Kommande tävlingar
05/12 INSTÄLLD Malmö BK - Guldtävlin
02/01 INSTÄLLD...BK Allians - Guldtä
09/01 INSTÄLLD... Gävle BK - Gävlegu
Rapporterade tävlingar
24/10 SM Par Junior, direktfinal
01/08 Gröna Hissen guldstänk
15/02 Munka Ljungby BS - Guldtävling
Lerums BK » Onsdagsbridge M HCP 2017-01-04 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Lerums BK

Onsdagsbridge M HCP 2017-01-04

Partävling, 19 bord, 38 par. Antal brickor: 24. Medel: 432.0.

Privatprotokoll för Leif Ryhd - Gunnar Yxelflod

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 40, Bengt Anderson - Curt Jubrand
14 N+3 -510 10 28% 10 28.0%976310965D10435 EKn10842KKn72Kn98
24 N-1 100 5 14% 15 21.0%E5K86552EDKn52 7EDKn92D1097364
Rond 2, som ÖV mot par 48, Göran Larsson - Christina Larsson
33 Ö= 140 7 19% 22 20.3%EDKn87D82E93Kn9 1054E5386ED1052
42 S-1 100 15 42% 37 25.8%K9854EKD743E3 Kn102961086K10762
Rond 3, som ÖV mot par 39, Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson
53 V= 110 6 17% 43 24.0%E2EKn10971075274 KD1087EDKn864Kn10
62NT Ö-1 -100 11 31% 54 25.2%E1042K976Kn7D102 71043EKD106EKn86
Rond 4, som ÖV mot par 45, Kerstin Sjölund - Guy Hansson
73 V-1 -100 15 42% 69 27.6%KKn641083276586 ED985KD83EKn75
83 Ö= 110 18 50% 87 30.4%E107K53EKD1063D 542E8769741042
Rond 5, som ÖV mot par 43, Sigvard Ahlgren - Bo Algemark
92 S= -110 28 78% 115 35.7%E765485K832E3 97621054KDKn652
103NT N-1 100 19 53% 134 37.4%102E432DKn85E42 E98541076K4K95
Rond 6, som NS mot par 34, Tommy Rhedin - Lena Holmlund
112 Ö+1 -140 8 22% 142 36.0%8462D8632EKn54 KDKnKDKn8354D103
122 N-2 -200 4 11% 146 33.9%85EDKn93Kn82E92 K964382ED9Kn83
Rond 7, som ÖV mot par 36, Ronny Terbrant - Ingela Terbrant
131NT N+2 -150 8 22% 154 33.0%KKn64KD63Kn9E72 D10752K8742954
142NT Ö+2 180 7 19% 161 32.0%105E8E87EKKn1065 EKn83KD769432D
Rond 8, som NS mot par 42, Ulla Kastensson - Jan Kuuse
153NT S+1 630 21 58% 182 33.7%975K1086KDKn979 KD43EKnE2EKn1085
162 N-3 -150 16 44% 198 34.4%EKn72E103ED102103 64365297654D8
Rond 9, som ÖV mot par 47, Christer Grebert - Birgitta Holm
172 N-3 150 29 81% 227 37.1%E2106535ED10873 KDKn93982EK87Kn
185 Ö-2 -100 0 0% 227 35.1%EKn3D5D82Kn10842 K84EK1084KED93
Rond 10, som NS mot par 44, Gunnel Danielsson - Anne Leppänen
194 V-2 200 23 64% 250 36.6%E432K53Kn6E1082 K109765D104K1025
204 Ö-2 200 33 92% 283 39.4%D96E10864E4954 84D9532Kn102E106
Rond 11, som NS mot par 31, Dag Thundal - Göran Lundqvist
215 N= 600 25 69% 308 40.8%10EK3KKn76542K3 E9Kn976E10831084
222 S= 90 24 67% 332 42.0%743DKn965Kn3D43 E106KEK9875E85
Rond 12, som NS mot par 46, Ronny Andersson - Linda Hallgren
234 Ö+1 -650 3 8% 335 40.5%D4Kn7432Kn107493 5E9E632EKn8765
244 V+2 -480 2 6% 337 39.0%510978654310987 K976D6EK109264

Bricka 1

Lerums BK, Sverige 2017.01.04

Nord giv
ingen i zon
KD
KDkn8732
E5
K3
Ekn10842

Kkn72
kn98
9763
10965
D1043
5
5
E4
986
ED107642

Optimalt kontrakt: 7D Ö-3 500
 NT
N11512312
S12512312
Ö080100
V080100
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Windisch - Lillemor Windisch Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg 6 N+1 4 1010 36/0
Lisbeth Alfredsson - Marita Mesch Britt Fredén - Ingrid Ryberg 6 N= 6 980 33/3
Henning Kristensen - Roland Andersson Leif Bengtsson - Lars-Erik Svensson 6 N= 7 980 33/3
Åke Hallgren - Nils Johansson Eva Sulz - Bengt Andersson 4 N+3 5 510 26/10
Gunilla Westerdahl - Gudrun Blixt Aleksandra Stefansson - Mats Stefansson 4 N+3 5 510 26/10
Gun-Britt Wibeck - Agneta Björklund Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich 4 N+3 5 510 26/10
Bengt Anderson - Curt Jubrand Leif Ryhd - Gunnar Yxelflod 4 N+3 5 510 26/10
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Dag Thundal - Göran Lundqvist 4 N+3 5 510 26/10
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Börge Davidsson - Kaj Friberg 4 N+2 9 480 15/21
Inger Mathisson - Ingvar Oscarsson Alf Falk - Henrik Aronsson 4 N+2 7 480 15/21
Ronny Terbrant - Ingela Terbrant Ronny Andersson - Linda Hallgren 4 N+2 3 480 15/21
Gunnel Danielsson - Anne Leppänen Annika Westin - Bosse Johansson 5 N+1 9 480 15/21
Kerstin Sjölund - Guy Hansson Marita Hallberg - Åke Hallberg 4 N+2 3 480 15/21
Göran Larsson - Christina Larsson Tommy Rhedin - Lena Holmlund 4 N+2 9 480 15/21
Marita Johansson - Stina Petersson Gun Borg - Gerhard Alexandersson 4 N+1 5 450 8/28
Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr Barbro Wedell - Jan Tornberg 4 N= 7 420 5/31
Ulla Kastensson - Jan Kuuse Britt Dahlgren - Gunn Thorselius 4 N= 5 420 5/31
Magnus Wikman - Margareta Wikman Ulla Påhlman - Britte Rundcrantz 3 N+4 5 260 2/34
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Christer Grebert - Birgitta Holm 4D V-1 E 100 0/36

Bricka 2

Lerums BK, Sverige 2017.01.04

Öst giv
N-S i zon
D98643
1074
84
K10
7
EDkn92
D10973
64
E5
K865
52
EDkn52
Kkn102
3
EKkn6
9873

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N33293
S33293
Ö991149
V991149
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Magnus Wikman - Margareta Wikman Ulla Påhlman - Britte Rundcrantz 4 N= K 620 36/0
Marita Johansson - Stina Petersson Gun Borg - Gerhard Alexandersson 4 N-1 5 -100 31/5
Inger Mathisson - Ingvar Oscarsson Alf Falk - Henrik Aronsson 4 N-1 8 -100 31/5
Gun-Britt Wibeck - Agneta Björklund Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich 4 S-1 E -100 31/5
Bengt Anderson - Curt Jubrand Leif Ryhd - Gunnar Yxelflod 4 N-1 5 -100 31/5
Bo Windisch - Lillemor Windisch Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg 2 Ö+3 2 -200 25/11
Åke Hallgren - Nils Johansson Eva Sulz - Bengt Andersson 4 N-2 K -200 25/11
Lisbeth Alfredsson - Marita Mesch Britt Fredén - Ingrid Ryberg 4 V= 4 -420 19/17
Henning Kristensen - Roland Andersson Leif Bengtsson - Lars-Erik Svensson 4 V= 8 -420 19/17
Ulla Kastensson - Jan Kuuse Britt Dahlgren - Gunn Thorselius 4 V= 8 -420 19/17
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Dag Thundal - Göran Lundqvist 4 V= 9 -420 19/17
Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr Barbro Wedell - Jan Tornberg 4 Ö+1 8 -450 9/27
Gunilla Westerdahl - Gudrun Blixt Aleksandra Stefansson - Mats Stefansson 4 V+1 3 -450 9/27
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Börge Davidsson - Kaj Friberg 4 V+1 3 -450 9/27
Ronny Terbrant - Ingela Terbrant Ronny Andersson - Linda Hallgren 4 V+1 4 -450 9/27
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Christer Grebert - Birgitta Holm 4 V+1 8 -450 9/27
Kerstin Sjölund - Guy Hansson Marita Hallberg - Åke Hallberg 4 V+1 8 -450 9/27
Göran Larsson - Christina Larsson Tommy Rhedin - Lena Holmlund 5 Ö+1 E -480 2/34
Gunnel Danielsson - Anne Leppänen Annika Westin - Bosse Johansson 5D V= 3 -650 0/36

Bricka 3

Lerums BK, Sverige 2017.01.04

Syd giv
Ö-V i zon
K32
Kkn
Kkn742
763
1054
E53
86
ED1052
EDkn87
D82
E93
kn9
96
109764
D105
K84

Optimalt kontrakt: 6NT V= -1440
 NT
N05411
S05411
Ö12891212
V12891212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Marita Hallberg - Åke Hallberg 4 Ö-1 5 100 35/1
Ronny Andersson - Linda Hallgren Gun-Britt Wibeck - Agneta Björklund 1NT V-1 2 100 35/1
Kerstin Sjölund - Guy Hansson Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich 2 Ö= 5 -110 32/4
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Ulla Påhlman - Britte Rundcrantz 3 Ö= 8 -140 29/7
Göran Larsson - Christina Larsson Leif Ryhd - Gunnar Yxelflod 3 Ö= D -140 29/7
Eva Sulz - Bengt Andersson Gunilla Westerdahl - Gudrun Blixt 1NT V+2 2 -150 26/10
Dag Thundal - Göran Lundqvist Ulla Kastensson - Jan Kuuse 2NT Ö+2 D -180 24/12
Henning Kristensen - Roland Andersson Bo Windisch - Lillemor Windisch 2 Ö+3 10 -200 20/16
Inger Mathisson - Ingvar Oscarsson Britt Fredén - Ingrid Ryberg 2 Ö+3 10 -200 20/16
Annika Westin - Bosse Johansson Tommy Rhedin - Lena Holmlund 3 Ö+2 5 -200 20/16
Britt Dahlgren - Gunn Thorselius Ronny Terbrant - Ingela Terbrant 1NT V+4 2 -210 16/20
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Gunnel Danielsson - Anne Leppänen 3 Ö+3 5 -230 14/22
Lisbeth Alfredsson - Marita Mesch Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 4 Ö= 5 -620 11/25
Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr Alf Falk - Henrik Aronsson 4 Ö= 5 -620 11/25
Barbro Wedell - Jan Tornberg Leif Bengtsson - Lars-Erik Svensson 4 Ö+1 5 -650 6/30
Marita Johansson - Stina Petersson Magnus Wikman - Margareta Wikman 4 Ö+1 4 -650 6/30
Bengt Anderson - Curt Jubrand Christer Grebert - Birgitta Holm 4 Ö+1 D -650 6/30
Aleksandra Stefansson - Mats Stefansson Börge Davidsson - Kaj Friberg 4 Ö+2 D -680 2/34
Gun Borg - Gerhard Alexandersson Åke Hallgren - Nils Johansson 3NT Ö+3 4 -690 0/36

Bricka 4

Lerums BK, Sverige 2017.01.04

Väst giv
alla i zon
E4
EKkn72
kn52
854
kn102
96
1086
K10762
K9
854
EKD743
E3
D87653
D103
9
Dkn9

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N43885
S43885
Ö810547
V810547
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lisbeth Alfredsson - Marita Mesch Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 4D Ö-1 D 200 36/0
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Marita Hallberg - Åke Hallberg 3 S+1 9 170 34/2
Aleksandra Stefansson - Mats Stefansson Börge Davidsson - Kaj Friberg 2 N= E 110 30/6
Inger Mathisson - Ingvar Oscarsson Britt Fredén - Ingrid Ryberg 2 N= E 110 30/6
Bengt Anderson - Curt Jubrand Christer Grebert - Birgitta Holm 2 N= E 110 30/6
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Gunnel Danielsson - Anne Leppänen 4 Ö-1 3 100 26/10
Henning Kristensen - Roland Andersson Bo Windisch - Lillemor Windisch 3 N-1 E -100 21/15
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Ulla Påhlman - Britte Rundcrantz 3 N-1 D -100 21/15
Annika Westin - Bosse Johansson Tommy Rhedin - Lena Holmlund 3 N-1 E -100 21/15
Göran Larsson - Christina Larsson Leif Ryhd - Gunnar Yxelflod 2 S-1 10 -100 21/15
Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr Alf Falk - Henrik Aronsson 2 Ö+1 8 -110 16/20
Ronny Andersson - Linda Hallgren Gun-Britt Wibeck - Agneta Björklund 3 Ö+1 3 -130 14/22
Marita Johansson - Stina Petersson Magnus Wikman - Margareta Wikman 3 N-2 E -200 10/26
Eva Sulz - Bengt Andersson Gunilla Westerdahl - Gudrun Blixt 3 N-2 E -200 10/26
Dag Thundal - Göran Lundqvist Ulla Kastensson - Jan Kuuse 3 N-2 E -200 10/26
Gun Borg - Gerhard Alexandersson Åke Hallgren - Nils Johansson 4 N-3 E -300 4/32
Britt Dahlgren - Gunn Thorselius Ronny Terbrant - Ingela Terbrant 3 N-3 E -300 4/32
Kerstin Sjölund - Guy Hansson Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich 4 N-3 E -300 4/32
Barbro Wedell - Jan Tornberg Leif Bengtsson - Lars-Erik Svensson 4D Ö= 3 -710 0/36

Bricka 5

Lerums BK, Sverige 2017.01.04

Nord giv
N-S i zon
kn9543
KD82
3
K86
KD1087

EDkn864
kn10
E2
Ekn1097
10752
74
6
6543
K9
ED9532

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -400
 NT
N80633
S81633
Ö511797
V511797
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr Britt Fredén - Ingrid Ryberg 2NT V-2 5 100 36/0
Leif Bengtsson - Lars-Erik Svensson Alf Falk - Henrik Aronsson 3 V-1 K 50 34/2
Marita Johansson - Stina Petersson Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg 1NT Ö= 9 -90 32/4
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Leif Ryhd - Gunnar Yxelflod 3 V= 6 -110 30/6
Ulla Kastensson - Jan Kuuse Gun-Britt Wibeck - Agneta Björklund 3 V+1 K -130 27/9
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich 3 V+1 K -130 27/9
Eva Sulz - Bengt Andersson Lisbeth Alfredsson - Marita Mesch 3 V+2 6 -150 21/15
Börge Davidsson - Kaj Friberg Gunilla Westerdahl - Gudrun Blixt 3 V+2 3 -150 21/15
Marita Hallberg - Åke Hallberg Dag Thundal - Göran Lundqvist 4 V+1 6 -150 21/15
Christer Grebert - Birgitta Holm Britt Dahlgren - Gunn Thorselius 4 V+1 6 -150 21/15
Barbro Wedell - Jan Tornberg Ulla Påhlman - Britte Rundcrantz 3 V+3 3 -170 14/22
Bo Windisch - Lillemor Windisch Inger Mathisson - Ingvar Oscarsson 3 V+1 3 -170 14/22
Tommy Rhedin - Lena Holmlund Kerstin Sjölund - Guy Hansson 2 Ö+4 8 -170 14/22
Gun Borg - Gerhard Alexandersson Aleksandra Stefansson - Mats Stefansson 4 V+3 3 -190 10/26
Magnus Wikman - Margareta Wikman Åke Hallgren - Nils Johansson 5 V= 6 -400 7/29
Gunnel Danielsson - Anne Leppänen Bengt Anderson - Curt Jubrand 3NT Ö= 6 -400 7/29
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Henning Kristensen - Roland Andersson 4 V= 3 -420 2/34
Ronny Terbrant - Ingela Terbrant Göran Larsson - Christina Larsson 5 V+1 3 -420 2/34
Ronny Andersson - Linda Hallgren Annika Westin - Bosse Johansson 5 V+1 K -420 2/34

Bricka 6

Lerums BK, Sverige 2017.01.04

Öst giv
Ö-V i zon
Kkn85
85
432
K754
7
1043
EKD106
Ekn86
E1042
K976
kn7
D102
D963
EDkn2
985
93

Optimalt kontrakt: 3D S-1 -100
 NT
N44484
S44484
Ö99957
V99857
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Wedell - Jan Tornberg Ulla Påhlman - Britte Rundcrantz 3NT Ö-2 3 200 33/3
Bo Windisch - Lillemor Windisch Inger Mathisson - Ingvar Oscarsson 2 Ö-2 3 200 33/3
Ronny Terbrant - Ingela Terbrant Göran Larsson - Christina Larsson 3 Ö-2 3 200 33/3
Ronny Andersson - Linda Hallgren Annika Westin - Bosse Johansson 2NT Ö-2 6 200 33/3
Börge Davidsson - Kaj Friberg Gunilla Westerdahl - Gudrun Blixt 3NT V-1 5 100 25/11
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Henning Kristensen - Roland Andersson 3NT Ö-1 3 100 25/11
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Leif Ryhd - Gunnar Yxelflod 2NT Ö-1 2 100 25/11
Ulla Kastensson - Jan Kuuse Gun-Britt Wibeck - Agneta Björklund 3NT V-1 8 100 25/11
Leif Bengtsson - Lars-Erik Svensson Alf Falk - Henrik Aronsson 2 S-1 E -50 20/16
Magnus Wikman - Margareta Wikman Åke Hallgren - Nils Johansson 3 V= 5 -110 17/19
Christer Grebert - Birgitta Holm Britt Dahlgren - Gunn Thorselius 3 V= 5 -110 17/19
Marita Hallberg - Åke Hallberg Dag Thundal - Göran Lundqvist 2NT Ö= 3 -120 13/23
Gunnel Danielsson - Anne Leppänen Bengt Anderson - Curt Jubrand 2NT Ö= 6 -120 13/23
Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr Britt Fredén - Ingrid Ryberg 2NT Ö+1 D -150 9/27
Tommy Rhedin - Lena Holmlund Kerstin Sjölund - Guy Hansson 2NT Ö+1 6 -150 9/27
Marita Johansson - Stina Petersson Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg 2NT Ö+2 Kn -180 6/30
Eva Sulz - Bengt Andersson Lisbeth Alfredsson - Marita Mesch 3NT V= 5 -600 4/32
Gun Borg - Gerhard Alexandersson Aleksandra Stefansson - Mats Stefansson 3NT Ö+1 2 -630 1/35
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich 3NT Ö+1 E -630 1/35

Bricka 7

Lerums BK, Sverige 2017.01.04

Syd giv
alla i zon
1032
E754
ED
D432
ED985
KD
83
Ekn75
Kkn64
10832
765
86
7
kn96
Kkn10942
K109

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N710847
S710847
Ö53595
V63595
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Hallgren - Nils Johansson Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg 4 V-2 E 200 35/1
Gunnel Danielsson - Anne Leppänen Britt Dahlgren - Gunn Thorselius 4 V-2 E 200 35/1
Inger Mathisson - Ingvar Oscarsson Ulla Påhlman - Britte Rundcrantz 3 S+2 K 150 32/4
Ronny Andersson - Linda Hallgren Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson 2 S+2 K 130 30/6
Christer Grebert - Birgitta Holm Ulla Kastensson - Jan Kuuse 2 S+1 E 110 28/8
Börge Davidsson - Kaj Friberg Henning Kristensen - Roland Andersson 4 V-1 E 100 21/15
Gun Borg - Gerhard Alexandersson Eva Sulz - Bengt Andersson 4 V-1 E 100 21/15
Leif Bengtsson - Lars-Erik Svensson Britt Fredén - Ingrid Ryberg 4 V-1 E 100 21/15
Gunilla Westerdahl - Gudrun Blixt Lisbeth Alfredsson - Marita Mesch 4 V-1 E 100 21/15
Bengt Anderson - Curt Jubrand Ronny Terbrant - Ingela Terbrant 4 V-1 2 100 21/15
Kerstin Sjölund - Guy Hansson Leif Ryhd - Gunnar Yxelflod 3 V-1 E 100 21/15
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Tommy Rhedin - Lena Holmlund 2 V= E -110 14/22
Barbro Wedell - Jan Tornberg Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 3 V= 3 -140 6/30
Alf Falk - Henrik Aronsson Marita Johansson - Stina Petersson 2 V+1 4 -140 6/30
Aleksandra Stefansson - Mats Stefansson Magnus Wikman - Margareta Wikman 1 V+2 4 -140 6/30
Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr Bo Windisch - Lillemor Windisch 2 V+1 E -140 6/30
Dag Thundal - Göran Lundqvist Annika Westin - Bosse Johansson 1 V+2 E -140 6/30
Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich Marita Hallberg - Åke Hallberg 2 Ö+1 E -140 6/30
Gun-Britt Wibeck - Agneta Björklund Göran Larsson - Christina Larsson 3 V= E -140 6/30

Bricka 8

Lerums BK, Sverige 2017.01.04

Väst giv
ingen i zon
KD9
D42
82
EK985
542
E876
974
1042
E107
K53
EKD1063
D
kn863
kn109
kn5
kn763

Optimalt kontrakt: 3 V= -110
 NT
N83474
S83474
Ö59858
V59858
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr Bo Windisch - Lillemor Windisch 4 Ö-1 Kn 50 36/0
Åke Hallgren - Nils Johansson Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg 3 N-1 E -50 33/3
Gunnel Danielsson - Anne Leppänen Britt Dahlgren - Gunn Thorselius 3 N-1 E -50 33/3
Leif Bengtsson - Lars-Erik Svensson Britt Fredén - Ingrid Ryberg 3 S-2 4 -100 30/6
Barbro Wedell - Jan Tornberg Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 3 Ö= 3 -110 18/18
Alf Falk - Henrik Aronsson Marita Johansson - Stina Petersson 3 Ö= Kn -110 18/18
Börge Davidsson - Kaj Friberg Henning Kristensen - Roland Andersson 3 Ö= Kn -110 18/18
Gunilla Westerdahl - Gudrun Blixt Lisbeth Alfredsson - Marita Mesch 2 Ö+1 6 -110 18/18
Inger Mathisson - Ingvar Oscarsson Ulla Påhlman - Britte Rundcrantz 3 Ö= Kn -110 18/18
Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich Marita Hallberg - Åke Hallberg 3 Ö= Kn -110 18/18
Bengt Anderson - Curt Jubrand Ronny Terbrant - Ingela Terbrant 1 Ö+2 3 -110 18/18
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Tommy Rhedin - Lena Holmlund 1 Ö+2 5 -110 18/18
Kerstin Sjölund - Guy Hansson Leif Ryhd - Gunnar Yxelflod 3 Ö= Kn -110 18/18
Ronny Andersson - Linda Hallgren Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson 1 Ö+2 7 -110 18/18
Christer Grebert - Birgitta Holm Ulla Kastensson - Jan Kuuse 3 Ö= Kn -110 18/18
Aleksandra Stefansson - Mats Stefansson Magnus Wikman - Margareta Wikman 2 Ö+2 Kn -130 3/33
Gun Borg - Gerhard Alexandersson Eva Sulz - Bengt Andersson 1 Ö+3 Kn -130 3/33
Dag Thundal - Göran Lundqvist Annika Westin - Bosse Johansson 1 Ö+3 3 -130 3/33
Gun-Britt Wibeck - Agneta Björklund Göran Larsson - Christina Larsson 3 Ö+1 3 -130 3/33

Bricka 9

Lerums BK, Sverige 2017.01.04

Nord giv
Ö-V i zon
D1082
Kkn3
D7
10984
9
762
1054
KDkn652
E7654
85
K832
E3
Kkn3
ED1094
Ekn96
7

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N67996
S67996
Ö75236
V75236
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Anderson - Curt Jubrand Ronny Andersson - Linda Hallgren 4 S+1 9 450 36/0
Marita Johansson - Stina Petersson Inger Mathisson - Ingvar Oscarsson 4 S= 9 420 32/4
Marita Hallberg - Åke Hallberg Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson 4 S= 9 420 32/4
Gunnel Danielsson - Anne Leppänen Ulla Kastensson - Jan Kuuse 4 S= 9 420 32/4
Gunilla Westerdahl - Gudrun Blixt Henning Kristensen - Roland Andersson 2 S+3 9 200 25/11
Magnus Wikman - Margareta Wikman Eva Sulz - Bengt Andersson 3 S+2 Kn 200 25/11
Kerstin Sjölund - Guy Hansson Ronny Terbrant - Ingela Terbrant 2 S+3 K 200 25/11
Göran Larsson - Christina Larsson Annika Westin - Bosse Johansson 2 S+3 8 200 25/11
Alf Falk - Henrik Aronsson Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 3 N+1 E 170 19/17
Lisbeth Alfredsson - Marita Mesch Barbro Wedell - Jan Tornberg 2 S+2 9 170 19/17
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Aleksandra Stefansson - Mats Stefansson 2 S+1 9 140 13/23
Tommy Rhedin - Lena Holmlund Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich 2 S+1 9 140 13/23
Britt Dahlgren - Gunn Thorselius Gun-Britt Wibeck - Agneta Björklund 3 S= K 140 13/23
Christer Grebert - Birgitta Holm Dag Thundal - Göran Lundqvist 3 N= E 140 13/23
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Leif Ryhd - Gunnar Yxelflod 2 S= 9 110 8/28
Britt Fredén - Ingrid Ryberg Åke Hallgren - Nils Johansson 4 S-1 K -50 4/32
Gun Borg - Gerhard Alexandersson Börge Davidsson - Kaj Friberg 4 S-1 9 -50 4/32
Leif Bengtsson - Lars-Erik Svensson Bo Windisch - Lillemor Windisch 4 S-1 9 -50 4/32
Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr Ulla Påhlman - Britte Rundcrantz 4 S-2 9 -100 0/36

Bricka 10

Lerums BK, Sverige 2017.01.04

Öst giv
alla i zon
6
Dkn985
10762
D108
E9854
1076
K4
K95
102
E432
Dkn85
E42
KDkn73
K
E93
kn763

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N66556
S66556
Ö77787
V77787
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Larsson - Christina Larsson Annika Westin - Bosse Johansson 3 Ö-2 K 200 36/0
Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr Ulla Påhlman - Britte Rundcrantz 1NT N+1 5 120 32/4
Magnus Wikman - Margareta Wikman Eva Sulz - Bengt Andersson 1NT N+1 2 120 32/4
Kerstin Sjölund - Guy Hansson Ronny Terbrant - Ingela Terbrant 2NT N= 8 120 32/4
Bengt Anderson - Curt Jubrand Ronny Andersson - Linda Hallgren 1NT N= 2 90 28/8
Leif Bengtsson - Lars-Erik Svensson Bo Windisch - Lillemor Windisch 1 S= 5 80 23/13
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Aleksandra Stefansson - Mats Stefansson 1 S= 10 80 23/13
Marita Hallberg - Åke Hallberg Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson 1 S= 5 80 23/13
Gunnel Danielsson - Anne Leppänen Ulla Kastensson - Jan Kuuse 1 S= 5 80 23/13
Tommy Rhedin - Lena Holmlund Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich 2 S-1 4 -100 17/19
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Leif Ryhd - Gunnar Yxelflod 3NT N-1 2 -100 17/19
Marita Johansson - Stina Petersson Inger Mathisson - Ingvar Oscarsson 1NT V+1 6 -120 14/22
Alf Falk - Henrik Aronsson Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 2 S-2 E -200 8/28
Britt Fredén - Ingrid Ryberg Åke Hallgren - Nils Johansson 1 S-2 9 -200 8/28
Lisbeth Alfredsson - Marita Mesch Barbro Wedell - Jan Tornberg 2 S-2 5 -200 8/28
Britt Dahlgren - Gunn Thorselius Gun-Britt Wibeck - Agneta Björklund 2 S-2 4 -200 8/28
Christer Grebert - Birgitta Holm Dag Thundal - Göran Lundqvist 1 S-2 K -200 8/28
Gun Borg - Gerhard Alexandersson Börge Davidsson - Kaj Friberg 2 S-3 7 -300 1/35
Gunilla Westerdahl - Gudrun Blixt Henning Kristensen - Roland Andersson 3 S-3 6 -300 1/35

Bricka 11

Lerums BK, Sverige 2017.01.04

Syd giv
ingen i zon
84
62
D8632
Ekn54
1095
E109754
7
K72
E7632

EKkn109
986
KDkn
KDkn83
54
D103

Optimalt kontrakt: 2NTD S-1 -100
 NT
N67647
S66647
Ö56685
V66685
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marita Hallberg - Åke Hallberg Christer Grebert - Birgitta Holm 1NTD N+2 E 380 36/0
Leif Bengtsson - Lars-Erik Svensson Ulla Påhlman - Britte Rundcrantz 2 Ö-3 K 150 33/3
Göran Larsson - Christina Larsson Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson 1NT N+2 E 150 33/3
Ronny Andersson - Linda Hallgren Britt Dahlgren - Gunn Thorselius 2 Ö-2 K 100 30/6
Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr Marita Johansson - Stina Petersson 1NT N= E 90 27/9
Kerstin Sjölund - Guy Hansson Gun-Britt Wibeck - Agneta Björklund 1NT N= E 90 27/9
Gun Borg - Gerhard Alexandersson Lisbeth Alfredsson - Marita Mesch 2 Ö-1 K 50 24/12
Gunilla Westerdahl - Gudrun Blixt Barbro Wedell - Jan Tornberg 2NT N-1 E -50 19/17
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Eva Sulz - Bengt Andersson 2NT N-1 E -50 19/17
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Ronny Terbrant - Ingela Terbrant 2NT N-1 E -50 19/17
Gunnel Danielsson - Anne Leppänen Dag Thundal - Göran Lundqvist 2NT N-1 9 -50 19/17
Inger Mathisson - Ingvar Oscarsson Åke Hallgren - Nils Johansson 3 S-2 7 -100 14/22
Henning Kristensen - Roland Andersson Alf Falk - Henrik Aronsson 2 Ö= K -110 12/24
Bo Windisch - Lillemor Windisch Aleksandra Stefansson - Mats Stefansson 2 Ö+1 K -140 8/28
Leif Ryhd - Gunnar Yxelflod Tommy Rhedin - Lena Holmlund 2 Ö+1 5 -140 8/28
Ulla Kastensson - Jan Kuuse Annika Westin - Bosse Johansson 3 Ö= K -140 8/28
Börge Davidsson - Kaj Friberg Magnus Wikman - Margareta Wikman 3 S-3 7 -150 3/33
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Britt Fredén - Ingrid Ryberg 2 S-3 7 -150 3/33
Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich Bengt Anderson - Curt Jubrand 2 Ö+2 K -170 0/36

Bricka 12

Lerums BK, Sverige 2017.01.04

Väst giv
N-S i zon
85
EDkn93
kn82
E92
ED10
K6
10743
KD104
kn72
10754
K65
765
K9643
82
ED9
kn83

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N77887
S88898
Ö55445
V55445
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Larsson - Christina Larsson Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson 1NT N+3 5 180 36/0
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Ronny Terbrant - Ingela Terbrant 2NT N+1 7 150 34/2
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Eva Sulz - Bengt Andersson 2 N+1 7 140 32/4
Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr Marita Johansson - Stina Petersson 2NT N= 5 120 28/8
Inger Mathisson - Ingvar Oscarsson Åke Hallgren - Nils Johansson 2NT S= 4 120 28/8
Kerstin Sjölund - Guy Hansson Gun-Britt Wibeck - Agneta Björklund 2NT N= 7 120 28/8
Marita Hallberg - Åke Hallberg Christer Grebert - Birgitta Holm 2 N= 7 110 23/13
Ronny Andersson - Linda Hallgren Britt Dahlgren - Gunn Thorselius 1 N+1 5 110 23/13
Bo Windisch - Lillemor Windisch Aleksandra Stefansson - Mats Stefansson 1NT N= 7 90 17/19
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Britt Fredén - Ingrid Ryberg 1NT N= 7 90 17/19
Ulla Kastensson - Jan Kuuse Annika Westin - Bosse Johansson 1NT N= 7 90 17/19
Gunnel Danielsson - Anne Leppänen Dag Thundal - Göran Lundqvist 1NT N= 7 90 17/19
Börge Davidsson - Kaj Friberg Magnus Wikman - Margareta Wikman 1NT N-1 5 -100 9/27
Henning Kristensen - Roland Andersson Alf Falk - Henrik Aronsson 2 N-1 7 -100 9/27
Gun Borg - Gerhard Alexandersson Lisbeth Alfredsson - Marita Mesch 1NT N-1 5 -100 9/27
Leif Bengtsson - Lars-Erik Svensson Ulla Påhlman - Britte Rundcrantz 2 N-1 6 -100 9/27
Leif Ryhd - Gunnar Yxelflod Tommy Rhedin - Lena Holmlund 2 N-2 7 -200 4/32
Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich Bengt Anderson - Curt Jubrand 3NT N-3 5 -300 2/34
Gunilla Westerdahl - Gudrun Blixt Barbro Wedell - Jan Tornberg 4 N-4 7 -400 0/36

Bricka 13

Lerums BK, Sverige 2017.01.04

Nord giv
alla i zon
532
Ekn104
ED63
Kkn
D107
52
K8742
954
Kkn64
KD63
kn9
E72
E98
987
105
D10863

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N86867
S86767
Ö56465
V56465
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Westerdahl - Gudrun Blixt Alf Falk - Henrik Aronsson 2 Ö-3 E 300 36/0
Leif Bengtsson - Lars-Erik Svensson Marita Johansson - Stina Petersson 2 Ö-2 8 200 34/2
Åke Hallgren - Nils Johansson Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr 1NT N+2 6 150 28/8
Aleksandra Stefansson - Mats Stefansson Inger Mathisson - Ingvar Oscarsson 1NT N+2 6 150 28/8
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Börge Davidsson - Kaj Friberg 1NT N+2 9 150 28/8
Ronny Terbrant - Ingela Terbrant Leif Ryhd - Gunnar Yxelflod 1NT N+2 K 150 28/8
Kerstin Sjölund - Guy Hansson Annika Westin - Bosse Johansson 1NT N+2 6 150 28/8
Ulla Påhlman - Britte Rundcrantz Eva Sulz - Bengt Andersson 1NT S+1 4 120 21/15
Ronny Andersson - Linda Hallgren Ulla Kastensson - Jan Kuuse 1NT S+1 2 120 21/15
Gun Borg - Gerhard Alexandersson Henning Kristensen - Roland Andersson 2 N= E 110 18/18
Lisbeth Alfredsson - Marita Mesch Magnus Wikman - Margareta Wikman 1NT N= 4 90 12/24
Tommy Rhedin - Lena Holmlund Britt Dahlgren - Gunn Thorselius 1NT S= 7 90 12/24
Gun-Britt Wibeck - Agneta Björklund Sigvard Ahlgren - Bo Algemark 1NT S= 2 90 12/24
Gunnel Danielsson - Anne Leppänen Marita Hallberg - Åke Hallberg 1NT N= 3 90 12/24
Christer Grebert - Birgitta Holm Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich 1NT N= 3 90 12/24
Barbro Wedell - Jan Tornberg Britt Fredén - Ingrid Ryberg 1NT N-1 6 -100 4/32
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Bo Windisch - Lillemor Windisch 1NT N-1 4 -100 4/32
Göran Larsson - Christina Larsson Bengt Anderson - Curt Jubrand 1NT N-1 Kn -100 4/32
Dag Thundal - Göran Lundqvist Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson 1NT N-2 6 -200 0/36

Bricka 14

Lerums BK, Sverige 2017.01.04

Öst giv
ingen i zon
K9762
1052
K65
94
Ekn83
KD76
9432
D
105
E8
E87
EKkn1065
D4
kn943
Dkn10
8732

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -920
 NT
N13241
S13241
Ö121010911
V121010911
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Påhlman - Britte Rundcrantz Eva Sulz - Bengt Andersson 2 Ö+3 D -150 35/1
Dag Thundal - Göran Lundqvist Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson 3 Ö+2 D -150 35/1
Gunilla Westerdahl - Gudrun Blixt Alf Falk - Henrik Aronsson 2 Ö+4 4 -170 32/4
Leif Bengtsson - Lars-Erik Svensson Marita Johansson - Stina Petersson 2NT Ö+2 D -180 29/7
Ronny Terbrant - Ingela Terbrant Leif Ryhd - Gunnar Yxelflod 2NT Ö+2 10 -180 29/7
Åke Hallgren - Nils Johansson Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr 2NT Ö+4 D -240 26/10
Lisbeth Alfredsson - Marita Mesch Magnus Wikman - Margareta Wikman 3NT V+1 2 -430 23/13
Tommy Rhedin - Lena Holmlund Britt Dahlgren - Gunn Thorselius 3NT V+1 7 -430 23/13
Barbro Wedell - Jan Tornberg Britt Fredén - Ingrid Ryberg 3NT V+2 6 -460 14/22
Gun Borg - Gerhard Alexandersson Henning Kristensen - Roland Andersson 3NT Ö+2 3 -460 14/22
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Bo Windisch - Lillemor Windisch 3NT Ö+2 D -460 14/22
Gun-Britt Wibeck - Agneta Björklund Sigvard Ahlgren - Bo Algemark 3NT Ö+2 D -460 14/22
Kerstin Sjölund - Guy Hansson Annika Westin - Bosse Johansson 3NT V+2 2 -460 14/22
Ronny Andersson - Linda Hallgren Ulla Kastensson - Jan Kuuse 3NT Ö+2 D -460 14/22
Göran Larsson - Christina Larsson Bengt Anderson - Curt Jubrand 3NT Ö+2 D -460 14/22
Aleksandra Stefansson - Mats Stefansson Inger Mathisson - Ingvar Oscarsson 3NT V+3 6 -490 3/33
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Börge Davidsson - Kaj Friberg 3NT V+3 2 -490 3/33
Gunnel Danielsson - Anne Leppänen Marita Hallberg - Åke Hallberg 3NT V+3 2 -490 3/33
Christer Grebert - Birgitta Holm Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich 3NT Ö+3 D -490 3/33

Bricka 15

Lerums BK, Sverige 2017.01.04

Syd giv
N-S i zon
975
K1086
KDkn97
9
Ekn82
D4
43
K7632
106
97532
10865
D4
KD43
Ekn
E2
Ekn1085

Optimalt kontrakt: 5NT S= 660
 NT
N91010910
S1011101011
Ö32332
V32332
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Alf Falk - Henrik Aronsson Bo Windisch - Lillemor Windisch 3NT N+3 2 690 34/2
Marita Hallberg - Åke Hallberg Bengt Anderson - Curt Jubrand 3NT S+3 6 690 34/2
Gunnel Danielsson - Anne Leppänen Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich 3NT S+3 8 690 34/2
Kerstin Sjölund - Guy Hansson Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson 3NT S+2 2 660 29/7
Ronny Andersson - Linda Hallgren Dag Thundal - Göran Lundqvist 3NT N+2 2 660 29/7
Eva Sulz - Bengt Andersson Inger Mathisson - Ingvar Oscarsson 3NT S+1 2 630 21/15
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Lisbeth Alfredsson - Marita Mesch 3NT S+1 2 630 21/15
Magnus Wikman - Margareta Wikman Henning Kristensen - Roland Andersson 3NT S+1 D 630 21/15
Leif Ryhd - Gunnar Yxelflod Ulla Kastensson - Jan Kuuse 3NT S+1 2 630 21/15
Gun-Britt Wibeck - Agneta Björklund Ronny Terbrant - Ingela Terbrant 3NT N+1 2 630 21/15
Annika Westin - Bosse Johansson Sigvard Ahlgren - Bo Algemark 3NT N+1 2 630 21/15
Barbro Wedell - Jan Tornberg Gun Borg - Gerhard Alexandersson 3NT N= 2 600 11/25
Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr Aleksandra Stefansson - Mats Stefansson 3NT S= 3 600 11/25
Leif Bengtsson - Lars-Erik Svensson Åke Hallgren - Nils Johansson 3NT S= 2 600 11/25
Gunilla Westerdahl - Gudrun Blixt Britt Fredén - Ingrid Ryberg 3NT S= 2 600 11/25
Britt Dahlgren - Gunn Thorselius Göran Larsson - Christina Larsson 3 S= 4 140 6/30
Marita Johansson - Stina Petersson Börge Davidsson - Kaj Friberg 2NT S= 2 120 4/32
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Ulla Påhlman - Britte Rundcrantz 2 S= 7 110 2/34
Christer Grebert - Birgitta Holm Tommy Rhedin - Lena Holmlund 3NT S-1 2 -100 0/36

Bricka 16

Lerums BK, Sverige 2017.01.04

Väst giv
Ö-V i zon
Ekn72
E103
ED102
103
D98
Dkn7
Kkn83
Kkn4
K105
K984

E97652
643
652
97654
D8

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N26243
S26243
Ö1171099
V11711910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Ulla Påhlman - Britte Rundcrantz 4 Ö-1 4 100 36/0
Kerstin Sjölund - Guy Hansson Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson 2 Ö= D -110 34/2
Marita Johansson - Stina Petersson Börge Davidsson - Kaj Friberg 2NT V= 2 -120 30/6
Gun-Britt Wibeck - Agneta Björklund Ronny Terbrant - Ingela Terbrant 1NT V+1 2 -120 30/6
Ronny Andersson - Linda Hallgren Dag Thundal - Göran Lundqvist 2NT V= 2 -120 30/6
Barbro Wedell - Jan Tornberg Gun Borg - Gerhard Alexandersson 3 Ö+1 7 -130 25/11
Leif Bengtsson - Lars-Erik Svensson Åke Hallgren - Nils Johansson 3 Ö+1 6 -130 25/11
Alf Falk - Henrik Aronsson Bo Windisch - Lillemor Windisch 2NT V+1 3 -150 16/20
Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr Aleksandra Stefansson - Mats Stefansson 2 Ö+3 9 -150 16/20
Gunilla Westerdahl - Gudrun Blixt Britt Fredén - Ingrid Ryberg 3 Ö+2 3 -150 16/20
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Lisbeth Alfredsson - Marita Mesch 2 Ö+3 4 -150 16/20
Marita Hallberg - Åke Hallberg Bengt Anderson - Curt Jubrand 1NT Ö+2 4 -150 16/20
Leif Ryhd - Gunnar Yxelflod Ulla Kastensson - Jan Kuuse 2 N-3 E -150 16/20
Annika Westin - Bosse Johansson Sigvard Ahlgren - Bo Algemark 4 Ö+1 3 -150 16/20
Britt Dahlgren - Gunn Thorselius Göran Larsson - Christina Larsson 3 Ö+2 8 -200 8/28
Gunnel Danielsson - Anne Leppänen Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich 4 Ö= D -620 6/30
Christer Grebert - Birgitta Holm Tommy Rhedin - Lena Holmlund 3NT V+1 2 -630 4/32
Eva Sulz - Bengt Andersson Inger Mathisson - Ingvar Oscarsson 3NT V+2 2 -660 2/34
Magnus Wikman - Margareta Wikman Henning Kristensen - Roland Andersson 1NTD N-5 6 -1100 0/36

Bricka 17

Lerums BK, Sverige 2017.01.04

Nord giv
ingen i zon
104
KDkn74
Dkn96
52
KDkn93
982
EK87
kn
E2
10653
5
ED10873
8765
E
10432
K964

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N26534
S26534
Ö1178109
V1178109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun Borg - Gerhard Alexandersson Alf Falk - Henrik Aronsson 4 V-3 Kn 150 35/1
Annika Westin - Bosse Johansson Gun-Britt Wibeck - Agneta Björklund 2NT V-3 K 150 35/1
Britt Fredén - Ingrid Ryberg Ulla Påhlman - Britte Rundcrantz 2 V-1 K 50 27/9
Åke Hallgren - Nils Johansson Lisbeth Alfredsson - Marita Mesch 4 V-1 K 50 27/9
Eva Sulz - Bengt Andersson Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr 4 V-1 K 50 27/9
Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich Britt Dahlgren - Gunn Thorselius 4 V-1 K 50 27/9
Kerstin Sjölund - Guy Hansson Bengt Anderson - Curt Jubrand 3NT V-1 K 50 27/9
Ronny Andersson - Linda Hallgren Marita Hallberg - Åke Hallberg 3NT V-1 K 50 27/9
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Henning Kristensen - Roland Andersson 3 Ö+1 7 -130 20/16
Aleksandra Stefansson - Mats Stefansson Leif Bengtsson - Lars-Erik Svensson 2 V+1 5 -140 14/22
Magnus Wikman - Margareta Wikman Barbro Wedell - Jan Tornberg 3 V= K -140 14/22
Ronny Terbrant - Ingela Terbrant Dag Thundal - Göran Lundqvist 3 V= K -140 14/22
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson 2 V+1 K -140 14/22
Göran Larsson - Christina Larsson Ulla Kastensson - Jan Kuuse 3 V= K -140 14/22
Gunilla Westerdahl - Gudrun Blixt Bo Windisch - Lillemor Windisch 2 N-3 5 -150 7/29
Christer Grebert - Birgitta Holm Leif Ryhd - Gunnar Yxelflod 2 N-3 5 -150 7/29
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Marita Johansson - Stina Petersson 3 V+1 D -170 4/32
Inger Mathisson - Ingvar Oscarsson Börge Davidsson - Kaj Friberg 3NT V= K -400 1/35
Tommy Rhedin - Lena Holmlund Gunnel Danielsson - Anne Leppänen 3NT V= K -400 1/35

Bricka 18

Lerums BK, Sverige 2017.01.04

Öst giv
N-S i zon
10965
kn732
E763
6
K84
EK1084
K
ED93
Ekn3
D5
D82
kn10842
D72
96
kn10954
K75

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -990
 NT
N05130
S05130
Ö12812912
V12812912
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christer Grebert - Birgitta Holm Leif Ryhd - Gunnar Yxelflod 5 Ö-2 2 100 36/0
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson 2 V+1 E -140 34/2
Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich Britt Dahlgren - Gunn Thorselius 3 Ö+2 10 -150 32/4
Britt Fredén - Ingrid Ryberg Ulla Påhlman - Britte Rundcrantz 3 Ö+3 Kn -170 29/7
Annika Westin - Bosse Johansson Gun-Britt Wibeck - Agneta Björklund 3 Ö+3 6 -170 29/7
Åke Hallgren - Nils Johansson Lisbeth Alfredsson - Marita Mesch 1 V+4 6 -200 26/10
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Marita Johansson - Stina Petersson 5 Ö= 4 -400 23/13
Magnus Wikman - Margareta Wikman Barbro Wedell - Jan Tornberg 3NT Ö= 4 -400 23/13
Gun Borg - Gerhard Alexandersson Alf Falk - Henrik Aronsson 5 Ö+1 6 -420 17/19
Inger Mathisson - Ingvar Oscarsson Börge Davidsson - Kaj Friberg 4 V= 6 -420 17/19
Tommy Rhedin - Lena Holmlund Gunnel Danielsson - Anne Leppänen 5 Ö+1 9 -420 17/19
Ronny Terbrant - Ingela Terbrant Dag Thundal - Göran Lundqvist 5 Ö+1 8 -420 17/19
Aleksandra Stefansson - Mats Stefansson Leif Bengtsson - Lars-Erik Svensson 3NT Ö+1 Kn -430 11/25
Eva Sulz - Bengt Andersson Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr 3NT V+1 2 -430 11/25
Göran Larsson - Christina Larsson Ulla Kastensson - Jan Kuuse 4 V+1 6 -450 8/28
Gunilla Westerdahl - Gudrun Blixt Bo Windisch - Lillemor Windisch 3NT Ö+2 4 -460 4/32
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Henning Kristensen - Roland Andersson 3NT Ö+2 Kn -460 4/32
Kerstin Sjölund - Guy Hansson Bengt Anderson - Curt Jubrand 3NT Ö+2 4 -460 4/32
Ronny Andersson - Linda Hallgren Marita Hallberg - Åke Hallberg 3NT Ö+3 Kn -490 0/36

Bricka 19

Lerums BK, Sverige 2017.01.04

Syd giv
Ö-V i zon
E432
K53
kn6
E1082
8
Ekn87
ED5
Kkn763
Dkn
962
98743
D94
K109765
D104
K102
5

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N446107
S556107
Ö87734
V87734
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Åke Hallgren - Nils Johansson 4 S+1 E 450 36/0
Britt Fredén - Ingrid Ryberg Gun Borg - Gerhard Alexandersson 4 S= 5 420 32/4
Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr Börge Davidsson - Kaj Friberg 4 S= 8 420 32/4
Tommy Rhedin - Lena Holmlund Ulla Kastensson - Jan Kuuse 4 N= D 420 32/4
Bo Windisch - Lillemor Windisch Marita Johansson - Stina Petersson 2 S+3 5 200 23/13
Leif Bengtsson - Lars-Erik Svensson Eva Sulz - Bengt Andersson 3 S+2 E 200 23/13
Inger Mathisson - Ingvar Oscarsson Lisbeth Alfredsson - Marita Mesch 3 S+2 E 200 23/13
Leif Ryhd - Gunnar Yxelflod Gunnel Danielsson - Anne Leppänen 4 V-2 2 200 23/13
Gun-Britt Wibeck - Agneta Björklund Marita Hallberg - Åke Hallberg 3 V-2 E 200 23/13
Ronny Andersson - Linda Hallgren Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich 3 S+2 E 200 23/13
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Bengt Anderson - Curt Jubrand 2 S+2 8 170 15/21
Göran Larsson - Christina Larsson Dag Thundal - Göran Lundqvist 3 S+1 8 170 15/21
Aleksandra Stefansson - Mats Stefansson Henning Kristensen - Roland Andersson 3 S= 8 140 12/24
Ulla Påhlman - Britte Rundcrantz Gunilla Westerdahl - Gudrun Blixt 1 V-1 3 100 9/27
Christer Grebert - Birgitta Holm Ronny Terbrant - Ingela Terbrant 1 V-1 3 100 9/27
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Barbro Wedell - Jan Tornberg 4 S-1 8 -50 6/30
Magnus Wikman - Margareta Wikman Alf Falk - Henrik Aronsson 1 V= 6 -70 4/32
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Annika Westin - Bosse Johansson 1 V+2 3 -110 1/35
Britt Dahlgren - Gunn Thorselius Kerstin Sjölund - Guy Hansson 2 V+1 E -110 1/35

Bricka 20

Lerums BK, Sverige 2017.01.04

Väst giv
alla i zon
D96
E10864
E4
954
EKkn5
K7
D976
D83
10732
kn
K853
Kkn72
84
D9532
kn102
E106

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N54847
S54847
Ö79595
V89596
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Bengt Anderson - Curt Jubrand 4 V-3 E 300 36/0
Leif Ryhd - Gunnar Yxelflod Gunnel Danielsson - Anne Leppänen 4 Ö-2 10 200 33/3
Ronny Andersson - Linda Hallgren Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich 4 V-2 E 200 33/3
Gun-Britt Wibeck - Agneta Björklund Marita Hallberg - Åke Hallberg 2 N+1 2 140 29/7
Göran Larsson - Christina Larsson Dag Thundal - Göran Lundqvist 2 N+1 K 140 29/7
Britt Fredén - Ingrid Ryberg Gun Borg - Gerhard Alexandersson 4 V-1 E 100 21/15
Ulla Påhlman - Britte Rundcrantz Gunilla Westerdahl - Gudrun Blixt 1NT V-1 4 100 21/15
Aleksandra Stefansson - Mats Stefansson Henning Kristensen - Roland Andersson 1NT V-1 6 100 21/15
Leif Bengtsson - Lars-Erik Svensson Eva Sulz - Bengt Andersson 4 V-1 E 100 21/15
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Åke Hallgren - Nils Johansson 4 V-1 E 100 21/15
Christer Grebert - Birgitta Holm Ronny Terbrant - Ingela Terbrant 4 Ö-1 2 100 21/15
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Annika Westin - Bosse Johansson 2 V= E -110 14/22
Bo Windisch - Lillemor Windisch Marita Johansson - Stina Petersson 3 V= E -140 7/29
Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr Börge Davidsson - Kaj Friberg 3 V= E -140 7/29
Inger Mathisson - Ingvar Oscarsson Lisbeth Alfredsson - Marita Mesch 2 V+1 E -140 7/29
Magnus Wikman - Margareta Wikman Alf Falk - Henrik Aronsson 2 V+1 E -140 7/29
Tommy Rhedin - Lena Holmlund Ulla Kastensson - Jan Kuuse 2 V+1 E -140 7/29
Britt Dahlgren - Gunn Thorselius Kerstin Sjölund - Guy Hansson 3 V= 4 -140 7/29
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Barbro Wedell - Jan Tornberg 3 V+1 E -170 0/36

Bricka 21

Lerums BK, Sverige 2017.01.04

Nord giv
N-S i zon
10
EK3
Kkn76542
K3
KDkn74
D1082
9
952
86532
54
D
EDkn76
E9
kn976
E1083
1084

Optimalt kontrakt: 5D Ö-2 300
 NT
N5108410
S410848
Ö83593
V83593
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Börge Davidsson - Kaj Friberg Leif Bengtsson - Lars-Erik Svensson 3NT S+1 K 630 36/0
Gunilla Westerdahl - Gudrun Blixt Marita Johansson - Stina Petersson 5 N+1 E 620 33/3
Gunnel Danielsson - Anne Leppänen Ronny Terbrant - Ingela Terbrant 5 N+1 E 620 33/3
Alf Falk - Henrik Aronsson Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg 5 N= 5 600 25/11
Lisbeth Alfredsson - Marita Mesch Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr 5 N= E 600 25/11
Leif Ryhd - Gunnar Yxelflod Dag Thundal - Göran Lundqvist 5 N= E 600 25/11
Ulla Kastensson - Jan Kuuse Kerstin Sjölund - Guy Hansson 5 N= E 600 25/11
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Britt Dahlgren - Gunn Thorselius 5 N= E 600 25/11
Christer Grebert - Birgitta Holm Gun-Britt Wibeck - Agneta Björklund 5 N= E 600 25/11
Bengt Anderson - Curt Jubrand Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson 2 N+4 E 170 17/19
Ronny Andersson - Linda Hallgren Tommy Rhedin - Lena Holmlund 2 N+4 E 170 17/19
Ulla Påhlman - Britte Rundcrantz Åke Hallgren - Nils Johansson 5 Ö-3 E 150 13/23
Göran Larsson - Christina Larsson Marita Hallberg - Åke Hallberg 2 N+3 E 150 13/23
Eva Sulz - Bengt Andersson Barbro Wedell - Jan Tornberg 4 N= 8 130 10/26
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Aleksandra Stefansson - Mats Stefansson 5 V-2 E 100 8/28
Inger Mathisson - Ingvar Oscarsson Henning Kristensen - Roland Andersson 4 V-1 E 50 6/30
Magnus Wikman - Margareta Wikman Britt Fredén - Ingrid Ryberg 5 N-1 5 -100 3/33
Annika Westin - Bosse Johansson Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich 4 S-1 9 -100 3/33
Gun Borg - Gerhard Alexandersson Bo Windisch - Lillemor Windisch 6 N-2 2 -200 0/36

Bricka 22

Lerums BK, Sverige 2017.01.04

Öst giv
Ö-V i zon
743
Dkn965
kn3
D43
KD95
107
1062
10962
kn82
E8432
D4
Kkn7
E106
K
EK9875
E85

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N67867
S67767
Ö76576
V76576
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Börge Davidsson - Kaj Friberg Leif Bengtsson - Lars-Erik Svensson 3NT N+1 2 430 36/0
Christer Grebert - Birgitta Holm Gun-Britt Wibeck - Agneta Björklund 2 S+2 7 130 34/2
Alf Falk - Henrik Aronsson Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg 3 S= K 110 30/6
Lisbeth Alfredsson - Marita Mesch Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr 1 S+2 5 110 30/6
Magnus Wikman - Margareta Wikman Britt Fredén - Ingrid Ryberg 2 S+1 10 110 30/6
Leif Ryhd - Gunnar Yxelflod Dag Thundal - Göran Lundqvist 2 S= 10 90 24/12
Annika Westin - Bosse Johansson Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich 2 S= 10 90 24/12
Ulla Kastensson - Jan Kuuse Kerstin Sjölund - Guy Hansson 2 S= K 90 24/12
Gun Borg - Gerhard Alexandersson Bo Windisch - Lillemor Windisch 1 S= 5 70 20/16
Eva Sulz - Bengt Andersson Barbro Wedell - Jan Tornberg 3 N-1 K -50 11/25
Gunilla Westerdahl - Gudrun Blixt Marita Johansson - Stina Petersson 2 S-1 9 -50 11/25
Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson Aleksandra Stefansson - Mats Stefansson 3 S-1 K -50 11/25
Inger Mathisson - Ingvar Oscarsson Henning Kristensen - Roland Andersson 3NT S-1 K -50 11/25
Bengt Anderson - Curt Jubrand Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson 3NT S-1 5 -50 11/25
Sigvard Ahlgren - Bo Algemark Britt Dahlgren - Gunn Thorselius 3NT S-1 5 -50 11/25
Ronny Andersson - Linda Hallgren Tommy Rhedin - Lena Holmlund 3 S-1 10 -50 11/25
Göran Larsson - Christina Larsson Marita Hallberg - Åke Hallberg 3 S-1 10 -50 11/25
Ulla Påhlman - Britte Rundcrantz Åke Hallgren - Nils Johansson 3 S-2 5 -100 1/35
Gunnel Danielsson - Anne Leppänen Ronny Terbrant - Ingela Terbrant 3 S-2 5 -100 1/35

Bricka 23

Lerums BK, Sverige 2017.01.04

Syd giv
alla i zon
D4
kn7432
kn1074
93
K1098
K1065
KD9
D4
Ekn7632
D8
85
K102
5
E9
E632
Ekn8765

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N77633
S77633
Ö6571010
V6571010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Mathisson - Ingvar Oscarsson Barbro Wedell - Jan Tornberg 2 Ö+2 E -170 34/2
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Tommy Rhedin - Lena Holmlund 2 Ö+2 E -170 34/2
Kerstin Sjölund - Guy Hansson Dag Thundal - Göran Lundqvist 3 Ö+1 E -170 34/2
Åke Hallgren - Nils Johansson Gunilla Westerdahl - Gudrun Blixt 4 S-2 K -200 30/6
Marita Johansson - Stina Petersson Aleksandra Stefansson - Mats Stefansson 3 Ö+3 E -230 28/8
Ulla Påhlman - Britte Rundcrantz Gun Borg - Gerhard Alexandersson 4 V= 9 -620 16/20
Eva Sulz - Bengt Andersson Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 4 Ö= E -620 16/20
Börge Davidsson - Kaj Friberg Alf Falk - Henrik Aronsson 4 Ö= E -620 16/20
Henning Kristensen - Roland Andersson Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr 4 Ö= E -620 16/20
Leif Bengtsson - Lars-Erik Svensson Lisbeth Alfredsson - Marita Mesch 4 Ö= E -620 16/20
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Britt Fredén - Ingrid Ryberg 4 V= 9 -620 16/20
Magnus Wikman - Margareta Wikman Bo Windisch - Lillemor Windisch 4 Ö= E -620 16/20
Britt Dahlgren - Gunn Thorselius Bengt Anderson - Curt Jubrand 4 Ö= E -620 16/20
Ulla Kastensson - Jan Kuuse Sigvard Ahlgren - Bo Algemark 4 Ö= E -620 16/20
Gunnel Danielsson - Anne Leppänen Gun-Britt Wibeck - Agneta Björklund 4 Ö= E -620 16/20
Göran Larsson - Christina Larsson Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich 4 Ö= E -620 16/20
Leif Ryhd - Gunnar Yxelflod Ronny Andersson - Linda Hallgren 4 Ö+1 E -650 3/33
Ronny Terbrant - Ingela Terbrant Marita Hallberg - Åke Hallberg 4 Ö+1 E -650 3/33
Christer Grebert - Birgitta Holm Annika Westin - Bosse Johansson 4D Ö= E -790 0/36

Bricka 24

Lerums BK, Sverige 2017.01.04

Väst giv
ingen i zon
5
1097
86543
10987
Dkn82
K8
Dkn
EKDkn2
E1043
Ekn5432
7
53
K976
D6
EK1092
64

Optimalt kontrakt: 6 V= -980
 NT
N17020
S17020
Ö12512118
V12512118
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Leif Bengtsson - Lars-Erik Svensson Lisbeth Alfredsson - Marita Mesch 4 Ö-3 E 150 36/0
Ulla Påhlman - Britte Rundcrantz Gun Borg - Gerhard Alexandersson 4 V-1 8 50 34/2
Eva Sulz - Bengt Andersson Birgitta Bengtsson - Jan Bengtsson 4 V= 8 -420 29/7
Inger Mathisson - Ingvar Oscarsson Barbro Wedell - Jan Tornberg 4 V= 5 -420 29/7
Bengt Gunnarsson - Madeleine Gunnarsson Tommy Rhedin - Lena Holmlund 4 V= 10 -420 29/7
Göran Larsson - Christina Larsson Hugo Dietrich - Wilfriede Dietrich 4 Ö= E -420 29/7
Marita Johansson - Stina Petersson Aleksandra Stefansson - Mats Stefansson 4 V+1 4 -450 15/21
Henning Kristensen - Roland Andersson Elisabeth Svenson - Hans-Olof Hakenmyr 4 V+1 8 -450 15/21
Gunnar Sundberg - Yvonne Sundberg Britt Fredén - Ingrid Ryberg 4 V+1 8 -450 15/21
Magnus Wikman - Margareta Wikman Bo Windisch - Lillemor Windisch 4 V+1 3 -450 15/21
Ronny Terbrant - Ingela Terbrant Marita Hallberg - Åke Hallberg 4 V+1 8 -450 15/21
Britt Dahlgren - Gunn Thorselius Bengt Anderson - Curt Jubrand 4 V+1 3 -450 15/21
Ulla Kastensson - Jan Kuuse Sigvard Ahlgren - Bo Algemark 4 V+1 10 -450 15/21
Gunnel Danielsson - Anne Leppänen Gun-Britt Wibeck - Agneta Björklund 4 V+1 6 -450 15/21
Kerstin Sjölund - Guy Hansson Dag Thundal - Göran Lundqvist 4 V+1 8 -450 15/21
Christer Grebert - Birgitta Holm Annika Westin - Bosse Johansson 4 V+1 4 -450 15/21
Åke Hallgren - Nils Johansson Gunilla Westerdahl - Gudrun Blixt 4 Ö+2 E -480 2/34
Börge Davidsson - Kaj Friberg Alf Falk - Henrik Aronsson 4 V+2 8 -480 2/34
Leif Ryhd - Gunnar Yxelflod Ronny Andersson - Linda Hallgren 4 V+2 7 -480 2/34