Kommande tävlingar
11/07 INSTÄLLT ... SM Lag Mixed
16/07 INSTÄLLD - Walthers Bildelar G
24/07 SM Par Dam - Omgång 1
Rapporterade tävlingar
15/02 Munka Ljungby BS - Guldtävling
08/02 Plattliret - BK S:t Erik
26/01 Rimbo BK - Jubileumsguld
BK Bridgehuset » Onsdag Scratch 2016-02-10 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

Onsdag Scratch 2016-02-10

Partävling, 23 bord, 45 par. Antal brickor: 24. Medel: 504.5.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Karin Sjögren - Helen Roos

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 1, Bengt Rickenstedt - Christer Thulin
11 Ö+3 170 35.0 83% 35 83.0%DKn106E1098432ED 953Kn5ED832653
23 Ö+3 170 24.0 57% 59 70.0%EK96762EKKn852 5KKn1081097610943
Rond 2, som NS mot par 7, Milan Korac - Gunlis Åberg
32NT V= -120 24.0 57% 83 65.7%108E103E94109543 DKn75497DKn3D62
42 V+3 -150 2.0 5% 85 50.5%10932K9885KD102 876EKn65Kn6EKn85
Rond 3, som ÖV mot par 2, Rolf Bergström - Christer Löfgren
52 S+2 -170 32.0 76% 117 55.6%EKn109D82D73962 D651093K8Kn10875
63 N= -140 3.0 7% 120 47.5%K43274D104D1062 8D63EK73EK743
Rond 4, som NS mot par 8, Yvonne Tolf - Wiviann Hassel
73 S-2 -200 4.0 10% 124 42.1%Kn5Kn8KKn87652103 6ED43E109EKKn92
83NT N+2 460 24.0 57% 148 44.0%DKn97Kn93Kn983D7 KEKD74ED10E1065
Rond 5, som ÖV mot par 3, Kent Hermansson - Mats Andersson
93 S= -140 3.0 7% 151 39.9%EK710853986586 D9D964ED103D107
103 S= -110 10.0 24% 161 38.3%KKn5432865DKn85 E9DKn2K10654E76
Rond 6, som NS mot par 9, Björn Klefbohm - Magnus Friberg
113NT Ö= -400 13.0 31% 174 37.6%E92Kn7431065432 D765D8K942D97
122 S-3 -300 3.0 7% 177 35.1%98K98653E10954 EK73KD1053Kn2K6
Rond 7, som ÖV mot par 4, Marianne Servin - Ulla Öberg
133NT N+1 -630 22.0 52% 199 36.4%E8743D10876DKn10 Kn969532952752
142 S+1 -140 7.0 17% 206 35.0%E1098649874853 K410ED65EKn10964
Rond 8, som ÖV mot par 10, Stig Unoson - Ulf Schjånberg
153 V-3 -150 15.0 36% 221 35.1%K1074KKn8K105EDKn D6376Kn9768764
162 S+1 -140 21.0 50% 242 36.0%9798652K10986Kn E63KKn1032KD653
Rond 9, som ÖV mot par 5, Jane Brändemar - Nina Nilsson
174 S+2 -480 11.0 26% 253 35.4%10844DKn762Kn743 KnK109659843E95
184 N= -620 22.0 52% 275 36.3%EKn87EKn10Kn58654 95327D10983297
Rond 10, som ÖV mot par 13, Anders Olsson - Sten Ahlgren
192 Ö-2 -200 5.0 12% 280 35.1%D8KDKn82E1010875 E743104Kn964962
203NT S= -600 19.0 45% 299 35.5%Kn853D876Kn4D65 D1094Kn10K32Kn1082
Rond 11, som NS mot par 11, Rolf Sjödahl - Alf Pihl
211NT N= 90 5.0 12% 304 34.4%EDKn106K10275ED3 K75D981063Kn1082
221NT V= -90 5.0 12% 309 33.4%EK42Kn865ED1056 765D732K73E93
Rond 12, som ÖV mot par 6, Bonnie Clementsson - Jan Clementsson
233NT N+3 -690 10.0 24% 319 33.0%Kn73Kn102K54K965 9642K86376Kn84
244 S= -130 5.0 12% 324 32.1%ED432Kn85103Kn74 KKn96KD76287K5

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.10

Nord giv
ingen i zon
K72
KD7
Kkn54
kn107
953
kn5
ED832
653
Dkn106
E1098432

ED
E84
6
10976
K9842

Optimalt kontrakt: 4D Ö-1 100
 NT
N108467
S98356
Ö34976
V34975
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna 4D Ö-1 8 100 41.0/1.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Bodil Mörnstad - Carin Millar 4 Ö-2 10 100 41.0/1.0
Kent Hermansson - Mats Andersson Lars G Svensson - Ulla Wästberg 3 Ö-1 10 50 34.0/8.0
Yvonne Tolf - Wiviann Hassel Peter Moricz - Håkan Myrhagen 3 Ö-1 10 50 34.0/8.0
Mona Andersson - Anita Olofsson Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 4 Ö-1 10 50 34.0/8.0
Judit Derzsi-Jalgard - Carin Ohlson Rutger Persson - Claes Nilsson 3 Ö-1 10 50 34.0/8.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Bo Hedberg - Eva Persson 4 Ö-1 10 50 34.0/8.0
Henrik Swensson - Rogert Dalgart Jane Brändemar - Nina Nilsson 2 N-1 10 -50 28.0/14.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 3 Ö= 7 -140 19.0/23.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Mikael Palade - Lennart Tenland 3 Ö= 6 -140 19.0/23.0
Maria Tendler - Zalman Puterman Mari Segerberg - Kerstin Boberg 2 Ö+1 6 -140 19.0/23.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 Ö= 6 -140 19.0/23.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2 Ö+1 6 -140 19.0/23.0
Nils Lindblad - Louise Grandinsson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3 Ö= 7 -140 19.0/23.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2 V+1 K -140 19.0/23.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Åke Lindström - Britt Lindberg 2 Ö+1 4 -140 19.0/23.0
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Karin Sjögren - Helen Roos 1 Ö+3 10 -170 7.0/35.0
Milan Korac - Gunlis Åberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 Ö+1 10 -170 7.0/35.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 2 Ö+2 6 -170 7.0/35.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Rolf Bergström - Christer Löfgren 1 Ö+3 6 -170 7.0/35.0
Bo Månsson - Sonja Christensson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NT N-4 8 -200 2.0/40.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Björn Karlsson - Ann Bomark 4 Ö= 6 -420 0.0/42.0
Lotta Lundberg - Hans Mattsson     - -/29.5

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.10

Öst giv
N-S i zon
1042
E93
D4
EKDkn8
5
Kkn108
10976
10943
EK96
762
EKkn852
Dkn873
D54
3
7652

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -920
 NT
N71365
S71365
Ö612977
V612977
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anitha Lindgren - Marian Krook Åke Lindström - Britt Lindberg 3 Ö-3 7 150 42.0/0.0
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna 3 Ö+1 D -130 39.0/3.0
Henrik Swensson - Rogert Dalgart Jane Brändemar - Nina Nilsson 3 Ö+1 D -130 39.0/3.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 3 Ö+2 7 -150 31.0/11.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 Ö+2 7 -150 31.0/11.0
Maria Tendler - Zalman Puterman Mari Segerberg - Kerstin Boberg 2 Ö+3 7 -150 31.0/11.0
Mona Andersson - Anita Olofsson Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 4 Ö+1 7 -150 31.0/11.0
Judit Derzsi-Jalgard - Carin Ohlson Rutger Persson - Claes Nilsson 4 Ö+1 7 -150 31.0/11.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Bo Hedberg - Eva Persson 4 Ö+1 7 -150 31.0/11.0
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Karin Sjögren - Helen Roos 3 Ö+3 2 -170 18.0/24.0
Milan Korac - Gunlis Åberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 Ö+2 D -170 18.0/24.0
Yvonne Tolf - Wiviann Hassel Peter Moricz - Håkan Myrhagen 3 Ö+3 7 -170 18.0/24.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Mikael Palade - Lennart Tenland 3 Ö+3 7 -170 18.0/24.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 Ö+2 7 -170 18.0/24.0
Bo Månsson - Sonja Christensson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 Ö+3 7 -170 18.0/24.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 V+1 E -170 18.0/24.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3 S-2 10 -200 10.0/32.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Bodil Mörnstad - Carin Millar 5 Ö= 7 -400 8.0/34.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Björn Karlsson - Ann Bomark 5 Ö+1 2 -420 4.0/38.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 5 Ö+1 2 -420 4.0/38.0
Nils Lindblad - Louise Grandinsson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 5 Ö+1 4 -420 4.0/38.0
Kent Hermansson - Mats Andersson Lars G Svensson - Ulla Wästberg 4D S-3 10 -800 0.0/42.0
Lotta Lundberg - Hans Mattsson     - -/29.5

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.10

Syd giv
Ö-V i zon
108
E103
E94
109543
K9
KDkn2
K62
EK87
E632
8654
10875
kn
Dkn754
97
Dkn3
D62

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N65465
S65465
Ö78978
V78978
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 4 V-2 10 200 40.0/2.0
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Kent Hermansson - Mats Andersson 3NT V-2 10 200 40.0/2.0
Mona Andersson - Anita Olofsson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 Ö-2 7 200 40.0/2.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Thomas Davy - Karen Nielsen 4 Ö-1 7 100 35.0/7.0
Bo Hedberg - Eva Persson Bo Månsson - Sonja Christensson 2NT V-1 3 100 35.0/7.0
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Rolf Sjödahl - Alf Pihl 1 V+1 3 -110 30.0/12.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna 2 V= E -110 30.0/12.0
Judit Derzsi-Jalgard - Carin Ohlson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2 V= 10 -110 30.0/12.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Anders Olsson - Sten Ahlgren 1NT V+1 3 -120 24.0/18.0
Karin Sjögren - Helen Roos Milan Korac - Gunlis Åberg 2NT V= 10 -120 24.0/18.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Agneta Johansson - Lars Svensson 1NT Ö+1 4 -120 24.0/18.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Henrik Swensson - Rogert Dalgart 1 V+2 4 -140 18.0/24.0
Nils Lindblad - Louise Grandinsson Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 2 V+1 10 -140 18.0/24.0
Björn Karlsson - Ann Bomark Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 1 V+2 2 -140 18.0/24.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Lars G Svensson - Ulla Wästberg 2NT V+1 4 -150 14.0/28.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 V+1 10 -170 12.0/30.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Mikael Palade - Lennart Tenland 4 V= 10 -620 5.0/37.0
Yvonne Tolf - Wiviann Hassel Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 Ö= D -620 5.0/37.0
Maria Tendler - Zalman Puterman Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 V= 10 -620 5.0/37.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Lotta Lundberg - Hans Mattsson 4 V= 10 -620 5.0/37.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 V= 10 -620 5.0/37.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Åke Lindström - Britt Lindberg 4 V= 3 -620 5.0/37.0
Rutger Persson - Claes Nilsson     - -/21.2

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.10

Väst giv
alla i zon
10932
K98
85
KD102
Dkn54
D4
EKD1074
3
EK
10732
932
9764
876
Ekn65
kn6
Ekn85

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N83733
S83733
Ö510676
V510676
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yvonne Tolf - Wiviann Hassel Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 V-2 2 200 42.0/0.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT Ö-1 5 100 39.0/3.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Mikael Palade - Lennart Tenland 1NT Ö-1 5 100 39.0/3.0
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2 V+1 10 -110 36.0/6.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna 2 V+2 10 -130 19.0/23.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Lars G Svensson - Ulla Wästberg 2 V+2 K -130 19.0/23.0
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 2 V+2 10 -130 19.0/23.0
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Kent Hermansson - Mats Andersson 2 V+2 K -130 19.0/23.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Henrik Swensson - Rogert Dalgart 3 V+1 K -130 19.0/23.0
Maria Tendler - Zalman Puterman Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 2 V+2 8 -130 19.0/23.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Lotta Lundberg - Hans Mattsson 2 V+2 K -130 19.0/23.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 V+2 8 -130 19.0/23.0
Mona Andersson - Anita Olofsson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2 V+2 10 -130 19.0/23.0
Judit Derzsi-Jalgard - Carin Ohlson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 V= K -130 19.0/23.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Thomas Davy - Karen Nielsen 2 V+2 K -130 19.0/23.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 V+1 K -130 19.0/23.0
Björn Karlsson - Ann Bomark Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 2 V+2 K -130 19.0/23.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Åke Lindström - Britt Lindberg 3 V+1 K -130 19.0/23.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Agneta Johansson - Lars Svensson 2 V+2 2 -130 19.0/23.0
Bo Hedberg - Eva Persson Bo Månsson - Sonja Christensson 2 V+2 2 -130 19.0/23.0
Karin Sjögren - Helen Roos Milan Korac - Gunlis Åberg 2 V+3 K -150 2.0/40.0
Nils Lindblad - Louise Grandinsson Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 2 V+2 8 -170 0.0/42.0
Rutger Persson - Claes Nilsson     - -/21.2

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.10

Nord giv
N-S i zon
7432
5
E1054
EKD3
D65
1093
K8
kn10875
Ekn109
D82
D73
962
K8
EKkn764
kn962
4

Optimalt kontrakt: 5NT N= 660
 NT
N91111811
S91111811
Ö41142
V41142
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Nils Lindblad - Louise Grandinsson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 S+2 Kn 680 42.0/0.0
Kent Hermansson - Mats Andersson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT N+2 3 660 35.0/7.0
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Mikael Palade - Lennart Tenland 3NT N+2 2 660 35.0/7.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Yvonne Tolf - Wiviann Hassel 3NT N+2 9 660 35.0/7.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Marianne Servin - Ulla Öberg 3NT S+2 Kn 660 35.0/7.0
Henrik Swensson - Rogert Dalgart Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna 3NT N+2 Kn 660 35.0/7.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Björn Karlsson - Ann Bomark 3NT N+2 Kn 660 35.0/7.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Thomas Davy - Karen Nielsen 4 S+1 Kn 650 28.0/14.0
Judit Derzsi-Jalgard - Carin Ohlson Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 4 S= K 620 25.0/17.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Lotta Lundberg - Hans Mattsson 4 S= 5 620 25.0/17.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Peter Moricz - Håkan Myrhagen 3NT N= 9 600 22.0/20.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 2 S+3 5 200 18.0/24.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Bodil Mörnstad - Carin Millar 3 S+2 E 200 18.0/24.0
Bo Hedberg - Eva Persson Ingrid Wallin - Ann Lange 3 S+2 7 200 18.0/24.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Karin Sjögren - Helen Roos 2 S+2 Kn 170 10.0/32.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 2 S+2 Kn 170 10.0/32.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Rutger Persson - Claes Nilsson 2 S+2 8 170 10.0/32.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Bo Månsson - Sonja Christensson 3 S+1 5 170 10.0/32.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Mona Andersson - Anita Olofsson 3 S+1 8 170 10.0/32.0
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Maria Tendler - Zalman Puterman 2 S+1 5 140 4.0/38.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Milan Korac - Gunlis Åberg 2 N+2 9 130 2.0/40.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3NT N-1 9 -100 0.0/42.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander     - -/24.9

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.10

Öst giv
Ö-V i zon
EDkn96
K1052
2
kn95
8
D63
EK73
EK743
K432
74
D104
D1062
1075
Ekn98
kn9865
8

Optimalt kontrakt: 4D S-1 -100
 NT
N35985
S35985
Ö107448
V107448
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Björn Karlsson - Ann Bomark 3 N+1 D 170 42.0/0.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Karin Sjögren - Helen Roos 3 N= D 140 39.0/3.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 3 S= E 140 39.0/3.0
Nils Lindblad - Louise Grandinsson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 5 V-1 2 100 36.0/6.0
Kent Hermansson - Mats Andersson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 N-1 5 -50 33.0/9.0
Judit Derzsi-Jalgard - Carin Ohlson Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 3 N-1 D -50 33.0/9.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Yvonne Tolf - Wiviann Hassel 3 N-2 6 -100 28.0/14.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Bodil Mörnstad - Carin Millar 3 N-2 2 -100 28.0/14.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Mona Andersson - Anita Olofsson 4 N-2 D -100 28.0/14.0
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Maria Tendler - Zalman Puterman 2 V+1 2 -110 22.0/20.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Rutger Persson - Claes Nilsson 3 V= 2 -110 22.0/20.0
Bo Hedberg - Eva Persson Ingrid Wallin - Ann Lange 3 V= 2 -110 22.0/20.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Peter Moricz - Håkan Myrhagen 4 V= 2 -130 14.0/28.0
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Mikael Palade - Lennart Tenland 4 V= 2 -130 14.0/28.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Marianne Servin - Ulla Öberg 3 V+1 E -130 14.0/28.0
Henrik Swensson - Rogert Dalgart Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna 2 V+2 2 -130 14.0/28.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 V+1 2 -130 14.0/28.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Lotta Lundberg - Hans Mattsson 3 V+2 2 -150 7.0/35.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Bo Månsson - Sonja Christensson 2NT V+1 2 -150 7.0/35.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Milan Korac - Gunlis Åberg 2NT Ö+2 5 -180 4.0/38.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4D N-3 7 -500 1.0/41.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Thomas Davy - Karen Nielsen 4D N-3 7 -500 1.0/41.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander     - -/24.9

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.10

Syd giv
alla i zon
kn5
kn8
Kkn87652
103
EK8
K10952
D
D876
D1097432
76
43
54
6
ED43
E109
EKkn92

Optimalt kontrakt: 6D V-3 800
 NT
N1012746
S1012846
Ö21593
V21593
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mikael Palade - Lennart Tenland Jane Brändemar - Nina Nilsson 3NT N+4 6 720 42.0/0.0
Bo Månsson - Sonja Christensson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3NT N+1 E 630 40.0/2.0
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Mari Segerberg - Kerstin Boberg 5 N= 6 600 35.0/7.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Anitha Lindgren - Marian Krook 5 N= 7 600 35.0/7.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Nils Lindblad - Louise Grandinsson 5 N= 7 600 35.0/7.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Judit Derzsi-Jalgard - Carin Ohlson 5 N= 7 600 35.0/7.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4D Ö-1 K 200 30.0/12.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Peter Moricz - Håkan Myrhagen 3 N+3 7 170 25.0/17.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Henrik Swensson - Rogert Dalgart 3 N+3 7 170 25.0/17.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 N+2 6 170 25.0/17.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Agneta Johansson - Lars Svensson 4 N+2 5 170 25.0/17.0
Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 3 N+2 7 150 19.0/23.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Rutger Persson - Claes Nilsson 4 N+1 7 150 19.0/23.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3 S+1 D 130 16.0/26.0
Maria Tendler - Zalman Puterman Milan Korac - Gunlis Åberg 4 Ö-1 E 100 13.0/29.0
Bo Hedberg - Eva Persson Mona Andersson - Anita Olofsson 3 Ö-1 E 100 13.0/29.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Lotta Lundberg - Hans Mattsson 2 Ö= E -110 10.0/32.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3 Ö= E -140 7.0/35.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Björn Karlsson - Ann Bomark 3 Ö= E -140 7.0/35.0
Karin Sjögren - Helen Roos Yvonne Tolf - Wiviann Hassel 3 S-2 E -200 4.0/38.0
Kent Hermansson - Mats Andersson Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT S-3 E -300 1.0/41.0
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Lars G Svensson - Ulla Wästberg 3NT S-3 K -300 1.0/41.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz     - -/19.6

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.10

Väst giv
ingen i zon
Dkn97
kn93
kn983
D7
1063
52
7654
Kkn82
E8542
1086
K2
943
K
EKD74
ED10
E1065

Optimalt kontrakt: 6 S= 980
 NT
N101111911
S101212911
Ö31132
V31131
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mikael Palade - Lennart Tenland Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 S+3 8 510 42.0/0.0
Kent Hermansson - Mats Andersson Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 S+2 3 480 33.0/9.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Henrik Swensson - Rogert Dalgart 4 S+2 7 480 33.0/9.0
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Lars G Svensson - Ulla Wästberg 4 S+2 7 480 33.0/9.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 S+2 5 480 33.0/9.0
Maria Tendler - Zalman Puterman Milan Korac - Gunlis Åberg 4 S+2 8 480 33.0/9.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Björn Karlsson - Ann Bomark 4 S+2 2 480 33.0/9.0
Bo Hedberg - Eva Persson Mona Andersson - Anita Olofsson 4 S+2 5 480 33.0/9.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Judit Derzsi-Jalgard - Carin Ohlson 4 S+2 7 480 33.0/9.0
Karin Sjögren - Helen Roos Yvonne Tolf - Wiviann Hassel 3NT N+2 4 460 24.0/18.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Peter Moricz - Håkan Myrhagen 4 S+1 5 450 20.0/22.0
Bo Månsson - Sonja Christensson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 S+1 7 450 20.0/22.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Nils Lindblad - Louise Grandinsson 4 S+1 5 450 20.0/22.0
Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 3NT S+1 2 430 12.0/30.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Lotta Lundberg - Hans Mattsson 3NT S+1 3 430 12.0/30.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT S+1 2 430 12.0/30.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT S+1 8 430 12.0/30.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Anitha Lindgren - Marian Krook 3NT S+1 2 430 12.0/30.0
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Mari Segerberg - Kerstin Boberg 4 S= 8 420 4.0/38.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 S= 2 420 4.0/38.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Agneta Johansson - Lars Svensson 4 S= 2 420 4.0/38.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 S-1 2 -50 0.0/42.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz     - -/19.6

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.10

Nord giv
Ö-V i zon
1043
kn72
K7
E9432
D9
D964
ED103
D107
EK7
10853
9865
86
kn8652
EK
kn42
Kkn5

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N86676
S86686
Ö57756
V57756
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Ingrid Wallin - Ann Lange 1NT N+2 E 150 42.0/0.0
Kent Hermansson - Mats Andersson Karin Sjögren - Helen Roos 3 S= D 140 39.0/3.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Judit Derzsi-Jalgard - Carin Ohlson 2 S+1 6 140 39.0/3.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Lars G Svensson - Ulla Wästberg 2 S= 5 110 31.0/11.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Björn Klefbohm - Magnus Friberg 2 S= 6 110 31.0/11.0
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Mikael Palade - Lennart Tenland 2 S= 6 110 31.0/11.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Björn Karlsson - Ann Bomark 2 S= E 110 31.0/11.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2 S= E 110 31.0/11.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Lotta Lundberg - Hans Mattsson 2 S= 6 110 31.0/11.0
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Henrik Swensson - Rogert Dalgart 3 Ö-1 5 100 21.0/21.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 2 Ö-1 5 100 21.0/21.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Rutger Persson - Claes Nilsson 3 V-1 2 100 21.0/21.0
Nils Lindblad - Louise Grandinsson Bo Hedberg - Eva Persson 2 Ö-1 6 100 21.0/21.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Maria Tendler - Zalman Puterman 1NT N= 3 90 12.0/30.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna 1NT N= 3 90 12.0/30.0
Milan Korac - Gunlis Åberg Mari Segerberg - Kerstin Boberg 1NT N= 3 90 12.0/30.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Yvonne Tolf - Wiviann Hassel 1NT N= 8 90 12.0/30.0
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Stig Unoson - Ulf Schjånberg 1NT N= 9 90 12.0/30.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 S-1 4 -50 4.0/38.0
Bo Månsson - Sonja Christensson Thomas Davy - Karen Nielsen 1NT N-1 3 -50 4.0/38.0
Mona Andersson - Anita Olofsson Anitha Lindgren - Marian Krook 3 S-1 3 -50 4.0/38.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 Ö= 4 -110 0.0/42.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson     - 20.2/-

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.10

Öst giv
alla i zon
1087
9
E987
K9432
E9
Dkn2
K10654
E76
Kkn5432
865

Dkn85
D6
EK10743
Dkn32
10

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N68635
S68635
Ö75598
V75598
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Milan Korac - Gunlis Åberg Mari Segerberg - Kerstin Boberg 4 Ö-3 10 300 42.0/0.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna 4D Ö-1 10 200 37.0/5.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Björn Karlsson - Ann Bomark 3 Ö-2 K 200 37.0/5.0
Bo Månsson - Sonja Christensson Thomas Davy - Karen Nielsen 3 Ö-2 E 200 37.0/5.0
Nils Lindblad - Louise Grandinsson Bo Hedberg - Eva Persson 4 Ö-2 E 200 37.0/5.0
Kent Hermansson - Mats Andersson Karin Sjögren - Helen Roos 3 S= E 110 32.0/10.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 Ö-1 E 100 27.0/15.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 Ö-1 E 100 27.0/15.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 4 Ö-1 E 100 27.0/15.0
Mona Andersson - Anita Olofsson Anitha Lindgren - Marian Krook 3 Ö-1 E 100 27.0/15.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Maria Tendler - Zalman Puterman 3 S-1 E -100 22.0/20.0
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Stig Unoson - Ulf Schjånberg 2 Ö= E -110 19.0/23.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Ingrid Wallin - Ann Lange 2 Ö= E -110 19.0/23.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Yvonne Tolf - Wiviann Hassel 2 Ö+1 E -140 11.0/31.0
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Mikael Palade - Lennart Tenland 3 Ö= E -140 11.0/31.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Rutger Persson - Claes Nilsson 3 Ö= 9 -140 11.0/31.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3 Ö= E -140 11.0/31.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 Ö= E -140 11.0/31.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Judit Derzsi-Jalgard - Carin Ohlson 3 Ö= E -140 11.0/31.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Lars G Svensson - Ulla Wästberg 3 S-2 E -200 3.0/39.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Lotta Lundberg - Hans Mattsson 2 V+3 9 -200 3.0/39.0
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Henrik Swensson - Rogert Dalgart 3 S-3 E -300 0.0/42.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson     - 20.2/-

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.10

Syd giv
ingen i zon
E92
kn743

1065432
K1043
62
D10865
Ekn
kn8
EK1095
Ekn73
K8
D765
D8
K942
D97

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N72353
S72353
Ö611989
V6111089
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yvonne Tolf - Wiviann Hassel Maria Tendler - Zalman Puterman 6 V-3 E 150 42.0/0.0
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3NT V-2 10 100 39.0/3.0
Bo Månsson - Sonja Christensson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 Ö-2 6 100 39.0/3.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Stig Unoson - Ulf Schjånberg 3 Ö-1 7 50 36.0/6.0
Mikael Palade - Lennart Tenland Lars G Svensson - Ulla Wästberg 3D S-1 6 -100 34.0/8.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2 Ö+2 D -130 32.0/10.0
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna 3 V+2 2 -150 26.0/16.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 Ö+3 7 -150 26.0/16.0
Judit Derzsi-Jalgard - Carin Ohlson Bo Hedberg - Eva Persson 3 V+2 E -150 26.0/16.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Rutger Persson - Claes Nilsson 3 V+2 4 -150 26.0/16.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Thomas Davy - Karen Nielsen 3 V+2 2 -150 26.0/16.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2NT V+2 4 -180 20.0/22.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Mari Segerberg - Kerstin Boberg 5 V= E -400 13.0/29.0
Kent Hermansson - Mats Andersson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 5 V= 6 -400 13.0/29.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Peter Moricz - Håkan Myrhagen 3NT V= 6 -400 13.0/29.0
Karin Sjögren - Helen Roos Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3NT Ö= 5 -400 13.0/29.0
Mona Andersson - Anita Olofsson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 5 V= E -400 13.0/29.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Björn Karlsson - Ann Bomark 5 Ö= 7 -400 13.0/29.0
Milan Korac - Gunlis Åberg Henrik Swensson - Rogert Dalgart 3NT Ö+1 6 -430 5.0/37.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3NT Ö+1 2 -430 5.0/37.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Lotta Lundberg - Hans Mattsson 3NT V+2 3 -460 1.0/41.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Nils Lindblad - Louise Grandinsson 3NT Ö+2 2 -460 1.0/41.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson     - -/24.0

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.10

Väst giv
N-S i zon
98

K98653
E10954
kn52
Ekn987
104
kn73
D1064
642
ED7
D82
EK73
KD1053
kn2
K6

Optimalt kontrakt: 5 N= 600
 NT
N911676
S910676
Ö42757
V42657
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Judit Derzsi-Jalgard - Carin Ohlson Bo Hedberg - Eva Persson 3NT N+1 2 630 42.0/0.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Björn Karlsson - Ann Bomark 3NT S= 2 600 40.0/2.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Peter Moricz - Håkan Myrhagen 3D V-2 10 300 38.0/4.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Stig Unoson - Ulf Schjånberg 1NT N+2 6 150 36.0/6.0
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna 2 S+1 E 140 34.0/8.0
Anitha Lindgren - Marian Krook Nils Lindblad - Louise Grandinsson 2 S= 3 110 32.0/10.0
Kent Hermansson - Mats Andersson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 5NT S-1 7 -100 24.0/18.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 S-1 3 -100 24.0/18.0
Mikael Palade - Lennart Tenland Lars G Svensson - Ulla Wästberg 3NT N-1 4 -100 24.0/18.0
Bo Månsson - Sonja Christensson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 N-1 9 -100 24.0/18.0
Mona Andersson - Anita Olofsson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2 S-1 10 -100 24.0/18.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Thomas Davy - Karen Nielsen 2 S-1 10 -100 24.0/18.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 5 N-1 4 -100 24.0/18.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Mari Segerberg - Kerstin Boberg 3NT S-2 2 -200 11.0/31.0
Milan Korac - Gunlis Åberg Henrik Swensson - Rogert Dalgart 3NT S-2 9 -200 11.0/31.0
Yvonne Tolf - Wiviann Hassel Maria Tendler - Zalman Puterman 3 S-2 3 -200 11.0/31.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2 S-2 10 -200 11.0/31.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Lotta Lundberg - Hans Mattsson 3NT N-2 2 -200 11.0/31.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3NT S-2 7 -200 11.0/31.0
Karin Sjögren - Helen Roos Björn Klefbohm - Magnus Friberg 2 S-3 10 -300 3.0/39.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT S-3 7 -300 3.0/39.0
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3NT N-4 3 -400 0.0/42.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson     - -/24.0

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.10

Nord giv
alla i zon
KD10
K4
Kkn1084
K83
kn96
9532
952
752
E8743
D10876

Dkn10
52
Ekn
ED763
E964

Optimalt kontrakt: 5NT N= 660
 NT
N11116711
S11116711
Ö22762
V22762
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NT N+4 3 720 42.0/0.0
Nils Lindblad - Louise Grandinsson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3NT N+3 3 690 40.0/2.0
Kent Hermansson - Mats Andersson Maria Tendler - Zalman Puterman 3NT N+2 6 660 32.0/10.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3NT N+2 D 660 32.0/10.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Stig Unoson - Ulf Schjånberg 3NT N+2 D 660 32.0/10.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Peter Moricz - Håkan Myrhagen 5NT N= D 660 32.0/10.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Lotta Lundberg - Hans Mattsson 3NT N+2 D 660 32.0/10.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3NT N+2 D 660 32.0/10.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Bodil Mörnstad - Carin Millar 5NT N= 8 660 32.0/10.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Karin Sjögren - Helen Roos 3NT N+1 D 630 20.0/22.0
Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna Milan Korac - Gunlis Åberg 3NT N+1 6 630 20.0/22.0
Bo Månsson - Sonja Christensson Björn Karlsson - Ann Bomark 3NT N+1 6 630 20.0/22.0
Mona Andersson - Anita Olofsson Thomas Davy - Karen Nielsen 3NT N+1 6 630 20.0/22.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Åke Lindström - Britt Lindberg 3NT N+1 D 630 20.0/22.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Henrik Swensson - Rogert Dalgart 5 N= D 600 11.0/31.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 5 S= 2 600 11.0/31.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Mikael Palade - Lennart Tenland 5 N= D 600 11.0/31.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 5 N= D 600 11.0/31.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 V-3 K 300 6.0/36.0
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Bengt Rickenstedt - Christer Thulin 3 S+2 6 150 3.0/39.0
Judit Derzsi-Jalgard - Carin Ohlson Anitha Lindgren - Marian Krook 3 N+2 9 150 3.0/39.0
Yvonne Tolf - Wiviann Hassel Mari Segerberg - Kerstin Boberg 6NT N-1 D -100 0.0/42.0
Bo Hedberg - Eva Persson     - 19.6/-

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.10

Öst giv
ingen i zon
Dkn862
KD753
K2
7
K4
10
ED65
Ekn10964
E109
864
9874
853
753
Ekn92
kn103
KD2

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N34886
S34886
Ö109446
V109456
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yvonne Tolf - Wiviann Hassel Mari Segerberg - Kerstin Boberg 5D V-4 7 800 42.0/0.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 S= E 420 40.0/2.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Karin Sjögren - Helen Roos 2 S+1 E 140 35.0/7.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3 N= 3 140 35.0/7.0
Nils Lindblad - Louise Grandinsson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 S= 10 140 35.0/7.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Bodil Mörnstad - Carin Millar 3 N= 3 140 35.0/7.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Peter Moricz - Håkan Myrhagen 2 N= 5 110 30.0/12.0
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Bengt Rickenstedt - Christer Thulin 4 V-1 D 50 28.0/14.0
Kent Hermansson - Mats Andersson Maria Tendler - Zalman Puterman 4 S-1 10 -50 18.0/24.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Stig Unoson - Ulf Schjånberg 4 N-1 3 -50 18.0/24.0
Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna Milan Korac - Gunlis Åberg 3 N-1 8 -50 18.0/24.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 N-1 E -50 18.0/24.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 4 N-1 8 -50 18.0/24.0
Bo Månsson - Sonja Christensson Björn Karlsson - Ann Bomark 3 N-1 3 -50 18.0/24.0
Judit Derzsi-Jalgard - Carin Ohlson Anitha Lindgren - Marian Krook 4 N-1 8 -50 18.0/24.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 4 S-1 E -50 18.0/24.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Åke Lindström - Britt Lindberg 3 N-1 8 -50 18.0/24.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Henrik Swensson - Rogert Dalgart 4 N-2 5 -100 7.0/35.0
Mona Andersson - Anita Olofsson Thomas Davy - Karen Nielsen 4 N-2 8 -100 7.0/35.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Mikael Palade - Lennart Tenland 2 V+1 K -110 4.0/38.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 N-3 8 -150 2.0/40.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Lotta Lundberg - Hans Mattsson 4D N-2 3 -300 0.0/42.0
Bo Hedberg - Eva Persson     - 19.6/-

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.10

Syd giv
N-S i zon
982
E94
E84
10953
D63
76
kn976
8764
K1074
Kkn8
K105
EDkn
Ekn5
D10532
D32
K2

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N76868
S76868
Ö67575
V66575
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lotta Lundberg - Hans Mattsson Bo Månsson - Sonja Christensson 3NTD Ö-4 2 800 42.0/0.0
Kent Hermansson - Mats Andersson Mari Segerberg - Kerstin Boberg 4D V-3 E 500 39.0/3.0
Mikael Palade - Lennart Tenland Bengt Rickenstedt - Christer Thulin 3D Ö-3 2 500 39.0/3.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2NT Ö-4 3 200 35.0/7.0
Henrik Swensson - Rogert Dalgart Yvonne Tolf - Wiviann Hassel 2NT Ö-4 5 200 35.0/7.0
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Karin Sjögren - Helen Roos 3 V-3 4 150 27.0/15.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Bo Hedberg - Eva Persson 2NT Ö-3 2 150 27.0/15.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3NT Ö-3 3 150 27.0/15.0
Judit Derzsi-Jalgard - Carin Ohlson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 V-3 E 150 27.0/15.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2NT Ö-3 2 150 27.0/15.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Bodil Mörnstad - Carin Millar 2NT Ö-3 3 150 27.0/15.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Maria Tendler - Zalman Puterman 2 S+1 8 140 19.0/23.0
Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 S+1 6 140 19.0/23.0
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 S= 8 110 16.0/26.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 V-2 E 100 13.0/29.0
Mona Andersson - Anita Olofsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 V-2 E 100 13.0/29.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Lars G Svensson - Ulla Wästberg 1NT N= 4 90 9.0/33.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Agneta Johansson - Lars Svensson 1NT N= 4 90 9.0/33.0
Milan Korac - Gunlis Åberg Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 2 S-1 8 -100 4.0/38.0
Nils Lindblad - Louise Grandinsson Thomas Davy - Karen Nielsen 2 S-1 7 -100 4.0/38.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2 S-1 7 -100 4.0/38.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Björn Karlsson - Ann Bomark 2D S-1 6 -200 0.0/42.0
Anitha Lindgren - Marian Krook     - -/20.3

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.10

Väst giv
Ö-V i zon
kn84
E43
Dkn5
E1082
E63
Kkn10
32
KD653
97
98652
K10986
kn
KD1052
D7
E74
974

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N85588
S85588
Ö57844
V57844
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Lars G Svensson - Ulla Wästberg 3NT N+1 10 430 42.0/0.0
Kent Hermansson - Mats Andersson Mari Segerberg - Kerstin Boberg 4 S= 9 420 40.0/2.0
Milan Korac - Gunlis Åberg Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 3NT N= Kn 400 38.0/4.0
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 S+3 Kn 200 35.0/7.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Bo Hedberg - Eva Persson 1 S+4 3 200 35.0/7.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 S+1 9 170 31.0/11.0
Nils Lindblad - Louise Grandinsson Thomas Davy - Karen Nielsen 2 S+2 K 170 31.0/11.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 1NT N+2 Kn 150 28.0/14.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2 S+1 3 140 21.0/21.0
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Karin Sjögren - Helen Roos 2 S+1 3 140 21.0/21.0
Henrik Swensson - Rogert Dalgart Yvonne Tolf - Wiviann Hassel 2 S+1 10 140 21.0/21.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Bodil Mörnstad - Carin Millar 1 S+2 10 140 21.0/21.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Agneta Johansson - Lars Svensson 3 S= K 140 21.0/21.0
Lotta Lundberg - Hans Mattsson Bo Månsson - Sonja Christensson 2 S+1 K 140 21.0/21.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Maria Tendler - Zalman Puterman 2NT N= 5 120 13.0/29.0
Judit Derzsi-Jalgard - Carin Ohlson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2NT N= Kn 120 13.0/29.0
Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna Rolf Bergström - Christer Löfgren 1 S+1 10 110 10.0/32.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 Ö-1 K 100 8.0/34.0
Mikael Palade - Lennart Tenland Bengt Rickenstedt - Christer Thulin 3NT N-1 2 -50 4.0/38.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 S-1 3 -50 4.0/38.0
Mona Andersson - Anita Olofsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 S-1 3 -50 4.0/38.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Björn Karlsson - Ann Bomark 1NT V= D -90 0.0/42.0
Anitha Lindgren - Marian Krook     - -/20.3

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.10

Nord giv
ingen i zon
EKD5
Ekn87
10
K1062
kn
K10965
9843
E95
1084
4
Dkn762
kn743
97632
D32
EK5
D8

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N8691110
S8791110
Ö36422
V36422
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Peter Moricz - Håkan Myrhagen 6 S= 9 980 41.0/1.0
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 6 S= E 980 41.0/1.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Karin Sjögren - Helen Roos 4 S+2 5 480 31.0/11.0
Yvonne Tolf - Wiviann Hassel Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna 4 S+2 10 480 31.0/11.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 S+2 9 480 31.0/11.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Bengt Rickenstedt - Christer Thulin 4 S+2 Kn 480 31.0/11.0
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 N+2 E 480 31.0/11.0
Bo Månsson - Sonja Christensson Rutger Persson - Claes Nilsson 4 S+2 9 480 31.0/11.0
Nils Lindblad - Louise Grandinsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 S+2 9 480 31.0/11.0
Lotta Lundberg - Hans Mattsson Ingrid Wallin - Ann Lange 4 S+2 E 480 31.0/11.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Maria Tendler - Zalman Puterman 4 S+1 Kn 450 16.0/26.0
Milan Korac - Gunlis Åberg Mikael Palade - Lennart Tenland 4 N+1 4 450 16.0/26.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 S+1 4 450 16.0/26.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Anitha Lindgren - Marian Krook 4 S+1 E 450 16.0/26.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 S+1 E 450 16.0/26.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Bo Hedberg - Eva Persson 4 S+1 5 450 16.0/26.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Agneta Johansson - Lars Svensson 4 S+1 9 450 16.0/26.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 S+2 10 200 8.0/34.0
Judit Derzsi-Jalgard - Carin Ohlson Thomas Davy - Karen Nielsen 6 S-1 Kn -50 4.0/38.0
Björn Karlsson - Ann Bomark Mona Andersson - Anita Olofsson 6 N-1 4 -50 4.0/38.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Åke Lindström - Britt Lindberg 5 S-1 9 -50 4.0/38.0
Henrik Swensson - Rogert Dalgart Kent Hermansson - Mats Andersson 4 N-2 D -100 0.0/42.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén     - -/19.5

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.10

Öst giv
N-S i zon
D106
K9843
EK7
kn2
9532
7
D109832
97
Ekn87
Ekn10
kn5
8654
K4
D652
64
EKD103

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N9510710
S9510710
Ö37263
V37263
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Henrik Swensson - Rogert Dalgart Kent Hermansson - Mats Andersson 5RD V-3 Kn 1000 42.0/0.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Maria Tendler - Zalman Puterman 4 N+1 Kn 650 39.0/3.0
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Bengt Rickenstedt - Christer Thulin 4 N+1 Kn 650 39.0/3.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Karin Sjögren - Helen Roos 4 N= Kn 620 20.0/22.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Peter Moricz - Håkan Myrhagen 4 N= 5 620 20.0/22.0
Yvonne Tolf - Wiviann Hassel Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna 4 N= 5 620 20.0/22.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 N= Kn 620 20.0/22.0
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 N= 5 620 20.0/22.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 N= 8 620 20.0/22.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Anitha Lindgren - Marian Krook 4 N= E 620 20.0/22.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 N= Kn 620 20.0/22.0
Bo Månsson - Sonja Christensson Rutger Persson - Claes Nilsson 4 N= Kn 620 20.0/22.0
Judit Derzsi-Jalgard - Carin Ohlson Thomas Davy - Karen Nielsen 4 N= Kn 620 20.0/22.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Bo Hedberg - Eva Persson 4 N= Kn 620 20.0/22.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 N= 5 620 20.0/22.0
Nils Lindblad - Louise Grandinsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 N= Kn 620 20.0/22.0
Björn Karlsson - Ann Bomark Mona Andersson - Anita Olofsson 4 N= 7 620 20.0/22.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Åke Lindström - Britt Lindberg 4 N= Kn 620 20.0/22.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Agneta Johansson - Lars Svensson 4 N= Kn 620 20.0/22.0
Lotta Lundberg - Hans Mattsson Ingrid Wallin - Ann Lange 4 N= 7 620 20.0/22.0
Milan Korac - Gunlis Åberg Mikael Palade - Lennart Tenland 3 N+2 Kn 200 2.0/40.0
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 5D N-1 E -200 0.0/42.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén     - -/19.5

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.10

Syd giv
Ö-V i zon
kn102
75
D32
EDkn43
E743
104
kn964
962
D8
KDkn82
E10
10875
K965
E963
K875
K

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N98797
S98797
Ö45645
V44644
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Anitha Lindgren - Marian Krook 3NT S= 3 400 41.0/1.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Ingrid Wallin - Ann Lange 3NT N= 5 400 41.0/1.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2D Ö-1 K 200 37.0/5.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Karin Sjögren - Helen Roos 2 Ö-2 K 200 37.0/5.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 2NT S+2 4 180 34.0/8.0
Mikael Palade - Lennart Tenland Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 N+1 E 130 32.0/10.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Henrik Swensson - Rogert Dalgart 1NT N+1 K 120 28.0/14.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2NT N= K 120 28.0/14.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Bo Månsson - Sonja Christensson 2NT N= K 120 28.0/14.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Judit Derzsi-Jalgard - Carin Ohlson 2 Ö-1 K 100 24.0/18.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Marianne Servin - Ulla Öberg 2 N= K 90 22.0/20.0
Milan Korac - Gunlis Åberg Lars G Svensson - Ulla Wästberg 3NT N-1 K -50 18.0/24.0
Yvonne Tolf - Wiviann Hassel Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 3 S-1 10 -50 18.0/24.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2NT S-1 10 -50 18.0/24.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3NT S-2 10 -100 12.0/30.0
Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna Kent Hermansson - Mats Andersson 3 S-2 10 -100 12.0/30.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2NT N-2 K -100 12.0/30.0
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Peter Moricz - Håkan Myrhagen 2 Ö= K -110 8.0/34.0
Maria Tendler - Zalman Puterman Stig Unoson - Ulf Schjånberg 1 Ö+2 K -140 6.0/36.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Bo Hedberg - Eva Persson 3NT S-3 10 -150 3.0/39.0
Mona Andersson - Anita Olofsson Lotta Lundberg - Hans Mattsson 3 S-3 6 -150 3.0/39.0
Björn Karlsson - Ann Bomark Nils Lindblad - Louise Grandinsson 3NT S-4 3 -200 0.0/42.0
Thomas Davy - Karen Nielsen     - -/21.2

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.10

Väst giv
alla i zon
E76
E952
ED96
E7
D1094
kn10
K32
kn1082
kn853
D876
kn4
D65
K2
K43
10875
K943

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N9111099
S9111099
Ö42344
V42344
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Lindström - Britt Lindberg Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3NT N+2 6 660 42.0/0.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT N+1 6 630 37.0/5.0
Mikael Palade - Lennart Tenland Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT N+1 5 630 37.0/5.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Bo Hedberg - Eva Persson 3NT N+1 3 630 37.0/5.0
Björn Karlsson - Ann Bomark Nils Lindblad - Louise Grandinsson 3NT N+1 5 630 37.0/5.0
Milan Korac - Gunlis Åberg Lars G Svensson - Ulla Wästberg 3NT S= 4 600 23.0/19.0
Yvonne Tolf - Wiviann Hassel Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 3NT N= 6 600 23.0/19.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Henrik Swensson - Rogert Dalgart 3NT N= 6 600 23.0/19.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Karin Sjögren - Helen Roos 3NT S= 4 600 23.0/19.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3NT S= 4 600 23.0/19.0
Mona Andersson - Anita Olofsson Lotta Lundberg - Hans Mattsson 3NT S= 9 600 23.0/19.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Anitha Lindgren - Marian Krook 3NT N= 6 600 23.0/19.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 3NT S= 4 600 23.0/19.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Bo Månsson - Sonja Christensson 3NT N= 6 600 23.0/19.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Ingrid Wallin - Ann Lange 3NT N= 2 600 23.0/19.0
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Peter Moricz - Håkan Myrhagen 1NT S+4 10 210 12.0/30.0
Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna Kent Hermansson - Mats Andersson 2 N+3 3 200 10.0/32.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 1NT S+3 4 180 8.0/34.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Judit Derzsi-Jalgard - Carin Ohlson 2 N+2 Kn 170 6.0/36.0
Maria Tendler - Zalman Puterman Stig Unoson - Ulf Schjånberg 1NT S+2 9 150 4.0/38.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2 N+2 6 130 2.0/40.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Marianne Servin - Ulla Öberg 2 N+1 5 110 0.0/42.0
Thomas Davy - Karen Nielsen     - -/21.2

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.10

Nord giv
N-S i zon
EDkn106
K102
75
ED3
843
7643
E842
K9
92
Ekn5
KDkn9
7654
K75
D98
1063
kn1082

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N967108
S967108
Ö37524
V37624
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Judit Derzsi-Jalgard - Carin Ohlson Björn Karlsson - Ann Bomark 4D N= K 790 42.0/0.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 N= E 620 40.0/2.0
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2NT S+2 8 180 37.0/5.0
Lotta Lundberg - Hans Mattsson Nils Lindblad - Louise Grandinsson 1NT S+3 3 180 37.0/5.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Lars G Svensson - Ulla Wästberg 1 N+3 K 170 29.0/13.0
Milan Korac - Gunlis Åberg Peter Moricz - Håkan Myrhagen 3 N+1 K 170 29.0/13.0
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Mari Segerberg - Kerstin Boberg 3 N+1 K 170 29.0/13.0
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Kent Hermansson - Mats Andersson 2 N+2 K 170 29.0/13.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2 N+2 K 170 29.0/13.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2 N+2 K 170 29.0/13.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 1NT N+2 K 150 22.0/20.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Anitha Lindgren - Marian Krook 3 N= K 140 19.0/23.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2 N+1 K 140 19.0/23.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna 1NT N+1 K 120 15.0/27.0
Henrik Swensson - Rogert Dalgart Marianne Servin - Ulla Öberg 1NT N+1 K 120 15.0/27.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Bo Hedberg - Eva Persson 2 N= K 110 12.0/30.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Thomas Davy - Karen Nielsen 2 V-2 7 100 10.0/32.0
Yvonne Tolf - Wiviann Hassel Mikael Palade - Lennart Tenland 1NT N= K 90 5.0/37.0
Karin Sjögren - Helen Roos Rolf Sjödahl - Alf Pihl 1NT N= K 90 5.0/37.0
Bo Månsson - Sonja Christensson Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 1NT N= K 90 5.0/37.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Mona Andersson - Anita Olofsson 1NT N= K 90 5.0/37.0
Maria Tendler - Zalman Puterman Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 N-1 K -100 0.0/42.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren     - 23.6/-

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.10

Öst giv
Ö-V i zon
EK42
kn865
ED105
6
D108
EK10
964
KDkn8
kn93
94
kn82
107542
765
D732
K73
E93

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N691097
S691097
Ö74345
V74345
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Månsson - Sonja Christensson Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 1NT Ö-2 E 200 41.0/1.0
Lotta Lundberg - Hans Mattsson Nils Lindblad - Louise Grandinsson 2 S+3 K 200 41.0/1.0
Milan Korac - Gunlis Åberg Peter Moricz - Håkan Myrhagen 2 S+2 K 170 33.0/9.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna 2 S+2 K 170 33.0/9.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Anitha Lindgren - Marian Krook 2 S+2 K 170 33.0/9.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 N+1 K 170 33.0/9.0
Judit Derzsi-Jalgard - Carin Ohlson Björn Karlsson - Ann Bomark 2 S+2 K 170 33.0/9.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Mona Andersson - Anita Olofsson 2 S+2 K 170 33.0/9.0
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 S+1 K 140 23.0/19.0
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Kent Hermansson - Mats Andersson 2 S+1 K 140 23.0/19.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Bo Hedberg - Eva Persson 2 S+1 K 140 23.0/19.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 S= K 140 23.0/19.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Lars G Svensson - Ulla Wästberg 2 V-1 E 100 15.0/27.0
Henrik Swensson - Rogert Dalgart Marianne Servin - Ulla Öberg 1NT V-1 2 100 15.0/27.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Thomas Davy - Karen Nielsen 1NT V-1 5 100 15.0/27.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Terezia Lagerman - Bengt Rylander 1NT V-1 K 100 15.0/27.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 1NT V= 6 -90 5.0/37.0
Yvonne Tolf - Wiviann Hassel Mikael Palade - Lennart Tenland 1NT V= 2 -90 5.0/37.0
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Mari Segerberg - Kerstin Boberg 1NT V= E -90 5.0/37.0
Karin Sjögren - Helen Roos Rolf Sjödahl - Alf Pihl 1NT V= E -90 5.0/37.0
Maria Tendler - Zalman Puterman Jane Brändemar - Nina Nilsson 1NT V= 5 -90 5.0/37.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 1NT V= E -90 5.0/37.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren     - 23.6/-

Bricka 23

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.10

Syd giv
alla i zon
K1085
ED9
ED
ED103
9642
K863
76
kn84
kn73
kn102
K54
K965
ED
754
kn109832
72

Optimalt kontrakt: 6 S= 1370
 NT
N101210910
S10129910
Ö21331
V21341
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Bergström - Christer Löfgren Peter Moricz - Håkan Myrhagen 3NT N+3 5 690 32.0/10.0
Kent Hermansson - Mats Andersson Mikael Palade - Lennart Tenland 3NT N+3 Kn 690 32.0/10.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Karin Sjögren - Helen Roos 3NT N+3 6 690 32.0/10.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 3NT N+3 5 690 32.0/10.0
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Henrik Swensson - Rogert Dalgart 3NT N+3 5 690 32.0/10.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Bengt Rickenstedt - Christer Thulin 3NT N+3 5 690 32.0/10.0
Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna Marianne Servin - Ulla Öberg 3NT N+3 5 690 32.0/10.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Jane Brändemar - Nina Nilsson 3NT N+3 6 690 32.0/10.0
Bo Månsson - Sonja Christensson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3NT N+3 6 690 32.0/10.0
Nils Lindblad - Louise Grandinsson Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT N+3 5 690 32.0/10.0
Lotta Lundberg - Hans Mattsson Judit Derzsi-Jalgard - Carin Ohlson 3NT N+3 6 690 32.0/10.0
Milan Korac - Gunlis Åberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT N+2 5 660 18.0/24.0
Mona Andersson - Anita Olofsson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3NT N+2 5 660 18.0/24.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Anitha Lindgren - Marian Krook 3NT S+2 3 660 18.0/24.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Bo Hedberg - Eva Persson 3NT N+1 5 630 13.0/29.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3NT N+1 3 630 13.0/29.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 N= 5 620 10.0/32.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT N= 5 600 6.0/36.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 3NT N= 5 600 6.0/36.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3NT N= 4 600 6.0/36.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Maria Tendler - Zalman Puterman 2NT N+1 2 150 2.0/40.0
Yvonne Tolf - Wiviann Hassel Lars G Svensson - Ulla Wästberg 3NT N-1 5 -100 0.0/42.0
Björn Karlsson - Ann Bomark     - 18.9/-

Bricka 24

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.10

Väst giv
ingen i zon
8
E10
ED942
ED1062
Kkn96
KD762
87
K5
ED432
kn85
103
kn74
1075
943
Kkn65
983

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N1010558
S1010558
Ö32785
V32785
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kent Hermansson - Mats Andersson Mikael Palade - Lennart Tenland 4 S= K 130 37.0/5.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Karin Sjögren - Helen Roos 4 S= K 130 37.0/5.0
Milan Korac - Gunlis Åberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 S= 7 130 37.0/5.0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 3 N+1 Kn 130 37.0/5.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Maria Tendler - Zalman Puterman 4 N= Kn 130 37.0/5.0
Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna Marianne Servin - Ulla Öberg 4 N= 5 130 37.0/5.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 Ö-2 3 100 30.0/12.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Jane Brändemar - Nina Nilsson 3 Ö-1 8 50 27.0/15.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Anitha Lindgren - Marian Krook 4 V-1 8 50 27.0/15.0
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Henrik Swensson - Rogert Dalgart 5 S-1 D -50 20.0/22.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Bengt Rickenstedt - Christer Thulin 5 S-1 6 -50 20.0/22.0
Mona Andersson - Anita Olofsson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 5 N-1 Kn -50 20.0/22.0
Nils Lindblad - Louise Grandinsson Rutger Persson - Claes Nilsson 5 S-1 K -50 20.0/22.0
Lotta Lundberg - Hans Mattsson Judit Derzsi-Jalgard - Carin Ohlson 5 S-1 K -50 20.0/22.0
Ingrid Wallin - Ann Lange Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 2 V= 2 -110 14.0/28.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Peter Moricz - Håkan Myrhagen 3 V= 8 -140 9.0/33.0
Yvonne Tolf - Wiviann Hassel Lars G Svensson - Ulla Wästberg 3 Ö= 6 -140 9.0/33.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 V= 8 -140 9.0/33.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3 V= 8 -140 9.0/33.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Bo Hedberg - Eva Persson 5 N-3 5 -150 4.0/38.0
Bo Månsson - Sonja Christensson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 V+1 E -170 1.0/41.0
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3 Ö+1 9 -170 1.0/41.0
Björn Karlsson - Ann Bomark     - 18.9/-