Kommande tävlingar
10/04 Inställd ... Trosa BS -Guld
13/04 Inställd ... Rimbo BK - Påskgu
09/05 Inställd ... Kerstin Strandber
Rapporterade tävlingar
15/02 Munka Ljungby BS - Guldtävling
08/02 Plattliret - BK S:t Erik
26/01 Rimbo BK - Jubileumsguld
Svenska Bridgeförbundet » IAF Allsvenskan, division 2, 5:2 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Svenska Bridgeförbundet

IAF Allsvenskan, division 2, 5:2

IMP över fältet, 48 bord, 96 par. Antal brickor: 12.

Privatprotokoll för Göran Magnusson - Inge Magnusson

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par F101, Kenneth Wallin - Pasi Kallio
132NT N= -120 -135.00 % -135 0.0%D976328649Kn52 ED532EKD82983
142 V= 90 -6.00 % -141 0.0%Kn104E543296984 ED65KnKKn10KDKn75
151NT Ö-1 -50 76.00 % -65 0.0%KKnE94E932E875 1093107610874Kn109
166 N+1 -1010 -157.00 % -222 0.0%DKn1053D75964Kn8 8762KnDKn5109764
174 Ö= 420 58.00 % -164 0.0%ED8765KD54654 94ED9537ED732
181 Ö+1 110 307.00 % 143 0.0%ED9874343ED73 KKn952Kn92Kn10962
194 V= 620 114.00 % 257 0.0%D1054EDK8DKn842 98636ED1063E65
203NT S-1 100 498.00 % 755 0.0%10973EKn2E75Kn97 8642874K62D64
215 Ö= 400 158.00 % 913 0.0%4KDKn63E6106432 D98763E2KKDKn9
223 S= -140 -86.00 % 827 0.0%K743D8K5210984 D961063ED1074K3
233 Ö-3 -300 -262.00 % 565 0.0%KKn75432E43Kn109 Kn765E654KDKn85
242 Ö= 110 74.00 % 639 0.0%DKn9762EKn7386D E4KD1089732KKn7

Bricka 13

Svenska Bridgeförbundet 2016.08.27

Nord giv
alla i zon
EKkn5
kn109
65
KD74

ED532
EKD82
983
D97632
864
9
kn52
1084
K7
kn10743
E106

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N76467
S77467
Ö56856
V56856
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rasmus Gråberg - Ulf Sjölinder Örjan Sjöberg - Per Schullström 4D Ö-5 E 1400 762.00/-762.00
Lena Johansson - Leif Johansson Bo Erikson - Peter Karlsson 4D V-4 E 1100 664.00/-664.00
Per Jansson - Mikael Westerlund Roland Andersson - Conny Johansson 4D Ö-3 5 800 576.00/-576.00
Torbjörn Gustavsson - Per Clarin Lennart Bylund - Carina Sjöblom 4 Ö-3 7 300 308.00/-308.00
Leif Lysebring - Lars Wallmark Lars Erik Eide - Kristian Barstad Ellingsen 3 Ö-2 7 200 213.00/-213.00
Håkan Johansson - Stefan Jönsson Sanna Clementsson - Klas Bellander 4D V-1 K 200 213.00/-213.00
Alexander Sandin - Hans-Ove Sandin Berith Finnsson - Thord Lindberg 4D V-1 E 200 213.00/-213.00
Pär Andersson - Lennart Fredriksson Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg 3 V-2 E 200 213.00/-213.00
Jörgen Neldemo - Ronny Hellberg Håkan Lindblom - Petter Fryklund 1NT S+1 2 120 135.00/-135.00
Kenneth Wallin - Pasi Kallio Göran Magnusson - Inge Magnusson 2NT N= 6 120 135.00/-135.00
Harald Sjöman - Ingvar Grahn Göte Berntsson - Stefan Åsgården 2 Ö-1 10 100 109.00/-109.00
Carl Ek - Göran Levan Björn Thalén - Björn Sörling 3 V-1 E 100 109.00/-109.00
Olof Bergström - Jan-Erik Thomasson Hans Olsson - Bengt Pålsson 4 Ö-1 4 100 109.00/-109.00
Thomas Johansson - Mark Strandell Robert Bäck - Per Östlund 2 V-1 E 100 109.00/-109.00
Tomas Andgren - Per Sjöberg Pär Ljungquist - Billmar Carlsson 3 V-1 E 100 109.00/-109.00
Lars Ericson - Bo Ericson Lars Örnberg - Tomas Linder 4 V-1 E 100 109.00/-109.00
Pontus Karlsson - Markus Hedström Jonas Hogedal - Martin Isetorp 3 Ö-1 K 100 109.00/-109.00
Catarina Midskog - Anna Roos Pär Unander - Åke Rustad 4 V-1 6 100 109.00/-109.00
Jan Gutenwik - Perry Sjöberg Håkan Strääf - Mats Sjöberg 4 Ö-1 Kn 100 109.00/-109.00
Mats Bud - Per Lindström Maria Grönkvist - Catharina Ahlesved 3 Ö-1 3 100 109.00/-109.00
Simon Hult - Ida Grönkvist Peter Ventura - Roland Gyllenhammar 1NT S= 2 90 106.00/-106.00
Tommy Svensson - Leif Andréasson Jim Albertsson - Henrik Fryklund 1 N= 9 80 95.00/-95.00
Mats Pettersson - Jan Becklén Thomas Winther - Christer Sandberg 2NT N-1 9 -100 -109.00/109.00
Urban Finnsson - Pierre Thunström Pernilla Näs - Åsa Axne 2 V= E -110 -109.00/109.00
Gunnar Nilsson - Leif Johansson Micael Svensson - Peter Ärlegård 2 V= Kn -110 -109.00/109.00
Peder Linder - Valter Johansson Johan Upmark - Fredrik Nyström 2 V= E -110 -109.00/109.00
Rolf Bäck - Sylve Larsen Ulf Ek - Mikael Olsson 2 Ö= E -110 -109.00/109.00
Dan Bylund - Helena Strömberg Hans Vestergren - Sven-Owe Andersson 2 V= E -110 -109.00/109.00
Göran Hammarström - Mikael Arnberg Fredrik Mirhag - Tommy Petersson 3 V= E -140 -151.00/151.00
Ola Stavås - Kim Lichtenstein Bengt-Erik Efraimsson - Anna Zack Efraimsson 3 Ö= 3 -140 -151.00/151.00
Carsten Kofoed - Ingemar Andersson Peter Billgren - Björn Sanzén 3 Ö= 3 -140 -151.00/151.00
Peter Johansson - Mats Häll Jesper Buus Thomsen - Matias Rohrberg 2 V+1 E -140 -151.00/151.00
Sofie Westlin - Ulf Westlin Michael Lemborn - Suzanne Lemborn 3 V= 6 -140 -151.00/151.00
Leif Trapp - Bo Sundell Gunnar Andersson - Peter Görnandt 3 V= E -140 -151.00/151.00
Magnus Hultman - Joachim Börgel Erik Fryklund - Robin Björkstrand 3 V= E -140 -151.00/151.00
Thomas Brehmer - Johan Grönkvist Johnny Ivarsson - Peter Knudsen 2 V+1 4 -140 -151.00/151.00
Terje (N) Lie - Ole Marius Myrvold Johnny Petersson - Sven-Anders Eskilsson 2 V+1 E -140 -151.00/151.00
Anders Morath - Tommy Gullberg Kristin Nedlich - Mattias Weiler 2 V+1 E -140 -151.00/151.00
Rolf Westman - Lars Olsson Petter Bengtsson - Fredrik Wikström 2 Ö+1 E -140 -151.00/151.00
Adam Stokka - Mårten Gustawsson Hans Lerner - Jan Brännvall 3 Ö= 10 -140 -151.00/151.00
Patrik Rimstedt - Bo Roos Leif Axelsson - Fredrik Axelsson 2 V+1 E -140 -151.00/151.00
Tomas Persson - Göran Andersson Morgan Svensson - Thomas Karlsson 2 V+1 K -140 -151.00/151.00
Lars-Inge Rehnström - Lena Lundqvist Jan Enarsson - Jan-Erik Helmersson 3 V= E -140 -151.00/151.00
Olle Sandström - Jonas Gustafsson Lars-Göran Östlund - Jan Fransson 3NT N-2 9 -200 -222.00/222.00
Simon Granath - Erik Ahlgren Gunnar Sjökvist - Per Bretz 2 N-2 9 -200 -222.00/222.00
Mikael Hjerm - Kalle Prorok Anders Blomqvist - Lars Manneteg 3 S-4 9 -400 -397.00/397.00
Ronny Ovesson Ejnell - Jan-Erik Åsmo Jörgen Lantz - Ricky Johansson 3 S-4 D -400 -397.00/397.00
Jonas Engström - Daniel Sivelind Kjell Karlsson - Tommi Ramstedt 2D Ö= 4 -670 -566.00/566.00

Bricka 14

Svenska Bridgeförbundet 2016.08.27

Öst giv
ingen i zon
8732
D1097
E82
32
ED65
kn
Kkn10
KDkn75
kn104
E5432
96
984
K9
K86
D7543
E106

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N37534
S37544
Ö106798
V106798
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Pontus Karlsson - Markus Hedström Jonas Hogedal - Martin Isetorp 1NTD S= K 180 316.00/-316.00
Lena Johansson - Leif Johansson Bo Erikson - Peter Karlsson 2 Ö-1 3 50 181.00/-181.00
Olof Bergström - Jan-Erik Thomasson Hans Olsson - Bengt Pålsson 3 V-1 9 50 181.00/-181.00
Rolf Bäck - Sylve Larsen Ulf Ek - Mikael Olsson 3NT V-1 7 50 181.00/-181.00
Jörgen Neldemo - Ronny Hellberg Håkan Lindblom - Petter Fryklund 2 V-1 E 50 181.00/-181.00
Terje (N) Lie - Ole Marius Myrvold Johnny Petersson - Sven-Anders Eskilsson 4 V-1 10 50 181.00/-181.00
Anders Morath - Tommy Gullberg Kristin Nedlich - Mattias Weiler 4 V-1 9 50 181.00/-181.00
Simon Hult - Ida Grönkvist Peter Ventura - Roland Gyllenhammar 2 Ö-1 3 50 181.00/-181.00
Patrik Rimstedt - Bo Roos Leif Axelsson - Fredrik Axelsson 4 V-1 9 50 181.00/-181.00
Lars-Inge Rehnström - Lena Lundqvist Jan Enarsson - Jan-Erik Helmersson 3 Ö-1 3 50 181.00/-181.00
Göran Hammarström - Mikael Arnberg Fredrik Mirhag - Tommy Petersson 2 N-1 9 -50 55.00/-55.00
Mats Pettersson - Jan Becklén Thomas Winther - Christer Sandberg 2 S-1 K -50 55.00/-55.00
Adam Stokka - Mårten Gustawsson Hans Lerner - Jan Brännvall 1NT S-1 K -50 55.00/-55.00
Simon Granath - Erik Ahlgren Gunnar Sjökvist - Per Bretz 2 S-1 K -50 55.00/-55.00
Mats Bud - Per Lindström Maria Grönkvist - Catharina Ahlesved 2 S-1 K -50 55.00/-55.00
Kenneth Wallin - Pasi Kallio Göran Magnusson - Inge Magnusson 2 V= 7 -90 6.00/-6.00
Jonas Engström - Daniel Sivelind Kjell Karlsson - Tommi Ramstedt 2 V= 3 -90 6.00/-6.00
Dan Bylund - Helena Strömberg Hans Vestergren - Sven-Owe Andersson 2 N-2 4 -100 -10.00/10.00
Urban Finnsson - Pierre Thunström Pernilla Näs - Åsa Axne 3 V= 8 -110 -13.00/13.00
Harald Sjöman - Ingvar Grahn Göte Berntsson - Stefan Åsgården 2 V= E -110 -13.00/13.00
Håkan Johansson - Stefan Jönsson Sanna Clementsson - Klas Bellander 3 V= 2 -110 -13.00/13.00
Tomas Andgren - Per Sjöberg Pär Ljungquist - Billmar Carlsson 2 V+1 9 -110 -13.00/13.00
Jan Gutenwik - Perry Sjöberg Håkan Strääf - Mats Sjöberg 2 V= 9 -110 -13.00/13.00
Tommy Svensson - Leif Andréasson Jim Albertsson - Henrik Fryklund 2 Ö= 6 -110 -13.00/13.00
Per Jansson - Mikael Westerlund Roland Andersson - Conny Johansson 4 V= 9 -130 -49.00/49.00
Gunnar Nilsson - Leif Johansson Micael Svensson - Peter Ärlegård 3 V+1 7 -130 -49.00/49.00
Olle Sandström - Jonas Gustafsson Lars-Göran Östlund - Jan Fransson 3 V+1 E -130 -49.00/49.00
Leif Lysebring - Lars Wallmark Lars Erik Eide - Kristian Barstad Ellingsen 4 V= 9 -130 -49.00/49.00
Rasmus Gråberg - Ulf Sjölinder Örjan Sjöberg - Per Schullström 2 V+2 2 -130 -49.00/49.00
Sofie Westlin - Ulf Westlin Michael Lemborn - Suzanne Lemborn 3 V+1 E -130 -49.00/49.00
Carl Ek - Göran Levan Björn Thalén - Björn Sörling 3 V+1 E -130 -49.00/49.00
Leif Trapp - Bo Sundell Gunnar Andersson - Peter Görnandt 2 V+2 9 -130 -49.00/49.00
Thomas Brehmer - Johan Grönkvist Johnny Ivarsson - Peter Knudsen 4 V= 9 -130 -49.00/49.00
Thomas Johansson - Mark Strandell Robert Bäck - Per Östlund 3 V+1 3 -130 -49.00/49.00
Lars Ericson - Bo Ericson Lars Örnberg - Tomas Linder 3 V+1 9 -130 -49.00/49.00
Catarina Midskog - Anna Roos Pär Unander - Åke Rustad 2 V+2 3 -130 -49.00/49.00
Ola Stavås - Kim Lichtenstein Bengt-Erik Efraimsson - Anna Zack Efraimsson 2 Ö+1 3 -140 -61.00/61.00
Mikael Hjerm - Kalle Prorok Anders Blomqvist - Lars Manneteg 2 V+1 8 -140 -61.00/61.00
Peder Linder - Valter Johansson Johan Upmark - Fredrik Nyström 3 Ö= 3 -140 -61.00/61.00
Magnus Hultman - Joachim Börgel Erik Fryklund - Robin Björkstrand 2 Ö+1 6 -140 -61.00/61.00
Rolf Westman - Lars Olsson Petter Bengtsson - Fredrik Wikström 2NT S-3 K -150 -74.00/74.00
Alexander Sandin - Hans-Ove Sandin Berith Finnsson - Thord Lindberg 3 V+1 2 -170 -99.00/99.00
Pär Andersson - Lennart Fredriksson Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg 2 V+2 8 -170 -99.00/99.00
Tomas Persson - Göran Andersson Morgan Svensson - Thomas Karlsson 2 Ö+2 3 -170 -99.00/99.00
Torbjörn Gustavsson - Per Clarin Lennart Bylund - Carina Sjöblom 2NT V+2 8 -180 -119.00/119.00
Carsten Kofoed - Ingemar Andersson Peter Billgren - Björn Sanzén 2NT V+3 2 -210 -138.00/138.00
Peter Johansson - Mats Häll Jesper Buus Thomsen - Matias Rohrberg 2D N-2 2 -300 -250.00/250.00
Ronny Ovesson Ejnell - Jan-Erik Åsmo Jörgen Lantz - Ricky Johansson 2D N-3 9 -500 -434.00/434.00

Bricka 15

Svenska Bridgeförbundet 2016.08.27

Syd giv
N-S i zon
D872
8532
D5
643
1093
1076
10874
kn109
Kkn
E94
E932
E875
E654
KDkn
Kkn6
KD2

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N77998
S77998
Ö66445
V66445
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Pettersson - Jan Becklén Thomas Winther - Christer Sandberg 3NT N= 4 600 484.00/-484.00
Dan Bylund - Helena Strömberg Hans Vestergren - Sven-Owe Andersson 2NTD Ö-3 K 500 417.00/-417.00
Ola Stavås - Kim Lichtenstein Bengt-Erik Efraimsson - Anna Zack Efraimsson 1NTD Ö-2 K 300 229.00/-229.00
Olof Bergström - Jan-Erik Thomasson Hans Olsson - Bengt Pålsson 1NTD Ö-2 D 300 229.00/-229.00
Tomas Persson - Göran Andersson Morgan Svensson - Thomas Karlsson 2D V-2 3 300 229.00/-229.00
Rasmus Gråberg - Ulf Sjölinder Örjan Sjöberg - Per Schullström 1NT S+2 10 150 61.00/-61.00
Håkan Johansson - Stefan Jönsson Sanna Clementsson - Klas Bellander 3 V-3 7 150 61.00/-61.00
Rolf Westman - Lars Olsson Petter Bengtsson - Fredrik Wikström 1NT S+2 10 150 61.00/-61.00
Göran Hammarström - Mikael Arnberg Fredrik Mirhag - Tommy Petersson 2 S+1 2 140 55.00/-55.00
Lena Johansson - Leif Johansson Bo Erikson - Peter Karlsson 2 N+1 7 140 55.00/-55.00
Sofie Westlin - Ulf Westlin Michael Lemborn - Suzanne Lemborn 2 N+1 K 140 55.00/-55.00
Carl Ek - Göran Levan Björn Thalén - Björn Sörling 2 S+1 Kn 140 55.00/-55.00
Pär Andersson - Lennart Fredriksson Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg 2 S+1 3 140 55.00/-55.00
Harald Sjöman - Ingvar Grahn Göte Berntsson - Stefan Åsgården 1NT S+1 Kn 120 21.00/-21.00
Mikael Hjerm - Kalle Prorok Anders Blomqvist - Lars Manneteg 1NT S+1 Kn 120 21.00/-21.00
Peder Linder - Valter Johansson Johan Upmark - Fredrik Nyström 2NT S= 10 120 21.00/-21.00
Leif Trapp - Bo Sundell Gunnar Andersson - Peter Görnandt 2NT S= Kn 120 21.00/-21.00
Jörgen Neldemo - Ronny Hellberg Håkan Lindblom - Petter Fryklund 2NT S= Kn 120 21.00/-21.00
Thomas Brehmer - Johan Grönkvist Johnny Ivarsson - Peter Knudsen 1NT S+1 K 120 21.00/-21.00
Alexander Sandin - Hans-Ove Sandin Berith Finnsson - Thord Lindberg 2NT S= Kn 120 21.00/-21.00
Terje (N) Lie - Ole Marius Myrvold Johnny Petersson - Sven-Anders Eskilsson 1NT S+1 10 120 21.00/-21.00
Anders Morath - Tommy Gullberg Kristin Nedlich - Mattias Weiler 1NT S+1 Kn 120 21.00/-21.00
Ronny Ovesson Ejnell - Jan-Erik Åsmo Jörgen Lantz - Ricky Johansson 1NT S+1 10 120 21.00/-21.00
Patrik Rimstedt - Bo Roos Leif Axelsson - Fredrik Axelsson 1NT S+1 Kn 120 21.00/-21.00
Rolf Bäck - Sylve Larsen Ulf Ek - Mikael Olsson 2 N= E 110 8.00/-8.00
Lars Ericson - Bo Ericson Lars Örnberg - Tomas Linder 2 S= Kn 110 8.00/-8.00
Leif Lysebring - Lars Wallmark Lars Erik Eide - Kristian Barstad Ellingsen 2 V-2 7 100 -11.00/11.00
Peter Johansson - Mats Häll Jesper Buus Thomsen - Matias Rohrberg 2D Ö-1 K 100 -11.00/11.00
Torbjörn Gustavsson - Per Clarin Lennart Bylund - Carina Sjöblom 2 V-2 7 100 -11.00/11.00
Tomas Andgren - Per Sjöberg Pär Ljungquist - Billmar Carlsson 1NT Ö-2 K 100 -11.00/11.00
Catarina Midskog - Anna Roos Pär Unander - Åke Rustad 1NTD Ö-1 K 100 -11.00/11.00
Jonas Engström - Daniel Sivelind Kjell Karlsson - Tommi Ramstedt 2 V-2 3 100 -11.00/11.00
Per Jansson - Mikael Westerlund Roland Andersson - Conny Johansson 1NT S= Kn 90 -22.00/22.00
Adam Stokka - Mårten Gustawsson Hans Lerner - Jan Brännvall 1NT S= Kn 90 -22.00/22.00
Jan Gutenwik - Perry Sjöberg Håkan Strääf - Mats Sjöberg 1NT S= Kn 90 -22.00/22.00
Lars-Inge Rehnström - Lena Lundqvist Jan Enarsson - Jan-Erik Helmersson 1NT S= Kn 90 -22.00/22.00
Magnus Hultman - Joachim Börgel Erik Fryklund - Robin Björkstrand 1 S= Kn 70 -49.00/49.00
Gunnar Nilsson - Leif Johansson Micael Svensson - Peter Ärlegård 1NT Ö-1 4 50 -76.00/76.00
Thomas Johansson - Mark Strandell Robert Bäck - Per Östlund 1NT Ö-1 K 50 -76.00/76.00
Kenneth Wallin - Pasi Kallio Göran Magnusson - Inge Magnusson 1NT Ö-1 4 50 -76.00/76.00
Simon Hult - Ida Grönkvist Peter Ventura - Roland Gyllenhammar 1NT Ö-1 K 50 -76.00/76.00
Urban Finnsson - Pierre Thunström Pernilla Näs - Åsa Axne 4 N-1 E -100 -244.00/244.00
Olle Sandström - Jonas Gustafsson Lars-Göran Östlund - Jan Fransson 2NT S-1 Kn -100 -244.00/244.00
Carsten Kofoed - Ingemar Andersson Peter Billgren - Björn Sanzén 4 S-1 Kn -100 -244.00/244.00
Pontus Karlsson - Markus Hedström Jonas Hogedal - Martin Isetorp 4 N-1 E -100 -244.00/244.00
Simon Granath - Erik Ahlgren Gunnar Sjökvist - Per Bretz 3NT S-1 3 -100 -244.00/244.00
Mats Bud - Per Lindström Maria Grönkvist - Catharina Ahlesved 4 S-1 Kn -100 -244.00/244.00
Tommy Svensson - Leif Andréasson Jim Albertsson - Henrik Fryklund 1NTD Ö= K -180 -322.00/322.00

Bricka 16

Svenska Bridgeförbundet 2016.08.27

Väst giv
Ö-V i zon
EK4
E108
K102
D532
8762
kn
Dkn5
109764
Dkn1053
D75
964
kn8
9
K96432
E873
EK

Optimalt kontrakt: 7NT N= 1520
 NT
N101213813
S101213813
Ö21050
V21050
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peter Johansson - Mats Häll Jesper Buus Thomsen - Matias Rohrberg 6 N+1 D 1010 157.00/-157.00
Magnus Hultman - Joachim Börgel Erik Fryklund - Robin Björkstrand 6 N+1 D 1010 157.00/-157.00
Thomas Johansson - Mark Strandell Robert Bäck - Per Östlund 6 N+1 D 1010 157.00/-157.00
Alexander Sandin - Hans-Ove Sandin Berith Finnsson - Thord Lindberg 6 N+1 D 1010 157.00/-157.00
Kenneth Wallin - Pasi Kallio Göran Magnusson - Inge Magnusson 6 N+1 D 1010 157.00/-157.00
Pär Andersson - Lennart Fredriksson Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg 6 S+1 D 1010 157.00/-157.00
Rolf Westman - Lars Olsson Petter Bengtsson - Fredrik Wikström 6 N+1 6 1010 157.00/-157.00
Simon Hult - Ida Grönkvist Peter Ventura - Roland Gyllenhammar 6 N+1 D 1010 157.00/-157.00
Pontus Karlsson - Markus Hedström Jonas Hogedal - Martin Isetorp 6 S+1 10 1010 157.00/-157.00
Tomas Persson - Göran Andersson Morgan Svensson - Thomas Karlsson 6 N+1 4 1010 157.00/-157.00
Jonas Engström - Daniel Sivelind Kjell Karlsson - Tommi Ramstedt 6 N+1 D 1010 157.00/-157.00
Tommy Svensson - Leif Andréasson Jim Albertsson - Henrik Fryklund 6 S+1 3 1010 157.00/-157.00
Tomas Andgren - Per Sjöberg Pär Ljungquist - Billmar Carlsson 6NT N= 2 990 119.00/-119.00
Lars Ericson - Bo Ericson Lars Örnberg - Tomas Linder 6NT N= D 990 119.00/-119.00
Per Jansson - Mikael Westerlund Roland Andersson - Conny Johansson 6 N= D 980 119.00/-119.00
Urban Finnsson - Pierre Thunström Pernilla Näs - Åsa Axne 6 N= D 980 119.00/-119.00
Gunnar Nilsson - Leif Johansson Micael Svensson - Peter Ärlegård 6 N= D 980 119.00/-119.00
Göran Hammarström - Mikael Arnberg Fredrik Mirhag - Tommy Petersson 6 S= 10 980 119.00/-119.00
Harald Sjöman - Ingvar Grahn Göte Berntsson - Stefan Åsgården 6 S= 10 980 119.00/-119.00
Olle Sandström - Jonas Gustafsson Lars-Göran Östlund - Jan Fransson 6 N= 2 980 119.00/-119.00
Ola Stavås - Kim Lichtenstein Bengt-Erik Efraimsson - Anna Zack Efraimsson 6 S= 4 980 119.00/-119.00
Lena Johansson - Leif Johansson Bo Erikson - Peter Karlsson 6 S= 10 980 119.00/-119.00
Mikael Hjerm - Kalle Prorok Anders Blomqvist - Lars Manneteg 6 N= D 980 119.00/-119.00
Carsten Kofoed - Ingemar Andersson Peter Billgren - Björn Sanzén 6 S= 6 980 119.00/-119.00
Peder Linder - Valter Johansson Johan Upmark - Fredrik Nyström 6 N= D 980 119.00/-119.00
Håkan Johansson - Stefan Jönsson Sanna Clementsson - Klas Bellander 6 N= D 980 119.00/-119.00
Leif Trapp - Bo Sundell Gunnar Andersson - Peter Görnandt 6 N= D 980 119.00/-119.00
Olof Bergström - Jan-Erik Thomasson Hans Olsson - Bengt Pålsson 6 N= D 980 119.00/-119.00
Torbjörn Gustavsson - Per Clarin Lennart Bylund - Carina Sjöblom 6 N= D 980 119.00/-119.00
Jörgen Neldemo - Ronny Hellberg Håkan Lindblom - Petter Fryklund 6 N= D 980 119.00/-119.00
Thomas Brehmer - Johan Grönkvist Johnny Ivarsson - Peter Knudsen 6 N= D 980 119.00/-119.00
Anders Morath - Tommy Gullberg Kristin Nedlich - Mattias Weiler 6 S= 6 980 119.00/-119.00
Ronny Ovesson Ejnell - Jan-Erik Åsmo Jörgen Lantz - Ricky Johansson 6 S= 6 980 119.00/-119.00
Adam Stokka - Mårten Gustawsson Hans Lerner - Jan Brännvall 6 N= D 980 119.00/-119.00
Patrik Rimstedt - Bo Roos Leif Axelsson - Fredrik Axelsson 6 N= D 980 119.00/-119.00
Jan Gutenwik - Perry Sjöberg Håkan Strääf - Mats Sjöberg 6 N= D 980 119.00/-119.00
Carl Ek - Göran Levan Björn Thalén - Björn Sörling 4NT N+3 D 520 -342.00/342.00
Dan Bylund - Helena Strömberg Hans Vestergren - Sven-Owe Andersson 3NT N+4 Kn 520 -342.00/342.00
Terje (N) Lie - Ole Marius Myrvold Johnny Petersson - Sven-Anders Eskilsson 4 N+3 Kn 510 -354.00/354.00
Mats Bud - Per Lindström Maria Grönkvist - Catharina Ahlesved 4 S+3 4 510 -354.00/354.00
Leif Lysebring - Lars Wallmark Lars Erik Eide - Kristian Barstad Ellingsen 4 N+2 D 480 -389.00/389.00
Rasmus Gråberg - Ulf Sjölinder Örjan Sjöberg - Per Schullström 4 N+2 D 480 -389.00/389.00
Sofie Westlin - Ulf Westlin Michael Lemborn - Suzanne Lemborn 4 S+2 D 480 -389.00/389.00
Rolf Bäck - Sylve Larsen Ulf Ek - Mikael Olsson 4 N+2 D 480 -389.00/389.00
Mats Pettersson - Jan Becklén Thomas Winther - Christer Sandberg 4 N+2 D 480 -389.00/389.00
Catarina Midskog - Anna Roos Pär Unander - Åke Rustad 4 S+2 10 480 -389.00/389.00
Lars-Inge Rehnström - Lena Lundqvist Jan Enarsson - Jan-Erik Helmersson 4 N+2 D 480 -389.00/389.00
Simon Granath - Erik Ahlgren Gunnar Sjökvist - Per Bretz 7 N-1 D -50 -625.00/625.00

Bricka 17

Svenska Bridgeförbundet 2016.08.27

Nord giv
ingen i zon
K32
kn764
10932
108
94
ED953
7
ED732
ED8765
K
D54
654
kn10
1082
EKkn86
Kkn9

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N15323
S15323
Ö11810118
V1179117
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Magnus Hultman - Joachim Börgel Erik Fryklund - Robin Björkstrand 3NT Ö-1 6 50 438.00/-438.00
Simon Granath - Erik Ahlgren Gunnar Sjökvist - Per Bretz 4 Ö-1 E 50 438.00/-438.00
Per Jansson - Mikael Westerlund Roland Andersson - Conny Johansson 3 Ö= E -140 265.00/-265.00
Catarina Midskog - Anna Roos Pär Unander - Åke Rustad 3 V= 2 -140 265.00/-265.00
Ola Stavås - Kim Lichtenstein Bengt-Erik Efraimsson - Anna Zack Efraimsson 3 V+2 10 -150 264.00/-264.00
Ronny Ovesson Ejnell - Jan-Erik Åsmo Jörgen Lantz - Ricky Johansson 3 Ö+1 K -170 229.00/-229.00
Patrik Rimstedt - Bo Roos Leif Axelsson - Fredrik Axelsson 3 Ö+1 E -170 229.00/-229.00
Carsten Kofoed - Ingemar Andersson Peter Billgren - Björn Sanzén 2 Ö+3 10 -200 208.00/-208.00
Carl Ek - Göran Levan Björn Thalén - Björn Sörling 3 Ö+2 E -200 208.00/-208.00
Simon Hult - Ida Grönkvist Peter Ventura - Roland Gyllenhammar 2 V+3 10 -200 208.00/-208.00
Urban Finnsson - Pierre Thunström Pernilla Näs - Åsa Axne 4 Ö= E -420 -58.00/58.00
Gunnar Nilsson - Leif Johansson Micael Svensson - Peter Ärlegård 4 Ö= E -420 -58.00/58.00
Leif Lysebring - Lars Wallmark Lars Erik Eide - Kristian Barstad Ellingsen 4 Ö= E -420 -58.00/58.00
Rasmus Gråberg - Ulf Sjölinder Örjan Sjöberg - Per Schullström 4 Ö= E -420 -58.00/58.00
Peder Linder - Valter Johansson Johan Upmark - Fredrik Nyström 4 Ö= E -420 -58.00/58.00
Sofie Westlin - Ulf Westlin Michael Lemborn - Suzanne Lemborn 4 V= 3 -420 -58.00/58.00
Leif Trapp - Bo Sundell Gunnar Andersson - Peter Görnandt 4 Ö= E -420 -58.00/58.00
Rolf Bäck - Sylve Larsen Ulf Ek - Mikael Olsson 4 Ö= E -420 -58.00/58.00
Torbjörn Gustavsson - Per Clarin Lennart Bylund - Carina Sjöblom 4 Ö= E -420 -58.00/58.00
Thomas Johansson - Mark Strandell Robert Bäck - Per Östlund 4 Ö= E -420 -58.00/58.00
Alexander Sandin - Hans-Ove Sandin Berith Finnsson - Thord Lindberg 4 Ö= E -420 -58.00/58.00
Kenneth Wallin - Pasi Kallio Göran Magnusson - Inge Magnusson 4 Ö= K -420 -58.00/58.00
Pär Andersson - Lennart Fredriksson Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg 4 Ö= E -420 -58.00/58.00
Tomas Andgren - Per Sjöberg Pär Ljungquist - Billmar Carlsson 4 Ö= E -420 -58.00/58.00
Lars Ericson - Bo Ericson Lars Örnberg - Tomas Linder 4 Ö= E -420 -58.00/58.00
Terje (N) Lie - Ole Marius Myrvold Johnny Petersson - Sven-Anders Eskilsson 4 Ö= K -420 -58.00/58.00
Anders Morath - Tommy Gullberg Kristin Nedlich - Mattias Weiler 4 Ö= Kn -420 -58.00/58.00
Mats Pettersson - Jan Becklén Thomas Winther - Christer Sandberg 4 Ö= E -420 -58.00/58.00
Tomas Persson - Göran Andersson Morgan Svensson - Thomas Karlsson 4 Ö= E -420 -58.00/58.00
Jan Gutenwik - Perry Sjöberg Håkan Strääf - Mats Sjöberg 4 Ö= E -420 -58.00/58.00
Jonas Engström - Daniel Sivelind Kjell Karlsson - Tommi Ramstedt 4 V= 3 -420 -58.00/58.00
Tommy Svensson - Leif Andréasson Jim Albertsson - Henrik Fryklund 4 Ö= Kn -420 -58.00/58.00
Dan Bylund - Helena Strömberg Hans Vestergren - Sven-Owe Andersson 4 Ö= E -420 -58.00/58.00
Lars-Inge Rehnström - Lena Lundqvist Jan Enarsson - Jan-Erik Helmersson 4 Ö= E -420 -58.00/58.00
Mats Bud - Per Lindström Maria Grönkvist - Catharina Ahlesved 4 Ö= E -420 -58.00/58.00
Göran Hammarström - Mikael Arnberg Fredrik Mirhag - Tommy Petersson 4 Ö+1 K -450 -100.00/100.00
Harald Sjöman - Ingvar Grahn Göte Berntsson - Stefan Åsgården 4 Ö+1 K -450 -100.00/100.00
Olle Sandström - Jonas Gustafsson Lars-Göran Östlund - Jan Fransson 4 Ö+1 6 -450 -100.00/100.00
Lena Johansson - Leif Johansson Bo Erikson - Peter Karlsson 4 Ö+1 E -450 -100.00/100.00
Mikael Hjerm - Kalle Prorok Anders Blomqvist - Lars Manneteg 4 Ö+1 E -450 -100.00/100.00
Peter Johansson - Mats Häll Jesper Buus Thomsen - Matias Rohrberg 4 Ö+1 E -450 -100.00/100.00
Håkan Johansson - Stefan Jönsson Sanna Clementsson - Klas Bellander 4 Ö+1 K -450 -100.00/100.00
Olof Bergström - Jan-Erik Thomasson Hans Olsson - Bengt Pålsson 4 Ö+1 E -450 -100.00/100.00
Jörgen Neldemo - Ronny Hellberg Håkan Lindblom - Petter Fryklund 4 Ö+1 K -450 -100.00/100.00
Thomas Brehmer - Johan Grönkvist Johnny Ivarsson - Peter Knudsen 4 Ö+1 E -450 -100.00/100.00
Pontus Karlsson - Markus Hedström Jonas Hogedal - Martin Isetorp 4 Ö+1 E -450 -100.00/100.00
Adam Stokka - Mårten Gustawsson Hans Lerner - Jan Brännvall 4 Ö+1 E -450 -100.00/100.00
Rolf Westman - Lars Olsson Petter Bengtsson - Fredrik Wikström 3NT V+2 E -460 -102.00/102.00

Bricka 18

Svenska Bridgeförbundet 2016.08.27

Öst giv
N-S i zon
432
K86
E10875
54
K
kn952
kn92
kn10962
ED987
43
43
ED73
kn1065
ED107
KD6
K8

Optimalt kontrakt: 4D Ö-2 300
 NT
N49869
S49869
Ö84564
V84464
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Hammarström - Mikael Arnberg Fredrik Mirhag - Tommy Petersson 3NT S+1 Kn 630 419.00/-419.00
Olle Sandström - Jonas Gustafsson Lars-Göran Östlund - Jan Fransson 3NT S+1 Kn 630 419.00/-419.00
Simon Hult - Ida Grönkvist Peter Ventura - Roland Gyllenhammar 3NT S+1 Kn 630 419.00/-419.00
Pontus Karlsson - Markus Hedström Jonas Hogedal - Martin Isetorp 3NT S+1 Kn 630 419.00/-419.00
Jonas Engström - Daniel Sivelind Kjell Karlsson - Tommi Ramstedt 3NT S+1 Kn 630 419.00/-419.00
Håkan Johansson - Stefan Jönsson Sanna Clementsson - Klas Bellander 3NT S= Kn 600 390.00/-390.00
Magnus Hultman - Joachim Börgel Erik Fryklund - Robin Björkstrand 3NT S= 5 600 390.00/-390.00
Pär Andersson - Lennart Fredriksson Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg 3NT S= 6 600 390.00/-390.00
Tommy Svensson - Leif Andréasson Jim Albertsson - Henrik Fryklund 3NT S= 10 600 390.00/-390.00
Per Jansson - Mikael Westerlund Roland Andersson - Conny Johansson 2NT S+2 Kn 180 -2.00/2.00
Gunnar Nilsson - Leif Johansson Micael Svensson - Peter Ärlegård 1NT S+3 Kn 180 -2.00/2.00
Carl Ek - Göran Levan Björn Thalén - Björn Sörling 1NT S+3 Kn 180 -2.00/2.00
Rolf Bäck - Sylve Larsen Ulf Ek - Mikael Olsson 1NT N+3 D 180 -2.00/2.00
Torbjörn Gustavsson - Per Clarin Lennart Bylund - Carina Sjöblom 1NT S+3 Kn 180 -2.00/2.00
Thomas Johansson - Mark Strandell Robert Bäck - Per Östlund 1NT S+3 3 180 -2.00/2.00
Tomas Andgren - Per Sjöberg Pär Ljungquist - Billmar Carlsson 1NT S+3 10 180 -2.00/2.00
Lars Ericson - Bo Ericson Lars Örnberg - Tomas Linder 1NT S+3 2 180 -2.00/2.00
Ronny Ovesson Ejnell - Jan-Erik Åsmo Jörgen Lantz - Ricky Johansson 1NT S+3 10 180 -2.00/2.00
Catarina Midskog - Anna Roos Pär Unander - Åke Rustad 1NT S+3 Kn 180 -2.00/2.00
Tomas Persson - Göran Andersson Morgan Svensson - Thomas Karlsson 1NT S+3 Kn 180 -2.00/2.00
Dan Bylund - Helena Strömberg Hans Vestergren - Sven-Owe Andersson 2NT S+2 Kn 180 -2.00/2.00
Urban Finnsson - Pierre Thunström Pernilla Näs - Åsa Axne 1NT S+2 K 150 -44.00/44.00
Harald Sjöman - Ingvar Grahn Göte Berntsson - Stefan Åsgården 1NT S+2 Kn 150 -44.00/44.00
Leif Trapp - Bo Sundell Gunnar Andersson - Peter Görnandt 2NT S+1 Kn 150 -44.00/44.00
Thomas Brehmer - Johan Grönkvist Johnny Ivarsson - Peter Knudsen 1NT S+2 Kn 150 -44.00/44.00
Alexander Sandin - Hans-Ove Sandin Berith Finnsson - Thord Lindberg 2NT S+1 Kn 150 -44.00/44.00
Terje (N) Lie - Ole Marius Myrvold Johnny Petersson - Sven-Anders Eskilsson 1NT S+2 10 150 -44.00/44.00
Rolf Westman - Lars Olsson Petter Bengtsson - Fredrik Wikström 1NT S+2 6 150 -44.00/44.00
Adam Stokka - Mårten Gustawsson Hans Lerner - Jan Brännvall 2NT S+1 Kn 150 -44.00/44.00
Patrik Rimstedt - Bo Roos Leif Axelsson - Fredrik Axelsson 2NT S+1 Kn 150 -44.00/44.00
Carsten Kofoed - Ingemar Andersson Peter Billgren - Björn Sanzén 2 N+2 4 130 -76.00/76.00
Jörgen Neldemo - Ronny Hellberg Håkan Lindblom - Petter Fryklund 2 N+2 10 130 -76.00/76.00
Mats Bud - Per Lindström Maria Grönkvist - Catharina Ahlesved 2 N+2 4 130 -76.00/76.00
Leif Lysebring - Lars Wallmark Lars Erik Eide - Kristian Barstad Ellingsen 3 N= 6 110 -85.00/85.00
Lena Johansson - Leif Johansson Bo Erikson - Peter Karlsson 2 N+1 4 110 -85.00/85.00
Peter Johansson - Mats Häll Jesper Buus Thomsen - Matias Rohrberg 3 N= 3 110 -85.00/85.00
Anders Morath - Tommy Gullberg Kristin Nedlich - Mattias Weiler 1 N+2 4 110 -85.00/85.00
Lars-Inge Rehnström - Lena Lundqvist Jan Enarsson - Jan-Erik Helmersson 2 N+1 4 110 -85.00/85.00
Olof Bergström - Jan-Erik Thomasson Hans Olsson - Bengt Pålsson 4 Ö-2 5 100 -105.00/105.00
Rasmus Gråberg - Ulf Sjölinder Örjan Sjöberg - Per Schullström 2 Ö-1 E 50 -164.00/164.00
Peder Linder - Valter Johansson Johan Upmark - Fredrik Nyström 1NT V-1 5 50 -164.00/164.00
Ola Stavås - Kim Lichtenstein Bengt-Erik Efraimsson - Anna Zack Efraimsson 2 Ö+1 K -110 -307.00/307.00
Mikael Hjerm - Kalle Prorok Anders Blomqvist - Lars Manneteg 3 Ö= K -110 -307.00/307.00
Sofie Westlin - Ulf Westlin Michael Lemborn - Suzanne Lemborn 2 Ö+1 K -110 -307.00/307.00
Kenneth Wallin - Pasi Kallio Göran Magnusson - Inge Magnusson 1 Ö+1 Kn -110 -307.00/307.00
Mats Pettersson - Jan Becklén Thomas Winther - Christer Sandberg 2 Ö+1 K -110 -307.00/307.00
Simon Granath - Erik Ahlgren Gunnar Sjökvist - Per Bretz 2 V+1 5 -110 -307.00/307.00
Jan Gutenwik - Perry Sjöberg Håkan Strääf - Mats Sjöberg 3 V= 2 -110 -307.00/307.00

Bricka 19

Svenska Bridgeförbundet 2016.08.27

Syd giv
Ö-V i zon
E7
Kkn972
kn52
973
9863
6
ED1063
E65
D1054
ED
K8
Dkn842
Kkn2
108543
974
K10

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N33633
S33633
Ö9106109
V9106109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Adam Stokka - Mårten Gustawsson Hans Lerner - Jan Brännvall 5 Ö-2 2 200 548.00/-548.00
Torbjörn Gustavsson - Per Clarin Lennart Bylund - Carina Sjöblom 4 V-1 2 100 492.00/-492.00
Pär Andersson - Lennart Fredriksson Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg 6 Ö-1 3 100 492.00/-492.00
Mats Pettersson - Jan Becklén Thomas Winther - Christer Sandberg 3 S-1 E -50 413.00/-413.00
Per Jansson - Mikael Westerlund Roland Andersson - Conny Johansson 3 N-2 D -100 391.00/-391.00
Jörgen Neldemo - Ronny Hellberg Håkan Lindblom - Petter Fryklund 3 N-2 K -100 391.00/-391.00
Patrik Rimstedt - Bo Roos Leif Axelsson - Fredrik Axelsson 4 N-3 D -150 346.00/-346.00
Dan Bylund - Helena Strömberg Hans Vestergren - Sven-Owe Andersson 4 N-3 D -150 346.00/-346.00
Olof Bergström - Jan-Erik Thomasson Hans Olsson - Bengt Pålsson 3 V+1 2 -170 333.00/-333.00
Alexander Sandin - Hans-Ove Sandin Berith Finnsson - Thord Lindberg 4 Ö+2 2 -170 333.00/-333.00
Tommy Svensson - Leif Andréasson Jim Albertsson - Henrik Fryklund 3 V+1 2 -170 333.00/-333.00
Olle Sandström - Jonas Gustafsson Lars-Göran Östlund - Jan Fransson 2NT Ö+3 3 -210 292.00/-292.00
Anders Morath - Tommy Gullberg Kristin Nedlich - Mattias Weiler 4D N-3 5 -500 10.00/-10.00
Rasmus Gråberg - Ulf Sjölinder Örjan Sjöberg - Per Schullström 5 Ö= 3 -600 -82.00/82.00
Gunnar Nilsson - Leif Johansson Micael Svensson - Peter Ärlegård 4 V= 7 -620 -114.00/114.00
Göran Hammarström - Mikael Arnberg Fredrik Mirhag - Tommy Petersson 4 V= K -620 -114.00/114.00
Harald Sjöman - Ingvar Grahn Göte Berntsson - Stefan Åsgården 4 Ö= 7 -620 -114.00/114.00
Ola Stavås - Kim Lichtenstein Bengt-Erik Efraimsson - Anna Zack Efraimsson 4 V= 2 -620 -114.00/114.00
Lena Johansson - Leif Johansson Bo Erikson - Peter Karlsson 4 V= 2 -620 -114.00/114.00
Mikael Hjerm - Kalle Prorok Anders Blomqvist - Lars Manneteg 4 Ö= 3 -620 -114.00/114.00
Carsten Kofoed - Ingemar Andersson Peter Billgren - Björn Sanzén 4 V= 2 -620 -114.00/114.00
Peter Johansson - Mats Häll Jesper Buus Thomsen - Matias Rohrberg 4 V= 2 -620 -114.00/114.00
Sofie Westlin - Ulf Westlin Michael Lemborn - Suzanne Lemborn 4 Ö= 3 -620 -114.00/114.00
Carl Ek - Göran Levan Björn Thalén - Björn Sörling 4 V= 2 -620 -114.00/114.00
Magnus Hultman - Joachim Börgel Erik Fryklund - Robin Björkstrand 4 V= 2 -620 -114.00/114.00
Rolf Bäck - Sylve Larsen Ulf Ek - Mikael Olsson 4 Ö= 4 -620 -114.00/114.00
Thomas Brehmer - Johan Grönkvist Johnny Ivarsson - Peter Knudsen 4 Ö= 3 -620 -114.00/114.00
Thomas Johansson - Mark Strandell Robert Bäck - Per Östlund 4 Ö= 3 -620 -114.00/114.00
Kenneth Wallin - Pasi Kallio Göran Magnusson - Inge Magnusson 4 V= 2 -620 -114.00/114.00
Tomas Andgren - Per Sjöberg Pär Ljungquist - Billmar Carlsson 4 V= 2 -620 -114.00/114.00
Lars Ericson - Bo Ericson Lars Örnberg - Tomas Linder 4 Ö= 3 -620 -114.00/114.00
Terje (N) Lie - Ole Marius Myrvold Johnny Petersson - Sven-Anders Eskilsson 4 V= K -620 -114.00/114.00
Ronny Ovesson Ejnell - Jan-Erik Åsmo Jörgen Lantz - Ricky Johansson 4 Ö= 3 -620 -114.00/114.00
Rolf Westman - Lars Olsson Petter Bengtsson - Fredrik Wikström 4 Ö= 3 -620 -114.00/114.00
Simon Hult - Ida Grönkvist Peter Ventura - Roland Gyllenhammar 4 V= 2 -620 -114.00/114.00
Pontus Karlsson - Markus Hedström Jonas Hogedal - Martin Isetorp 4 V= K -620 -114.00/114.00
Simon Granath - Erik Ahlgren Gunnar Sjökvist - Per Bretz 4 V= 2 -620 -114.00/114.00
Catarina Midskog - Anna Roos Pär Unander - Åke Rustad 4 V= 2 -620 -114.00/114.00
Jan Gutenwik - Perry Sjöberg Håkan Strääf - Mats Sjöberg 4 V= 2 -620 -114.00/114.00
Jonas Engström - Daniel Sivelind Kjell Karlsson - Tommi Ramstedt 4 Ö= 3 -620 -114.00/114.00
Mats Bud - Per Lindström Maria Grönkvist - Catharina Ahlesved 4 Ö= 3 -620 -114.00/114.00
Leif Lysebring - Lars Wallmark Lars Erik Eide - Kristian Barstad Ellingsen 4 Ö+1 3 -650 -156.00/156.00
Lars-Inge Rehnström - Lena Lundqvist Jan Enarsson - Jan-Erik Helmersson 4 Ö+1 3 -650 -156.00/156.00
Peder Linder - Valter Johansson Johan Upmark - Fredrik Nyström 3NT Ö+2 2 -660 -156.00/156.00
Håkan Johansson - Stefan Jönsson Sanna Clementsson - Klas Bellander 3NT Ö+2 3 -660 -156.00/156.00
Tomas Persson - Göran Andersson Morgan Svensson - Thomas Karlsson 4D Ö= 2 -790 -310.00/310.00
Urban Finnsson - Pierre Thunström Pernilla Näs - Åsa Axne 5D N-4 5 -800 -313.00/313.00
Leif Trapp - Bo Sundell Gunnar Andersson - Peter Görnandt 5D S-4 6 -800 -313.00/313.00

Bricka 20

Svenska Bridgeförbundet 2016.08.27

Väst giv
alla i zon
D
10953
Dkn84
E1083
8642
874
K62
D64
10973
Ekn2
E75
kn97
EKkn5
KD6
1093
K52

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N9101099
S9101099
Ö33344
V33344
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Simon Granath - Erik Ahlgren Gunnar Sjökvist - Per Bretz 3NT S+2 3 660 165.00/-165.00
Per Jansson - Mikael Westerlund Roland Andersson - Conny Johansson 3NT S+1 8 630 122.00/-122.00
Gunnar Nilsson - Leif Johansson Micael Svensson - Peter Ärlegård 3NT S+1 4 630 122.00/-122.00
Göran Hammarström - Mikael Arnberg Fredrik Mirhag - Tommy Petersson 3NT S+1 2 630 122.00/-122.00
Olle Sandström - Jonas Gustafsson Lars-Göran Östlund - Jan Fransson 3NT S+1 2 630 122.00/-122.00
Leif Lysebring - Lars Wallmark Lars Erik Eide - Kristian Barstad Ellingsen 3NT S+1 8 630 122.00/-122.00
Ola Stavås - Kim Lichtenstein Bengt-Erik Efraimsson - Anna Zack Efraimsson 3NT S+1 4 630 122.00/-122.00
Lena Johansson - Leif Johansson Bo Erikson - Peter Karlsson 3NT S+1 4 630 122.00/-122.00
Peder Linder - Valter Johansson Johan Upmark - Fredrik Nyström 3NT S+1 2 630 122.00/-122.00
Håkan Johansson - Stefan Jönsson Sanna Clementsson - Klas Bellander 3NT S+1 4 630 122.00/-122.00
Sofie Westlin - Ulf Westlin Michael Lemborn - Suzanne Lemborn 3NT S+1 4 630 122.00/-122.00
Leif Trapp - Bo Sundell Gunnar Andersson - Peter Görnandt 3NT S+1 2 630 122.00/-122.00
Olof Bergström - Jan-Erik Thomasson Hans Olsson - Bengt Pålsson 3NT S+1 8 630 122.00/-122.00
Magnus Hultman - Joachim Börgel Erik Fryklund - Robin Björkstrand 3NT S+1 2 630 122.00/-122.00
Thomas Brehmer - Johan Grönkvist Johnny Ivarsson - Peter Knudsen 3NT S+1 2 630 122.00/-122.00
Thomas Johansson - Mark Strandell Robert Bäck - Per Östlund 3NT S+1 2 630 122.00/-122.00
Alexander Sandin - Hans-Ove Sandin Berith Finnsson - Thord Lindberg 3NT S+1 7 630 122.00/-122.00
Pär Andersson - Lennart Fredriksson Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg 3NT S+1 8 630 122.00/-122.00
Tomas Andgren - Per Sjöberg Pär Ljungquist - Billmar Carlsson 3NT S+1 7 630 122.00/-122.00
Lars Ericson - Bo Ericson Lars Örnberg - Tomas Linder 3NT S+1 4 630 122.00/-122.00
Terje (N) Lie - Ole Marius Myrvold Johnny Petersson - Sven-Anders Eskilsson 3NT S+1 6 630 122.00/-122.00
Anders Morath - Tommy Gullberg Kristin Nedlich - Mattias Weiler 3NT S+1 2 630 122.00/-122.00
Rolf Westman - Lars Olsson Petter Bengtsson - Fredrik Wikström 3NT S+1 8 630 122.00/-122.00
Mats Pettersson - Jan Becklén Thomas Winther - Christer Sandberg 3NT S+1 4 630 122.00/-122.00
Simon Hult - Ida Grönkvist Peter Ventura - Roland Gyllenhammar 3NT S+1 2 630 122.00/-122.00
Adam Stokka - Mårten Gustawsson Hans Lerner - Jan Brännvall 3NT S+1 2 630 122.00/-122.00
Jonas Engström - Daniel Sivelind Kjell Karlsson - Tommi Ramstedt 3NT S+1 2 630 122.00/-122.00
Tommy Svensson - Leif Andréasson Jim Albertsson - Henrik Fryklund 3NT S+1 3 630 122.00/-122.00
Dan Bylund - Helena Strömberg Hans Vestergren - Sven-Owe Andersson 3NT S+1 3 630 122.00/-122.00
Lars-Inge Rehnström - Lena Lundqvist Jan Enarsson - Jan-Erik Helmersson 3NT S+1 8 630 122.00/-122.00
Urban Finnsson - Pierre Thunström Pernilla Näs - Åsa Axne 3NT N= 7 600 80.00/-80.00
Torbjörn Gustavsson - Per Clarin Lennart Bylund - Carina Sjöblom 3NT S= 4 600 80.00/-80.00
Catarina Midskog - Anna Roos Pär Unander - Åke Rustad 3NT S= 4 600 80.00/-80.00
Patrik Rimstedt - Bo Roos Leif Axelsson - Fredrik Axelsson 3NT S= 2 600 80.00/-80.00
Tomas Persson - Göran Andersson Morgan Svensson - Thomas Karlsson 3NT S= 4 600 80.00/-80.00
Jan Gutenwik - Perry Sjöberg Håkan Strääf - Mats Sjöberg 3NT S= 2 600 80.00/-80.00
Mats Bud - Per Lindström Maria Grönkvist - Catharina Ahlesved 3NT S= 2 600 80.00/-80.00
Mikael Hjerm - Kalle Prorok Anders Blomqvist - Lars Manneteg 1NT S+3 8 180 -339.00/339.00
Peter Johansson - Mats Häll Jesper Buus Thomsen - Matias Rohrberg 1NT N+3 3 180 -339.00/339.00
Rasmus Gråberg - Ulf Sjölinder Örjan Sjöberg - Per Schullström 1NT S+3 2 180 -339.00/339.00
Jörgen Neldemo - Ronny Hellberg Håkan Lindblom - Petter Fryklund 2NT S+2 2 180 -339.00/339.00
Ronny Ovesson Ejnell - Jan-Erik Åsmo Jörgen Lantz - Ricky Johansson 1NT N+3 6 180 -339.00/339.00
Harald Sjöman - Ingvar Grahn Göte Berntsson - Stefan Åsgården 1NT N+2 5 150 -358.00/358.00
Carsten Kofoed - Ingemar Andersson Peter Billgren - Björn Sanzén 1NT S+2 4 150 -358.00/358.00
Rolf Bäck - Sylve Larsen Ulf Ek - Mikael Olsson 1NT S+2 3 150 -358.00/358.00
Carl Ek - Göran Levan Björn Thalén - Björn Sörling 3NT S-1 D -100 -498.00/498.00
Kenneth Wallin - Pasi Kallio Göran Magnusson - Inge Magnusson 3NT S-1 6 -100 -498.00/498.00
Pontus Karlsson - Markus Hedström Jonas Hogedal - Martin Isetorp 3NT S-1 4 -100 -498.00/498.00

Bricka 21

Svenska Bridgeförbundet 2016.08.27

Nord giv
N-S i zon
E10
10987
D108732
E
D98763
E2
K
KDkn9
4
KDkn63
E6
106432
Kkn52
54
kn954
875

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N29243
S29243
Ö11410810
V11410810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Leif Trapp - Bo Sundell Gunnar Andersson - Peter Görnandt 3D N+1 K 870 686.00/-686.00
Urban Finnsson - Pierre Thunström Pernilla Näs - Åsa Axne 2 N+1 4 110 359.00/-359.00
Rasmus Gråberg - Ulf Sjölinder Örjan Sjöberg - Per Schullström 4 V-2 E 100 355.00/-355.00
Torbjörn Gustavsson - Per Clarin Lennart Bylund - Carina Sjöblom 4 V-2 E 100 355.00/-355.00
Jörgen Neldemo - Ronny Hellberg Håkan Lindblom - Petter Fryklund 6D V-1 E 100 355.00/-355.00
Pär Andersson - Lennart Fredriksson Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg 4 V-2 E 100 355.00/-355.00
Anders Morath - Tommy Gullberg Kristin Nedlich - Mattias Weiler 4 V-2 E 100 355.00/-355.00
Lars-Inge Rehnström - Lena Lundqvist Jan Enarsson - Jan-Erik Helmersson 4 V-2 E 100 355.00/-355.00
Olof Bergström - Jan-Erik Thomasson Hans Olsson - Bengt Pålsson 6 V-1 5 50 308.00/-308.00
Pontus Karlsson - Markus Hedström Jonas Hogedal - Martin Isetorp 3 V-1 E 50 308.00/-308.00
Olle Sandström - Jonas Gustafsson Lars-Göran Östlund - Jan Fransson 4 N-1 6 -100 159.00/-159.00
Sofie Westlin - Ulf Westlin Michael Lemborn - Suzanne Lemborn 2 V= E -110 154.00/-154.00
Rolf Bäck - Sylve Larsen Ulf Ek - Mikael Olsson 2 V= E -110 154.00/-154.00
Ronny Ovesson Ejnell - Jan-Erik Åsmo Jörgen Lantz - Ricky Johansson 2 V= E -110 154.00/-154.00
Simon Hult - Ida Grönkvist Peter Ventura - Roland Gyllenhammar 2 V= E -110 154.00/-154.00
Thomas Brehmer - Johan Grönkvist Johnny Ivarsson - Peter Knudsen 3 Ö+2 5 -150 107.00/-107.00
Terje (N) Lie - Ole Marius Myrvold Johnny Petersson - Sven-Anders Eskilsson 3 Ö+2 Kn -150 107.00/-107.00
Catarina Midskog - Anna Roos Pär Unander - Åke Rustad 4 Ö+1 5 -150 107.00/-107.00
Tomas Persson - Göran Andersson Morgan Svensson - Thomas Karlsson 4 Ö+1 2 -150 107.00/-107.00
Carsten Kofoed - Ingemar Andersson Peter Billgren - Björn Sanzén 2 Ö+3 5 -200 51.00/-51.00
Per Jansson - Mikael Westerlund Roland Andersson - Conny Johansson 5 V= 3 -400 -158.00/158.00
Gunnar Nilsson - Leif Johansson Micael Svensson - Peter Ärlegård 5 Ö= 2 -400 -158.00/158.00
Göran Hammarström - Mikael Arnberg Fredrik Mirhag - Tommy Petersson 5 Ö= 2 -400 -158.00/158.00
Harald Sjöman - Ingvar Grahn Göte Berntsson - Stefan Åsgården 5 Ö= 7 -400 -158.00/158.00
Leif Lysebring - Lars Wallmark Lars Erik Eide - Kristian Barstad Ellingsen 5 Ö= 5 -400 -158.00/158.00
Lena Johansson - Leif Johansson Bo Erikson - Peter Karlsson 5 Ö= 2 -400 -158.00/158.00
Peder Linder - Valter Johansson Johan Upmark - Fredrik Nyström 5 V= 3 -400 -158.00/158.00
Thomas Johansson - Mark Strandell Robert Bäck - Per Östlund 5 Ö= 5 -400 -158.00/158.00
Alexander Sandin - Hans-Ove Sandin Berith Finnsson - Thord Lindberg 5 Ö= 5 -400 -158.00/158.00
Kenneth Wallin - Pasi Kallio Göran Magnusson - Inge Magnusson 5 Ö= Kn -400 -158.00/158.00
Tomas Andgren - Per Sjöberg Pär Ljungquist - Billmar Carlsson 5 V= E -400 -158.00/158.00
Lars Ericson - Bo Ericson Lars Örnberg - Tomas Linder 5 Ö= 5 -400 -158.00/158.00
Adam Stokka - Mårten Gustawsson Hans Lerner - Jan Brännvall 5 Ö= 5 -400 -158.00/158.00
Simon Granath - Erik Ahlgren Gunnar Sjökvist - Per Bretz 5 Ö= 3 -400 -158.00/158.00
Patrik Rimstedt - Bo Roos Leif Axelsson - Fredrik Axelsson 5 V= 8 -400 -158.00/158.00
Jan Gutenwik - Perry Sjöberg Håkan Strääf - Mats Sjöberg 5 Ö= 3 -400 -158.00/158.00
Jonas Engström - Daniel Sivelind Kjell Karlsson - Tommi Ramstedt 5 V= 8 -400 -158.00/158.00
Tommy Svensson - Leif Andréasson Jim Albertsson - Henrik Fryklund 5 V= 3 -400 -158.00/158.00
Dan Bylund - Helena Strömberg Hans Vestergren - Sven-Owe Andersson 5 Ö= 3 -400 -158.00/158.00
Ola Stavås - Kim Lichtenstein Bengt-Erik Efraimsson - Anna Zack Efraimsson 4 Ö+1 5 -450 -227.00/227.00
Carl Ek - Göran Levan Björn Thalén - Björn Sörling 4 Ö+1 3 -450 -227.00/227.00
Rolf Westman - Lars Olsson Petter Bengtsson - Fredrik Wikström 4 V+1 3 -450 -227.00/227.00
Mats Pettersson - Jan Becklén Thomas Winther - Christer Sandberg 4 Ö+1 5 -450 -227.00/227.00
Mats Bud - Per Lindström Maria Grönkvist - Catharina Ahlesved 4 Ö+1 Kn -450 -227.00/227.00
Mikael Hjerm - Kalle Prorok Anders Blomqvist - Lars Manneteg 3NT Ö+2 4 -460 -227.00/227.00
Peter Johansson - Mats Häll Jesper Buus Thomsen - Matias Rohrberg 3NT V+2 3 -460 -227.00/227.00
Håkan Johansson - Stefan Jönsson Sanna Clementsson - Klas Bellander 3NT Ö+2 4 -460 -227.00/227.00
Magnus Hultman - Joachim Börgel Erik Fryklund - Robin Björkstrand 3NT Ö+2 5 -460 -227.00/227.00

Bricka 22

Svenska Bridgeförbundet 2016.08.27

Öst giv
Ö-V i zon
1085
Kkn5
kn93
ED75
D96
1063
ED1074
K3
K743
D8
K52
10984
Ekn2
E9742
86
kn62

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N86978
S86978
Ö46464
V47464
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Nilsson - Leif Johansson Micael Svensson - Peter Ärlegård 3 Ö-3 6 300 263.00/-263.00
Anders Morath - Tommy Gullberg Kristin Nedlich - Mattias Weiler 1NT Ö-3 2 300 263.00/-263.00
Adam Stokka - Mårten Gustawsson Hans Lerner - Jan Brännvall 1NT Ö-3 2 300 263.00/-263.00
Per Jansson - Mikael Westerlund Roland Andersson - Conny Johansson 3 S+1 3 170 125.00/-125.00
Sofie Westlin - Ulf Westlin Michael Lemborn - Suzanne Lemborn 2 S+2 2 170 125.00/-125.00
Lars Ericson - Bo Ericson Lars Örnberg - Tomas Linder 3 S+1 E 170 125.00/-125.00
Göran Hammarström - Mikael Arnberg Fredrik Mirhag - Tommy Petersson 2 S+1 2 140 86.00/-86.00
Olle Sandström - Jonas Gustafsson Lars-Göran Östlund - Jan Fransson 2 S+1 6 140 86.00/-86.00
Carsten Kofoed - Ingemar Andersson Peter Billgren - Björn Sanzén 2 S+1 3 140 86.00/-86.00
Rasmus Gråberg - Ulf Sjölinder Örjan Sjöberg - Per Schullström 3 S= 6 140 86.00/-86.00
Leif Trapp - Bo Sundell Gunnar Andersson - Peter Görnandt 2 S+1 6 140 86.00/-86.00
Olof Bergström - Jan-Erik Thomasson Hans Olsson - Bengt Pålsson 2 S+1 3 140 86.00/-86.00
Rolf Bäck - Sylve Larsen Ulf Ek - Mikael Olsson 2 S+1 6 140 86.00/-86.00
Torbjörn Gustavsson - Per Clarin Lennart Bylund - Carina Sjöblom 2 S+1 6 140 86.00/-86.00
Thomas Brehmer - Johan Grönkvist Johnny Ivarsson - Peter Knudsen 3 S= 2 140 86.00/-86.00
Kenneth Wallin - Pasi Kallio Göran Magnusson - Inge Magnusson 3 S= K 140 86.00/-86.00
Mats Pettersson - Jan Becklén Thomas Winther - Christer Sandberg 3 N= E 140 86.00/-86.00
Simon Hult - Ida Grönkvist Peter Ventura - Roland Gyllenhammar 2 S+1 6 140 86.00/-86.00
Pontus Karlsson - Markus Hedström Jonas Hogedal - Martin Isetorp 1 S+2 6 140 86.00/-86.00
Catarina Midskog - Anna Roos Pär Unander - Åke Rustad 3 S= K 140 86.00/-86.00
Jonas Engström - Daniel Sivelind Kjell Karlsson - Tommi Ramstedt 3 S= 6 140 86.00/-86.00
Dan Bylund - Helena Strömberg Hans Vestergren - Sven-Owe Andersson 2 S+1 6 140 86.00/-86.00
Ola Stavås - Kim Lichtenstein Bengt-Erik Efraimsson - Anna Zack Efraimsson 2 S= K 110 41.00/-41.00
Pär Andersson - Lennart Fredriksson Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg 2 N= 4 110 41.00/-41.00
Urban Finnsson - Pierre Thunström Pernilla Näs - Åsa Axne 2 Ö-1 2 100 40.00/-40.00
Leif Lysebring - Lars Wallmark Lars Erik Eide - Kristian Barstad Ellingsen 1 Ö-1 5 100 40.00/-40.00
Mikael Hjerm - Kalle Prorok Anders Blomqvist - Lars Manneteg 1 Ö-1 E 100 40.00/-40.00
Peder Linder - Valter Johansson Johan Upmark - Fredrik Nyström 1 Ö-1 8 100 40.00/-40.00
Carl Ek - Göran Levan Björn Thalén - Björn Sörling 1NT V-1 5 100 40.00/-40.00
Simon Granath - Erik Ahlgren Gunnar Sjökvist - Per Bretz 1 Ö-1 8 100 40.00/-40.00
Tomas Persson - Göran Andersson Morgan Svensson - Thomas Karlsson 1 Ö-1 8 100 40.00/-40.00
Håkan Johansson - Stefan Jönsson Sanna Clementsson - Klas Bellander Pass   -95.00/95.00
Thomas Johansson - Mark Strandell Robert Bäck - Per Östlund Pass   -95.00/95.00
Tomas Andgren - Per Sjöberg Pär Ljungquist - Billmar Carlsson Pass   -95.00/95.00
Ronny Ovesson Ejnell - Jan-Erik Åsmo Jörgen Lantz - Ricky Johansson Pass   -95.00/95.00
Tommy Svensson - Leif Andréasson Jim Albertsson - Henrik Fryklund Pass   -95.00/95.00
Mats Bud - Per Lindström Maria Grönkvist - Catharina Ahlesved Pass   -95.00/95.00
Magnus Hultman - Joachim Börgel Erik Fryklund - Robin Björkstrand 2 N-1 10 -50 -151.00/151.00
Harald Sjöman - Ingvar Grahn Göte Berntsson - Stefan Åsgården 1 Ö= 6 -80 -190.00/190.00
Jörgen Neldemo - Ronny Hellberg Håkan Lindblom - Petter Fryklund 1 Ö= 8 -80 -190.00/190.00
Jan Gutenwik - Perry Sjöberg Håkan Strääf - Mats Sjöberg 1 Ö= 8 -80 -190.00/190.00
Patrik Rimstedt - Bo Roos Leif Axelsson - Fredrik Axelsson 1NT V= 5 -90 -197.00/197.00
Lena Johansson - Leif Johansson Bo Erikson - Peter Karlsson 1NT S-2 4 -100 -207.00/207.00
Terje (N) Lie - Ole Marius Myrvold Johnny Petersson - Sven-Anders Eskilsson 1 Ö+1 2 -110 -212.00/212.00
Rolf Westman - Lars Olsson Petter Bengtsson - Fredrik Wikström 1NT Ö+1 7 -120 -220.00/220.00
Lars-Inge Rehnström - Lena Lundqvist Jan Enarsson - Jan-Erik Helmersson 1NT V+1 7 -120 -220.00/220.00
Alexander Sandin - Hans-Ove Sandin Berith Finnsson - Thord Lindberg 1 Ö+2 2 -140 -255.00/255.00
Peter Johansson - Mats Häll Jesper Buus Thomsen - Matias Rohrberg 2D V= 3 -180 -300.00/300.00

Bricka 23

Svenska Bridgeförbundet 2016.08.27

Syd giv
alla i zon
E1096
9
D8732
1076

kn765
E654
KDkn85
Kkn75432
E43
kn10
9
D8
KD1082
K9
E432

Optimalt kontrakt: 1 V= -80
 NT
N66556
S66556
Ö65766
V64766
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sofie Westlin - Ulf Westlin Michael Lemborn - Suzanne Lemborn 4D Ö-2 K 500 432.00/-432.00
Magnus Hultman - Joachim Börgel Erik Fryklund - Robin Björkstrand 3NT V-5 2 500 432.00/-432.00
Tomas Andgren - Per Sjöberg Pär Ljungquist - Billmar Carlsson 4 Ö-4 K 400 356.00/-356.00
Rasmus Gråberg - Ulf Sjölinder Örjan Sjöberg - Per Schullström 4 Ö-3 K 300 262.00/-262.00
Torbjörn Gustavsson - Per Clarin Lennart Bylund - Carina Sjöblom 4 Ö-3 K 300 262.00/-262.00
Kenneth Wallin - Pasi Kallio Göran Magnusson - Inge Magnusson 3 Ö-3 K 300 262.00/-262.00
Lars Ericson - Bo Ericson Lars Örnberg - Tomas Linder 3 V-3 9 300 262.00/-262.00
Terje (N) Lie - Ole Marius Myrvold Johnny Petersson - Sven-Anders Eskilsson 3NT V-3 2 300 262.00/-262.00
Simon Granath - Erik Ahlgren Gunnar Sjökvist - Per Bretz 4 Ö-3 K 300 262.00/-262.00
Göran Hammarström - Mikael Arnberg Fredrik Mirhag - Tommy Petersson 3 Ö-2 K 200 157.00/-157.00
Carsten Kofoed - Ingemar Andersson Peter Billgren - Björn Sanzén 3 Ö-2 K 200 157.00/-157.00
Carl Ek - Göran Levan Björn Thalén - Björn Sörling 2 Ö-2 K 200 157.00/-157.00
Rolf Bäck - Sylve Larsen Ulf Ek - Mikael Olsson 3 Ö-2 K 200 157.00/-157.00
Thomas Johansson - Mark Strandell Robert Bäck - Per Östlund 2 Ö-2 K 200 157.00/-157.00
Alexander Sandin - Hans-Ove Sandin Berith Finnsson - Thord Lindberg 4 Ö-2 K 200 157.00/-157.00
Simon Hult - Ida Grönkvist Peter Ventura - Roland Gyllenhammar 3 Ö-2 K 200 157.00/-157.00
Jonas Engström - Daniel Sivelind Kjell Karlsson - Tommi Ramstedt 3 Ö-2 K 200 157.00/-157.00
Lars-Inge Rehnström - Lena Lundqvist Jan Enarsson - Jan-Erik Helmersson 2 Ö-2 K 200 157.00/-157.00
Gunnar Nilsson - Leif Johansson Micael Svensson - Peter Ärlegård 2 Ö-1 K 100 42.00/-42.00
Olle Sandström - Jonas Gustafsson Lars-Göran Östlund - Jan Fransson 2 Ö-1 K 100 42.00/-42.00
Leif Lysebring - Lars Wallmark Lars Erik Eide - Kristian Barstad Ellingsen 2 Ö-1 K 100 42.00/-42.00
Ola Stavås - Kim Lichtenstein Bengt-Erik Efraimsson - Anna Zack Efraimsson 3 Ö-1 K 100 42.00/-42.00
Leif Trapp - Bo Sundell Gunnar Andersson - Peter Görnandt 3 Ö-1 K 100 42.00/-42.00
Olof Bergström - Jan-Erik Thomasson Hans Olsson - Bengt Pålsson 3 Ö-1 K 100 42.00/-42.00
Thomas Brehmer - Johan Grönkvist Johnny Ivarsson - Peter Knudsen 3 Ö-1 D 100 42.00/-42.00
Mats Pettersson - Jan Becklén Thomas Winther - Christer Sandberg 3 Ö-1 K 100 42.00/-42.00
Adam Stokka - Mårten Gustawsson Hans Lerner - Jan Brännvall 2 Ö-1 K 100 42.00/-42.00
Catarina Midskog - Anna Roos Pär Unander - Åke Rustad 3 Ö-1 K 100 42.00/-42.00
Tomas Persson - Göran Andersson Morgan Svensson - Thomas Karlsson 2 Ö-1 K 100 42.00/-42.00
Dan Bylund - Helena Strömberg Hans Vestergren - Sven-Owe Andersson 3 Ö-1 K 100 42.00/-42.00
Mats Bud - Per Lindström Maria Grönkvist - Catharina Ahlesved 2 S-1 K -100 -165.00/165.00
Per Jansson - Mikael Westerlund Roland Andersson - Conny Johansson 2 Ö= K -110 -165.00/165.00
Urban Finnsson - Pierre Thunström Pernilla Näs - Åsa Axne 2 Ö= K -110 -165.00/165.00
Mikael Hjerm - Kalle Prorok Anders Blomqvist - Lars Manneteg 2 Ö= K -110 -165.00/165.00
Peder Linder - Valter Johansson Johan Upmark - Fredrik Nyström 2 Ö= K -110 -165.00/165.00
Pär Andersson - Lennart Fredriksson Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg 2 Ö= K -110 -165.00/165.00
Anders Morath - Tommy Gullberg Kristin Nedlich - Mattias Weiler 2 Ö= K -110 -165.00/165.00
Ronny Ovesson Ejnell - Jan-Erik Åsmo Jörgen Lantz - Ricky Johansson 2 Ö= K -110 -165.00/165.00
Rolf Westman - Lars Olsson Petter Bengtsson - Fredrik Wikström 2 V= K -110 -165.00/165.00
Patrik Rimstedt - Bo Roos Leif Axelsson - Fredrik Axelsson 2 Ö= K -110 -165.00/165.00
Jan Gutenwik - Perry Sjöberg Håkan Strääf - Mats Sjöberg 2 Ö= K -110 -165.00/165.00
Harald Sjöman - Ingvar Grahn Göte Berntsson - Stefan Åsgården 2 S-2 E -200 -266.00/266.00
Jörgen Neldemo - Ronny Hellberg Håkan Lindblom - Petter Fryklund 1NT S-2 K -200 -266.00/266.00
Pontus Karlsson - Markus Hedström Jonas Hogedal - Martin Isetorp 2 S-2 K -200 -266.00/266.00
Lena Johansson - Leif Johansson Bo Erikson - Peter Karlsson 2 S-3 K -300 -355.00/355.00
Håkan Johansson - Stefan Jönsson Sanna Clementsson - Klas Bellander 2 N-3 9 -300 -355.00/355.00
Peter Johansson - Mats Häll Jesper Buus Thomsen - Matias Rohrberg 3D S-4 K -1100 -693.00/693.00
Tommy Svensson - Leif Andréasson Jim Albertsson - Henrik Fryklund 3NTD S-4 Kn -1100 -693.00/693.00

Bricka 24

Svenska Bridgeförbundet 2016.08.27

Väst giv
ingen i zon
8
952
EK54
96432
E4
KD108
9732
Kkn7
Dkn9762
Ekn73
86
D
K1053
64
Dkn10
E1085

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N86445
S86445
Ö56998
V56998
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Alexander Sandin - Hans-Ove Sandin Berith Finnsson - Thord Lindberg 4D Ö-2 D 300 361.00/-361.00
Carl Ek - Göran Levan Björn Thalén - Björn Sörling 4 Ö-2 D 100 180.00/-180.00
Magnus Hultman - Joachim Börgel Erik Fryklund - Robin Björkstrand 4 V-2 E 100 180.00/-180.00
Jörgen Neldemo - Ronny Hellberg Håkan Lindblom - Petter Fryklund 4 Ö-2 D 100 180.00/-180.00
Tomas Andgren - Per Sjöberg Pär Ljungquist - Billmar Carlsson 4 Ö-2 D 100 180.00/-180.00
Jonas Engström - Daniel Sivelind Kjell Karlsson - Tommi Ramstedt 4 V-2 E 100 180.00/-180.00
Tommy Svensson - Leif Andréasson Jim Albertsson - Henrik Fryklund 4 Ö-2 D 100 180.00/-180.00
Mats Bud - Per Lindström Maria Grönkvist - Catharina Ahlesved 4 Ö-2 D 100 180.00/-180.00
Per Jansson - Mikael Westerlund Roland Andersson - Conny Johansson 4 V-1 8 50 105.00/-105.00
Urban Finnsson - Pierre Thunström Pernilla Näs - Åsa Axne 4 V-1 8 50 105.00/-105.00
Gunnar Nilsson - Leif Johansson Micael Svensson - Peter Ärlegård 4 V-1 E 50 105.00/-105.00
Göran Hammarström - Mikael Arnberg Fredrik Mirhag - Tommy Petersson 4 V-1 E 50 105.00/-105.00
Leif Lysebring - Lars Wallmark Lars Erik Eide - Kristian Barstad Ellingsen 4 Ö-1 6 50 105.00/-105.00
Carsten Kofoed - Ingemar Andersson Peter Billgren - Björn Sanzén 4 V-1 8 50 105.00/-105.00
Peter Johansson - Mats Häll Jesper Buus Thomsen - Matias Rohrberg 4 V-1 E 50 105.00/-105.00
Rasmus Gråberg - Ulf Sjölinder Örjan Sjöberg - Per Schullström 4 V-1 8 50 105.00/-105.00
Håkan Johansson - Stefan Jönsson Sanna Clementsson - Klas Bellander 4 V-1 8 50 105.00/-105.00
Rolf Bäck - Sylve Larsen Ulf Ek - Mikael Olsson 4 V-1 E 50 105.00/-105.00
Pär Andersson - Lennart Fredriksson Fredrik Wahlberg - Johan Wahlberg 4 Ö-1 D 50 105.00/-105.00
Terje (N) Lie - Ole Marius Myrvold Johnny Petersson - Sven-Anders Eskilsson 4 V-1 E 50 105.00/-105.00
Ronny Ovesson Ejnell - Jan-Erik Åsmo Jörgen Lantz - Ricky Johansson 4 V-1 K 50 105.00/-105.00
Mats Pettersson - Jan Becklén Thomas Winther - Christer Sandberg 4 V-1 8 50 105.00/-105.00
Simon Hult - Ida Grönkvist Peter Ventura - Roland Gyllenhammar 4 Ö-1 D 50 105.00/-105.00
Adam Stokka - Mårten Gustawsson Hans Lerner - Jan Brännvall 4 Ö-1 D 50 105.00/-105.00
Patrik Rimstedt - Bo Roos Leif Axelsson - Fredrik Axelsson 4 V-1 E 50 105.00/-105.00
Tomas Persson - Göran Andersson Morgan Svensson - Thomas Karlsson 4 V-1 E 50 105.00/-105.00
Dan Bylund - Helena Strömberg Hans Vestergren - Sven-Owe Andersson 4 V-1 8 50 105.00/-105.00
Lars-Inge Rehnström - Lena Lundqvist Jan Enarsson - Jan-Erik Helmersson 4 Ö-1 E 50 105.00/-105.00
Sofie Westlin - Ulf Westlin Michael Lemborn - Suzanne Lemborn 2 Ö= D -110 -74.00/74.00
Leif Trapp - Bo Sundell Gunnar Andersson - Peter Görnandt 2 V= E -110 -74.00/74.00
Olof Bergström - Jan-Erik Thomasson Hans Olsson - Bengt Pålsson 2 Ö= D -110 -74.00/74.00
Kenneth Wallin - Pasi Kallio Göran Magnusson - Inge Magnusson 2 Ö= 6 -110 -74.00/74.00
Harald Sjöman - Ingvar Grahn Göte Berntsson - Stefan Åsgården 2 Ö+1 Kn -140 -117.00/117.00
Olle Sandström - Jonas Gustafsson Lars-Göran Östlund - Jan Fransson 3 Ö= E -140 -117.00/117.00
Lena Johansson - Leif Johansson Bo Erikson - Peter Karlsson 2 V+1 8 -140 -117.00/117.00
Mikael Hjerm - Kalle Prorok Anders Blomqvist - Lars Manneteg 3 V= 8 -140 -117.00/117.00
Anders Morath - Tommy Gullberg Kristin Nedlich - Mattias Weiler 3 Ö= D -140 -117.00/117.00
Pontus Karlsson - Markus Hedström Jonas Hogedal - Martin Isetorp 3 V= 8 -140 -117.00/117.00
Simon Granath - Erik Ahlgren Gunnar Sjökvist - Per Bretz 2 Ö+1 D -140 -117.00/117.00
Torbjörn Gustavsson - Per Clarin Lennart Bylund - Carina Sjöblom 2 Ö+2 D -170 -164.00/164.00
Lars Ericson - Bo Ericson Lars Örnberg - Tomas Linder 2 Ö+2 D -170 -164.00/164.00
Rolf Westman - Lars Olsson Petter Bengtsson - Fredrik Wikström 2 V+2 D -170 -164.00/164.00
Jan Gutenwik - Perry Sjöberg Håkan Strääf - Mats Sjöberg 2 Ö+2 3 -170 -164.00/164.00
Ola Stavås - Kim Lichtenstein Bengt-Erik Efraimsson - Anna Zack Efraimsson 4 V= E -420 -390.00/390.00
Peder Linder - Valter Johansson Johan Upmark - Fredrik Nyström 4 Ö= D -420 -390.00/390.00
Thomas Brehmer - Johan Grönkvist Johnny Ivarsson - Peter Knudsen 4 Ö= D -420 -390.00/390.00
Thomas Johansson - Mark Strandell Robert Bäck - Per Östlund 4 Ö= D -420 -390.00/390.00
Catarina Midskog - Anna Roos Pär Unander - Åke Rustad 4 V= 8 -420 -390.00/390.00