Kommande tävlingar
29/12 BK Allians, Halmstad - Guldtäv
05/01 Gävleguldet
12/01 TL-seminarium steg 3
Rapporterade tävlingar
01/12 Malmö BK - Guldtävling
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 15
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 14
Sundsvallsbridgen » Cityspel 2017-01-23 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Sundsvallsbridgen

Cityspel 2017-01-23

Partävling, 8 bord, 16 par. Antal brickor: 26. Medel: 182.4.

Privatprotokoll för Olle Eriksson - Agne Olsson

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %
Rond 1, som NS mot par 3, Ulla Blanck - Anders Jakobsson
13NT Ö= -400 1.0 7% 1 7.0%
22 V= -110 1.0 7% 2 7.0%
Rond 2, som NS mot par 12, Klas Löfgren - Sune Jansson
31NT S+2 150 10.0 71% 12 28.3%
43 V+2 -200 6.0 43% 18 32.0%
Rond 3, som ÖV mot par 16, Jan Söderberg - Egil Tisell
55D Ö+1 750 14.0 100% 32 45.6%
63 Ö+2 200 8.3 60% 40.3 48.0%
Rond 4, som NS mot par 5, Lena Svensson - Lars-Anders Svensson
72NT S= 120 9.0 64% 49.3 50.3%
86 N= 980 12.0 86% 61.3 54.8%
Rond 5, som ÖV mot par 11, Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin
93 S= -110 1.0 7% 62.3 49.4%
103 N+1 -130 3.0 21% 65.3 46.6%
Rond 6, som ÖV mot par 9, Bert Hellström - Nils Wänglund
113D Ö-1 -100 5.0 36% 70.3 45.6%
122 S+1 -140 4.0 29% 74.3 44.2%
Rond 7, som ÖV mot par 14, Liz Callbo - Gunnel Modig
134 V-1 -100 1.0 7% 75.3 41.4%
141NT Ö+1 120 12.0 86% 87.3 44.6%
Rond 8, som NS mot par 4, Karin Eriksson - Sture Holm
152 S+2 170 8.0 57% 95.3 45.4%
161NT N-1 -50 0.0 0% 95.3 42.6%
Rond 9, som NS mot par 15, Liane Svensson - Majlis Eriksson
173NT Ö+2 -460 2.0 14% 97.3 40.9%
184 V+2 -480 9.0 64% 106.3 42.2%
Rond 10, som ÖV mot par 2, Marianne Eskilsson - Per Eskilsson
193NT V-1 -100 2.0 14% 108.3 40.7%
204 Ö= 620 1.0 7% 109.3 39.0%
Rond 11, som ÖV mot par 10, Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal
212 Ö+1 140 8.0 57% 117.3 39.9%
224 V= 620 6.0 43% 123.3 40.0%
Rond 12, som NS mot par 6, Olan Hedström - Bo Byléhn
232 Ö+1 -140 1.0 7% 124.3 38.6%
243NT S+1 430 11.0 79% 135.3 40.2%
Rond 13, som ÖV mot par 8, Birgitta Wiberg - Leif Sundqvist
253NT Ö+3 690 14.0 100% 149.3 42.6%
263NT Ö+1 630 12.0 86% 161.3 44.3%

Bricka 1

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bert Hellström - Nils Wänglund Birgitta Wiberg - Leif Sundqvist 3NT Ö-3 5 150 14.0/0.0
Karin Eriksson - Sture Holm Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3NT Ö-1 4 50 8.0/6.0
Olan Hedström - Bo Byléhn Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT Ö-1 5 50 8.0/6.0
Liz Callbo - Gunnel Modig Ola Bergqvist - Lennart Mikaelsson 3NT Ö-1 3 50 8.0/6.0
Liane Svensson - Majlis Eriksson Klas Löfgren - Sune Jansson 3NT Ö-1 3 50 8.0/6.0
Jan Söderberg - Egil Tisell Lena Svensson - Lars-Anders Svensson 3NT Ö-1 5 50 8.0/6.0
Olle Eriksson - Agne Olsson Ulla Blanck - Anders Jakobsson 3NT Ö= 5 -400 1.0/13.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal 3NT Ö= 4 -400 1.0/13.0

Bricka 2

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Eriksson - Sture Holm Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3NT S= 2 600 14.0/0.0
Bert Hellström - Nils Wänglund Birgitta Wiberg - Leif Sundqvist 2NT N+1 Kn 150 10.0/4.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal 3 Ö-3 K 150 10.0/4.0
Liz Callbo - Gunnel Modig Ola Bergqvist - Lennart Mikaelsson 2NT N+1 9 150 10.0/4.0
Liane Svensson - Majlis Eriksson Klas Löfgren - Sune Jansson 2 Ö= 8 -90 6.0/8.0
Jan Söderberg - Egil Tisell Lena Svensson - Lars-Anders Svensson 2 N-1 Kn -100 4.0/10.0
Olan Hedström - Bo Byléhn Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 V= D -110 1.0/13.0
Olle Eriksson - Agne Olsson Ulla Blanck - Anders Jakobsson 2 V= D -110 1.0/13.0

Bricka 3

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ola Bergqvist - Lennart Mikaelsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 Ö-2 E 200 14.0/0.0
Olle Eriksson - Agne Olsson Klas Löfgren - Sune Jansson 1NT S+2 7 150 10.0/4.0
Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal Bert Hellström - Nils Wänglund 2NT N+1 6 150 10.0/4.0
Jan Söderberg - Egil Tisell Olan Hedström - Bo Byléhn 1NT S+2 2 150 10.0/4.0
Liz Callbo - Gunnel Modig Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2NT S= 10 120 6.0/8.0
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Ulla Blanck - Anders Jakobsson 1 N+2 3 110 2.0/12.0
Birgitta Wiberg - Leif Sundqvist Karin Eriksson - Sture Holm 2 S+1 2 110 2.0/12.0
Liane Svensson - Majlis Eriksson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 1 N+1 4 110 2.0/12.0

Bricka 4

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Wiberg - Leif Sundqvist Karin Eriksson - Sture Holm 2 V+1 2 -140 11.0/3.0
Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal Bert Hellström - Nils Wänglund 3 V= 2 -140 11.0/3.0
Liz Callbo - Gunnel Modig Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2 Ö+1 6 -140 11.0/3.0
Jan Söderberg - Egil Tisell Olan Hedström - Bo Byléhn 2 V+1 4 -140 11.0/3.0
Olle Eriksson - Agne Olsson Klas Löfgren - Sune Jansson 3 V+2 2 -200 6.0/8.0
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Ulla Blanck - Anders Jakobsson 4 V+1 6 -650 4.0/10.0
Ola Bergqvist - Lennart Mikaelsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT Ö+2 E -660 2.0/12.0
Liane Svensson - Majlis Eriksson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 5D S-5 K -1400 0.0/14.0

Bricka 5

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Klas Löfgren - Sune Jansson 5 Ö-3 2 150 14.0/0.0
Olan Hedström - Bo Byléhn Karin Eriksson - Sture Holm 4 Ö-1 K 50 11.0/3.0
Liz Callbo - Gunnel Modig Ulla Blanck - Anders Jakobsson 4 Ö-1 6 50 11.0/3.0
Birgitta Wiberg - Leif Sundqvist Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3 V= 9 -110 8.0/6.0
Bert Hellström - Nils Wänglund Lena Svensson - Lars-Anders Svensson 4 Ö= 5 -420 6.0/8.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal 4 Ö+2 5 -480 3.0/11.0
Liane Svensson - Majlis Eriksson Ola Bergqvist - Lennart Mikaelsson 4 Ö+2 5 -480 3.0/11.0
Jan Söderberg - Egil Tisell Olle Eriksson - Agne Olsson 5D Ö+1 6 -750 0.0/14.0

Bricka 6

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bert Hellström - Nils Wänglund Lena Svensson - Lars-Anders Svensson 3 V+2 4 -150 13.7/0.3
Liz Callbo - Gunnel Modig Ulla Blanck - Anders Jakobsson 4 Ö+2 4 -170 11.0/3.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Klas Löfgren - Sune Jansson 3 Ö+2 E -200 5.7/8.3
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal 2 Ö+3 3 -200 5.7/8.3
Jan Söderberg - Egil Tisell Olle Eriksson - Agne Olsson 3 Ö+2 5 -200 5.7/8.3
Liane Svensson - Majlis Eriksson Ola Bergqvist - Lennart Mikaelsson 3 Ö+3 5 -230 0.3/13.7
Olan Hedström - Bo Byléhn Karin Eriksson - Sture Holm     A+ 8.4/8.4
Birgitta Wiberg - Leif Sundqvist Lennart Wiklund - Sune Häggbom     A+ 8.4/8.4

Bricka 7

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bert Hellström - Nils Wänglund Ola Bergqvist - Lennart Mikaelsson 1NT S+2 4 150 13.0/1.0
Liz Callbo - Gunnel Modig Karin Eriksson - Sture Holm 1NT S+2 2 150 13.0/1.0
Olle Eriksson - Agne Olsson Lena Svensson - Lars-Anders Svensson 2NT S= 2 120 9.0/5.0
Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal Olan Hedström - Bo Byléhn 1NT S+1 3 120 9.0/5.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Liane Svensson - Majlis Eriksson 1NT S= 3 90 5.0/9.0
Klas Löfgren - Sune Jansson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 1NT S= 3 90 5.0/9.0
Ulla Blanck - Anders Jakobsson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 2 V+1 10 -110 2.0/12.0
Jan Söderberg - Egil Tisell Birgitta Wiberg - Leif Sundqvist 3NT S-2 3 -200 0.0/14.0

Bricka 8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Liane Svensson - Majlis Eriksson 6 N= Kn 980 12.0/2.0
Olle Eriksson - Agne Olsson Lena Svensson - Lars-Anders Svensson 6 N= 3 980 12.0/2.0
Liz Callbo - Gunnel Modig Karin Eriksson - Sture Holm 6 N= Kn 980 12.0/2.0
Ulla Blanck - Anders Jakobsson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 N+2 4 480 6.0/8.0
Bert Hellström - Nils Wänglund Ola Bergqvist - Lennart Mikaelsson 4 N+2 Kn 480 6.0/8.0
Jan Söderberg - Egil Tisell Birgitta Wiberg - Leif Sundqvist 4 N+2 3 480 6.0/8.0
Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal Olan Hedström - Bo Byléhn 4 N+1 Kn 450 1.0/13.0
Klas Löfgren - Sune Jansson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 N+1 Kn 450 1.0/13.0

Bricka 9

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2 S+1 E 110 13.0/1.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Olle Eriksson - Agne Olsson 3 S= D 110 13.0/1.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Klas Löfgren - Sune Jansson 2 V-1 D 100 9.0/5.0
Liz Callbo - Gunnel Modig Lena Svensson - Lars-Anders Svensson 2 Ö-1 D 100 9.0/5.0
Birgitta Wiberg - Leif Sundqvist Olan Hedström - Bo Byléhn 2 N= 10 90 6.0/8.0
Karin Eriksson - Sture Holm Ola Bergqvist - Lennart Mikaelsson 2 V= D -90 4.0/10.0
Ulla Blanck - Anders Jakobsson Liane Svensson - Majlis Eriksson 3 V= D -110 1.0/13.0
Jan Söderberg - Egil Tisell Bert Hellström - Nils Wänglund 2 V+1 D -110 1.0/13.0

Bricka 10

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2 V-3 K 300 14.0/0.0
Karin Eriksson - Sture Holm Ola Bergqvist - Lennart Mikaelsson 3 N+1 7 130 11.0/3.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Olle Eriksson - Agne Olsson 3 N+1 7 130 11.0/3.0
Birgitta Wiberg - Leif Sundqvist Olan Hedström - Bo Byléhn 2 Ö-1 K 100 5.0/9.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Klas Löfgren - Sune Jansson 3 Ö-1 6 100 5.0/9.0
Liz Callbo - Gunnel Modig Lena Svensson - Lars-Anders Svensson 3 Ö-1 K 100 5.0/9.0
Jan Söderberg - Egil Tisell Bert Hellström - Nils Wänglund 3 Ö-1 8 100 5.0/9.0
Ulla Blanck - Anders Jakobsson Liane Svensson - Majlis Eriksson 2 Ö= 3 -110 0.0/14.0

Bricka 11

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Eriksson - Sture Holm Liane Svensson - Majlis Eriksson 3 N= 5 110 13.0/1.0
Liz Callbo - Gunnel Modig Olan Hedström - Bo Byléhn 3 S= E 110 13.0/1.0
Bert Hellström - Nils Wänglund Olle Eriksson - Agne Olsson 3D Ö-1 4 100 9.0/5.0
Jan Söderberg - Egil Tisell Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal 4D V-1 E 100 9.0/5.0
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2NT N-1 E -50 6.0/8.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ulla Blanck - Anders Jakobsson 3 N-2 K -100 4.0/10.0
Klas Löfgren - Sune Jansson Birgitta Wiberg - Leif Sundqvist 3 N-3 E -150 2.0/12.0
Ola Bergqvist - Lennart Mikaelsson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3D V= E -470 0.0/14.0

Bricka 12

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Klas Löfgren - Sune Jansson Birgitta Wiberg - Leif Sundqvist 3 Ö-3 8 150 13.0/1.0
Jan Söderberg - Egil Tisell Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal 1NT V-3 10 150 13.0/1.0
Bert Hellström - Nils Wänglund Olle Eriksson - Agne Olsson 2 S+1 K 140 10.0/4.0
Liz Callbo - Gunnel Modig Olan Hedström - Bo Byléhn 1NT N+1 7 120 8.0/6.0
Ola Bergqvist - Lennart Mikaelsson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 1NT V-2 2 100 4.0/10.0
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 1NT V-2 2 100 4.0/10.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ulla Blanck - Anders Jakobsson 3D V-1 K 100 4.0/10.0
Karin Eriksson - Sture Holm Liane Svensson - Majlis Eriksson 2 V= 2 -90 0.0/14.0

Bricka 13

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Liane Svensson - Majlis Eriksson 4 Ö-1 Kn 100 13.0/1.0
Liz Callbo - Gunnel Modig Olle Eriksson - Agne Olsson 4 V-1 Kn 100 13.0/1.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Ola Bergqvist - Lennart Mikaelsson 2 V+1 2 -140 8.0/6.0
Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal Birgitta Wiberg - Leif Sundqvist 3 V= Kn -140 8.0/6.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Bert Hellström - Nils Wänglund 2 V+1 Kn -140 8.0/6.0
Olan Hedström - Bo Byléhn Ulla Blanck - Anders Jakobsson 2 V+2 E -170 3.0/11.0
Jan Söderberg - Egil Tisell Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 V+1 E -170 3.0/11.0
Klas Löfgren - Sune Jansson Karin Eriksson - Sture Holm 4 N-3 K -300 0.0/14.0

Bricka 14

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olan Hedström - Bo Byléhn Ulla Blanck - Anders Jakobsson 3 Ö-2 6 100 14.0/0.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Ola Bergqvist - Lennart Mikaelsson 1NT Ö-1 7 50 10.0/4.0
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Liane Svensson - Majlis Eriksson 2NT V-1 2 50 10.0/4.0
Klas Löfgren - Sune Jansson Karin Eriksson - Sture Holm 2NT V-1 9 50 10.0/4.0
Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal Birgitta Wiberg - Leif Sundqvist 2 V= Kn -90 6.0/8.0
Jan Söderberg - Egil Tisell Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 Ö= 2 -110 4.0/10.0
Liz Callbo - Gunnel Modig Olle Eriksson - Agne Olsson 1NT Ö+1 2 -120 2.0/12.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Bert Hellström - Nils Wänglund 1NT Ö+3 5 -180 0.0/14.0

Bricka 15

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Lena Svensson - Lars-Anders Svensson 4D S= E 790 14.0/0.0
Liz Callbo - Gunnel Modig Birgitta Wiberg - Leif Sundqvist 5D V-3 10 500 12.0/2.0
Olan Hedström - Bo Byléhn Liane Svensson - Majlis Eriksson 3D Ö-2 10 300 10.0/4.0
Olle Eriksson - Agne Olsson Karin Eriksson - Sture Holm 2 S+2 D 170 8.0/6.0
Ola Bergqvist - Lennart Mikaelsson Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal 4 S-1 8 -100 5.0/9.0
Jan Söderberg - Egil Tisell Klas Löfgren - Sune Jansson 4 S-1 5 -100 5.0/9.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Bert Hellström - Nils Wänglund 4 S-2 D -200 2.0/12.0
Ulla Blanck - Anders Jakobsson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4D S-2 D -500 0.0/14.0

Bricka 16

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Blanck - Anders Jakobsson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 1NT N+2 10 150 11.0/3.0
Olan Hedström - Bo Byléhn Liane Svensson - Majlis Eriksson 1NT N+2 8 150 11.0/3.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Lena Svensson - Lars-Anders Svensson 1NT N+2 3 150 11.0/3.0
Liz Callbo - Gunnel Modig Birgitta Wiberg - Leif Sundqvist 1NT S+2 3 150 11.0/3.0
Jan Söderberg - Egil Tisell Klas Löfgren - Sune Jansson 2NT N= 2 120 6.0/8.0
Ola Bergqvist - Lennart Mikaelsson Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal 2 Ö-1 E 100 3.0/11.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Bert Hellström - Nils Wänglund 3 V-1 6 100 3.0/11.0
Olle Eriksson - Agne Olsson Karin Eriksson - Sture Holm 1NT N-1 2 -50 0.0/14.0

Bricka 17

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Wiberg - Leif Sundqvist Lena Svensson - Lars-Anders Svensson 3NT Ö= 10 -400 13.0/1.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Jan Söderberg - Egil Tisell 3NT Ö= 10 -400 13.0/1.0
Karin Eriksson - Sture Holm Ulla Blanck - Anders Jakobsson 3NT Ö+1 10 -430 8.0/6.0
Klas Löfgren - Sune Jansson Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal 3NT Ö+1 10 -430 8.0/6.0
Liz Callbo - Gunnel Modig Bert Hellström - Nils Wänglund 3NT Ö+1 10 -430 8.0/6.0
Ola Bergqvist - Lennart Mikaelsson Olan Hedström - Bo Byléhn 3NT Ö+2 10 -460 2.0/12.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT Ö+2 10 -460 2.0/12.0
Olle Eriksson - Agne Olsson Liane Svensson - Majlis Eriksson 3NT Ö+2 10 -460 2.0/12.0

Bricka 18

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ola Bergqvist - Lennart Mikaelsson Olan Hedström - Bo Byléhn 4 Ö+2 7 -480 9.0/5.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 5 Ö+1 7 -480 9.0/5.0
Olle Eriksson - Agne Olsson Liane Svensson - Majlis Eriksson 4 V+2 6 -480 9.0/5.0
Klas Löfgren - Sune Jansson Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal 4 V+2 9 -480 9.0/5.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Jan Söderberg - Egil Tisell 4 V+2 6 -480 9.0/5.0
Liz Callbo - Gunnel Modig Bert Hellström - Nils Wänglund 4 V+2 9 -480 9.0/5.0
Birgitta Wiberg - Leif Sundqvist Lena Svensson - Lars-Anders Svensson 6 Ö= 5 -980 2.0/12.0
Karin Eriksson - Sture Holm Ulla Blanck - Anders Jakobsson 6 Ö+1 6 -1010 0.0/14.0

Bricka 19

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Olle Eriksson - Agne Olsson 3NT V-1 5 100 12.0/2.0
Bert Hellström - Nils Wänglund Olan Hedström - Bo Byléhn 3NT Ö-1 6 100 12.0/2.0
Liz Callbo - Gunnel Modig Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal 3NT V-1 6 100 12.0/2.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2NT V= 6 -120 8.0/6.0
Ulla Blanck - Anders Jakobsson Klas Löfgren - Sune Jansson 3 N-3 K -150 4.0/10.0
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Karin Eriksson - Sture Holm 2NT V+1 6 -150 4.0/10.0
Birgitta Wiberg - Leif Sundqvist Liane Svensson - Majlis Eriksson 2NT V+1 5 -150 4.0/10.0
Ola Bergqvist - Lennart Mikaelsson Jan Söderberg - Egil Tisell 3NT V+2 6 -660 0.0/14.0

Bricka 20

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Olle Eriksson - Agne Olsson 4 Ö= E -620 13.0/1.0
Bert Hellström - Nils Wänglund Olan Hedström - Bo Byléhn 4 Ö= Kn -620 13.0/1.0
Ulla Blanck - Anders Jakobsson Klas Löfgren - Sune Jansson 4 Ö+1 Kn -650 9.0/5.0
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Karin Eriksson - Sture Holm 4 Ö+1 E -650 9.0/5.0
Ola Bergqvist - Lennart Mikaelsson Jan Söderberg - Egil Tisell 5 Ö+1 E -680 3.0/11.0
Birgitta Wiberg - Leif Sundqvist Liane Svensson - Majlis Eriksson 4 Ö+2 E -680 3.0/11.0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 Ö+2 E -680 3.0/11.0
Liz Callbo - Gunnel Modig Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal 4 Ö+2 Kn -680 3.0/11.0

Bricka 21

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Jan Söderberg - Egil Tisell 3 Ö-1 E 50 13.0/1.0
Ulla Blanck - Anders Jakobsson Birgitta Wiberg - Leif Sundqvist 4 Ö-1 10 50 13.0/1.0
Ola Bergqvist - Lennart Mikaelsson Klas Löfgren - Sune Jansson 3 Ö= 10 -140 6.0/8.0
Olan Hedström - Bo Byléhn Lena Svensson - Lars-Anders Svensson 1 Ö+2 9 -140 6.0/8.0
Bert Hellström - Nils Wänglund Liane Svensson - Majlis Eriksson 2 Ö+1 4 -140 6.0/8.0
Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal Olle Eriksson - Agne Olsson 2 Ö+1 6 -140 6.0/8.0
Liz Callbo - Gunnel Modig Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 Ö= E -140 6.0/8.0
Karin Eriksson - Sture Holm Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3 V+1 E -170 0.0/14.0

Bricka 22

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ola Bergqvist - Lennart Mikaelsson Klas Löfgren - Sune Jansson 4 V= Kn -620 8.0/6.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Jan Söderberg - Egil Tisell 4 V= Kn -620 8.0/6.0
Ulla Blanck - Anders Jakobsson Birgitta Wiberg - Leif Sundqvist 4 V= Kn -620 8.0/6.0
Olan Hedström - Bo Byléhn Lena Svensson - Lars-Anders Svensson 4 V= Kn -620 8.0/6.0
Bert Hellström - Nils Wänglund Liane Svensson - Majlis Eriksson 4 V= Kn -620 8.0/6.0
Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal Olle Eriksson - Agne Olsson 4 V= Kn -620 8.0/6.0
Liz Callbo - Gunnel Modig Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 V= Kn -620 8.0/6.0
Karin Eriksson - Sture Holm Lennart Wiklund - Sune Häggbom 5 V= 5 -650 0.0/14.0

Bricka 23

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Birgitta Wiberg - Leif Sundqvist 2 N+1 E 140 14.0/0.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 V-1 8 100 11.0/3.0
Ulla Blanck - Anders Jakobsson Jan Söderberg - Egil Tisell 4 Ö-1 6 100 11.0/3.0
Karin Eriksson - Sture Holm Bert Hellström - Nils Wänglund 2 Ö= K -110 6.0/8.0
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Ola Bergqvist - Lennart Mikaelsson 3 Ö= K -110 6.0/8.0
Liane Svensson - Majlis Eriksson Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal 3 Ö= E -110 6.0/8.0
Olle Eriksson - Agne Olsson Olan Hedström - Bo Byléhn 2 Ö+1 10 -140 1.0/13.0
Liz Callbo - Gunnel Modig Klas Löfgren - Sune Jansson 3 Ö= E -140 1.0/13.0

Bricka 24

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Ola Bergqvist - Lennart Mikaelsson 3NT S+3 5 490 14.0/0.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3NT S+1 6 430 11.0/3.0
Olle Eriksson - Agne Olsson Olan Hedström - Bo Byléhn 3NT S+1 6 430 11.0/3.0
Ulla Blanck - Anders Jakobsson Jan Söderberg - Egil Tisell 4 N= E 420 8.0/6.0
Liane Svensson - Majlis Eriksson Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal 3 Ö-4 E 200 6.0/8.0
Karin Eriksson - Sture Holm Bert Hellström - Nils Wänglund 3 N+2 K 150 2.0/12.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Birgitta Wiberg - Leif Sundqvist 4 N+1 E 150 2.0/12.0
Liz Callbo - Gunnel Modig Klas Löfgren - Sune Jansson 4 S+1 K 150 2.0/12.0

Bricka 25

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olan Hedström - Bo Byléhn Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 5 Ö-1 9 100 14.0/0.0
Ulla Blanck - Anders Jakobsson Ola Bergqvist - Lennart Mikaelsson 3NT V+1 10 -630 8.0/6.0
Karin Eriksson - Sture Holm Jan Söderberg - Egil Tisell 3NT Ö+1 2 -630 8.0/6.0
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal 3NT V+1 2 -630 8.0/6.0
Klas Löfgren - Sune Jansson Bert Hellström - Nils Wänglund 3NT Ö+1 2 -630 8.0/6.0
Liz Callbo - Gunnel Modig Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3NT Ö+1 8 -630 8.0/6.0
Liane Svensson - Majlis Eriksson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT Ö+2 4 -660 2.0/12.0
Birgitta Wiberg - Leif Sundqvist Olle Eriksson - Agne Olsson 3NT Ö+3 8 -690 0.0/14.0

Bricka 26

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Blanck - Anders Jakobsson Ola Bergqvist - Lennart Mikaelsson 3NT V= 4 -600 10.0/4.0
Karin Eriksson - Sture Holm Jan Söderberg - Egil Tisell 3NT Ö= 4 -600 10.0/4.0
Olan Hedström - Bo Byléhn Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3NT V= 7 -600 10.0/4.0
Klas Löfgren - Sune Jansson Bert Hellström - Nils Wänglund 3NT Ö= 8 -600 10.0/4.0
Liz Callbo - Gunnel Modig Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3NT V= 8 -600 10.0/4.0
Lena Svensson - Lars-Anders Svensson Marie-Louise Jangdal - Ulf Jangdal 3NT Ö+1 8 -630 2.0/12.0
Birgitta Wiberg - Leif Sundqvist Olle Eriksson - Agne Olsson 3NT Ö+1 2 -630 2.0/12.0
Liane Svensson - Majlis Eriksson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT Ö+1 3 -630 2.0/12.0