Kommande tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
Falu BK » Barometer + årsmöte 2008-02-05 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Falu BK

Barometer + årsmöte 2008-02-05

Partävling, 7 bord, 13 par. Antal brickor: 24. Medel: -0.1.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Agneta Danielsen - Vera Södergren

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 5, Miro Bakrac - Bert Olsson
16NT N-3 150 3.0 80% 3 80.0%DKn954764310764 Kn96K106KKn109532
23 Ö+1 130 -1.0 40% 2 60.0%Kn643ED97432K9 ED108765KKn8652
Rond 2, som ÖV mot par 7, Lars Thuresson - Lennart Östman
34 V-1 -100 0.0 50% 2 56.7%Kn653ED73KKn1065 EKKn765EKKn10497
41NT Ö-1 -100 -4.0 10% -2 45.0%EKD83D10E104D85 952Kn986353292
Rond 3, som ÖV mot par 9, Rolf Westin - Lars Björkman
53D V-1 -100 -3.0 20% -5 40.0%97105410652DKn106 K6432KDKn9724K
65 S-1 50 -1.0 40% -6 40.0%EK72Kn107Kn109743 10986427543K36
Rond 4, som NS mot par 11, Christina Svensson - Sven Åke Georgsson
75 V-1 100 -1.0 40% -7 40.0%1083D95310754K2 KKn642EK7Kn3964
83NT N+4 520 -2.0 30% -9 38.8%EKnED621075EKKn3 KD105KE42D10874
Rond 5, som NS mot par 13, Gösta Edström - Hans Pousette
94D N-3 -500 -3.0 20% -12 36.7%ED82EKDKn4E983 7107321053D9652
104 V-1 100 -1.0 40% -13 37.0%EKDK5433109653 9842Kn9654K842
Rond 6, som NS mot par 2, Hans-Erik Hedström - Per Flemström
113 N= 110 -5.0 0% -18 33.6%7E94ED76542D2 KKn986D10Kn9EKKn4
121 V= -80 3.0 80% -15 37.5%K63287E8542DKn DKn8EKn643KnE865
Rond 7, som ÖV mot par 4, Olle Eriksson - Lennart Nordström
134 N= -620 2.0 70% -13 40.0%Kn73Kn109486EKD2 D8210974329754
142 N+1 -140 -1.0 40% -14 40.0%D10562EKn4210954 EK96484K1085E6
Rond 8, som NS mot par 6, Sven-Åke Arvendahl - Jesper Rundin
153NT N+1 630 1.0 60% -13 41.3%E9EKn10EEKDKn652 Kn6865429643210
163NT V+1 -630 -2.0 30% -15 40.6%410K9875D109765 EKn1096E8752482
Rond 9, Frirond
17  - -0.0 50% -15 41.2%KD9763105E10853 Kn8E108D974KD97
18  - -0.0 50% -15 41.7%75K107532K104D10 DKn9E6E7KKn9865
Rond 10, som ÖV mot par 14, Inger Wallin - Yvonne Geijer
193NT Ö= 600 -1.0 40% -16 41.6%ED7K5Kn87KDKn32 3D87632EKD975
205 S+1 -680 5.0 100% -11 44.5%10658Kn108742Kn73 97253265EK642
Rond 11, som NS mot par 12, Olle Burgaz - Åke Gerge
213NT N-3 -300 -5.0 0% -16 42.4%DEKKn94D1095KKn8 Kn854323K82752
22Pass 5.0 100% -11 45.0%D865Kn83K86KD2 E431092Kn9E8753
Rond 12, som ÖV mot par 1, Jonathan White - Tomas Lorenz
235 S-1 100 5.0 100% -6 47.4%E96D54964Kn1053 D8743K8353984
243NT N-3 150 5.0 100% -1 49.6%96D9853E54DKn4 EKn753410986K82

Bricka 1

Falu BK, Sverige 2008.02.05

Nord giv
ingen i zon
KD853
E32
E85
KD
kn96
K106
Kkn10
9532

Dkn954
7643
10764
E10742
87
D92
Ekn8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Olle Burgaz - Åke Gerge 4 N+2 480 5.0/-5.0
Inger Wallin - Yvonne Geijer Jonathan White - Tomas Lorenz 4 N+1 450 3.0/-3.0
Christina Svensson - Sven Åke Georgsson Olle Eriksson - Lennart Nordström 6 N-1 -50 0.0/0.0
Gösta Edström - Hans Pousette Hans-Erik Hedström - Per Flemström 6 N-1 -50 0.0/0.0
Miro Bakrac - Bert Olsson Agneta Danielsen - Vera Södergren 6NT N-3 -150 -3.0/3.0
Sven-Åke Arvendahl - Jesper Rundin Rolf Westin - Lars Björkman 3D Ö+1 -570 -5.0/5.0
Lars Thuresson - Lennart Östman   - -0.5/-

Bricka 2

Falu BK, Sverige 2008.02.05

Öst giv
N-S i zon
K873
Ekn4
105
E1076
ED10
8765
Kkn86
52
kn64
3
ED97432
K9
952
KD1092

Dkn843

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Olle Burgaz - Åke Gerge 5 Ö-1 50 5.0/-5.0
Christina Svensson - Sven Åke Georgsson Olle Eriksson - Lennart Nordström 3 Ö= -110 3.0/-3.0
Miro Bakrac - Bert Olsson Agneta Danielsen - Vera Södergren 3 Ö+1 -130 1.0/-1.0
Sven-Åke Arvendahl - Jesper Rundin Rolf Westin - Lars Björkman 6NT S-2 -200 -2.0/2.0
Inger Wallin - Yvonne Geijer Jonathan White - Tomas Lorenz 5 S-2 -200 -2.0/2.0
Gösta Edström - Hans Pousette Hans-Erik Hedström - Per Flemström 4 S-3 -300 -5.0/5.0
Lars Thuresson - Lennart Östman   - -0.5/-

Bricka 3

Falu BK, Sverige 2008.02.05

Syd giv
Ö-V i zon
10943
K1042
985
42
EKkn765
E
Kkn104
97

kn653
ED73
Kkn1065
D82
D987
62
ED83

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Olle Eriksson - Lennart Nordström Gösta Edström - Hans Pousette 6 V-3 300 5.0/-5.0
Jonathan White - Tomas Lorenz Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 3NT Ö-1 100 0.0/0.0
Sven-Åke Arvendahl - Jesper Rundin Christina Svensson - Sven Åke Georgsson 3NT Ö-1 100 0.0/0.0
Lars Thuresson - Lennart Östman Agneta Danielsen - Vera Södergren 4 V-1 100 0.0/0.0
Inger Wallin - Yvonne Geijer Hans-Erik Hedström - Per Flemström 3NT Ö-1 100 0.0/0.0
Olle Burgaz - Åke Gerge Miro Bakrac - Bert Olsson 5 Ö= -600 -5.0/5.0
Rolf Westin - Lars Björkman   - -/0.0

Bricka 4

Falu BK, Sverige 2008.02.05

Väst giv
alla i zon
kn4
EK5
Dkn86
10763
952
kn9863
532
92
EKD83
D10
E104
D85
1076
742
K97
EKkn4

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Lars Thuresson - Lennart Östman Agneta Danielsen - Vera Södergren 1NT Ö-1 100 4.0/-4.0
Inger Wallin - Yvonne Geijer Hans-Erik Hedström - Per Flemström 1NT Ö-1 100 4.0/-4.0
Jonathan White - Tomas Lorenz Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 1 Ö= -80 0.0/0.0
Olle Burgaz - Åke Gerge Miro Bakrac - Bert Olsson 1 Ö= -80 0.0/0.0
Olle Eriksson - Lennart Nordström Gösta Edström - Hans Pousette 2 Ö= -110 -3.0/3.0
Sven-Åke Arvendahl - Jesper Rundin Christina Svensson - Sven Åke Georgsson 2 Ö+1 -140 -5.0/5.0
Rolf Westin - Lars Björkman   - -/0.0

Bricka 5

Falu BK, Sverige 2008.02.05

Nord giv
N-S i zon
Ekn10
E3
KDkn98
E75
K6432
KDkn972
4
K
97
1054
10652
Dkn106
D85
86
E73
98432

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Hans-Erik Hedström - Per Flemström Olle Eriksson - Lennart Nordström 3NT S+1 630 5.0/-5.0
Rolf Westin - Lars Björkman Agneta Danielsen - Vera Södergren 3D V-1 100 3.0/-3.0
Gösta Edström - Hans Pousette Sven-Åke Arvendahl - Jesper Rundin 3 V-1 50 1.0/-1.0
Miro Bakrac - Bert Olsson Jonathan White - Tomas Lorenz 5 S-1 -100 -2.0/2.0
Inger Wallin - Yvonne Geijer Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 3NT S-1 -100 -2.0/2.0
Lars Thuresson - Lennart Östman Olle Burgaz - Åke Gerge 3 V= -140 -5.0/5.0
Christina Svensson - Sven Åke Georgsson   - -/0.5

Bricka 6

Falu BK, Sverige 2008.02.05

Öst giv
Ö-V i zon
kn5
986
D84
EKD52
1098642
7543
K3
6
EK7
2
kn107
kn109743
D3
EKDkn10
E9652
8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Gösta Edström - Hans Pousette Sven-Åke Arvendahl - Jesper Rundin 4 N= 420 5.0/-5.0
Miro Bakrac - Bert Olsson Jonathan White - Tomas Lorenz 5 S-1 -50 1.0/-1.0
Rolf Westin - Lars Björkman Agneta Danielsen - Vera Södergren 5 S-1 -50 1.0/-1.0
Inger Wallin - Yvonne Geijer Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 4 S-1 -50 1.0/-1.0
Lars Thuresson - Lennart Östman Olle Burgaz - Åke Gerge 5 S-2 -100 -3.0/3.0
Hans-Erik Hedström - Per Flemström Olle Eriksson - Lennart Nordström 6 S-3 -150 -5.0/5.0
Christina Svensson - Sven Åke Georgsson   - -/0.5

Bricka 7

Falu BK, Sverige 2008.02.05

Syd giv
alla i zon
1083
D953
10754
K2
975

EKD9862
E87
ED
kn108642

Dkn1053
Kkn642
EK7
kn3
964

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Jonathan White - Tomas Lorenz Lars Thuresson - Lennart Östman 5 V-2 200 4.0/-4.0
Sven-Åke Arvendahl - Jesper Rundin Hans-Erik Hedström - Per Flemström 4 Ö-2 200 4.0/-4.0
Rolf Westin - Lars Björkman Olle Burgaz - Åke Gerge 4 V-1 100 -1.0/1.0
Agneta Danielsen - Vera Södergren Christina Svensson - Sven Åke Georgsson 5 V-1 100 -1.0/1.0
Inger Wallin - Yvonne Geijer Olle Eriksson - Lennart Nordström 4 V-1 100 -1.0/1.0
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Miro Bakrac - Bert Olsson 4 V= -130 -5.0/5.0
Gösta Edström - Hans Pousette   - -/0.6

Bricka 8

Falu BK, Sverige 2008.02.05

Väst giv
ingen i zon
Ekn
ED62
1075
EKkn3
743
1098743
D83
9
9862
kn5
Kkn96
652
KD105
K
E42
D10874

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Miro Bakrac - Bert Olsson 6NT N+1 1020 4.0/-4.0
Sven-Åke Arvendahl - Jesper Rundin Hans-Erik Hedström - Per Flemström 6NT N+1 1020 4.0/-4.0
Jonathan White - Tomas Lorenz Lars Thuresson - Lennart Östman 3NT N+4 520 -2.0/2.0
Rolf Westin - Lars Björkman Olle Burgaz - Åke Gerge 3NT N+4 520 -2.0/2.0
Agneta Danielsen - Vera Södergren Christina Svensson - Sven Åke Georgsson 3NT N+4 520 -2.0/2.0
Inger Wallin - Yvonne Geijer Olle Eriksson - Lennart Nordström 3NT N+4 520 -2.0/2.0
Gösta Edström - Hans Pousette   - -/0.6

Bricka 9

Falu BK, Sverige 2008.02.05

Nord giv
Ö-V i zon
ED82
EKDkn4
E98
3
10963
9865

EKkn87
Kkn54

KDkn7642
104
7
10732
1053
D9652

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Lars Thuresson - Lennart Östman Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 4 N= 420 4.0/-4.0
Rolf Westin - Lars Björkman Jonathan White - Tomas Lorenz 4 N= 420 4.0/-4.0
Christina Svensson - Sven Åke Georgsson Olle Burgaz - Åke Gerge 3 N+1 170 1.0/-1.0
Inger Wallin - Yvonne Geijer Miro Bakrac - Bert Olsson 4D N-1 -100 -1.0/1.0
Agneta Danielsen - Vera Södergren Gösta Edström - Hans Pousette 4D N-3 -500 -3.0/3.0
Olle Eriksson - Lennart Nordström Sven-Åke Arvendahl - Jesper Rundin 4D Ö= -790 -5.0/5.0
Hans-Erik Hedström - Per Flemström   - 0.2/-

Bricka 10

Falu BK, Sverige 2008.02.05

Öst giv
alla i zon
EKD
K543
3
109653
kn732
kn987
872
kn7
1065
ED106
EKD10
ED
984
2
kn9654
K842

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Olle Eriksson - Lennart Nordström Sven-Åke Arvendahl - Jesper Rundin 2D N+2 580 5.0/-5.0
Inger Wallin - Yvonne Geijer Miro Bakrac - Bert Olsson 4 V-3 300 3.0/-3.0
Lars Thuresson - Lennart Östman Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 4 Ö-2 200 1.0/-1.0
Agneta Danielsen - Vera Södergren Gösta Edström - Hans Pousette 4 V-1 100 -1.0/1.0
Rolf Westin - Lars Björkman Jonathan White - Tomas Lorenz 2NT Ö= -120 -4.0/4.0
Christina Svensson - Sven Åke Georgsson Olle Burgaz - Åke Gerge 2NT Ö= -120 -4.0/4.0
Hans-Erik Hedström - Per Flemström   - 0.2/-

Bricka 11

Falu BK, Sverige 2008.02.05

Syd giv
ingen i zon
7
E94
ED76542
D2
ED4
kn87632
83
63
10532
K5
K10
109875
Kkn986
D10
kn9
EKkn4

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Miro Bakrac - Bert Olsson Lars Thuresson - Lennart Östman 3NT S+2 460 4.0/-4.0
Inger Wallin - Yvonne Geijer Sven-Åke Arvendahl - Jesper Rundin 3NT N+2 460 4.0/-4.0
Christina Svensson - Sven Åke Georgsson Jonathan White - Tomas Lorenz 3NT N+1 430 1.0/-1.0
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Rolf Westin - Lars Björkman 3NT S= 400 -1.0/1.0
Olle Burgaz - Åke Gerge Gösta Edström - Hans Pousette 4 N= 130 -3.0/3.0
Agneta Danielsen - Vera Södergren Hans-Erik Hedström - Per Flemström 3 N= 110 -5.0/5.0
Olle Eriksson - Lennart Nordström   - -/-0.3

Bricka 12

Falu BK, Sverige 2008.02.05

Väst giv
N-S i zon
K632
87
E8542
Dkn
E10975
KD9
K
K1097
4
1052
D109763
432
Dkn8
Ekn643
kn
E865

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Rolf Westin - Lars Björkman 3 V-2 100 5.0/-5.0
Agneta Danielsen - Vera Södergren Hans-Erik Hedström - Per Flemström 1 V= -80 3.0/-3.0
Miro Bakrac - Bert Olsson Lars Thuresson - Lennart Östman 2 S-1 -100 0.0/0.0
Olle Burgaz - Åke Gerge Gösta Edström - Hans Pousette 2NT N-1 -100 0.0/0.0
Christina Svensson - Sven Åke Georgsson Jonathan White - Tomas Lorenz 3NT N-2 -200 -4.0/4.0
Inger Wallin - Yvonne Geijer Sven-Åke Arvendahl - Jesper Rundin 2NT N-2 -200 -4.0/4.0
Olle Eriksson - Lennart Nordström   - -/-0.3

Bricka 13

Falu BK, Sverige 2008.02.05

Nord giv
alla i zon
E1065
EK3
Ekn
kn1063
D82

1097432
9754
kn73
kn1094
86
EKD2
K94
D87652
KD5
8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Inger Wallin - Yvonne Geijer Lars Thuresson - Lennart Östman 4D N= 790 5.0/-5.0
Rolf Westin - Lars Björkman Miro Bakrac - Bert Olsson 4 N+1 650 3.0/-3.0
Olle Eriksson - Lennart Nordström Agneta Danielsen - Vera Södergren 4 N= 620 -2.0/2.0
Christina Svensson - Sven Åke Georgsson Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 4 S= 620 -2.0/2.0
Olle Burgaz - Åke Gerge Hans-Erik Hedström - Per Flemström 4 N= 620 -2.0/2.0
Gösta Edström - Hans Pousette Jonathan White - Tomas Lorenz 4 S= 620 -2.0/2.0
Sven-Åke Arvendahl - Jesper Rundin   - -0.4/-

Bricka 14

Falu BK, Sverige 2008.02.05

Öst giv
ingen i zon
kn872
EKD953
3
kn7
EK964
84
K1085
E6
D105
62
Ekn42
10954
3
kn107
D976
KD832

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Gösta Edström - Hans Pousette Jonathan White - Tomas Lorenz 4 N= 420 5.0/-5.0
Christina Svensson - Sven Åke Georgsson Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 2 N+2 170 3.0/-3.0
Olle Eriksson - Lennart Nordström Agneta Danielsen - Vera Södergren 2 N+1 140 1.0/-1.0
Rolf Westin - Lars Björkman Miro Bakrac - Bert Olsson 4 N-1 -50 -2.0/2.0
Olle Burgaz - Åke Gerge Hans-Erik Hedström - Per Flemström 4 N-1 -50 -2.0/2.0
Inger Wallin - Yvonne Geijer Lars Thuresson - Lennart Östman 2 V+2 -170 -5.0/5.0
Sven-Åke Arvendahl - Jesper Rundin   - -0.4/-

Bricka 15

Falu BK, Sverige 2008.02.05

Syd giv
N-S i zon
E9
Ekn10
E
EKDkn652
D1087
KD
D10875
98
K5432
973
Kkn
743
kn6
86542
96432
10

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Miro Bakrac - Bert Olsson Christina Svensson - Sven Åke Georgsson 6 S= 1430 5.0/-5.0
Agneta Danielsen - Vera Södergren Sven-Åke Arvendahl - Jesper Rundin 3NT N+1 630 1.0/-1.0
Olle Burgaz - Åke Gerge Olle Eriksson - Lennart Nordström 3NT N+1 630 1.0/-1.0
Gösta Edström - Hans Pousette Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 3NT N+1 630 1.0/-1.0
Lars Thuresson - Lennart Östman Rolf Westin - Lars Björkman 5 N= 600 -3.0/3.0
Jonathan White - Tomas Lorenz Hans-Erik Hedström - Per Flemström 3 N+2 150 -5.0/5.0
Inger Wallin - Yvonne Geijer   - -0.1/-

Bricka 16

Falu BK, Sverige 2008.02.05

Väst giv
Ö-V i zon
4
10
K9875
D109765
KD83
D963
kn106
E3
752
Kkn4
ED32
Kkn4
Ekn1096
E8752
4
82

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Gösta Edström - Hans Pousette Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 4D V-2 500 5.0/-5.0
Miro Bakrac - Bert Olsson Christina Svensson - Sven Åke Georgsson 4 V-1 100 2.0/-2.0
Olle Burgaz - Åke Gerge Olle Eriksson - Lennart Nordström 3 V-1 100 2.0/-2.0
Lars Thuresson - Lennart Östman Rolf Westin - Lars Björkman 3NT Ö+1 -630 -2.0/2.0
Agneta Danielsen - Vera Södergren Sven-Åke Arvendahl - Jesper Rundin 3NT V+1 -630 -2.0/2.0
Jonathan White - Tomas Lorenz Hans-Erik Hedström - Per Flemström 3NT V+2 -660 -5.0/5.0
Inger Wallin - Yvonne Geijer   - -0.1/-

Bricka 17

Falu BK, Sverige 2008.02.05

Nord giv
ingen i zon
2
Kkn7542
Kkn86
kn2
kn8
E108
D974
KD97
KD9763

105
E10853
E1054
D963
E32
64

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Jonathan White - Tomas Lorenz Olle Eriksson - Lennart Nordström 4 N= 420 5.0/-5.0
Christina Svensson - Sven Åke Georgsson Lars Thuresson - Lennart Östman 4 Ö= -420 2.0/-2.0
Inger Wallin - Yvonne Geijer Rolf Westin - Lars Björkman 4 Ö= -420 2.0/-2.0
Hans-Erik Hedström - Per Flemström Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 4D Ö= -590 -3.0/3.0
Sven-Åke Arvendahl - Jesper Rundin Olle Burgaz - Åke Gerge 4D Ö= -590 -3.0/3.0
Gösta Edström - Hans Pousette Miro Bakrac - Bert Olsson 4D Ö= -590 -3.0/3.0
Agneta Danielsen - Vera Södergren   - -/-0.0

Bricka 18

Falu BK, Sverige 2008.02.05

Öst giv
N-S i zon
K63
Dkn4
Dkn8653
2
Dkn9
E6
E7
Kkn9865
75
K107532
K104
D10
E10842
98
92
E743

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Gösta Edström - Hans Pousette Miro Bakrac - Bert Olsson 3 S= 140 5.0/-5.0
Sven-Åke Arvendahl - Jesper Rundin Olle Burgaz - Åke Gerge 4 Ö-2 100 3.0/-3.0
Hans-Erik Hedström - Per Flemström Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 3 Ö-1 50 0.0/0.0
Christina Svensson - Sven Åke Georgsson Lars Thuresson - Lennart Östman 3 Ö-1 50 0.0/0.0
Inger Wallin - Yvonne Geijer Rolf Westin - Lars Björkman 2 Ö= -110 -3.0/3.0
Jonathan White - Tomas Lorenz Olle Eriksson - Lennart Nordström 4 V= -420 -5.0/5.0
Agneta Danielsen - Vera Södergren   - -/-0.0

Bricka 19

Falu BK, Sverige 2008.02.05

Syd giv
Ö-V i zon
64
E109
95432
E104
3
D87632
EKD
975
ED7
K5
kn87
KDkn32
Kkn109852
kn4
106
86

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Lars Thuresson - Lennart Östman Gösta Edström - Hans Pousette 4NT Ö-4 400 5.0/-5.0
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Olle Eriksson - Lennart Nordström 3 S-2 -100 3.0/-3.0
Inger Wallin - Yvonne Geijer Agneta Danielsen - Vera Södergren 3NT Ö= -600 1.0/-1.0
Jonathan White - Tomas Lorenz Sven-Åke Arvendahl - Jesper Rundin 4 V= -620 -3.0/3.0
Hans-Erik Hedström - Per Flemström Miro Bakrac - Bert Olsson 4 V= -620 -3.0/3.0
Rolf Westin - Lars Björkman Christina Svensson - Sven Åke Georgsson 4 V= -620 -3.0/3.0
Olle Burgaz - Åke Gerge   - -0.3/-

Bricka 20

Falu BK, Sverige 2008.02.05

Väst giv
alla i zon
Dkn4
Kkn10
EK9
D1098
972
532
65
EK642
1065
8
kn108742
kn73
EK83
ED9764
D3
5

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Jonathan White - Tomas Lorenz Sven-Åke Arvendahl - Jesper Rundin 6 N+1 1460 2.0/-2.0
Hans-Erik Hedström - Per Flemström Miro Bakrac - Bert Olsson 6 N+1 1460 2.0/-2.0
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Olle Eriksson - Lennart Nordström 6 N+1 1460 2.0/-2.0
Rolf Westin - Lars Björkman Christina Svensson - Sven Åke Georgsson 6 N+1 1460 2.0/-2.0
Lars Thuresson - Lennart Östman Gösta Edström - Hans Pousette 6 N= 1430 -3.0/3.0
Inger Wallin - Yvonne Geijer Agneta Danielsen - Vera Södergren 5 S+1 680 -5.0/5.0
Olle Burgaz - Åke Gerge   - -0.3/-

Bricka 21

Falu BK, Sverige 2008.02.05

Nord giv
N-S i zon
D
EKkn94
D1095
Kkn8
E97
106
Ekn4
ED1063
K106
D8752
763
94
kn85432
3
K82
752

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Gösta Edström - Hans Pousette Rolf Westin - Lars Björkman 3 V-3 150 5.0/-5.0
Inger Wallin - Yvonne Geijer Christina Svensson - Sven Åke Georgsson 2 N= 90 3.0/-3.0
Hans-Erik Hedström - Per Flemström Lars Thuresson - Lennart Östman 2 N-1 -100 0.0/0.0
Olle Eriksson - Lennart Nordström Miro Bakrac - Bert Olsson 2 N-1 -100 0.0/0.0
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Sven-Åke Arvendahl - Jesper Rundin 3 N-2 -200 -3.0/3.0
Agneta Danielsen - Vera Södergren Olle Burgaz - Åke Gerge 3NT N-3 -300 -5.0/5.0
Jonathan White - Tomas Lorenz   - -/-0.9

Bricka 22

Falu BK, Sverige 2008.02.05

Öst giv
Ö-V i zon
D865
kn83
K86
KD2
K7
D7654
E532
kn9
kn1092
EK
D1074
1064
E43
1092
kn9
E8753

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Danielsen - Vera Södergren Olle Burgaz - Åke Gerge Pass 5.0/-5.0
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Sven-Åke Arvendahl - Jesper Rundin 1NT S-1 -50 2.0/-2.0
Gösta Edström - Hans Pousette Rolf Westin - Lars Björkman 1NT S-1 -50 2.0/-2.0
Hans-Erik Hedström - Per Flemström Lars Thuresson - Lennart Östman 2 V+1 -110 -2.0/2.0
Olle Eriksson - Lennart Nordström Miro Bakrac - Bert Olsson 2 V+1 -110 -2.0/2.0
Inger Wallin - Yvonne Geijer Christina Svensson - Sven Åke Georgsson 2 V+1 -140 -5.0/5.0
Jonathan White - Tomas Lorenz   - -/-0.9

Bricka 23

Falu BK, Sverige 2008.02.05

Syd giv
alla i zon
kn
Ekn9762
EKD
E72
D8743
K83
53
984
E96
D54
964
kn1053
K1052
10
kn10872
KD6

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Christina Svensson - Sven Åke Georgsson Gösta Edström - Hans Pousette 4 N+1 650 5.0/-5.0
Miro Bakrac - Bert Olsson Sven-Åke Arvendahl - Jesper Rundin 3NT S+1 630 2.0/-2.0
Inger Wallin - Yvonne Geijer Olle Burgaz - Åke Gerge 3NT S+1 630 2.0/-2.0
Rolf Westin - Lars Björkman Hans-Erik Hedström - Per Flemström 4 N= 620 -1.0/1.0
Olle Eriksson - Lennart Nordström Lars Thuresson - Lennart Östman 2 S+2 130 -3.0/3.0
Jonathan White - Tomas Lorenz Agneta Danielsen - Vera Södergren 5 S-1 -100 -5.0/5.0
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson   - 0.4/-

Bricka 24

Falu BK, Sverige 2008.02.05

Väst giv
ingen i zon
K82
E7
KD2
109763
Ekn753
4
10986
K82
96
D9853
E54
Dkn4
D104
Kkn1062
kn73
E5

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Olle Eriksson - Lennart Nordström Lars Thuresson - Lennart Östman 2 Ö-4 200 5.0/-5.0
Christina Svensson - Sven Åke Georgsson Gösta Edström - Hans Pousette 2NT N= 120 3.0/-3.0
Miro Bakrac - Bert Olsson Sven-Åke Arvendahl - Jesper Rundin 2 S-1 -50 -1.0/1.0
Rolf Westin - Lars Björkman Hans-Erik Hedström - Per Flemström 3NT N-1 -50 -1.0/1.0
Inger Wallin - Yvonne Geijer Olle Burgaz - Åke Gerge 2NT N-1 -50 -1.0/1.0
Jonathan White - Tomas Lorenz Agneta Danielsen - Vera Södergren 3NT N-3 -150 -5.0/5.0
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson   - 0.4/-