Kommande tävlingar
29/12 BK Allians, Halmstad - Guldtäv
05/01 Gävleguldet
12/01 TL-seminarium steg 3
Rapporterade tävlingar
01/12 Malmö BK - Guldtävling
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 15
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 14
BK Bridgehuset » Partävling TL Jan Eric scratch 2016-10-26 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

Partävling TL Jan Eric scratch 2016-10-26

Partävling, 23 bord, 45 par. Antal brickor: 24. Medel: 503.6.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Lars Persson - Pia Katarina Larsson

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 36, Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman
13 Ö+2 200 15.0 36% 15 36.0%9732EK10387843 DKn9864EKKDKn76
24 Ö-2 -100 14.0 33% 29 34.5%Kn9E8D73DKn9876 EK7432Kn54210210
Rond 2, som ÖV mot par 42, Ylva Isacsson - Berith Rydnemalm
34 S+2 -480 10.0 24% 39 31.0%K32KnDKn10659742 9610854874KKn105
43 S-2 200 40.0 95% 79 47.0%98210654KEKD96 KKnE3Kn8654Kn853
Rond 3, som ÖV mot par 31, Anders Nordberg - Magnus Friberg
51NT S= -90 2.0 5% 81 38.6%8653EKDKn107K97 KD104DKn728Kn1063
63 S-3 150 31.0 74% 112 44.5%ED42EDKn8721073 9Kn1087610654D92
Rond 4, som ÖV mot par 37, Lars G Svensson - Ulla Wästberg
71 N+2 -140 25.0 60% 137 46.7%107975D953KKn74 ED85Kn4KKn84D96
82NT S-1 50 26.0 62% 163 48.6%85E1094K9854DKn KD107D763103987
Rond 5, som ÖV mot par 32, Susanne Levin - Kerstin Sjöstrand
93NT S+1 -430 1.0 2% 164 43.4%EKn3KD5D832Kn85 9762973E69762
103NT N+1 -630 18.0 43% 182 43.4%10975Kn82Kn87676 E81054932EK1052
Rond 6, som ÖV mot par 38, Mona Andersson - Ulla Lundström
114 V= 420 35.7 85% 217.7 47.2%Kn10872E8Kn75432 KD87K963Kn107E6
124 V= 130 19.0 45% 236.7 47.0%D431092KDKn6EKn8 EK275E73D10652
Rond 7, som NS mot par 33, Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson
134 V-2 200 33.6 80% 270.3 49.5%1010854D10543543 D765D2K76KKn109
143NT Ö= -400 28.3 67% 298.6 50.8%943108K9732K96 KD26532D86475
Rond 8, som NS mot par 39, Håkan Linse - Arne Bojesson
153NT N+2 660 41.0 98% 339.6 53.9%EK65ED10KDKn10E8 Kn10286423Kn9763
162 S+1 140 18.0 43% 357.6 53.2%K7Kn832EKD31043 EKn10852E10104262
Rond 9, som ÖV mot par 34, Birgitta Lindblad - Arne Månsson
175 S-1 50 32.0 76% 389.6 54.6%E9547653Kn9838 D108710976DKn432
183 S-2 200 39.0 93% 428.6 56.7%E952K962E4743 3E54D10873E652
Rond 10, som NS mot par 40, Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén
196 V= -1430 5.0 12% 433.6 54.4%10857527632ED5 410643KKn1095K76
205 N+1 620 26.0 62% 459.6 54.8%4EKKn7EKn1092EK5 Kn96653KD54376
Rond 11, som NS mot par 35, Ingrid Wallin - Hans Dorthé
214 V= -420 28.0 67% 487.6 55.3%4ED74298653Kn4 E8986EKD1021086
222 Ö+2 -130 21.0 50% 508.6 55.1%D62KKn52K2E983 10973E1087635D7
Rond 12, som ÖV mot par 41, Göran Nyqvist - Peter Perulf
235 S-1 100 23.0 55% 531.6 55.1%EDKn9K79629762 K74DKn948754KKn
242NT Ö= 120 28.0 67% 559.6 55.6%D73E1053EKn4EK7 E10858D1095Kn952

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.26

Nord giv
ingen i zon
Kkn65
75
kn9632
E9
D
kn9864
EK
KDkn76
9732
EK103
87
843
E1084
D2
D1054
1052

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N28285
S28285
Ö1151158
V1151158
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Boberg - Per Boberg Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 V-1 E 50 41.0/1.0
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Bo Hedberg - Fredrik Bonde 4 V-1 E 50 41.0/1.0
Anders Nordberg - Magnus Friberg Karin Sjögren - Helen Roos 3 Ö+1 5 -170 37.0/5.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Mari Segerberg - Christina Leander 3 V+1 5 -170 37.0/5.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Bodil Mörnstad - Carin Millar 3 V+2 E -200 27.0/15.0
Helen Lundin - Helena Cewers Ulla Borgström - Monica Wester 3 V+2 5 -200 27.0/15.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Anitha Lindgren - Marian Krook 3 V+2 E -200 27.0/15.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Britt-Louise Ljungdahl - Margot Olsson 2 V+3 E -200 27.0/15.0
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Sonja Christensson - Bo Månsson 2 V+3 E -200 27.0/15.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3 Ö+2 4 -200 27.0/15.0
Håkan Linse - Arne Bojesson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 V+2 2 -200 27.0/15.0
Johan Dieden - Per Henriks Mona Andersson - Ulla Lundström 3 V+2 E -200 27.0/15.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 Ö= 4 -420 17.0/25.0
Nils Lindblad - Louise Grandinsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 V= E -420 17.0/25.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Hanna Lewandowski - Lars Becklén 4 V+1 E -450 7.0/35.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 Ö+1 2 -450 7.0/35.0
Yngve Jarl - Ingemar Mårtensson Anita Olofsson - Ulf Öjing 4 V+1 E -450 7.0/35.0
Mats Holm - Anders Edstrand Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl 4 V+1 E -450 7.0/35.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Nina Nilsson - Jane Brändemar 4 V+1 E -450 7.0/35.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Stig Unoson - Agneta Johansson 4 V+1 E -450 7.0/35.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Susanne Levin - Kerstin Sjöstrand 4 V+1 E -450 7.0/35.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 V+1 6 -450 7.0/35.0
Ylva Isacsson - Berith Rydnemalm     - 19.2/-

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.26

Öst giv
N-S i zon
865
K109
Kkn654
53
EK7432
kn542
102
10
kn9
E8
D73
Dkn9876
D10
D763
E98
EK42

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N610867
S610867
Ö73463
V73463
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Nyqvist - Peter Perulf Stig Unoson - Agneta Johansson 4D Ö-2 E 300 42.0/0.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Britt-Louise Ljungdahl - Margot Olsson 2NT Ö-5 6 250 40.0/2.0
Nils Lindblad - Louise Grandinsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 1NT S+2 E 150 37.0/5.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Susanne Levin - Kerstin Sjöstrand 4 V-3 6 150 37.0/5.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Anitha Lindgren - Marian Krook 3 N= Kn 110 34.0/8.0
Yngve Jarl - Ingemar Mårtensson Anita Olofsson - Ulf Öjing 2 V-2 9 100 28.0/14.0
Kerstin Boberg - Per Boberg Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2 V-2 5 100 28.0/14.0
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Bo Hedberg - Fredrik Bonde 2 V-2 3 100 28.0/14.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 Ö-2 8 100 28.0/14.0
Håkan Linse - Arne Bojesson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 V-2 9 100 28.0/14.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 1NT S= 2 90 21.0/21.0
Johan Dieden - Per Henriks Mona Andersson - Ulla Lundström 1NT S= E 90 21.0/21.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 V-1 5 50 16.0/26.0
Anders Nordberg - Magnus Friberg Karin Sjögren - Helen Roos 2 V-1 6 50 16.0/26.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Mari Segerberg - Christina Leander 2 V-1 5 50 16.0/26.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Hanna Lewandowski - Lars Becklén 2 V= 5 -90 12.0/30.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Bodil Mörnstad - Carin Millar 4 N-1 9 -100 9.0/33.0
Mats Holm - Anders Edstrand Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl 1NT S-1 3 -100 9.0/33.0
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Sonja Christensson - Bo Månsson 2 V= 4 -110 4.0/38.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Nina Nilsson - Jane Brändemar 2 V= 5 -110 4.0/38.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 2 V= 9 -110 4.0/38.0
Helen Lundin - Helena Cewers Ulla Borgström - Monica Wester 2NT S-2 E -200 0.0/42.0
Ylva Isacsson - Berith Rydnemalm     - 19.2/-

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.26

Syd giv
Ö-V i zon
D875
D93
K32
D83
96
10854
874
Kkn105
K32
kn
Dkn1065
9742
Ekn104
EK762
E9
E6

Optimalt kontrakt: 7 S= 1510
 NT
N88121312
S88121312
Ö45101
V45101
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Nyqvist - Peter Perulf Sonja Christensson - Bo Månsson 4 S+3 5 510 42.0/0.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 N+2 Kn 480 32.0/10.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Anitha Lindgren - Marian Krook 4 S+2 5 480 32.0/10.0
Susanne Levin - Kerstin Sjöstrand Nina Nilsson - Jane Brändemar 4 S+2 Kn 480 32.0/10.0
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Mari Segerberg - Christina Leander 4 S+2 10 480 32.0/10.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Stig Unoson - Agneta Johansson 4 N+2 Kn 480 32.0/10.0
Mona Andersson - Ulla Lundström Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 N+2 Kn 480 32.0/10.0
Ylva Isacsson - Berith Rydnemalm Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 S+2 Kn 480 32.0/10.0
Johan Dieden - Per Henriks Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 N+2 Kn 480 32.0/10.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Birgitta Lindblad - Arne Månsson 4 S+2 9 480 32.0/10.0
Helen Lundin - Helena Cewers Nils Lindblad - Louise Grandinsson 3NT S+2 5 460 20.0/22.0
Yngve Jarl - Ingemar Mårtensson Bodil Mörnstad - Carin Millar 3NT N+2 D 460 20.0/22.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Håkan Linse - Arne Bojesson 3NT N+2 6 460 20.0/22.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Anita Olofsson - Ulf Öjing 4 N+1 Kn 450 11.0/31.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl 4 N+1 Kn 450 11.0/31.0
Mats Holm - Anders Edstrand Hanna Lewandowski - Lars Becklén 4 S+1 9 450 11.0/31.0
Ulla Borgström - Monica Wester Åke Lindström - Britt Lindberg 4 S+1 9 450 11.0/31.0
Britt-Louise Ljungdahl - Margot Olsson Kerstin Boberg - Per Boberg 4 N+1 Kn 450 11.0/31.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Bo Hedberg - Fredrik Bonde 4 S+1 Kn 450 11.0/31.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3NT S+1 5 430 4.0/38.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 N= Kn 420 2.0/40.0
Karin Sjögren - Helen Roos Lars G Svensson - Ulla Wästberg 6 N-1 Kn -50 0.0/42.0
Anders Nordberg - Magnus Friberg     - 22.6/-

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.26

Väst giv
alla i zon
D53
kn9872
D10972
Kkn
E3
kn8654
kn853
982
10654
K
EKD96
E10764
KD
E3
10742

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N47896
S47896
Ö86537
V96537
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Bo Hedberg - Fredrik Bonde 2 V-4 D 400 42.0/0.0
Britt-Louise Ljungdahl - Margot Olsson Kerstin Boberg - Per Boberg 2 V-2 3 200 40.0/2.0
Mona Andersson - Ulla Lundström Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 S+2 3 170 37.0/5.0
Karin Sjögren - Helen Roos Lars G Svensson - Ulla Wästberg 3 S+1 Kn 170 37.0/5.0
Mats Holm - Anders Edstrand Hanna Lewandowski - Lars Becklén 3 S= 3 140 33.0/9.0
Susanne Levin - Kerstin Sjöstrand Nina Nilsson - Jane Brändemar 2 S+1 E 140 33.0/9.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Anitha Lindgren - Marian Krook 2 S= E 110 30.0/12.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Anita Olofsson - Ulf Öjing 3NT V-1 7 100 20.0/22.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl 2NT V-1 D 100 20.0/22.0
Helen Lundin - Helena Cewers Nils Lindblad - Louise Grandinsson 4 Ö-1 E 100 20.0/22.0
Yngve Jarl - Ingemar Mårtensson Bodil Mörnstad - Carin Millar 3 Ö-1 K 100 20.0/22.0
Ulla Borgström - Monica Wester Åke Lindström - Britt Lindberg 4 Ö-1 E 100 20.0/22.0
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Mari Segerberg - Christina Leander 3NT V-1 3 100 20.0/22.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Stig Unoson - Agneta Johansson 3 Ö-1 E 100 20.0/22.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Sonja Christensson - Bo Månsson 3 Ö-1 K 100 20.0/22.0
Johan Dieden - Per Henriks Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3 Ö-1 2 100 20.0/22.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Håkan Linse - Arne Bojesson 3 S-1 Kn -100 9.0/33.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Birgitta Lindblad - Arne Månsson 2 S-1 E -100 9.0/33.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 2 Ö+1 E -110 6.0/36.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 S-2 Kn -200 2.0/40.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 1NT N-2 E -200 2.0/40.0
Ylva Isacsson - Berith Rydnemalm Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3 S-2 5 -200 2.0/40.0
Anders Nordberg - Magnus Friberg     - 22.6/-

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.26

Nord giv
N-S i zon
kn
K1065
E653
E542
KD104
Dkn72
8
kn1063
8653
E
KDkn107
K97
E972
9843
942
D8

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N54735
S54735
Ö86597
V86597
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Helen Lundin - Helena Cewers 2 N+1 K 140 42.0/0.0
Anders Nordberg - Magnus Friberg Lars Persson - Pia Katarina Larsson 1NT S= 4 90 40.0/2.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 Ö-1 D 50 34.0/8.0
Britt-Louise Ljungdahl - Margot Olsson Anitha Lindgren - Marian Krook 3 Ö-1 3 50 34.0/8.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 V-1 6 50 34.0/8.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Sonja Christensson - Bo Månsson 2 V-1 5 50 34.0/8.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Ingrid Wallin - Hans Dorthé 2NT V-1 2 50 34.0/8.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 N-1 K -100 27.0/15.0
Susanne Levin - Kerstin Sjöstrand Karin Sjögren - Helen Roos 2 S-1 8 -100 27.0/15.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Birgitta Lindblad - Arne Månsson 2 Ö= D -110 23.0/19.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2 Ö= D -110 23.0/19.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Mari Segerberg - Christina Leander 2NT V= 2 -120 20.0/22.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Rutger Persson - Claes Nilsson 3 V= 5 -140 16.0/26.0
Kerstin Boberg - Per Boberg Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl 3 Ö= 9 -140 16.0/26.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Mona Andersson - Ulla Lundström 3 Ö= D -140 16.0/26.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Nils Lindblad - Louise Grandinsson 2 V+2 5 -170 9.0/33.0
Yngve Jarl - Ingemar Mårtensson Ulla Borgström - Monica Wester 3 Ö+1 5 -170 9.0/33.0
Mats Holm - Anders Edstrand Anita Olofsson - Ulf Öjing 2 Ö+2 9 -170 9.0/33.0
Ylva Isacsson - Berith Rydnemalm Stig Unoson - Agneta Johansson 3 Ö+1 9 -170 9.0/33.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Yvonne Tolf - Ulla Öberg 1NT V+3 5 -180 4.0/38.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Hanna Lewandowski - Lars Becklén 4 V= E -420 1.0/41.0
Håkan Linse - Arne Bojesson Johan Dieden - Per Henriks 4 V= 5 -420 1.0/41.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg     - 14.5/-

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.26

Öst giv
Ö-V i zon
kn8753
K43
K3
K86
9
kn10876
10654
D92
ED42

EDkn872
1073
K106
ED952
9
Ekn54

Optimalt kontrakt: 5D N-2 -300
 NT
N72897
S62886
Ö511545
V511545
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Holm - Anders Edstrand Anita Olofsson - Ulf Öjing 5D Ö-1 9 200 42.0/0.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Sonja Christensson - Bo Månsson 2 N+1 3 140 39.0/3.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2 N+1 E 140 39.0/3.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Rutger Persson - Claes Nilsson 3 N-1 10 -50 32.0/10.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 S-1 9 -50 32.0/10.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 S-1 4 -50 32.0/10.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Mari Segerberg - Christina Leander 3 S-1 9 -50 32.0/10.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Birgitta Lindblad - Arne Månsson 2 S-1 9 -50 32.0/10.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Yvonne Tolf - Ulla Öberg 4 S-2 9 -100 22.0/20.0
Britt-Louise Ljungdahl - Margot Olsson Anitha Lindgren - Marian Krook 3 S-2 10 -100 22.0/20.0
Susanne Levin - Kerstin Sjöstrand Karin Sjögren - Helen Roos 4 S-2 10 -100 22.0/20.0
Håkan Linse - Arne Bojesson Johan Dieden - Per Henriks 3 S-2 9 -100 22.0/20.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Mona Andersson - Ulla Lundström 4D S-1 9 -100 22.0/20.0
Ylva Isacsson - Berith Rydnemalm Stig Unoson - Agneta Johansson 4 Ö= E -130 16.0/26.0
Yngve Jarl - Ingemar Mårtensson Ulla Borgström - Monica Wester 4 S-3 6 -150 11.0/31.0
Kerstin Boberg - Per Boberg Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl 4 S-3 9 -150 11.0/31.0
Anders Nordberg - Magnus Friberg Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3 S-3 5 -150 11.0/31.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 Ö+1 E -150 11.0/31.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Helen Lundin - Helena Cewers 4 S-5 4 -250 6.0/36.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Hanna Lewandowski - Lars Becklén 3D S-2 9 -300 4.0/38.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Ingrid Wallin - Hans Dorthé 4D S-3 10 -500 2.0/40.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Nils Lindblad - Louise Grandinsson 5D Ö= K -750 0.0/42.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg     - 14.5/-

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.26

Syd giv
alla i zon
K64
KD10632
E6
52
ED85
kn4
Kkn84
D96
107
975
D953
Kkn74
kn932
E8
1072
E1083

Optimalt kontrakt: 3NT S= 600
 NT
N65989
S65989
Ö67454
V67454
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Lindström - Britt Lindberg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 N= 10 620 42.0/0.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Britt-Louise Ljungdahl - Margot Olsson 2 N+2 7 170 33.0/9.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Ulla Borgström - Monica Wester 2 N+2 10 170 33.0/9.0
Mats Holm - Anders Edstrand Bodil Mörnstad - Carin Millar 2 N+2 D 170 33.0/9.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Helen Lundin - Helena Cewers 2 N+2 10 170 33.0/9.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2 N+2 10 170 33.0/9.0
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Johan Dieden - Per Henriks 2 N+2 10 170 33.0/9.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Håkan Linse - Arne Bojesson 2 N+2 10 170 33.0/9.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Ingrid Wallin - Hans Dorthé 2 N+2 10 170 33.0/9.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Kerstin Boberg - Per Boberg 3 N= 10 140 17.0/25.0
Nils Lindblad - Louise Grandinsson Yngve Jarl - Ingemar Mårtensson 2 N+1 7 140 17.0/25.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 N= 3 140 17.0/25.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Nina Nilsson - Jane Brändemar 2 N+1 7 140 17.0/25.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Lars Persson - Pia Katarina Larsson 1 N+2 6 140 17.0/25.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2 N+1 7 140 17.0/25.0
Ylva Isacsson - Berith Rydnemalm Sonja Christensson - Bo Månsson 2 N+1 10 140 17.0/25.0
Mari Segerberg - Christina Leander Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 2 N+1 4 140 17.0/25.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 V-1 10 100 6.0/36.0
Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl Hanna Lewandowski - Lars Becklén 3 V-1 5 100 6.0/36.0
Mona Andersson - Ulla Lundström Karin Sjögren - Helen Roos 3 V-1 K 100 6.0/36.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 N-1 D -100 2.0/40.0
Anders Nordberg - Magnus Friberg Stig Unoson - Agneta Johansson 3 V= 4 -110 0.0/42.0
Susanne Levin - Kerstin Sjöstrand     - 25.5/-

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.26

Väst giv
ingen i zon
Ekn964
kn
Ekn62
1032
KD107
D763
103
987
85
E1094
K9854
Dkn
32
K852
D7
EK654

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N108798
S108798
Ö35644
V35644
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Holm - Anders Edstrand Bodil Mörnstad - Carin Millar 2D Ö-3 3 500 42.0/0.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3NT N+2 5 460 40.0/2.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Kerstin Boberg - Per Boberg 3NT S= 10 400 38.0/4.0
Ylva Isacsson - Berith Rydnemalm Sonja Christensson - Bo Månsson 2NT N+3 8 210 36.0/6.0
Anders Nordberg - Magnus Friberg Stig Unoson - Agneta Johansson 3 Ö-4 E 200 34.0/8.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Britt-Louise Ljungdahl - Margot Olsson 2 N+1 4 140 32.0/10.0
Mari Segerberg - Christina Leander Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 2NT S= 3 120 30.0/12.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 N= D 110 28.0/14.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Ingrid Wallin - Hans Dorthé 2 S= 9 90 25.0/17.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Göran Nyqvist - Peter Perulf 1NT S= 3 90 25.0/17.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Helen Lundin - Helena Cewers 3NT S-1 3 -50 16.0/26.0
Nils Lindblad - Louise Grandinsson Yngve Jarl - Ingemar Mårtensson 5 S-1 10 -50 16.0/26.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2 N-1 4 -50 16.0/26.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Nina Nilsson - Jane Brändemar 2NT S-1 10 -50 16.0/26.0
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Johan Dieden - Per Henriks 3NT S-1 3 -50 16.0/26.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2NT S-1 7 -50 16.0/26.0
Mona Andersson - Ulla Lundström Karin Sjögren - Helen Roos 3NT S-1 K -50 16.0/26.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Ulla Borgström - Monica Wester 2NT S-2 3 -100 5.0/37.0
Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl Hanna Lewandowski - Lars Becklén 4D N-1 D -100 5.0/37.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2NT S-2 3 -100 5.0/37.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Håkan Linse - Arne Bojesson 3NT N-2 5 -100 5.0/37.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 1 V+1 E -110 0.0/42.0
Susanne Levin - Kerstin Sjöstrand     - 25.5/-

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.26

Nord giv
Ö-V i zon
KD85
864
kn7
D1043
9762
973
E6
9762
Ekn3
KD5
D832
kn85
104
Ekn102
K10954
EK

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N89998
S89988
Ö44444
V44444
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Susanne Levin - Kerstin Sjöstrand Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3NT S+1 6 430 41.0/1.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NT S+1 7 430 41.0/1.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Britt-Louise Ljungdahl - Margot Olsson 1 Ö-3 10 300 38.0/4.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Rutger Persson - Claes Nilsson 1NT Ö-2 E 200 35.0/7.0
Johan Dieden - Per Henriks Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 1 Ö-2 K 200 35.0/7.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Kerstin Boberg - Per Boberg 2NT N+2 5 180 28.0/14.0
Anders Nordberg - Magnus Friberg Sonja Christensson - Bo Månsson 1NT S+3 E 180 28.0/14.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Karin Sjögren - Helen Roos 1NT S+3 E 180 28.0/14.0
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 1NT S+3 E 180 28.0/14.0
Håkan Linse - Arne Bojesson Nina Nilsson - Jane Brändemar 1NT S+3 E 180 28.0/14.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Bodil Mörnstad - Carin Millar 1NT S+2 E 150 19.0/23.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl 1NT S+2 E 150 19.0/23.0
Ulla Borgström - Monica Wester Mats Holm - Anders Edstrand 1NT S+2 6 150 19.0/23.0
Mari Segerberg - Christina Leander Ylva Isacsson - Berith Rydnemalm 1NT S+2 E 150 19.0/23.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Nils Lindblad - Louise Grandinsson 1NT N+1 K 120 13.0/29.0
Hanna Lewandowski - Lars Becklén Anita Olofsson - Ulf Öjing 1NT S+1 6 120 13.0/29.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Helen Lundin - Helena Cewers 2 S= E 110 7.0/35.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Yngve Jarl - Ingemar Mårtensson 1 S+1 E 110 7.0/35.0
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2 S= E 110 7.0/35.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 2 N= K 110 7.0/35.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3NT S-1 2 -50 1.0/41.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Stig Unoson - Agneta Johansson 3NT N-1 5 -50 1.0/41.0
Mona Andersson - Ulla Lundström     - 17.7/-

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.26

Öst giv
alla i zon
Kkn64
D9
EKD
D943
E8
1054
932
EK1052
10975
kn82
kn876
76
D32
EK763
1054
kn8

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N999910
S999910
Ö44333
V44333
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Nyqvist - Peter Perulf Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3D V-5 E 1400 42.0/0.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT N+2 6 660 38.0/4.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Helen Lundin - Helena Cewers 3NT N+2 10 660 38.0/4.0
Anders Nordberg - Magnus Friberg Sonja Christensson - Bo Månsson 3NT N+2 5 660 38.0/4.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Kerstin Boberg - Per Boberg 3NT N+1 6 630 24.0/18.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3NT N+1 10 630 24.0/18.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Bodil Mörnstad - Carin Millar 3NT N+1 7 630 24.0/18.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Yngve Jarl - Ingemar Mårtensson 3NT N+1 5 630 24.0/18.0
Hanna Lewandowski - Lars Becklén Anita Olofsson - Ulf Öjing 3NT N+1 6 630 24.0/18.0
Susanne Levin - Kerstin Sjöstrand Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3NT N+1 10 630 24.0/18.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Karin Sjögren - Helen Roos 3NT N+1 7 630 24.0/18.0
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3NT N+1 7 630 24.0/18.0
Håkan Linse - Arne Bojesson Nina Nilsson - Jane Brändemar 3NT N+1 6 630 24.0/18.0
Johan Dieden - Per Henriks Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3NT N+1 6 630 24.0/18.0
Mari Segerberg - Christina Leander Ylva Isacsson - Berith Rydnemalm 3NT N+1 6 630 24.0/18.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Britt-Louise Ljungdahl - Margot Olsson 4 N= 6 620 12.0/30.0
Ulla Borgström - Monica Wester Mats Holm - Anders Edstrand 3NT N= 7 600 9.0/33.0
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT S= 6 600 9.0/33.0
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 2 N+2 2 170 6.0/36.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Nils Lindblad - Louise Grandinsson 2NT N= 7 120 4.0/38.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl 4 N-1 6 -100 1.0/41.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Stig Unoson - Agneta Johansson 4 N-1 7 -100 1.0/41.0
Mona Andersson - Ulla Lundström     - 17.7/-

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.26

Syd giv
ingen i zon
Ekn10632
E5
D53
D10
KD87
K963
kn107
E6

kn10872
E8
kn75432
954
D4
K9642
K98

Optimalt kontrakt: 4D S-1 -100
 NT
N38296
S38296
Ö951044
V951045
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Kerstin Boberg - Per Boberg 3 N= 5 140 40.9/1.1
Hanna Lewandowski - Lars Becklén Anitha Lindgren - Marian Krook 2 S+1 E 140 40.9/1.1
Nils Lindblad - Louise Grandinsson Mats Holm - Anders Edstrand 2 N= E 110 36.7/5.3
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Nina Nilsson - Jane Brändemar 1 N+1 Kn 110 36.7/5.3
Håkan Linse - Arne Bojesson Karin Sjögren - Helen Roos 4 V-2 3 100 33.6/8.4
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 V-1 E 50 28.3/13.7
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Yngve Jarl - Ingemar Mårtensson 4 V-1 6 50 28.3/13.7
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 V-1 5 50 28.3/13.7
Ylva Isacsson - Berith Rydnemalm Bo Hedberg - Fredrik Bonde 4 V-1 E 50 28.3/13.7
Åke Lindström - Britt Lindberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 N-1 Kn -50 22.0/20.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Bodil Mörnstad - Carin Millar 3 N-1 Kn -50 22.0/20.0
Anders Nordberg - Magnus Friberg Mari Segerberg - Christina Leander 3 N-2 Kn -100 17.9/24.1
Stig Unoson - Agneta Johansson Susanne Levin - Kerstin Sjöstrand 4D N-1 Kn -100 17.9/24.1
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 V+1 E -170 14.7/27.3
Karin Andrée - Agneta Dunemark Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl 4D N-2 E -300 11.6/30.4
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Ulla Borgström - Monica Wester 4D N-2 E -300 11.6/30.4
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Britt-Louise Ljungdahl - Margot Olsson 4 V= E -420 6.3/35.7
Helen Lundin - Helena Cewers Rutger Persson - Claes Nilsson 4 V= D -420 6.3/35.7
Mona Andersson - Ulla Lundström Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 V= E -420 6.3/35.7
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Johan Dieden - Per Henriks 4 V+1 2 -450 1.1/40.9
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 V+1 E -450 1.1/40.9
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson     - 21.8/-
Sonja Christensson - Bo Månsson Lars G Svensson - Ulla Wästberg     A- 16.8/25.2

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.26

Väst giv
N-S i zon
kn109
Kkn8
10982
974
EK2
75
E73
D10652
D43
1092
KDkn6
Ekn8
8765
ED643
54
K3

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N33755
S33755
Ö1010688
V1010678
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anita Olofsson - Ulf Öjing Bodil Mörnstad - Carin Millar 3NT V-3 8 150 42.0/0.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3NT Ö-1 4 50 37.0/5.0
Hanna Lewandowski - Lars Becklén Anitha Lindgren - Marian Krook 5 V-1 K 50 37.0/5.0
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Nina Nilsson - Jane Brändemar 5 V-1 8 50 37.0/5.0
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Johan Dieden - Per Henriks 3NT Ö-1 E 50 37.0/5.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 Ö= 5 -110 32.0/10.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Britt-Louise Ljungdahl - Margot Olsson 2NT Ö= 4 -120 28.0/14.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Rolf Bergström - Christer Löfgren 1NT V+1 8 -120 28.0/14.0
Ylva Isacsson - Berith Rydnemalm Bo Hedberg - Fredrik Bonde 2NT V= 9 -120 28.0/14.0
Mona Andersson - Ulla Lundström Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 V= K -130 23.0/19.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Sonja Christensson - Bo Månsson 2 V+2 8 -130 23.0/19.0
Håkan Linse - Arne Bojesson Karin Sjögren - Helen Roos 2NT V+1 2 -150 20.0/22.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Kerstin Boberg - Per Boberg 5 V= Kn -400 14.0/28.0
Helen Lundin - Helena Cewers Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT V= 6 -400 14.0/28.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Yngve Jarl - Ingemar Mårtensson 3NT V= Kn -400 14.0/28.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NT V= 10 -400 14.0/28.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Göran Nyqvist - Peter Perulf 5 V= 8 -400 14.0/28.0
Anders Nordberg - Magnus Friberg Mari Segerberg - Christina Leander 3NT V+1 Kn -430 8.0/34.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl 3NT V+2 Kn -460 3.0/39.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Ulla Borgström - Monica Wester 3NT V+2 10 -460 3.0/39.0
Nils Lindblad - Louise Grandinsson Mats Holm - Anders Edstrand 3NT Ö+2 5 -460 3.0/39.0
Stig Unoson - Agneta Johansson Susanne Levin - Kerstin Sjöstrand 3NT V+2 Kn -460 3.0/39.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson     - 21.8/-

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.26

Nord giv
alla i zon
10
10854
D10543
543
EK832
EK7
E9
ED8
kn94
kn963
kn82
762
D765
D2
K76
Kkn109

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -1440
 NT
N45111
S56121
Ö87121112
V87121112
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Karin Sjögren - Helen Roos 5 V-4 10 400 40.9/1.1
Mari Segerberg - Christina Leander Lars G Svensson - Ulla Wästberg 6 V-4 5 400 40.9/1.1
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT V-3 3 300 37.8/4.2
Åke Lindström - Britt Lindberg Rutger Persson - Claes Nilsson 6 V-2 10 200 33.6/8.4
Hanna Lewandowski - Lars Becklén Karin Andrée - Agneta Dunemark 4 Ö-2 5 200 33.6/8.4
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 V-2 6 200 33.6/8.4
Anitha Lindgren - Marian Krook Anita Olofsson - Ulf Öjing 4 V-1 5 100 26.2/15.8
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Nina Nilsson - Jane Brändemar 4 V-1 3 100 26.2/15.8
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Ylva Isacsson - Berith Rydnemalm 4 V-1 4 100 26.2/15.8
Stig Unoson - Agneta Johansson Mona Andersson - Ulla Lundström 4 V-1 10 100 26.2/15.8
Bodil Mörnstad - Carin Millar Ulla Borgström - Monica Wester 3 V= 5 -140 20.0/22.0
Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 1 V+2 3 -140 20.0/22.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Kerstin Boberg - Per Boberg 3NT Ö= 9 -600 16.8/25.2
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 V= 5 -620 10.5/31.5
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Nils Lindblad - Louise Grandinsson 4 V= 10 -620 10.5/31.5
Helen Lundin - Helena Cewers Britt-Louise Ljungdahl - Margot Olsson 4 V= 10 -620 10.5/31.5
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 V= 4 -620 10.5/31.5
Göran Nyqvist - Peter Perulf Johan Dieden - Per Henriks 4 Ö= 6 -620 10.5/31.5
Anders Nordberg - Magnus Friberg Bo Hedberg - Fredrik Bonde 4 V+1 5 -650 4.2/37.8
Yngve Jarl - Ingemar Mårtensson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT V+2 10 -660 1.1/40.9
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Mats Holm - Anders Edstrand 3NT V+2 4 -660 1.1/40.9
Håkan Linse - Arne Bojesson     - 21.7/-
Susanne Levin - Kerstin Sjöstrand Sonja Christensson - Bo Månsson     A- 16.8/16.8

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.26

Öst giv
ingen i zon
943
108
K9732
K96
kn87
kn97
105
Dkn842
E1065
EKD4
Ekn
E103
KD2
6532
D864
75

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N27333
S17331
Ö11610109
V11610109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Mörnstad - Carin Millar Ulla Borgström - Monica Wester 4 Ö-2 7 100 40.9/1.1
Anders Nordberg - Magnus Friberg Bo Hedberg - Fredrik Bonde 5NT Ö-2 4 100 40.9/1.1
Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT Ö-1 4 50 37.8/4.2
Åke Lindström - Britt Lindberg Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT Ö= 4 -400 28.3/13.7
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3NT Ö= 4 -400 28.3/13.7
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Nils Lindblad - Louise Grandinsson 3NT Ö= 4 -400 28.3/13.7
Anitha Lindgren - Marian Krook Anita Olofsson - Ulf Öjing 3NT Ö= 4 -400 28.3/13.7
Yngve Jarl - Ingemar Mårtensson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT Ö= 4 -400 28.3/13.7
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Ylva Isacsson - Berith Rydnemalm 3NT Ö= 6 -400 28.3/13.7
Mari Segerberg - Christina Leander Lars G Svensson - Ulla Wästberg 3NT Ö= 6 -400 28.3/13.7
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3NT Ö= 6 -400 28.3/13.7
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 Ö= K -420 18.9/23.1
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Mats Holm - Anders Edstrand 3NT Ö+1 4 -430 13.7/28.3
Hanna Lewandowski - Lars Becklén Karin Andrée - Agneta Dunemark 3NT Ö+1 6 -430 13.7/28.3
Göran Nyqvist - Peter Perulf Johan Dieden - Per Henriks 3NT Ö+1 6 -430 13.7/28.3
Stig Unoson - Agneta Johansson Mona Andersson - Ulla Lundström 3NT Ö+1 4 -430 13.7/28.3
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 Ö+1 K -450 8.4/33.6
Helen Lundin - Helena Cewers Britt-Louise Ljungdahl - Margot Olsson 3NT Ö+2 2 -460 5.3/36.7
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Nina Nilsson - Jane Brändemar 3NT Ö+2 4 -460 5.3/36.7
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Kerstin Boberg - Per Boberg 4 Ö+2 7 -480 2.1/39.9
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Karin Sjögren - Helen Roos 3NT Ö+3 K -490 0.0/42.0
Håkan Linse - Arne Bojesson     - 21.7/-
Susanne Levin - Kerstin Sjöstrand Sonja Christensson - Bo Månsson     A- 16.8/16.8

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.26

Syd giv
N-S i zon
EK65
ED10
KDkn10
E8
D983
Kkn
E9872
54
74
9753
654
KD102
kn102
8642
3
kn9763

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N109101010
S109101010
Ö34333
V34333
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Lindström - Britt Lindberg Britt-Louise Ljungdahl - Margot Olsson 3NT N+2 2 660 41.0/1.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Håkan Linse - Arne Bojesson 3NT N+2 2 660 41.0/1.0
Mats Holm - Anders Edstrand Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 N+1 4 650 38.0/4.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Hanna Lewandowski - Lars Becklén 3NT N+1 5 630 34.0/8.0
Anders Nordberg - Magnus Friberg Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NT N+1 9 630 34.0/8.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Johan Dieden - Per Henriks 3NT N+1 K 630 34.0/8.0
Sonja Christensson - Bo Månsson Mona Andersson - Ulla Lundström 4 N= K 620 30.0/12.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT N= 2 600 26.0/16.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Karin Andrée - Agneta Dunemark 3NT N= 3 600 26.0/16.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Karin Sjögren - Helen Roos 3NT N= K 600 26.0/16.0
Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2NT N+3 2 210 22.0/20.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Bodil Mörnstad - Carin Millar 2NT N+2 K 180 19.0/23.0
Ulla Borgström - Monica Wester Nils Lindblad - Louise Grandinsson 2NT N+2 7 180 19.0/23.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 N+2 7 170 16.0/26.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 2NT N+1 2 150 11.0/31.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Stig Unoson - Agneta Johansson 2NT N+1 K 150 11.0/31.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Bo Hedberg - Fredrik Bonde 2NT N+1 3 150 11.0/31.0
Ylva Isacsson - Berith Rydnemalm Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2NT N+1 2 150 11.0/31.0
Mari Segerberg - Christina Leander Susanne Levin - Kerstin Sjöstrand 3 N= 4 140 6.0/36.0
Yngve Jarl - Ingemar Mårtensson Rutger Persson - Claes Nilsson 4 N-1 K -100 3.0/39.0
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Nina Nilsson - Jane Brändemar 4 N-1 K -100 3.0/39.0
Kerstin Boberg - Per Boberg Helen Lundin - Helena Cewers 4 N-2 K -200 0.0/42.0
Birgitta Lindblad - Arne Månsson     - -/22.7

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.26

Väst giv
Ö-V i zon
K7
kn832
EKD3
1043
D643
654
kn9
Kkn97
9
KD97
8765
ED85
Ekn10852
E10
1042
62

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N68798
S68798
Ö74645
V74645
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Nordberg - Magnus Friberg Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 S= Kn 420 41.0/1.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 S= 7 420 41.0/1.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Britt-Louise Ljungdahl - Margot Olsson 3 S+1 4 170 31.0/11.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 2 S+2 7 170 31.0/11.0
Mats Holm - Anders Edstrand Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2 S+2 6 170 31.0/11.0
Ulla Borgström - Monica Wester Nils Lindblad - Louise Grandinsson 3 S+1 4 170 31.0/11.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Karin Andrée - Agneta Dunemark 2 S+2 6 170 31.0/11.0
Kerstin Boberg - Per Boberg Helen Lundin - Helena Cewers 2 N+2 9 170 31.0/11.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Stig Unoson - Agneta Johansson 2 S+2 Kn 170 31.0/11.0
Sonja Christensson - Bo Månsson Mona Andersson - Ulla Lundström 2 S+2 Kn 170 31.0/11.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 S= 6 140 18.0/24.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Bodil Mörnstad - Carin Millar 2 S+1 6 140 18.0/24.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Hanna Lewandowski - Lars Becklén 2 S+1 4 140 18.0/24.0
Yngve Jarl - Ingemar Mårtensson Rutger Persson - Claes Nilsson 2 S+1 9 140 18.0/24.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Håkan Linse - Arne Bojesson 2 S+1 Kn 140 18.0/24.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Bo Hedberg - Fredrik Bonde 2 S= 9 110 11.0/31.0
Mari Segerberg - Christina Leander Susanne Levin - Kerstin Sjöstrand 2 S= Kn 110 11.0/31.0
Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT N-1 Kn -50 5.0/37.0
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Nina Nilsson - Jane Brändemar 4 S-1 9 -50 5.0/37.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Johan Dieden - Per Henriks 2 S-1 6 -50 5.0/37.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Karin Sjögren - Helen Roos 4 S-1 6 -50 5.0/37.0
Ylva Isacsson - Berith Rydnemalm Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 S-2 Kn -100 0.0/42.0
Birgitta Lindblad - Arne Månsson     - -/22.7

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.26

Nord giv
ingen i zon
2
D42
K102
K109765
D1087
109
76
Dkn432
E954
7653
kn983
8
Kkn63
EKkn8
ED54
E

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N101111910
S101111910
Ö32143
V32143
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Susanne Levin - Kerstin Sjöstrand Bo Hedberg - Fredrik Bonde 6NT S= D 990 42.0/0.0
Anders Nordberg - Magnus Friberg Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3NT S+2 D 460 40.0/2.0
Sonja Christensson - Bo Månsson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 S+1 D 450 38.0/4.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT S+1 4 430 29.0/13.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3NT S+1 2 430 29.0/13.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Ulla Borgström - Monica Wester 3NT S+1 7 430 29.0/13.0
Mats Holm - Anders Edstrand Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT N+1 3 430 29.0/13.0
Kerstin Boberg - Per Boberg Åke Lindström - Britt Lindberg 3NT S+1 3 430 29.0/13.0
Britt-Louise Ljungdahl - Margot Olsson Yngve Jarl - Ingemar Mårtensson 3NT S+1 7 430 29.0/13.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NT S+1 D 430 29.0/13.0
Mona Andersson - Ulla Lundström Mari Segerberg - Christina Leander 3NT S+1 8 430 29.0/13.0
Helen Lundin - Helena Cewers Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl 3NT S= 8 400 18.0/24.0
Karin Sjögren - Helen Roos Ingrid Wallin - Hans Dorthé 3NT S= 3 400 18.0/24.0
Stig Unoson - Agneta Johansson Håkan Linse - Arne Bojesson 3NT N= 4 400 18.0/24.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Anita Olofsson - Ulf Öjing 5 N-1 8 -50 10.0/32.0
Nils Lindblad - Louise Grandinsson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 5 S-1 10 -50 10.0/32.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Karin Andrée - Agneta Dunemark 5 S-1 7 -50 10.0/32.0
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 5 S-1 6 -50 10.0/32.0
Ylva Isacsson - Berith Rydnemalm Johan Dieden - Per Henriks 4 S-1 10 -50 10.0/32.0
Hanna Lewandowski - Lars Becklén Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 6NT S-2 7 -100 3.0/39.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Nina Nilsson - Jane Brändemar 6NT S-2 7 -100 3.0/39.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Rolf Bergström - Christer Löfgren 6 N-3 8 -150 0.0/42.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén     - -/18.6

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.26

Öst giv
N-S i zon
Kkn7
D10873
kn52
108
3
E54
D10873
E652
E952
K962
E4
743
D10864
kn
K96
KDkn9

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N54475
S54475
Ö88858
V88858
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2NT Ö-3 K 150 42.0/0.0
Hanna Lewandowski - Lars Becklén Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 S+1 6 140 39.0/3.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 S+1 4 140 39.0/3.0
Kerstin Boberg - Per Boberg Åke Lindström - Britt Lindberg 1NT N+1 2 120 36.0/6.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Ulla Borgström - Monica Wester 2 S= 8 110 29.0/13.0
Nils Lindblad - Louise Grandinsson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 2 S= 4 110 29.0/13.0
Susanne Levin - Kerstin Sjöstrand Bo Hedberg - Fredrik Bonde 2 S= 3 110 29.0/13.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Nina Nilsson - Jane Brändemar 2 S= 8 110 29.0/13.0
Ylva Isacsson - Berith Rydnemalm Johan Dieden - Per Henriks 2 S= 3 110 29.0/13.0
Stig Unoson - Agneta Johansson Håkan Linse - Arne Bojesson 2 S= E 110 29.0/13.0
Mats Holm - Anders Edstrand Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 Ö-2 K 100 22.0/20.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Anita Olofsson - Ulf Öjing 3 Ö-1 K 50 19.0/23.0
Anders Nordberg - Magnus Friberg Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2 V-1 7 50 19.0/23.0
Karin Sjögren - Helen Roos Ingrid Wallin - Hans Dorthé Pass   15.0/27.0
Sonja Christensson - Bo Månsson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Pass   15.0/27.0
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Rutger Persson - Claes Nilsson 4 S-1 E -100 9.0/33.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2 S-1 3 -100 9.0/33.0
Helen Lundin - Helena Cewers Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl 2 S-1 7 -100 9.0/33.0
Mona Andersson - Ulla Lundström Mari Segerberg - Christina Leander 3 S-1 8 -100 9.0/33.0
Britt-Louise Ljungdahl - Margot Olsson Yngve Jarl - Ingemar Mårtensson 2 S-2 8 -200 3.0/39.0
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3 S-2 3 -200 3.0/39.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Karin Andrée - Agneta Dunemark 2NT S-3 3 -300 0.0/42.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén     - -/18.6

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.26

Syd giv
Ö-V i zon
1085
752
7632
ED5
KD9763
Kkn98
ED
2
Ekn2
ED
84
kn109843
4
10643
Kkn1095
K76

Optimalt kontrakt: 6 V= -1430
 NT
N36111
S36111
Ö107101210
V107101210
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anitha Lindgren - Marian Krook Nils Lindblad - Louise Grandinsson 4 V+1 E -650 41.0/1.0
Britt-Louise Ljungdahl - Margot Olsson Yvonne Tolf - Ulla Öberg 4 V+1 5 -650 41.0/1.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Ulla Borgström - Monica Wester 4 V+2 10 -680 25.0/17.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 V+2 7 -680 25.0/17.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Bodil Mörnstad - Carin Millar 4 V+2 7 -680 25.0/17.0
Yngve Jarl - Ingemar Mårtensson Kerstin Boberg - Per Boberg 4 V+2 7 -680 25.0/17.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 V+2 7 -680 25.0/17.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 V+2 5 -680 25.0/17.0
Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl Åke Lindström - Britt Lindberg 5 V+1 7 -680 25.0/17.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Mats Holm - Anders Edstrand 4 V+2 2 -680 25.0/17.0
Mona Andersson - Ulla Lundström Bo Hedberg - Fredrik Bonde 4 V+2 7 -680 25.0/17.0
Håkan Linse - Arne Bojesson Sonja Christensson - Bo Månsson 4 V+2 2 -680 25.0/17.0
Ylva Isacsson - Berith Rydnemalm Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 V+2 E -680 25.0/17.0
Karin Sjögren - Helen Roos Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 V+2 5 -680 25.0/17.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 4 V+2 7 -680 25.0/17.0
Stig Unoson - Agneta Johansson Birgitta Lindblad - Arne Månsson 4 V+2 2 -680 25.0/17.0
Helen Lundin - Helena Cewers Hanna Lewandowski - Lars Becklén 6 V= 7 -1430 5.0/37.0
Anders Nordberg - Magnus Friberg Johan Dieden - Per Henriks 6 V= 5 -1430 5.0/37.0
Susanne Levin - Kerstin Sjöstrand Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 6 V= 4 -1430 5.0/37.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Mari Segerberg - Christina Leander 6 V= E -1430 5.0/37.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 6 V= 7 -1430 5.0/37.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 6 V= E -1430 5.0/37.0
Ingrid Wallin - Hans Dorthé     - 19.3/-

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.26

Väst giv
alla i zon
4
EKkn7
Ekn1092
EK5
E73
D10942
6
D432
KD10852
8
87
kn1098
kn96
653
KD543
76

Optimalt kontrakt: 6D V-4 1100
 NT
N412957
S412957
Ö81483
V81483
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Andrée - Agneta Dunemark Ulla Borgström - Monica Wester 3NT S+1 4 630 42.0/0.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 5 N+1 K 620 26.0/16.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Nils Lindblad - Louise Grandinsson 5 N+1 K 620 26.0/16.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Bodil Mörnstad - Carin Millar 5 N+1 8 620 26.0/16.0
Yngve Jarl - Ingemar Mårtensson Kerstin Boberg - Per Boberg 5 S+1 9 620 26.0/16.0
Anita Olofsson - Ulf Öjing Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 5 S+1 E 620 26.0/16.0
Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl Åke Lindström - Britt Lindberg 5 N+1 8 620 26.0/16.0
Britt-Louise Ljungdahl - Margot Olsson Yvonne Tolf - Ulla Öberg 5 N+1 8 620 26.0/16.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Mats Holm - Anders Edstrand 5 N+1 K 620 26.0/16.0
Anders Nordberg - Magnus Friberg Johan Dieden - Per Henriks 5 N+1 8 620 26.0/16.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Mari Segerberg - Christina Leander 5 N+1 8 620 26.0/16.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 5 N+1 K 620 26.0/16.0
Håkan Linse - Arne Bojesson Sonja Christensson - Bo Månsson 5 N+1 8 620 26.0/16.0
Karin Sjögren - Helen Roos Göran Nyqvist - Peter Perulf 5 N+1 8 620 26.0/16.0
Stig Unoson - Agneta Johansson Birgitta Lindblad - Arne Månsson 5 N+1 8 620 26.0/16.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 5 N+1 8 620 26.0/16.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 5 N= Kn 600 8.0/34.0
Ylva Isacsson - Berith Rydnemalm Rolf Bergström - Christer Löfgren 5 S= E 600 8.0/34.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 5 S= 2 600 8.0/34.0
Helen Lundin - Helena Cewers Hanna Lewandowski - Lars Becklén 4 N+2 8 170 3.0/39.0
Susanne Levin - Kerstin Sjöstrand Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 N+3 8 170 3.0/39.0
Mona Andersson - Ulla Lundström Bo Hedberg - Fredrik Bonde 3 N+2 5 150 0.0/42.0
Ingrid Wallin - Hans Dorthé     - 19.3/-

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.26

Nord giv
N-S i zon
4
ED742
98653
kn4
Dkn97652
10
74
D52
K103
Kkn53
kn
EK973
E8
986
EKD102
1086

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N39837
S39837
Ö945106
V945106
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Bo Hedberg - Fredrik Bonde 4 Ö-3 E 150 42.0/0.0
Mats Holm - Anders Edstrand Britt-Louise Ljungdahl - Margot Olsson 5 Ö-1 E 50 40.0/2.0
Kerstin Boberg - Per Boberg Yvonne Tolf - Ulla Öberg 2 V+2 E -170 38.0/4.0
Hanna Lewandowski - Lars Becklén Åke Lindström - Britt Lindberg 5D S-1 D -200 36.0/6.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bodil Mörnstad - Carin Millar 4 V= E -420 28.0/14.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 V= E -420 28.0/14.0
Helen Lundin - Helena Cewers Anita Olofsson - Ulf Öjing 4 V= 9 -420 28.0/14.0
Yngve Jarl - Ingemar Mårtensson Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl 4 V= 6 -420 28.0/14.0
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Sonja Christensson - Bo Månsson 4 V= 6 -420 28.0/14.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Karin Sjögren - Helen Roos 4 V= 4 -420 28.0/14.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Ingrid Wallin - Hans Dorthé 4 V= 9 -420 28.0/14.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Nils Lindblad - Louise Grandinsson 4 V+1 8 -450 11.0/31.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ulla Borgström - Monica Wester 5 V= 9 -450 11.0/31.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 V+1 4 -450 11.0/31.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 5 V= 9 -450 11.0/31.0
Anders Nordberg - Magnus Friberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 V+1 6 -450 11.0/31.0
Susanne Levin - Kerstin Sjöstrand Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 V+1 9 -450 11.0/31.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Johan Dieden - Per Henriks 4 V+1 9 -450 11.0/31.0
Mona Andersson - Ulla Lundström Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 V+1 9 -450 11.0/31.0
Håkan Linse - Arne Bojesson Mari Segerberg - Christina Leander 4 V+1 3 -450 11.0/31.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Stig Unoson - Agneta Johansson 4 V+1 9 -450 11.0/31.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Ylva Isacsson - Berith Rydnemalm 5D S-2 10 -500 0.0/42.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf     - -/25.0

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.26

Öst giv
Ö-V i zon
D62
Kkn52
K2
E983
Ekn
9
8643
Kkn10654
K854
D4
EDkn1097
2
10973
E108763
5
D7

Optimalt kontrakt: 5D S-3 -500
 NT
N32865
S32865
Ö911476
V911476
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Holm - Anders Edstrand Britt-Louise Ljungdahl - Margot Olsson 5D Ö-1 E 200 42.0/0.0
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Sonja Christensson - Bo Månsson 3 S= E 140 40.0/2.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 5 Ö-1 E 100 35.0/7.0
Hanna Lewandowski - Lars Becklén Åke Lindström - Britt Lindberg 5 Ö-1 E 100 35.0/7.0
Kerstin Boberg - Per Boberg Yvonne Tolf - Ulla Öberg 5 Ö-1 E 100 35.0/7.0
Susanne Levin - Kerstin Sjöstrand Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 5 Ö-1 E 100 35.0/7.0
Helen Lundin - Helena Cewers Anita Olofsson - Ulf Öjing 4 S-1 E -50 28.0/14.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 S-1 E -50 28.0/14.0
Anders Nordberg - Magnus Friberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 S-1 E -50 28.0/14.0
Yngve Jarl - Ingemar Mårtensson Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl 4 S-2 E -100 24.0/18.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ulla Borgström - Monica Wester 3 Ö+1 10 -130 21.0/21.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Ingrid Wallin - Hans Dorthé 2 Ö+2 E -130 21.0/21.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bodil Mörnstad - Carin Millar 2 Ö+3 10 -150 15.0/27.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Karin Sjögren - Helen Roos 2 Ö+3 E -150 15.0/27.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Stig Unoson - Agneta Johansson 4 Ö+1 E -150 15.0/27.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Ylva Isacsson - Berith Rydnemalm 3 Ö+2 E -150 15.0/27.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Johan Dieden - Per Henriks 3 Ö+3 10 -170 10.0/32.0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Nils Lindblad - Louise Grandinsson 5 Ö= E -600 4.0/38.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 5 Ö= E -600 4.0/38.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Bo Hedberg - Fredrik Bonde 5 Ö= E -600 4.0/38.0
Mona Andersson - Ulla Lundström Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 5 Ö= E -600 4.0/38.0
Håkan Linse - Arne Bojesson Mari Segerberg - Christina Leander 5 Ö= E -600 4.0/38.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf     - -/25.0

Bricka 23

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.26

Syd giv
alla i zon
10862
6
EKDkn103
104
K74
Dkn94
8754
Kkn
EDkn9
K7
962
9762
53
E108532

ED853

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N98655
S98655
Ö35778
V35575
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl Yvonne Tolf - Ulla Öberg 3NT S+1 4 630 42.0/0.0
Håkan Linse - Arne Bojesson Bo Hedberg - Fredrik Bonde 4 S= K 620 40.0/2.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Nils Lindblad - Louise Grandinsson 3NT S= 4 600 38.0/4.0
Helen Lundin - Helena Cewers Bodil Mörnstad - Carin Millar 2 S+2 8 170 35.0/7.0
Mona Andersson - Ulla Lundström Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2 S+2 Kn 170 35.0/7.0
Mats Holm - Anders Edstrand Kerstin Boberg - Per Boberg 2 S+1 6 140 31.0/11.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 S= 8 140 31.0/11.0
Britt-Louise Ljungdahl - Margot Olsson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3 N= D 110 27.0/15.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Lars G Svensson - Ulla Wästberg 2 N= 9 110 27.0/15.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulla Borgström - Monica Wester 3 N-1 9 -100 19.0/23.0
Anders Nordberg - Magnus Friberg Nina Nilsson - Jane Brändemar 2 S-1 7 -100 19.0/23.0
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Mari Segerberg - Christina Leander 3 S-1 E -100 19.0/23.0
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Stig Unoson - Agneta Johansson 2 S-1 4 -100 19.0/23.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Lars Persson - Pia Katarina Larsson 5 S-1 4 -100 19.0/23.0
Karin Sjögren - Helen Roos Ylva Isacsson - Berith Rydnemalm 2 S-1 3 -100 19.0/23.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Anita Olofsson - Ulf Öjing 3 S-2 4 -200 11.0/31.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Sonja Christensson - Bo Månsson 4 S-2 8 -200 11.0/31.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 S-3 4 -300 5.0/37.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Rutger Persson - Claes Nilsson 4 S-3 4 -300 5.0/37.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Karin Andrée - Agneta Dunemark 3NT S-3 7 -300 5.0/37.0
Johan Dieden - Per Henriks Susanne Levin - Kerstin Sjöstrand 3NT N-3 2 -300 5.0/37.0
Yngve Jarl - Ingemar Mårtensson Hanna Lewandowski - Lars Becklén 4 S-4 8 -400 0.0/42.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman     - -/23.6

Bricka 24

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.10.26

Väst giv
ingen i zon

KD9764
863
D1064
E1085
8
D1095
kn952
D73
E1053
Ekn4
EK7
Kkn9642
kn2
K72
83

Optimalt kontrakt: 4NT V= -430
 NT
N33743
S33743
Ö996910
V9106910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NT Ö-4 Kn 200 42.0/0.0
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Stig Unoson - Agneta Johansson 3NT Ö-3 Kn 150 39.0/3.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Lars G Svensson - Ulla Wästberg 4 V-3 K 150 39.0/3.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulla Borgström - Monica Wester 3NT Ö-2 6 100 34.0/8.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Nils Lindblad - Louise Grandinsson 4 V-2 K 100 34.0/8.0
Karin Sjögren - Helen Roos Ylva Isacsson - Berith Rydnemalm 3NT Ö-2 D 100 34.0/8.0
Helen Lundin - Helena Cewers Bodil Mörnstad - Carin Millar 3 V-1 K 50 25.0/17.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Karin Andrée - Agneta Dunemark 4 V-1 K 50 25.0/17.0
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Mari Segerberg - Christina Leander 3NT Ö-1 Kn 50 25.0/17.0
Håkan Linse - Arne Bojesson Bo Hedberg - Fredrik Bonde 3NT Ö-1 Kn 50 25.0/17.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Sonja Christensson - Bo Månsson 3NT Ö-1 6 50 25.0/17.0
Johan Dieden - Per Henriks Susanne Levin - Kerstin Sjöstrand 3NT Ö-1 Kn 50 25.0/17.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Rutger Persson - Claes Nilsson 3 N-2 E -100 18.0/24.0
Mats Holm - Anders Edstrand Kerstin Boberg - Per Boberg 2 V= K -110 16.0/26.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2NT Ö= Kn -120 14.0/28.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2 V+1 4 -140 11.0/31.0
Stefan Rosenberg - Mats Ekdahl Yvonne Tolf - Ulla Öberg 2 V+1 K -140 11.0/31.0
Britt-Louise Ljungdahl - Margot Olsson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2 S-4 8 -200 8.0/34.0
Mona Andersson - Ulla Lundström Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 S-6 8 -300 6.0/36.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Anita Olofsson - Ulf Öjing 3NT Ö= Kn -400 4.0/38.0
Yngve Jarl - Ingemar Mårtensson Hanna Lewandowski - Lars Becklén 3NT V+2 4 -460 2.0/40.0
Anders Nordberg - Magnus Friberg Nina Nilsson - Jane Brändemar 4D N-4 E -800 0.0/42.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman     - -/23.6