Kommande tävlingar
18/10 Elitserien .... Rond 6-11
09/11 Manfred Kamras Minne
16/11 Uppsala lagguld
Rapporterade tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
BK S:t Erik » Fredagsgodis 2016-12-02 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK S:t Erik

Fredagsgodis 2016-12-02

Partävling, 41 bord, 82 par. Antal brickor: 21. Medel: 840.0.

Privatprotokoll för Elisabeth Hansson - Lars-Göran Hansson

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 12, Gun Andersson - Christina Persson
14 N+1 -450 47.0 59% 47 59.0%10853K10763EKn87 EKn64232D841095
22 N+1 -140 15.0 19% 62 39.0%Kn763E87DKn10943 K9432854Kn103E6
33NT S-2 100 66.0 83% 128 53.7%62KD3D98EDKn64 98754108743K85
Rond 2, som NS mot par 14, Björn Bergqvist - Kerstin Bergqvist
42 S+2 170 24.0 30% 152 47.8%K986EKKn95K8610 E54324Kn1094EKn8
54 Ö-2 100 50.0 63% 202 50.8%E1086532D6D854 KKn962D874K1075
62 S+2 170 68.0 85% 270 56.5%ED97K9774K1084 KKnKn106542KKn376
Rond 3, som ÖV mot par 11, Ann Jirving - Barbro Jelger
72 V+1 140 65.6 82% 335.6 60.1%K1098638Kn83273 ED4EK1075D105Kn8
83NT Ö+1 430 31.8 40% 367.4 57.6%EK10674K93ED104 Kn42EDKn95ED629
94 V= 620 64.6 81% 432 60.2%E5Kn984954EK94 KDKn643E10D7323
Rond 4, som ÖV mot par 10, Hans Kronkvist - Katy Lilljeforss
102 Ö-1 -100 28.0 35% 460 57.7%EK6352E104EKKn10 Kn872ED483D642
113 V= 140 4.0 5% 464 52.9%KD97E643K62103 32KD92DKn103EKn6
122 N-1 100 52.0 65% 516 53.9%KKn94E53E1072Kn2 7K862KKn4109753
Rond 5, som NS mot par 8, Anita Nygren - Owe Kördel
134 N+1 650 28.7 36% 544.7 52.5%EKnEDKn852KKn963 871043E8EK10972
145D S-1 -100 4.1 5% 548.8 49.1%ED96EK76107KD7 KKn74EDKn8531063
152 Ö+1 -110 10.3 13% 559.1 46.7%KD86ED5764K105 Kn10KKn942D108Kn74
Rond 6, som NS mot par 6, Karl Lindberg - Bill Nylind
163 S+3 170 32.8 41% 591.9 46.4%E972EK9Kn74394 KD7532EK10852D
174 S+2 480 53.3 67% 645.2 47.6%ED765431087542 D75E982EKDE102
184 V+2 -480 2.1 3% 647.3 45.1%E54Kn63K85K943 K10873274Kn7875
Rond 7, som NS mot par 9, Lars Ekman - Marianne Ekman
193NT V= -600 11.0 14% 658.3 43.5%EKKn64109795Kn73 92Kn863642KD106
203NT Ö+2 -660 11.0 14% 669.3 42.0%942843K874EKD 765Kn652328765
214 S= 620 29.0 36% 698.3 41.7%D8D10D753EDKn87 E103EKKn973E829

Bricka 1

BK S:t Erik, Sverige 2016.12.02

Nord giv
ingen i zon
K7
D10754
E
K6432
Ekn642
32
D84
1095
10853
K
10763
Ekn87
D9
Ekn986
Kkn952
D

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Ericsson - Ann-Cathrine Ström-Ericsson Marie-Louise Höeg - Lena Roedenbeck 4 N+2 3 480 71.0/9.0
Gunvor Sjöström - Disa Nilsson Nillan Essén - Magnus Backlund 4 S+2 4 480 71.0/9.0
Lotta Wiberg - Kerstin Dinell Anders Perning - Birgit Strand 4 N+2 8 480 71.0/9.0
Marianne Juhlin - Ingun Boström Margit Belenius - Monica Öhnell 4 N+2 5 480 71.0/9.0
Sune Strömbäck - Anders Rosén Gunilla Olofsson - Anita Koch 5 N+1 3 480 71.0/9.0
Laijla Molén - Lena Melin Birgitta Björkå-Dahlberg - Eva Jörnow 4 N+2 7 480 71.0/9.0
Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg Eva Abragi - Eva Jarenius 4 N+2 K 480 71.0/9.0
Christina Martin - Evy Andersson Per Christoffersson - Bertil Regardt 4 N+2 8 480 71.0/9.0
Brita Carlefred - Ylva Hag Karin Schiöld - Elisabeth Stern 4 N+2 K 480 71.0/9.0
Margareta Ekelund - Gunilla Halldin Christina Erikson - Gunilla Hellberg 4 N+2 5 480 71.0/9.0
Per-Olof Waessman - Henrik Almhagen Lise-Lotte Mörner - Birgitta Möllander 4 N+1 3 450 33.0/47.0
Karl Lindberg - Bill Nylind Ingrid Espmark - Elisabeth Lalin 4 N+1 5 450 33.0/47.0
Marianne Dieden - Håkan Kjellberg Lena Angermund - Staffan Angermund 4 N+1 5 450 33.0/47.0
Lars Ekman - Marianne Ekman Ann Jirving - Barbro Jelger 4 N+1 K 450 33.0/47.0
Gun Andersson - Christina Persson Elisabeth Hansson - Lars-Göran Hansson 4 N+1 7 450 33.0/47.0
Björn Bergqvist - Kerstin Bergqvist Hans Kronkvist - Katy Lilljeforss 4 N+1 3 450 33.0/47.0
Lars Fröjd - Lars Lewander Olle Magnuson - Milly Holmgren 4 N+1 5 450 33.0/47.0
Gunilla Seth - Anne Lundén Per-Owe Jalde - Solveig Lewander 5 N= E 450 33.0/47.0
Agneta Gisle - Peter Gisle Åsel Floderus - Margret Edström 4 N+1 E 450 33.0/47.0
Berit Örnevall - Kerstin Kinnander Gerd Lublin - Gunilla Emthén 4 N+1 E 450 33.0/47.0
Carin Lettermark - Marianne Karta Ann-Catherine Carstam - Lotta Ejvinsson 4 N+1 10 450 33.0/47.0
Bertil Carstam - Gunnar Ejvinsson Eva Hök - Marika Roger 4 N+1 E 450 33.0/47.0
Cecilia Isoz - Gudrun Noreby Lars-Göran Lund - Eva Lund 4 N+1 3 450 33.0/47.0
Bengt Norrgren - Per Melker Sylvia Herrlin - Bertil Torbrand 4 N+1 E 450 33.0/47.0
Boel Helsing - Lena Charpentier Catharina Skiöldebrand - Helena Carpelan 4 N+1 5 450 33.0/47.0
Birgitta von Homeyer - Rolf Häggström Ann-Cathrin Svensson - Kerstin Klintberg 4 N+1 E 450 33.0/47.0
Ingrid Lindberg - Lars Kronvall Agneta Vestersköld - Anne-Catherine Kihlberg 4 N+1 5 450 33.0/47.0
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Per Thorstensson - Mimmi Thorstensson 4 N+1 3 450 33.0/47.0
Gerhard Berggren - Astrid Åsebo Agneta Söderlund - Birgitta Alenius 4 N+1 E 450 33.0/47.0
Ylva Ståhl - Berndt Björck Louise Rosencrantz-Larsson - Bengt Björkstén 4 N+1 5 450 33.0/47.0
Linda Aspelin - Cecilia Ramel Christina Löfgren - Margreth Östergren 5 N= 5 450 33.0/47.0
Christer Larsson - Dag Bjerke Berit Helge - Brita Matérn 4 N+1 5 450 33.0/47.0
Björn Bergström - Madelaine Lindesvärd Göran Folke - Per Molin 4 N+1 10 450 33.0/47.0
Ingvar Ericsson - Monica Eriksson Gerhard Gammer - Magnus Hempel 4 N+1 E 450 33.0/47.0
Anita Hammarstedt - Pierre Grahn Kerstin Karlsson - Gunnar Karlsson 4 N+1 5 450 33.0/47.0
Jan Nelson - Christina Winblad Gunilla Tingström - Göran Pettersson 4 N+1 10 450 33.0/47.0
Roland Karlin - Gunnar Karlin Margareta Edholm - Kerstin Ohlsson 5 N= E 450 33.0/47.0
Ingrid Lundberg - Annika Sjövall Stig Litzén - Arne Keller 4 N+1 3 450 33.0/47.0
Anita Nygren - Owe Kördel Jan Engström - Mary-Ann Engström 4 N= E 420 4.0/76.0
Ulla Bohlin - Rune Bohlin Yvonne Flink - Johan Flink 6 N-1 E -50 1.0/79.0
Elisabeth Nordling - Viviann Rosenlund Ulla Wallgren - Göran Wallgren 6 N-1 E -50 1.0/79.0

Bricka 2

BK S:t Erik, Sverige 2016.12.02

Öst giv
N-S i zon
D876
KD2
K964
72
K9432
854
kn103
E6

kn763
E87
Dkn10943
Ekn105
E109
D52
K85

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Linda Aspelin - Cecilia Ramel Christina Löfgren - Margreth Östergren 4 S= E 620 80.0/0.0
Gunvor Sjöström - Disa Nilsson Nillan Essén - Magnus Backlund 3D Ö-2 E 300 78.0/2.0
Lars Fröjd - Lars Lewander Olle Magnuson - Milly Holmgren 3 S+1 E 170 75.0/5.0
Laijla Molén - Lena Melin Birgitta Björkå-Dahlberg - Eva Jörnow 3 S+1 E 170 75.0/5.0
Gun Andersson - Christina Persson Elisabeth Hansson - Lars-Göran Hansson 2 N+1 7 140 65.0/15.0
Bengt Norrgren - Per Melker Sylvia Herrlin - Bertil Torbrand 2 S+1 E 140 65.0/15.0
Boel Helsing - Lena Charpentier Catharina Skiöldebrand - Helena Carpelan 2 N+1 D 140 65.0/15.0
Sune Strömbäck - Anders Rosén Gunilla Olofsson - Anita Koch 2 S+1 E 140 65.0/15.0
Björn Bergström - Madelaine Lindesvärd Göran Folke - Per Molin 3 S= E 140 65.0/15.0
Jan Nelson - Christina Winblad Gunilla Tingström - Göran Pettersson 2 S+1 E 140 65.0/15.0
Roland Karlin - Gunnar Karlin Margareta Edholm - Kerstin Ohlsson 3 S= E 140 65.0/15.0
Ingrid Lundberg - Annika Sjövall Stig Litzén - Arne Keller 3 N= D 140 65.0/15.0
Bertil Carstam - Gunnar Ejvinsson Eva Hök - Marika Roger 3 Ö-1 10 50 56.0/24.0
Marianne Dieden - Håkan Kjellberg Lena Angermund - Staffan Angermund 4 S-1 4 -100 41.0/39.0
Lars Ekman - Marianne Ekman Ann Jirving - Barbro Jelger 4 S-1 E -100 41.0/39.0
Gunilla Seth - Anne Lundén Per-Owe Jalde - Solveig Lewander 4 S-1 Kn -100 41.0/39.0
Berit Örnevall - Kerstin Kinnander Gerd Lublin - Gunilla Emthén 4 N-1 E -100 41.0/39.0
Carin Lettermark - Marianne Karta Ann-Catherine Carstam - Lotta Ejvinsson 4 S-1 E -100 41.0/39.0
Cecilia Isoz - Gudrun Noreby Lars-Göran Lund - Eva Lund 4 S-1 E -100 41.0/39.0
Marianne Juhlin - Ingun Boström Margit Belenius - Monica Öhnell 3 S-1 E -100 41.0/39.0
Ingrid Lindberg - Lars Kronvall Agneta Vestersköld - Anne-Catherine Kihlberg 4 S-1 E -100 41.0/39.0
Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg Eva Abragi - Eva Jarenius 4 S-1 6 -100 41.0/39.0
Christina Martin - Evy Andersson Per Christoffersson - Bertil Regardt 4 S-1 E -100 41.0/39.0
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Per Thorstensson - Mimmi Thorstensson 4 N-1 3 -100 41.0/39.0
Ylva Ståhl - Berndt Björck Louise Rosencrantz-Larsson - Bengt Björkstén 3 S-1 E -100 41.0/39.0
Ingvar Ericsson - Monica Eriksson Gerhard Gammer - Magnus Hempel 4 S-1 Kn -100 41.0/39.0
Ulla Bohlin - Rune Bohlin Yvonne Flink - Johan Flink 4 S-1 E -100 41.0/39.0
Christer Larsson - Dag Bjerke Berit Helge - Brita Matérn 3 Ö= E -110 26.0/54.0
Per-Olof Waessman - Henrik Almhagen Lise-Lotte Mörner - Birgitta Möllander 5 S-2 Kn -200 13.0/67.0
Karl Lindberg - Bill Nylind Ingrid Espmark - Elisabeth Lalin 4 S-2 Kn -200 13.0/67.0
Anita Nygren - Owe Kördel Jan Engström - Mary-Ann Engström 4 S-2 3 -200 13.0/67.0
Björn Bergqvist - Kerstin Bergqvist Hans Kronkvist - Katy Lilljeforss 4 S-2 E -200 13.0/67.0
Gunnar Ericsson - Ann-Cathrine Ström-Ericsson Marie-Louise Höeg - Lena Roedenbeck 4 S-2 E -200 13.0/67.0
Lotta Wiberg - Kerstin Dinell Anders Perning - Birgit Strand 4 N-2 D -200 13.0/67.0
Birgitta von Homeyer - Rolf Häggström Ann-Cathrin Svensson - Kerstin Klintberg 3NT S-2 4 -200 13.0/67.0
Gerhard Berggren - Astrid Åsebo Agneta Söderlund - Birgitta Alenius 3NT S-2 2 -200 13.0/67.0
Brita Carlefred - Ylva Hag Karin Schiöld - Elisabeth Stern 4 S-2 6 -200 13.0/67.0
Anita Hammarstedt - Pierre Grahn Kerstin Karlsson - Gunnar Karlsson 4 S-2 Kn -200 13.0/67.0
Margareta Ekelund - Gunilla Halldin Christina Erikson - Gunilla Hellberg 4 S-2 E -200 13.0/67.0
Elisabeth Nordling - Viviann Rosenlund Ulla Wallgren - Göran Wallgren 4 S-2 Kn -200 13.0/67.0
Agneta Gisle - Peter Gisle Åsel Floderus - Margret Edström 3NT S-3 E -300 0.0/80.0

Bricka 3

BK S:t Erik, Sverige 2016.12.02

Syd giv
Ö-V i zon
10
E962
EKkn1065
93
98754
1087
43
K85
62
KD3
D98
EDkn64
EKDkn3
kn54
72
1072

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingrid Lundberg - Annika Sjövall Stig Litzén - Arne Keller 4 N+2 6 480 80.0/0.0
Jan Nelson - Christina Winblad Gunilla Tingström - Göran Pettersson 3NT S= 9 400 78.0/2.0
Björn Bergström - Madelaine Lindesvärd Göran Folke - Per Molin 3 N+1 6 170 76.0/4.0
Gunvor Sjöström - Disa Nilsson Nillan Essén - Magnus Backlund 2 N+3 K 150 72.0/8.0
Linda Aspelin - Cecilia Ramel Christina Löfgren - Margreth Östergren 2NT N+1 K 150 72.0/8.0
Margareta Ekelund - Gunilla Halldin Christina Erikson - Gunilla Hellberg 3 N+2 K 150 72.0/8.0
Ulla Bohlin - Rune Bohlin Yvonne Flink - Johan Flink 3 S= K 140 68.0/12.0
Karl Lindberg - Bill Nylind Ingrid Espmark - Elisabeth Lalin 3 N+1 K 130 63.0/17.0
Lars Fröjd - Lars Lewander Olle Magnuson - Milly Holmgren 4 N= K 130 63.0/17.0
Berit Örnevall - Kerstin Kinnander Gerd Lublin - Gunilla Emthén 3 N+1 3 130 63.0/17.0
Marianne Juhlin - Ingun Boström Margit Belenius - Monica Öhnell 3 N+1 E 130 63.0/17.0
Marianne Dieden - Håkan Kjellberg Lena Angermund - Staffan Angermund 3 N= K 110 49.0/31.0
Anita Nygren - Owe Kördel Jan Engström - Mary-Ann Engström 2 N+1 K 110 49.0/31.0
Gunnar Ericsson - Ann-Cathrine Ström-Ericsson Marie-Louise Höeg - Lena Roedenbeck 3 N= E 110 49.0/31.0
Lotta Wiberg - Kerstin Dinell Anders Perning - Birgit Strand 3 N= K 110 49.0/31.0
Bengt Norrgren - Per Melker Sylvia Herrlin - Bertil Torbrand 3 N= E 110 49.0/31.0
Boel Helsing - Lena Charpentier Catharina Skiöldebrand - Helena Carpelan 3 N= K 110 49.0/31.0
Sune Strömbäck - Anders Rosén Gunilla Olofsson - Anita Koch 2 S= 5 110 49.0/31.0
Birgitta von Homeyer - Rolf Häggström Ann-Cathrin Svensson - Kerstin Klintberg 3 N= 6 110 49.0/31.0
Christina Martin - Evy Andersson Per Christoffersson - Bertil Regardt 2 S= 4 110 49.0/31.0
Ylva Ståhl - Berndt Björck Louise Rosencrantz-Larsson - Bengt Björkstén 2 S= K 110 49.0/31.0
Lars Ekman - Marianne Ekman Ann Jirving - Barbro Jelger 3NT S-1 7 -50 33.0/47.0
Björn Bergqvist - Kerstin Bergqvist Hans Kronkvist - Katy Lilljeforss 2 S-1 7 -50 33.0/47.0
Carin Lettermark - Marianne Karta Ann-Catherine Carstam - Lotta Ejvinsson 3 S-1 5 -50 33.0/47.0
Gerhard Berggren - Astrid Åsebo Agneta Söderlund - Birgitta Alenius 5 N-1 E -50 33.0/47.0
Brita Carlefred - Ylva Hag Karin Schiöld - Elisabeth Stern 3 N-1 K -50 33.0/47.0
Anita Hammarstedt - Pierre Grahn Kerstin Karlsson - Gunnar Karlsson 4 N-1 K -50 33.0/47.0
Per-Olof Waessman - Henrik Almhagen Lise-Lotte Mörner - Birgitta Möllander 6 N-2 K -100 14.0/66.0
Gun Andersson - Christina Persson Elisabeth Hansson - Lars-Göran Hansson 3NT S-2 5 -100 14.0/66.0
Gunilla Seth - Anne Lundén Per-Owe Jalde - Solveig Lewander 4 S-2 K -100 14.0/66.0
Agneta Gisle - Peter Gisle Åsel Floderus - Margret Edström 5 N-2 K -100 14.0/66.0
Bertil Carstam - Gunnar Ejvinsson Eva Hök - Marika Roger 4 S-2 4 -100 14.0/66.0
Cecilia Isoz - Gudrun Noreby Lars-Göran Lund - Eva Lund 3 N-2 E -100 14.0/66.0
Laijla Molén - Lena Melin Birgitta Björkå-Dahlberg - Eva Jörnow 4 S-2 7 -100 14.0/66.0
Ingrid Lindberg - Lars Kronvall Agneta Vestersköld - Anne-Catherine Kihlberg 3NT S-2 8 -100 14.0/66.0
Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg Eva Abragi - Eva Jarenius 3NT S-2 5 -100 14.0/66.0
Christer Larsson - Dag Bjerke Berit Helge - Brita Matérn 4 S-2 5 -100 14.0/66.0
Ingvar Ericsson - Monica Eriksson Gerhard Gammer - Magnus Hempel 3NT S-2 5 -100 14.0/66.0
Roland Karlin - Gunnar Karlin Margareta Edholm - Kerstin Ohlsson 3NT N-2 E -100 14.0/66.0
Elisabeth Nordling - Viviann Rosenlund Ulla Wallgren - Göran Wallgren 4 S-2 K -100 14.0/66.0
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Per Thorstensson - Mimmi Thorstensson 3NT S-4 5 -200 0.0/80.0

Bricka 4

BK S:t Erik, Sverige 2016.12.02

Väst giv
alla i zon
K986
EKkn95
K86
10
D107
D8632
73
K52
kn
107
ED52
D97643
E5432
4
kn1094
Ekn8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Engström - Mary-Ann Engström Karl Lindberg - Bill Nylind 4 N= 7 620 58.0/22.0
Lena Angermund - Staffan Angermund Per-Olof Waessman - Henrik Almhagen 4 S= 3 620 58.0/22.0
Marianne Dieden - Håkan Kjellberg Lise-Lotte Mörner - Birgitta Möllander 4 S= 2 620 58.0/22.0
Anita Nygren - Owe Kördel Ann Jirving - Barbro Jelger 4 S= 7 620 58.0/22.0
Lars Ekman - Marianne Ekman Ingrid Espmark - Elisabeth Lalin 4 S= 2 620 58.0/22.0
Hans Kronkvist - Katy Lilljeforss Gun Andersson - Christina Persson 4 S= 7 620 58.0/22.0
Nillan Essén - Magnus Backlund Åsel Floderus - Margret Edström 4 S= 7 620 58.0/22.0
Berit Örnevall - Kerstin Kinnander Gunvor Sjöström - Disa Nilsson 4 S= 5 620 58.0/22.0
Gerd Lublin - Gunilla Emthén Gunilla Seth - Anne Lundén 4 S= 7 620 58.0/22.0
Anders Perning - Birgit Strand Bertil Carstam - Gunnar Ejvinsson 4 S= 2 620 58.0/22.0
Lars-Göran Lund - Eva Lund Carin Lettermark - Marianne Karta 4 S= 2 620 58.0/22.0
Lotta Wiberg - Kerstin Dinell Sylvia Herrlin - Bertil Torbrand 4 S= 7 620 58.0/22.0
Bengt Norrgren - Per Melker Eva Hök - Marika Roger 4 S= 2 620 58.0/22.0
Birgitta Björkå-Dahlberg - Eva Jörnow Sune Strömbäck - Anders Rosén 4 S= 3 620 58.0/22.0
Laijla Molén - Lena Melin Gunilla Olofsson - Anita Koch 4 S= 2 620 58.0/22.0
Ingrid Lindberg - Lars Kronvall Eva Abragi - Eva Jarenius 4 S= 2 620 58.0/22.0
Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg Ann-Cathrin Svensson - Kerstin Klintberg 4 S= 7 620 58.0/22.0
Per Christoffersson - Bertil Regardt Klas Änggård - Evelyn Jakobsson 4 S= 7 620 58.0/22.0
Louise Rosencrantz-Larsson - Bengt Björkstén Gerhard Berggren - Astrid Åsebo 4 S= 7 620 58.0/22.0
Gerhard Gammer - Magnus Hempel Björn Bergström - Madelaine Lindesvärd 4 S= K 620 58.0/22.0
Christina Erikson - Gunilla Hellberg Ulla Bohlin - Rune Bohlin 4 S= K 620 58.0/22.0
Roland Karlin - Gunnar Karlin Yvonne Flink - Johan Flink 4 S= K 620 58.0/22.0
Ulla Wallgren - Göran Wallgren Ingrid Lundberg - Annika Sjövall 4 S= 7 620 58.0/22.0
Stig Litzén - Arne Keller Elisabeth Nordling - Viviann Rosenlund 5 Ö-3 4 300 34.0/46.0
Elisabeth Hansson - Lars-Göran Hansson Björn Bergqvist - Kerstin Bergqvist 2 S+2 3 170 24.0/56.0
Lars Fröjd - Lars Lewander Gunnar Ericsson - Ann-Cathrine Ström-Ericsson 3 S+1 2 170 24.0/56.0
Agneta Gisle - Peter Gisle Olle Magnuson - Milly Holmgren 2 S+2 7 170 24.0/56.0
Marie-Louise Höeg - Lena Roedenbeck Per-Owe Jalde - Solveig Lewander 3 S+1 3 170 24.0/56.0
Cecilia Isoz - Gudrun Noreby Ann-Catherine Carstam - Lotta Ejvinsson 2 S+2 7 170 24.0/56.0
Margit Belenius - Monica Öhnell Boel Helsing - Lena Charpentier 3 S+1 2 170 24.0/56.0
Christer Larsson - Dag Bjerke Karin Schiöld - Elisabeth Stern 2 S+2 7 170 24.0/56.0
Göran Folke - Per Molin Ingvar Ericsson - Monica Eriksson 3 S+1 7 170 24.0/56.0
Gunilla Tingström - Göran Pettersson Anita Hammarstedt - Pierre Grahn 2 S+2 2 170 24.0/56.0
Linda Aspelin - Cecilia Ramel Berit Helge - Brita Matérn 3 S= 2 140 13.0/67.0
Jan Nelson - Christina Winblad Kerstin Karlsson - Gunnar Karlsson 3 S= 2 140 13.0/67.0
Agneta Vestersköld - Anne-Catherine Kihlberg Birgitta von Homeyer - Rolf Häggström 4 S-1 2 -100 6.0/74.0
Per Thorstensson - Mimmi Thorstensson Christina Martin - Evy Andersson 2 N-1 Kn -100 6.0/74.0
Christina Löfgren - Margreth Östergren Brita Carlefred - Ylva Hag 4 S-1 2 -100 6.0/74.0
Ylva Ståhl - Berndt Björck Agneta Söderlund - Birgitta Alenius 4 S-1 7 -100 6.0/74.0
Margareta Ekelund - Gunilla Halldin Margareta Edholm - Kerstin Ohlsson 4 S-1 2 -100 6.0/74.0
Catharina Skiöldebrand - Helena Carpelan Marianne Juhlin - Ingun Boström 4 S-2 2 -200 0.0/80.0

Bricka 5

BK S:t Erik, Sverige 2016.12.02

Nord giv
N-S i zon
E108
6532
D6
D854
5
EKkn109
Ekn432
EK
D743

98
kn1097632
Kkn962
D874
K1075

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margit Belenius - Monica Öhnell Boel Helsing - Lena Charpentier 5D Ö-2 6 300 79.0/1.0
Christer Larsson - Dag Bjerke Karin Schiöld - Elisabeth Stern 5D Ö-2 5 300 79.0/1.0
Linda Aspelin - Cecilia Ramel Berit Helge - Brita Matérn 3NT V-4 D 200 75.0/5.0
Gunilla Tingström - Göran Pettersson Anita Hammarstedt - Pierre Grahn 4 V-4 E 200 75.0/5.0
Hans Kronkvist - Katy Lilljeforss Gun Andersson - Christina Persson 3 V-3 E 150 67.0/13.0
Lars-Göran Lund - Eva Lund Carin Lettermark - Marianne Karta 3 Ö-3 4 150 67.0/13.0
Agneta Vestersköld - Anne-Catherine Kihlberg Birgitta von Homeyer - Rolf Häggström 4 V-3 Kn 150 67.0/13.0
Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg Ann-Cathrin Svensson - Kerstin Klintberg 4 Ö-3 2 150 67.0/13.0
Louise Rosencrantz-Larsson - Bengt Björkstén Gerhard Berggren - Astrid Åsebo 3 V-3 E 150 67.0/13.0
Jan Nelson - Christina Winblad Kerstin Karlsson - Gunnar Karlsson 4 V-3 D 150 67.0/13.0
Anita Nygren - Owe Kördel Ann Jirving - Barbro Jelger 5 Ö-2 K 100 50.0/30.0
Elisabeth Hansson - Lars-Göran Hansson Björn Bergqvist - Kerstin Bergqvist 4 Ö-2 2 100 50.0/30.0
Lars Fröjd - Lars Lewander Gunnar Ericsson - Ann-Cathrine Ström-Ericsson 5 V-2 6 100 50.0/30.0
Agneta Gisle - Peter Gisle Olle Magnuson - Milly Holmgren 3NT V-2 5 100 50.0/30.0
Birgitta Björkå-Dahlberg - Eva Jörnow Sune Strömbäck - Anders Rosén 4 Ö-2 2 100 50.0/30.0
Christina Löfgren - Margreth Östergren Brita Carlefred - Ylva Hag 4 V-2 5 100 50.0/30.0
Ylva Ståhl - Berndt Björck Agneta Söderlund - Birgitta Alenius 3 Ö-2 9 100 50.0/30.0
Göran Folke - Per Molin Ingvar Ericsson - Monica Eriksson 5 Ö-2 7 100 50.0/30.0
Christina Erikson - Gunilla Hellberg Ulla Bohlin - Rune Bohlin 5 V-2 E 100 50.0/30.0
Roland Karlin - Gunnar Karlin Yvonne Flink - Johan Flink 1 V-2 4 100 50.0/30.0
Ulla Wallgren - Göran Wallgren Ingrid Lundberg - Annika Sjövall 5 Ö-2 5 100 50.0/30.0
Jan Engström - Mary-Ann Engström Karl Lindberg - Bill Nylind 3 V-1 5 50 26.0/54.0
Lena Angermund - Staffan Angermund Per-Olof Waessman - Henrik Almhagen 3NT V-1 3 50 26.0/54.0
Nillan Essén - Magnus Backlund Åsel Floderus - Margret Edström 5 V-1 2 50 26.0/54.0
Gerd Lublin - Gunilla Emthén Gunilla Seth - Anne Lundén 3NT Ö-1 5 50 26.0/54.0
Marie-Louise Höeg - Lena Roedenbeck Per-Owe Jalde - Solveig Lewander 3 V-1 5 50 26.0/54.0
Anders Perning - Birgit Strand Bertil Carstam - Gunnar Ejvinsson 4 Ö-1 9 50 26.0/54.0
Cecilia Isoz - Gudrun Noreby Ann-Catherine Carstam - Lotta Ejvinsson 2 V-1 E 50 26.0/54.0
Bengt Norrgren - Per Melker Eva Hök - Marika Roger 3 Ö-1 2 50 26.0/54.0
Catharina Skiöldebrand - Helena Carpelan Marianne Juhlin - Ingun Boström 3NT V-1 5 50 26.0/54.0
Per Thorstensson - Mimmi Thorstensson Christina Martin - Evy Andersson 2NT V-1 4 50 26.0/54.0
Per Christoffersson - Bertil Regardt Klas Änggård - Evelyn Jakobsson 5 V-1 E 50 26.0/54.0
Margareta Ekelund - Gunilla Halldin Margareta Edholm - Kerstin Ohlsson 2 Ö-1 2 50 26.0/54.0
Stig Litzén - Arne Keller Elisabeth Nordling - Viviann Rosenlund 4 V-1 E 50 26.0/54.0
Berit Örnevall - Kerstin Kinnander Gunvor Sjöström - Disa Nilsson 2 V= E -90 12.0/68.0
Lars Ekman - Marianne Ekman Ingrid Espmark - Elisabeth Lalin 3 V= 5 -110 9.0/71.0
Ingrid Lindberg - Lars Kronvall Eva Abragi - Eva Jarenius 2 Ö= Kn -110 9.0/71.0
Lotta Wiberg - Kerstin Dinell Sylvia Herrlin - Bertil Torbrand 4 V= E -130 6.0/74.0
Marianne Dieden - Håkan Kjellberg Lise-Lotte Mörner - Birgitta Möllander 3NT V= 5 -400 2.0/78.0
Laijla Molén - Lena Melin Gunilla Olofsson - Anita Koch 3NT V= 5 -400 2.0/78.0
Gerhard Gammer - Magnus Hempel Björn Bergström - Madelaine Lindesvärd 5 Ö= 9 -400 2.0/78.0

Bricka 6

BK S:t Erik, Sverige 2016.12.02

Öst giv
Ö-V i zon
ED97
K97
74
K1084
1043
ED3
986
Ekn92
8652
8
ED1052
D53
Kkn
kn106542
Kkn3
76

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Norrgren - Per Melker Eva Hök - Marika Roger 4 S= 9 420 80.0/0.0
Lars Fröjd - Lars Lewander Gunnar Ericsson - Ann-Cathrine Ström-Ericsson 3 Ö-3 K 300 77.0/3.0
Stig Litzén - Arne Keller Elisabeth Nordling - Viviann Rosenlund 3 Ö-3 Kn 300 77.0/3.0
Lars-Göran Lund - Eva Lund Carin Lettermark - Marianne Karta 2 S+3 9 200 74.0/6.0
Lars Ekman - Marianne Ekman Ingrid Espmark - Elisabeth Lalin 2 S+2 10 170 68.0/12.0
Elisabeth Hansson - Lars-Göran Hansson Björn Bergqvist - Kerstin Bergqvist 2 S+2 9 170 68.0/12.0
Marie-Louise Höeg - Lena Roedenbeck Per-Owe Jalde - Solveig Lewander 2 S+2 9 170 68.0/12.0
Margareta Ekelund - Gunilla Halldin Margareta Edholm - Kerstin Ohlsson 2 S+2 6 170 68.0/12.0
Ulla Wallgren - Göran Wallgren Ingrid Lundberg - Annika Sjövall 2 S+2 9 170 68.0/12.0
Per Thorstensson - Mimmi Thorstensson Christina Martin - Evy Andersson 2NT N+1 2 150 62.0/18.0
Anita Nygren - Owe Kördel Ann Jirving - Barbro Jelger 2 S+1 6 140 52.0/28.0
Agneta Gisle - Peter Gisle Olle Magnuson - Milly Holmgren 2 S+1 6 140 52.0/28.0
Gerd Lublin - Gunilla Emthén Gunilla Seth - Anne Lundén 2 S+1 9 140 52.0/28.0
Anders Perning - Birgit Strand Bertil Carstam - Gunnar Ejvinsson 2 S+1 3 140 52.0/28.0
Per Christoffersson - Bertil Regardt Klas Änggård - Evelyn Jakobsson 3 S= 9 140 52.0/28.0
Linda Aspelin - Cecilia Ramel Berit Helge - Brita Matérn 2 S+1 9 140 52.0/28.0
Göran Folke - Per Molin Ingvar Ericsson - Monica Eriksson 2 S+1 6 140 52.0/28.0
Gunilla Tingström - Göran Pettersson Anita Hammarstedt - Pierre Grahn 2 S+1 E 140 52.0/28.0
Jan Nelson - Christina Winblad Kerstin Karlsson - Gunnar Karlsson 2 S+1 6 140 52.0/28.0
Jan Engström - Mary-Ann Engström Karl Lindberg - Bill Nylind 1NT S+1 2 120 36.0/44.0
Lena Angermund - Staffan Angermund Per-Olof Waessman - Henrik Almhagen 1NT S+1 3 120 36.0/44.0
Marianne Dieden - Håkan Kjellberg Lise-Lotte Mörner - Birgitta Möllander 1NT S+1 9 120 36.0/44.0
Cecilia Isoz - Gudrun Noreby Ann-Catherine Carstam - Lotta Ejvinsson 1NT S+1 2 120 36.0/44.0
Catharina Skiöldebrand - Helena Carpelan Marianne Juhlin - Ingun Boström 1NT S+1 2 120 36.0/44.0
Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg Ann-Cathrin Svensson - Kerstin Klintberg 1NT S+1 9 120 36.0/44.0
Christina Löfgren - Margreth Östergren Brita Carlefred - Ylva Hag 1NT S+1 2 120 36.0/44.0
Berit Örnevall - Kerstin Kinnander Gunvor Sjöström - Disa Nilsson 2 S= E 110 24.0/56.0
Birgitta Björkå-Dahlberg - Eva Jörnow Sune Strömbäck - Anders Rosén 2 S= 9 110 24.0/56.0
Louise Rosencrantz-Larsson - Bengt Björkstén Gerhard Berggren - Astrid Åsebo 2 S= 9 110 24.0/56.0
Ylva Ståhl - Berndt Björck Agneta Söderlund - Birgitta Alenius 2 S= 9 110 24.0/56.0
Roland Karlin - Gunnar Karlin Yvonne Flink - Johan Flink 1 S+1 9 110 24.0/56.0
Gerhard Gammer - Magnus Hempel Björn Bergström - Madelaine Lindesvärd 2 Ö-1 K 100 18.0/62.0
Laijla Molén - Lena Melin Gunilla Olofsson - Anita Koch 1NT S= 9 90 15.0/65.0
Christina Erikson - Gunilla Hellberg Ulla Bohlin - Rune Bohlin 1NT S= 2 90 15.0/65.0
Hans Kronkvist - Katy Lilljeforss Gun Andersson - Christina Persson 3 N-1 8 -50 10.0/70.0
Lotta Wiberg - Kerstin Dinell Sylvia Herrlin - Bertil Torbrand 2NT N-1 2 -50 10.0/70.0
Agneta Vestersköld - Anne-Catherine Kihlberg Birgitta von Homeyer - Rolf Häggström 2NT N-1 2 -50 10.0/70.0
Nillan Essén - Magnus Backlund Åsel Floderus - Margret Edström 2D S-1 2 -100 3.0/77.0
Margit Belenius - Monica Öhnell Boel Helsing - Lena Charpentier 4 S-2 9 -100 3.0/77.0
Ingrid Lindberg - Lars Kronvall Eva Abragi - Eva Jarenius 1NT S-2 2 -100 3.0/77.0
Christer Larsson - Dag Bjerke Karin Schiöld - Elisabeth Stern 3 N-2 E -100 3.0/77.0

Bricka 7

BK S:t Erik, Sverige 2016.12.02

Syd giv
alla i zon
52
Dkn3
E7
ED10962
ED4
EK1075
D105
kn8
K109863
8
kn832
73
kn7
9642
K964
K54

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Perning - Birgit Strand Carin Lettermark - Marianne Karta 3NT S= E 600 80.0/0.0
Sylvia Herrlin - Bertil Torbrand Margit Belenius - Monica Öhnell 2NT V-3 10 300 77.9/2.1
Jan Engström - Mary-Ann Engström Per-Olof Waessman - Henrik Almhagen 4 Ö-2 K 200 68.7/11.3
Björn Bergqvist - Kerstin Bergqvist Anita Nygren - Owe Kördel 4 V-2 E 200 68.7/11.3
Lars Fröjd - Lars Lewander Marie-Louise Höeg - Lena Roedenbeck 3 V-2 E 200 68.7/11.3
Gunilla Seth - Anne Lundén Gunvor Sjöström - Disa Nilsson 4 V-2 E 200 68.7/11.3
Per-Owe Jalde - Solveig Lewander Gerd Lublin - Gunilla Emthén 4 Ö-2 K 200 68.7/11.3
Eva Hök - Marika Roger Cecilia Isoz - Gudrun Noreby 4 Ö-2 K 200 68.7/11.3
Christer Larsson - Dag Bjerke Björn Bergström - Madelaine Lindesvärd 4 Ö-2 4 200 68.7/11.3
Berit Helge - Brita Matérn Göran Folke - Per Molin 7 Ö-2 K 200 68.7/11.3
Eva Abragi - Eva Jarenius Per Christoffersson - Bertil Regardt 2 N+1 8 110 58.5/21.6
Christina Löfgren - Margreth Östergren Gerhard Berggren - Astrid Åsebo 2 N+1 8 110 58.5/21.6
Hans Kronkvist - Katy Lilljeforss Lise-Lotte Mörner - Birgitta Möllander 4 V-1 D 100 47.2/32.8
Bertil Carstam - Gunnar Ejvinsson Lars-Göran Lund - Eva Lund 4 Ö-1 4 100 47.2/32.8
Agneta Vestersköld - Anne-Catherine Kihlberg Sune Strömbäck - Anders Rosén 4 Ö-1 4 100 47.2/32.8
Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg Christina Martin - Evy Andersson 2 V-1 E 100 47.2/32.8
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Ingrid Lindberg - Lars Kronvall 4 Ö-1 K 100 47.2/32.8
Karin Schiöld - Elisabeth Stern Ylva Ståhl - Berndt Björck 4 Ö-1 4 100 47.2/32.8
Christina Erikson - Gunilla Hellberg Anita Hammarstedt - Pierre Grahn 4 Ö-1 4 100 47.2/32.8
Yvonne Flink - Johan Flink Jan Nelson - Christina Winblad 4 Ö-1 K 100 47.2/32.8
Stig Litzén - Arne Keller Kerstin Karlsson - Gunnar Karlsson 3 V-1 E 100 47.2/32.8
Lars Ekman - Marianne Ekman Gun Andersson - Christina Persson 2 N= 8 90 33.9/46.2
Gunnar Ericsson - Ann-Cathrine Ström-Ericsson Agneta Gisle - Peter Gisle 2 N= 8 90 33.9/46.2
Birgitta von Homeyer - Rolf Häggström Birgitta Björkå-Dahlberg - Eva Jörnow 2 N= 8 90 33.9/46.2
Brita Carlefred - Ylva Hag Louise Rosencrantz-Larsson - Bengt Björkstén 2 N= 8 90 33.9/46.2
Gerhard Gammer - Magnus Hempel Agneta Söderlund - Birgitta Alenius 3 N-1 8 -100 28.7/51.3
Karl Lindberg - Bill Nylind Lena Angermund - Staffan Angermund 2 V= E -110 25.7/54.4
Roland Karlin - Gunnar Karlin Elisabeth Nordling - Viviann Rosenlund 2 V= 2 -110 25.7/54.4
Ingrid Espmark - Elisabeth Lalin Marianne Dieden - Håkan Kjellberg 2 V+1 E -140 14.4/65.6
Ann Jirving - Barbro Jelger Elisabeth Hansson - Lars-Göran Hansson 2 V+1 7 -140 14.4/65.6
Berit Örnevall - Kerstin Kinnander Åsel Floderus - Margret Edström 2 Ö+1 K -140 14.4/65.6
Bengt Norrgren - Per Melker Marianne Juhlin - Ingun Boström 2 V+1 E -140 14.4/65.6
Catharina Skiöldebrand - Helena Carpelan Ann-Catherine Carstam - Lotta Ejvinsson 2 V+1 6 -140 14.4/65.6
Boel Helsing - Lena Charpentier Lotta Wiberg - Kerstin Dinell 3 V= E -140 14.4/65.6
Per Thorstensson - Mimmi Thorstensson Gunilla Olofsson - Anita Koch 2 V+1 E -140 14.4/65.6
Ingvar Ericsson - Monica Eriksson Linda Aspelin - Cecilia Ramel 3 Ö= 4 -140 14.4/65.6
Ingrid Lundberg - Annika Sjövall Margareta Ekelund - Gunilla Halldin 2 V+1 E -140 14.4/65.6
Nillan Essén - Magnus Backlund Olle Magnuson - Milly Holmgren 3 V+1 D -170 2.1/77.9
Ann-Cathrin Svensson - Kerstin Klintberg Laijla Molén - Lena Melin 3 Ö+1 4 -170 2.1/77.9
Ulla Bohlin - Rune Bohlin Gunilla Tingström - Göran Pettersson 2 V+2 2 -170 2.1/77.9
Margareta Edholm - Kerstin Ohlsson Ulla Wallgren - Göran Wallgren     A+ 48.0/32.0

Bricka 8

BK S:t Erik, Sverige 2016.12.02

Väst giv
ingen i zon
D983
K86
10875
73
kn42
EDkn95
ED62
9
EK106
74
K93
ED104
75
1032
kn4
Kkn8652

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Norrgren - Per Melker Marianne Juhlin - Ingun Boström 6NT Ö-4 Kn 200 80.0/0.0
Lars Fröjd - Lars Lewander Marie-Louise Höeg - Lena Roedenbeck 4 Ö-1 6 50 77.9/2.1
Hans Kronkvist - Katy Lilljeforss Lise-Lotte Mörner - Birgitta Möllander 2NT Ö+1 2 -150 75.9/4.1
Birgitta von Homeyer - Rolf Häggström Birgitta Björkå-Dahlberg - Eva Jörnow 2NT Ö+3 5 -210 73.8/6.2
Ingrid Espmark - Elisabeth Lalin Marianne Dieden - Håkan Kjellberg 3NT Ö= 5 -400 66.7/13.4
Gunilla Seth - Anne Lundén Gunvor Sjöström - Disa Nilsson 3NT V= 8 -400 66.7/13.4
Anders Perning - Birgit Strand Carin Lettermark - Marianne Karta 3NT Ö= 5 -400 66.7/13.4
Ann-Cathrin Svensson - Kerstin Klintberg Laijla Molén - Lena Melin 3NT Ö= 5 -400 66.7/13.4
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Ingrid Lindberg - Lars Kronvall 3NT Ö= 8 -400 66.7/13.4
Yvonne Flink - Johan Flink Jan Nelson - Christina Winblad 3NT Ö= 8 -400 66.7/13.4
Ann Jirving - Barbro Jelger Elisabeth Hansson - Lars-Göran Hansson 3NT Ö+1 8 -430 48.2/31.8
Björn Bergqvist - Kerstin Bergqvist Anita Nygren - Owe Kördel 3NT Ö+1 5 -430 48.2/31.8
Per-Owe Jalde - Solveig Lewander Gerd Lublin - Gunilla Emthén 3NT V+1 3 -430 48.2/31.8
Sylvia Herrlin - Bertil Torbrand Margit Belenius - Monica Öhnell 3NT V+1 3 -430 48.2/31.8
Boel Helsing - Lena Charpentier Lotta Wiberg - Kerstin Dinell 3NT Ö+1 8 -430 48.2/31.8
Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg Christina Martin - Evy Andersson 3NT Ö+1 2 -430 48.2/31.8
Eva Abragi - Eva Jarenius Per Christoffersson - Bertil Regardt 3NT Ö+1 8 -430 48.2/31.8
Brita Carlefred - Ylva Hag Louise Rosencrantz-Larsson - Bengt Björkstén 3NT Ö+1 2 -430 48.2/31.8
Gerhard Gammer - Magnus Hempel Agneta Söderlund - Birgitta Alenius 3NT Ö+1 8 -430 48.2/31.8
Christina Erikson - Gunilla Hellberg Anita Hammarstedt - Pierre Grahn 3NT Ö+1 6 -430 48.2/31.8
Ulla Bohlin - Rune Bohlin Gunilla Tingström - Göran Pettersson 3NT Ö+1 2 -430 48.2/31.8
Stig Litzén - Arne Keller Kerstin Karlsson - Gunnar Karlsson 3NT Ö+1 5 -430 48.2/31.8
Eva Hök - Marika Roger Cecilia Isoz - Gudrun Noreby 4 Ö+1 K -450 34.9/45.1
Jan Engström - Mary-Ann Engström Per-Olof Waessman - Henrik Almhagen 3NT V+2 8 -460 18.5/61.5
Karl Lindberg - Bill Nylind Lena Angermund - Staffan Angermund 3NT Ö+2 5 -460 18.5/61.5
Lars Ekman - Marianne Ekman Gun Andersson - Christina Persson 3NT Ö+2 5 -460 18.5/61.5
Nillan Essén - Magnus Backlund Olle Magnuson - Milly Holmgren 3NT Ö+2 2 -460 18.5/61.5
Berit Örnevall - Kerstin Kinnander Åsel Floderus - Margret Edström 3NT Ö+2 6 -460 18.5/61.5
Gunnar Ericsson - Ann-Cathrine Ström-Ericsson Agneta Gisle - Peter Gisle 3NT Ö+2 2 -460 18.5/61.5
Bertil Carstam - Gunnar Ejvinsson Lars-Göran Lund - Eva Lund 3NT Ö+2 2 -460 18.5/61.5
Catharina Skiöldebrand - Helena Carpelan Ann-Catherine Carstam - Lotta Ejvinsson 3NT Ö+2 8 -460 18.5/61.5
Per Thorstensson - Mimmi Thorstensson Gunilla Olofsson - Anita Koch 3NT Ö+2 8 -460 18.5/61.5
Christina Löfgren - Margreth Östergren Gerhard Berggren - Astrid Åsebo 3NT Ö+2 5 -460 18.5/61.5
Karin Schiöld - Elisabeth Stern Ylva Ståhl - Berndt Björck 3NT Ö+2 5 -460 18.5/61.5
Christer Larsson - Dag Bjerke Björn Bergström - Madelaine Lindesvärd 3NT Ö+2 6 -460 18.5/61.5
Berit Helge - Brita Matérn Göran Folke - Per Molin 3NT Ö+2 5 -460 18.5/61.5
Roland Karlin - Gunnar Karlin Elisabeth Nordling - Viviann Rosenlund 3NT Ö+2 2 -460 18.5/61.5
Ingrid Lundberg - Annika Sjövall Margareta Ekelund - Gunilla Halldin 3NT Ö+2 8 -460 18.5/61.5
Agneta Vestersköld - Anne-Catherine Kihlberg Sune Strömbäck - Anders Rosén 3NT Ö+3 Kn -490 1.1/79.0
Ingvar Ericsson - Monica Eriksson Linda Aspelin - Cecilia Ramel 3NT Ö+3 5 -490 1.1/79.0
Margareta Edholm - Kerstin Ohlsson Ulla Wallgren - Göran Wallgren     A+ 48.0/32.0

Bricka 9

BK S:t Erik, Sverige 2016.12.02

Nord giv
Ö-V i zon
87
KD762
K106
D108
KDkn643
E10
D732
3
E5
kn984
954
EK94
1092
53
Ekn8
kn7652

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Engström - Mary-Ann Engström Per-Olof Waessman - Henrik Almhagen 4 V-1 K 100 73.8/6.2
Karl Lindberg - Bill Nylind Lena Angermund - Staffan Angermund 4 V-1 K 100 73.8/6.2
Lars Ekman - Marianne Ekman Gun Andersson - Christina Persson 4 V-1 K 100 73.8/6.2
Gunnar Ericsson - Ann-Cathrine Ström-Ericsson Agneta Gisle - Peter Gisle 4 V-1 K 100 73.8/6.2
Ann-Cathrin Svensson - Kerstin Klintberg Laijla Molén - Lena Melin 4 V-1 8 100 73.8/6.2
Gerhard Gammer - Magnus Hempel Agneta Söderlund - Birgitta Alenius 4 V-1 7 100 73.8/6.2
Stig Litzén - Arne Keller Kerstin Karlsson - Gunnar Karlsson 4 V-1 8 100 73.8/6.2
Per-Owe Jalde - Solveig Lewander Gerd Lublin - Gunilla Emthén 2 V+1 6 -140 60.5/19.5
Boel Helsing - Lena Charpentier Lotta Wiberg - Kerstin Dinell 2 V+1 K -140 60.5/19.5
Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg Christina Martin - Evy Andersson 2 V+1 8 -140 60.5/19.5
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Ingrid Lindberg - Lars Kronvall 2 V+1 6 -140 60.5/19.5
Yvonne Flink - Johan Flink Jan Nelson - Christina Winblad 3 V= K -140 60.5/19.5
Ulla Bohlin - Rune Bohlin Gunilla Tingström - Göran Pettersson 2 V+1 8 -140 60.5/19.5
Anders Perning - Birgit Strand Carin Lettermark - Marianne Karta 2NT Ö+1 10 -150 53.3/26.7
Hans Kronkvist - Katy Lilljeforss Lise-Lotte Mörner - Birgitta Möllander 2 V+2 6 -170 43.1/36.9
Gunilla Seth - Anne Lundén Gunvor Sjöström - Disa Nilsson 2 V+2 8 -170 43.1/36.9
Eva Hök - Marika Roger Cecilia Isoz - Gudrun Noreby 2 V+2 6 -170 43.1/36.9
Sylvia Herrlin - Bertil Torbrand Margit Belenius - Monica Öhnell 2 V+2 K -170 43.1/36.9
Birgitta von Homeyer - Rolf Häggström Birgitta Björkå-Dahlberg - Eva Jörnow 2 V+2 2 -170 43.1/36.9
Per Thorstensson - Mimmi Thorstensson Gunilla Olofsson - Anita Koch 2 V+2 8 -170 43.1/36.9
Eva Abragi - Eva Jarenius Per Christoffersson - Bertil Regardt 2 V+2 6 -170 43.1/36.9
Roland Karlin - Gunnar Karlin Elisabeth Nordling - Viviann Rosenlund 2 V+2 6 -170 43.1/36.9
Ingrid Lundberg - Annika Sjövall Margareta Ekelund - Gunilla Halldin 2 V+2 6 -170 43.1/36.9
Björn Bergqvist - Kerstin Bergqvist Anita Nygren - Owe Kördel 3NT Ö= 2 -600 30.8/49.2
Christina Löfgren - Margreth Östergren Gerhard Berggren - Astrid Åsebo 3NT Ö= 8 -600 30.8/49.2
Christina Erikson - Gunilla Hellberg Anita Hammarstedt - Pierre Grahn 3NT Ö= 5 -600 30.8/49.2
Ingrid Espmark - Elisabeth Lalin Marianne Dieden - Håkan Kjellberg 4 V= 8 -620 15.4/64.6
Ann Jirving - Barbro Jelger Elisabeth Hansson - Lars-Göran Hansson 4 V= K -620 15.4/64.6
Lars Fröjd - Lars Lewander Marie-Louise Höeg - Lena Roedenbeck 4 V= 6 -620 15.4/64.6
Nillan Essén - Magnus Backlund Olle Magnuson - Milly Holmgren 4 V= K -620 15.4/64.6
Berit Örnevall - Kerstin Kinnander Åsel Floderus - Margret Edström 4 V= K -620 15.4/64.6
Bertil Carstam - Gunnar Ejvinsson Lars-Göran Lund - Eva Lund 4 V= K -620 15.4/64.6
Bengt Norrgren - Per Melker Marianne Juhlin - Ingun Boström 4 V= 6 -620 15.4/64.6
Catharina Skiöldebrand - Helena Carpelan Ann-Catherine Carstam - Lotta Ejvinsson 4 V= K -620 15.4/64.6
Karin Schiöld - Elisabeth Stern Ylva Ståhl - Berndt Björck 4 V= K -620 15.4/64.6
Brita Carlefred - Ylva Hag Louise Rosencrantz-Larsson - Bengt Björkstén 4 V= 6 -620 15.4/64.6
Christer Larsson - Dag Bjerke Björn Bergström - Madelaine Lindesvärd 4 V= K -620 15.4/64.6
Berit Helge - Brita Matérn Göran Folke - Per Molin 4 V= 6 -620 15.4/64.6
Agneta Vestersköld - Anne-Catherine Kihlberg Sune Strömbäck - Anders Rosén 3NT Ö+1 E -630 2.1/77.9
Ingvar Ericsson - Monica Eriksson Linda Aspelin - Cecilia Ramel 4 V+1 2 -650 0.0/80.0
Margareta Edholm - Kerstin Ohlsson Ulla Wallgren - Göran Wallgren     A+ 48.0/32.0

Bricka 10

BK S:t Erik, Sverige 2016.12.02

Öst giv
alla i zon
D1094
K1073
96
975
kn872
ED4
83
D642
EK63
52
E104
EKkn10
5
kn986
KDkn752
83

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anita Nygren - Owe Kördel Lars Ekman - Marianne Ekman 4 Ö-2 K 200 79.0/1.0
Gerd Lublin - Gunilla Emthén Gunvor Sjöström - Disa Nilsson 3NT Ö-2 K 200 79.0/1.0
Elisabeth Nordling - Viviann Rosenlund Ingrid Lundberg - Annika Sjövall 2D S= 4 180 76.0/4.0
Ingrid Espmark - Elisabeth Lalin Lena Angermund - Staffan Angermund 4 Ö-1 K 100 52.0/28.0
Marianne Dieden - Håkan Kjellberg Karl Lindberg - Bill Nylind 4 Ö-1 8 100 52.0/28.0
Hans Kronkvist - Katy Lilljeforss Elisabeth Hansson - Lars-Göran Hansson 2 Ö-1 K 100 52.0/28.0
Ann Jirving - Barbro Jelger Per-Olof Waessman - Henrik Almhagen 4 Ö-1 K 100 52.0/28.0
Gun Andersson - Christina Persson Björn Bergqvist - Kerstin Bergqvist 4 Ö-1 K 100 52.0/28.0
Lars Fröjd - Lars Lewander Per-Owe Jalde - Solveig Lewander 4 V-1 9 100 52.0/28.0
Gunilla Seth - Anne Lundén Åsel Floderus - Margret Edström 4 Ö-1 K 100 52.0/28.0
Agneta Gisle - Peter Gisle Marie-Louise Höeg - Lena Roedenbeck 4 Ö-1 K 100 52.0/28.0
Olle Magnuson - Milly Holmgren Berit Örnevall - Kerstin Kinnander 4 Ö-1 K 100 52.0/28.0
Ann-Catherine Carstam - Lotta Ejvinsson Anders Perning - Birgit Strand 4 Ö-1 K 100 52.0/28.0
Lotta Wiberg - Kerstin Dinell Bengt Norrgren - Per Melker 4 V-1 9 100 52.0/28.0
Catharina Skiöldebrand - Helena Carpelan Margit Belenius - Monica Öhnell 4 Ö-1 K 100 52.0/28.0
Marianne Juhlin - Ingun Boström Boel Helsing - Lena Charpentier 4 V-1 9 100 52.0/28.0
Gunilla Olofsson - Anita Koch Agneta Vestersköld - Anne-Catherine Kihlberg 4 Ö-1 K 100 52.0/28.0
Per Thorstensson - Mimmi Thorstensson Per Christoffersson - Bertil Regardt 4 Ö-1 K 100 52.0/28.0
Christina Martin - Evy Andersson Klas Änggård - Evelyn Jakobsson 4 Ö-1 Kn 100 52.0/28.0
Agneta Söderlund - Birgitta Alenius Christina Löfgren - Margreth Östergren 4 Ö-1 K 100 52.0/28.0
Ylva Ståhl - Berndt Björck Brita Carlefred - Ylva Hag 3NT Ö-1 Kn 100 52.0/28.0
Gerhard Gammer - Magnus Hempel Göran Folke - Per Molin 4 Ö-1 K 100 52.0/28.0
Björn Bergström - Madelaine Lindesvärd Ingvar Ericsson - Monica Eriksson 4 Ö-1 K 100 52.0/28.0
Kerstin Karlsson - Gunnar Karlsson Christina Erikson - Gunilla Hellberg 4 Ö-1 K 100 52.0/28.0
Margareta Ekelund - Gunilla Halldin Roland Karlin - Gunnar Karlin 4 V-1 9 100 52.0/28.0
Stig Litzén - Arne Keller Ulla Wallgren - Göran Wallgren 4 Ö-1 K 100 52.0/28.0
Sylvia Herrlin - Bertil Torbrand Carin Lettermark - Marianne Karta 3 Ö= 5 -110 27.0/53.0
Yvonne Flink - Johan Flink Gunilla Tingström - Göran Pettersson 2 Ö= Kn -110 27.0/53.0
Laijla Molén - Lena Melin Birgitta von Homeyer - Rolf Häggström 4 Ö= 5 -130 23.0/57.0
Eva Abragi - Eva Jarenius Sune Strömbäck - Anders Rosén 4 Ö= 5 -130 23.0/57.0
Ann-Cathrin Svensson - Kerstin Klintberg Birgitta Björkå-Dahlberg - Eva Jörnow 3 Ö= K -140 20.0/60.0
Berit Helge - Brita Matérn Gerhard Berggren - Astrid Åsebo 2 Ö+2 K -170 18.0/62.0
Linda Aspelin - Cecilia Ramel Christer Larsson - Dag Bjerke 3NT Ö= K -600 16.0/64.0
Nillan Essén - Magnus Backlund Gunnar Ericsson - Ann-Cathrine Ström-Ericsson 4 V= K -620 11.0/69.0
Eva Hök - Marika Roger Lars-Göran Lund - Eva Lund 4 Ö= K -620 11.0/69.0
Cecilia Isoz - Gudrun Noreby Bertil Carstam - Gunnar Ejvinsson 4 Ö= K -620 11.0/69.0
Jan Nelson - Christina Winblad Ulla Bohlin - Rune Bohlin 4 Ö= K -620 11.0/69.0
Lise-Lotte Mörner - Birgitta Möllander Jan Engström - Mary-Ann Engström 3NT Ö+1 K -630 5.0/75.0
Margareta Edholm - Kerstin Ohlsson Anita Hammarstedt - Pierre Grahn 3NT Ö+1 K -630 5.0/75.0
Ingrid Lindberg - Lars Kronvall Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg 4 Ö+1 8 -650 1.0/79.0
Karin Schiöld - Elisabeth Stern Louise Rosencrantz-Larsson - Bengt Björkstén 4 Ö+1 K -650 1.0/79.0

Bricka 11

BK S:t Erik, Sverige 2016.12.02

Syd giv
ingen i zon
E5
105
E875
D9752
32
KD92
Dkn103
Ekn6
KD97
E643
K62
103
kn10864
kn87
94
K84

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Olofsson - Anita Koch Agneta Vestersköld - Anne-Catherine Kihlberg 4 Ö-2 Kn 100 80.0/0.0
Ann Jirving - Barbro Jelger Per-Olof Waessman - Henrik Almhagen 4 V-1 7 50 78.0/2.0
Hans Kronkvist - Katy Lilljeforss Elisabeth Hansson - Lars-Göran Hansson 3 V= E -140 76.0/4.0
Ylva Ståhl - Berndt Björck Brita Carlefred - Ylva Hag 2NT V+1 2 -150 74.0/6.0
Anita Nygren - Owe Kördel Lars Ekman - Marianne Ekman 3 V+1 2 -170 69.0/11.0
Ann-Catherine Carstam - Lotta Ejvinsson Anders Perning - Birgit Strand 3 V+1 7 -170 69.0/11.0
Eva Abragi - Eva Jarenius Sune Strömbäck - Anders Rosén 2 V+2 5 -170 69.0/11.0
Björn Bergström - Madelaine Lindesvärd Ingvar Ericsson - Monica Eriksson 3 V+1 E -170 69.0/11.0
Lise-Lotte Mörner - Birgitta Möllander Jan Engström - Mary-Ann Engström 3 V+2 E -200 64.0/16.0
Marianne Dieden - Håkan Kjellberg Karl Lindberg - Bill Nylind 4 V= 7 -420 44.0/36.0
Lars Fröjd - Lars Lewander Per-Owe Jalde - Solveig Lewander 4 Ö= Kn -420 44.0/36.0
Gunilla Seth - Anne Lundén Åsel Floderus - Margret Edström 4 V= E -420 44.0/36.0
Agneta Gisle - Peter Gisle Marie-Louise Höeg - Lena Roedenbeck 4 V= E -420 44.0/36.0
Eva Hök - Marika Roger Lars-Göran Lund - Eva Lund 4 V= E -420 44.0/36.0
Lotta Wiberg - Kerstin Dinell Bengt Norrgren - Per Melker 4 V= E -420 44.0/36.0
Catharina Skiöldebrand - Helena Carpelan Margit Belenius - Monica Öhnell 4 Ö= 4 -420 44.0/36.0
Marianne Juhlin - Ingun Boström Boel Helsing - Lena Charpentier 4 Ö= 4 -420 44.0/36.0
Ann-Cathrin Svensson - Kerstin Klintberg Birgitta Björkå-Dahlberg - Eva Jörnow 4 Ö= 4 -420 44.0/36.0
Ingrid Lindberg - Lars Kronvall Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg 4 V= 7 -420 44.0/36.0
Per Thorstensson - Mimmi Thorstensson Per Christoffersson - Bertil Regardt 4 Ö= 8 -420 44.0/36.0
Christina Martin - Evy Andersson Klas Änggård - Evelyn Jakobsson 4 V= E -420 44.0/36.0
Karin Schiöld - Elisabeth Stern Louise Rosencrantz-Larsson - Bengt Björkstén 4 V= E -420 44.0/36.0
Agneta Söderlund - Birgitta Alenius Christina Löfgren - Margreth Östergren 4 V= 7 -420 44.0/36.0
Linda Aspelin - Cecilia Ramel Christer Larsson - Dag Bjerke 4 V= E -420 44.0/36.0
Berit Helge - Brita Matérn Gerhard Berggren - Astrid Åsebo 4 V= E -420 44.0/36.0
Kerstin Karlsson - Gunnar Karlsson Christina Erikson - Gunilla Hellberg 4 V= 7 -420 44.0/36.0
Margareta Edholm - Kerstin Ohlsson Anita Hammarstedt - Pierre Grahn 4 V= E -420 44.0/36.0
Elisabeth Nordling - Viviann Rosenlund Ingrid Lundberg - Annika Sjövall 4 Ö= K -420 44.0/36.0
Gerd Lublin - Gunilla Emthén Gunvor Sjöström - Disa Nilsson 3NT V+1 7 -430 24.0/56.0
Ingrid Espmark - Elisabeth Lalin Lena Angermund - Staffan Angermund 4 V+1 E -450 11.0/69.0
Gun Andersson - Christina Persson Björn Bergqvist - Kerstin Bergqvist 4 V+1 5 -450 11.0/69.0
Nillan Essén - Magnus Backlund Gunnar Ericsson - Ann-Cathrine Ström-Ericsson 4 V+1 E -450 11.0/69.0
Olle Magnuson - Milly Holmgren Berit Örnevall - Kerstin Kinnander 4 Ö+1 9 -450 11.0/69.0
Cecilia Isoz - Gudrun Noreby Bertil Carstam - Gunnar Ejvinsson 4 V+1 E -450 11.0/69.0
Sylvia Herrlin - Bertil Torbrand Carin Lettermark - Marianne Karta 4 V+1 E -450 11.0/69.0
Laijla Molén - Lena Melin Birgitta von Homeyer - Rolf Häggström 4 Ö+1 8 -450 11.0/69.0
Gerhard Gammer - Magnus Hempel Göran Folke - Per Molin 4 V+1 E -450 11.0/69.0
Yvonne Flink - Johan Flink Gunilla Tingström - Göran Pettersson 4 Ö+1 8 -450 11.0/69.0
Jan Nelson - Christina Winblad Ulla Bohlin - Rune Bohlin 4 V+1 5 -450 11.0/69.0
Margareta Ekelund - Gunilla Halldin Roland Karlin - Gunnar Karlin 4 Ö+1 7 -450 11.0/69.0
Stig Litzén - Arne Keller Ulla Wallgren - Göran Wallgren 4 Ö+1 Kn -450 11.0/69.0

Bricka 12

BK S:t Erik, Sverige 2016.12.02

Väst giv
N-S i zon
32
Dkn1074
D65
K86
7
K862
Kkn4
109753
Kkn94
E53
E1072
kn2
ED10865
9
983
ED4

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Bergström - Madelaine Lindesvärd Ingvar Ericsson - Monica Eriksson 3D S= 3 730 80.0/0.0
Margareta Edholm - Kerstin Ohlsson Anita Hammarstedt - Pierre Grahn 4 Ö-4 9 200 78.0/2.0
Eva Abragi - Eva Jarenius Sune Strömbäck - Anders Rosén 2 Ö-3 9 150 76.0/4.0
Catharina Skiöldebrand - Helena Carpelan Margit Belenius - Monica Öhnell 3 S= K 140 74.0/6.0
Gun Andersson - Christina Persson Björn Bergqvist - Kerstin Bergqvist 2 S= 4 110 69.0/11.0
Marianne Juhlin - Ingun Boström Boel Helsing - Lena Charpentier 2 S= 4 110 69.0/11.0
Christina Martin - Evy Andersson Klas Änggård - Evelyn Jakobsson 2 S= 7 110 69.0/11.0
Elisabeth Nordling - Viviann Rosenlund Ingrid Lundberg - Annika Sjövall 2 S= 10 110 69.0/11.0
Ann Jirving - Barbro Jelger Per-Olof Waessman - Henrik Almhagen 1 Ö-2 9 100 59.0/21.0
Olle Magnuson - Milly Holmgren Berit Örnevall - Kerstin Kinnander 2 V-2 3 100 59.0/21.0
Ann-Catherine Carstam - Lotta Ejvinsson Anders Perning - Birgit Strand 2 Ö-2 9 100 59.0/21.0
Sylvia Herrlin - Bertil Torbrand Carin Lettermark - Marianne Karta 1NT V-2 D 100 59.0/21.0
Laijla Molén - Lena Melin Birgitta von Homeyer - Rolf Häggström 2 Ö-2 9 100 59.0/21.0
Gerhard Gammer - Magnus Hempel Göran Folke - Per Molin 1NT V-2 4 100 59.0/21.0
Ingrid Espmark - Elisabeth Lalin Lena Angermund - Staffan Angermund 1NT V-1 D 50 50.0/30.0
Gunilla Seth - Anne Lundén Åsel Floderus - Margret Edström 1NT V-1 4 50 50.0/30.0
Agneta Gisle - Peter Gisle Marie-Louise Höeg - Lena Roedenbeck 1NT V-1 D 50 50.0/30.0
Marianne Dieden - Håkan Kjellberg Karl Lindberg - Bill Nylind 1NT V= 4 -90 40.0/40.0
Anita Nygren - Owe Kördel Lars Ekman - Marianne Ekman 1NT V= D -90 40.0/40.0
Nillan Essén - Magnus Backlund Gunnar Ericsson - Ann-Cathrine Ström-Ericsson 1NT V= D -90 40.0/40.0
Eva Hök - Marika Roger Lars-Göran Lund - Eva Lund 1NT V= D -90 40.0/40.0
Ann-Cathrin Svensson - Kerstin Klintberg Birgitta Björkå-Dahlberg - Eva Jörnow 1NT V= 4 -90 40.0/40.0
Ingrid Lindberg - Lars Kronvall Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg 1NT V= D -90 40.0/40.0
Per Thorstensson - Mimmi Thorstensson Per Christoffersson - Bertil Regardt 1NT V= 7 -90 40.0/40.0
Hans Kronkvist - Katy Lilljeforss Elisabeth Hansson - Lars-Göran Hansson 2 N-1 2 -100 28.0/52.0
Lotta Wiberg - Kerstin Dinell Bengt Norrgren - Per Melker 1 S-1 K -100 28.0/52.0
Gunilla Olofsson - Anita Koch Agneta Vestersköld - Anne-Catherine Kihlberg 2 S-1 K -100 28.0/52.0
Ylva Ståhl - Berndt Björck Brita Carlefred - Ylva Hag 2 S-1 K -100 28.0/52.0
Linda Aspelin - Cecilia Ramel Christer Larsson - Dag Bjerke 3 S-1 2 -100 28.0/52.0
Lise-Lotte Mörner - Birgitta Möllander Jan Engström - Mary-Ann Engström 1NT V+1 4 -120 18.0/62.0
Cecilia Isoz - Gudrun Noreby Bertil Carstam - Gunnar Ejvinsson 1NT V+1 D -120 18.0/62.0
Agneta Söderlund - Birgitta Alenius Christina Löfgren - Margreth Östergren 1NT V+1 4 -120 18.0/62.0
Kerstin Karlsson - Gunnar Karlsson Christina Erikson - Gunilla Hellberg 1NT V+1 D -120 18.0/62.0
Jan Nelson - Christina Winblad Ulla Bohlin - Rune Bohlin 1NT V+1 D -120 18.0/62.0
Karin Schiöld - Elisabeth Stern Louise Rosencrantz-Larsson - Bengt Björkstén 1NT V+2 4 -150 12.0/68.0
Lars Fröjd - Lars Lewander Per-Owe Jalde - Solveig Lewander 2D S-1 10 -200 7.0/73.0
Berit Helge - Brita Matérn Gerhard Berggren - Astrid Åsebo 2 N-2 2 -200 7.0/73.0
Margareta Ekelund - Gunilla Halldin Roland Karlin - Gunnar Karlin 2D S-1 2 -200 7.0/73.0
Stig Litzén - Arne Keller Ulla Wallgren - Göran Wallgren 2 S-2 10 -200 7.0/73.0
Gerd Lublin - Gunilla Emthén Gunvor Sjöström - Disa Nilsson 4 S-4 Kn -400 2.0/78.0
Yvonne Flink - Johan Flink Gunilla Tingström - Göran Pettersson 3NT N-5 2 -500 0.0/80.0

Bricka 13

BK S:t Erik, Sverige 2016.12.02

Nord giv
alla i zon
Ekn
EDkn852
Kkn96
3
KD9653
9
7532
D5
1042
K76
D104
kn864
87
1043
E8
EK10972

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per-Olof Waessman - Henrik Almhagen Ingrid Espmark - Elisabeth Lalin 6 N= 4 1430 76.9/3.1
Lars Ekman - Marianne Ekman Hans Kronkvist - Katy Lilljeforss 6 N= 2 1430 76.9/3.1
Gunilla Seth - Anne Lundén Olle Magnuson - Milly Holmgren 6 N= 2 1430 76.9/3.1
Berit Örnevall - Kerstin Kinnander Gunnar Ericsson - Ann-Cathrine Ström-Ericsson 6 N= 4 1430 76.9/3.1
Ann-Catherine Carstam - Lotta Ejvinsson Bertil Carstam - Gunnar Ejvinsson 3NT N+3 4 690 71.8/8.2
Jan Engström - Mary-Ann Engström Marianne Dieden - Håkan Kjellberg 4 N+2 4 680 55.4/24.6
Lise-Lotte Mörner - Birgitta Möllander Karl Lindberg - Bill Nylind 4 N+2 6 680 55.4/24.6
Ann Jirving - Barbro Jelger Björn Bergqvist - Kerstin Bergqvist 4 N+2 4 680 55.4/24.6
Nillan Essén - Magnus Backlund Marie-Louise Höeg - Lena Roedenbeck 4 N+2 4 680 55.4/24.6
Per-Owe Jalde - Solveig Lewander Agneta Gisle - Peter Gisle 5 N+1 6 680 55.4/24.6
Anders Perning - Birgit Strand Cecilia Isoz - Gudrun Noreby 4 N+2 4 680 55.4/24.6
Sylvia Herrlin - Bertil Torbrand Boel Helsing - Lena Charpentier 4 N+2 4 680 55.4/24.6
Margit Belenius - Monica Öhnell Lotta Wiberg - Kerstin Dinell 4 N+2 4 680 55.4/24.6
Gunilla Olofsson - Anita Koch Birgitta von Homeyer - Rolf Häggström 4 N+2 4 680 55.4/24.6
Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg Per Thorstensson - Mimmi Thorstensson 4 N+2 10 680 55.4/24.6
Christina Martin - Evy Andersson Birgitta Björkå-Dahlberg - Eva Jörnow 4 N+2 4 680 55.4/24.6
Gerhard Berggren - Astrid Åsebo Karin Schiöld - Elisabeth Stern 4 N+2 4 680 55.4/24.6
Christer Larsson - Dag Bjerke Gerhard Gammer - Magnus Hempel 4 N+2 4 680 55.4/24.6
Björn Bergström - Madelaine Lindesvärd Louise Rosencrantz-Larsson - Bengt Björkstén 4 N+2 4 680 55.4/24.6
Göran Folke - Per Molin Linda Aspelin - Cecilia Ramel 4 N+2 2 680 55.4/24.6
Elisabeth Hansson - Lars-Göran Hansson Anita Nygren - Owe Kördel 4 N+1 4 650 28.7/51.3
Gerd Lublin - Gunilla Emthén Lars Fröjd - Lars Lewander 4 N+1 6 650 28.7/51.3
Carin Lettermark - Marianne Karta Eva Hök - Marika Roger 4 N+1 6 650 28.7/51.3
Bengt Norrgren - Per Melker Catharina Skiöldebrand - Helena Carpelan 4 N+1 2 650 28.7/51.3
Agneta Vestersköld - Anne-Catherine Kihlberg Laijla Molén - Lena Melin 4 N+1 4 650 28.7/51.3
Per Christoffersson - Bertil Regardt Ingrid Lindberg - Lars Kronvall 4 N+1 2 650 28.7/51.3
Christina Löfgren - Margreth Östergren Ylva Ståhl - Berndt Björck 4 N+1 2 650 28.7/51.3
Agneta Söderlund - Birgitta Alenius Brita Carlefred - Ylva Hag 4 N+1 4 650 28.7/51.3
Anita Hammarstedt - Pierre Grahn Yvonne Flink - Johan Flink 4 N+1 10 650 28.7/51.3
Roland Karlin - Gunnar Karlin Stig Litzén - Arne Keller 4 N+1 4 650 28.7/51.3
Margareta Edholm - Kerstin Ohlsson Ingrid Lundberg - Annika Sjövall 4 S+1 2 650 28.7/51.3
Gun Andersson - Christina Persson Lena Angermund - Staffan Angermund 4 N= 2 620 12.3/67.7
Gunvor Sjöström - Disa Nilsson Åsel Floderus - Margret Edström 4 N= 4 620 12.3/67.7
Berit Helge - Brita Matérn Ingvar Ericsson - Monica Eriksson 4 N= 4 620 12.3/67.7
Christina Erikson - Gunilla Hellberg Jan Nelson - Christina Winblad 4 N= 2 620 12.3/67.7
Kerstin Karlsson - Gunnar Karlsson Ulla Bohlin - Rune Bohlin 4 N= 2 620 12.3/67.7
Eva Abragi - Eva Jarenius Klas Änggård - Evelyn Jakobsson 3NT N= 2 600 6.2/73.8
Marianne Juhlin - Ingun Boström Lars-Göran Lund - Eva Lund 6 N-1 2 -100 3.1/76.9
Elisabeth Nordling - Viviann Rosenlund Gunilla Tingström - Göran Pettersson 6 N-1 10 -100 3.1/76.9
Sune Strömbäck - Anders Rosén Ann-Cathrin Svensson - Kerstin Klintberg 3NT N-2 2 -200 0.0/80.0
Ulla Wallgren - Göran Wallgren Margareta Ekelund - Gunilla Halldin     A- 32.0/48.0

Bricka 14

BK S:t Erik, Sverige 2016.12.02

Öst giv
ingen i zon
ED96
EK76
107
KD7
103
Dkn109832
2
kn98
8542
5
K964
E542
Kkn7
4
EDkn853
1063

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Ekman - Marianne Ekman Hans Kronkvist - Katy Lilljeforss 4D V-3 10 500 79.0/1.1
Roland Karlin - Gunnar Karlin Stig Litzén - Arne Keller 3D V-3 7 500 79.0/1.1
Jan Engström - Mary-Ann Engström Marianne Dieden - Håkan Kjellberg 3NT N+3 4 490 71.8/8.2
Ann Jirving - Barbro Jelger Björn Bergqvist - Kerstin Bergqvist 3NT N+3 2 490 71.8/8.2
Per-Owe Jalde - Solveig Lewander Agneta Gisle - Peter Gisle 3NT N+3 4 490 71.8/8.2
Ann-Catherine Carstam - Lotta Ejvinsson Bertil Carstam - Gunnar Ejvinsson 3NT N+3 2 490 71.8/8.2
Agneta Vestersköld - Anne-Catherine Kihlberg Laijla Molén - Lena Melin 3NT N+3 4 490 71.8/8.2
Per-Olof Waessman - Henrik Almhagen Ingrid Espmark - Elisabeth Lalin 4NT N+1 5 460 53.3/26.7
Gun Andersson - Christina Persson Lena Angermund - Staffan Angermund 3NT N+2 5 460 53.3/26.7
Nillan Essén - Magnus Backlund Marie-Louise Höeg - Lena Roedenbeck 3NT N+2 2 460 53.3/26.7
Berit Örnevall - Kerstin Kinnander Gunnar Ericsson - Ann-Cathrine Ström-Ericsson 4NT N+1 2 460 53.3/26.7
Carin Lettermark - Marianne Karta Eva Hök - Marika Roger 3NT N+2 4 460 53.3/26.7
Gunilla Olofsson - Anita Koch Birgitta von Homeyer - Rolf Häggström 3NT N+2 4 460 53.3/26.7
Sune Strömbäck - Anders Rosén Ann-Cathrin Svensson - Kerstin Klintberg 3NT N+2 4 460 53.3/26.7
Eva Abragi - Eva Jarenius Klas Änggård - Evelyn Jakobsson 3NT N+2 4 460 53.3/26.7
Per Christoffersson - Bertil Regardt Ingrid Lindberg - Lars Kronvall 3NT N+2 8 460 53.3/26.7
Christina Löfgren - Margreth Östergren Ylva Ståhl - Berndt Björck 3NT N+2 5 460 53.3/26.7
Gerhard Berggren - Astrid Åsebo Karin Schiöld - Elisabeth Stern 3NT N+2 4 460 53.3/26.7
Björn Bergström - Madelaine Lindesvärd Louise Rosencrantz-Larsson - Bengt Björkstén 3NT N+2 5 460 53.3/26.7
Elisabeth Nordling - Viviann Rosenlund Gunilla Tingström - Göran Pettersson 3NT N+2 5 460 53.3/26.7
Anita Hammarstedt - Pierre Grahn Yvonne Flink - Johan Flink 4 N+1 5 450 39.0/41.0
Gunilla Seth - Anne Lundén Olle Magnuson - Milly Holmgren 3NT N+1 4 430 30.8/49.2
Gerd Lublin - Gunilla Emthén Lars Fröjd - Lars Lewander 3NT S+1 8 430 30.8/49.2
Marianne Juhlin - Ingun Boström Lars-Göran Lund - Eva Lund 3NT N+1 5 430 30.8/49.2
Christina Martin - Evy Andersson Birgitta Björkå-Dahlberg - Eva Jörnow 3NT N+1 5 430 30.8/49.2
Agneta Söderlund - Birgitta Alenius Brita Carlefred - Ylva Hag 3NT N+1 E 430 30.8/49.2
Berit Helge - Brita Matérn Ingvar Ericsson - Monica Eriksson 3NT N+1 5 430 30.8/49.2
Kerstin Karlsson - Gunnar Karlsson Ulla Bohlin - Rune Bohlin 3NT N+1 5 430 30.8/49.2
Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg Per Thorstensson - Mimmi Thorstensson 4 S= 2 420 22.6/57.4
Gunvor Sjöström - Disa Nilsson Åsel Floderus - Margret Edström 3NT N= 6 400 18.5/61.5
Anders Perning - Birgit Strand Cecilia Isoz - Gudrun Noreby 3NT N= 4 400 18.5/61.5
Göran Folke - Per Molin Linda Aspelin - Cecilia Ramel 5 S= D 400 18.5/61.5
Margit Belenius - Monica Öhnell Lotta Wiberg - Kerstin Dinell 2 N+2 5 170 14.4/65.6
Christina Erikson - Gunilla Hellberg Jan Nelson - Christina Winblad 2NT N+1 4 150 12.3/67.7
Bengt Norrgren - Per Melker Catharina Skiöldebrand - Helena Carpelan 2 N+1 5 140 10.3/69.7
Sylvia Herrlin - Bertil Torbrand Boel Helsing - Lena Charpentier 6 S-1 D -50 8.2/71.8
Lise-Lotte Mörner - Birgitta Möllander Karl Lindberg - Bill Nylind 4 N-2 5 -100 4.1/75.9
Elisabeth Hansson - Lars-Göran Hansson Anita Nygren - Owe Kördel 5D S-1 10 -100 4.1/75.9
Christer Larsson - Dag Bjerke Gerhard Gammer - Magnus Hempel 6NT N-2 4 -100 4.1/75.9
Margareta Edholm - Kerstin Ohlsson Ingrid Lundberg - Annika Sjövall 4 N-3 5 -150 0.0/80.0
Ulla Wallgren - Göran Wallgren Margareta Ekelund - Gunilla Halldin     A- 32.0/48.0

Bricka 15

BK S:t Erik, Sverige 2016.12.02

Syd giv
N-S i zon
KD86
ED5
764
K105
E952
10763
5
E862
743
8
EKkn932
D93
kn10
Kkn942
D108
kn74

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Perning - Birgit Strand Cecilia Isoz - Gudrun Noreby 3NT S= 5 600 80.0/0.0
Bengt Norrgren - Per Melker Catharina Skiöldebrand - Helena Carpelan 1NT S+3 10 180 77.9/2.1
Per-Olof Waessman - Henrik Almhagen Ingrid Espmark - Elisabeth Lalin 2 V-3 K 150 73.8/6.2
Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg Per Thorstensson - Mimmi Thorstensson 3 Ö-3 Kn 150 73.8/6.2
Anita Hammarstedt - Pierre Grahn Yvonne Flink - Johan Flink 2NT S+1 5 150 73.8/6.2
Ann Jirving - Barbro Jelger Björn Bergqvist - Kerstin Bergqvist 1NT S+1 2 120 66.7/13.4
Gunilla Seth - Anne Lundén Olle Magnuson - Milly Holmgren 1NT S+1 3 120 66.7/13.4
Per-Owe Jalde - Solveig Lewander Agneta Gisle - Peter Gisle 1NT S+1 5 120 66.7/13.4
Christina Erikson - Gunilla Hellberg Jan Nelson - Christina Winblad 1NT S+1 6 120 66.7/13.4
Berit Helge - Brita Matérn Ingvar Ericsson - Monica Eriksson 2 S= 5 110 60.5/19.5
Roland Karlin - Gunnar Karlin Stig Litzén - Arne Keller 2 S= 5 110 60.5/19.5
Lise-Lotte Mörner - Birgitta Möllander Karl Lindberg - Bill Nylind 2 Ö-2 Kn 100 54.4/25.7
Nillan Essén - Magnus Backlund Marie-Louise Höeg - Lena Roedenbeck 2 Ö-2 Kn 100 54.4/25.7
Sylvia Herrlin - Bertil Torbrand Boel Helsing - Lena Charpentier 3 Ö-2 Kn 100 54.4/25.7
Elisabeth Nordling - Viviann Rosenlund Gunilla Tingström - Göran Pettersson 2D Ö-1 Kn 100 54.4/25.7
Christina Martin - Evy Andersson Birgitta Björkå-Dahlberg - Eva Jörnow 1NT S= 2 90 49.2/30.8
Jan Engström - Mary-Ann Engström Marianne Dieden - Håkan Kjellberg 2 Ö-1 Kn 50 46.2/33.9
Berit Örnevall - Kerstin Kinnander Gunnar Ericsson - Ann-Cathrine Ström-Ericsson 3 Ö-1 Kn 50 46.2/33.9
Gerd Lublin - Gunilla Emthén Lars Fröjd - Lars Lewander 2 Ö= Kn -90 35.9/44.1
Carin Lettermark - Marianne Karta Eva Hök - Marika Roger 2 Ö= Kn -90 35.9/44.1
Marianne Juhlin - Ingun Boström Lars-Göran Lund - Eva Lund 2 Ö= Kn -90 35.9/44.1
Christina Löfgren - Margreth Östergren Ylva Ståhl - Berndt Björck 2 Ö= Kn -90 35.9/44.1
Agneta Söderlund - Birgitta Alenius Brita Carlefred - Ylva Hag 2 Ö= Kn -90 35.9/44.1
Christer Larsson - Dag Bjerke Gerhard Gammer - Magnus Hempel 2 Ö= Kn -90 35.9/44.1
Göran Folke - Per Molin Linda Aspelin - Cecilia Ramel 2 Ö= Kn -90 35.9/44.1
Margareta Edholm - Kerstin Ohlsson Ingrid Lundberg - Annika Sjövall 2 Ö= Kn -90 35.9/44.1
Lars Ekman - Marianne Ekman Hans Kronkvist - Katy Lilljeforss 2 S-1 5 -100 19.5/60.5
Gun Andersson - Christina Persson Lena Angermund - Staffan Angermund 3 S-1 5 -100 19.5/60.5
Ann-Catherine Carstam - Lotta Ejvinsson Bertil Carstam - Gunnar Ejvinsson 3 S-1 5 -100 19.5/60.5
Agneta Vestersköld - Anne-Catherine Kihlberg Laijla Molén - Lena Melin 2 S-1 E -100 19.5/60.5
Eva Abragi - Eva Jarenius Klas Änggård - Evelyn Jakobsson 3 S-1 5 -100 19.5/60.5
Per Christoffersson - Bertil Regardt Ingrid Lindberg - Lars Kronvall 2 S-1 5 -100 19.5/60.5
Björn Bergström - Madelaine Lindesvärd Louise Rosencrantz-Larsson - Bengt Björkstén 3 S-1 5 -100 19.5/60.5
Kerstin Karlsson - Gunnar Karlsson Ulla Bohlin - Rune Bohlin 2 S-1 5 -100 19.5/60.5
Elisabeth Hansson - Lars-Göran Hansson Anita Nygren - Owe Kördel 2 Ö+1 10 -110 10.3/69.7
Gunvor Sjöström - Disa Nilsson Åsel Floderus - Margret Edström 3 S-2 5 -200 4.1/75.9
Margit Belenius - Monica Öhnell Lotta Wiberg - Kerstin Dinell 4 S-2 5 -200 4.1/75.9
Gunilla Olofsson - Anita Koch Birgitta von Homeyer - Rolf Häggström 3 S-2 5 -200 4.1/75.9
Sune Strömbäck - Anders Rosén Ann-Cathrin Svensson - Kerstin Klintberg 3 S-2 5 -200 4.1/75.9
Gerhard Berggren - Astrid Åsebo Karin Schiöld - Elisabeth Stern 3 S-2 5 -200 4.1/75.9
Ulla Wallgren - Göran Wallgren Margareta Ekelund - Gunilla Halldin     A- 32.0/48.0

Bricka 16

BK S:t Erik, Sverige 2016.12.02

Väst giv
Ö-V i zon
E972
EK9
kn743
94
543
Dkn8
96
Ekn1032
kn1086
1064
D
K8765
KD
7532
EK10852
D

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Boel Helsing - Lena Charpentier Bengt Norrgren - Per Melker 6 N= 8 920 80.0/0.0
Ingrid Espmark - Elisabeth Lalin Jan Engström - Mary-Ann Engström 5 N+1 Kn 420 71.8/8.2
Eva Hök - Marika Roger Anders Perning - Birgit Strand 5 S+1 D 420 71.8/8.2
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg 5 S+1 D 420 71.8/8.2
Louise Rosencrantz-Larsson - Bengt Björkstén Agneta Söderlund - Birgitta Alenius 5 S+1 D 420 71.8/8.2
Gerhard Gammer - Magnus Hempel Berit Helge - Brita Matérn 5 S+1 D 420 71.8/8.2
Göran Folke - Per Molin Brita Carlefred - Ylva Hag 5 S+1 E 420 71.8/8.2
Elisabeth Nordling - Viviann Rosenlund Margareta Ekelund - Gunilla Halldin 5 S+1 D 420 71.8/8.2
Lena Angermund - Staffan Angermund Lise-Lotte Mörner - Birgitta Möllander 5 S= E 400 51.3/28.7
Hans Kronkvist - Katy Lilljeforss Ann Jirving - Barbro Jelger 5 S= E 400 51.3/28.7
Gun Andersson - Christina Persson Anita Nygren - Owe Kördel 5 S= D 400 51.3/28.7
Gunilla Seth - Anne Lundén Gunnar Ericsson - Ann-Cathrine Ström-Ericsson 5 S= 2 400 51.3/28.7
Agneta Gisle - Peter Gisle Gerd Lublin - Gunilla Emthén 5 N= 7 400 51.3/28.7
Marie-Louise Höeg - Lena Roedenbeck Berit Örnevall - Kerstin Kinnander 5 S= D 400 51.3/28.7
Marianne Juhlin - Ingun Boström Lotta Wiberg - Kerstin Dinell 5 S= E 400 51.3/28.7
Sune Strömbäck - Anders Rosén Laijla Molén - Lena Melin 5 N= Kn 400 51.3/28.7
Birgitta Björkå-Dahlberg - Eva Jörnow Gunilla Olofsson - Anita Koch 5 S= D 400 51.3/28.7
Christina Martin - Evy Andersson Ingrid Lindberg - Lars Kronvall 5 S= 2 400 51.3/28.7
Gerhard Berggren - Astrid Åsebo Ylva Ståhl - Berndt Björck 5 S= E 400 51.3/28.7
Yvonne Flink - Johan Flink Christina Erikson - Gunilla Hellberg 5 S= D 400 51.3/28.7
Gunilla Tingström - Göran Pettersson Kerstin Karlsson - Gunnar Karlsson 5 S= 10 400 51.3/28.7
Elisabeth Hansson - Lars-Göran Hansson Karl Lindberg - Bill Nylind 3 S+3 D 170 32.8/47.2
Åsel Floderus - Margret Edström Olle Magnuson - Milly Holmgren 3 S+3 Kn 170 32.8/47.2
Catharina Skiöldebrand - Helena Carpelan Sylvia Herrlin - Bertil Torbrand 4 S+2 4 170 32.8/47.2
Margit Belenius - Monica Öhnell Bertil Carstam - Gunnar Ejvinsson 2 S+4 D 170 32.8/47.2
Karin Schiöld - Elisabeth Stern Christina Löfgren - Margreth Östergren 3 N+3 Kn 170 32.8/47.2
Björn Bergqvist - Kerstin Bergqvist Lars Ekman - Marianne Ekman 3 S+2 10 150 21.6/58.5
Per-Owe Jalde - Solveig Lewander Nillan Essén - Magnus Backlund 3 S+2 D 150 21.6/58.5
Ann-Cathrin Svensson - Kerstin Klintberg Agneta Vestersköld - Anne-Catherine Kihlberg 3 S+2 E 150 21.6/58.5
Ingvar Ericsson - Monica Eriksson Christer Larsson - Dag Bjerke 3 S+2 E 150 21.6/58.5
Stig Litzén - Arne Keller Margareta Edholm - Kerstin Ohlsson 3 S+2 E 150 21.6/58.5
Ingrid Lundberg - Annika Sjövall Roland Karlin - Gunnar Karlin 3 N+2 5 150 21.6/58.5
Per-Olof Waessman - Henrik Almhagen Marianne Dieden - Håkan Kjellberg 3NT N-1 5 -50 8.2/71.8
Lars Fröjd - Lars Lewander Gunvor Sjöström - Disa Nilsson 4 S-1 8 -50 8.2/71.8
Carin Lettermark - Marianne Karta Cecilia Isoz - Gudrun Noreby 3NT S-1 10 -50 8.2/71.8
Lars-Göran Lund - Eva Lund Ann-Catherine Carstam - Lotta Ejvinsson 3NT N-1 5 -50 8.2/71.8
Per Thorstensson - Mimmi Thorstensson Eva Abragi - Eva Jarenius 4 N-1 5 -50 8.2/71.8
Per Christoffersson - Bertil Regardt Birgitta von Homeyer - Rolf Häggström 3 N-1 7 -50 8.2/71.8
Björn Bergström - Madelaine Lindesvärd Linda Aspelin - Cecilia Ramel 6 N-1 5 -50 8.2/71.8
Anita Hammarstedt - Pierre Grahn Jan Nelson - Christina Winblad 4NT S-2 2 -100 0.0/80.0
Ulla Wallgren - Göran Wallgren Ulla Bohlin - Rune Bohlin     A- 32.0/48.3

Bricka 17

BK S:t Erik, Sverige 2016.12.02

Nord giv
ingen i zon
E
D76543
1087542
kn842
K10
963
kn843
K10963
kn
kn
KD9765
D75
E982
EKD
E102

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingrid Espmark - Elisabeth Lalin Jan Engström - Mary-Ann Engström 4 N+2 4 480 53.3/26.7
Per-Olof Waessman - Henrik Almhagen Marianne Dieden - Håkan Kjellberg 4 S+2 10 480 53.3/26.7
Hans Kronkvist - Katy Lilljeforss Ann Jirving - Barbro Jelger 4 N+2 K 480 53.3/26.7
Gun Andersson - Christina Persson Anita Nygren - Owe Kördel 4 N+2 K 480 53.3/26.7
Elisabeth Hansson - Lars-Göran Hansson Karl Lindberg - Bill Nylind 4 S+2 4 480 53.3/26.7
Björn Bergqvist - Kerstin Bergqvist Lars Ekman - Marianne Ekman 5 S+1 4 480 53.3/26.7
Per-Owe Jalde - Solveig Lewander Nillan Essén - Magnus Backlund 4 N+2 Kn 480 53.3/26.7
Lars-Göran Lund - Eva Lund Ann-Catherine Carstam - Lotta Ejvinsson 5 N+1 3 480 53.3/26.7
Catharina Skiöldebrand - Helena Carpelan Sylvia Herrlin - Bertil Torbrand 4 N+2 Kn 480 53.3/26.7
Marianne Juhlin - Ingun Boström Lotta Wiberg - Kerstin Dinell 4 S+2 4 480 53.3/26.7
Margit Belenius - Monica Öhnell Bertil Carstam - Gunnar Ejvinsson 4 S+2 4 480 53.3/26.7
Boel Helsing - Lena Charpentier Bengt Norrgren - Per Melker 4 N+2 Kn 480 53.3/26.7
Ann-Cathrin Svensson - Kerstin Klintberg Agneta Vestersköld - Anne-Catherine Kihlberg 4 N+2 K 480 53.3/26.7
Birgitta Björkå-Dahlberg - Eva Jörnow Gunilla Olofsson - Anita Koch 4 S+2 4 480 53.3/26.7
Per Thorstensson - Mimmi Thorstensson Eva Abragi - Eva Jarenius 4 N+2 Kn 480 53.3/26.7
Christina Martin - Evy Andersson Ingrid Lindberg - Lars Kronvall 4 N+2 Kn 480 53.3/26.7
Per Christoffersson - Bertil Regardt Birgitta von Homeyer - Rolf Häggström 5 S+1 Kn 480 53.3/26.7
Karin Schiöld - Elisabeth Stern Christina Löfgren - Margreth Östergren 5 N+1 Kn 480 53.3/26.7
Gerhard Berggren - Astrid Åsebo Ylva Ståhl - Berndt Björck 4 S+2 4 480 53.3/26.7
Gerhard Gammer - Magnus Hempel Berit Helge - Brita Matérn 4 S+2 Kn 480 53.3/26.7
Björn Bergström - Madelaine Lindesvärd Linda Aspelin - Cecilia Ramel 4 N+2 Kn 480 53.3/26.7
Göran Folke - Per Molin Brita Carlefred - Ylva Hag 4 S+2 2 480 53.3/26.7
Ingvar Ericsson - Monica Eriksson Christer Larsson - Dag Bjerke 4 N+2 Kn 480 53.3/26.7
Anita Hammarstedt - Pierre Grahn Jan Nelson - Christina Winblad 4 S+2 4 480 53.3/26.7
Gunilla Tingström - Göran Pettersson Kerstin Karlsson - Gunnar Karlsson 4 S+2 4 480 53.3/26.7
Elisabeth Nordling - Viviann Rosenlund Margareta Ekelund - Gunilla Halldin 4 N+2 Kn 480 53.3/26.7
Ingrid Lundberg - Annika Sjövall Roland Karlin - Gunnar Karlin 4 N+2 3 480 53.3/26.7
Agneta Gisle - Peter Gisle Gerd Lublin - Gunilla Emthén 4 N+1 Kn 450 23.6/56.4
Marie-Louise Höeg - Lena Roedenbeck Berit Örnevall - Kerstin Kinnander 5 N= K 450 23.6/56.4
Sune Strömbäck - Anders Rosén Laijla Molén - Lena Melin 3NT S+1 4 430 20.5/59.5
Lars Fröjd - Lars Lewander Gunvor Sjöström - Disa Nilsson 4 S= 4 420 16.4/63.6
Louise Rosencrantz-Larsson - Bengt Björkstén Agneta Söderlund - Birgitta Alenius 4 N= K 420 16.4/63.6
Stig Litzén - Arne Keller Margareta Edholm - Kerstin Ohlsson 5 N+1 K 420 16.4/63.6
Gunilla Seth - Anne Lundén Gunnar Ericsson - Ann-Cathrine Ström-Ericsson 4D Ö-2 E 300 11.3/68.7
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg 5D Ö-2 E 300 11.3/68.7
Yvonne Flink - Johan Flink Christina Erikson - Gunilla Hellberg 2 S+5 4 260 8.2/71.8
Lena Angermund - Staffan Angermund Lise-Lotte Mörner - Birgitta Möllander 3 N+3 5 230 5.2/74.9
Åsel Floderus - Margret Edström Olle Magnuson - Milly Holmgren 3 S+3 2 230 5.2/74.9
Carin Lettermark - Marianne Karta Cecilia Isoz - Gudrun Noreby 1NT S+2 4 150 2.1/77.9
Eva Hök - Marika Roger Anders Perning - Birgit Strand 3 Ö-1 E 50 0.0/80.0
Ulla Wallgren - Göran Wallgren Ulla Bohlin - Rune Bohlin     A- 32.0/48.3

Bricka 18

BK S:t Erik, Sverige 2016.12.02

Öst giv
N-S i zon
E54
kn63
K85
K943
6
EKD852
E106
ED6
Dkn9
109
D9432
kn102
K108732
74
kn7
875

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elisabeth Nordling - Viviann Rosenlund Margareta Ekelund - Gunilla Halldin 4 N= 3 620 80.0/0.0
Ingrid Espmark - Elisabeth Lalin Jan Engström - Mary-Ann Engström 4 V-1 5 50 76.9/3.1
Lars-Göran Lund - Eva Lund Ann-Catherine Carstam - Lotta Ejvinsson 4 V-1 E 50 76.9/3.1
Agneta Gisle - Peter Gisle Gerd Lublin - Gunilla Emthén Pass   73.8/6.2
Björn Bergqvist - Kerstin Bergqvist Lars Ekman - Marianne Ekman 2 V+1 5 -110 71.8/8.2
Gerhard Gammer - Magnus Hempel Berit Helge - Brita Matérn 1 V+2 4 -140 69.7/10.3
Gun Andersson - Christina Persson Anita Nygren - Owe Kördel 2NT V+1 4 -150 66.7/13.4
Åsel Floderus - Margret Edström Olle Magnuson - Milly Holmgren 2NT Ö+1 7 -150 66.7/13.4
Marie-Louise Höeg - Lena Roedenbeck Berit Örnevall - Kerstin Kinnander 3 V+1 4 -170 57.4/22.6
Marianne Juhlin - Ingun Boström Lotta Wiberg - Kerstin Dinell 3 V+1 4 -170 57.4/22.6
Margit Belenius - Monica Öhnell Bertil Carstam - Gunnar Ejvinsson 2 Ö+2 7 -170 57.4/22.6
Birgitta Björkå-Dahlberg - Eva Jörnow Gunilla Olofsson - Anita Koch 2 Ö+2 Kn -170 57.4/22.6
Per Thorstensson - Mimmi Thorstensson Eva Abragi - Eva Jarenius 2 V+2 5 -170 57.4/22.6
Gerhard Berggren - Astrid Åsebo Ylva Ståhl - Berndt Björck 3 V+1 4 -170 57.4/22.6
Ingrid Lundberg - Annika Sjövall Roland Karlin - Gunnar Karlin 1 V+3 4 -170 57.4/22.6
Per-Olof Waessman - Henrik Almhagen Marianne Dieden - Håkan Kjellberg 3 V+2 4 -200 44.1/35.9
Gunilla Seth - Anne Lundén Gunnar Ericsson - Ann-Cathrine Ström-Ericsson 1 V+4 4 -200 44.1/35.9
Sune Strömbäck - Anders Rosén Laijla Molén - Lena Melin 3 V+2 4 -200 44.1/35.9
Christina Martin - Evy Andersson Ingrid Lindberg - Lars Kronvall 3 V+2 5 -200 44.1/35.9
Per Christoffersson - Bertil Regardt Birgitta von Homeyer - Rolf Häggström 3 V+2 E -200 44.1/35.9
Gunilla Tingström - Göran Pettersson Kerstin Karlsson - Gunnar Karlsson 2 V+3 4 -200 44.1/35.9
Lena Angermund - Staffan Angermund Lise-Lotte Mörner - Birgitta Möllander 3NT Ö= 3 -400 36.9/43.1
Lars Fröjd - Lars Lewander Gunvor Sjöström - Disa Nilsson 4 V= 5 -420 26.7/53.3
Per-Owe Jalde - Solveig Lewander Nillan Essén - Magnus Backlund 4 V= E -420 26.7/53.3
Eva Hök - Marika Roger Anders Perning - Birgit Strand 4 V= E -420 26.7/53.3
Carin Lettermark - Marianne Karta Cecilia Isoz - Gudrun Noreby 4 V= 4 -420 26.7/53.3
Catharina Skiöldebrand - Helena Carpelan Sylvia Herrlin - Bertil Torbrand 4 Ö= Kn -420 26.7/53.3
Karin Schiöld - Elisabeth Stern Christina Löfgren - Margreth Östergren 4 V= E -420 26.7/53.3
Ingvar Ericsson - Monica Eriksson Christer Larsson - Dag Bjerke 4 V= 3 -420 26.7/53.3
Yvonne Flink - Johan Flink Christina Erikson - Gunilla Hellberg 4 V= 4 -420 26.7/53.3
Stig Litzén - Arne Keller Margareta Edholm - Kerstin Ohlsson 4 V= 3 -420 26.7/53.3
Hans Kronkvist - Katy Lilljeforss Ann Jirving - Barbro Jelger 4 V+1 E -450 10.3/69.7
Boel Helsing - Lena Charpentier Bengt Norrgren - Per Melker 4 V+1 E -450 10.3/69.7
Ann-Cathrin Svensson - Kerstin Klintberg Agneta Vestersköld - Anne-Catherine Kihlberg 4 V+1 5 -450 10.3/69.7
Louise Rosencrantz-Larsson - Bengt Björkstén Agneta Söderlund - Birgitta Alenius 4 V+1 4 -450 10.3/69.7
Björn Bergström - Madelaine Lindesvärd Linda Aspelin - Cecilia Ramel 4 V+1 E -450 10.3/69.7
Göran Folke - Per Molin Brita Carlefred - Ylva Hag 4 V+1 4 -450 10.3/69.7
Anita Hammarstedt - Pierre Grahn Jan Nelson - Christina Winblad 4 V+1 E -450 10.3/69.7
Elisabeth Hansson - Lars-Göran Hansson Karl Lindberg - Bill Nylind 4 V+2 4 -480 2.1/77.9
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg 4D S-3 E -800 0.0/80.0
Ulla Wallgren - Göran Wallgren Ulla Bohlin - Rune Bohlin     A- 32.0/48.3

Bricka 19

BK S:t Erik, Sverige 2016.12.02

Syd giv
Ö-V i zon
EKkn64
1097
95
kn73
D83
E
Kkn107
E8542
1075
KD542
ED83
9
92
kn863
642
KD106

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Gisle - Peter Gisle Gunvor Sjöström - Disa Nilsson 5 Ö-2 9 200 79.0/1.0
Berit Helge - Brita Matérn Björn Bergström - Madelaine Lindesvärd 4 Ö-2 9 200 79.0/1.0
Lise-Lotte Mörner - Birgitta Möllander Ingrid Espmark - Elisabeth Lalin 3NT V-1 4 100 67.0/13.0
Ann Jirving - Barbro Jelger Gun Andersson - Christina Persson 5 V-1 E 100 67.0/13.0
Berit Örnevall - Kerstin Kinnander Per-Owe Jalde - Solveig Lewander 3NT V-1 E 100 67.0/13.0
Olle Magnuson - Milly Holmgren Gunnar Ericsson - Ann-Cathrine Ström-Ericsson 5 V-1 E 100 67.0/13.0
Marie-Louise Höeg - Lena Roedenbeck Gunilla Seth - Anne Lundén 5 V-1 E 100 67.0/13.0
Sylvia Herrlin - Bertil Torbrand Marianne Juhlin - Ingun Boström 5 V-1 K 100 67.0/13.0
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Laijla Molén - Lena Melin 2 Ö-1 9 100 67.0/13.0
Louise Rosencrantz-Larsson - Bengt Björkstén Christina Löfgren - Margreth Östergren 3NT Ö-1 9 100 67.0/13.0
Ingvar Ericsson - Monica Eriksson Ylva Ståhl - Berndt Björck 3 V-1 E 100 67.0/13.0
Ulla Wallgren - Göran Wallgren Roland Karlin - Gunnar Karlin 3NT V-1 E 100 67.0/13.0
Margareta Ekelund - Gunilla Halldin Stig Litzén - Arne Keller 1NT S-1 2 -50 56.0/24.0
Nillan Essén - Magnus Backlund Gerd Lublin - Gunilla Emthén 3 V= E -110 53.0/27.0
Gunilla Tingström - Göran Pettersson Christina Erikson - Gunilla Hellberg 3 V= E -110 53.0/27.0
Karl Lindberg - Bill Nylind Per-Olof Waessman - Henrik Almhagen 3 V+1 E -130 41.0/39.0
Ann-Catherine Carstam - Lotta Ejvinsson Eva Hök - Marika Roger 4 V= E -130 41.0/39.0
Margit Belenius - Monica Öhnell Bengt Norrgren - Per Melker 3 V+1 E -130 41.0/39.0
Gunilla Olofsson - Anita Koch Ann-Cathrin Svensson - Kerstin Klintberg 3 V+1 E -130 41.0/39.0
Birgitta von Homeyer - Rolf Häggström Sune Strömbäck - Anders Rosén 3 Ö+1 9 -130 41.0/39.0
Per Christoffersson - Bertil Regardt Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg 3 V+1 E -130 41.0/39.0
Brita Carlefred - Ylva Hag Gerhard Berggren - Astrid Åsebo 3 V+1 E -130 41.0/39.0
Linda Aspelin - Cecilia Ramel Gerhard Gammer - Magnus Hempel 4 V= E -130 41.0/39.0
Göran Folke - Per Molin Christer Larsson - Dag Bjerke 3 V+1 E -130 41.0/39.0
Kerstin Karlsson - Gunnar Karlsson Yvonne Flink - Johan Flink 2 V+2 E -130 41.0/39.0
Ingrid Lundberg - Annika Sjövall Jan Nelson - Christina Winblad 2 Ö+1 9 -140 30.0/50.0
Lotta Wiberg - Kerstin Dinell Catharina Skiöldebrand - Helena Carpelan 3 V+2 E -150 25.0/55.0
Birgitta Björkå-Dahlberg - Eva Jörnow Agneta Vestersköld - Anne-Catherine Kihlberg 3 V+2 E -150 25.0/55.0
Agneta Söderlund - Birgitta Alenius Karin Schiöld - Elisabeth Stern 3 V+2 E -150 25.0/55.0
Ulla Bohlin - Rune Bohlin Anita Hammarstedt - Pierre Grahn 2NT V+1 E -150 25.0/55.0
Bertil Carstam - Gunnar Ejvinsson Carin Lettermark - Marianne Karta 2 Ö+2 9 -170 20.0/60.0
Lena Angermund - Staffan Angermund Jan Engström - Mary-Ann Engström 3NT V= E -600 11.0/69.0
Anita Nygren - Owe Kördel Hans Kronkvist - Katy Lilljeforss 3NT V= 4 -600 11.0/69.0
Elisabeth Hansson - Lars-Göran Hansson Lars Ekman - Marianne Ekman 3NT V= E -600 11.0/69.0
Björn Bergqvist - Kerstin Bergqvist Marianne Dieden - Håkan Kjellberg 3NT V= E -600 11.0/69.0
Åsel Floderus - Margret Edström Lars Fröjd - Lars Lewander 3NT V= E -600 11.0/69.0
Lars-Göran Lund - Eva Lund Anders Perning - Birgit Strand 3NT V= E -600 11.0/69.0
Boel Helsing - Lena Charpentier Cecilia Isoz - Gudrun Noreby 3NT V= 4 -600 11.0/69.0
Eva Abragi - Eva Jarenius Christina Martin - Evy Andersson 3NT V= 6 -600 11.0/69.0
Ingrid Lindberg - Lars Kronvall Per Thorstensson - Mimmi Thorstensson 4 Ö= 9 -620 2.0/78.0
Margareta Edholm - Kerstin Ohlsson Elisabeth Nordling - Viviann Rosenlund 3NT V+2 E -660 0.0/80.0

Bricka 20

BK S:t Erik, Sverige 2016.12.02

Väst giv
alla i zon
942
843
K874
EKD
kn83
K97
1096
kn1042
EKD10
ED10
EDkn5
93
765
kn652
32
8765

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingvar Ericsson - Monica Eriksson Ylva Ståhl - Berndt Björck 4 V-2 E 200 80.0/0.0
Berit Örnevall - Kerstin Kinnander Per-Owe Jalde - Solveig Lewander 4 V-1 E 100 78.0/2.0
Ann-Catherine Carstam - Lotta Ejvinsson Eva Hök - Marika Roger 2 Ö+1 7 -110 76.0/4.0
Birgitta Björkå-Dahlberg - Eva Jörnow Agneta Vestersköld - Anne-Catherine Kihlberg 2 Ö+2 2 -130 74.0/6.0
Kerstin Karlsson - Gunnar Karlsson Yvonne Flink - Johan Flink 1 Ö+2 5 -140 72.0/8.0
Ingrid Lundberg - Annika Sjövall Jan Nelson - Christina Winblad 1NT Ö+2 2 -150 70.0/10.0
Karl Lindberg - Bill Nylind Per-Olof Waessman - Henrik Almhagen 2 Ö+2 3 -170 65.0/15.0
Åsel Floderus - Margret Edström Lars Fröjd - Lars Lewander 1 Ö+3 3 -170 65.0/15.0
Birgitta von Homeyer - Rolf Häggström Sune Strömbäck - Anders Rosén 1 Ö+3 3 -170 65.0/15.0
Brita Carlefred - Ylva Hag Gerhard Berggren - Astrid Åsebo 1 Ö+3 3 -170 65.0/15.0
Ann Jirving - Barbro Jelger Gun Andersson - Christina Persson 2NT Ö+2 3 -180 60.0/20.0
Anita Nygren - Owe Kördel Hans Kronkvist - Katy Lilljeforss 2 Ö+3 3 -200 56.0/24.0
Bertil Carstam - Gunnar Ejvinsson Carin Lettermark - Marianne Karta 1 Ö+4 3 -200 56.0/24.0
Ulla Bohlin - Rune Bohlin Anita Hammarstedt - Pierre Grahn 2 Ö+3 2 -200 56.0/24.0
Marie-Louise Höeg - Lena Roedenbeck Gunilla Seth - Anne Lundén 2NT Ö+3 2 -210 50.0/30.0
Lars-Göran Lund - Eva Lund Anders Perning - Birgit Strand 2NT Ö+3 3 -210 50.0/30.0
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Laijla Molén - Lena Melin 1NT Ö+4 3 -210 50.0/30.0
Agneta Gisle - Peter Gisle Gunvor Sjöström - Disa Nilsson 1NT N-4 10 -400 45.0/35.0
Lotta Wiberg - Kerstin Dinell Catharina Skiöldebrand - Helena Carpelan 1 N-4 E -400 45.0/35.0
Lise-Lotte Mörner - Birgitta Möllander Ingrid Espmark - Elisabeth Lalin 3NT Ö= 6 -600 39.0/41.0
Lena Angermund - Staffan Angermund Jan Engström - Mary-Ann Engström 3NT Ö= 3 -600 39.0/41.0
Eva Abragi - Eva Jarenius Christina Martin - Evy Andersson 3NT Ö= 2 -600 39.0/41.0
Linda Aspelin - Cecilia Ramel Gerhard Gammer - Magnus Hempel 3NT Ö= 2 -600 39.0/41.0
Ingrid Lindberg - Lars Kronvall Per Thorstensson - Mimmi Thorstensson 4 Ö= 2 -620 33.0/47.0
Göran Folke - Per Molin Christer Larsson - Dag Bjerke 4 Ö= 3 -620 33.0/47.0
Sylvia Herrlin - Bertil Torbrand Marianne Juhlin - Ingun Boström 3NT Ö+1 2 -630 29.0/51.0
Agneta Söderlund - Birgitta Alenius Karin Schiöld - Elisabeth Stern 3NT Ö+1 3 -630 29.0/51.0
Björn Bergqvist - Kerstin Bergqvist Marianne Dieden - Håkan Kjellberg 4 Ö+1 2 -650 25.0/55.0
Olle Magnuson - Milly Holmgren Gunnar Ericsson - Ann-Cathrine Ström-Ericsson 4 Ö+1 3 -650 25.0/55.0
Elisabeth Hansson - Lars-Göran Hansson Lars Ekman - Marianne Ekman 3NT Ö+2 3 -660 11.0/69.0
Nillan Essén - Magnus Backlund Gerd Lublin - Gunilla Emthén 3NT Ö+2 2 -660 11.0/69.0
Margit Belenius - Monica Öhnell Bengt Norrgren - Per Melker 3NT Ö+2 3 -660 11.0/69.0
Boel Helsing - Lena Charpentier Cecilia Isoz - Gudrun Noreby 3NT Ö+2 2 -660 11.0/69.0
Gunilla Olofsson - Anita Koch Ann-Cathrin Svensson - Kerstin Klintberg 3NT Ö+2 6 -660 11.0/69.0
Per Christoffersson - Bertil Regardt Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg 3NT Ö+2 3 -660 11.0/69.0
Louise Rosencrantz-Larsson - Bengt Björkstén Christina Löfgren - Margreth Östergren 3NT Ö+2 3 -660 11.0/69.0
Berit Helge - Brita Matérn Björn Bergström - Madelaine Lindesvärd 3NT Ö+2 3 -660 11.0/69.0
Gunilla Tingström - Göran Pettersson Christina Erikson - Gunilla Hellberg 3NT Ö+2 3 -660 11.0/69.0
Margareta Ekelund - Gunilla Halldin Stig Litzén - Arne Keller 3NT Ö+2 3 -660 11.0/69.0
Margareta Edholm - Kerstin Ohlsson Elisabeth Nordling - Viviann Rosenlund 3NT Ö+2 5 -660 11.0/69.0
Ulla Wallgren - Göran Wallgren Roland Karlin - Gunnar Karlin 3NT Ö+2 3 -660 11.0/69.0

Bricka 21

BK S:t Erik, Sverige 2016.12.02

Nord giv
N-S i zon
D8
D10
D753
EDkn87
965
652
K94
K1053
Kkn742
84
kn106
642
E103
EKkn973
E82
9

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Folke - Per Molin Christer Larsson - Dag Bjerke 6 S= 3 1430 79.0/1.0
Ingrid Lundberg - Annika Sjövall Jan Nelson - Christina Winblad 6 S= 6 1430 79.0/1.0
Nillan Essén - Magnus Backlund Gerd Lublin - Gunilla Emthén 3NT N+3 7 690 73.0/7.0
Ingrid Lindberg - Lars Kronvall Per Thorstensson - Mimmi Thorstensson 3NT N+3 8 690 73.0/7.0
Eva Abragi - Eva Jarenius Christina Martin - Evy Andersson 3NT N+3 2 690 73.0/7.0
Ulla Bohlin - Rune Bohlin Anita Hammarstedt - Pierre Grahn 3NT N+3 7 690 73.0/7.0
Lena Angermund - Staffan Angermund Jan Engström - Mary-Ann Engström 4 S+2 4 680 67.0/13.0
Sylvia Herrlin - Bertil Torbrand Marianne Juhlin - Ingun Boström 4 S+2 4 680 67.0/13.0
Olle Magnuson - Milly Holmgren Gunnar Ericsson - Ann-Cathrine Ström-Ericsson 3NT N+2 2 660 62.0/18.0
Birgitta von Homeyer - Rolf Häggström Sune Strömbäck - Anders Rosén 3NT N+2 2 660 62.0/18.0
Ingvar Ericsson - Monica Eriksson Ylva Ståhl - Berndt Björck 3NT S+2 5 660 62.0/18.0
Lise-Lotte Mörner - Birgitta Möllander Ingrid Espmark - Elisabeth Lalin 4 S+1 9 650 49.0/31.0
Karl Lindberg - Bill Nylind Per-Olof Waessman - Henrik Almhagen 4 S+1 5 650 49.0/31.0
Anita Nygren - Owe Kördel Hans Kronkvist - Katy Lilljeforss 4 S+1 4 650 49.0/31.0
Lars-Göran Lund - Eva Lund Anders Perning - Birgit Strand 4 S+1 9 650 49.0/31.0
Bertil Carstam - Gunnar Ejvinsson Carin Lettermark - Marianne Karta 4 S+1 9 650 49.0/31.0
Boel Helsing - Lena Charpentier Cecilia Isoz - Gudrun Noreby 4 S+1 4 650 49.0/31.0
Birgitta Björkå-Dahlberg - Eva Jörnow Agneta Vestersköld - Anne-Catherine Kihlberg 4 S+1 10 650 49.0/31.0
Brita Carlefred - Ylva Hag Gerhard Berggren - Astrid Åsebo 4 S+1 5 650 49.0/31.0
Linda Aspelin - Cecilia Ramel Gerhard Gammer - Magnus Hempel 4 S+1 9 650 49.0/31.0
Kerstin Karlsson - Gunnar Karlsson Yvonne Flink - Johan Flink 4 S+1 2 650 49.0/31.0
Åsel Floderus - Margret Edström Lars Fröjd - Lars Lewander 3NT S+1 9 630 38.0/42.0
Elisabeth Hansson - Lars-Göran Hansson Lars Ekman - Marianne Ekman 4 S= 9 620 29.0/51.0
Björn Bergqvist - Kerstin Bergqvist Marianne Dieden - Håkan Kjellberg 4 S= 9 620 29.0/51.0
Marie-Louise Höeg - Lena Roedenbeck Gunilla Seth - Anne Lundén 4 S= 2 620 29.0/51.0
Ann-Catherine Carstam - Lotta Ejvinsson Eva Hök - Marika Roger 4 S= 5 620 29.0/51.0
Lotta Wiberg - Kerstin Dinell Catharina Skiöldebrand - Helena Carpelan 4 S= 9 620 29.0/51.0
Agneta Söderlund - Birgitta Alenius Karin Schiöld - Elisabeth Stern 4 S= 5 620 29.0/51.0
Margareta Ekelund - Gunilla Halldin Stig Litzén - Arne Keller 4 S= 3 620 29.0/51.0
Ulla Wallgren - Göran Wallgren Roland Karlin - Gunnar Karlin 4 S= 5 620 29.0/51.0
Margit Belenius - Monica Öhnell Bengt Norrgren - Per Melker 3 S+2 2 200 17.0/63.0
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Laijla Molén - Lena Melin 2 S+3 9 200 17.0/63.0
Gunilla Tingström - Göran Pettersson Christina Erikson - Gunilla Hellberg 2 S+3 5 200 17.0/63.0
Margareta Edholm - Kerstin Ohlsson Elisabeth Nordling - Viviann Rosenlund 2 S+3 4 200 17.0/63.0
Per Christoffersson - Bertil Regardt Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg 3 S+1 5 170 11.0/69.0
Berit Helge - Brita Matérn Björn Bergström - Madelaine Lindesvärd 3 S+1 9 170 11.0/69.0
Agneta Gisle - Peter Gisle Gunvor Sjöström - Disa Nilsson 6 S-1 5 -100 6.0/74.0
Berit Örnevall - Kerstin Kinnander Per-Owe Jalde - Solveig Lewander 6 S-1 2 -100 6.0/74.0
Gunilla Olofsson - Anita Koch Ann-Cathrin Svensson - Kerstin Klintberg 6 S-1 5 -100 6.0/74.0
Ann Jirving - Barbro Jelger Gun Andersson - Christina Persson 6 S-2 5 -200 1.0/79.0
Louise Rosencrantz-Larsson - Bengt Björkstén Christina Löfgren - Margreth Östergren 6 S-2 2 -200 1.0/79.0