Kommande tävlingar
15/11 Svenska cupen slutspel
17/11 Uppsala bridgefest - Lagguld
01/12 Malmö BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
10/11 Kamras Minne - omgång 4
10/11 Kamras Minne - omgång 3
10/11 Kamras Minne - omgång 2
Bridgeklubben BFR » Tisdagsbridge 2018-03-13 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Tisdagsbridge 2018-03-13

Partävling, 14 bord, 28 par. Antal brickor: 24. Medel: 264.0.

Privatprotokoll för Yngve Sundberg - Ola Bergqvist

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 15, Gudrun Nordkvist - Lars Hedberg
11NT Ö+1 -120 3 14% 3 14.0%83D64K1095D864 D1074E83D762E3
23NT V+2 -460 0 0% 3 7.0%6543Kn641032EKn8 K1075KKn96510732
Rond 2, som NS mot par 28, Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin
33 N-1 -50 7 32% 10 15.3%4K832103ED10876 KKn92D1065K97K2
42 V= -110 1 5% 11 12.8%KDKn6ED10D43D98 95Kn7532EKn10K75
Rond 3, som NS mot par 27, Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson
52NT V= -120 12 55% 23 21.2%D765E105D92654 K42Kn742E64387
63 S+1 170 9 41% 32 24.5%DKn10859102E7543 E76E108742EKKn9
Rond 4, som ÖV mot par 26, Fritiof Modig - Rolf Nyberg
76 V= 1430 22 100% 54 35.3%KD109K1076104EK6 E8543E84ED7Kn2
82 V+1 140 6 27% 60 34.2%KD3532ED5KD85 Kn52108764K3EKn3
Rond 5, som NS mot par 25, Ingalill Eriksson - Dan Mattsson
93NT N+1 430 7 32% 67 34.0%4KD5373EKKn832 EKn63E84K862D10
103 V+1 -170 10 45% 77 35.1%72676432EDKn86 K1095410874D1093
Rond 6, som NS mot par 24, Kerstin Hedehag - Renate Rhodin
112 N+1 110 14 64% 91 37.7%EDK94E6ED9763 953872KKn873102
123 N+1 130 19 86% 110 41.8%KD2632EKKn7632 10764Kn1087105EK6
Rond 7, som NS mot par 23, Lennart Wiklund - Staffan Hedman
133NT N+1 630 13 59% 123 43.1%EK6Kn9D96E10854 985ED1054E5K96
144NT N-5 -250 0 0% 123 40.0%K109864D6105KD7 EKn5EK8543E963
Rond 8, som NS mot par 21, Åke Lindström - Margareta Sandberg
154 S= 620 20 91% 143 43.4%95KKn872ED10843 ED10764354ED95
163NT V+1 -630 12 55% 155 44.1%K54432108652D3 Kn9872D107E7392
Rond 9, som ÖV mot par 20, Inger Byström - Ulla Berglund
173NT V+3 490 21 95% 176 47.1%Kn85E10873E4E106 KD42K765KD743
182 V+1 140 18 82% 194 49.1%E1085KD95K10K107 D72874D8732E2
Rond 10, som NS mot par 19, Margaretha Nehrer - Said Eliasson
192NT V+1 -150 4 18% 198 47.4%EKn10642K32D739 81096E852D8742
206 N+1 1460 19 86% 217 49.4%EKKn1065426D4E9 D3E54EK82K1052
Rond 11, som ÖV mot par 18, Siv Lindgren - Staffan Lindeborg
213 Ö+1 130 18 82% 235 50.9%Kn8109624E87532 D109KDKn3D92KDKn
224 S= -420 3 14% 238 49.2%Kn484EK654D952 E5DKn1092DKn103103
Rond 12, som NS mot par 17, Sven-Åke Olsson - Per Sandberg
233 S-2 -200 7 32% 245 48.5%E108395432EKn82 K7632K4DKn106D5
242 S+1 140 15 68% 260 49.3%3K9543EDKn9Kn54 EK9654E768763