 46.7%D974243Kn75436 KKn3K72D9EK754
123 S-1 -100 4.0 25% 86 44.9%9843Kn1097KDKn104 ED754EKn1052D5E
Rond 7, som NS mot par 73, Ingalill Eriksson - Dan Mattsson
133 N+1 170 2.0 13% 88 42.5%E842D10872EKn52 D97EKD104D10865
143NT Ö+3 -490 2.0 13% 90 40.4%52D654EKn107473 D108108398621092
Rond 8, som NS mot par 75, Björn Backlund - Egil Tisell
154D S-1 -200 4.0 25% 94 39.3%KnKn32106532KD63 E10987653KK942
166NT Ö= -1440 0.0 0% 94 36.9%D83ED98764D72 Kn723287528653
Rond 9, som ÖV mot par 2, Gunnel Sandberg - Klas Löfgren
174 N= -420 2.0 13% 96 35.5%41042KD1098D974 Kn109659362EK102
185 S-3 300 16.0 100% 112 39.1%65EKn84642K1072 KD98722EKn8954
Rond 10, som NS mot par 4, Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck
193NT V+2 -660 4.0 25% 116 38.3%Kn7652E7427687 E4Kn65Kn95432D2
204 V+1 -650 10.0 63% 126 39.5%KDKn4Kn8774Kn963 E876353K96352
Rond 11, som ÖV mot par 6, Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg
213NT V+1 430 11.0 69% 137 41.0%EK9EKn7549Kn965 DKn84KDD86KD102
222 V-1 -100 13.0 81% 150 42.8%Kn8210Kn1074KKn986 ED95EK98653D3
Rond 12, som NS mot par 8, Britt Bergman - Leif Persson
232 N+2 130 0.0 0% 150 40.9%KKn62109EKD95EK E74K73210871086
243NT N= 400 1.0 6% 151 39.5%KD92K97ED2986 64Kn1084K4EKD75

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.22

Nord giv
ingen i zon
Dkn85
E84
D10
Kkn97
E10943
D65
E97
105

kn1092
6532
D8642
K762
K73
Kkn84
E3

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N8991010
S8881010
Ö43432
V43432
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Inger Eriksson - Bernt Strömberg 3NT S+1 3 430 16.0/0.0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Ingegerd Backlund - Inger Olsson 4 N= Kn 420 14.0/2.0
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Sverker Ernback - Åke Nylén 3NT N= Kn 400 10.0/6.0
Åke Åberg - Bengt Eldered Inger Byström - Bo Byléhn 3NT N= Kn 400 10.0/6.0
Björn Backlund - Egil Tisell Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3NT N= Kn 400 10.0/6.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Britt Bergman - Leif Persson 1NT S+4 3 210 6.0/10.0
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig 1NT S+3 9 180 4.0/12.0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 4 N-2 9 -100 1.0/15.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ulf Henriksson - Henry Häljeryd 4 S-2 10 -100 1.0/15.0
Lennart Wiklund - Staffan Hedman     - 10.3/-

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.22

Öst giv
N-S i zon
1093
7
E864
ED762
K8
D65
Dkn1053
843
D754
K92
K7
kn1095
Ekn62
Ekn10843
92
K

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N889107
S889107
Ö35335
V35335
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ulf Henriksson - Henry Häljeryd 2 S+2 D 170 14.0/2.0
Åke Åberg - Bengt Eldered Inger Byström - Bo Byléhn 2 S+2 K 170 14.0/2.0
Björn Backlund - Egil Tisell Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3 S+1 D 170 14.0/2.0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Ingegerd Backlund - Inger Olsson 2 S+1 D 140 10.0/6.0
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig 2 S= E 110 7.0/9.0
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Sverker Ernback - Åke Nylén 2 S= D 110 7.0/9.0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3NT N-1 2 -100 4.0/12.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Inger Eriksson - Bernt Strömberg 4 S-2 D -200 1.0/15.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Britt Bergman - Leif Persson 3NT N-2 4 -200 1.0/15.0
Lennart Wiklund - Staffan Hedman     - 10.3/-

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.22

Syd giv
Ö-V i zon
kn853
942
E1063
EK
ED7
10653
kn52
D109
6
EKkn8
97
876432
K10942
D7
KD84
kn5

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N38596
S38596
Ö94846
V94846
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Inger Byström - Bo Byléhn 2 S+1 6 140 11.0/5.0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Sverker Ernback - Åke Nylén 3 S= 6 140 11.0/5.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 2 S+1 10 140 11.0/5.0
Ulf Henriksson - Henry Häljeryd Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 1 S+2 10 140 11.0/5.0
Åke Åberg - Bengt Eldered Lennart Wiklund - Staffan Hedman 3 S= 6 140 11.0/5.0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3 S= 9 140 11.0/5.0
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig 2 S= 5 110 4.0/12.0
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Inger Eriksson - Bernt Strömberg 4 S-1 6 -50 1.0/15.0
Björn Backlund - Egil Tisell Britt Bergman - Leif Persson 4 S-1 9 -50 1.0/15.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin     - -/9.8

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.22

Väst giv
alla i zon
972
5
EK109874
84
E1063
kn942
D6
E107
Kkn8
E1087
kn5
Kkn92
D54
KD63
32
D653

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N46334
S46344
Ö96996
V96996
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Inger Eriksson - Bernt Strömberg 4D Ö-3 3 800 16.0/0.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Inger Byström - Bo Byléhn 4 V-2 E 200 13.0/3.0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Sverker Ernback - Åke Nylén 4 V-2 E 200 13.0/3.0
Ulf Henriksson - Henry Häljeryd Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3 N= E 110 10.0/6.0
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig 4 V-1 E 100 7.0/9.0
Åke Åberg - Bengt Eldered Lennart Wiklund - Staffan Hedman 4 V-1 E 100 7.0/9.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3 N-1 E -100 4.0/12.0
Björn Backlund - Egil Tisell Britt Bergman - Leif Persson 3 Ö= 3 -140 1.0/15.0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3 V= K -140 1.0/15.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin     - -/9.8

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.22

Nord giv
N-S i zon
kn953
95
9765
D109
K108742
K
D104
kn62
D
EDkn1032
EKkn8
83
E6
8764
32
EK754

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N73343
S73343
Ö691077
V691077
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Bo Byléhn Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3 Ö= E -140 16.0/0.0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Margaretha Nehrer - Said Eliasson 3 Ö+2 E -200 14.0/2.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Lennart Wiklund - Staffan Hedman 4 Ö= E -420 7.0/9.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Britt Bergman - Leif Persson 4 Ö= K -420 7.0/9.0
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Inger Eriksson - Bernt Strömberg 4 Ö= 3 -420 7.0/9.0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig 4 Ö= E -420 7.0/9.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Sverker Ernback - Åke Nylén 4 Ö= E -420 7.0/9.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Åke Åberg - Bengt Eldered 4 Ö= K -420 7.0/9.0
Björn Backlund - Egil Tisell Ulf Henriksson - Henry Häljeryd 4 Ö+1 E -450 0.0/16.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson     - 7.9/-

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.22

Öst giv
Ö-V i zon
E3
kn65
KD852
ED10
1097
K10742
kn1093
7
Dkn842
ED3
7
kn982
K65
98
E64
K6543

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N109658
S109658
Ö33785
V33785
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Inger Eriksson - Bernt Strömberg 3NT N= 2 400 14.0/2.0
Inger Byström - Bo Byléhn Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3NT N= 2 400 14.0/2.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Åke Åberg - Bengt Eldered 3NT N= D 400 14.0/2.0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig 2NT N+3 D 210 10.0/6.0
Björn Backlund - Egil Tisell Ulf Henriksson - Henry Häljeryd 2 S+2 10 130 8.0/8.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Lennart Wiklund - Staffan Hedman 2 N+1 D 110 6.0/10.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Britt Bergman - Leif Persson 3NT N-1 4 -50 2.0/14.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Sverker Ernback - Åke Nylén 3NT N-1 D -50 2.0/14.0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Margaretha Nehrer - Said Eliasson 3NT N-1 8 -50 2.0/14.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson     - 7.9/-

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.22

Syd giv
alla i zon
Ekn762
D
K9543
74
108
E8653
102
D963
KD
kn42
Dkn8
Ekn1082
9543
K1097
E76
K5

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N69797
S69797
Ö74646
V74646
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Inger Eriksson - Bernt Strömberg 4 Ö-3 E 300 15.0/1.0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 2NT Ö-3 9 300 15.0/1.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 Ö-2 E 200 10.0/6.0
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Lennart Wiklund - Staffan Hedman 3 Ö-2 E 200 10.0/6.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig 3 V-2 E 200 10.0/6.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Ulf Henriksson - Henry Häljeryd 3 N+1 2 170 6.0/10.0
Britt Bergman - Leif Persson Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 2 N+1 E 140 3.0/13.0
Åke Åberg - Bengt Eldered Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3 N= E 140 3.0/13.0
Inger Byström - Bo Byléhn Sverker Ernback - Åke Nylén 4 N-1 K -100 0.0/16.0
Björn Backlund - Egil Tisell     - -/9.3

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.22

Väst giv
ingen i zon
8
1072
kn3
ED97432
EDkn109
EK4
K942
kn
K643
kn963
D107
105
752
D85
E865
K86

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N84336
S84336
Ö599105
V599105
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Bo Byléhn Sverker Ernback - Åke Nylén 3 Ö+1 E -170 16.0/0.0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 3 V+2 E -200 14.0/2.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 V= E -420 7.0/9.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Ulf Henriksson - Henry Häljeryd 4 V= E -420 7.0/9.0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Inger Eriksson - Bernt Strömberg 4 V= E -420 7.0/9.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig 4 V= E -420 7.0/9.0
Britt Bergman - Leif Persson Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 4 V= E -420 7.0/9.0
Åke Åberg - Bengt Eldered Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 4 V= Kn -420 7.0/9.0
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Lennart Wiklund - Staffan Hedman 4 V+1 E -450 0.0/16.0
Björn Backlund - Egil Tisell     - -/9.3

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.22

Nord giv
Ö-V i zon
D3
kn103
K10952
632
K108
D65
D84
EKkn5
kn9
94
Ekn763
10987
E76542
EK872

D4

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N44995
S44995
Ö98447
V99448
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 2 S+2 E 170 15.0/1.0
Björn Backlund - Egil Tisell Åke Åberg - Bengt Eldered 3 S+1 8 170 15.0/1.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Inger Eriksson - Bernt Strömberg 2 S+1 5 140 10.0/6.0
Britt Bergman - Leif Persson Sverker Ernback - Åke Nylén 2 S+1 K 140 10.0/6.0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3 S= E 140 10.0/6.0
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 S= K 110 5.0/11.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Ingegerd Backlund - Inger Olsson 2 S= E 110 5.0/11.0
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Ulf Henriksson - Henry Häljeryd 3 S-1 8 -50 1.0/15.0
Inger Byström - Bo Byléhn Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig 4 S-1 E -50 1.0/15.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren     - 7.3/-

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.22

Öst giv
alla i zon
E9876
75
KD109
32
kn3
1092
E863
10854
D2
EK3
kn75
EKDkn9
K1054
Dkn864
42
76

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N46885
S46885
Ö87558
V97558
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Bo Byléhn Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig 5 Ö-2 7 200 15.0/1.0
Britt Bergman - Leif Persson Sverker Ernback - Åke Nylén 3 Ö-2 K 200 15.0/1.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Inger Eriksson - Bernt Strömberg 3NT Ö-1 6 100 9.0/7.0
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3NT Ö-1 D 100 9.0/7.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Ingegerd Backlund - Inger Olsson 3NT Ö-1 4 100 9.0/7.0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3NT Ö-1 D 100 9.0/7.0
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Ulf Henriksson - Henry Häljeryd 2NT Ö+1 4 -150 4.0/12.0
Björn Backlund - Egil Tisell Åke Åberg - Bengt Eldered 3NT Ö= Kn -600 2.0/14.0
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT Ö+1 8 -630 0.0/16.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren     - 7.3/-

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.22

Syd giv
ingen i zon
D9742
43
kn7543
6
E85
kn986
2
Dkn983
106
ED105
EK1086
102
Kkn3
K72
D9
EK754

Optimalt kontrakt: 3D S-1 -100
 NT
N56485
S56485
Ö86958
V86958
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Henriksson - Henry Häljeryd Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 2 S+2 5 170 16.0/0.0
Britt Bergman - Leif Persson Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig 2 S+1 8 140 14.0/2.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Björn Backlund - Egil Tisell 2 N= E 110 9.0/7.0
Inger Byström - Bo Byléhn Inger Eriksson - Bernt Strömberg 2 S= 2 110 9.0/7.0
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Sverker Ernback - Åke Nylén 2 S= 3 110 9.0/7.0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 2 S= 2 110 9.0/7.0
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 2 N-1 E -50 4.0/12.0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 N-2 K -100 1.0/15.0
Åke Åberg - Bengt Eldered Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3 S-2 2 -100 1.0/15.0
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck     - 5.9/-

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.22

Väst giv
N-S i zon
9
843
kn1097
KDkn104
Kkn82
K76
6
98652
1063
D9
EK8432
73
ED754
Ekn1052
D5
E

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N86967
S86967
Ö56365
V56365
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Henriksson - Henry Häljeryd Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3NT S+2 5 660 16.0/0.0
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Sverker Ernback - Åke Nylén 4 S= 5 620 14.0/2.0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3 S= 6 140 12.0/4.0
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 2 S= 6 110 9.0/7.0
Inger Byström - Bo Byléhn Inger Eriksson - Bernt Strömberg 1 S+1 6 110 9.0/7.0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 S-1 6 -100 4.0/12.0
Britt Bergman - Leif Persson Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig 3 S-1 6 -100 4.0/12.0
Åke Åberg - Bengt Eldered Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3 S-1 6 -100 4.0/12.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Björn Backlund - Egil Tisell 2 S-2 6 -200 0.0/16.0
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck     - 5.9/-

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.22

Nord giv
alla i zon
E842
D10872
Ekn52
K6
964
K76
EKkn73
kn1053
kn53
983
942
D97
EK
D104
D10865

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N910111110
S911111110
Ö42223
V42223
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Backlund - Egil Tisell Margaretha Nehrer - Said Eliasson 3NT S+4 Kn 720 16.0/0.0
Ulf Henriksson - Henry Häljeryd Sverker Ernback - Åke Nylén 4 N+2 Kn 680 14.0/2.0
Britt Bergman - Leif Persson Inger Eriksson - Bernt Strömberg 3NT S+2 Kn 660 10.0/6.0
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig 3NT S+2 E 660 10.0/6.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3NT S+2 E 660 10.0/6.0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Inger Byström - Bo Byléhn 3NT S+1 3 630 6.0/10.0
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Åke Åberg - Bengt Eldered 1NT S+3 6 180 4.0/12.0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3 N+1 9 170 2.0/14.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Ingegerd Backlund - Inger Olsson 3 S+1 E 130 0.0/16.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg     - 7.0/-

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.22

Öst giv
ingen i zon
52
D654
Ekn1074
73
Kkn73
K92
K3
E865
E964
Ekn7
D5
KDkn4
D108
1083
9862
1092

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -990
 NT
N15211
S15211
Ö128101212
V128101212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Ingegerd Backlund - Inger Olsson 3NT Ö-1 9 50 16.0/0.0
Britt Bergman - Leif Persson Inger Eriksson - Bernt Strömberg 3NT Ö= 9 -400 13.0/3.0
Björn Backlund - Egil Tisell Margaretha Nehrer - Said Eliasson 3NT Ö= 2 -400 13.0/3.0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Inger Byström - Bo Byléhn 3NT Ö+1 9 -430 10.0/6.0
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Åke Åberg - Bengt Eldered 4 Ö+1 9 -450 7.0/9.0
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig 4 Ö+1 4 -450 7.0/9.0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3NT Ö+3 9 -490 2.0/14.0
Ulf Henriksson - Henry Häljeryd Sverker Ernback - Åke Nylén 3NT Ö+3 9 -490 2.0/14.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3NT Ö+3 10 -490 2.0/14.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg     - 7.0/-

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.22

Syd giv
N-S i zon
kn
kn32
106532
KD63
D
E984
kn7
E108754
K42
D10765
ED8
kn9
E10987653
K
K94
2

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N46274
S46274
Ö961069
V961059
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Inger Eriksson - Bernt Strömberg 5D V-3 Kn 500 16.0/0.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 3 S+1 E 170 14.0/2.0
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 5 Ö-1 2 50 11.0/5.0
Ulf Henriksson - Henry Häljeryd Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig 3 Ö-1 E 50 11.0/5.0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Britt Bergman - Leif Persson 3 S-1 E -100 8.0/8.0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Björn Backlund - Egil Tisell 4D S-1 E -200 4.0/12.0
Inger Byström - Bo Byléhn Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 4 N-2 E -200 4.0/12.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Sverker Ernback - Åke Nylén 4 S-2 E -200 4.0/12.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Åke Åberg - Bengt Eldered 4 Ö= E -420 0.0/16.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg     - -/7.1

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.22

Väst giv
Ö-V i zon
D83
ED987
64
D72
E9654
kn54
103
E104
K10
K106
EKDkn9
Kkn9
kn72
32
8752
8653

Optimalt kontrakt: 6NT V= -1440
 NT
N21321
S21321
Ö1012101112
V1012101112
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Bo Byléhn Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 4 Ö+2 3 -170 16.0/0.0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Britt Bergman - Leif Persson 2NT Ö+4 3 -240 14.0/2.0
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Inger Eriksson - Bernt Strömberg 3NT Ö= 8 -600 12.0/4.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 3NT Ö+1 3 -630 10.0/6.0
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3NT Ö+2 2 -660 6.0/10.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Åke Åberg - Bengt Eldered 3NT Ö+2 8 -660 6.0/10.0
Ulf Henriksson - Henry Häljeryd Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig 3NT Ö+2 3 -660 6.0/10.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Sverker Ernback - Åke Nylén 3NT Ö+3 8 -690 2.0/14.0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Björn Backlund - Egil Tisell 6NT Ö= 5 -1440 0.0/16.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg     - -/7.1

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.22

Nord giv
ingen i zon
EKD8732
KD
kn54
5
kn10965
93
62
EK102
4
1042
KD1098
D974

Ekn8765
E73
kn863

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N56999
S56999
Ö76433
V76433
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Jeanette Jensen - Ulla Berglund 4 N= K 420 14.0/2.0
Britt Bergman - Leif Persson Åke Åberg - Bengt Eldered 4 N= K 420 14.0/2.0
Ulf Henriksson - Henry Häljeryd Inger Eriksson - Bernt Strömberg 4 S= 4 420 14.0/2.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Ingegerd Backlund - Inger Olsson 4 N-1 K -50 7.0/9.0
Inger Byström - Bo Byléhn Björn Backlund - Egil Tisell 3 N-1 D -50 7.0/9.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig 4 S-1 6 -50 7.0/9.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 4 N-1 8 -50 7.0/9.0
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Margaretha Nehrer - Said Eliasson 4D N-1 D -100 1.0/15.0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Lennart Wiklund - Staffan Hedman 4 S-2 K -100 1.0/15.0
Sverker Ernback - Åke Nylén     - -/8.1

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.22

Öst giv
N-S i zon
kn104
7
KD107
EDkn86
KD9872
2
Ekn8
954
65
Ekn84
642
K1072
E3
KD109653
953
3

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N68955
S68965
Ö64375
V74377
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Henriksson - Henry Häljeryd Inger Eriksson - Bernt Strömberg 4D Ö-4 7 800 16.0/0.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3 V-4 7 200 14.0/2.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Ingegerd Backlund - Inger Olsson 3 V-3 7 150 11.0/5.0
Britt Bergman - Leif Persson Åke Åberg - Bengt Eldered 3 V-3 7 150 11.0/5.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig 3 V-1 7 50 7.0/9.0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Lennart Wiklund - Staffan Hedman 2 V-1 7 50 7.0/9.0
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Margaretha Nehrer - Said Eliasson 4 S-1 E -100 3.0/13.0
Inger Byström - Bo Byléhn Björn Backlund - Egil Tisell 3 N-1 6 -100 3.0/13.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Jeanette Jensen - Ulla Berglund 5 S-3 E -300 0.0/16.0
Sverker Ernback - Åke Nylén     - -/8.1

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.22

Syd giv
Ö-V i zon
kn7652
E742
76
87
KD9
108
EKD8
K643
1083
KD93
10
Ekn1095
E4
kn65
kn95432
D2

Optimalt kontrakt: 5NT V= -660
 NT
N24342
S24342
Ö11910911
V11910911
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Björn Backlund - Egil Tisell 2 Ö+1 4 -140 16.0/0.0
Britt Bergman - Leif Persson Ingegerd Backlund - Inger Olsson 2NT V+1 2 -150 14.0/2.0
Inger Byström - Bo Byléhn Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3NT Ö+1 9 -630 11.0/5.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Inger Eriksson - Bernt Strömberg 3NT V+1 7 -630 11.0/5.0
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3NT V+2 6 -660 4.0/12.0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 3NT V+2 2 -660 4.0/12.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Sverker Ernback - Åke Nylén 3NT V+2 2 -660 4.0/12.0
Åke Åberg - Bengt Eldered Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3NT V+2 2 -660 4.0/12.0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Ulf Henriksson - Henry Häljeryd 3NT V+2 5 -660 4.0/12.0
Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig     - -/7.6

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.22

Väst giv
alla i zon
KDkn4
kn87
74
kn963
5
ED10962
E1082
E8
1092
K4
Dkn5
KD1074
E8763
53
K963
52

Optimalt kontrakt: 6 V= -1430
 NT
N00060
S00060
Ö12111278
V12111278
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Inger Eriksson - Bernt Strömberg 2 V+2 K -170 16.0/0.0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Ulf Henriksson - Henry Häljeryd 2 V+4 K -230 14.0/2.0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 4 V+1 K -650 10.0/6.0
Britt Bergman - Leif Persson Ingegerd Backlund - Inger Olsson 4 V+1 K -650 10.0/6.0
Åke Åberg - Bengt Eldered Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 4 V+1 K -650 10.0/6.0
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 4 V+2 Kn -680 3.0/13.0
Inger Byström - Bo Byléhn Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4 V+2 K -680 3.0/13.0
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Björn Backlund - Egil Tisell 4 V+2 K -680 3.0/13.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Sverker Ernback - Åke Nylén 4 V+2 K -680 3.0/13.0
Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig     - -/7.6

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.22

Nord giv
N-S i zon
73
63
K10543
8743
Dkn84
KD
D86
KD102
EK9
Ekn754
9
kn965
10652
10982
Ekn72
E

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N27134
S27134
Ö11510107
V11510107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Backlund - Egil Tisell Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 6NTD V-5 4 1100 16.0/0.0
Britt Bergman - Leif Persson Margaretha Nehrer - Said Eliasson 3NT V-2 4 100 13.0/3.0
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4 V-2 4 100 13.0/3.0
Ulf Henriksson - Henry Häljeryd Ingegerd Backlund - Inger Olsson 3NT V-1 5 50 9.0/7.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig 3NT V-1 3 50 9.0/7.0
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Inger Byström - Bo Byléhn 3NT V+1 3 -430 5.0/11.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3NT V+1 8 -430 5.0/11.0
Åke Åberg - Bengt Eldered Sverker Ernback - Åke Nylén 4 Ö+2 E -480 1.0/15.0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 Ö+2 E -480 1.0/15.0
Inger Eriksson - Bernt Strömberg     - -/5.3

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.22

Öst giv
Ö-V i zon

Dkn742
E9832
ED4
ED95
EK98653
D
3
kn82
10
kn1074
Kkn986
K107643

K65
10752

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N77565
S77565
Ö55777
V55877
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4D Ö-2 E 500 16.0/0.0
Britt Bergman - Leif Persson Margaretha Nehrer - Said Eliasson 3 V-3 E 300 14.0/2.0
Ulf Henriksson - Henry Häljeryd Ingegerd Backlund - Inger Olsson 3D V-1 E 200 10.0/6.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig 4 V-2 E 200 10.0/6.0
Åke Åberg - Bengt Eldered Sverker Ernback - Åke Nylén 3 V-2 E 200 10.0/6.0
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Inger Byström - Bo Byléhn 3 V-1 E 100 3.0/13.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Jeanette Jensen - Ulla Berglund 2 V-1 E 100 3.0/13.0
Björn Backlund - Egil Tisell Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3 V-1 E 100 3.0/13.0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 V-1 E 100 3.0/13.0
Inger Eriksson - Bernt Strömberg     - -/5.3

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.22

Syd giv
alla i zon
Kkn62
109
EKD95
EK
D3
EDkn65
kn6
kn732
10985
84
432
D954
E74
K732
1087
1086

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N71191010
S81191010
Ö52433
V52433
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Åberg - Bengt Eldered Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig 3NT S+3 Kn 690 16.0/0.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3NT N+2 4 660 12.0/4.0
Ulf Henriksson - Henry Häljeryd Margaretha Nehrer - Said Eliasson 3NT S+2 5 660 12.0/4.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3NT S+2 E 660 12.0/4.0
Inger Byström - Bo Byléhn Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3NT S+1 2 630 7.0/9.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Inger Eriksson - Bernt Strömberg 3NT N+1 10 630 7.0/9.0
Björn Backlund - Egil Tisell Sverker Ernback - Åke Nylén 4 S= Kn 620 4.0/12.0
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 3NT S= 5 600 2.0/14.0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Britt Bergman - Leif Persson 2 N+2 8 130 0.0/16.0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist     - 8.6/-

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.05.22

Väst giv
ingen i zon
KD92
K97
ED2
986
kn1087
E652
973
kn2
E53
D3
kn10865
1043
64
kn1084
K4
EKD75

Optimalt kontrakt: 5NT N= 460
 NT
N1199911
S1199911
Ö24332
V24332
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Backlund - Egil Tisell Sverker Ernback - Åke Nylén 3NT S+3 Kn 490 16.0/0.0
Ulf Henriksson - Henry Häljeryd Margaretha Nehrer - Said Eliasson 3NT S+2 6 460 12.0/4.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3NT N+2 Kn 460 12.0/4.0
Åke Åberg - Bengt Eldered Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig 3NT N+2 Kn 460 12.0/4.0
Inger Byström - Bo Byléhn Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3NT S+1 Kn 430 6.0/10.0
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 3NT N+1 5 430 6.0/10.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Inger Eriksson - Bernt Strömberg 3NT N+1 5 430 6.0/10.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3NT N= 5 400 1.0/15.0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Britt Bergman - Leif Persson 3NT N= Kn 400 1.0/15.0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist     - 8.6/-