Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Bridgehuset » Onsdag 21/12 Scratch 2016-12-21 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

Onsdag 21/12 Scratch 2016-12-21

Partävling, 20 bord, 40 par. Antal brickor: 24. Medel: 455.7.

Privatprotokoll för Zalman Puterman - Maria Tendler

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 44, Thomas Davy - Karen Nielsen
13 N+3 170 3.0 8% 3 8.0%6K963EK6E9763 D854DKn7DKDKn85
22NT Ö+3 -210 16.0 42% 19 25.0%D964EKKn1075843 Kn872D84E76283
Rond 2, som NS mot par 50, Christer Östberg - Jan Walhagen
33 S+2 150 23.0 61% 42 37.0%KD10875Kn8862Kn9 E4E93EDKn1073D10
42 N+1 140 31.0 82% 73 48.2%DKn5EKn987D7EDKn E876K649610875
Rond 3, som NS mot par 47, Mats Andersson - Gun Bellander
52 S+3 200 6.0 16% 79 41.8%Kn510953EK9D986 EKD982KD87625
63 N-2 -100 0.0 0% 79 34.8%EKnKn852ED1053Kn5 D6D6984EK10763
Rond 4, som ÖV mot par 32, Johnny Nielsen - Niusia Lichtman
73NT S+1 -630 10.0 26% 89 33.6%KD10852KKn68Kn85 963854KKn1092109
83NT S-3 150 36.0 95% 125 41.2%K1075D42K108628 E84Kn876Kn43D92
Rond 5, som NS mot par 49, Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson
92 V= -110 7.0 18% 132 38.7%76Kn92D963D1087 D932KD6K7KKn52
102 N+1 140 28.0 74% 160 42.2%EKD9E92K9EKn92 8643Kn86546284
Rond 6, som ÖV mot par 43, Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson
114 V-1 -50 32.0 84% 192 46.0%Kn865986KD10627 102ED105EKn984Kn8
123 N-3 300 36.0 95% 228 50.1%1079842K2Kn9843 KKn53E3Kn109ED102
Rond 7, som ÖV mot par 45, Karin Andrée - Agneta Dunemark
133NT Ö= 600 29.0 76% 257 52.1%D4Kn2KKn865DKn108 KKn86EKD9610427
141NT N= -90 10.0 26% 267 50.2%E8765K75K9652 KKn1086Kn3EKn9863
Rond 8, som NS mot par 40, Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist
153 Ö+1 -170 23.0 61% 290 50.9%10764KD1084K7E5 D96532D9652D2
163 V+1 -130 20.0 53% 310 51.1%K5376542Kn101062 Kn987K9EKD85Kn7
Rond 9, som ÖV mot par 48, Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl
173 S+1 -170 15.0 39% 325 50.4%Kn732Kn107564987 DD63EDKn852K32
182NT V-2 -100 7.0 18% 332 48.6%KD7D108EKKn9DKn4 1083E543D854107
Rond 10, som ÖV mot par 34, Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson
193NT S= -400 6.4 17% 338.4 46.9%4EK8Kn108DKn9862 EKn98537327427
201 N= -80 13.0 34% 351.4 46.2%98643KD5E102K5 KnE10982D987642
Rond 11, som ÖV mot par 46, Sonja Christensson - Bo Månsson
213 Ö= 140 30.6 80% 382 47.9%Kn743EKDKn82K32 652973E85Kn852
222 S+2 -170 20.1 53% 402.1 48.1%9D653KKn754Kn106 EK73Kn108986D98
Rond 12, som NS mot par 38, Magnus Friberg - Ing-Britt Jurén
234 Ö-1 100 13.0 34% 415.1 47.5%E8ED732EK10894 5Kn9864Kn73Kn632
244 Ö-2 100 30.0 79% 445.1 48.8%Kn43105KD8543103 K8EK3272E9872

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.12.21

Nord giv
ingen i zon
6
K963
EK6
E9763
Kkn73
84
kn109872
4
E1092
E1052
543
102
D854
Dkn7
D
KDkn85

Optimalt kontrakt: 5 N= 400
 NT
N115968
S115968
Ö28365
V28365
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT S+2 2 460 36.0/2.0
Lars G Svensson - Roger Bergforsen Östen Svantesson - Mats Holm 3NT S+2 Kn 460 36.0/2.0
Marianne Silwer - Teddy Wald Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3NT N+2 10 460 36.0/2.0
Gunnar Olsson - Jan Öhman Ulla Borgström - Monica Wester 3NT N+1 2 430 30.0/8.0
Britt Lindberg - Louise Nordlindh Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT N+1 2 430 30.0/8.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3NT S+1 Kn 430 30.0/8.0
Helene Carstam - Ragnar Carstam Helen Lundin - Helena Cewers 3NT S= 3 400 17.0/21.0
Ing-Britt Bengtsson - Ulla Öberg Nicolae Östner - Boguslaw Wlodarczyk 5 N= 4 400 17.0/21.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Dennis Alsensjö - Maj-Britt Nordberg 5 N= E 400 17.0/21.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Mats Andersson - Gun Bellander 3NT S= Kn 400 17.0/21.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 5 N= E 400 17.0/21.0
Peter Moricz - Mats Mårtensson Karin Andrée - Agneta Dunemark 3NT N= 2 400 17.0/21.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 5 N= 2 400 17.0/21.0
Sonja Christensson - Bo Månsson Magnus Friberg - Ing-Britt Jurén 5 N= 10 400 17.0/21.0
Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 5 N= 5 400 17.0/21.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 5 N= 5 400 17.0/21.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Louise Grandinsson - Christina Leander 4D V-2 6 300 6.0/32.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Thomas Davy - Karen Nielsen 3 N+3 2 170 3.0/35.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 N+4 2 170 3.0/35.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Marianne Andersson - Eva Landin 3NT S-1 Kn -50 0.0/38.0

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.12.21

Öst giv
N-S i zon
D964
EKkn1075
843
E5
62
kn10
Dkn109654
K103
93
KD95
EK72
kn872
D84
E762
83

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N35894
S35894
Ö106446
V106446
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Mats Andersson - Gun Bellander 6 V-2 E 100 38.0/0.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 5 Ö-1 4 50 28.0/10.0
Helene Carstam - Ragnar Carstam Helen Lundin - Helena Cewers 5 V-1 E 50 28.0/10.0
Ing-Britt Bengtsson - Ulla Öberg Nicolae Östner - Boguslaw Wlodarczyk 5 Ö-1 E 50 28.0/10.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Dennis Alsensjö - Maj-Britt Nordberg 5 Ö-1 E 50 28.0/10.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Marianne Andersson - Eva Landin 5 Ö-1 4 50 28.0/10.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 5 Ö-1 4 50 28.0/10.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 5 Ö-1 D 50 28.0/10.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 5 V-1 E 50 28.0/10.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Adam Wasserstrom - Karin Eresund 5 V-1 E 50 28.0/10.0
Sonja Christensson - Bo Månsson Magnus Friberg - Ing-Britt Jurén 2NT Ö+1 2 -150 18.0/20.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Thomas Davy - Karen Nielsen 2NT Ö+3 2 -210 16.0/22.0
Britt Lindberg - Louise Nordlindh Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT Ö= 7 -400 11.0/27.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Louise Grandinsson - Christina Leander 3NT Ö= E -400 11.0/27.0
Peter Moricz - Mats Mårtensson Karin Andrée - Agneta Dunemark 3NT Ö= 2 -400 11.0/27.0
Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 3NT Ö= 2 -400 11.0/27.0
Lars G Svensson - Roger Bergforsen Östen Svantesson - Mats Holm 3NT Ö+1 2 -430 5.0/33.0
Marianne Silwer - Teddy Wald Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3NT Ö+1 2 -430 5.0/33.0
Gunnar Olsson - Jan Öhman Ulla Borgström - Monica Wester 3NT Ö+2 2 -460 1.0/37.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT Ö+2 2 -460 1.0/37.0

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.12.21

Syd giv
Ö-V i zon
KD10875
kn8
862
kn9
2
K10742
95
K8632
kn963
D65
K4
E754
E4
E93
EDkn1073
D10

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N410498
S410498
Ö93933
V91933
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peter Moricz - Mats Mårtensson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 S+2 9 480 38.0/0.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Sonja Christensson - Bo Månsson 4 S+1 4 450 36.0/2.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Louise Grandinsson - Christina Leander 3NT S+1 7 430 34.0/4.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4 N= 4 420 31.0/7.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Agneta Johansson - Lars Svensson 4 N= 5 420 31.0/7.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 S+4 9 230 28.0/10.0
Nicolae Östner - Boguslaw Wlodarczyk Dennis Alsensjö - Maj-Britt Nordberg 2 S+3 9 200 26.0/12.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Christer Östberg - Jan Walhagen 3 S+2 2 150 23.0/15.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl 3 S+2 2 150 23.0/15.0
Marianne Silwer - Teddy Wald Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 2 S+1 2 140 20.0/18.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 S+1 2 130 18.0/20.0
Ulla Borgström - Monica Wester Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 S= 7 110 16.0/22.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Helen Lundin - Helena Cewers 4 N-1 K -50 7.0/31.0
Östen Svantesson - Mats Holm Ing-Britt Bengtsson - Ulla Öberg 4 N-1 E -50 7.0/31.0
Helene Carstam - Ragnar Carstam Gunnar Olsson - Jan Öhman 4 N-1 5 -50 7.0/31.0
Britt Lindberg - Louise Nordlindh Marianne Andersson - Eva Landin 4 N-1 E -50 7.0/31.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Lars G Svensson - Roger Bergforsen 4 N-1 5 -50 7.0/31.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Karin Andrée - Agneta Dunemark 4 N-1 6 -50 7.0/31.0
Magnus Friberg - Ing-Britt Jurén Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 3 S-1 5 -50 7.0/31.0
Mats Andersson - Gun Bellander Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 N-1 E -50 7.0/31.0

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.12.21

Väst giv
alla i zon
Dkn5
Ekn987
D7
EDkn
1093
1053
Kkn52
432
K42
D2
E10843
K96
E876
K64
96
10875

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N1061098
S1061098
Ö37345
V37345
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Silwer - Teddy Wald Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 3 N+1 E 170 38.0/0.0
Nicolae Östner - Boguslaw Wlodarczyk Dennis Alsensjö - Maj-Britt Nordberg 2 N+1 E 140 31.0/7.0
Helene Carstam - Ragnar Carstam Gunnar Olsson - Jan Öhman 3 N= E 140 31.0/7.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Lars G Svensson - Roger Bergforsen 3 N= E 140 31.0/7.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3 N= E 140 31.0/7.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Christer Östberg - Jan Walhagen 2 N+1 2 140 31.0/7.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl 3 N= 2 140 31.0/7.0
Britt Lindberg - Louise Nordlindh Marianne Andersson - Eva Landin 2 N= 4 110 24.0/14.0
Östen Svantesson - Mats Holm Ing-Britt Bengtsson - Ulla Öberg 1NT N= 3 90 16.0/22.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Karin Andrée - Agneta Dunemark 1NT N= 3 90 16.0/22.0
Magnus Friberg - Ing-Britt Jurén Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 1NT N= 4 90 16.0/22.0
Peter Moricz - Mats Mårtensson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 1NT N= 4 90 16.0/22.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 1NT N= 4 90 16.0/22.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Agneta Johansson - Lars Svensson 1NT N= 4 90 16.0/22.0
Mats Andersson - Gun Bellander Adam Wasserstrom - Karin Eresund 1NT N= 4 90 16.0/22.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Helen Lundin - Helena Cewers 2 N-1 D -100 5.0/33.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 1 N-1 3 -100 5.0/33.0
Ulla Borgström - Monica Wester Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 N-1 E -100 5.0/33.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Sonja Christensson - Bo Månsson 4 N-1 2 -100 5.0/33.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Louise Grandinsson - Christina Leander 4 N-2 E -200 0.0/38.0

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.12.21

Nord giv
N-S i zon
kn5
10953
EK9
D986
104
6
kn8543
EK1072
763
Ekn42
D107
kn43
EKD982
KD87
62
5

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N6510109
S6510109
Ö77323
V77323
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 S+1 E 650 33.0/5.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Ulla Borgström - Monica Wester 4 S+1 E 650 33.0/5.0
Östen Svantesson - Mats Holm Marianne Silwer - Teddy Wald 4 S+1 E 650 33.0/5.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 S+1 E 650 33.0/5.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 S+1 E 650 33.0/5.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Agneta Johansson - Lars Svensson 4 S+1 E 650 33.0/5.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Nicolae Östner - Boguslaw Wlodarczyk 3NT N+1 10 630 25.0/13.0
Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl Peter Moricz - Mats Mårtensson 3NT N+1 7 630 25.0/13.0
Helen Lundin - Helena Cewers Marianne Andersson - Eva Landin 4 S= K 620 18.0/20.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 S= E 620 18.0/20.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 S= E 620 18.0/20.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Louise Grandinsson - Christina Leander 4 S= 6 620 18.0/20.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Magnus Friberg - Ing-Britt Jurén 4 S= E 620 18.0/20.0
Britt Lindberg - Louise Nordlindh Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3NT V-8 Kn 400 12.0/26.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Helene Carstam - Ragnar Carstam 3D Ö-2 E 300 10.0/28.0
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Sonja Christensson - Bo Månsson 3NT V-5 Kn 250 8.0/30.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Mats Andersson - Gun Bellander 2 S+3 6 200 6.0/32.0
Gunnar Olsson - Jan Öhman Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 2 S+2 E 170 3.0/35.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Lars G Svensson - Roger Bergforsen 2 S+2 6 170 3.0/35.0
Dennis Alsensjö - Maj-Britt Nordberg Ing-Britt Bengtsson - Ulla Öberg 3 S= E 140 0.0/38.0

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.12.21

Öst giv
Ö-V i zon
Ekn
kn852
ED1053
kn5
1097542
E103
K
942
K83
K974
kn762
D8
D6
D6
984
EK10763

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N1097510
S109759
Ö33683
V33683
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3NT N+3 8 490 38.0/0.0
Gunnar Olsson - Jan Öhman Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 3NT N+2 4 460 34.0/4.0
Britt Lindberg - Louise Nordlindh Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3NT N+2 3 460 34.0/4.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Louise Grandinsson - Christina Leander 3NT N+2 3 460 34.0/4.0
Östen Svantesson - Mats Holm Marianne Silwer - Teddy Wald 3NT N+1 4 430 27.0/11.0
Dennis Alsensjö - Maj-Britt Nordberg Ing-Britt Bengtsson - Ulla Öberg 3NT N+1 3 430 27.0/11.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Lars G Svensson - Roger Bergforsen 3NT N+1 2 430 27.0/11.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3NT N+1 3 430 27.0/11.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Magnus Friberg - Ing-Britt Jurén 3NT N= 2 400 21.0/17.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT N= 2 400 21.0/17.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 N+3 2 170 18.0/20.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Agneta Johansson - Lars Svensson 3 S+1 K 130 16.0/22.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Ulla Borgström - Monica Wester 2 N+1 4 110 11.0/27.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Nicolae Östner - Boguslaw Wlodarczyk 3 N= 3 110 11.0/27.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 N= K 110 11.0/27.0
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Sonja Christensson - Bo Månsson 3 S= 5 110 11.0/27.0
Helen Lundin - Helena Cewers Marianne Andersson - Eva Landin 3 N-1 7 -50 4.0/34.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Helene Carstam - Ragnar Carstam 3 N-1 3 -50 4.0/34.0
Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl Peter Moricz - Mats Mårtensson 5 N-1 3 -50 4.0/34.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Mats Andersson - Gun Bellander 3 N-2 3 -100 0.0/38.0

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.12.21

Syd giv
alla i zon
kn4
E103
E64
D7642
963
854
Kkn1092
109
KD10852
Kkn6
8
kn85
E7
D972
D753
EK3

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N1081068
S1081068
Ö35373
V35373
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thomas Davy - Karen Nielsen Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NT S+2 Kn 660 38.0/0.0
Lars G Svensson - Roger Bergforsen Ulla Borgström - Monica Wester 3NT S+1 9 630 28.0/10.0
Nicolae Östner - Boguslaw Wlodarczyk Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT S+1 10 630 28.0/10.0
Britt Lindberg - Louise Nordlindh Gunnar Olsson - Jan Öhman 3NT S+1 9 630 28.0/10.0
Helen Lundin - Helena Cewers Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3NT S+1 2 630 28.0/10.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl 3NT S+1 9 630 28.0/10.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Zalman Puterman - Maria Tendler 3NT S+1 10 630 28.0/10.0
Magnus Friberg - Ing-Britt Jurén Christer Östberg - Jan Walhagen 3NT S+1 9 630 28.0/10.0
Sonja Christensson - Bo Månsson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3NT S+1 Kn 630 28.0/10.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3NT S+1 9 630 28.0/10.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 3NT S= 9 600 15.0/23.0
Dennis Alsensjö - Maj-Britt Nordberg Helene Carstam - Ragnar Carstam 3NT S= 10 600 15.0/23.0
Ing-Britt Bengtsson - Ulla Öberg Marianne Silwer - Teddy Wald 3NT S= 4 600 15.0/23.0
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Peter Moricz - Mats Mårtensson 3NT S= 5 600 15.0/23.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Mats Andersson - Gun Bellander 3D Ö-2 E 500 10.0/28.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Östen Svantesson - Mats Holm 3 N= K 110 8.0/30.0
Marianne Andersson - Eva Landin Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3NT S-2 3 -200 5.0/33.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Louise Grandinsson - Christina Leander 3NT S-2 3 -200 5.0/33.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3NT S-3 Kn -300 1.0/37.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3NT S-3 9 -300 1.0/37.0

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.12.21

Väst giv
ingen i zon
D96
EK10953
E9
K10
E84
kn876
kn43
D92
K1075
D42
K10862
8
kn32

D75
Ekn76543

Optimalt kontrakt: 5 N= 400
 NT
N117878
S117878
Ö16555
V16555
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Andrée - Agneta Dunemark Louise Grandinsson - Christina Leander 5 S= 3 400 38.0/0.0
Nicolae Östner - Boguslaw Wlodarczyk Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 N= 8 140 34.0/4.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 N= 8 140 34.0/4.0
Magnus Friberg - Ing-Britt Jurén Christer Östberg - Jan Walhagen 3 N= 8 140 34.0/4.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Östen Svantesson - Mats Holm 2 N= 8 110 30.0/8.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 3NT S-1 4 -50 19.0/19.0
Marianne Andersson - Eva Landin Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3 N-1 8 -50 19.0/19.0
Lars G Svensson - Roger Bergforsen Ulla Borgström - Monica Wester 3 N-1 8 -50 19.0/19.0
Dennis Alsensjö - Maj-Britt Nordberg Helene Carstam - Ragnar Carstam 2 N-1 8 -50 19.0/19.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl 3 N-1 8 -50 19.0/19.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Mats Andersson - Gun Bellander 4 N-1 5 -50 19.0/19.0
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Peter Moricz - Mats Mårtensson 2 N-1 8 -50 19.0/19.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 5 S-1 E -50 19.0/19.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 S-1 8 -50 19.0/19.0
Sonja Christensson - Bo Månsson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 N-1 8 -50 19.0/19.0
Britt Lindberg - Louise Nordlindh Gunnar Olsson - Jan Öhman 4 N-2 8 -100 7.0/31.0
Ing-Britt Bengtsson - Ulla Öberg Marianne Silwer - Teddy Wald 4 N-2 8 -100 7.0/31.0
Helen Lundin - Helena Cewers Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3NT S-3 3 -150 2.0/36.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Zalman Puterman - Maria Tendler 3NT S-3 4 -150 2.0/36.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3NT N-3 6 -150 2.0/36.0

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.12.21

Nord giv
Ö-V i zon
76
kn92
D963
D1087
EK108
E10843
108
94
kn54
75
Ekn542
E63
D932
KD6
K7
Kkn52

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N74435
S74435
Ö69998
V69998
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl 2NT Ö-2 2 200 38.0/0.0
Marianne Andersson - Eva Landin Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 2NT N= 7 120 36.0/2.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 3 Ö-1 5 100 32.0/6.0
Helen Lundin - Helena Cewers Gunnar Olsson - Jan Öhman 3 Ö-1 2 100 32.0/6.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2NT Ö-1 2 100 32.0/6.0
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Lars G Svensson - Roger Bergforsen 1NT N= 5 90 28.0/10.0
Britt Lindberg - Louise Nordlindh Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 S-1 10 -50 24.0/14.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Dennis Alsensjö - Maj-Britt Nordberg 3 N-1 E -50 24.0/14.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 3 S-1 7 -50 24.0/14.0
Ing-Britt Bengtsson - Ulla Öberg Helene Carstam - Ragnar Carstam 1NT Ö= 2 -90 16.0/22.0
Ulla Borgström - Monica Wester Nicolae Östner - Boguslaw Wlodarczyk 2 Ö= 2 -90 16.0/22.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 1NT Ö= 2 -90 16.0/22.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 Ö= K -90 16.0/22.0
Mats Andersson - Gun Bellander Magnus Friberg - Ing-Britt Jurén 2 Ö= 2 -90 16.0/22.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 1 S-2 9 -100 10.0/28.0
Marianne Silwer - Teddy Wald Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 V= 7 -110 7.0/31.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 2 V= D -110 7.0/31.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Östen Svantesson - Mats Holm 1NT Ö+1 3 -120 3.0/35.0
Louise Grandinsson - Christina Leander Agneta Johansson - Lars Svensson 2NT Ö= 3 -120 3.0/35.0
Sonja Christensson - Bo Månsson Peter Moricz - Mats Mårtensson 3NT V= 7 -600 0.0/38.0

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.12.21

Öst giv
alla i zon
EKD9
E92
K9
Ekn92
kn72
KD10
ED105
753
105
73
kn8743
KD106
8643
kn8654
62
84

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N75997
S75987
Ö68446
V68446
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl 3D V-1 E 200 37.0/1.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3D Ö-1 E 200 37.0/1.0
Marianne Silwer - Teddy Wald Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 S+1 E 140 28.0/10.0
Britt Lindberg - Louise Nordlindh Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 S= E 140 28.0/10.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 2 N+1 3 140 28.0/10.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 S= E 140 28.0/10.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 3 S= E 140 28.0/10.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 2 S+1 E 140 28.0/10.0
Sonja Christensson - Bo Månsson Peter Moricz - Mats Mårtensson 3 N= 3 140 28.0/10.0
Marianne Andersson - Eva Landin Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 4 S-1 E -100 14.0/24.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 4 S-1 E -100 14.0/24.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Dennis Alsensjö - Maj-Britt Nordberg 2NT N-1 3 -100 14.0/24.0
Helen Lundin - Helena Cewers Gunnar Olsson - Jan Öhman 3 N-1 K -100 14.0/24.0
Ing-Britt Bengtsson - Ulla Öberg Helene Carstam - Ragnar Carstam 4 S-1 2 -100 14.0/24.0
Ulla Borgström - Monica Wester Nicolae Östner - Boguslaw Wlodarczyk 4 S-1 E -100 14.0/24.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Östen Svantesson - Mats Holm 4 S-1 E -100 14.0/24.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 1NTD V= E -180 6.0/32.0
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Lars G Svensson - Roger Bergforsen 3NT N-2 5 -200 2.0/36.0
Louise Grandinsson - Christina Leander Agneta Johansson - Lars Svensson 4 S-2 K -200 2.0/36.0
Mats Andersson - Gun Bellander Magnus Friberg - Ing-Britt Jurén 4 S-2 9 -200 2.0/36.0

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.12.21

Syd giv
ingen i zon
KD9743

53
EKD54
102
ED105
Ekn984
kn8
kn865
986
KD1062
7
E
Kkn7432
7
109632

Optimalt kontrakt: 6D V-4 800
 NT
N1237104
S1237104
Ö08635
V08635
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peter Moricz - Mats Mårtensson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 6 N= K 920 38.0/0.0
Britt Lindberg - Louise Nordlindh Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 5D V-3 D 500 36.0/2.0
Gunnar Olsson - Jan Öhman Nicolae Östner - Boguslaw Wlodarczyk 4 N= D 420 28.0/10.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4 N= K 420 28.0/10.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 N= 7 420 28.0/10.0
Sonja Christensson - Bo Månsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 5 N+1 K 420 28.0/10.0
Mats Andersson - Gun Bellander Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 5 N+1 6 420 28.0/10.0
Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl Louise Grandinsson - Christina Leander 4 N= 7 420 28.0/10.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Agneta Johansson - Lars Svensson 4 N= 7 420 28.0/10.0
Helene Carstam - Ragnar Carstam Marianne Andersson - Eva Landin 2 N+2 7 170 15.0/23.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Marianne Silwer - Teddy Wald 3 N+1 7 170 15.0/23.0
Helen Lundin - Helena Cewers Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 N+1 7 170 15.0/23.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Lars G Svensson - Roger Bergforsen 3 N+1 K 170 15.0/23.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Magnus Friberg - Ing-Britt Jurén 2 N+2 7 170 15.0/23.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2 N+2 7 170 15.0/23.0
Dennis Alsensjö - Maj-Britt Nordberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 V-3 E 150 8.0/30.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Zalman Puterman - Maria Tendler 4 V-1 E 50 6.0/32.0
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Christer Östberg - Jan Walhagen 5 N-1 6 -50 4.0/34.0
Ulla Borgström - Monica Wester Östen Svantesson - Mats Holm 2 N-2 7 -100 2.0/36.0
Ing-Britt Bengtsson - Ulla Öberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 S-3 10 -150 0.0/38.0

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.12.21

Väst giv
N-S i zon
2
K10765
ED76
K75
Kkn53
E3
kn109
ED102
107
9842
K2
kn9843
ED9864
Dkn
8543
6

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N59987
S59887
Ö83456
V83456
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Lars G Svensson - Roger Bergforsen 1NT V-3 6 150 38.0/0.0
Ing-Britt Bengtsson - Ulla Öberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 N= 10 140 35.0/3.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3 N= 10 140 35.0/3.0
Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl Louise Grandinsson - Christina Leander 3 N+1 10 130 32.0/6.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2 N+1 10 110 29.0/9.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Agneta Johansson - Lars Svensson 2 N= 10 110 29.0/9.0
Helen Lundin - Helena Cewers Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 V-2 2 100 26.0/12.0
Mats Andersson - Gun Bellander Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2 N= 10 90 24.0/14.0
Dennis Alsensjö - Maj-Britt Nordberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 1NT V-1 5 50 20.0/18.0
Helene Carstam - Ragnar Carstam Marianne Andersson - Eva Landin 2 V-1 7 50 20.0/18.0
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Christer Östberg - Jan Walhagen 1NT V-1 6 50 20.0/18.0
Gunnar Olsson - Jan Öhman Nicolae Östner - Boguslaw Wlodarczyk 2 S-1 10 -100 13.0/25.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Marianne Silwer - Teddy Wald 2NT N-1 4 -100 13.0/25.0
Peter Moricz - Mats Mårtensson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 S-1 Kn -100 13.0/25.0
Sonja Christensson - Bo Månsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 N-1 10 -100 13.0/25.0
Ulla Borgström - Monica Wester Östen Svantesson - Mats Holm 1NT V+1 6 -120 8.0/30.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 N-2 10 -200 6.0/32.0
Britt Lindberg - Louise Nordlindh Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3 N-3 10 -300 2.0/36.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Magnus Friberg - Ing-Britt Jurén 4 N-3 10 -300 2.0/36.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Zalman Puterman - Maria Tendler 3 N-3 10 -300 2.0/36.0

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.12.21

Nord giv
alla i zon
E9
1074
ED9
K9632
Kkn86
EKD96
1042
7
D4
kn2
Kkn865
Dkn108
107532
853
73
E54

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N64354
S64354
Ö791089
V791089
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3NT Ö-2 E 200 38.0/0.0
Ulla Borgström - Monica Wester Dennis Alsensjö - Maj-Britt Nordberg 2 V-1 3 100 36.0/2.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2NT Ö= 4 -120 33.0/5.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 2NT Ö= 4 -120 33.0/5.0
Lars G Svensson - Roger Bergforsen Britt Lindberg - Louise Nordlindh 1NT Ö+2 E -150 29.0/9.0
Sonja Christensson - Bo Månsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 1NT Ö+2 E -150 29.0/9.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Östen Svantesson - Mats Holm 1 V+3 E -170 25.0/13.0
Ing-Britt Bengtsson - Ulla Öberg Marianne Andersson - Eva Landin 2 V+2 E -170 25.0/13.0
Marianne Silwer - Teddy Wald Anders Olsson - Sten Ahlgren 1NT Ö+3 3 -180 21.0/17.0
Helen Lundin - Helena Cewers Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 2NT Ö+2 4 -180 21.0/17.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Christer Östberg - Jan Walhagen 3 N-2 2 -200 18.0/20.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3NT Ö= E -600 9.0/29.0
Nicolae Östner - Boguslaw Wlodarczyk Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 3NT Ö= 4 -600 9.0/29.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Helene Carstam - Ragnar Carstam 3NT Ö= E -600 9.0/29.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Gunnar Olsson - Jan Öhman 3NT Ö= 4 -600 9.0/29.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Louise Grandinsson - Christina Leander 3NT Ö= 4 -600 9.0/29.0
Magnus Friberg - Ing-Britt Jurén Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3NT V= 3 -600 9.0/29.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Zalman Puterman - Maria Tendler 3NT Ö= E -600 9.0/29.0
Mats Andersson - Gun Bellander Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 3NT V= E -600 9.0/29.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Peter Moricz - Mats Mårtensson 3NT V+1 5 -630 0.0/38.0

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.12.21

Öst giv
ingen i zon
4
ED43
ED84
D1075
Kkn
1086
kn3
Ekn9863
E8765
K75
K965
2
D10932
kn92
1072
K4

Optimalt kontrakt: 1NT S= 90
 NT
N67766
S67767
Ö76676
V76676
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Johansson - Lars Svensson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 1NT N+2 5 150 37.0/1.0
Magnus Friberg - Ing-Britt Jurén Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3 Ö-3 5 150 37.0/1.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 2 N= 2 110 34.0/4.0
Nicolae Östner - Boguslaw Wlodarczyk Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 1D Ö-1 7 100 31.0/7.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2NT Ö-2 2 100 31.0/7.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Zalman Puterman - Maria Tendler 1NT N= E 90 28.0/10.0
Marianne Silwer - Teddy Wald Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 Ö-1 K 50 21.0/17.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Helene Carstam - Ragnar Carstam 2 Ö-1 2 50 21.0/17.0
Helen Lundin - Helena Cewers Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 2 Ö-1 2 50 21.0/17.0
Ing-Britt Bengtsson - Ulla Öberg Marianne Andersson - Eva Landin 2 Ö-1 2 50 21.0/17.0
Ulla Borgström - Monica Wester Dennis Alsensjö - Maj-Britt Nordberg 1 Ö-1 2 50 21.0/17.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Gunnar Olsson - Jan Öhman 3 V-1 4 50 21.0/17.0
Lars G Svensson - Roger Bergforsen Britt Lindberg - Louise Nordlindh 2NT N-1 5 -50 12.0/26.0
Sonja Christensson - Bo Månsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 N-1 2 -50 12.0/26.0
Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 2 N-1 2 -50 12.0/26.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Louise Grandinsson - Christina Leander 1 Ö= K -80 8.0/30.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Christer Östberg - Jan Walhagen 3NT N-2 2 -100 6.0/32.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Östen Svantesson - Mats Holm 3 V= 4 -110 2.0/36.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Peter Moricz - Mats Mårtensson 2 Ö= 2 -110 2.0/36.0
Mats Andersson - Gun Bellander Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 2 Ö= 2 -110 2.0/36.0

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.12.21

Syd giv
N-S i zon
10764
KD1084
K7
E5
8
Ekn97
1084
kn7643
EKkn532

Ekn3
K1098
D9
6532
D9652
D2

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N25734
S15633
Ö1176109
V1176109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 Ö-2 6 100 36.0/2.0
Östen Svantesson - Mats Holm Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 2 Ö-2 3 100 36.0/2.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Agneta Johansson - Lars Svensson 4 Ö-2 6 100 36.0/2.0
Britt Lindberg - Louise Nordlindh Nicolae Östner - Boguslaw Wlodarczyk 3NT V-1 K 50 31.0/7.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Peter Moricz - Mats Mårtensson 3 Ö-1 6 50 31.0/7.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 2 Ö= 6 -110 28.0/10.0
Ing-Britt Bengtsson - Ulla Öberg Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3 Ö= 6 -140 26.0/12.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 3 Ö+1 D -170 23.0/15.0
Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 Ö+1 6 -170 23.0/15.0
Marianne Andersson - Eva Landin Gunnar Olsson - Jan Öhman 3 Ö+2 3 -200 15.0/23.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Dennis Alsensjö - Maj-Britt Nordberg 3 N-2 E -200 15.0/23.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 Ö+2 6 -200 15.0/23.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Helene Carstam - Ragnar Carstam 3 N-2 E -200 15.0/23.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Thomas Davy - Karen Nielsen 3 N-2 E -200 15.0/23.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Magnus Friberg - Ing-Britt Jurén 3 N-2 8 -200 15.0/23.0
Helen Lundin - Helena Cewers Lars G Svensson - Roger Bergforsen 5 V= K -400 7.0/31.0
Sonja Christensson - Bo Månsson Louise Grandinsson - Christina Leander 5 V= K -400 7.0/31.0
Mats Andersson - Gun Bellander Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3D Ö+2 D -730 4.0/34.0
Ulla Borgström - Monica Wester Marianne Silwer - Teddy Wald 3D N-3 E -800 1.0/37.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3D N-3 E -800 1.0/37.0

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.12.21

Väst giv
Ö-V i zon
K53
76542
kn10
1062
10
Ekn108
9764
EKD8
ED642
D3
32
9543
kn987
K9
EKD85
kn7

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N15443
S15443
Ö107988
V107988
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 2NT V-1 Kn 100 37.0/1.0
Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2NT V-1 Kn 100 37.0/1.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 V= Kn -110 30.0/8.0
Britt Lindberg - Louise Nordlindh Nicolae Östner - Boguslaw Wlodarczyk 2 Ö= E -110 30.0/8.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 V= Kn -110 30.0/8.0
Mats Andersson - Gun Bellander Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2 V= Kn -110 30.0/8.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Peter Moricz - Mats Mårtensson 2 Ö= E -110 30.0/8.0
Helen Lundin - Helena Cewers Lars G Svensson - Roger Bergforsen 2NT V= Kn -120 24.0/14.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3 V+1 Kn -130 20.0/18.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 3 V+1 Kn -130 20.0/18.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Magnus Friberg - Ing-Britt Jurén 3 V+1 Kn -130 20.0/18.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Dennis Alsensjö - Maj-Britt Nordberg 2 S-3 10 -150 14.0/24.0
Ulla Borgström - Monica Wester Marianne Silwer - Teddy Wald 1NT V+2 7 -150 14.0/24.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Thomas Davy - Karen Nielsen 1NT V+2 7 -150 14.0/24.0
Marianne Andersson - Eva Landin Gunnar Olsson - Jan Öhman 1NT V+3 5 -180 8.0/30.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Helene Carstam - Ragnar Carstam 2NT V+2 2 -180 8.0/30.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Agneta Johansson - Lars Svensson 2NT V+2 Kn -180 8.0/30.0
Ing-Britt Bengtsson - Ulla Öberg Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 1NT V+4 2 -210 4.0/34.0
Sonja Christensson - Bo Månsson Louise Grandinsson - Christina Leander 5 V= 5 -600 2.0/36.0
Östen Svantesson - Mats Holm Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 2NTD V= 2 -690 0.0/38.0

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.12.21

Nord giv
ingen i zon
96
K9842
1073
Dkn6
D
D63
EDkn852
K32
kn732
kn1075
64
987
EK10854
E
K9
E1054

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N95696
S1068107
Ö37535
V37535
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Östen Svantesson - Mats Holm Britt Lindberg - Louise Nordlindh 4 S= 3 420 34.0/4.0
Ing-Britt Bengtsson - Ulla Öberg Gunnar Olsson - Jan Öhman 4 S= E 420 34.0/4.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Dennis Alsensjö - Maj-Britt Nordberg 4 S= E 420 34.0/4.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 S= E 420 34.0/4.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 S= E 420 34.0/4.0
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 S+1 E 170 23.0/15.0
Nicolae Östner - Boguslaw Wlodarczyk Helen Lundin - Helena Cewers 3 S+1 E 170 23.0/15.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 S+1 E 170 23.0/15.0
Louise Grandinsson - Christina Leander Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 S+1 D 170 23.0/15.0
Sonja Christensson - Bo Månsson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3 S+1 E 170 23.0/15.0
Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl Zalman Puterman - Maria Tendler 3 S+1 E 170 23.0/15.0
Ulla Borgström - Monica Wester Helene Carstam - Ragnar Carstam 3 S= 3 140 10.0/28.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3 S= 2 140 10.0/28.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 S= E 140 10.0/28.0
Magnus Friberg - Ing-Britt Jurén Karin Andrée - Agneta Dunemark 3 S= 6 140 10.0/28.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3 S= E 140 10.0/28.0
Mats Andersson - Gun Bellander Peter Moricz - Mats Mårtensson 3 S= 3 140 10.0/28.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 3 S= D 140 10.0/28.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Marianne Andersson - Eva Landin 3 V-2 9 100 2.0/36.0
Lars G Svensson - Roger Bergforsen Marianne Silwer - Teddy Wald 3 S-1 3 -50 0.0/38.0

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.12.21

Öst giv
N-S i zon
E9542

73
K96532
1083
E543
D854
107
KD7
D108
EKkn9
Dkn4
kn6
Kkn9762
1062
E8

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -90
 NT
N84675
S84675
Ö48647
V48647
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 2 N= E 110 36.0/2.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Dennis Alsensjö - Maj-Britt Nordberg 3 N= E 110 36.0/2.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 2 N= E 110 36.0/2.0
Sonja Christensson - Bo Månsson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 Ö-2 E 100 31.0/7.0
Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl Zalman Puterman - Maria Tendler 2NT V-2 4 100 31.0/7.0
Nicolae Östner - Boguslaw Wlodarczyk Helen Lundin - Helena Cewers 3 Ö-1 Kn 50 27.0/11.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 2NT Ö-1 Kn 50 27.0/11.0
Östen Svantesson - Mats Holm Britt Lindberg - Louise Nordlindh 2 S-1 6 -100 23.0/15.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 N-1 E -100 23.0/15.0
Lars G Svensson - Roger Bergforsen Marianne Silwer - Teddy Wald 3 Ö= E -110 18.0/20.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3 Ö= E -110 18.0/20.0
Mats Andersson - Gun Bellander Peter Moricz - Mats Mårtensson 3 Ö= E -110 18.0/20.0
Ulla Borgström - Monica Wester Helene Carstam - Ragnar Carstam 2NT Ö= Kn -120 14.0/24.0
Ing-Britt Bengtsson - Ulla Öberg Gunnar Olsson - Jan Öhman 2NT Ö+1 7 -150 11.0/27.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2NT Ö+1 7 -150 11.0/27.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Marianne Andersson - Eva Landin 3 N-2 K -200 7.0/31.0
Louise Grandinsson - Christina Leander Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 S-2 10 -200 7.0/31.0
Magnus Friberg - Ing-Britt Jurén Karin Andrée - Agneta Dunemark 3NT Ö= 7 -400 3.0/35.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT Ö= 7 -400 3.0/35.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3D Ö= 6 -470 0.0/38.0

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.12.21

Syd giv
Ö-V i zon
10762
Dkn964
D
E104
Ekn9853
732
742
7
4
EK8
kn108
Dkn9862
KD
105
EK9653
K53

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N68779
S68779
Ö74563
V74563
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Magnus Friberg - Ing-Britt Jurén Peter Moricz - Mats Mårtensson 2D V-2 K 500 37.9/0.1
Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT N+1 D 430 35.8/2.2
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Zalman Puterman - Maria Tendler 3NT S= 5 400 31.6/6.4
Karin Andrée - Agneta Dunemark Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NT S= 7 400 31.6/6.4
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3NT S= 9 400 31.6/6.4
Helen Lundin - Helena Cewers Östen Svantesson - Mats Holm 2 V-2 D 200 27.4/10.6
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Ing-Britt Bengtsson - Ulla Öberg 3 S= 7 110 24.3/13.7
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 3 S= 7 110 24.3/13.7
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Sonja Christensson - Bo Månsson 2 S= 7 90 21.1/16.9
Nicolae Östner - Boguslaw Wlodarczyk Helene Carstam - Ragnar Carstam 3 S-1 7 -50 13.7/24.3
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Lars G Svensson - Roger Bergforsen 3 N-1 4 -50 13.7/24.3
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Marianne Silwer - Teddy Wald 2 N-1 4 -50 13.7/24.3
Anders Olsson - Sten Ahlgren Marianne Andersson - Eva Landin 2 S-1 7 -50 13.7/24.3
Louise Grandinsson - Christina Leander Thomas Davy - Karen Nielsen 3 S-1 7 -50 13.7/24.3
Mats Andersson - Gun Bellander Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 S-1 9 -50 13.7/24.3
Gunnar Olsson - Jan Öhman Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3 S-2 7 -100 4.3/33.7
Britt Lindberg - Louise Nordlindh Dennis Alsensjö - Maj-Britt Nordberg 2NT S-2 7 -100 4.3/33.7
Ulla Borgström - Monica Wester Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 S-2 7 -100 4.3/33.7
Christer Östberg - Jan Walhagen Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 S-3 7 -150 0.1/37.9
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Rolf Bergström - Christer Löfgren     A- 15.2/13.2

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.12.21

Väst giv
alla i zon
EKD52
kn63
K963
E
kn
E10982

D987642
98643
KD5
E102
K5
107
74
Dkn8754
kn103

Optimalt kontrakt: 5D N-1 -200
 NT
N110174
S110184
Ö1111056
V1111056
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Sonja Christensson - Bo Månsson 4D N+1 K 910 38.0/0.0
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 S+1 8 650 36.0/2.0
Mats Andersson - Gun Bellander Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 N= K 130 32.0/6.0
Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl Agneta Johansson - Lars Svensson 3 N+1 8 130 32.0/6.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 N= K 130 32.0/6.0
Britt Lindberg - Louise Nordlindh Dennis Alsensjö - Maj-Britt Nordberg 1 N+1 E 110 28.0/10.0
Nicolae Östner - Boguslaw Wlodarczyk Helene Carstam - Ragnar Carstam 1 N= 3 80 25.0/13.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Zalman Puterman - Maria Tendler 1 N= K 80 25.0/13.0
Gunnar Olsson - Jan Öhman Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3 N-1 K -100 18.0/20.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Ing-Britt Bengtsson - Ulla Öberg 5 S-1 E -100 18.0/20.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Marianne Andersson - Eva Landin 3 N-1 K -100 18.0/20.0
Louise Grandinsson - Christina Leander Thomas Davy - Karen Nielsen 5 S-1 E -100 18.0/20.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 N-1 E -100 18.0/20.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Lars G Svensson - Roger Bergforsen 3 N-2 K -200 8.0/30.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Marianne Silwer - Teddy Wald 3D N-1 K -200 8.0/30.0
Magnus Friberg - Ing-Britt Jurén Peter Moricz - Mats Mårtensson 3D N-1 K -200 8.0/30.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 2 V+3 E -200 8.0/30.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2 V+3 E -200 8.0/30.0
Helen Lundin - Helena Cewers Östen Svantesson - Mats Holm 4 V+1 5 -650 2.0/36.0
Ulla Borgström - Monica Wester Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3D V+2 E -1130 0.0/38.0

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.12.21

Nord giv
N-S i zon
98
1065
D964
K1096
652
973
E85
kn852
kn743
EKDkn82
K32
EKD10
4
kn107
ED743

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N108575
S108575
Ö34854
V34844
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Andersson - Eva Landin Ulla Borgström - Monica Wester 4D Ö-2 D 300 36.9/1.1
Östen Svantesson - Mats Holm Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4D Ö-2 E 300 36.9/1.1
Thomas Davy - Karen Nielsen Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 S= 3 130 33.7/4.3
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Lars G Svensson - Roger Bergforsen 4D Ö-1 E 100 26.4/11.6
Anders Olsson - Sten Ahlgren Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4 Ö-2 E 100 26.4/11.6
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Agneta Johansson - Lars Svensson 4 Ö-2 E 100 26.4/11.6
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3D Ö-1 E 100 26.4/11.6
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 Ö-2 E 100 26.4/11.6
Christer Östberg - Jan Walhagen Louise Grandinsson - Christina Leander 4 Ö-2 E 100 26.4/11.6
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Mats Andersson - Gun Bellander 4 Ö-1 E 50 17.9/20.1
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Karin Andrée - Agneta Dunemark 4 Ö-1 E 50 17.9/20.1
Dennis Alsensjö - Maj-Britt Nordberg Helen Lundin - Helena Cewers 4 N-1 E -100 13.7/24.3
Marianne Silwer - Teddy Wald Britt Lindberg - Louise Nordlindh 4 N-1 K -100 13.7/24.3
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Nicolae Östner - Boguslaw Wlodarczyk 3 Ö= E -140 7.4/30.6
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Helene Carstam - Ragnar Carstam 3 Ö= E -140 7.4/30.6
Sonja Christensson - Bo Månsson Zalman Puterman - Maria Tendler 3 Ö= E -140 7.4/30.6
Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl Magnus Friberg - Ing-Britt Jurén 3 Ö= E -140 7.4/30.6
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Peter Moricz - Mats Mårtensson 3 Ö+1 E -170 2.2/35.8
Ing-Britt Bengtsson - Ulla Öberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 S-3 3 -300 0.1/37.9
Rolf Bergström - Christer Löfgren Gunnar Olsson - Jan Öhman     A- 13.2/22.8

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.12.21

Öst giv
Ö-V i zon
10
K74
ED3
EK7542
EK73
kn108
986
D98
9
D653
Kkn754
kn106
Dkn86542
E92
102
3

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N867108
S867107
Ö56525
V56525
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Lars G Svensson - Roger Bergforsen 4D S= 8 590 37.9/0.1
Östen Svantesson - Mats Holm Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 S= Kn 420 33.7/4.3
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 S= 8 420 33.7/4.3
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Peter Moricz - Mats Mårtensson 4 S= Kn 420 33.7/4.3
Marianne Andersson - Eva Landin Ulla Borgström - Monica Wester 3NT N= 5 400 26.4/11.6
Dennis Alsensjö - Maj-Britt Nordberg Helen Lundin - Helena Cewers 3NT N= 4 400 26.4/11.6
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Mats Andersson - Gun Bellander 3NT N= 5 400 26.4/11.6
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT N= 5 400 26.4/11.6
Anders Olsson - Sten Ahlgren Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3 N+2 Kn 200 21.1/16.9
Ing-Britt Bengtsson - Ulla Öberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3 S+1 Kn 170 17.9/20.1
Sonja Christensson - Bo Månsson Zalman Puterman - Maria Tendler 2 S+2 K 170 17.9/20.1
Marianne Silwer - Teddy Wald Britt Lindberg - Louise Nordlindh 3 N= Kn 140 14.8/23.2
Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl Magnus Friberg - Ing-Britt Jurén 3 N+1 9 130 12.7/25.3
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Nicolae Östner - Boguslaw Wlodarczyk 4 S-1 10 -50 6.4/31.6
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Helene Carstam - Ragnar Carstam 3NT N-1 5 -50 6.4/31.6
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 S-1 9 -50 6.4/31.6
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Karin Andrée - Agneta Dunemark 4 S-1 9 -50 6.4/31.6
Thomas Davy - Karen Nielsen Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 S-1 Kn -50 6.4/31.6
Christer Östberg - Jan Walhagen Louise Grandinsson - Christina Leander 2 N-2 9 -100 0.1/37.9
Rolf Bergström - Christer Löfgren Gunnar Olsson - Jan Öhman     A- 13.2/22.8

Bricka 23

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.12.21

Syd giv
alla i zon
E8
ED732
EK108
94
D1097
K10
D642
D105
Kkn6432
5
95
EK87
5
kn9864
kn73
kn632

Optimalt kontrakt: 5D V-2 500
 NT
N481144
S591144
Ö72293
V84294
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Helene Carstam - Ragnar Carstam Britt Lindberg - Louise Nordlindh 5 N= K 650 37.0/1.0
Peter Moricz - Mats Mårtensson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 N+1 E 650 37.0/1.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 N= E 620 33.0/5.0
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 N= E 620 33.0/5.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Nicolae Östner - Boguslaw Wlodarczyk 4D Ö-1 4 200 24.0/14.0
Lars G Svensson - Roger Bergforsen Ing-Britt Bengtsson - Ulla Öberg 4D Ö-1 6 200 24.0/14.0
Östen Svantesson - Mats Holm Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 4D Ö-1 Kn 200 24.0/14.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4D Ö-1 8 200 24.0/14.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Gunnar Olsson - Jan Öhman 4D Ö-1 4 200 24.0/14.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4D Ö-1 9 200 24.0/14.0
Mats Andersson - Gun Bellander Louise Grandinsson - Christina Leander 4D Ö-1 6 200 24.0/14.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Thomas Davy - Karen Nielsen 4 Ö-1 6 100 13.0/25.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Magnus Friberg - Ing-Britt Jurén 4 Ö-1 Kn 100 13.0/25.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Sonja Christensson - Bo Månsson 4 Ö-1 Kn 100 13.0/25.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 Ö-1 8 100 13.0/25.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl 5 N-1 E -100 8.0/30.0
Dennis Alsensjö - Maj-Britt Nordberg Marianne Andersson - Eva Landin 2 Ö+1 Kn -140 4.0/34.0
Ulla Borgström - Monica Wester Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3 Ö= Kn -140 4.0/34.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 Ö= 4 -140 4.0/34.0
Helen Lundin - Helena Cewers Marianne Silwer - Teddy Wald 4 N-2 E -200 0.0/38.0

Bricka 24

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.12.21

Väst giv
ingen i zon
kn43
105
KD8543
103
E10
kn98
kn106
KDkn54
D97652
D764
E9
6
K8
EK32
72
E9872

Optimalt kontrakt: 2 N= 90
 NT
N78555
S78555
Ö65777
V65777
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars G Svensson - Roger Bergforsen Ing-Britt Bengtsson - Ulla Öberg 4 Ö-3 7 150 36.0/2.0
Peter Moricz - Mats Mårtensson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3 Ö-3 7 150 36.0/2.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3 Ö-3 E 150 36.0/2.0
Zalman Puterman - Maria Tendler Magnus Friberg - Ing-Britt Jurén 4 Ö-2 K 100 30.0/8.0
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 Ö-2 7 100 30.0/8.0
Mats Andersson - Gun Bellander Louise Grandinsson - Christina Leander 3 V-2 K 100 30.0/8.0
Östen Svantesson - Mats Holm Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 2 N= 6 90 26.0/12.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Nicolae Östner - Boguslaw Wlodarczyk 2 Ö-1 E 50 21.0/17.0
Dennis Alsensjö - Maj-Britt Nordberg Marianne Andersson - Eva Landin 3 Ö-1 E 50 21.0/17.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Gunnar Olsson - Jan Öhman 2 Ö-1 E 50 21.0/17.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Sonja Christensson - Bo Månsson 2 Ö-1 E 50 21.0/17.0
Helene Carstam - Ragnar Carstam Britt Lindberg - Louise Nordlindh 2NT S-1 E -50 16.0/22.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 Ö= 7 -110 12.0/26.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Thomas Davy - Karen Nielsen 2 Ö= E -110 12.0/26.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 Ö= E -110 12.0/26.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 S-3 E -150 7.0/31.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl 4 N-3 6 -150 7.0/31.0
Helen Lundin - Helena Cewers Marianne Silwer - Teddy Wald 3D S-2 E -300 4.0/34.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 Ö= E -420 2.0/36.0
Ulla Borgström - Monica Wester Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3NTD S-4 K -800 0.0/38.0