Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Bridgehuset » Måndag 13.30 Partävling med hcp TL:Rolf 2016-02-01 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

Måndag 13.30 Partävling med hcp TL:Rolf 2016-02-01

Partävling, 19 bord, 38 par. Antal brickor: 24. Medel: 432.0.

Privatprotokoll för Ingegerd Jeppsson - Monica Borg

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 50, Lars Lindvall - Elisabeth Lindvall
14 Ö= 420 21 58% 21 58.0%K876EKn1098D986 Kn10KD7663EK872
21NT Ö+1 120 28 78% 49 68.0%E5EK4DKn2D9654 7665109764EKn73
Rond 2, som ÖV mot par 47, Junot Delcomyn - Per-Olof Olsson
33 Ö-1 -100 17 47% 66 61.0%65KD1042D7K963 KDKn87Kn93942DKn
41 N+1 -110 0 0% 66 45.8%1082D743EK102Kn7 DEK86D763ED54
Rond 3, som ÖV mot par 31, Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson
53 S-1 100 31 86% 97 53.8%K65432E3D962D D10D75E73Kn10942
63NT S+1 -430 6 17% 103 47.7%D732K104E109732 Kn985Kn876K97D6
Rond 4, som ÖV mot par 49, Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson
74 S+3 -710 25 69% 128 50.7%1097528743KKn54 DKn64962DKn51098
82 S-2 100 24 67% 152 52.8%E108E10D32Kn9542 D7543Kn72K5K106
Rond 5, som ÖV mot par 43, Irene Nilsén - Gunvor Dieden
91 N-3 150 28 78% 180 55.6%D10865Kn105E103Kn10 K3K8Kn7642K943
103 N-1 100 15 42% 195 54.2%985273876D1073 KD107465EKn10EK9
Rond 6, som ÖV mot par 45, Bo Hedberg - Fredrik Bonde
111NT Ö= 90 16 44% 211 53.3%E73Kn964KKn4Kn52 K1054K810762EK7
124 V= 420 19 53% 230 53.2%ED83Kn10652EDKn7 Kn10KD1098764E92
Rond 7, som NS mot par 39, Karin Sjögren - Louise Nordlindh
133 V+1 -130 13 36% 243 51.9%1097654256EK64 KnEK109329852109
146 Ö-2 100 35 97% 278 55.1%85987D104KD974 KDKn94210323Kn53
Rond 8, som ÖV mot par 48, Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen
152 N+3 -200 21 58% 299 55.3%Kn103EKn1096D9398 KD54210742D543
162 N-2 100 21 58% 320 55.5%D6562EKD54D104 109ED8753107KKn8
Rond 9, som ÖV mot par 33, Birgit Hartman - Elsa Olsson
175 N-2 100 36 100% 356 58.1%E42K72K9710987 109875Kn84864Kn3
184 V-2 -100 29 81% 385 59.4%Kn8795394Kn9654 KD5EK64Kn2KD73
Rond 10, som NS mot par 46, Anna Margareta Friberg - Annalena Holmgren
194 S+1 450 33 92% 418 61.1%EEKKn8K8D109652 10964D97532E84
203NT Ö-3 300 36 100% 454 63.0%E6Kn9658639732 D954D73KD10546
Rond 11, som NS mot par 37, Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson
214 N-2 -200 17 47% 471 62.3%94K976542D2K7 D652EDKn10Kn9643
223NT Ö-2 200 27 75% 498 62.9%K4D94K10984973 D109861086Kn3K86
Rond 12, som NS mot par 44, Håkan Stenfot - Mari Segerberg
234D Ö-3 800 36 100% 534 64.5%4EKD7510939532 KKn10831062DKn6E4
244 V= -420 21 58% 555 64.2%EK72987329876 102E10Kn654EDKn32

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.01

? ?
Nord giv
ingen i zon
?
D5
54
EK7542
1043
?
kn10
KD76
63
EK872
?
K876
Ekn1098
D98
6
?
E9432
32
kn10
Dkn95

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N57264
S57264
Ö861078
V861078
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Andersson - Eva Landin Håkan Stenfot - Mari Segerberg 4 Ö-1 Kn 50 35/1
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Bo Hedberg - Fredrik Bonde 3 V-1 E 50 35/1
Gunlis Åberg - Torgny Olsson Hans Ryning - Gösta Wiik 3 Ö= Kn -140 32/4
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Bengt Rylander - Lisbeth Nermar 2 Ö+2 D -170 26/10
Britt Lindberg - Hans Antolin Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2 Ö+2 Kn -170 26/10
Marianne Servin - Ulla Öberg Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 2 Ö+2 D -170 26/10
Louise Grandinsson - Christina Leander Junot Delcomyn - Per-Olof Olsson 3 V+1 E -170 26/10
Gun Jensen-Carlén - Gunnel Gille Birgit Hartman - Elsa Olsson 2 Ö+2 Kn -170 26/10
Bengt Brynell - Ann-Katrin Zinn Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 4 Ö= Kn -420 15/21
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Stig Unoson - Ulf Schjånberg 4 Ö= Kn -420 15/21
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg Bodil Wikström - Roger Bergforsen 4 Ö= Kn -420 15/21
Anna Margareta Friberg - Annalena Holmgren Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 Ö= Kn -420 15/21
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna 4 Ö= 10 -420 15/21
Lars Lindvall - Elisabeth Lindvall Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 4 Ö= E -420 15/21
Milan Korac - Tomas Lindqvist Lars-Åke Wikström - Anne-Marie Wikström 4 V+1 E -450 4/32
Gun Bellander - Yvonne Tolf Gunilla Wallin - Elsie Hägg 4 Ö+1 E -450 4/32
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Karin Sjögren - Louise Nordlindh 4 Ö+1 E -450 4/32
Irene Nilsén - Gunvor Dieden Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 Ö+1 Kn -450 4/32
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Jan Clementsson - Lars Becklén 4 Ö+1 E -450 4/32

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.01

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
KD1098
kn1032
EK5
8
#
76
65
109764
Ekn73
#
E5
EK4
Dkn2
D9654
#
kn432
D987
83
K102

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N33885
S33985
Ö109458
V109458
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Lindberg - Hans Antolin Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2 N+1 E 140 33/3
Gun Bellander - Yvonne Tolf Gunilla Wallin - Elsie Hägg 2 N+1 E 140 33/3
Anna Margareta Friberg - Annalena Holmgren Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 N+1 E 140 33/3
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Jan Clementsson - Lars Becklén 2 N+1 E 140 33/3
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Stig Unoson - Ulf Schjånberg 2 N= E 110 25/11
Gunlis Åberg - Torgny Olsson Hans Ryning - Gösta Wiik 2 N= E 110 25/11
Marianne Andersson - Eva Landin Håkan Stenfot - Mari Segerberg 2 N= 4 110 25/11
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Karin Sjögren - Louise Nordlindh 2 N= E 110 25/11
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Bo Hedberg - Fredrik Bonde 1NT Ö-2 7 100 20/16
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Bengt Rylander - Lisbeth Nermar 4 Ö-1 2 50 18/18
Louise Grandinsson - Christina Leander Junot Delcomyn - Per-Olof Olsson 1NT Ö= 8 -90 16/20
Irene Nilsén - Gunvor Dieden Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3 N-1 E -100 13/23
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna 2 N-1 E -100 13/23
Milan Korac - Tomas Lindqvist Lars-Åke Wikström - Anne-Marie Wikström 3 Ö= 7 -110 10/26
Lars Lindvall - Elisabeth Lindvall Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 1NT Ö+1 7 -120 8/28
Marianne Servin - Ulla Öberg Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 4 Ö= 3 -130 6/30
Gun Jensen-Carlén - Gunnel Gille Birgit Hartman - Elsa Olsson 1NT Ö+2 7 -150 4/32
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg Bodil Wikström - Roger Bergforsen 1NT Ö+3 9 -180 2/34
Bengt Brynell - Ann-Katrin Zinn Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 4 N-2 E -200 0/36

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.01

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
E943
E65
10863
E4
#
KDkn87
kn93
942
Dkn
#
65
KD1042
D7
K963
#
102
87
EKkn5
108752

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N89577
S89577
Ö53866
V53866
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Åke Wikström - Anne-Marie Wikström Bengt Brynell - Ann-Katrin Zinn 3 N+1 K 130 35/1
Gunlis Åberg - Torgny Olsson Bodil Wikström - Roger Bergforsen 4 N= K 130 35/1
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Gun Bellander - Yvonne Tolf 3 N= K 110 30/6
Britt Lindberg - Hans Antolin Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3 N= 2 110 30/6
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Bo Hedberg - Fredrik Bonde 3 S= 3 110 30/6
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz 3 Ö-1 E 100 19/17
Gunilla Wallin - Elsie Hägg Hans Ryning - Gösta Wiik 2 Ö-1 10 100 19/17
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg Stig Unoson - Ulf Schjånberg 3 Ö-1 K 100 19/17
Marianne Servin - Ulla Öberg Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 3 Ö-1 E 100 19/17
Irene Nilsén - Gunvor Dieden Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna 2 Ö-1 E 100 19/17
Håkan Stenfot - Mari Segerberg Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3 Ö-1 E 100 19/17
Junot Delcomyn - Per-Olof Olsson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3 Ö-1 E 100 19/17
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Birgit Hartman - Elsa Olsson 3 Ö-1 E 100 19/17
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Jan Clementsson - Lars Becklén 1NT S= K 90 9/27
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Anna Margareta Friberg - Annalena Holmgren 2 S= Kn 90 9/27
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Louise Grandinsson - Christina Leander Pass   6/30
Bengt Rylander - Lisbeth Nermar Milan Korac - Tomas Lindqvist 2 Ö= E -110 2/34
Marianne Andersson - Eva Landin Lars Lindvall - Elisabeth Lindvall 2 Ö= K -110 2/34
Gun Jensen-Carlén - Gunnel Gille Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 2 Ö= E -110 2/34

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.01

? ?
Väst giv
alla i zon
#
EK9754
952
5
1096
#
D
EK86
D763
ED54
#
1082
D743
EK102
kn7
#
kn63
kn10
kn984
K832

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N42274
S42274
Ö9111167
V9111167
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Junot Delcomyn - Per-Olof Olsson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 1 N+1 E 110 36/0
Lars-Åke Wikström - Anne-Marie Wikström Bengt Brynell - Ann-Katrin Zinn 3 Ö-1 3 100 34/2
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Anna Margareta Friberg - Annalena Holmgren 2 N-1 E -100 31/5
Irene Nilsén - Gunvor Dieden Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna 2 N-1 E -100 31/5
Marianne Servin - Ulla Öberg Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 3 Ö= 3 -110 28/8
Gun Jensen-Carlén - Gunnel Gille Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 4 Ö= Kn -130 26/10
Gunlis Åberg - Torgny Olsson Bodil Wikström - Roger Bergforsen 3 V+2 E -150 24/12
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Gun Bellander - Yvonne Tolf 3 V+1 E -170 22/14
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Bo Hedberg - Fredrik Bonde 3 V+2 E -200 20/16
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Louise Grandinsson - Christina Leander 3 V+3 E -230 18/18
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz 4 V= E -620 13/23
Gunilla Wallin - Elsie Hägg Hans Ryning - Gösta Wiik 4 Ö= Kn -620 13/23
Britt Lindberg - Hans Antolin Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 4 Ö= Kn -620 13/23
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Birgit Hartman - Elsa Olsson 4 V= E -620 13/23
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg Stig Unoson - Ulf Schjånberg 4 V+1 E -650 4/32
Bengt Rylander - Lisbeth Nermar Milan Korac - Tomas Lindqvist 4 V+1 E -650 4/32
Marianne Andersson - Eva Landin Lars Lindvall - Elisabeth Lindvall 4 V+1 K -650 4/32
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Jan Clementsson - Lars Becklén 4 V+1 E -650 4/32
Håkan Stenfot - Mari Segerberg Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 V+1 E -650 4/32

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.01

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
8
kn98
K1085
K8763
#
D10
D75
E73
kn10942
#
K65432
E3
D962
D
#
Ekn97
K10642
kn4
E5

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N76956
S76956
Ö67486
V67486
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Åke Wikström - Anne-Marie Wikström Gunilla Wallin - Elsie Hägg 3D S= D 730 36/0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2 S+2 7 170 33/3
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Bengt Rylander - Lisbeth Nermar 3 S+1 10 170 33/3
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Bodil Wikström - Roger Bergforsen 3 Ö-3 4 150 29/7
Louise Grandinsson - Christina Leander Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 Ö-3 E 150 29/7
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Bengt Brynell - Ann-Katrin Zinn 3 S= D 140 26/10
Håkan Stenfot - Mari Segerberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 S= D 110 24/12
Gun Bellander - Yvonne Tolf Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg 2 Ö-2 E 100 22/14
Milan Korac - Tomas Lindqvist Gunlis Åberg - Torgny Olsson 2 Ö-1 4 50 14/22
Britt Lindberg - Hans Antolin Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 2 Ö-1 E 50 14/22
Jan Clementsson - Lars Becklén Anna Margareta Friberg - Annalena Holmgren 2 Ö-1 6 50 14/22
Irene Nilsén - Gunvor Dieden Birgit Hartman - Elsa Olsson 3 Ö-1 Kn 50 14/22
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna 2 Ö-1 E 50 14/22
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Rolf Jönsson - Jan Strandberg 3 Ö-1 E 50 14/22
Lars Lindvall - Elisabeth Lindvall Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 2 Ö-1 E 50 14/22
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3 S-1 D -100 5/31
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Gun Jensen-Carlén - Gunnel Gille 4 S-1 D -100 5/31
Hans Ryning - Gösta Wiik Marianne Servin - Ulla Öberg 2 Ö= E -110 1/35
Marianne Andersson - Eva Landin Junot Delcomyn - Per-Olof Olsson 2 Ö= E -110 1/35

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.01

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
EK1064
D9
E653
84
#
kn985
kn876
K97
D6
#
D732
K10
4
E109732
#

E5432
Dkn1082
Kkn5

Optimalt kontrakt: 5 S= 400
 NT
N611979
S611979
Ö72464
V62454
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Clementsson - Lars Becklén Anna Margareta Friberg - Annalena Holmgren 2D Ö-2 D 500 36/0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 3NT N+2 9 460 33/3
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna 3NT S+2 D 460 33/3
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3NT S+1 5 430 30/6
Milan Korac - Tomas Lindqvist Gunlis Åberg - Torgny Olsson 5 S= D 400 20/16
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Bodil Wikström - Roger Bergforsen 3NT S= 7 400 20/16
Britt Lindberg - Hans Antolin Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 3NT S= 7 400 20/16
Gun Bellander - Yvonne Tolf Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg 5 S= D 400 20/16
Lars-Åke Wikström - Anne-Marie Wikström Gunilla Wallin - Elsie Hägg 5 S= D 400 20/16
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Bengt Rylander - Lisbeth Nermar 3NT S= 6 400 20/16
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Gun Jensen-Carlén - Gunnel Gille 5 N= E 400 20/16
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Rolf Jönsson - Jan Strandberg 5 S= 6 400 20/16
Lars Lindvall - Elisabeth Lindvall Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3NT S= D 400 20/16
Marianne Andersson - Eva Landin Junot Delcomyn - Per-Olof Olsson 3 S+2 D 150 10/26
Hans Ryning - Gösta Wiik Marianne Servin - Ulla Öberg 3 N+1 10 130 7/29
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Bengt Brynell - Ann-Katrin Zinn 3 S+1 D 130 7/29
Louise Grandinsson - Christina Leander Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 S= 6 110 4/32
Irene Nilsén - Gunvor Dieden Birgit Hartman - Elsa Olsson 4 N-1 4 -50 1/35
Håkan Stenfot - Mari Segerberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 N-1 4 -50 1/35

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.01

? ?
Syd giv
alla i zon
#
EK
Dkn873
109
7632
#
Dkn64
962
Dkn5
1098
#
109752

8743
Kkn54
#
83
EK1054
EK62
ED

Optimalt kontrakt: 7D V-7 2000
 NT
N111113711
S111113711
Ö22062
V22062
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Clementsson - Lars Becklén Rolf Jönsson - Jan Strandberg 7 S= 4 2210 36/0
Britt Lindberg - Hans Antolin Hans Ryning - Gösta Wiik 6 S+1 D 1460 28/8
Marianne Servin - Ulla Öberg Bodil Wikström - Roger Bergforsen 6 N+1 10 1460 28/8
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz 6 S+1 D 1460 28/8
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Junot Delcomyn - Per-Olof Olsson 6 S+1 10 1460 28/8
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Lars Lindvall - Elisabeth Lindvall 6 S+1 Kn 1460 28/8
Håkan Stenfot - Mari Segerberg Karin Sjögren - Louise Nordlindh 6 N+1 10 1460 28/8
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Birgit Hartman - Elsa Olsson 6 S+1 D 1460 28/8
Sonja Lindblom - Jeanette Svensson Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 6 S= D 1430 18/18
Bengt Brynell - Ann-Katrin Zinn Gunlis Åberg - Torgny Olsson 6 S= D 1430 18/18
Gun Bellander - Yvonne Tolf Bengt Rylander - Lisbeth Nermar 6 S= D 1430 18/18
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg Milan Korac - Tomas Lindqvist 4 S+3 D 710 11/25
Lars-Åke Wikström - Anne-Marie Wikström Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 4 S+3 6 710 11/25
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 4 S+3 2 710 11/25
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 4 S+3 4 710 11/25
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Gunilla Wallin - Elsie Hägg 4 S+2 5 680 4/32
Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna Marianne Andersson - Eva Landin 4 S+2 10 680 4/32
Anna Margareta Friberg - Annalena Holmgren Gun Jensen-Carlén - Gunnel Gille 5 S+1 D 680 4/32
Irene Nilsén - Gunvor Dieden Louise Grandinsson - Christina Leander 3NT S+2 10 660 0/36

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.01

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
kn92
984
10976
873
#
D7543
kn72
K5
K106
#
E108
E10
D32
kn9542
#
K6
KD653
Ekn84
ED

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N47744
S47744
Ö95698
V95597
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Gunilla Wallin - Elsie Hägg 2NT S+1 6 150 36/0
Britt Lindberg - Hans Antolin Hans Ryning - Gösta Wiik 3 S= 6 140 33/3
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Lars Lindvall - Elisabeth Lindvall 1 S+2 7 140 33/3
Bengt Brynell - Ann-Katrin Zinn Gunlis Åberg - Torgny Olsson 1 S+1 5 110 27/9
Gun Bellander - Yvonne Tolf Bengt Rylander - Lisbeth Nermar 2 S= 6 110 27/9
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Birgit Hartman - Elsa Olsson 1 S+1 4 110 27/9
Anna Margareta Friberg - Annalena Holmgren Gun Jensen-Carlén - Gunnel Gille 1 S+1 6 110 27/9
Sonja Lindblom - Jeanette Svensson Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3 S-1 6 -50 19/17
Marianne Servin - Ulla Öberg Bodil Wikström - Roger Bergforsen 3 S-1 K -50 19/17
Jan Clementsson - Lars Becklén Rolf Jönsson - Jan Strandberg 2 S-1 3 -50 19/17
Håkan Stenfot - Mari Segerberg Karin Sjögren - Louise Nordlindh 3 S-1 K -50 19/17
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz 3D S-1 3 -100 12/24
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Junot Delcomyn - Per-Olof Olsson 3 S-2 6 -100 12/24
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 2 S-2 4 -100 12/24
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg Milan Korac - Tomas Lindqvist 3 V= 9 -140 6/30
Lars-Åke Wikström - Anne-Marie Wikström Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 3 V= 2 -140 6/30
Irene Nilsén - Gunvor Dieden Louise Grandinsson - Christina Leander 3 V= 7 -140 6/30
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 2NT S-3 4 -150 2/34
Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna Marianne Andersson - Eva Landin 4D S-3 5 -500 0/36

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.01

? ?
Nord giv
Ö-V i zon
#
E94
ED3
KD95
E76
#
K3
K8
kn7642
K943
#
D10865
kn105
E103
kn10
#
kn72
97642
8
D852

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N75866
S75866
Ö57567
V68567
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 4 S= 9 420 36/0
Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3 S+1 6 170 34/2
Marianne Andersson - Eva Landin Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 S= 3 140 32/4
Hans Ryning - Gösta Wiik Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 1 N= 10 70 29/7
Britt Lindberg - Hans Antolin Bodil Wikström - Roger Bergforsen 1 N= Kn 70 29/7
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 3NT N-1 6 -50 23/13
Bengt Rylander - Lisbeth Nermar Bengt Brynell - Ann-Katrin Zinn 1NT N-1 6 -50 23/13
Gun Bellander - Yvonne Tolf Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz 2 N-1 Kn -50 23/13
Gunlis Åberg - Torgny Olsson Gunilla Wallin - Elsie Hägg 1 N-1 Kn -50 23/13
Marianne Servin - Ulla Öberg Milan Korac - Tomas Lindqvist 1 N-2 Kn -100 17/19
Junot Delcomyn - Per-Olof Olsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2NT N-2 6 -100 17/19
Gun Jensen-Carlén - Gunnel Gille Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 1NT V+1 5 -120 14/22
Birgit Hartman - Elsa Olsson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 1NT N-3 6 -150 8/28
Irene Nilsén - Gunvor Dieden Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 1 N-3 6 -150 8/28
Håkan Stenfot - Mari Segerberg Jan Clementsson - Lars Becklén 2NT N-3 5 -150 8/28
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Louise Grandinsson - Christina Leander 3 N-3 8 -150 8/28
Lars Lindvall - Elisabeth Lindvall Karin Sjögren - Louise Nordlindh 2NT N-3 8 -150 8/28
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg Lars-Åke Wikström - Anne-Marie Wikström 2NT S-4 5 -200 1/35
Anna Margareta Friberg - Annalena Holmgren Rolf Jönsson - Jan Strandberg 1 N-4 5 -200 1/35

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.01

? ?
Öst giv
alla i zon
#
Ekn
Ekn1084
D53
865
#
KD1074
65
Ekn10
EK9
#
9852
73
876
D1073
#
63
KD92
K942
kn42

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N47746
S47746
Ö96696
V96696
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Ryning - Gösta Wiik Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 1NT V-2 4 200 34/2
Britt Lindberg - Hans Antolin Bodil Wikström - Roger Bergforsen 1NT V-2 8 200 34/2
Anna Margareta Friberg - Annalena Holmgren Rolf Jönsson - Jan Strandberg 1NT V-2 4 200 34/2
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2 N+1 5 140 30/6
Gunlis Åberg - Torgny Olsson Gunilla Wallin - Elsie Hägg 3 V-1 E 100 27/9
Junot Delcomyn - Per-Olof Olsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 1NT V-1 10 100 27/9
Marianne Andersson - Eva Landin Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 1NT V= 10 -90 24/12
Irene Nilsén - Gunvor Dieden Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3 N-1 2 -100 21/15
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Louise Grandinsson - Christina Leander 3 N-1 5 -100 21/15
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 3 Ö= E -140 15/21
Gun Bellander - Yvonne Tolf Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz 3 V= E -140 15/21
Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3 V= E -140 15/21
Håkan Stenfot - Mari Segerberg Jan Clementsson - Lars Becklén 3 V= E -140 15/21
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg Lars-Åke Wikström - Anne-Marie Wikström 3 V+1 3 -170 10/26
Bengt Rylander - Lisbeth Nermar Bengt Brynell - Ann-Katrin Zinn 3 N-2 3 -200 5/31
Birgit Hartman - Elsa Olsson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3 N-2 9 -200 5/31
Gun Jensen-Carlén - Gunnel Gille Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3 N-2 9 -200 5/31
Lars Lindvall - Elisabeth Lindvall Karin Sjögren - Louise Nordlindh 4 N-2 9 -200 5/31
Marianne Servin - Ulla Öberg Milan Korac - Tomas Lindqvist 4D N-3 9 -800 0/36

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.01

? ?
Syd giv
ingen i zon
#
96
732
D953
D983
#
K1054
K8
10762
EK7
#
E73
kn964
Kkn4
kn52
#
Dkn82
ED105
E8
1064

Optimalt kontrakt: 2 V= -90
 NT
N55656
S66656
Ö77777
V78777
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Åke Wikström - Anne-Marie Wikström Bengt Rylander - Lisbeth Nermar 3NT V-2 5 100 34/2
Håkan Stenfot - Mari Segerberg Gun Jensen-Carlén - Gunnel Gille 2 V-2 5 100 34/2
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 2NT Ö-2 8 100 34/2
Junot Delcomyn - Per-Olof Olsson Karin Sjögren - Louise Nordlindh 1NT S= 3 90 30/6
Louise Grandinsson - Christina Leander Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 V-1 2 50 27/9
Jan Clementsson - Lars Becklén Lars Lindvall - Elisabeth Lindvall 2 Ö-1 2 50 27/9
Gun Bellander - Yvonne Tolf Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 1 S-1 4 -50 24/12
Bodil Wikström - Roger Bergforsen Hans Ryning - Gösta Wiik 1NT Ö= 5 -90 20/16
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna 1NT Ö= 2 -90 20/16
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 1NT Ö= 8 -90 20/16
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Stig Unoson - Ulf Schjånberg 2 Ö= E -110 15/21
Marianne Servin - Ulla Öberg Bengt Brynell - Ann-Katrin Zinn 2 Ö= E -110 15/21
Sonja Lindblom - Jeanette Svensson Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg 1NT Ö+1 4 -120 7/29
Britt Lindberg - Hans Antolin Milan Korac - Tomas Lindqvist 2NT Ö= 5 -120 7/29
Gunlis Åberg - Torgny Olsson Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 1NT Ö+1 5 -120 7/29
Irene Nilsén - Gunvor Dieden Marianne Andersson - Eva Landin 1NT Ö+1 D -120 7/29
Anna Margareta Friberg - Annalena Holmgren Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 1NT Ö+1 5 -120 7/29
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Birgit Hartman - Elsa Olsson 1NT Ö+1 5 -120 7/29
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Gunilla Wallin - Elsie Hägg 1NT Ö+2 D -150 0/36

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.01

? ?
Väst giv
N-S i zon
#
52
5
K843
1098653
#
kn10
KD1098764
E9
2
#
ED83
kn
10652
EDkn7
#
K9764
E32
Dkn7
K4

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N75152
S75152
Ö671179
V571179
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Stig Unoson - Ulf Schjånberg 6NT Ö-3 7 150 36/0
Jan Clementsson - Lars Becklén Lars Lindvall - Elisabeth Lindvall 5 V-1 5 50 34/2
Bodil Wikström - Roger Bergforsen Hans Ryning - Gösta Wiik 3 V+1 10 -170 29/7
Lars-Åke Wikström - Anne-Marie Wikström Bengt Rylander - Lisbeth Nermar 3 V+1 5 -170 29/7
Junot Delcomyn - Per-Olof Olsson Karin Sjögren - Louise Nordlindh 3 V+1 4 -170 29/7
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Birgit Hartman - Elsa Olsson 3 V+1 4 -170 29/7
Marianne Servin - Ulla Öberg Bengt Brynell - Ann-Katrin Zinn 3 V+2 5 -200 24/12
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Gunilla Wallin - Elsie Hägg 4 V= 5 -420 17/19
Gun Bellander - Yvonne Tolf Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 4 V= 5 -420 17/19
Irene Nilsén - Gunvor Dieden Marianne Andersson - Eva Landin 4 V= 5 -420 17/19
Håkan Stenfot - Mari Segerberg Gun Jensen-Carlén - Gunnel Gille 4 V= 5 -420 17/19
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 4 V= 5 -420 17/19
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 V= 4 -420 17/19
Sonja Lindblom - Jeanette Svensson Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg 4 V+1 3 -450 7/29
Britt Lindberg - Hans Antolin Milan Korac - Tomas Lindqvist 4 V+1 10 -450 7/29
Louise Grandinsson - Christina Leander Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 V+1 5 -450 7/29
Anna Margareta Friberg - Annalena Holmgren Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 V+1 10 -450 7/29
Gunlis Åberg - Torgny Olsson Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 4 V+2 10 -480 1/35
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna 4 V+2 5 -480 1/35

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.01

? ?
Nord giv
alla i zon
#
10976542
5
6
EK64
#
E3
kn4
EKDkn104
D87
#
KD8
D876
73
kn532
#
kn
EK10932
9852
109

Optimalt kontrakt: 4D N-2 -500
 NT
N53784
S53784
Ö68649
V68649
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Ryning - Gösta Wiik Bengt Rylander - Lisbeth Nermar 4 V-2 E 200 35/1
Marianne Servin - Ulla Öberg Gunilla Wallin - Elsie Hägg 4 V-2 E 200 35/1
Håkan Stenfot - Mari Segerberg Rolf Jönsson - Jan Strandberg 3 N+1 7 170 32/4
Lars-Åke Wikström - Anne-Marie Wikström Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz 3 N= 7 140 28/8
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Irene Nilsén - Gunvor Dieden 3 N= 7 140 28/8
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 N= 3 140 28/8
Gunlis Åberg - Torgny Olsson Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg 4 V-1 E 100 23/13
Anna Margareta Friberg - Annalena Holmgren Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna 3 V-1 E 100 23/13
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 4 N-1 3 -100 20/16
Gun Bellander - Yvonne Tolf Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3 V= 5 -110 18/18
Milan Korac - Tomas Lindqvist Bodil Wikström - Roger Bergforsen 4 V= E -130 13/23
Bengt Brynell - Ann-Katrin Zinn Britt Lindberg - Hans Antolin 4 V= 5 -130 13/23
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Karin Sjögren - Louise Nordlindh 3 V+1 5 -130 13/23
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Marianne Andersson - Eva Landin 3 V+1 2 -130 13/23
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Louise Grandinsson - Christina Leander 3 V+2 5 -150 8/28
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Birgit Hartman - Elsa Olsson 4 N-2 7 -200 6/30
Junot Delcomyn - Per-Olof Olsson Jan Clementsson - Lars Becklén 3NT V= 6 -600 4/32
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 3NT V+2 E -660 1/35
Gun Jensen-Carlén - Gunnel Gille Lars Lindvall - Elisabeth Lindvall 3NT Ö+2 2 -660 1/35

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.01

? ?
Öst giv
ingen i zon
#
85
987
D104
KD974
#
763
kn65
Ekn86
E62
#
E10
EKD4
K9752
108
#
KDkn942
1032
3
kn53

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N53363
S53363
Ö7101068
V7101068
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Karin Sjögren - Louise Nordlindh 6 Ö-2 K 100 35/1
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Irene Nilsén - Gunvor Dieden 5 Ö-2 K 100 35/1
Milan Korac - Tomas Lindqvist Bodil Wikström - Roger Bergforsen 3NT Ö-1 K 50 26/10
Gun Bellander - Yvonne Tolf Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3NT V-1 7 50 26/10
Marianne Servin - Ulla Öberg Gunilla Wallin - Elsie Hägg 5 Ö-1 K 50 26/10
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT V-1 7 50 26/10
Gun Jensen-Carlén - Gunnel Gille Lars Lindvall - Elisabeth Lindvall 5 Ö-1 K 50 26/10
Håkan Stenfot - Mari Segerberg Rolf Jönsson - Jan Strandberg 5 Ö-1 K 50 26/10
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Louise Grandinsson - Christina Leander 5 Ö-1 K 50 26/10
Hans Ryning - Gösta Wiik Bengt Rylander - Lisbeth Nermar 4 Ö= K -130 11/25
Bengt Brynell - Ann-Katrin Zinn Britt Lindberg - Hans Antolin 4 Ö= K -130 11/25
Lars-Åke Wikström - Anne-Marie Wikström Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz 4 Ö= K -130 11/25
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 4 Ö= K -130 11/25
Gunlis Åberg - Torgny Olsson Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg 4 Ö= K -130 11/25
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Birgit Hartman - Elsa Olsson 4 Ö= K -130 11/25
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Marianne Andersson - Eva Landin 4 Ö= K -130 11/25
Anna Margareta Friberg - Annalena Holmgren Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna 3 Ö+1 K -130 11/25
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 3NT Ö+2 9 -460 1/35
Junot Delcomyn - Per-Olof Olsson Jan Clementsson - Lars Becklén 3NT Ö+2 K -460 1/35

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.01

? ?
Syd giv
N-S i zon
#
ED8762
K7

EK762
#
K
D542
10742
D543
#
kn103
Ekn1096
D93
98
#
954
83
EKkn865
kn10

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N996118
S986107
Ö12713
V44725
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Åke Wikström - Anne-Marie Wikström Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 6 N= 9 1430 36/0
Bodil Wikström - Roger Bergforsen Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz 4 N+2 9 680 31/5
Marianne Andersson - Eva Landin Jan Clementsson - Lars Becklén 4 N+2 9 680 31/5
Junot Delcomyn - Per-Olof Olsson Gun Jensen-Carlén - Gunnel Gille 4 N+2 3 680 31/5
Lars Lindvall - Elisabeth Lindvall Rolf Jönsson - Jan Strandberg 4 N+2 9 680 31/5
Marianne Servin - Ulla Öberg Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 4 N+1 Kn 650 25/11
Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna Louise Grandinsson - Christina Leander 4 N+1 9 650 25/11
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 N= E 620 22/14
Gunilla Wallin - Elsie Hägg Britt Lindberg - Hans Antolin 2 N+4 9 230 20/16
Bengt Rylander - Lisbeth Nermar Gunlis Åberg - Torgny Olsson 2 N+3 9 200 15/21
Gun Bellander - Yvonne Tolf Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 2 N+3 8 200 15/21
Irene Nilsén - Gunvor Dieden Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 N+3 9 200 15/21
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 2 N+3 E 200 15/21
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 2 N+2 E 170 10/26
Bengt Brynell - Ann-Katrin Zinn Milan Korac - Tomas Lindqvist 3 N= 9 140 8/28
Anna Margareta Friberg - Annalena Holmgren Birgit Hartman - Elsa Olsson 2NT N= Kn 120 6/30
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg 5 N-1 3 -100 2/34
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Hans Ryning - Gösta Wiik 6 N-1 E -100 2/34
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Håkan Stenfot - Mari Segerberg 3NT N-1 9 -100 2/34

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.01

? ?
Väst giv
Ö-V i zon
#
Kkn842
K9
863
E63
#
109
ED8753
107
Kkn8
#
D65
62
EKD54
D104
#
E73
kn104
kn92
9752

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N65376
S65376
Ö78966
V78966
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Wallin - Elsie Hägg Britt Lindberg - Hans Antolin 5 V-3 8 300 36/0
Lars-Åke Wikström - Anne-Marie Wikström Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 4 V-2 2 200 33/3
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 V-2 E 200 33/3
Bodil Wikström - Roger Bergforsen Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz 3 V-1 8 100 26/10
Marianne Servin - Ulla Öberg Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 3 V-1 3 100 26/10
Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna Louise Grandinsson - Christina Leander 3 V-1 E 100 26/10
Anna Margareta Friberg - Annalena Holmgren Birgit Hartman - Elsa Olsson 3 V-1 2 100 26/10
Lars Lindvall - Elisabeth Lindvall Rolf Jönsson - Jan Strandberg 3 V-1 E 100 26/10
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg 1 N-1 E -50 20/16
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Hans Ryning - Gösta Wiik 2 N-2 E -100 15/21
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Håkan Stenfot - Mari Segerberg 3 N-2 E -100 15/21
Junot Delcomyn - Per-Olof Olsson Gun Jensen-Carlén - Gunnel Gille 2 N-2 E -100 15/21
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 2 N-2 E -100 15/21
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 Ö= E -110 10/26
Bengt Brynell - Ann-Katrin Zinn Milan Korac - Tomas Lindqvist 2 V+1 2 -140 7/29
Irene Nilsén - Gunvor Dieden Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 V+1 4 -140 7/29
Bengt Rylander - Lisbeth Nermar Gunlis Åberg - Torgny Olsson 3 N-3 E -150 4/32
Gun Bellander - Yvonne Tolf Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 4 N-4 E -200 2/34
Marianne Andersson - Eva Landin Jan Clementsson - Lars Becklén 4 V+1 E -650 0/36

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.01

? ?
Nord giv
ingen i zon
#
Dkn6
D1095
E10
E542
#
109875
kn84
864
kn3
#
E42
K72
K97
10987
#
K3
E63
Dkn532
KD6

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N101010810
S101010810
Ö33343
V33343
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Servin - Ulla Öberg Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg 3NT N+3 2 490 36/0
Milan Korac - Tomas Lindqvist Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 3NT N+2 9 460 32/4
Gunlis Åberg - Torgny Olsson Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz 3NT N+2 2 460 32/4
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Gun Jensen-Carlén - Gunnel Gille 3NT N+2 10 460 32/4
Gunilla Wallin - Elsie Hägg Bengt Brynell - Ann-Katrin Zinn 3NT S+1 10 430 24/12
Lars-Åke Wikström - Anne-Marie Wikström Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3NT S+1 9 430 24/12
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Irene Nilsén - Gunvor Dieden 3NT S+1 10 430 24/12
Håkan Stenfot - Mari Segerberg Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna 3NT N+1 7 430 24/12
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Marianne Andersson - Eva Landin 3NT N+1 10 430 24/12
Sonja Lindblom - Jeanette Svensson Bengt Rylander - Lisbeth Nermar 4 N= E 420 17/19
Lars Lindvall - Elisabeth Lindvall Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 N= E 420 17/19
Hans Ryning - Gösta Wiik Gun Bellander - Yvonne Tolf 3NT N= 7 400 8/28
Britt Lindberg - Hans Antolin Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 3NT S= 10 400 8/28
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Bodil Wikström - Roger Bergforsen 3NT S= 10 400 8/28
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Bo Hedberg - Fredrik Bonde 3NT N= 2 400 8/28
Anna Margareta Friberg - Annalena Holmgren Louise Grandinsson - Christina Leander 3NT N= 10 400 8/28
Junot Delcomyn - Per-Olof Olsson Rolf Jönsson - Jan Strandberg 3NT S= 10 400 8/28
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Jan Clementsson - Lars Becklén 3NT N= 10 400 8/28
Birgit Hartman - Elsa Olsson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 5 N-2 10 -100 0/36

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.01

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
E10632
kn
EK10875
2
#
KD5
EK64
kn2
KD73
#
kn87
953
94
kn9654
#
94
D10872
D63
E108

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N5118108
S5118108
Ö72535
V72535
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunlis Åberg - Torgny Olsson Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz 3NTD V-5 E 1100 36/0
Britt Lindberg - Hans Antolin Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 4D N= 5 710 33/3
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Bo Hedberg - Fredrik Bonde 4D S= E 710 33/3
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Marianne Andersson - Eva Landin 3NT S= 7 600 30/6
Gunilla Wallin - Elsie Hägg Bengt Brynell - Ann-Katrin Zinn 5D V-3 E 500 28/8
Milan Korac - Tomas Lindqvist Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2 N+2 9 170 26/10
Sonja Lindblom - Jeanette Svensson Bengt Rylander - Lisbeth Nermar 3 N+2 3 150 19/17
Hans Ryning - Gösta Wiik Gun Bellander - Yvonne Tolf 3 N+2 6 150 19/17
Marianne Servin - Ulla Öberg Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg 3 N+2 Kn 150 19/17
Håkan Stenfot - Mari Segerberg Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna 3 N+2 5 150 19/17
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Jan Clementsson - Lars Becklén 3 N+2 4 150 19/17
Lars Lindvall - Elisabeth Lindvall Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3 N+2 5 150 19/17
Junot Delcomyn - Per-Olof Olsson Rolf Jönsson - Jan Strandberg 3 S= 3 140 12/24
Anna Margareta Friberg - Annalena Holmgren Louise Grandinsson - Christina Leander 2 N+2 3 130 10/26
Lars-Åke Wikström - Anne-Marie Wikström Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 1NT V-2 E 100 7/29
Birgit Hartman - Elsa Olsson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 4 V-2 E 100 7/29
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Gun Jensen-Carlén - Gunnel Gille 3NT S-1 3 -100 3/33
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Irene Nilsén - Gunvor Dieden 2 S-1 E -100 3/33
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Bodil Wikström - Roger Bergforsen 3NT S-2 3 -200 0/36

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.01

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
E
EKkn8
K8
D109652
#
kn8753
6
kn1094
Kkn7
#
KD2
1042
ED7653
3
#
10964
D9753
2
E84

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N1041147
S1031147
Ö28296
V28296
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Rylander - Lisbeth Nermar Marianne Servin - Ulla Öberg 4 N+1 3 450 33/3
Lars-Åke Wikström - Anne-Marie Wikström Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 4 S+1 Kn 450 33/3
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Milan Korac - Tomas Lindqvist 4 S+1 Kn 450 33/3
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Anna Margareta Friberg - Annalena Holmgren 4 S+1 Kn 450 33/3
Bodil Wikström - Roger Bergforsen Gun Bellander - Yvonne Tolf 4 S= Kn 420 22/14
Bengt Brynell - Ann-Katrin Zinn Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 4 S= Kn 420 22/14
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Gunilla Wallin - Elsie Hägg 4 S= Kn 420 22/14
Britt Lindberg - Hans Antolin Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg 4 N= Kn 420 22/14
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Rolf Jönsson - Jan Strandberg 4 S= 4 420 22/14
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Gun Jensen-Carlén - Gunnel Gille 4 S= Kn 420 22/14
Lars Lindvall - Elisabeth Lindvall Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna 4 S= 4 420 22/14
Birgit Hartman - Elsa Olsson Håkan Stenfot - Mari Segerberg 5 Ö-2 D 200 14/22
Hans Ryning - Gösta Wiik Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz 3 S+1 Kn 170 12/24
Junot Delcomyn - Per-Olof Olsson Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3 S= Kn 140 10/26
Louise Grandinsson - Christina Leander Marianne Andersson - Eva Landin 4 S-1 Kn -50 6/30
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Karin Sjögren - Louise Nordlindh 4 N-1 Kn -50 6/30
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 S-1 Kn -50 6/30
Gunlis Åberg - Torgny Olsson Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 4 S-2 Kn -100 2/34
Irene Nilsén - Gunvor Dieden Jan Clementsson - Lars Becklén 2 Ö+2 E -130 0/36

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.01

? ?
Väst giv
alla i zon
#
E6
kn965
863
9732
#
K10832
K104
E7
kn108
#
kn7
E82
kn92
EKD54
#
D954
D73
KD1054
6

Optimalt kontrakt: 5 V= -600
 NT
N26533
S26533
Ö116898
V116898
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Anna Margareta Friberg - Annalena Holmgren 3NT Ö-3 K 300 36/0
Hans Ryning - Gösta Wiik Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz 4 Ö-2 6 200 32/4
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Gunilla Wallin - Elsie Hägg 4 V-2 5 200 32/4
Lars-Åke Wikström - Anne-Marie Wikström Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 3NT Ö-2 K 200 32/4
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Rolf Jönsson - Jan Strandberg 3NT Ö-1 5 100 28/8
Bodil Wikström - Roger Bergforsen Gun Bellander - Yvonne Tolf 2 Ö+1 5 -110 25/11
Junot Delcomyn - Per-Olof Olsson Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3 Ö= K -110 25/11
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Gun Jensen-Carlén - Gunnel Gille 2 Ö+2 4 -130 22/14
Britt Lindberg - Hans Antolin Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg 3NT V= 5 -600 17/19
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Milan Korac - Tomas Lindqvist 3NT Ö= K -600 17/19
Gunlis Åberg - Torgny Olsson Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 3NT Ö= 4 -600 17/19
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3NT Ö= 5 -600 17/19
Bengt Rylander - Lisbeth Nermar Marianne Servin - Ulla Öberg 4 Ö= 6 -620 12/24
Birgit Hartman - Elsa Olsson Håkan Stenfot - Mari Segerberg 3NT Ö+1 5 -630 7/29
Irene Nilsén - Gunvor Dieden Jan Clementsson - Lars Becklén 3NT V+1 5 -630 7/29
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Karin Sjögren - Louise Nordlindh 3NT Ö+1 K -630 7/29
Lars Lindvall - Elisabeth Lindvall Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna 3NT Ö+1 10 -630 7/29
Louise Grandinsson - Christina Leander Marianne Andersson - Eva Landin 3NT Ö+2 5 -660 2/34
Bengt Brynell - Ann-Katrin Zinn Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3NT Ö+3 4 -690 0/36

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.01

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
94
K976542
D2
K7
#
kn1087
8
EK10875
kn2
#
EK3
3
9643
ED1085
#
D652
EDkn10
kn
9643

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -920
 NT
N21821
S21821
Ö11125106
V11125106
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Roger Bergforsen Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2 N+1 E 140 36/0
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Marianne Servin - Ulla Öberg 4 N-1 E -100 31/5
Gun Bellander - Yvonne Tolf Milan Korac - Tomas Lindqvist 4 N-1 E -100 31/5
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Rolf Jönsson - Jan Strandberg 4 N-1 E -100 31/5
Lars Lindvall - Elisabeth Lindvall Birgit Hartman - Elsa Olsson 4 N-1 E -100 31/5
Britt Lindberg - Hans Antolin Bengt Rylander - Lisbeth Nermar 4 V+1 K -150 26/10
Gunilla Wallin - Elsie Hägg Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 4 Ö+2 E -170 22/14
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Bengt Brynell - Ann-Katrin Zinn 4 V+2 9 -170 22/14
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 V+2 7 -170 22/14
Lars-Åke Wikström - Anne-Marie Wikström Hans Ryning - Gösta Wiik 4 N-2 E -200 17/19
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 N-2 E -200 17/19
Gunlis Åberg - Torgny Olsson Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 5 V= 9 -400 13/23
Jan Clementsson - Lars Becklén Bo Hedberg - Fredrik Bonde 5 V= 9 -400 13/23
Gun Jensen-Carlén - Gunnel Gille Irene Nilsén - Gunvor Dieden 5 V+1 6 -420 8/28
Håkan Stenfot - Mari Segerberg Louise Grandinsson - Christina Leander 5 V+1 2 -420 8/28
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 5 V+1 K -420 8/28
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 5 Ö+2 Kn -440 3/33
Anna Margareta Friberg - Annalena Holmgren Marianne Andersson - Eva Landin 5 V+2 7 -440 3/33
Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna Junot Delcomyn - Per-Olof Olsson 5D N-2 E -500 0/36

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.01

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
K4
D94
K10984
973
#
75
kn75
D752
kn1054
#
Ekn32
EK32
E6
ED2
#
D10986
1086
kn3
K86

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N46565
S46465
Ö87878
V97878
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 4 Ö-3 6 300 34/2
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 Ö-3 3 300 34/2
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 Ö-3 Kn 300 34/2
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Bengt Brynell - Ann-Katrin Zinn 3NT Ö-2 9 200 27/9
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3NT Ö-2 10 200 27/9
Jan Clementsson - Lars Becklén Bo Hedberg - Fredrik Bonde 2NT Ö-2 8 200 27/9
Gun Jensen-Carlén - Gunnel Gille Irene Nilsén - Gunvor Dieden 4 Ö-2 Kn 200 27/9
Bodil Wikström - Roger Bergforsen Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 3NT Ö-1 8 100 17/19
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Marianne Servin - Ulla Öberg 3NT Ö-1 6 100 17/19
Gunlis Åberg - Torgny Olsson Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3NT Ö-1 8 100 17/19
Håkan Stenfot - Mari Segerberg Louise Grandinsson - Christina Leander 3NT Ö-1 8 100 17/19
Anna Margareta Friberg - Annalena Holmgren Marianne Andersson - Eva Landin 3NT Ö-1 8 100 17/19
Lars Lindvall - Elisabeth Lindvall Birgit Hartman - Elsa Olsson 3NT Ö-1 8 100 17/19
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Rolf Jönsson - Jan Strandberg 2 Ö= 6 -90 10/26
Britt Lindberg - Hans Antolin Bengt Rylander - Lisbeth Nermar 2NT Ö= 8 -120 7/29
Lars-Åke Wikström - Anne-Marie Wikström Hans Ryning - Gösta Wiik 2NT Ö= 8 -120 7/29
Gun Bellander - Yvonne Tolf Milan Korac - Tomas Lindqvist 3NT Ö= 8 -600 3/33
Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna Junot Delcomyn - Per-Olof Olsson 3NT Ö= 10 -600 3/33
Gunilla Wallin - Elsie Hägg Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 3NT Ö+1 8 -630 0/36

Bricka 23

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.01

? ?
Syd giv
alla i zon
#
4
EKD75
1093
9532
#
76
83
E52
KDkn1087
#
ED952
kn94
K874
6
#
Kkn1083
1062
Dkn6
E4

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N56876
S56876
Ö87556
V87556
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Håkan Stenfot - Mari Segerberg 4D Ö-3 10 800 36/0
Bengt Rylander - Lisbeth Nermar Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg 3 Ö-5 2 500 34/2
Gunlis Åberg - Torgny Olsson Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 3 Ö-3 E 300 32/4
Bodil Wikström - Roger Bergforsen Lars-Åke Wikström - Anne-Marie Wikström 2 Ö-2 E 200 28/8
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Irene Nilsén - Gunvor Dieden 3 V-2 4 200 28/8
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3NT Ö-2 3 200 28/8
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Hans Ryning - Gösta Wiik 2 N+1 K 140 22/14
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Anna Margareta Friberg - Annalena Holmgren 3 S= 6 140 22/14
Jan Clementsson - Lars Becklén Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna 2 N+1 6 140 22/14
Junot Delcomyn - Per-Olof Olsson Birgit Hartman - Elsa Olsson 2 N= 6 110 18/18
Marianne Servin - Ulla Öberg Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Pass   15/21
Lars Lindvall - Elisabeth Lindvall Louise Grandinsson - Christina Leander Pass   15/21
Milan Korac - Tomas Lindqvist Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3 N-1 6 -100 10/26
Marianne Andersson - Eva Landin Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 N-1 6 -100 10/26
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 2 S-1 K -100 10/26
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Britt Lindberg - Hans Antolin 3 V= E -110 6/30
Gun Bellander - Yvonne Tolf Bengt Brynell - Ann-Katrin Zinn 3 N-2 6 -200 3/33
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Gun Jensen-Carlén - Gunnel Gille 2NT S-2 K -200 3/33
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Gunilla Wallin - Elsie Hägg 2NT S-4 K -400 0/36

Bricka 24

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.02.01

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
EK7
2
98732
9876
#
5
KDkn9873
K
K1054
#
Dkn98643
654
ED10
#
102
E10
kn654
EDkn32

Optimalt kontrakt: 5D N-2 -300
 NT
N89145
S89145
Ö541098
V541098
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Hans Ryning - Gösta Wiik 5D Ö-2 4 300 36/0
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Anna Margareta Friberg - Annalena Holmgren 4 V-1 E 50 32/4
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Gun Jensen-Carlén - Gunnel Gille 5 V-1 E 50 32/4
Junot Delcomyn - Per-Olof Olsson Birgit Hartman - Elsa Olsson 4 V-1 E 50 32/4
Jan Clementsson - Lars Becklén Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna 3 Ö= 5 -140 28/8
Milan Korac - Tomas Lindqvist Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 5D S-2 5 -300 26/10
Gun Bellander - Yvonne Tolf Bengt Brynell - Ann-Katrin Zinn 4 V= E -420 21/15
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Håkan Stenfot - Mari Segerberg 4 V= E -420 21/15
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 4 V= 9 -420 21/15
Rolf Jönsson - Jan Strandberg Irene Nilsén - Gunvor Dieden 4 V= E -420 21/15
Grete Derand - Ulla Jerre Rundcrantz Britt Lindberg - Hans Antolin 4 Ö+1 6 -450 10/26
Marianne Servin - Ulla Öberg Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 4 V+1 E -450 10/26
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Gunilla Wallin - Elsie Hägg 4 V+1 E -450 10/26
Gunlis Åberg - Torgny Olsson Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 4 V+1 E -450 10/26
Marianne Andersson - Eva Landin Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 V+1 K -450 10/26
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 V+1 E -450 10/26
Lars Lindvall - Elisabeth Lindvall Louise Grandinsson - Christina Leander 4 V+1 E -450 10/26
Bodil Wikström - Roger Bergforsen Lars-Åke Wikström - Anne-Marie Wikström 4 V+2 9 -480 2/34
Bengt Rylander - Lisbeth Nermar Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Wästberg 5D S-4 E -800 0/36