Kommande tävlingar
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
25/01 DM-veteraner
Rapporterade tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Bridgehuset » Söndag 13.30 HCP o Partnergaranti TL:Daniel 2016-02-07 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

Söndag 13.30 HCP o Partnergaranti TL:Daniel 2016-02-07

Partävling, 11 bord, 22 par. Antal brickor: 24. Medel: 240.0.

Privatprotokoll för Bonnie Clementsson - Jan Clementsson

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 14, Stig Unoson - Terezia Lagerman
12 V+2 170 18 90% 18 90.0%Kn4ED74310982Kn10 EKD109K1093D752
21NT Ö+1 120 12 60% 30 75.0%Kn721052D3KD983 D54EK98EKn5476
Rond 2, som NS mot par 13, Peter Moricz - Mats Mårtensson
33 Ö+1 -170 11 55% 41 68.3%632K10DKn543E74 EK87563982532
44D S= 790 20 100% 61 76.2%K85310EK5EK1083 EKn968Kn8497654
Rond 3, som NS mot par 12, Karin Liljeroth - Katarina Hultgren
53 N+1 130 17 85% 78 78.0%K9E109D963K842 8754KD4KKnD976
61NT S+2 150 18 90% 96 80.0%ED104Kn5396K632 976K102EDKnDKn97
Rond 4, som NS mot par 11, Magnus Wegestål - Lotta Lundberg
74 V+2 -680 7 35% 103 73.6%10653KD5Kn109654 97542K2Kn92K87
83 S+1 130 19 95% 122 76.2%Kn96387Kn1083Kn94 ED1043ED765EK6
Rond 5, som NS mot par 22, Gun Bellander - Klas Bellander
93NT V+1 -630 16 80% 138 76.7%65KnKn74DKn76532 D103108764232E4
101NT Ö= -90 10 50% 148 74.0%K43242D108KD84 D76EK106393265
Rond 6, som NS mot par 21, Cornelia Tiller - Magnus Friberg
113D S-2 -300 2 10% 150 68.2%D72864Kn73EKn106 Kn93KD952109K82
123NT S+1 630 12 60% 162 67.5%51095EKKn106D762 EK74KDKn2D72K9
Rond 7, som NS mot par 20, Willy Landgren - Bibi Jönsson
135D Ö-1 200 8 40% 170 65.4%ED3EK422KD1094 K109852DKn971087
143NT S= 400 18 90% 188 67.1%7K87EKKn8K8642 ED62ED410962109
Rond 8, som ÖV mot par 19, Bodil Wikström - Johnny Nielsen
153 Ö+3 170 14 70% 202 67.3%KKn73K83EKKn982 8642E1055Kn10954
162 S+2 -170 11 55% 213 66.6%Kn95DKn1083DKn10D9 K4K96954Kn10654
Rond 9, som ÖV mot par 18, Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg
172 N+3 -200 19 95% 232 68.2%EDKn102Kn4E9D985 7698Kn10762Kn1073
183 Ö+1 170 10 50% 242 67.2%D73EKn109425375 EKn108K5D972EKn4
Rond 10, som ÖV mot par 17, Grete Derand - Ulla Nilborn
194D N-2 300 18 90% 260 68.4%EK32585298543 106K94EK7DKn1076
202 Ö= 110 16 80% 276 69.0%K108EKn92Kn5KD92 D943D863106324
Rond 11, som NS mot par 16, Anna Kjellberg - Wiviann Hassel
212 S= 110 8 40% 284 67.6%Kn253EKKn2Kn8762 D874E976425ED
221NT N-1 -50 16 80% 300 68.2%D54Kn763KD5765 876K92EKn4EKn43
Rond 12, som NS mot par 15, Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg
233 Ö-1 100 8 40% 308 67.0%D643ED87532D9 EKn10838264E1074
244D S-2 -300 13 65% 321 66.9%63832K86D7654 KD98544EKn9523

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.07

? ?
Nord giv
ingen i zon
?
87653
8
EDkn4
E64
?
EKD109
K109
3
D752
?
kn4
ED743
10982
kn10
?
2
kn652
K765
K983

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N77333
S77333
Ö65977
V65977
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun Bellander - Klas Bellander Cornelia Tiller - Magnus Friberg 2 N+1 E 110 20/0
Anita Martinsson - Ingemar Wernersson Karin Liljeroth - Katarina Hultgren 4 V-2 8 100 17/3
Gerda Sevonius - Ann Lange Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg 2 Ö-2 2 100 17/3
Magnus Wegestål - Lotta Lundberg Gunlis Åberg - Ulla Öberg 2 N= Kn 90 14/6
Göran Andersson - Kent Borg Grete Derand - Ulla Nilborn 2 V-1 8 50 11/9
Willy Landgren - Bibi Jönsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 Ö-1 2 50 11/9
Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson Peter Moricz - Mats Mårtensson 1NT S-2 E -100 8/12
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 2 V= 8 -110 6/14
Marianne Falck - Hanna Söderberg Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 2 V+2 8 -170 2/18
Gunilla Wallin - Christina Leander Bodil Wikström - Johnny Nielsen 2 V+2 8 -170 2/18
Stig Unoson - Terezia Lagerman Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 2 V+2 8 -170 2/18

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.07

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
K109
Dkn7
K972
Ekn4
#
D54
EK98
Ekn54
76
#
kn72
1052
D3
KD983
#
E863
643
1086
1052

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N56566
S56566
Ö87877
V87877
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Willy Landgren - Bibi Jönsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2NT V-2 10 100 20/0
Göran Andersson - Kent Borg Grete Derand - Ulla Nilborn 1NT N= D 90 18/2
Gunilla Wallin - Christina Leander Bodil Wikström - Johnny Nielsen 1NT Ö= 6 -90 15/5
Magnus Wegestål - Lotta Lundberg Gunlis Åberg - Ulla Öberg 1NT Ö= D -90 15/5
Gun Bellander - Klas Bellander Cornelia Tiller - Magnus Friberg 2 V= 9 -110 12/8
Anita Martinsson - Ingemar Wernersson Karin Liljeroth - Katarina Hultgren 1NT Ö+1 2 -120 8/12
Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson Peter Moricz - Mats Mårtensson 1NT V+1 2 -120 8/12
Stig Unoson - Terezia Lagerman Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 1NT Ö+1 3 -120 8/12
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 2 V+1 2 -140 4/16
Gerda Sevonius - Ann Lange Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg 1NT Ö+2 3 -150 2/18
Marianne Falck - Hanna Söderberg Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 1NT N-2 2 -200 0/20

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.07

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
632
K10
Dkn543
E74
#
94
9542
K106
kn1096
#
Dkn10
EDkn87
E7
KD8
#
EK875
63
982
532

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N36363
S36363
Ö1071078
V1071078
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4 Ö-1 E 100 20/0
Gunilla Wallin - Christina Leander Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg 1 Ö+2 E -140 18/2
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Peter Moricz - Mats Mårtensson 3 Ö+1 E -170 11/9
Gerda Sevonius - Ann Lange Grete Derand - Ulla Nilborn 1 Ö+3 E -170 11/9
Marianne Falck - Hanna Söderberg Stig Unoson - Terezia Lagerman 1 Ö+3 E -170 11/9
Göran Andersson - Kent Borg Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 1 Ö+3 E -170 11/9
Karin Liljeroth - Katarina Hultgren Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson 1 Ö+3 E -170 11/9
Cornelia Tiller - Magnus Friberg Willy Landgren - Bibi Jönsson 3 Ö+1 E -170 11/9
Anita Martinsson - Ingemar Wernersson Magnus Wegestål - Lotta Lundberg 4 Ö= E -620 2/18
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Bodil Wikström - Johnny Nielsen 4 Ö= E -620 2/18
Gun Bellander - Klas Bellander Gunlis Åberg - Ulla Öberg 4 Ö= E -620 2/18

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.07

? ?
Väst giv
alla i zon
#
K853
10
EK5
EK1083
#
D1042
EDkn7654
D
kn
#
7
K932
1097632
D2
#
Ekn96
8
kn84
97654

Optimalt kontrakt: 5D V-1 200
 NT
N1163106
S1163106
Ö271023
V271023
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Peter Moricz - Mats Mårtensson 4D S= D 790 20/0
Göran Andersson - Kent Borg Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 5 N= K 600 18/2
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 5D V-1 E 200 14/6
Cornelia Tiller - Magnus Friberg Willy Landgren - Bibi Jönsson 5D V-1 5 200 14/6
Gun Bellander - Klas Bellander Gunlis Åberg - Ulla Öberg 5D V-1 E 200 14/6
Gunilla Wallin - Christina Leander Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg 3 S+1 E 170 10/10
Gerda Sevonius - Ann Lange Grete Derand - Ulla Nilborn 5 V-1 E 100 6/14
Marianne Falck - Hanna Söderberg Stig Unoson - Terezia Lagerman 5 V-1 E 100 6/14
Karin Liljeroth - Katarina Hultgren Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson 4 V-1 E 100 6/14
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Bodil Wikström - Johnny Nielsen 5 N-1 7 -100 2/18
Anita Martinsson - Ingemar Wernersson Magnus Wegestål - Lotta Lundberg 4 V= 4 -620 0/20

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.07

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
K9
E109
D963
K842
#
ED1032
kn652
8
Ekn5
#
kn6
873
E107542
103
#
8754
KD4
Kkn
D976

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N97667
S97667
Ö46676
V46676
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peter Moricz - Mats Mårtensson Marianne Falck - Hanna Söderberg 3NTD V-3 2 500 20/0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Karin Liljeroth - Katarina Hultgren 3 N+1 Kn 130 17/3
Göran Andersson - Kent Borg Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 3 S+1 Kn 130 17/3
Anna Kjellberg - Wiviann Hassel Gerda Sevonius - Ann Lange 2 N+1 6 110 14/6
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg 3 N-1 E -100 10/10
Magnus Wegestål - Lotta Lundberg Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson 2NT N-1 5 -100 10/10
Cornelia Tiller - Magnus Friberg Gunlis Åberg - Ulla Öberg 2NT N-1 5 -100 10/10
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Stig Unoson - Terezia Lagerman 2 V+1 2 -140 6/14
Anita Martinsson - Ingemar Wernersson Gun Bellander - Klas Bellander 4 N-3 Kn -300 3/17
Willy Landgren - Bibi Jönsson Bodil Wikström - Johnny Nielsen 3NT N-3 5 -300 3/17
Gunilla Wallin - Christina Leander Grete Derand - Ulla Nilborn 2 S-4 8 -400 0/20

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.07

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
ED104
kn53
96
K632
#
K852
984
K1087
105
#
kn3
ED76
5432
E84
#
976
K102
EDkn
Dkn97

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N97789
S97789
Ö46654
V46554
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Karin Liljeroth - Katarina Hultgren 1NT S+2 10 150 18/2
Peter Moricz - Mats Mårtensson Marianne Falck - Hanna Söderberg 2NT S+1 2 150 18/2
Cornelia Tiller - Magnus Friberg Gunlis Åberg - Ulla Öberg 2NT S+1 7 150 18/2
Anita Martinsson - Ingemar Wernersson Gun Bellander - Klas Bellander 1NT S+1 7 120 12/8
Göran Andersson - Kent Borg Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 1NT N+1 8 120 12/8
Gunilla Wallin - Christina Leander Grete Derand - Ulla Nilborn 1NT S+1 7 120 12/8
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg 2 S+1 7 110 7/13
Willy Landgren - Bibi Jönsson Bodil Wikström - Johnny Nielsen 3 S= 7 110 7/13
Magnus Wegestål - Lotta Lundberg Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson 1NT S= 2 90 4/16
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Stig Unoson - Terezia Lagerman 2 S-1 2 -50 2/18
Anna Kjellberg - Wiviann Hassel Gerda Sevonius - Ann Lange 2NT S-2 7 -100 0/20

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.07

? ?
Syd giv
alla i zon
#
106
53
KD5
kn109654
#
EK
EDkn1084
E8
ED2
#
Dkn83
976
107643
3
#
97542
K2
kn92
K87

Optimalt kontrakt: 6 V= -1430
 NT
N62030
S62141
Ö71112910
V71112910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Willy Landgren - Bibi Jönsson 2 V+2 Kn -170 20/0
Gunilla Wallin - Christina Leander Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 2 V+4 9 -230 18/2
Grete Derand - Ulla Nilborn Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 V+5 5 -260 16/4
Karin Liljeroth - Katarina Hultgren Marianne Falck - Hanna Söderberg 5 V= 5 -650 14/6
Anita Martinsson - Ingemar Wernersson Cornelia Tiller - Magnus Friberg 4 V+2 Kn -680 7/13
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Magnus Wegestål - Lotta Lundberg 4 V+2 Kn -680 7/13
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Peter Moricz - Mats Mårtensson 4 V+2 5 -680 7/13
Gerda Sevonius - Ann Lange Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 4 V+2 6 -680 7/13
Bodil Wikström - Johnny Nielsen Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg 4 V+2 Kn -680 7/13
Gun Bellander - Klas Bellander Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson 4 V+2 K -680 7/13
Stig Unoson - Terezia Lagerman Göran Andersson - Kent Borg 3NT V+3 Kn -690 0/20

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.07

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
kn963
87
kn1083
kn94
#
K87
D652
42
D753
#
10542
EKkn9
K9
1082
#
ED
1043
ED765
EK6

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N69577
S710577
Ö63866
V63765
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Magnus Wegestål - Lotta Lundberg 3 S+1 5 130 19/1
Gunilla Wallin - Christina Leander Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 3 S+1 D 130 19/1
Karin Liljeroth - Katarina Hultgren Marianne Falck - Hanna Söderberg 1 S+2 5 110 14/6
Stig Unoson - Terezia Lagerman Göran Andersson - Kent Borg 3 S= 6 110 14/6
Bodil Wikström - Johnny Nielsen Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg 3 S= D 110 14/6
Gerda Sevonius - Ann Lange Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 1 S+1 2 90 10/10
Anita Martinsson - Ingemar Wernersson Cornelia Tiller - Magnus Friberg 4 S-1 D -50 6/14
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 S-1 2 -50 6/14
Grete Derand - Ulla Nilborn Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 S-1 2 -50 6/14
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Peter Moricz - Mats Mårtensson 2 V= 8 -110 2/18
Gun Bellander - Klas Bellander Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson 4 N-3 E -150 0/20

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.07

? ?
Nord giv
Ö-V i zon
#
65
kn
kn74
Dkn76532
#
EK87
ED3
D1098
K8
#
kn942
K95
EK65
109
#
D103
1087642
32
E4

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -1440
 NT
N61411
S61411
Ö71291212
V71291212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Gunilla Wallin - Christina Leander 4 V-1 Kn 100 20/0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Gun Bellander - Klas Bellander 3NT V+1 5 -630 16/4
Peter Moricz - Mats Mårtensson Göran Andersson - Kent Borg 3NT V+1 6 -630 16/4
Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg Grete Derand - Ulla Nilborn 3NT V+1 Kn -630 16/4
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Karin Liljeroth - Katarina Hultgren 4 V+1 Kn -650 10/10
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Bodil Wikström - Johnny Nielsen 4 Ö+1 7 -650 10/10
Magnus Wegestål - Lotta Lundberg Marianne Falck - Hanna Söderberg 4 V+1 Kn -650 10/10
Gerda Sevonius - Ann Lange Stig Unoson - Terezia Lagerman 4 V+2 D -680 5/15
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 4 V+2 Kn -680 5/15
Anita Martinsson - Ingemar Wernersson Willy Landgren - Bibi Jönsson 5D N-4 K -800 2/18
Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson Cornelia Tiller - Magnus Friberg 6 Ö= E -1430 0/20

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.07

? ?
Öst giv
alla i zon
#
K432
42
D108
KD84
#
10
kn97
kn754
E9732
#
Ekn985
D85
EK6
kn10
#
D76
EK1063
932
65

Optimalt kontrakt: 1NT S= 90
 NT
N66677
S66667
Ö77566
V77566
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peter Moricz - Mats Mårtensson Göran Andersson - Kent Borg 1NT Ö-1 K 100 18/2
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Gunilla Wallin - Christina Leander 2 Ö-1 6 100 18/2
Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg Grete Derand - Ulla Nilborn 1NT Ö-1 6 100 18/2
Anita Martinsson - Ingemar Wernersson Willy Landgren - Bibi Jönsson 1NT V= 4 -90 10/10
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Gun Bellander - Klas Bellander 1NT Ö= 3 -90 10/10
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 2 Ö= E -90 10/10
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Bodil Wikström - Johnny Nielsen 1NT V= 4 -90 10/10
Magnus Wegestål - Lotta Lundberg Marianne Falck - Hanna Söderberg 1NT Ö= E -90 10/10
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Karin Liljeroth - Katarina Hultgren 2NT V= 4 -120 3/17
Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson Cornelia Tiller - Magnus Friberg 1NT V+1 K -120 3/17
Gerda Sevonius - Ann Lange Stig Unoson - Terezia Lagerman 1NT V+3 K -180 0/20

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.07

? ?
Syd giv
ingen i zon
#
D72
864
kn73
Ekn106
#
E10865
kn3
K86
974
#
K4
E107
ED542
D53
#
kn93
KD952
109
K82

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N63745
S63744
Ö710688
V79688
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson Willy Landgren - Bibi Jönsson 3 Ö+1 5 -130 19/1
Marianne Falck - Hanna Söderberg Gun Bellander - Klas Bellander 2 Ö+2 K -130 19/1
Gerda Sevonius - Ann Lange Peter Moricz - Mats Mårtensson 3 V= Kn -140 16/4
Karin Liljeroth - Katarina Hultgren Göran Andersson - Kent Borg 1NT Ö+2 9 -150 13/7
Grete Derand - Ulla Nilborn Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 2NT Ö+1 K -150 13/7
Stig Unoson - Terezia Lagerman Gunilla Wallin - Christina Leander 2 V+2 4 -170 10/10
Anita Martinsson - Ingemar Wernersson Bodil Wikström - Johnny Nielsen 2NT Ö+2 5 -180 6/14
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Magnus Wegestål - Lotta Lundberg 2NT Ö+2 2 -180 6/14
Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg Gunlis Åberg - Ulla Öberg 2NT Ö+2 5 -180 6/14
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Cornelia Tiller - Magnus Friberg 3D S-2 E -300 2/18
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 3NT Ö= 2 -400 0/20

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.07

? ?
Väst giv
N-S i zon
#
5
1095
EKkn106
D762
#
kn63
764
543
10853
#
D10982
E83
98
Ekn4
#
EK74
KDkn2
D72
K9

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N91111810
S91111810
Ö42252
V42252
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Terezia Lagerman Gunilla Wallin - Christina Leander 3NT S+2 3 660 20/0
Anita Martinsson - Ingemar Wernersson Bodil Wikström - Johnny Nielsen 3NT S+1 Kn 630 12/8
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Cornelia Tiller - Magnus Friberg 3NT S+1 3 630 12/8
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Magnus Wegestål - Lotta Lundberg 3NT S+1 3 630 12/8
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 3NT S+1 Kn 630 12/8
Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson Willy Landgren - Bibi Jönsson 3NT S+1 Kn 630 12/8
Marianne Falck - Hanna Söderberg Gun Bellander - Klas Bellander 3NT S+1 6 630 12/8
Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg Gunlis Åberg - Ulla Öberg 3NT S+1 3 630 12/8
Gerda Sevonius - Ann Lange Peter Moricz - Mats Mårtensson 3NT S= 3 600 4/16
Grete Derand - Ulla Nilborn Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 2NT S+1 Kn 150 2/18
Karin Liljeroth - Katarina Hultgren Göran Andersson - Kent Borg 2 Ö-2 K 100 0/20

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.07

? ?
Nord giv
alla i zon
#
ED3
EK42
2
KD1094
#
kn764
1083
kn764
65
#

65
EKD9853
Ekn32
#
K109852
Dkn97
10
87

Optimalt kontrakt: 6D Ö-2 500
 NT
N9310115
S939115
Ö410123
V410123
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Gun Bellander - Klas Bellander 4 N+1 E 650 18/2
Gerda Sevonius - Ann Lange Karin Liljeroth - Katarina Hultgren 4 N+1 E 650 18/2
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Grete Derand - Ulla Nilborn 4 N+1 E 650 18/2
Marianne Falck - Hanna Söderberg Cornelia Tiller - Magnus Friberg 4 S= 4 620 14/6
Bodil Wikström - Johnny Nielsen Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson 5D Ö-2 D 500 12/8
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Willy Landgren - Bibi Jönsson 5D Ö-1 8 200 8/12
Göran Andersson - Kent Borg Magnus Wegestål - Lotta Lundberg 6 Ö-2 7 200 8/12
Anna Kjellberg - Wiviann Hassel Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 5D Ö-1 K 200 8/12
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Stig Unoson - Terezia Lagerman 5 N-1 E -100 3/17
Peter Moricz - Mats Mårtensson Gunilla Wallin - Christina Leander 5 S-1 6 -100 3/17
Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg Anita Martinsson - Ingemar Wernersson 5D N-1 D -200 0/20

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.07

? ?
Öst giv
ingen i zon
#
7
K87
EKkn8
K8642
#
K9843
52
75
D753
#
kn105
kn10963
D43
Ekn
#
ED62
ED4
10962
109

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N910878
S910768
Ö43565
V43565
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Willy Landgren - Bibi Jönsson 3NT S= 4 400 18/2
Gerda Sevonius - Ann Lange Karin Liljeroth - Katarina Hultgren 3NT S= 8 400 18/2
Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg Anita Martinsson - Ingemar Wernersson 3NT N= Kn 400 18/2
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Gun Bellander - Klas Bellander 3 N+1 E 130 14/6
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Grete Derand - Ulla Nilborn 5 S-1 5 -50 8/12
Marianne Falck - Hanna Söderberg Cornelia Tiller - Magnus Friberg 3 N-1 D -50 8/12
Peter Moricz - Mats Mårtensson Gunilla Wallin - Christina Leander 3NT S-1 8 -50 8/12
Anna Kjellberg - Wiviann Hassel Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 3NT N-1 Kn -50 8/12
Bodil Wikström - Johnny Nielsen Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson 3NT S-1 4 -50 8/12
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Stig Unoson - Terezia Lagerman 3NT S-2 5 -100 1/19
Göran Andersson - Kent Borg Magnus Wegestål - Lotta Lundberg 5 S-2 7 -100 1/19

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.07

? ?
Syd giv
N-S i zon
#
ED5
D74
D76
ED86
#
8642
E105
5
kn10954
#
Kkn73
K83
EKkn982
#
109
kn962
1043
K732

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N53615
S53514
Ö8107108
V8107108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Willy Landgren - Bibi Jönsson Marianne Falck - Hanna Söderberg 2 Ö= 5 -90 20/0
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 2 Ö+1 6 -110 17/3
Göran Andersson - Kent Borg Gun Bellander - Klas Bellander 3 Ö= 10 -110 17/3
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Cornelia Tiller - Magnus Friberg 3 Ö+1 2 -130 12/8
Gunilla Wallin - Christina Leander Karin Liljeroth - Katarina Hultgren 2 Ö+2 10 -130 12/8
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Stig Unoson - Terezia Lagerman 3 Ö+1 Kn -130 12/8
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Peter Moricz - Mats Mårtensson 2 V+3 E -150 8/12
Bodil Wikström - Johnny Nielsen Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3 Ö+3 10 -170 6/14
Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg 1D N-1 E -200 3/17
Grete Derand - Ulla Nilborn Anita Martinsson - Ingemar Wernersson 1NT N-2 9 -200 3/17
Gerda Sevonius - Ann Lange Magnus Wegestål - Lotta Lundberg 4 V= E -420 0/20

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.07

? ?
Väst giv
Ö-V i zon
#
63
E74
E8632
K32
#
K4
K96
954
kn10654
#
kn95
Dkn1083
Dkn10
D9
#
ED10872
52
K7
E87

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N7971110
S7971110
Ö53613
V53613
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gerda Sevonius - Ann Lange Magnus Wegestål - Lotta Lundberg 4 S= Kn 420 18/2
Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg 4 S= K 420 18/2
Grete Derand - Ulla Nilborn Anita Martinsson - Ingemar Wernersson 4 S= 4 420 18/2
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Peter Moricz - Mats Mårtensson 2 S+3 6 200 14/6
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Cornelia Tiller - Magnus Friberg 2 S+2 Kn 170 9/11
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 3 S+1 Kn 170 9/11
Göran Andersson - Kent Borg Gun Bellander - Klas Bellander 2 S+2 5 170 9/11
Bodil Wikström - Johnny Nielsen Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 2 S+2 4 170 9/11
Gunilla Wallin - Christina Leander Karin Liljeroth - Katarina Hultgren 2 S+1 10 140 2/18
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Stig Unoson - Terezia Lagerman 2 S+1 K 140 2/18
Willy Landgren - Bibi Jönsson Marianne Falck - Hanna Söderberg 2 S+1 6 140 2/18

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.07

? ?
Nord giv
ingen i zon
#
53
KD10653
K5
EK2
#
76
98
kn10762
kn1073
#
EDkn102
kn4
E9
D985
#
K984
E72
D843
64

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N681179
S671179
Ö75263
V75263
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gerda Sevonius - Ann Lange Gun Bellander - Klas Bellander 4 N+1 E 450 12/8
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Karin Liljeroth - Katarina Hultgren 4 N+1 E 450 12/8
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 4 N+1 E 450 12/8
Marianne Falck - Hanna Söderberg Bodil Wikström - Johnny Nielsen 4 N+1 E 450 12/8
Gunilla Wallin - Christina Leander Magnus Wegestål - Lotta Lundberg 4 N+1 E 450 12/8
Stig Unoson - Terezia Lagerman Peter Moricz - Mats Mårtensson 4 N+1 3 450 12/8
Anna Kjellberg - Wiviann Hassel Anita Martinsson - Ingemar Wernersson 4 N+1 E 450 12/8
Willy Landgren - Bibi Jönsson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4 N+1 E 450 12/8
Cornelia Tiller - Magnus Friberg Göran Andersson - Kent Borg 4 N+1 E 450 12/8
Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson Grete Derand - Ulla Nilborn 2 N+3 E 200 1/19
Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 2 N+3 E 200 1/19

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.07

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
5
D83
Ekn8
KD9862
#
Ekn108
K5
D972
Ekn4
#
D73
Ekn10942
53
75
#
K9642
76
K1064
103

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N86242
S86343
Ö5610810
V5710810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Cornelia Tiller - Magnus Friberg Göran Andersson - Kent Borg 3NT V-2 8 100 20/0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Karin Liljeroth - Katarina Hultgren 3 V-1 K 50 17/3
Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson Grete Derand - Ulla Nilborn 3 Ö-1 4 50 17/3
Willy Landgren - Bibi Jönsson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3 N-1 E -100 14/6
Anna Kjellberg - Wiviann Hassel Anita Martinsson - Ingemar Wernersson 3 Ö= 4 -140 12/8
Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3 Ö+1 10 -170 10/10
Stig Unoson - Terezia Lagerman Peter Moricz - Mats Mårtensson 3 Ö+2 10 -200 8/12
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 2NT V+3 8 -210 6/14
Gunilla Wallin - Christina Leander Magnus Wegestål - Lotta Lundberg 4 Ö= 6 -420 4/16
Marianne Falck - Hanna Söderberg Bodil Wikström - Johnny Nielsen 3NT V+2 8 -460 2/18
Gerda Sevonius - Ann Lange Gun Bellander - Klas Bellander 3NT V+3 K -490 0/20

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.07

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
D84
kn10832
Dkn10
K2
#
106
K94
EK7
Dkn1076
#
EK32
5
852
98543
#
kn975
ED76
9643
E

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N36766
S36766
Ö107667
V107667
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Andersson - Kent Borg Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 V-1 D 100 20/0
Marianne Falck - Hanna Söderberg Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg Pass   18/2
Bodil Wikström - Johnny Nielsen Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 2 N-1 E -50 15/5
Cornelia Tiller - Magnus Friberg Gerda Sevonius - Ann Lange 3 N-1 4 -50 15/5
Anita Martinsson - Ingemar Wernersson Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 4 S-2 E -100 11/9
Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 3 N-2 K -100 11/9
Peter Moricz - Mats Mårtensson Karin Liljeroth - Katarina Hultgren 3 V= D -110 8/12
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Stig Unoson - Terezia Lagerman 1NT V+1 Kn -120 6/14
Gun Bellander - Klas Bellander Gunilla Wallin - Christina Leander 4 V+1 Kn -150 4/16
Grete Derand - Ulla Nilborn Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4D N-2 E -300 2/18
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Magnus Wegestål - Lotta Lundberg 3NT V= 8 -600 0/20

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.07

? ?
Väst giv
alla i zon
#
kn62
75
ED94
10865
#
D943
D863
10632
4
#
K108
Ekn92
kn5
KD92
#
E75
K104
K87
Ekn73

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N88578
S88578
Ö44864
V44864
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peter Moricz - Mats Mårtensson Karin Liljeroth - Katarina Hultgren 1NT S+2 4 150 19/1
Gun Bellander - Klas Bellander Gunilla Wallin - Christina Leander 1NT S+2 4 150 19/1
Anita Martinsson - Ingemar Wernersson Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 2 Ö-1 5 100 13/7
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Stig Unoson - Terezia Lagerman 2 Ö-1 E 100 13/7
Bodil Wikström - Johnny Nielsen Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 2 Ö-1 5 100 13/7
Cornelia Tiller - Magnus Friberg Gerda Sevonius - Ann Lange 3 Ö-1 E 100 13/7
Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 1NT S= 3 90 8/12
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Magnus Wegestål - Lotta Lundberg 2 Ö= 3 -110 4/16
Göran Andersson - Kent Borg Willy Landgren - Bibi Jönsson 2 Ö= 3 -110 4/16
Grete Derand - Ulla Nilborn Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 2 Ö= 9 -110 4/16
Marianne Falck - Hanna Söderberg Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg 3NT S-2 3 -200 0/20

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.07

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
kn2
53
EKkn2
kn8762
#
1096
K10
D1093
K1053
#
EK53
Dkn8
8764
94
#
D874
E97642
5
ED

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N87977
S87977
Ö56456
V56456
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3NT N= 3 600 20/0
Anita Martinsson - Ingemar Wernersson Stig Unoson - Terezia Lagerman 3 S= 3 140 15/5
Göran Andersson - Kent Borg Bodil Wikström - Johnny Nielsen 2 S+1 9 140 15/5
Willy Landgren - Bibi Jönsson Gerda Sevonius - Ann Lange 2 S+1 3 140 15/5
Gun Bellander - Klas Bellander Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 S+1 3 140 15/5
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 2 S= 3 110 8/12
Marianne Falck - Hanna Söderberg Grete Derand - Ulla Nilborn 2 S= D 110 8/12
Karin Liljeroth - Katarina Hultgren Magnus Wegestål - Lotta Lundberg 2 S= 5 110 8/12
Gunilla Wallin - Christina Leander Cornelia Tiller - Magnus Friberg 4 S-1 5 -100 4/16
Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 2NT N-2 4 -200 2/18
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Peter Moricz - Mats Mårtensson 3NT N-3 8 -300 0/20

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.07

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
D54
kn763
KD5
765
#
kn10
ED54
10632
KD8
#
EK932
108
987
1092
#
876
K92
Ekn4
Ekn43

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N54644
S54644
Ö88798
V88798
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun Bellander - Klas Bellander Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 1NT S+1 8 120 20/0
Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 1NT S= 8 90 18/2
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 1NT N-1 K -50 16/4
Marianne Falck - Hanna Söderberg Grete Derand - Ulla Nilborn 1NT V= 7 -90 14/6
Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 1NT S-2 Kn -100 12/8
Karin Liljeroth - Katarina Hultgren Magnus Wegestål - Lotta Lundberg 1NT V+1 5 -120 10/10
Anita Martinsson - Ingemar Wernersson Stig Unoson - Terezia Lagerman 2 Ö+1 2 -140 8/12
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Peter Moricz - Mats Mårtensson 1NT S-3 10 -150 4/16
Göran Andersson - Kent Borg Bodil Wikström - Johnny Nielsen 2NT N-3 3 -150 4/16
Willy Landgren - Bibi Jönsson Gerda Sevonius - Ann Lange 2 S-3 Kn -150 4/16
Gunilla Wallin - Christina Leander Cornelia Tiller - Magnus Friberg 1NTD V+2 5 -580 0/20

Bricka 23

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.07

? ?
Syd giv
alla i zon
#
D6
43
ED87532
D9
#
42
Ekn96
Kkn
Kkn865
#
K975
KD1075
109
32
#
Ekn1083
82
64
E1074

Optimalt kontrakt: 5 S= 600
 NT
N711598
S711598
Ö51832
V62832
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson Stig Unoson - Terezia Lagerman 4 Ö-3 6 300 20/0
Marianne Falck - Hanna Söderberg Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 4 Ö-2 4 200 18/2
Bodil Wikström - Johnny Nielsen Gerda Sevonius - Ann Lange 3 N+2 2 150 16/4
Göran Andersson - Kent Borg Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg 3 S= 6 140 14/6
Cornelia Tiller - Magnus Friberg Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 N= 4 110 12/8
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 3 Ö-1 6 100 8/12
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Grete Derand - Ulla Nilborn 3 Ö-1 4 100 8/12
Magnus Wegestål - Lotta Lundberg Gun Bellander - Klas Bellander 3 Ö-1 6 100 8/12
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Karin Liljeroth - Katarina Hultgren 2 Ö= 6 -110 3/17
Peter Moricz - Mats Mårtensson Anita Martinsson - Ingemar Wernersson 2 V= E -110 3/17
Gunilla Wallin - Christina Leander Willy Landgren - Bibi Jönsson 5D N-1 3 -200 0/20

Bricka 24

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.07

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
63
832
K86
D7654
#

E109765
D3
Kkn1092
#
Ekn1072
KDkn
1074
E8
#
KD9854
4
Ekn952
3

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N37174
S37173
Ö1051158
V1051158
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peter Moricz - Mats Mårtensson Anita Martinsson - Ingemar Wernersson 5 V-2 6 100 20/0
Cornelia Tiller - Magnus Friberg Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 S-2 E -100 18/2
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Karin Liljeroth - Katarina Hultgren 3 V+2 6 -200 16/4
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 4D S-2 E -300 13/7
Gunilla Wallin - Christina Leander Willy Landgren - Bibi Jönsson 4D S-2 E -300 13/7
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Grete Derand - Ulla Nilborn 4 V= 6 -420 10/10
Marianne Falck - Hanna Söderberg Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 4 V+1 6 -450 6/14
Göran Andersson - Kent Borg Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg 4 V+1 K -450 6/14
Bodil Wikström - Johnny Nielsen Gerda Sevonius - Ann Lange 4 V+1 5 -450 6/14
Ingegerd Jeppsson - Bo Månsson Stig Unoson - Terezia Lagerman 4 V+2 5 -480 2/18
Magnus Wegestål - Lotta Lundberg Gun Bellander - Klas Bellander 4D S-3 E -500 0/20