Kommande tävlingar
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Bridgehuset » Onsdag 21/12 Scratch 2016-12-21 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

Onsdag 21/12 Scratch 2016-12-21

Partävling, 20 bord, 40 par. Antal brickor: 24. Medel: 455.7.

Privatprotokoll för Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 40, Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist
15 N= 400 17.0 45% 17 45.0%6K963EK6E9763 D854DKn7DKDKn85
23NT Ö= -400 11.0 29% 28 37.0%D964EKKn1075843 Kn872D84E76283
Rond 2, som ÖV mot par 41, Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson
33 S+2 -150 15.0 39% 43 37.7%Kn963D65K4E754 2K1074295K8632
43 N= -140 7.0 18% 50 32.8%K42D2E10843K96 10931053KKn52432
Rond 3, som NS mot par 42, Peter Moricz - Mats Mårtensson
53NT N+1 630 25.0 66% 75 39.4%Kn510953EK9D986 EKD982KD87625
65 N-1 -50 4.0 11% 79 34.7%EKnKn852ED1053Kn5 D6D6984EK10763
Rond 4, som ÖV mot par 31, Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson
73NT S+1 -630 10.0 26% 89 33.4%KD10852KKn68Kn85 963854KKn1092109
83 N-1 50 19.0 50% 108 35.5%K1075D42K108628 E84Kn876Kn43D92
Rond 5, som ÖV mot par 32, Johnny Nielsen - Niusia Lichtman
92NT Ö-2 -200 0.0 0% 108 31.6%Kn5475EKn542E63 EK108E1084310894
103D V-1 -200 1.0 3% 109 28.7%10573Kn8743KD106 Kn72KD10ED105753
Rond 6, som NS mot par 33, Louise Grandinsson - Christina Leander
114 N= 420 28.0 74% 137 32.8%KD974353EKD54 EKKn74327109632
123 N+1 130 32.0 84% 169 37.1%2K10765ED76K75 ED9864DKn85436
Rond 7, som NS mot par 34, Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson
133NT Ö-2 200 38.0 100% 207 41.9%E91074ED9K9632 10753285373E54
142 N-1 -50 12.0 32% 219 41.2%4ED43ED84D1075 D10932Kn921072K4
Rond 8, som NS mot par 35, Adam Wasserstrom - Karin Eresund
153 Ö+1 -170 23.0 61% 242 42.5%10764KD1084K7E5 D96532D9652D2
162NT V-1 100 37.0 97% 279 45.9%K5376542Kn101062 Kn987K9EKD85Kn7
Rond 9, som NS mot par 36, Zalman Puterman - Maria Tendler
173 S+1 170 23.0 61% 302 46.8%96K98421073DKn6 EK10854EK9E1054
182NT V-2 100 31.0 82% 333 48.8%E954273K96532 Kn6KKn97621062E8
Rond 10, som NS mot par 37, Agneta Johansson - Lars Svensson
193NT N+1 430 35.8 94% 368.8 51.2%10762DKn964DE104 KD105EK9653K53
203 N+1 130 32.0 84% 400.8 52.8%EKD52Kn63K963E 10774DKn8754Kn103
Rond 11, som NS mot par 38, Magnus Friberg - Ing-Britt Jurén
213 Ö= -140 7.4 20% 408.2 51.2%981065D964K1096 EKD104Kn107ED743
223 N+1 130 12.7 33% 420.9 50.4%10K74ED3EK7542 DKn86542E921023
Rond 12, som ÖV mot par 39, Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson
235 N-1 100 30.0 79% 450.9 51.7%KKn6432595EK87 D1097K10D642D105
244 N-3 150 31.0 82% 481.9 52.9%D97652D764E96 E10Kn98Kn106KDKn54