Kommande tävlingar
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK S:t Erik » Sommarserien #6 2016-06-13 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK S:t Erik

Sommarserien #6 2016-06-13

Partävling, 10 bord, 20 par. Antal brickor: 24. Medel: 216.0.

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 11, Åke Falkunge - Mi Andrén
14 N+2 -480 5 28% 5 28.0%K63210108752K94 Kn54643KEKn8632
24 Ö-2 -100 10 56% 15 42.0%KnEK942Kn109E1098 E642D73K2Kn732
Rond 2, som ÖV mot par 19, Patric Holmberg - Ann-Sophie Andersson
33NT S+1 -430 5 28% 20 37.3%KD9EKn10875410Kn6 1065KD6D976527
42 V= 110 13 72% 33 46.0%DKn6K65ED1075Kn8 742EKn1092Kn9KD6
Rond 3, som ÖV mot par 13, Jan Bergström - Endre Sas
52 N-2 200 17 94% 50 55.6%Kn6987K9643EK6 D10985DKn3Kn8752
65D N-1 100 11 61% 61 56.5%Kn10764292K51073 EK93KD4109872E
Rond 4, som ÖV mot par 15, Göran Westin - Mikael Björin
72D Ö-1 -200 2 11% 63 50.0%KKn1027E8762Kn85 73EKD862103D42
84 N= -420 0 0% 63 43.8%959843E7Kn10974 K84KDKnKDKn8485
Rond 5, som NS mot par 7, Jan-Olof Hegethorn - Michael Jungstedt
92 N= 110 4 22% 67 41.3%DKn108763K106ED9 EK98652Kn94252
103 S-1 -100 4 22% 71 39.4%KKn4394E972854 E987E765KKn103D
Rond 6, som ÖV mot par 18, Olle Robin - Peter Gavatin
111RD S+2 -630 0 0% 71 35.8%8498Kn109862873 Kn95Kn10KD5EKn962
123NT Ö= 400 0 0% 71 32.8%E1042D9Kn862EK8 KKnEK762K731096
Rond 7, som ÖV mot par 1, Max Ödlund - Bim Ödlund
131NT N+3 -180 4 22% 75 32.0%9E7543E98E1095 DKn106432D9Kn542
143 Ö-3 -150 1 6% 76 30.1%1042EK85Kn854E6 Kn763D10964K2D5
Rond 8, som ÖV mot par 16, Magnus Rasmussen - Peder Jensen
154 N-1 100 11 61% 87 32.2%54DKn10710732863 DKn1032DKn95K1092
162 Ö-3 -300 3 17% 90 31.2%KKn853KDKn76D97 98532K94E31086
Rond 9, som NS mot par 5, Lena Björklund - Katrin Holmberg
174 N= 420 12 67% 102 33.4%65424Kn1063K1032 EK987EK632DDKn
184 S+3 710 7 39% 109 33.7%EK6K2KD865332 85ED1098743E97
Rond 10, som NS mot par 14, Eva Wiklander - Eva Benckert
191NT V-1 100 16 89% 125 36.6%Kn1094EK10752752 K8543DKn7D4K86
203 N-1 -100 7 39% 132 36.7%EKKn876KD53KD9 932873K7410653
Rond 11, som ÖV mot par 20, Lennart Rehle - Harry Nisell
213NT S+1 -630 0 0% 132 35.0%103DKn83K7610543 KKn8549521092E9
223NT Ö= 600 2 11% 134 33.9%EDKnKn9KD4210982 10864ED743EKn8K
Rond 12, som ÖV mot par 17, Maria Calissendorff - Marina Furukvist
234 N+1 -650 10 56% 144 34.8%9854264E65282 KK83Kn843Kn9765
244 Ö= 420 8 44% 152 35.2%EKD85K743KKn35 Kn43EKn986KD864

Bricka 1

BK S:t Erik, Sverige 2016.06.13

Nord giv
ingen i zon
E109
KD
Ekn963
D107
kn54
643
K
Ekn8632
K632
10
108752
K94
D87
Ekn98752
D4
5

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olle Robin - Peter Gavatin Lena Fagerström - Ela Sörensen 4 N+3 7 510 18/0
Lennart Eriksson - Per Clarin Eva Wiklander - Eva Benckert 4 N+2 2 480 13/5
Åke Falkunge - Mi Andrén Charlotte von Segebaden - Anna Qwarnström 4 N+2 10 480 13/5
Patric Holmberg - Ann-Sophie Andersson Mikael Lundin - Thomas Malmström 4 N+2 7 480 13/5
Lennart Rehle - Harry Nisell Lena Björklund - Katrin Holmberg 4 N+2 6 480 13/5
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Göran Westin - Mikael Björin 4 S+1 4 450 8/10
Anders Hellström - Caroline Tesch Maria Calissendorff - Marina Furukvist 4 S= E 420 5/13
Jan Bergström - Endre Sas Max Ödlund - Bim Ödlund 4 S= K 420 5/13
Jan-Olof Hegethorn - Michael Jungstedt Pär Ol-Mårs - Kenneth Borin 6 N-2 2 -100 1/17
Magnus Rasmussen - Peder Jensen Emanuel Unge - Simon Ekenberg 6 N-2 K -100 1/17

Bricka 2

BK S:t Erik, Sverige 2016.06.13

Öst giv
N-S i zon
8753
kn10865
E4
D4
E642
D73
K2
kn732
kn
EK942
kn109
E1098
KD109

D87653
K65

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Olof Hegethorn - Michael Jungstedt Pär Ol-Mårs - Kenneth Borin 2D N+1 Kn 870 18/0
Lennart Eriksson - Per Clarin Eva Wiklander - Eva Benckert 4D Ö-3 K 500 16/2
Olle Robin - Peter Gavatin Lena Fagerström - Ela Sörensen 4D Ö-2 D 300 13/5
Lennart Rehle - Harry Nisell Lena Björklund - Katrin Holmberg 4D Ö-2 K 300 13/5
Anders Hellström - Caroline Tesch Maria Calissendorff - Marina Furukvist 4 Ö-2 K 100 8/10
Åke Falkunge - Mi Andrén Charlotte von Segebaden - Anna Qwarnström 4 Ö-2 5 100 8/10
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Göran Westin - Mikael Björin 4 Ö-2 K 100 8/10
Jan Bergström - Endre Sas Max Ödlund - Bim Ödlund 3 Ö-1 K 50 2/16
Magnus Rasmussen - Peder Jensen Emanuel Unge - Simon Ekenberg 4 Ö-1 2 50 2/16
Patric Holmberg - Ann-Sophie Andersson Mikael Lundin - Thomas Malmström 3 Ö-1 K 50 2/16

Bricka 3

BK S:t Erik, Sverige 2016.06.13

Syd giv
Ö-V i zon
732
2
kn84
EK9532
1065
KD6
D97652
7
KD9
Ekn108754
10
kn6
Ekn84
93
EK3
D1084

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Bergström - Endre Sas Mikael Lundin - Thomas Malmström 5D N= E 550 18/0
Pär Ol-Mårs - Kenneth Borin Magnus Rasmussen - Peder Jensen 4 S+1 K 450 16/2
Emanuel Unge - Simon Ekenberg Lena Fagerström - Ela Sörensen 3NT S+1 Kn 430 13/5
Patric Holmberg - Ann-Sophie Andersson Charlotte von Segebaden - Anna Qwarnström 3NT S+1 5 430 13/5
Max Ödlund - Bim Ödlund Göran Westin - Mikael Björin 5 N= E 400 10/8
Åke Falkunge - Mi Andrén Olle Robin - Peter Gavatin 4 S+1 K 150 8/10
Maria Calissendorff - Marina Furukvist Lena Björklund - Katrin Holmberg 4 Ö-1 E 100 6/12
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Anders Hellström - Caroline Tesch 5 S-1 K -50 4/14
Eva Wiklander - Eva Benckert Jan-Olof Hegethorn - Michael Jungstedt 5 S-2 K -100 2/16
Lennart Eriksson - Per Clarin Lennart Rehle - Harry Nisell 3 Ö+1 E -170 0/18

Bricka 4

BK S:t Erik, Sverige 2016.06.13

Väst giv
alla i zon
K10
D743
K8632
75
742
Ekn1092
kn9
KD6
Dkn6
K65
ED1075
kn8
E9853
8
4
E109432

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Eriksson - Per Clarin Lennart Rehle - Harry Nisell 3D S= Kn 670 18/0
Emanuel Unge - Simon Ekenberg Lena Fagerström - Ela Sörensen 4D V-2 K 500 16/2
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Anders Hellström - Caroline Tesch 3NT V-3 K 300 14/4
Åke Falkunge - Mi Andrén Olle Robin - Peter Gavatin 4 V-2 7 200 11/7
Maria Calissendorff - Marina Furukvist Lena Björklund - Katrin Holmberg 4 V-2 7 200 11/7
Pär Ol-Mårs - Kenneth Borin Magnus Rasmussen - Peder Jensen 4 V-1 K 100 8/10
Eva Wiklander - Eva Benckert Jan-Olof Hegethorn - Michael Jungstedt 2 V= K -110 5/13
Patric Holmberg - Ann-Sophie Andersson Charlotte von Segebaden - Anna Qwarnström 2 V= K -110 5/13
Max Ödlund - Bim Ödlund Göran Westin - Mikael Björin 3 Ö= K -140 2/16
Jan Bergström - Endre Sas Mikael Lundin - Thomas Malmström 4D S-5 2 -1400 0/18

Bricka 5

BK S:t Erik, Sverige 2016.06.13

Nord giv
N-S i zon
EK732
E52
Ekn10
43
D10985
Dkn3

kn8752
kn6
987
K9643
EK6
4
K1064
D8752
D109

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Max Ödlund - Bim Ödlund Lena Björklund - Katrin Holmberg 2NT N= 3 120 16/2
Lennart Eriksson - Per Clarin Maria Calissendorff - Marina Furukvist 1NT N+1 3 120 16/2
Lennart Rehle - Harry Nisell Jan-Olof Hegethorn - Michael Jungstedt 1NT N+1 3 120 16/2
Eva Wiklander - Eva Benckert Emanuel Unge - Simon Ekenberg 2 S= 2 110 12/6
Pär Ol-Mårs - Kenneth Borin Åke Falkunge - Mi Andrén 3D V-1 4 100 10/8
Göran Westin - Mikael Björin Mikael Lundin - Thomas Malmström 1NT N= K 90 8/10
Lena Fagerström - Ela Sörensen Magnus Rasmussen - Peder Jensen 2 S-1 7 -100 5/13
Olle Robin - Peter Gavatin Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 3NT S-1 5 -100 5/13
Anders Hellström - Caroline Tesch Patric Holmberg - Ann-Sophie Andersson 3NT N-2 9 -200 1/17
Jan Bergström - Endre Sas Charlotte von Segebaden - Anna Qwarnström 2 N-2 E -200 1/17

Bricka 6

BK S:t Erik, Sverige 2016.06.13

Öst giv
Ö-V i zon

kn10853
E4
KD8654
EK93
KD4
109872
E
kn107642
92
K5
1073
D85
E76
Dkn63
kn92

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Max Ödlund - Bim Ödlund Lena Björklund - Katrin Holmberg 3 N= E 140 15/3
Lennart Eriksson - Per Clarin Maria Calissendorff - Marina Furukvist 3 S= E 140 15/3
Göran Westin - Mikael Björin Mikael Lundin - Thomas Malmström 3 S= E 140 15/3
Lennart Rehle - Harry Nisell Jan-Olof Hegethorn - Michael Jungstedt 3 S= E 140 15/3
Eva Wiklander - Eva Benckert Emanuel Unge - Simon Ekenberg 4 N= K 130 10/8
Anders Hellström - Caroline Tesch Patric Holmberg - Ann-Sophie Andersson 5D N-1 K -100 7/11
Jan Bergström - Endre Sas Charlotte von Segebaden - Anna Qwarnström 5D N-1 K -100 7/11
Pär Ol-Mårs - Kenneth Borin Åke Falkunge - Mi Andrén 4 Ö= 2 -620 3/15
Olle Robin - Peter Gavatin Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 4 Ö= 9 -620 3/15
Lena Fagerström - Ela Sörensen Magnus Rasmussen - Peder Jensen 4 Ö+1 E -650 0/18

Bricka 7

BK S:t Erik, Sverige 2016.06.13

Syd giv
alla i zon
D964
4
Dkn954
K73
73
EKD862
103
D42
Kkn102
7
E8762
kn85
E85
kn10953
K
E1096

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Magnus Rasmussen - Peder Jensen Åke Falkunge - Mi Andrén 2NTD S+1 E 890 18/0
Göran Westin - Mikael Björin Charlotte von Segebaden - Anna Qwarnström 2D Ö-1 Kn 200 16/2
Emanuel Unge - Simon Ekenberg Lennart Rehle - Harry Nisell 2 N= 7 110 14/4
Eva Wiklander - Eva Benckert Pär Ol-Mårs - Kenneth Borin 1NT N= 2 90 12/6
Mikael Lundin - Thomas Malmström Lennart Eriksson - Per Clarin 2 N-1 7 -100 7/11
Jan-Olof Hegethorn - Michael Jungstedt Maria Calissendorff - Marina Furukvist 2 S-1 E -100 7/11
Jan Bergström - Endre Sas Anders Hellström - Caroline Tesch 3NT N-1 E -100 7/11
Patric Holmberg - Ann-Sophie Andersson Lena Björklund - Katrin Holmberg 2 S-1 E -100 7/11
Max Ödlund - Bim Ödlund Olle Robin - Peter Gavatin 2 N-2 7 -200 1/17
Lena Fagerström - Ela Sörensen Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 3 N-2 7 -200 1/17

Bricka 8

BK S:t Erik, Sverige 2016.06.13

Väst giv
ingen i zon
D7632
1075

EK632
K84
KDkn
KDkn84
85
95
9843
E7
kn10974
Ekn10
E62
1096532
D

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Westin - Mikael Björin Charlotte von Segebaden - Anna Qwarnström 4 N= E 420 18/0
Jan Bergström - Endre Sas Anders Hellström - Caroline Tesch 2 N+3 E 200 16/2
Patric Holmberg - Ann-Sophie Andersson Lena Björklund - Katrin Holmberg 2 N= 4 110 14/4
Max Ödlund - Bim Ödlund Olle Robin - Peter Gavatin 3 Ö-1 K 50 12/6
Mikael Lundin - Thomas Malmström Lennart Eriksson - Per Clarin 2 V= E -90 7/11
Jan-Olof Hegethorn - Michael Jungstedt Maria Calissendorff - Marina Furukvist 1NT V= 2 -90 7/11
Eva Wiklander - Eva Benckert Pär Ol-Mårs - Kenneth Borin 1NT V= E -90 7/11
Magnus Rasmussen - Peder Jensen Åke Falkunge - Mi Andrén 1NT V= 2 -90 7/11
Lena Fagerström - Ela Sörensen Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 4D N-1 E -100 2/16
Emanuel Unge - Simon Ekenberg Lennart Rehle - Harry Nisell 4 N-3 2 -150 0/18

Bricka 9

BK S:t Erik, Sverige 2016.06.13

Nord giv
Ö-V i zon
Dkn10876
3
K106
ED9
53
KDkn104
D753
86
942
E7
E8
Kkn10743
EK
98652
kn942
52

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Westin - Mikael Björin Anders Hellström - Caroline Tesch 2 N+4 4 230 18/0
Mikael Lundin - Thomas Malmström Olle Robin - Peter Gavatin 2 N+2 E 170 15/3
Lennart Eriksson - Per Clarin Patric Holmberg - Ann-Sophie Andersson 2 N+2 E 170 15/3
Jan Bergström - Endre Sas Lena Björklund - Katrin Holmberg 2 N+1 E 140 10/8
Magnus Rasmussen - Peder Jensen Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 3 N= E 140 10/8
Maria Calissendorff - Marina Furukvist Emanuel Unge - Simon Ekenberg 3 N= E 140 10/8
Charlotte von Segebaden - Anna Qwarnström Jan-Olof Hegethorn - Michael Jungstedt 2 N= E 110 4/14
Åke Falkunge - Mi Andrén Max Ödlund - Bim Ödlund 2 N= E 110 4/14
Lennart Rehle - Harry Nisell Pär Ol-Mårs - Kenneth Borin 2 N= E 110 4/14
Eva Wiklander - Eva Benckert Lena Fagerström - Ela Sörensen 3 N-1 E -50 0/18

Bricka 10

BK S:t Erik, Sverige 2016.06.13

Öst giv
alla i zon
Kkn43
94
E972
854
D6
Dkn832
8
Kkn976
1052
K10
D654
E1032
E987
E765
Kkn103
D

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Magnus Rasmussen - Peder Jensen Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 4 S= 8 620 18/0
Jan Bergström - Endre Sas Lena Björklund - Katrin Holmberg 3 N+1 5 170 15/3
Göran Westin - Mikael Björin Anders Hellström - Caroline Tesch 2 N+2 5 170 15/3
Eva Wiklander - Eva Benckert Lena Fagerström - Ela Sörensen 1NT N+2 2 150 12/6
Mikael Lundin - Thomas Malmström Olle Robin - Peter Gavatin 2 N+1 K 140 8/10
Lennart Eriksson - Per Clarin Patric Holmberg - Ann-Sophie Andersson 2 S+1 8 140 8/10
Lennart Rehle - Harry Nisell Pär Ol-Mårs - Kenneth Borin 2 N+1 K 140 8/10
Charlotte von Segebaden - Anna Qwarnström Jan-Olof Hegethorn - Michael Jungstedt 3 S-1 D -100 4/14
Åke Falkunge - Mi Andrén Max Ödlund - Bim Ödlund 3 Ö= K -110 1/17
Maria Calissendorff - Marina Furukvist Emanuel Unge - Simon Ekenberg 3 V= 7 -110 1/17

Bricka 11

BK S:t Erik, Sverige 2016.06.13

Syd giv
ingen i zon
E1063
KD7532
E73
kn95
kn10
KD5
Ekn962
84
98
kn109862
873
KD72
E64
4
KD1054

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olle Robin - Peter Gavatin Charlotte von Segebaden - Anna Qwarnström 1RD S+2 Kn 630 18/0
Lena Fagerström - Ela Sörensen Lennart Rehle - Harry Nisell 4 N+3 Kn 510 13/5
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Mikael Lundin - Thomas Malmström 4 N+3 4 510 13/5
Magnus Rasmussen - Peder Jensen Max Ödlund - Bim Ödlund 5 N+2 10 510 13/5
Maria Calissendorff - Marina Furukvist Pär Ol-Mårs - Kenneth Borin 4 S+3 K 510 13/5
Anders Hellström - Caroline Tesch Emanuel Unge - Simon Ekenberg 4 S+2 Kn 480 4/14
Jan Bergström - Endre Sas Lennart Eriksson - Per Clarin 4 S+2 K 480 4/14
Eva Wiklander - Eva Benckert Åke Falkunge - Mi Andrén 4 S+2 K 480 4/14
Göran Westin - Mikael Björin Lena Björklund - Katrin Holmberg 4 S+2 Kn 480 4/14
Patric Holmberg - Ann-Sophie Andersson Jan-Olof Hegethorn - Michael Jungstedt 4 S+2 Kn 480 4/14

Bricka 12

BK S:t Erik, Sverige 2016.06.13

Väst giv
N-S i zon
D98
kn105
E95
D732
Kkn
EK762
K73
1096
E1042
D9
kn862
EK8
7653
843
D104
kn54

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olle Robin - Peter Gavatin Charlotte von Segebaden - Anna Qwarnström 3NT Ö= 10 -400 18/0
Patric Holmberg - Ann-Sophie Andersson Jan-Olof Hegethorn - Michael Jungstedt 4 V= Kn -420 16/2
Anders Hellström - Caroline Tesch Emanuel Unge - Simon Ekenberg 3NT V+1 3 -430 13/5
Göran Westin - Mikael Björin Lena Björklund - Katrin Holmberg 3NT V+1 2 -430 13/5
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Mikael Lundin - Thomas Malmström 3NT Ö+2 8 -460 6/12
Jan Bergström - Endre Sas Lennart Eriksson - Per Clarin 3NT Ö+2 5 -460 6/12
Eva Wiklander - Eva Benckert Åke Falkunge - Mi Andrén 3NT V+2 3 -460 6/12
Magnus Rasmussen - Peder Jensen Max Ödlund - Bim Ödlund 3NT Ö+2 4 -460 6/12
Maria Calissendorff - Marina Furukvist Pär Ol-Mårs - Kenneth Borin 3NT V+2 5 -460 6/12
Lena Fagerström - Ela Sörensen Lennart Rehle - Harry Nisell 3NT V+3 5 -490 0/18

Bricka 13

BK S:t Erik, Sverige 2016.06.13

Nord giv
alla i zon
EK7
K6
K107432
D3
Dkn106432
D9
kn5
42
9
E7543
E98
E1095
85
kn1082
D6
Kkn876

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Emanuel Unge - Simon Ekenberg Patric Holmberg - Ann-Sophie Andersson 3NT N+2 2 660 18/0
Maria Calissendorff - Marina Furukvist Lena Fagerström - Ela Sörensen 3 V-2 D 200 16/2
Max Ödlund - Bim Ödlund Charlotte von Segebaden - Anna Qwarnström 1NT N+3 3 180 14/4
Olle Robin - Peter Gavatin Anders Hellström - Caroline Tesch 3 N= 9 110 12/6
Jan-Olof Hegethorn - Michael Jungstedt Jan Bergström - Endre Sas 2 V-1 7 100 9/9
Eva Wiklander - Eva Benckert Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 3 V-1 D 100 9/9
Lena Björklund - Katrin Holmberg Pär Ol-Mårs - Kenneth Borin 3 N-1 9 -100 6/12
Åke Falkunge - Mi Andrén Lennart Rehle - Harry Nisell 2 V= 3 -110 3/15
Magnus Rasmussen - Peder Jensen Mikael Lundin - Thomas Malmström 2 V= E -110 3/15
Göran Westin - Mikael Björin Lennart Eriksson - Per Clarin 3 V= E -140 0/18

Bricka 14

BK S:t Erik, Sverige 2016.06.13

Öst giv
ingen i zon
EK5
kn
E73
Kkn9743
kn763
D10964
K2
D5
1042
EK85
kn854
E6
D98
732
D1096
1082

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Max Ödlund - Bim Ödlund Charlotte von Segebaden - Anna Qwarnström 3 Ö-3 K 150 17/1
Olle Robin - Peter Gavatin Anders Hellström - Caroline Tesch 4 Ö-3 8 150 17/1
Emanuel Unge - Simon Ekenberg Patric Holmberg - Ann-Sophie Andersson 3 N+1 E 130 14/4
Jan-Olof Hegethorn - Michael Jungstedt Jan Bergström - Endre Sas 3 Ö-2 2 100 12/6
Åke Falkunge - Mi Andrén Lennart Rehle - Harry Nisell 3 Ö-1 2 50 10/8
Eva Wiklander - Eva Benckert Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 4 N-1 E -50 7/11
Magnus Rasmussen - Peder Jensen Mikael Lundin - Thomas Malmström 4 N-1 E -50 7/11
Lena Björklund - Katrin Holmberg Pär Ol-Mårs - Kenneth Borin 2 Ö= 7 -110 3/15
Maria Calissendorff - Marina Furukvist Lena Fagerström - Ela Sörensen 2 V= E -110 3/15
Göran Westin - Mikael Björin Lennart Eriksson - Per Clarin 3 V= 10 -140 0/18

Bricka 15

BK S:t Erik, Sverige 2016.06.13

Syd giv
N-S i zon
EK86
EK3
K84
Dkn7
Dkn103
2
Dkn95
K1092
54
Dkn107
10732
863
972
98654
E6
E54

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Maria Calissendorff - Marina Furukvist Åke Falkunge - Mi Andrén 4 N= 5 620 18/0
Mikael Lundin - Thomas Malmström Anders Hellström - Caroline Tesch 3NT N= D 600 14/4
Lennart Eriksson - Per Clarin Lena Fagerström - Ela Sörensen 3NT N= 2 600 14/4
Pär Ol-Mårs - Kenneth Borin Patric Holmberg - Ann-Sophie Andersson 3NT N= 5 600 14/4
Jan Bergström - Endre Sas Emanuel Unge - Simon Ekenberg 4 S-1 D -100 7/11
Magnus Rasmussen - Peder Jensen Charlotte von Segebaden - Anna Qwarnström 4 N-1 5 -100 7/11
Olle Robin - Peter Gavatin Lena Björklund - Katrin Holmberg 4 N-1 5 -100 7/11
Lennart Rehle - Harry Nisell Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 4 N-1 10 -100 7/11
Max Ödlund - Bim Ödlund Eva Wiklander - Eva Benckert 3NT N-3 5 -300 1/17
Göran Westin - Mikael Björin Jan-Olof Hegethorn - Michael Jungstedt 3NT N-3 3 -300 1/17

Bricka 16

BK S:t Erik, Sverige 2016.06.13

Väst giv
Ö-V i zon
Dkn76
1072
2
EK432
98532
K94
E3
1086
K
kn853
KDkn76
D97
E104
ED6
109854
kn5

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Max Ödlund - Bim Ödlund Eva Wiklander - Eva Benckert 2D Ö-2 10 500 18/0
Jan Bergström - Endre Sas Emanuel Unge - Simon Ekenberg 2NT Ö-3 Kn 300 15/3
Magnus Rasmussen - Peder Jensen Charlotte von Segebaden - Anna Qwarnström 2 Ö-3 Kn 300 15/3
Mikael Lundin - Thomas Malmström Anders Hellström - Caroline Tesch 1NT Ö-2 Kn 200 10/8
Pär Ol-Mårs - Kenneth Borin Patric Holmberg - Ann-Sophie Andersson 1NTD Ö-1 4 200 10/8
Göran Westin - Mikael Björin Jan-Olof Hegethorn - Michael Jungstedt 3D Ö-1 Kn 200 10/8
Lennart Eriksson - Per Clarin Lena Fagerström - Ela Sörensen 1NT S+1 E 120 6/12
Olle Robin - Peter Gavatin Lena Björklund - Katrin Holmberg 2 N+1 K 110 4/14
Maria Calissendorff - Marina Furukvist Åke Falkunge - Mi Andrén 2 Ö-1 Kn 100 1/17
Lennart Rehle - Harry Nisell Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 2 Ö-1 Kn 100 1/17

Bricka 17

BK S:t Erik, Sverige 2016.06.13

Nord giv
ingen i zon
6542
4
kn1063
K1032
D103
85
K842
9875
kn
Dkn1097
E975
E64
EK987
EK632
D
Dkn

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Charlotte von Segebaden - Anna Qwarnström Lena Björklund - Katrin Holmberg 4 N= D 420 12/6
Jan-Olof Hegethorn - Michael Jungstedt Åke Falkunge - Mi Andrén 4 S= 8 420 12/6
Emanuel Unge - Simon Ekenberg Göran Westin - Mikael Björin 4 S= D 420 12/6
Eva Wiklander - Eva Benckert Mikael Lundin - Thomas Malmström 4 S= 8 420 12/6
Maria Calissendorff - Marina Furukvist Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 4 S= 8 420 12/6
Olle Robin - Peter Gavatin Lennart Eriksson - Per Clarin 4 S= 8 420 12/6
Lennart Rehle - Harry Nisell Max Ödlund - Bim Ödlund 4 N= Kn 420 12/6
Magnus Rasmussen - Peder Jensen Anders Hellström - Caroline Tesch 3 N+2 D 200 4/14
Pär Ol-Mårs - Kenneth Borin Jan Bergström - Endre Sas 2 S+2 8 170 1/17
Patric Holmberg - Ann-Sophie Andersson Lena Fagerström - Ela Sörensen 3 N+1 D 170 1/17

Bricka 18

BK S:t Erik, Sverige 2016.06.13

Öst giv
N-S i zon
EK6
K2
KD8653
32
9432
kn
kn102
EK1087
Dkn107
65
4
Dkn9654
85
ED1098743
E97

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Wiklander - Eva Benckert Mikael Lundin - Thomas Malmström 6 S+1 E 1460 16/2
Olle Robin - Peter Gavatin Lennart Eriksson - Per Clarin 6 N+1 E 1460 16/2
Patric Holmberg - Ann-Sophie Andersson Lena Fagerström - Ela Sörensen 6 S+1 E 1460 16/2
Charlotte von Segebaden - Anna Qwarnström Lena Björklund - Katrin Holmberg 4 S+3 E 710 7/11
Jan-Olof Hegethorn - Michael Jungstedt Åke Falkunge - Mi Andrén 4 S+3 E 710 7/11
Emanuel Unge - Simon Ekenberg Göran Westin - Mikael Björin 4 S+3 E 710 7/11
Pär Ol-Mårs - Kenneth Borin Jan Bergström - Endre Sas 4 S+3 E 710 7/11
Magnus Rasmussen - Peder Jensen Anders Hellström - Caroline Tesch 4 S+3 E 710 7/11
Maria Calissendorff - Marina Furukvist Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 4 S+3 E 710 7/11
Lennart Rehle - Harry Nisell Max Ödlund - Bim Ödlund 5D Ö-2 E 300 0/18

Bricka 19

BK S:t Erik, Sverige 2016.06.13

Syd giv
Ö-V i zon
kn
1094
EK10752
752
D1092
8652
kn98
E3
E76
EK3
63
Dkn1094
K8543
Dkn7
D4
K86

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olle Robin - Peter Gavatin Jan-Olof Hegethorn - Michael Jungstedt 2 N+1 D 110 18/0
Charlotte von Segebaden - Anna Qwarnström Eva Wiklander - Eva Benckert 1NT V-1 Kn 100 16/2
Anders Hellström - Caroline Tesch Lennart Eriksson - Per Clarin 1NT N= D 90 14/4
Patric Holmberg - Ann-Sophie Andersson Åke Falkunge - Mi Andrén 2 N-1 D -50 11/7
Lennart Rehle - Harry Nisell Mikael Lundin - Thomas Malmström 2 N-1 D -50 11/7
Emanuel Unge - Simon Ekenberg Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 3 N-2 E -100 8/10
Jan Bergström - Endre Sas Lena Fagerström - Ela Sörensen 3 Ö= 6 -110 5/13
Maria Calissendorff - Marina Furukvist Max Ödlund - Bim Ödlund 2 V= E -110 5/13
Göran Westin - Mikael Björin Pär Ol-Mårs - Kenneth Borin 2 V+1 Kn -140 2/16
Lena Björklund - Katrin Holmberg Magnus Rasmussen - Peder Jensen 1NT Ö+2 8 -150 0/18

Bricka 20

BK S:t Erik, Sverige 2016.06.13

Väst giv
alla i zon
EKkn876
KD
53
KD9
5
E9542
Ekn62
kn84
D104
kn106
D1098
E72
932
873
K74
10653

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Hellström - Caroline Tesch Lennart Eriksson - Per Clarin 2 N= Kn 110 16/2
Maria Calissendorff - Marina Furukvist Max Ödlund - Bim Ödlund 2 N= Kn 110 16/2
Lennart Rehle - Harry Nisell Mikael Lundin - Thomas Malmström 2 N= Kn 110 16/2
Charlotte von Segebaden - Anna Qwarnström Eva Wiklander - Eva Benckert 3 N-1 Kn -100 7/11
Lena Björklund - Katrin Holmberg Magnus Rasmussen - Peder Jensen 2 N-1 6 -100 7/11
Emanuel Unge - Simon Ekenberg Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 3 N-1 2 -100 7/11
Göran Westin - Mikael Björin Pär Ol-Mårs - Kenneth Borin 2 N-1 Kn -100 7/11
Olle Robin - Peter Gavatin Jan-Olof Hegethorn - Michael Jungstedt 2 N-1 Kn -100 7/11
Patric Holmberg - Ann-Sophie Andersson Åke Falkunge - Mi Andrén 3 N-1 Kn -100 7/11
Jan Bergström - Endre Sas Lena Fagerström - Ela Sörensen 4 N-2 Kn -200 0/18

Bricka 21

BK S:t Erik, Sverige 2016.06.13

Nord giv
N-S i zon
92
E7
Dkn543
K872
Kkn854
952
1092
E9
103
Dkn83
K76
10543
ED76
K1064
E8
Dkn6

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Rehle - Harry Nisell Charlotte von Segebaden - Anna Qwarnström 3NT S+1 4 630 18/0
Mikael Lundin - Thomas Malmström Maria Calissendorff - Marina Furukvist 3NT S= 4 600 13/5
Lena Björklund - Katrin Holmberg Jan-Olof Hegethorn - Michael Jungstedt 3NT S= 4 600 13/5
Pär Ol-Mårs - Kenneth Borin Max Ödlund - Bim Ödlund 3NT S= 5 600 13/5
Magnus Rasmussen - Peder Jensen Lennart Eriksson - Per Clarin 3NT S= 4 600 13/5
Lena Fagerström - Ela Sörensen Göran Westin - Mikael Björin 3NT S-1 5 -100 4/14
Åke Falkunge - Mi Andrén Jan Bergström - Endre Sas 3NT S-1 4 -100 4/14
Eva Wiklander - Eva Benckert Anders Hellström - Caroline Tesch 3NT S-1 10 -100 4/14
Olle Robin - Peter Gavatin Emanuel Unge - Simon Ekenberg 3NT S-1 4 -100 4/14
Patric Holmberg - Ann-Sophie Andersson Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 3NT S-1 10 -100 4/14

Bricka 22

BK S:t Erik, Sverige 2016.06.13

Öst giv
Ö-V i zon
K9532
K52
1073
D7
10864
ED743
Ekn8
K
EDkn
kn9
KD42
10982
7
1086
965
Ekn6543

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Fagerström - Ela Sörensen Göran Westin - Mikael Björin 3NT Ö= 6 -600 16/2
Åke Falkunge - Mi Andrén Jan Bergström - Endre Sas 3NT Ö= 5 -600 16/2
Lennart Rehle - Harry Nisell Charlotte von Segebaden - Anna Qwarnström 3NT Ö= 5 -600 16/2
Lena Björklund - Katrin Holmberg Jan-Olof Hegethorn - Michael Jungstedt 3NT Ö+1 6 -630 9/9
Pär Ol-Mårs - Kenneth Borin Max Ödlund - Bim Ödlund 3NT Ö+1 4 -630 9/9
Eva Wiklander - Eva Benckert Anders Hellström - Caroline Tesch 3NT Ö+1 6 -630 9/9
Patric Holmberg - Ann-Sophie Andersson Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 3NT Ö+1 4 -630 9/9
Mikael Lundin - Thomas Malmström Maria Calissendorff - Marina Furukvist 3NT Ö+2 4 -660 2/16
Magnus Rasmussen - Peder Jensen Lennart Eriksson - Per Clarin 3NT Ö+2 3 -660 2/16
Olle Robin - Peter Gavatin Emanuel Unge - Simon Ekenberg 3NT Ö+2 5 -660 2/16

Bricka 23

BK S:t Erik, Sverige 2016.06.13

Syd giv
alla i zon
Ekn106
109752
D
D104
K
K83
kn843
kn9765
98542
64
E652
82
D73
EDkn
K1097
EK3

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Björklund - Katrin Holmberg Eva Wiklander - Eva Benckert 3NT S+2 7 660 15/3
Lennart Eriksson - Per Clarin Emanuel Unge - Simon Ekenberg 3NT S+2 5 660 15/3
Göran Westin - Mikael Björin Åke Falkunge - Mi Andrén 3NT S+2 5 660 15/3
Lennart Rehle - Harry Nisell Anders Hellström - Caroline Tesch 3NT S+2 5 660 15/3
Jan-Olof Hegethorn - Michael Jungstedt Magnus Rasmussen - Peder Jensen 4 N+1 8 650 8/10
Pär Ol-Mårs - Kenneth Borin Olle Robin - Peter Gavatin 4 S+1 6 650 8/10
Maria Calissendorff - Marina Furukvist Charlotte von Segebaden - Anna Qwarnström 4 N+1 8 650 8/10
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Jan Bergström - Endre Sas 3NT S+1 6 630 4/14
Patric Holmberg - Ann-Sophie Andersson Max Ödlund - Bim Ödlund 4 S= 6 620 2/16
Lena Fagerström - Ela Sörensen Mikael Lundin - Thomas Malmström 3NT S= 5 600 0/18

Bricka 24

BK S:t Erik, Sverige 2016.06.13

Väst giv
ingen i zon
6
D965
D10752
E93
kn43
Ekn
986
KD864
EKD85
K743
Kkn3
5
10972
1082
E4
kn1072

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Björklund - Katrin Holmberg Eva Wiklander - Eva Benckert 4 Ö-2 Kn 100 18/0
Lennart Rehle - Harry Nisell Anders Hellström - Caroline Tesch 4 Ö-1 2 50 16/2
Jan-Olof Hegethorn - Michael Jungstedt Magnus Rasmussen - Peder Jensen 4 Ö= E -420 10/8
Pär Ol-Mårs - Kenneth Borin Olle Robin - Peter Gavatin 4 Ö= E -420 10/8
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Jan Bergström - Endre Sas 4 V= 6 -420 10/8
Maria Calissendorff - Marina Furukvist Charlotte von Segebaden - Anna Qwarnström 4 Ö= E -420 10/8
Patric Holmberg - Ann-Sophie Andersson Max Ödlund - Bim Ödlund 4 Ö= E -420 10/8
Lennart Eriksson - Per Clarin Emanuel Unge - Simon Ekenberg 4 V+1 2 -450 3/15
Göran Westin - Mikael Björin Åke Falkunge - Mi Andrén 4 Ö+1 2 -450 3/15
Lena Fagerström - Ela Sörensen Mikael Lundin - Thomas Malmström 3NT Ö+2 5 -460 0/18