Kommande tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
Falu BK » Söndagsbridge med hcp 2016-03-13 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Falu BK

Söndagsbridge med hcp 2016-03-13

Partävling, 9 bord, 18 par. Antal brickor: 18. Medel: 144.0.

Privatprotokoll för Lars-Åke Jansson - Hans-Erik Hedström

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 4, Inger Färjeson - Lisbeth Anvill
15 V-3 -150 16 100% 16 100.0%E8107Kn654EDKn85 D42K8K9732974
23NT V-2 -100 2 13% 18 56.5%KKn106325342543 EED109Kn98KDKn109
Rond 2, som ÖV mot par 9, Bengt Everbrand - Hans Frödin
32 Ö= 90 10 63% 28 58.7%7642Kn973EKn95E E53E101032KKn543
44 Ö= 130 14 88% 42 66.0%4275ED984ED42 K9E101032Kn98765
Rond 3, som NS mot par 5, Inga-Lill Bergvall - Lena Grönberg
52 S+1 140 11 69% 53 66.6%EKn42K988741062 K1095EKn43KD1039
61NT N= 90 10 63% 63 66.0%K76K94D932E83 D1048632EKKn974
Rond 4, som ÖV mot par 1, Joyce Fahlstad - Miro Bakrac
73 N= -110 9 56% 72 64.6%K1083D10298Kn763 Kn976E9876E438
82 V+2 170 9 56% 81 63.5%Kn53EKn9752ED98 KD109662EKn101074
Rond 5, som NS mot par 6, Inger Backlund - Inga Sundh
94 Ö-1 100 14 88% 95 66.2%895D98642EK83 1054D8762K3Kn74
103 Ö-1 100 11 69% 106 66.5%2Kn107E652KKn764 K109892K87E953
Rond 6, som ÖV mot par 2, Gunilla Fridberg - Ann Eriksson
113 V-1 -50 7 44% 113 64.5%D39842E852D106 98KKn5KDKnE9843
124 V+1 450 12 75% 125 65.3%3DKn876576EK92 DKn10EK10K52D1075
Rond 7, som ÖV mot par 7, Sven Johannesson - Barbro Johannesson
133 Ö= 140 10 63% 135 65.2%E954E106658742 Kn8632K5410EKKn6
141NT V= 90 14 88% 149 66.8%K96532EKKn5KD10 EKn94Kn81032Kn753
Rond 8, som NS mot par 3, Kerstin Edström - Ingrid Engström
154 V-1 50 13 81% 162 67.7%987652610842D10 104E432E76E974
162 V+2 -170 10 63% 172 67.4%65321093K962D9 4K754D1074EKn54
Rond 9, som ÖV mot par 8, Yngve Larsson - Nadja Hedin
174 V= 420 12 75% 184 67.9%K93KKnK102EK1064 EDKn65106D543Kn8
184 S-3 300 15 94% 199 69.3%83E1087K9K9642 976KD6310652Kn7

Bricka 1

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2016.03.13

Nord giv
ingen i zon
kn9
ED96542
ED8
10
D42
K8
K9732
974
E8
107
kn654
EDkn85
K107653
kn3
10
K632

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N7611109
S7611109
Ö66233
V67233
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Joyce Fahlstad - Miro Bakrac Rogert Deiwall - Roger Pettersson 4D Ö-4 Kn 800 16/0
Bengt Everbrand - Hans Frödin Monika Savberg - Marianne Löfquist 4 N+1 Kn 450 13/3
Mona Svevar - Gunnel Kling Inga-Lill Bergvall - Lena Grönberg 4 N+1 E 450 13/3
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Vera Södergren - Beate Haslum-Nilsson 4 N= E 420 8/8
Yngve Larsson - Nadja Hedin Lisbet Mattsson - Gen Gustafsson 4 N= E 420 8/8
Agneta Uddenberg - Marianne Kierkegaard Gunilla Fridberg - Ann Eriksson 4 N= E 420 8/8
Olle Eriksson - Holger Freij Kerstin Edström - Ingrid Engström 2 N+3 E 200 4/12
Inger Backlund - Inga Sundh Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner 3 N+1 E 170 2/14
Inger Färjeson - Lisbeth Anvill Lars-Åke Jansson - Hans-Erik Hedström 5 V-3 E 150 0/16

Bricka 2

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2016.03.13

Öst giv
N-S i zon
D974
K2
ED63
762
E
ED109
kn98
KDkn109
Kkn10632
53
42
543
85
kn8764
K1075
E8

Optimalt kontrakt: 2 S= 90
 NT
N58756
S58756
Ö75677
V75677
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Färjeson - Lisbeth Anvill Lars-Åke Jansson - Hans-Erik Hedström 3NT V-2 6 100 14/2
Olle Eriksson - Holger Freij Kerstin Edström - Ingrid Engström 3 V-2 E 100 14/2
Mona Svevar - Gunnel Kling Inga-Lill Bergvall - Lena Grönberg 2NT V-2 E 100 14/2
Agneta Uddenberg - Marianne Kierkegaard Gunilla Fridberg - Ann Eriksson 1 V= E -70 10/6
Inger Backlund - Inga Sundh Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner 1NT V= 3 -90 7/9
Bengt Everbrand - Hans Frödin Monika Savberg - Marianne Löfquist 1 V+1 7 -90 7/9
Joyce Fahlstad - Miro Bakrac Rogert Deiwall - Roger Pettersson 2 Ö= 4 -110 4/12
Yngve Larsson - Nadja Hedin Lisbet Mattsson - Gen Gustafsson 3NT V+1 3 -430 2/14
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Vera Södergren - Beate Haslum-Nilsson 4D N-3 5 -800 0/16

Bricka 3

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2016.03.13

Syd giv
Ö-V i zon
Kkn98
842
876
D98
E53
E10
1032
Kkn543
7642
kn973
Ekn95
E
D10
KD65
KD4
10762

Optimalt kontrakt: 3 V= -110
 NT
N54555
S54555
Ö89887
V89877
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Joyce Fahlstad - Miro Bakrac Mona Svevar - Gunnel Kling 3 Ö-3 2 300 16/0
Gunilla Fridberg - Ann Eriksson Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner 2NT V-2 8 200 14/2
Inga-Lill Bergvall - Lena Grönberg Monika Savberg - Marianne Löfquist 3NT V-1 8 100 12/4
Yngve Larsson - Nadja Hedin Olle Eriksson - Holger Freij 2 N-1 E -50 9/7
Rogert Deiwall - Roger Pettersson Inger Backlund - Inga Sundh 2NT N-1 5 -50 9/7
Bengt Everbrand - Hans Frödin Lars-Åke Jansson - Hans-Erik Hedström 2 Ö= 5 -90 6/10
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Agneta Uddenberg - Marianne Kierkegaard 1NT S-2 5 -100 4/12
Vera Södergren - Beate Haslum-Nilsson Kerstin Edström - Ingrid Engström 2NT Ö= 5 -120 2/14
Lisbet Mattsson - Gen Gustafsson Inger Färjeson - Lisbeth Anvill 2 S-3 2 -150 0/16

Bricka 4

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2016.03.13

Väst giv
alla i zon
E85
KDkn9832
K6
K
K9
E10
1032
kn98765
42
75
ED984
ED42
Dkn10763
64
kn75
103

Optimalt kontrakt: 4D N-2 -500
 NT
N33883
S22882
Ö109447
V1010559
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rogert Deiwall - Roger Pettersson Inger Backlund - Inga Sundh 4 N+2 4 680 16/0
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Agneta Uddenberg - Marianne Kierkegaard 1 N+5 2 230 13/3
Vera Södergren - Beate Haslum-Nilsson Kerstin Edström - Ingrid Engström 2 N+4 2 230 13/3
Joyce Fahlstad - Miro Bakrac Mona Svevar - Gunnel Kling 3 N+2 E 200 10/6
Gunilla Fridberg - Ann Eriksson Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner 3 N= E 140 8/8
Yngve Larsson - Nadja Hedin Olle Eriksson - Holger Freij 3 N-1 E -100 5/11
Lisbet Mattsson - Gen Gustafsson Inger Färjeson - Lisbeth Anvill 4 N-1 E -100 5/11
Bengt Everbrand - Hans Frödin Lars-Åke Jansson - Hans-Erik Hedström 4 Ö= 4 -130 2/14
Inga-Lill Bergvall - Lena Grönberg Monika Savberg - Marianne Löfquist 4 N-2 E -200 0/16

Bricka 5

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2016.03.13

Nord giv
N-S i zon
Ekn42
K98
874
1062
D76
D52
E5
EKD87
83
1076
kn962
kn543
K1095
Ekn43
KD103
9

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N6910117
S6910117
Ö74225
V74225
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Backlund - Inga Sundh Mona Svevar - Gunnel Kling 4 V-3 E 150 16/0
Joyce Fahlstad - Miro Bakrac Monika Savberg - Marianne Löfquist 2 S+1 E 140 11/5
Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner Sven Johannesson - Barbro Johannesson 2 N+1 6 140 11/5
Olle Eriksson - Holger Freij Inger Färjeson - Lisbeth Anvill 3 N= Kn 140 11/5
Lars-Åke Jansson - Hans-Erik Hedström Inga-Lill Bergvall - Lena Grönberg 2 S+1 E 140 11/5
Gunilla Fridberg - Ann Eriksson Rogert Deiwall - Roger Pettersson 2 V-1 8 50 5/11
Bengt Everbrand - Hans Frödin Lisbet Mattsson - Gen Gustafsson 2 V-1 8 50 5/11
Kerstin Edström - Ingrid Engström Agneta Uddenberg - Marianne Kierkegaard 1NT V= 8 -90 2/14
Yngve Larsson - Nadja Hedin Vera Södergren - Beate Haslum-Nilsson 4 S-2 E -200 0/16

Bricka 6

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2016.03.13

Öst giv
Ö-V i zon
K76
K94
D932
E83
kn9852
Dkn105
85
K5
E3
E7
kn10764
D1062
D104
8632
EK
kn974

Optimalt kontrakt: 1NT S= 90
 NT
N77757
S77757
Ö66676
V66676
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Joyce Fahlstad - Miro Bakrac Monika Savberg - Marianne Löfquist 2NT Ö-2 4 200 16/0
Gunilla Fridberg - Ann Eriksson Rogert Deiwall - Roger Pettersson 1NT Ö-1 4 100 14/2
Kerstin Edström - Ingrid Engström Agneta Uddenberg - Marianne Kierkegaard 1NT N= 2 90 10/6
Inger Backlund - Inga Sundh Mona Svevar - Gunnel Kling 2 N= E 90 10/6
Lars-Åke Jansson - Hans-Erik Hedström Inga-Lill Bergvall - Lena Grönberg 1NT N= 4 90 10/6
Olle Eriksson - Holger Freij Inger Färjeson - Lisbeth Anvill 1NT S-1 2 -50 6/10
Yngve Larsson - Nadja Hedin Vera Södergren - Beate Haslum-Nilsson 1NT Ö= E -90 4/12
Bengt Everbrand - Hans Frödin Lisbet Mattsson - Gen Gustafsson 2 N-2 E -100 2/14
Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner Sven Johannesson - Barbro Johannesson 2 V= 4 -110 0/16

Bricka 7

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2016.03.13

Syd giv
alla i zon
D4
Kkn
KDkn52
E1054
kn976
E9876
E43
8
K1083
D102
98
kn763
E52
543
1076
KD92

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N910548
S910548
Ö43884
V43884
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Fridberg - Ann Eriksson Mona Svevar - Gunnel Kling 2 N+2 2 130 14/2
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Rogert Deiwall - Roger Pettersson 3 N+1 D 130 14/2
Bengt Everbrand - Hans Frödin Olle Eriksson - Holger Freij 3 N+1 3 130 14/2
Joyce Fahlstad - Miro Bakrac Lars-Åke Jansson - Hans-Erik Hedström 3 N= D 110 7/9
Kerstin Edström - Ingrid Engström Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner 3 N= 8 110 7/9
Agneta Uddenberg - Marianne Kierkegaard Yngve Larsson - Nadja Hedin 3 N= 2 110 7/9
Monika Savberg - Marianne Löfquist Inger Backlund - Inga Sundh 3 N= 9 110 7/9
Lisbet Mattsson - Gen Gustafsson Inga-Lill Bergvall - Lena Grönberg 2 V+1 K -140 2/14
Inger Färjeson - Lisbeth Anvill Vera Södergren - Beate Haslum-Nilsson 2NT S-3 6 -300 0/16

Bricka 8

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2016.03.13

Väst giv
ingen i zon
E4
D1054
974
Kkn63
KD1096
62
Ekn10
1074
kn53
Ekn97
52
ED98
872
K83
KD863
52

Optimalt kontrakt: 4NT V= -430
 NT
N45522
S35422
Ö9781010
V9781010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Fridberg - Ann Eriksson Mona Svevar - Gunnel Kling 2 V-1 6 50 15/1
Lisbet Mattsson - Gen Gustafsson Inga-Lill Bergvall - Lena Grönberg 3 Ö-1 K 50 15/1
Bengt Everbrand - Hans Frödin Olle Eriksson - Holger Freij 1 V+1 3 -110 11/5
Agneta Uddenberg - Marianne Kierkegaard Yngve Larsson - Nadja Hedin 2 V= 3 -110 11/5
Joyce Fahlstad - Miro Bakrac Lars-Åke Jansson - Hans-Erik Hedström 2 V+2 4 -170 7/9
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Rogert Deiwall - Roger Pettersson 3 V+1 9 -170 7/9
Kerstin Edström - Ingrid Engström Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner 2NT Ö+2 3 -180 3/13
Inger Färjeson - Lisbeth Anvill Vera Södergren - Beate Haslum-Nilsson 2NT Ö+2 K -180 3/13
Monika Savberg - Marianne Löfquist Inger Backlund - Inga Sundh 1NT N-4 Kn -200 0/16

Bricka 9

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2016.03.13

Nord giv
Ö-V i zon
8
95
D98642
EK83
KD92
kn43
kn75
1065
Ekn763
EK10
E10
D92
1054
D8762
K3
kn74

Optimalt kontrakt: 4D N-2 -300
 NT
N78644
S78644
Ö65799
V65798
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Larsson - Nadja Hedin Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner 4 V-1 E 100 14/2
Vera Södergren - Beate Haslum-Nilsson Bengt Everbrand - Hans Frödin 4 Ö-1 K 100 14/2
Lars-Åke Jansson - Hans-Erik Hedström Inger Backlund - Inga Sundh 4 Ö-1 6 100 14/2
Joyce Fahlstad - Miro Bakrac Lisbet Mattsson - Gen Gustafsson 2 Ö+1 K -140 10/6
Inger Färjeson - Lisbeth Anvill Agneta Uddenberg - Marianne Kierkegaard 1NT Ö+2 2 -150 8/8
Gunilla Fridberg - Ann Eriksson Monika Savberg - Marianne Löfquist 4 Ö= 8 -620 3/13
Kerstin Edström - Ingrid Engström Rogert Deiwall - Roger Pettersson 4 Ö= 7 -620 3/13
Inga-Lill Bergvall - Lena Grönberg Olle Eriksson - Holger Freij 4 Ö= 8 -620 3/13
Mona Svevar - Gunnel Kling Sven Johannesson - Barbro Johannesson 4 V= E -620 3/13

Bricka 10

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2016.03.13

Öst giv
alla i zon
2
kn107
E652
Kkn764
E53
D84
Dkn43
1082
Dkn764
EK653
109
D
K1098
92
K87
E953

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N97456
S97456
Ö46986
V46886
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Joyce Fahlstad - Miro Bakrac Lisbet Mattsson - Gen Gustafsson 2 Ö-2 7 200 16/0
Kerstin Edström - Ingrid Engström Rogert Deiwall - Roger Pettersson 4 Ö-1 9 100 11/5
Inger Färjeson - Lisbeth Anvill Agneta Uddenberg - Marianne Kierkegaard 3 Ö-1 E 100 11/5
Yngve Larsson - Nadja Hedin Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner 2 Ö-1 9 100 11/5
Lars-Åke Jansson - Hans-Erik Hedström Inger Backlund - Inga Sundh 3 Ö-1 E 100 11/5
Vera Södergren - Beate Haslum-Nilsson Bengt Everbrand - Hans Frödin 2 Ö= E -110 6/10
Gunilla Fridberg - Ann Eriksson Monika Savberg - Marianne Löfquist 2 Ö+1 E -140 3/13
Inga-Lill Bergvall - Lena Grönberg Olle Eriksson - Holger Freij 2 Ö+1 5 -140 3/13
Mona Svevar - Gunnel Kling Sven Johannesson - Barbro Johannesson 4 Ö= 8 -620 0/16

Bricka 11

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2016.03.13

Syd giv
ingen i zon
K1072
D103
1073
kn72
98
Kkn5
KDkn
E9843
D3
9842
E852
D106
Ekn654
E76
964
K5

Optimalt kontrakt: 2 V= -90
 NT
N44577
S44577
Ö88766
V88766
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Edström - Ingrid Engström Mona Svevar - Gunnel Kling 4 V-3 K 150 16/0
Rogert Deiwall - Roger Pettersson Yngve Larsson - Nadja Hedin 2 S+1 K 140 14/2
Bengt Everbrand - Hans Frödin Agneta Uddenberg - Marianne Kierkegaard 2 S= K 110 12/4
Gunilla Fridberg - Ann Eriksson Lars-Åke Jansson - Hans-Erik Hedström 3 V-1 7 50 9/7
Olle Eriksson - Holger Freij Joyce Fahlstad - Miro Bakrac 3 Ö-1 E 50 9/7
Inger Färjeson - Lisbeth Anvill Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner 3 S-1 E -50 4/12
Inga-Lill Bergvall - Lena Grönberg Vera Södergren - Beate Haslum-Nilsson 3 S-1 K -50 4/12
Inger Backlund - Inga Sundh Lisbet Mattsson - Gen Gustafsson 3 S-1 K -50 4/12
Monika Savberg - Marianne Löfquist Sven Johannesson - Barbro Johannesson 3 S-2 K -100 0/16

Bricka 12

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2016.03.13

Väst giv
N-S i zon
K985
942
ED109
kn4
Dkn10
EK10
K52
D1075
3
Dkn8765
76
EK92
E7642
3
kn843
863

Optimalt kontrakt: 4D N-1 -200
 NT
N29393
S29393
Ö1041047
V1041047
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Backlund - Inga Sundh Lisbet Mattsson - Gen Gustafsson 3 Ö+2 Kn -200 16/0
Kerstin Edström - Ingrid Engström Mona Svevar - Gunnel Kling 4 Ö= E -420 12/4
Bengt Everbrand - Hans Frödin Agneta Uddenberg - Marianne Kierkegaard 4 V= Kn -420 12/4
Monika Savberg - Marianne Löfquist Sven Johannesson - Barbro Johannesson 4 V= 9 -420 12/4
Gunilla Fridberg - Ann Eriksson Lars-Åke Jansson - Hans-Erik Hedström 4 V+1 E -450 4/12
Inger Färjeson - Lisbeth Anvill Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner 4 V+1 E -450 4/12
Inga-Lill Bergvall - Lena Grönberg Vera Södergren - Beate Haslum-Nilsson 4 V+1 E -450 4/12
Rogert Deiwall - Roger Pettersson Yngve Larsson - Nadja Hedin 4 Ö+1 E -450 4/12
Olle Eriksson - Holger Freij Joyce Fahlstad - Miro Bakrac 4 V+1 E -450 4/12

Bricka 13

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2016.03.13

Nord giv
alla i zon
K10
D73
Dkn97
D953
kn8632
K54
10
EKkn6
E954
E106
65
8742
D7
kn982
EK8432
10

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N59747
S59747
Ö84596
V84596
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Färjeson - Lisbeth Anvill Rogert Deiwall - Roger Pettersson 3 Ö-1 E 100 15/1
Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner Bengt Everbrand - Hans Frödin 3 V-1 D 100 15/1
Joyce Fahlstad - Miro Bakrac Vera Södergren - Beate Haslum-Nilsson 3 V= D -140 6/10
Kerstin Edström - Ingrid Engström Monika Savberg - Marianne Löfquist 2 V+1 D -140 6/10
Inga-Lill Bergvall - Lena Grönberg Agneta Uddenberg - Marianne Kierkegaard 2 Ö+1 E -140 6/10
Inger Backlund - Inga Sundh Olle Eriksson - Holger Freij 2 V+1 D -140 6/10
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Lars-Åke Jansson - Hans-Erik Hedström 3 Ö= E -140 6/10
Lisbet Mattsson - Gen Gustafsson Gunilla Fridberg - Ann Eriksson 3 V= D -140 6/10
Mona Svevar - Gunnel Kling Yngve Larsson - Nadja Hedin 2 V+1 7 -140 6/10

Bricka 14

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2016.03.13

Öst giv
ingen i zon
D65
ED
974
E8642
Ekn94
kn8
1032
kn753
K
96532
EKkn5
KD10
108732
K1074
D86
9

Optimalt kontrakt: 2NTD Ö-1 100
 NT
N65685
S65685
Ö77757
V77757
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Svevar - Gunnel Kling Yngve Larsson - Nadja Hedin 2 Ö-3 9 150 16/0
Kerstin Edström - Ingrid Engström Monika Savberg - Marianne Löfquist 2 Ö-1 9 50 10/6
Inger Färjeson - Lisbeth Anvill Rogert Deiwall - Roger Pettersson 3NT Ö-1 9 50 10/6
Inga-Lill Bergvall - Lena Grönberg Agneta Uddenberg - Marianne Kierkegaard 2NT V-1 2 50 10/6
Inger Backlund - Inga Sundh Olle Eriksson - Holger Freij 2 Ö-1 9 50 10/6
Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner Bengt Everbrand - Hans Frödin 2NT V-1 2 50 10/6
Lisbet Mattsson - Gen Gustafsson Gunilla Fridberg - Ann Eriksson 2 N-1 K -50 4/12
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Lars-Åke Jansson - Hans-Erik Hedström 1NT V= 2 -90 2/14
Joyce Fahlstad - Miro Bakrac Vera Södergren - Beate Haslum-Nilsson 2 Ö= 9 -110 0/16

Bricka 15

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2016.03.13

Syd giv
N-S i zon
987652
6
10842
D10
Kkn
kn98
KDkn9
Kkn65
ED3
KD1075
53
832
104
E432
E76
E974

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N45363
S45373
Ö87969
V871069
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Färjeson - Lisbeth Anvill Mona Svevar - Gunnel Kling 2 V-2 6 100 16/0
Inger Backlund - Inga Sundh Vera Södergren - Beate Haslum-Nilsson 4 V-1 9 50 13/3
Lars-Åke Jansson - Hans-Erik Hedström Kerstin Edström - Ingrid Engström 4 V-1 9 50 13/3
Gunilla Fridberg - Ann Eriksson Olle Eriksson - Holger Freij 3NT V= 9 -400 7/9
Inga-Lill Bergvall - Lena Grönberg Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner 3NT V= 10 -400 7/9
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Lisbet Mattsson - Gen Gustafsson 3NT V= 9 -400 7/9
Yngve Larsson - Nadja Hedin Monika Savberg - Marianne Löfquist 3NT V= 6 -400 7/9
Rogert Deiwall - Roger Pettersson Bengt Everbrand - Hans Frödin 4 Ö= E -420 2/14
Agneta Uddenberg - Marianne Kierkegaard Joyce Fahlstad - Miro Bakrac 3NT V+2 D -460 0/16

Bricka 16

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2016.03.13

Väst giv
Ö-V i zon
6532
1093
K962
D9
K987
D86
Ekn85
63
EDkn10
Ekn2
3
K10872
4
K754
D1074
Ekn54

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N47635
S47635
Ö957107
V956107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Larsson - Nadja Hedin Monika Savberg - Marianne Löfquist 4 Ö-2 5 200 16/0
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Lisbet Mattsson - Gen Gustafsson 2 V-1 2 100 14/2
Gunilla Fridberg - Ann Eriksson Olle Eriksson - Holger Freij 1 Ö+3 E -170 10/6
Inga-Lill Bergvall - Lena Grönberg Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner 3 V+1 2 -170 10/6
Lars-Åke Jansson - Hans-Erik Hedström Kerstin Edström - Ingrid Engström 2 V+2 10 -170 10/6
Inger Färjeson - Lisbeth Anvill Mona Svevar - Gunnel Kling 3 V+2 9 -200 6/10
Inger Backlund - Inga Sundh Vera Södergren - Beate Haslum-Nilsson 4 Ö= E -620 3/13
Rogert Deiwall - Roger Pettersson Bengt Everbrand - Hans Frödin 4 Ö= 4 -620 3/13
Agneta Uddenberg - Marianne Kierkegaard Joyce Fahlstad - Miro Bakrac 3NT Ö+1 5 -630 0/16

Bricka 17

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2016.03.13

Nord giv
ingen i zon
104
D73
kn97
97532
EDkn65
106
D543
kn8
K93
Kkn
K102
EK1064
872
E98542
E86
D

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N32722
S32722
Ö101161110
V101161110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Backlund - Inga Sundh Agneta Uddenberg - Marianne Kierkegaard 3NT Ö-3 2 150 16/0
Inga-Lill Bergvall - Lena Grönberg Rogert Deiwall - Roger Pettersson 3NT Ö-1 4 50 14/2
Kerstin Edström - Ingrid Engström Lisbet Mattsson - Gen Gustafsson 3 V+2 D -200 12/4
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Olle Eriksson - Holger Freij 3NT Ö= 4 -400 10/6
Yngve Larsson - Nadja Hedin Lars-Åke Jansson - Hans-Erik Hedström 4 V= D -420 4/12
Bengt Everbrand - Hans Frödin Mona Svevar - Gunnel Kling 4 Ö= E -420 4/12
Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner Joyce Fahlstad - Miro Bakrac 4 Ö= D -420 4/12
Vera Södergren - Beate Haslum-Nilsson Gunilla Fridberg - Ann Eriksson 4 V= D -420 4/12
Monika Savberg - Marianne Löfquist Inger Färjeson - Lisbeth Anvill 4 V= D -420 4/12

Bricka 18

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2016.03.13

Öst giv
N-S i zon
kn1052
kn52
E7
ED85
976
KD63
10652
kn7
83
E1087
K9
K9642
EKD4
94
Dkn843
103

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N68597
S68497
Ö74835
V74835
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Vera Södergren - Beate Haslum-Nilsson Gunilla Fridberg - Ann Eriksson 4 N= E 620 16/0
Inga-Lill Bergvall - Lena Grönberg Rogert Deiwall - Roger Pettersson 3 S-1 3 -100 13/3
Bengt Everbrand - Hans Frödin Mona Svevar - Gunnel Kling 4 S-1 3 -100 13/3
Inger Backlund - Inga Sundh Agneta Uddenberg - Marianne Kierkegaard 4 S-2 6 -200 7/9
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Olle Eriksson - Holger Freij 4 N-2 E -200 7/9
Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner Joyce Fahlstad - Miro Bakrac 4 N-2 8 -200 7/9
Monika Savberg - Marianne Löfquist Inger Färjeson - Lisbeth Anvill 4 N-2 E -200 7/9
Kerstin Edström - Ingrid Engström Lisbet Mattsson - Gen Gustafsson 4 N-3 8 -300 1/15
Yngve Larsson - Nadja Hedin Lars-Åke Jansson - Hans-Erik Hedström 4 S-3 Kn -300 1/15